Waar nodig zal de secretarie worden gereorganiseerd I Brand in Sacristie van R.K. iceric te Achtliuizen ^S'Mff 26e jaargang Vrijdag 14 november 1980 No. 4943 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN V&rschijnt tweemaal per voeékdinsdag- en vrijdagavond voortdle zdtethadi 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor ItETZELFDE GELD RAAD MIDDELHARNIS STEMT IN -k Bij voorontwerp Streekplan extra pleit voor de kleine kernen. Nu de gemeenteraad in zijn vergadering van j,L maandagavond heeft besloten tot een reorganisatie van de secretarie en de binnendienst Ge meentewerken zal dat nog niet betekenen dat Middelharnis' ambtenaren binnen de kortste keren door de deskundigen van de O.D.R.P. op de lippen zullen worden gezeten. Het zal nog geruime tijd duren vooraleer het tot een daadwerkelijk onderzoek zal komen omdat het onderzoek bureau dergelijke opdrachten op termijn plant, bezet als ze is met soort gelijke opdrachten waaronder ook van gemeenten van vergelijkbare grootte als Middelharnis. Bergen werk Voorontwerp Streekplan Zuid-Holland Zuid BEZOEKT ONZE Automofoielen-verkoophal i OOK OP VRIJDAGAVOND MIDDELHARNIS GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 Flakkees huisvuil vanaf 1984 naar verbrandings installatie Plaatse middenstand aktief met Sint ir Kerkgebouw wel aangetast; maar beliouden. -u Donderdag 20 nov. vergad. streekcomm. Goeree Overflakkee EEWTENSOEP VOOR SCHOLENBOUW HAÏTI Zitdag in Ouddorp m.b.t. „Oudeiand en Oude Nieuwland POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Hedacüe en administratieLangeweg 13, SommelsdUk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redacUe) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Mlddelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 29 cent per mm. Bij! contract speciaal tarief. VINGERUNG 3-MIDDELHARNIS-TEL.01870-2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau Diè grote ervaring heeft hij het Col lege de doorslag gegeven de raad voor te stellen met bovenbedoeld bureau in zee te gaan.In het onderzoek zal bezien Worden in hoeverre de bestaande per- soneelsterkte overeenstemt met de hoe veelheid te verrichten werk terwijl ook zal worden beschouwd of de bestaande organisatiestructuur nog wel passend is. In hun toelichting gaven B en W er blijk van kennis te hebben van de „hui ver en gereserveerdheid" van een deel van het gemeentepersoneel, niet alleen t.a.v. de eigen funktie en positie in een toekomstig bestel, zeker ook t.a.v. de toekomstige werksfeer, waarom een aan tal voorwaarden werden genoemd en mede door de raad werden vastge steld waarin de belangen van de be trokkenen werden veilig gesteld voor zover dat met de geldende Rechtspositie regeling dan nog nodig heette té zijn. Al de eerste de beste spreker, dhr D. Hoogzand, wees op de „bergen werk" die het ambtenarenkorps te verwerken heeft gekregen als gevolg van de gem. herindeling en de nieuwe Rijksregelin gen. Dhr. Hoogzand, de veelheid van het te verzetten werk onderkennend ver klaarde dan ook met een reorganisatie in te stemmen als dat tenminste op het juiste tijdstip en op de juiste manier gebeurt. Of de huidige tijd de juiste is waagde hij te betwijfelen omdat juist secretaris van Bodegraven per 1 janu ari met pensioen hoopt te gaan. Dhr Hoogzand besloot dan ook met de hoop dat die vakature snel zal worden ver vult waarna de weg voor een reorgani satie-onderzoek, wat hem betreft open ligt. Komisch was het dhr Hoogzand in zijn beschouwing ook de accomodatie van de bodes te horen betrekken: zij hebben het kleinste keukentje van Nederland zeker in het licht gezien van 's heren wethouders grote nieuwe ka mer." Na de instemming van de heren Ja cobs en de Vries, de laatste echter on der het dringende voorbehoud dat het personeel voldoende inspraak zal heb ben en tijd en ruimte krijgt om tot een juiste afweging te