U^\-U^ Rioolafvoerretributie; „nieuwe ent aan de lielastingboom Uitbreidingsplannen ziel(enliuis Diri(slanil Admin. Iiantoor v. d. Vallc zit nu „op stand 12 november 26e jaargiang Dinsdag 11 noveimbeir 1980 No. 4942 (2HR. STEIEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verscki}ta hoeemaal per iveekdinadag- en vrifdagavond RAAD MIDDELHARNIS ir Deel van de raad wil liever eerst deel van reserves gebruiken. ff Uw huls verkopen TAMBOER Prov. adviescommissie maakt verheugende ommekeer Woensdag wegens dankdag GESLOTEN Den Hertog DELICATESSEN DIRKSLAND iVliddenstandsver. ,,IVIiddelharnls" houdt gorte St. Nicolaasaktie BIJEENKOMST C.P.B. „GOEREE" Veel foutparkeerders onder kerkgangers Sommelsdijk lyiEUWE TONGE: ff it it De Sint komt ook in Sommelsdijk Bezichtiging witlofrassen TENOR HENK KREUKNIET OP DE T.V. Gymver. S.S.S. vierde 45-jarig bestaan PREDIKBEURTEN Oud-Sommelsdijker nieuwe Presi dent-Di recteu r Schuttersveld Holding N.V. POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratietangeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 •3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 29 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Een deel van Middelhamis' gemeente-, raad, t.w. de heer D. Hoogzand en de 4 leden tellende SGP fractie, heeft er j.l. donderdagavond voor bedankt de bur ger met een „rioolafvoer-retributie" te belasten; een nieuwe last die voor vol gend jaar op 50,maar voor de daar op volgende jaren op 118,per wo ning wordt becflferd. Bovenbedoelde heren weigerden hun medewerking on der venvijzing naar de aanwezigheid van een miljoenenreserve waarvan ze meenden dat die eerst maar eens moet worden aangesproken Met name werd de bestemmingsreserve voor het nieuwe recreatieve zwembad op de korrel ge nomen. De opposanten meenden dat die vooralsnog toch niet nodig zal zijn om dat i.v.m. de verslechterende financiële toestand nauwelijks aan realisering van zo'n luxe te denken valt. Onder druk van de verminderde in komsten en de stijging van de lasten de post rioleringen zal volgend jaar 585.000,— kosten hadden B en W naarstig naar een middel gezocht om 's burgers beurs aan te spreken omdat de financiële positie van de gemeente het niet langer toelaat „de gemeentelij ke diensten terzake de lozing van af valwater op de riolering zonder kom- pensatie door een retributieheffing te blijven verrichten". Met in het achter-r hoofd de enkele miljoenen die al voor het zwembad gereserveerd zijn leverde dhr. D. Hoogzand ferme critiek waarin naar spoedig zou blijken de SGP frac tie zich geheel kon vinden... Dhr. Hoogzand meende n.l. dat de ge reserveerde miljoenen keurig gebruikt zouden kunnen worden voor de 2,2 mil joen die t.b.v. de aanpassingswerken voor de riolering op tafel zullen moeten komen. Spr. zou dat t.o.v. de Volksge zondheid geheel verantwoord vinden en het leek hem temeer logisch omdat de burger ook al een verontreinigingshef fing betaalt die door het Zuiverings schap fiks verhoogd belooft te worden. „Wanneer nu nog eens een rioolaf- voerretributie wordt ingevoerd dan gaan de burgers tweemaal voor hetzelf de doel betalen" overdacht dhr. Hoog zand, al werd hem daarvan door weth. Kievit de logica ontzegd. Ook dhr. J. H. Koppelaar (SGP) ver klaarde bij het lezen van het voorstel de wenkbrauwen diep te hebben ge- gronst: „wanneer wij als gemeente nu plotseling financieel teruglopen dan moeten wi] bedenken dat de burgers in diezelfde omstandigheden verkeren. Het uitgangspunt om het tekort dan maar bij de burger te halen is dan ook on juist stelde dhr. Koppelaar vast, met dhr. Hoogzand instemmend dat eerste de saldi-reserves er maar eens op moeten worden aangesproken. „Via het Waterschap zullen we met de kos ten van zuivering nog genoeg te maken krijgen!" Instemming met het College voorstel werd zij het dan ook node betuigd door dhr. J. Th. M. Jacobs die onder de gegeven omstandigheden geen andere en betere oplossing aan kon wijzen: „daarom onzerzijds geen verzet tegen deze nieuwe ent aan de belastingboom", gaf hij te kennen. Dhr. T. Arensman (CDA) bleek ook accoord te zullen gaan en hij leek er niet zo zwaar aan te tillen temeer om dat de burgers tot dusver altijd nog van het betalen van deze retributie ver schoond gebleven zijn. De stem van de zwaksten "Wij socialisten vertegenwoordigen de zwaksten in de maatschappij!" verkon digde dhr. F. Tiggelman, daarmee bij dhr. Hoogzand een lachstuip en bij meerdere anderen een wat meewarige glimlach veroorzakend, vooral toen dhr. Tiggelman niet al te moeilijk over de in te voeren retributie deed. Immers... zo redeneerde dhr. Tiggelman, was er vroeger ook een rioolbelasting geheven die was opgegaan in de onroerend goed belasting. Hij gaf B en W wat alterna tieve mogelijkheden waarvan hij vroeg ze eens nader te bezien maar voorals nog meende dhr. Tiggelman zich niet te gen te kunnen verklaren. Uit de beantwoording door weth. Kie vit bleek al snel dat de opposanten wei nig gehoor kregen. Het leek dhr. Kievit geheel onjuist een structureel tekort ten laste van de saldi reserve te brengen en, gewezen op de bezuinigingen waartoe de burgers genoopt worden verklaarde hij dat het College in de begroting 1981 het rode potlood driftig heeft gehan teerd maar desondanks zal de burger bij moeten passen, al had de retributie ook via een andere weg, verhoging van de Onroerend goed belasting bijvoor beeld, geheven kunnen worden. Dat laatste leek dhr. Jacobs (WD) overigens niet zo'n goed idee omdat De bestuurders van het van Weel- Bethesda ziekenhuis te Dirksland heb ben sinds de eerste week van October met het lood in de schoenen gelopen, maar de veroorzaker daarvan, de Vaste Commissie van Advies en Bqstand van de Volksgezondheid zorgde er vrijdag morgen voor dat de heren heel wat op- geluchter de Haagse vergaderzaal kon den verlaten! De commissieleden die en kele weken geleden nog vol reserves tegen de uitbreidingsplannen van het Ziekenhuisbestuur hadden aangekeken wierpen zich thans collectief op als wa re pleitbezorgers voor de Dirkslandse-, en daarmee de Flakkeese zaak Toen en nu had de Commissie de zeer belangrijke taak het College van GS te adviseren m.b.t. de Dirkslandse plannen Op hun beurt zouden GS dan weer de Staatssecretaris het door haar gevraag de advies doen toekomen. Het leek er aanvankelijk op dat de Commissie, be schikkend over een uitvoerige ambte lijke rapportage over het ziekenhuis, po sitief zou adviseren, maar groot was de verbijstering toen de Commissie zijn ad vies opschortte om met het doen van een uitspraak tot medio volgend jaar te wachten wanneer een rapport zal ver schijnen over de Volksgezondheidsbe langen in de Regio Rijnmond, in welk rapport ook de plaats van het Dirks landse ziekenhuis zou worden bezien. Het was een lelijke spaak in het wiel dat toch al niet te hard draaide en er I rees dan ook een storm van protest, aangewakkerd door D'66-er Hans Grin- wis uit Ouddorp, wiens politieke