komen, kwam van de zijde van dhr Koppelaar (SGP) felle kritiek waarmee hij zich het ongenoe gen van de raadsvoorzitter, burg van Welsenis op de hals haalde. Dhr van Welsenis nam het dhr Koppelaar bar kwalijk dat hij in één adem beweerde dat het personeel bezet is door angst en onzekerheid... Met dat laatste wilde de voorz. best wel instemmen omdat er uiteraard in dit stadium van onzeker heid sprake is maar persé wilde de voorz. af van de bewering dat er pok angst zou heersen: „Het overleg zoals we dat met de ambtenaren hebben, wordt zeker niet door angst ingegeven!" liet de voorzitter nadrukkelijk horen, nog eens verzekerend dat de nodige zorg vuldigheid zeker in acht zal worden genomen. Dhr P. Tiggelman (PvdA) bleek het daar roerend mee eens: „juist omdat er zoveel inspraak was heeft de voorbe reiding al zo lang geduurd", was zijn stelling. De reorganisatie achtte hij in het belang van zowel de gemeente als de ambtenaren te zijn omdat die mo menteel niet meer weten hoe ze het werk de baas kunnen blijven. Ook van dhr Arensman mocht best op een reorganisatie worden aange stuurd omdat dat ertoe zal leiden dat de juiste man op de juiste plaats komt wat dan ook tot een optimale werksfeer en arbeidsvreugde zal kunnen leiden. De raadsmeerderheid bleek voor de reorganisatieplannen, althans de eerste fase daarvan, het ontwerp van de re organisatie in hoofdlijnen, gewonnen. Ook het bestuurlijk funktioneren van het gemeentebestuur zal in het onder zoek worden betrokken. Desgevraagd verzekerde de "oorz. dat het onderzoek niet eerder zal starten dan nadat de nieuwe gemeentesecretaris in funktie zal zijn. Alleen de SGP fractie onthield zijn .medewerking. De raad bleek het voorontwerp streekplan Zuid-Holland Zuid het mo del voor een definitief streekplan voor de eerstkomende 10 jaar kritisch be keken te hebben, niet alleen op de in houd, zeker ook op het formaat, ruim 500 pagina's dik en nog eens zo'n portie aan bijlagen. Voor sommigen was er dan ook geen doorkomen aan. Dhr P. Tiggelman bekende eerlijk alle moed bij elkaar te hebben moeten rapen om het doornemen van het lijvige rapport te vervolgen, 't Was de meesten van de raad dan toch gelukt, maar het College bleek hen te zijn voorgegaan en aan een nauwkeurige bestudering een reeks be merkingen te hebben ontleend die aan GS ter kennis zullen worden gebracht. De raad voegde er nog een aantal aan toe, zodat het Provinciaal bestuur haar fijn op de hoogte zal worden gebracht hoe Middelharnis' gemeenteraad het zich in de eerstkomende 10 jaar zou wensen. O.m. werd de aandacht bepaald bij de gewenste woningbouw zo'n 900 woningen in de planperiode vergro ting van de werkgelegenheid, het ver langen naar een middelbare beroepsop leiding op Flakkee, vergroting van de recreatiemogelijkheden en de verbete ring van het openbaar vervoer en de wegen. In dat laatste kader past ook het pleit voor een spoedige aanleg van een paralelweg/fietspad ten behoeve van de schoolgaande jeugd langs de weg Middelhamis-Den Bommel. De raadsvoorzitter burg van Welse nis bleek toch wel perspectief te zien in het aantrekken van bedrijven en daarmee het vergroten van de werkge legenheid: „We hebben daarin zelfs de medewerking van ^n gecommitteerde van Rijnmond die industrieën die zich willen vestigen maar niet aan de aan wezigheid van vaarwater gebonden zijn, 'op onze mogelijkheden wijst", liet hij weten. M.b.t. de vergroting van de re creatieve mogelijkheden, waar de SGP wat gereserveerd tegenaan kijkt stelle de voorz. de heren gerust dat er niet wordt gedacht aan Volendamse of Val- kenburgse toestanden maar dat elke vorm van recreatie op een verstandige en aanvaardbare wijze zal worden in gepast. De lijst zoals door het College opge steld werd nog met een aantal verlan gens aangevuld, o.a. de mogelijkheid om een kleine kern als Stad meer wo ningen toe te delen wanneer daar