com- paan. Staten- en Commissielid van Lijs- sel het als enige vóór Dirksland had op genomen. De Commissieleden kregen de pin op de neus en zij schroomden niet om daartoe uitgenodigd zelf naar het ziekenhuis te komen om zich daar van de onhoudbare situatie op de hoogte te stellen. Dat werkte..., want vorige week vrijdag bleken alle twaalf commissiele den volledig op hun schreden terug te keren. Het zien van de omstandigheden had hen van de dringende noodzaak tot uitbreiding overtuigd en de Dirkslandse deputatie die voor alle zekerheid ge bruikmaking van het spreekrecht had aangevraagd behoefde daar geen ge bruik van te maken. De commissie bleek volstrekt overtuigd. Gfote vreugd derhalve in het Dirks landse kamp toen de Commissie één- stemmig tot het uitbrengen van een po sitief advies besloot. Dat gaat door haar eenstemmigheid rechtstreeks naar de Staatssecretaris die nu naar mag worden aangenomen nog dit jaar haar goedkeuring aan de uitbreiding zal geven. Daarna zal nog een program van eisen moeten worden opgesteld maar in Dirksland heeft men intussen niet stil gezeten zodat dat programma al vrijwel gereed ligt. Wanneer zich geen hinder nissen meer voordoen zou eind 1982 begin 1983 de eerste paal kunnen wor den geslagen voor de uitbreiding die het ziekenhuis o.m. een verruiming met 50 bedden zal geven. veel bezitters van een onroerend goed niet eens op de riolering zijn aangeslo ten waarom het dhr. Jacobs niet reëel lijkt de Onroerend goed belasting met de lasten van de riolering te verzwaren. Overigens vond dhr. Jacobs het aller minst juist de aangelegde reserves aan te wenden. „Als het Rijk de gemeenten minder middelen geeft dan zullen wij als ge meente de bakens moeten verzetten; maar zoals we dat nu willen doen glij den we te snel af naar een situatie waarin de burger het loodje zal moeten leggen",weerde d.hr. D. Hoogzand de re tributieheffing af waarna hij met de PvdA vertegenwoordiger dhr. Tiggel man een dispuut aanging of het dan wel van zoveel zorg voor de zwakkeren ge tuigt als met de retributieheffing wordt ingestemd. Een laatste weerwoord van weth. Kie vit vooraleer gestemd zou worden. Hij bleef erbij dat de te heffen retributie zeker niet te hoog zal zijn en dhr. Kievit stelde andermaal de onjuistheid vast van het aan dit doel besteden van de zwembadreserve: „wanneer die onver hoopt niet nodig zou zijn dan zullen we die in de investeringsnota verwerken" zegde dhr. Kievit toe. De stemming over het voorstel van dhr. Hoogzand leverde 5 voorstanders zodat het met 10-5 werd afgewezen. Met eenzelfde stemverhouding werd het voorstel van het College vervolgens aangenomen. De winkeliers van de Middenstands vereniging Middelhamis gaan ter gele genheid van Sinterklaas een grandiooze aktie organiseren voor hun klanten. De aktie wordt gehouden van zater dag 15 november tot en met vrijdag 5 december a.s. en loopt onder het motto „Siiit z'n baard is geld waard". Tijdens de akiteperiode ontvangt u bij de deelnemende winkeliers bij beste ding van elke rijksdaalder een zegel. El ke zegel is een stukje van Sint z'n baard. Als u 10 zegels op de daarvoor bestem de vakjes op een deelnameformulier geplakt hebt is de baard kompleet en maakt u een mooie kans op een van de fraaie prijzen. Leest u maar: Trekkeningen 21/11, 28/11 en 8/12. Elke trekking heeft de volgende pryzen, waardebonnen t.w.v. 1 prijs van 1 prijs van 5 prijzen van 10 prijzen van 70 prijzen van 1.000,— 250,— 100,— 50,— 25,— Doe vanaf zaterdag 15 november a.s. mee met de aktie „Sint z'n baard is geld waard" van de Middenstandsvereniging Middelhamis en u maakt een kans om een van deze prijzen te winnen. De afdeling „Goeree" van de Chr. Plattelandsvrouwen Bond komi a.s. donderdagavond om half acht weer bij een in het overblijflokaal van de huis houdschool „Westvoom" te Ouddorp. Spreekster voor deze avond is mevr. A. J. Vegt-Ganzevoort over „de relatie tussen voeding en gezondheid". De leden van de afd. kunnen deelne men aan een uit 20 lessen bestaande cursus over „Gezondheidsbesef" waar over a.s. donderdag nadere mededelin gen worden gedaan. De politie wordt vrijwel elke zondag geconfi*onteerd met het fout geparkeerd staan van auto's langs Voorstraat en Marktveld van bezoekers van de diens ten in de Ned. Herv. Kerk. De auto's worden aan beide zijden van de straat geparkeerd terwijl dat slechts aan één kant is toegestaan. De politie waarschuwt bij dezen dat een verbaliserend optreden wel zal moeten volgen wanneer het parkeerge- drag niet wordt veranderd. Autobezit ters kunnen hun auto's o.a. op de Wurft plaatsen waar ruimte te over is. Jarenlang heeft het administratie- en assurantiekantoor H. v. d. Valk wat be kneld gelegen tussen de naastgelegen bebouwing op de Molendqk, maar dhr. V. d. Valk heeft daar recentelök een rigoureuze oplossing voor gevonden; hy verhuisde naar Nieuwe Tonges beste stand, een uitgelezen plekje aan de Kerkring in het voormalige pand van de fa. Gebar dat zoveel ruimte biedt dat niets de groei van het kantoor meer in de weg hoeft te staan. Burgemeester van Welsenis was graag bereid gevonden het nieuwe kantoor of ficieel te openen waarna de vele geno digden zelf konden zien waar hun ad ministratie wordt gevoerd en waar ze worden ontvangen wanneer er over as suranties en financieringen moet wor den gepraat. Twee smaakvol ingerichte kantoren zijn het waarin dhr. v. d. Valk en zijn medewerksters hun werk doen. „Het is belangrijk voor een kleine kern als Nieuwe Tonge dat bedrijven als het Uwe blijven bestaan en er ge vestigd blijven; het maakt deel uit van een noodzakelijk voorzieningenpakket door de aanwezigheid waarvan zo'n ge meenschap kan blijven functioneren" zo stelde dhr. van Welsenis vast, dhr. en mevrouw v. d. Valk complimenterend voor de nieuwe opzet. Hij gunde dhr. V. d. Valk ook graag zijn ontspanning Dhr. V. d. Valk gaat als eerste achter de burgemeester aan. als voorzitter van de Muziekver. „Apol lo", „want", zei dhr. van Welsenis: altijd maar belastingfonnulieren in te moeten vullen lijkt me ook niet zo'n vreugdevolle bezigheid!" Overigens bleek dat slechts één van de activiteiten van het kantoor van dhr. V. d. Valk dat ook verzekeringen afsluit en bemiddelt bij financieringen. Dhr. v. d. Valk bleek een goed gastheer die de aanwezigheid van vele genodigden op hoge prijs bleek te stellen. Met het opschrift „Het verlanglijstje van Sint Nicolaas" start de aktie van de middenstandsvereniging „Sommelsdijk" die op woensdag 19 november a.s. begint Dan ontvangt U bij kontante aankoop van 10,een bon. Op deze bon staan 6 regels waarop U in kunt vullen wat U voor het bedrag wat er voor staat wilt hebben. Het moet natuurlijk wel in Sommels dijk te koop zijn. Neem b.v. de prijs van 250,wat zou U daar allemaal voor willen kopen? B.v. een boek voor vader van ongeveer 50,of een schoonheidsbehandeling voor moeder 45,en een stoel voor Kees van 80,maar de rest wilt U besteden aan de dagelijkse boodschappen zoals