i.v.m. de aanwezige industrieën behoefte aan bestaat, de aanleg van parkeergelegen heid bij busstations en een spoedige verbreding van de weg Haringvliet- brug-Grevelingendam. Dhr Arensman droeg een geheel nieuw en naar het leek geheel vergeten aspect aan, te we ten de binnenvaart waarover hij in de hele rapportage niets gelezen zei te hebben: „Dat heeft me bijzonder verbaasd dat er niks over de scheepvaart wordt ge zegd terwijl de wegen toch over- en overvol zijn. We hebben onze havens en we kunnen over scheepsruimte beschik ken, er zijn schippers die klagen dat er voor hen bijna niets over schiet." Het leek de voorz. geheel logisch dat dit aspect inderdaad onder de aandacht van het Provinciaal bestuur wordt ge bracht: „Logisch eigenlijk als een streekplangebied door zoveel grote ri vieren doorsneden wordt", vond de voorzitter. TELEFOON 01870-2043 In een ontwerp-afvalstoffenplan heb ben Gedeputeerde Staten van onze pro vincie aangegeven hoe in de komende vijf jaar het huisvuil en het bedrijfs afval verwerkt zal moeten worden. Daartoe is de provincie in een vijftal samenwerkingsgebieden gesplitst waar bij Goeree Overflakkee en de Rijn- mondgemeenten in één samenwerkings gebied zijn ondergebracht. Volgens het plan, dat G.S. uiterlijk op 1 april 1981 vastgesteld willen zien zal het afval, afkomstig uit de gemeenten op Goeree Overflakkee met ingang van 1 januari 1984 via het overlaadstation te Middelharnis dienen te worden afge voerd naar de vuilverbrandingsinstalla ties van ROTER en/of AVR. Tot boven genoemde datum wordt het afval uit ^eze gemeenten rechtstreeks en via het over laadstation te Middelharnis afgevoerd naar de stortplaats te Bavel in de pro vincie Noord Brabant. De nieuwe regeling heeft betrekking op de Afvalstoffenwet die vorig jaar oktober gedeeltelijk van kracht werd met als doelstelling een verantwoorde verwijdering van de afvalstoffen te be reiken. Uitgangspunten zijn ook het be vorderen van hergebruik van afval; zo zou ook de bij de verwarming vrijko mende warmte kunnen worden benut en de reststoffen kunnen worden benut in een milieu-hygiënische toepassing. Elk van de samenwerkingsgebieden zal vóór 1 januari 1982 volgens het prov. plan een gecontroleerde stortplaats voor OOLTGENSPLAAT De Middenstandsvereniging „Oolt- gensplaat" komt met een eigen Sint Ni- colaas-aktie van 17 november t/m 6 de cember. Als hoofdprijs is er 1 minuut gratis winkelen bij één der plaatselijke levens-, middelenzaken. Dat zal spannend worden. De 2e en 3e prijs zijn waardebonnen van resp. 100,— en 50,— Dan is er nog een zeer bijzondere at tractie. Alle deelnemende (heren) win keliers worden door Sint, in samenwer king met Notaris Korbijn, op zaterdag 22 november om 16.15 uur gewogen op de weegbrug bij het gemeentehuis. Het totale gewicht wordt in een ver zegelde envelop bewaard in de kluis van de Rabobank. De bekendmaking zal plaats vinden op woensdag 10 december tijdens een Sint Nicolaas-kindermiddag in het Veren, gebouw „'t Centrum". Deze middag wordt georganiseerd in samenwerking met de Rabobank. Voor deelname zie men de advertentie in dit nummer en de huis-aan-huis be zorgde circulaire. niet herbruikbare onverbrandbare rest stoffen ter beschikking dienen te heb ben. Het door G.S. ingediende ontwerpplan ligt in de maanden november en decem ber op de secretariën ter inzage. In deze twee maanden kunnen door ieder die dat wenst bezwaren worden ingediend bij Prov. Staten, Koningskade 1, Den Haag. Woensdagavond rond half negen en in de uren daarna heeft zich voor de ogen van vele parochianen van de R.K. parochie van Achthuizen een ramp vol ui i-'kken toen er een brand woedde in de bijgebouwen achter de kerk. Met een uiterste inspanning gelukte het de brandweer de brand tijdig te temmen zodat het kerkgebouw behoudens een schade aan de zuid-gevel behouden bleef, „maar", zei brandweercomman dant Wijnand v. d. Welle later: „we had den geen vijf minuten later moeten ko men, dan was er niets meer te redden geweest!" Niettemin heeft de kerk een nog niet te overziene schade geleden, niet zozeer van materiële aard, die im mers door de verzekering zal worden gedekt, maar ook en vooral van attri buten die een sterke emotionele waarde hadden. De brand werd door pastoor J. W. M. de Jong ontdekt toen hij tegen half 9 de kerk ging sluiten. Eigenlijk is het de hond „Bello" geweest die door een on rustig gedrag de pastoor extra attent maakte. Toen dhr. de Jong ontdekte dat er door twee luchtroosters vanuit de achtergelegen sacristie (consistorie) rook de kerk binnen kwam waarschuw de hij direct koster Toon v. d. Klundert, wellicht nog niet verihoedend wat er te gebeuren stond. Dhr. V. d. Klundert onderkende na zijn komst al snel de aard van de toe stand en de brandweer was toen snel gewaarschuwd. Vanaf Ooltgensplaat werd in acht minuten tijd de brand be reikt; na de alarmering waren maar drie minuten nodig geweest om de auto te bemannen. Door afwezigheid van brandweercommandant v. d. Welle (hij was in de kazerne te Dordrecht) be rustte de leiding bij bevelvoerder v. d. Ree die snel besliste dat hulp van de i ploeg van Den Bommel nodig was. I Ook het korps van Oude Tonge werd I in paraatheid gebracht maar dat heeft niet meer in actie behoeven te komen. Nadat de brand onder controle was ruk te den Bommel om 12.00 uur in, 's nachts om 01.00 uur volgde een deel van Oolt gensplaat van welke ploeg tot 3 uur 't nachts 4 man achterbleven om in te grijpen wanneer dat nog nodig mocht zijn. De schade is groot, dat bleek al woensdagavond en duidelijker nog werd het donderdagmorgen toen het licht aanbrak. De sacristie en de bij-sacristie bleken totaal verwoest en de zuidgevel van de kerk vertoont een grote scheur zodat herbouw ook daarvan nodig zal zijn. De kerk dateert van 1846, in de dertiger jaren waren er door de vader van brandweercommandant van der Welle twee zijbeuken aan gebouwd. Koster van de Klundert gaf een trieste opsomming van het vele dat verloren ging, daarbij beseffend allerminst vol ledig te zijn. Zo gingen de fraaie zwar te kleden die jaarlijks op Allerzielen gebruikt worden wanneer alle gestor venen worden herdacht. De kleden, de toeven en de kazuifels waren de kerk ooit ten geschenke gegeven door de fam. van Oorschot. Voorts gingen zes grote zilveren kandelaren en drie zil veren standaards, 6 bronzen en 6 kope ren kandelaren, 6 houten en al het zwart dat bij rouwdiensten werd ge bruikt. Voorts 14 Kruisweg-staties van gips, de miskleding en de hele voorraad Het liturgische centrum waarachter zich de sacristie bevond; normaal heerst er een gewijde stilte, nu was de brandweer er actief. kaarsen die juist deze week was aan gevuld i.v.m. de op handen zijnde feest dagen. Ook mooie kerststal-beelden en twee geheel ingerichte kerststallen gin gen in .het vuur verloren. Vanuit de kerk kon aanvankelijk nog wat in veiligheid worden gebracht voor aleer een dikke rook de kerk ontoegan kelijk maakte. Alleen een kunstwerk, gemaakt op de Benedictijnerabdij te Eg- mond, voorstellend Jezus op het meer van Genesareth werd door de brand aangetast en zal wellicht als verloren moeten worden beschouwd. Nog vertellend wat er allemaal weg is schieten dhr. v. d. Klundert steeds andere dingen te binnen, zoals de 25 uit 1841 daterende gezangenboeken met zilverbeslag die op de zolder lagen op geslagen. De weinige dingen die in de kluis zaten bleven behouden, o.a. aan de pastoor behorend kelkje van 400 jaar oud. De kerk vertoont een troosteloos beeld, allerwege liggen de verbrande resten en het bluswater staat in de pa den. Alles is met een vette roetlaag be dekt en vooral voor het orgel zal dat een ingrijpende schoonmaakbeurt nodig maken. Het ligt in de bedoeling in de eerstkomende maanden, waarin het her stel ter hand zal worden genomen in de gymzaal kerk te houden. Over de oorzaak van de brand be staan nauwelijks nog twijfels; duidelijk is dat die ontstaan is door of bij de olie kachel die in een aparte ruimte stond opgesteld. De streekcommissie bestaat uit 20 personen uit uw streek, die zich vrijvial- lig inzetten om u te betrekken bij de ruimtelijke ordening en de inspraak. Hoe doen zij dat? Zoals u misschien weet, worden door de overheid plannen gemaakt voor de inrichting van de ruimte in ons dicht bevolkte land. Een gemeente maakt een bestemmingsplan, de provincie streek plannen en de rijksoverheid plannen die voor heel Nederland gelden. Waar de streekcommissie zich vooral mee bezig houdt, zijn de gebeurtenissen op provinciaal niveau. Zij organiseren de bevolkingsinspraak op plannen van de provincie, bijvoorbeeld het streek plan Zuid Holland Zuid. Daarnaast pro beren zij in een zo vroeg mogelijk sta dium onderwerpen te signaleren die de aandacht verdienen van de bevolking in de streek of het provinciaal bestuur. Als derde taak hebben zij, het bevorde ren van een direct contact tussen de streekbevolking en leden van het pro vinciaal bestuur. Een omvangrijk takenpakket en voor de uitvoering ervan moet er regelmatig vergaderd worden om afspraken te ma ken en de lopende zaken te bespre ken. Op de vergadering van 20 november a.s., om 8 uur 's avonds in „Bellevue", Zandpad te Middelharnis heeft de streekcommissie het voor u zeker inte ressante punt „Signalen uit de streek" op de agenda staan. Als u iets gezien heeft in de streek, waarvan u vindt dat de streekcommissie daar aandacht aan zou kunnen besteden, kunt u uw zegje doen. De streekcommissie kan dan actie ondernemen door „het signaal" onder de aandacht van het provinciaal be stuur te brengen en/of als het van be lang is voor de streekbevolking bijvoor beeld een informatie-avond organise ren. Als u deze vergadering bij wilt wo nen, kunt u voor meer informatie te recht bij mevrouw M. Th. van Zuydam- Roelofs, contactpersoon voor Goeree - Overflakkee, telefoon 01870 - 5314 en bij het centrale secretariaat voor de streek- commissies in Zuid Holland: de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening, waar u ook vergaderstukken kunt krijgen, Verrijn Stuartlaan 17 in Rijswijk. Telefoon 070 - 997770, Jacky van den Boom. OOLTGENSPLAAT Heden vrijdagavond en morgen (za terdag) kan men erwentsoep kopen voor de aktie Scholenbouw Haïti. Door het comité van de Stichting „Woord en Daad" is een en ander georganiseerd en met de hulp van vele vrijwilligers zal worden gezorgd voor een prima pro- dukt. Deze verkoop vindt alleen plaats langs de huizen en de soep kan derhalve ner gens worden afgehaald. Het ontwerp bestemmingsplan „Oude- land en Oude Nieuwland" van de ge meente Goedereede ligt van 24 oktober tot en met 23 november 1980 ter visie en dit plan geeft de bestemming aan van de gronden in het Oudeland en Oude Nieuwland. Voor u als boer of tuinder kan dit ontwerp bestemmingsplan gevolgen hebben, maar u heeft de mogelijkheid om bezwaren in te dienen bij de raad van de gemeente Goedereede. Om te zien of het plan voor u beper kingen inhoudt heeft de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Zuid Holland in overleg met de bestu ren van de landbouworganisaties beslo ten om op: Maandag, 17 november a.s. 's middags van 14.00 tot 17.00 uur een ZITDAG te houden in „Hotel Duinzicht", Oud Nieuwlandseweg 13 te Ouddorp. Op de zitdag kunt u kennis nemen van het ontwerp bestemmingsplan. In dien u bezwaren wilt indienen zijn me dewerkers van de landbouworganisaties beerid u behulpzaam te zijn bij het op stellen van een bezwaarschrift. Ook op de gemeentesecretarie te Goe dereede kunt u kennis nemen van het plan en wel van 24 oktober tot en met 23 november 1980. (CBTB West Nederland)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1