de slager, bakker en de kruidenier. U kunt natuurlijk ook één ding invul len b.v. voor de eerste prijs een film camera met toebehoren enz. Er zijn totaal 40 prijzen en ook nog enkele verrassingsprijzen. Als U dat al lemaal heeft ingevuLd voorzien van Uw naam en adres brengt U de bon in de daarvoor bestemde bus die op het marktveld staat. De bus staat er van 's morgens 9 uur tot 's avonds 8 uur. Maandag 8 decem ber is de laatste inleveringsdag. Dan is 's avonds de trekking door de Weled. Heer H. L. van Kampenhout. De middenstand hoopt ook op zaterdag 22 november aanvang 14 uur Sint Ni colaas op het Marktveld te begroeten. Daarna gaat hij vergezeld door zijn Pieterbazen nog een rijtoer door het dorp maken voorafgegaan door de mu ziekvereniging „Sempre Crescendo". De deelnemende aktie wmkeliers zijn herkenbaar aan het raambiljet Voor de derde en laatste keer zijn de 7 witlofrassen te zien. Het gaat om ras sen die geschikt zijn voor de teelt met dekgrond en die in ons gebied veel ge teeld worden. De wortels zijn op drie plaatsen geteeld en op drie manieren. Dit zijn zgn. „tafelbedden", één rij per rug en twee rijen per rug. De tafelbed den zijn na het zaaien beregend. Dit in tegenstelling tot de beide andere teelt- methoden. De rassen zijn te bekijken op maan dag 17 november 1980 op het witlof- forceerbedrijf van de heer N. Lokker, Bosdreef 17 (op het industrieterrein) in Den Bommel. U bent welkom van 18.30 tot 20.00 uur. A.s. vrijdag zal de tenor Henk Kreuk- niet, leerling van Gerrit Zoon te Som melsdijk in een T.V. optreden te zien zijn. Onder de naam Enrico Grimzano zingt hij in het program „Leve de Opera" om 20.27 uur op Ned. II. Dhr. Kreukniet hoopt volgend jaar 14 maart met het dameskoor „Ons Koortje" op te treden op een dan te houden concert in Middel hamis. NIEUWE TONGE De gymnastiekvereniging S.S.S. te Nieuwe Tonge vierde op vrijdag 7 no vember 1.1. feest in „Ons Dorpshuis" om dat ze 45 jaar bestond, 's Middags kwam de jeugd aan de beurt, er was poppen kast voor de kleinsten en spel en mu ziek voor klein en al wat groter. Er werd natuurlijk getrakteerd en iedereen amuseerde zich onder leiding van het bestuur geholpen -door veel moeders. 's Avonds kon men het bestuur felici teren met het jubileum. Hiervan werd door velen gebruik ge maakt. De muziekvereniging „Apollo" bracht zelfs een wel zeer gewaardeerde muzi kale hulde. Tijdens deze receptie was er extra aandacht voor leidster Ria Humblet, die 25 jaar lid was en bijzonder veel voor S.S.S. doet. Zij kreeg van de voorzitter van de Rotterdamse Tumbond de zil veren K.N.G.V.-speld. Van de voorzitter van S.S.S. ontving zij een tinnen bord met inscriptie voor 25 jaar, een zelfde bord overhandigde de voorzitter aan Corry Peter en Leny Pogert. Tijdens het gezellig samenzijn vond de trekking plaats van de gehouden verlo ting ten bate van deze jubileumviering. Door Jaques Mulder werd voor oud en jong muziek gebracht. Het bestuur kan terug zien op een gezellige avond en dankt allen, die daaraan, op welke wijze dan ook, hun medewerking hebben ver leend. WOENSDAG 12 NOVEMBER DANKDAG MELISSANT Ned. Herv. Kerk 10.00 uur ds. H. Visser, Katwijk aan Zee; 19.00 uur ds. H. F. Klok Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. J. van Haaren, Amersfoort. DIRKSLAND Ned. Herv. Kerk 10.00 uur ds. M. van der Linden; 19.00 uur ds. D. Dekker Geref. Gem. 10.00 en 19.00 uur ds. P. Blok. HERKINGEN Ned. Herv. Kerk 10.00 uur Eerw. heer A. H. Veldhuizen; 19.00 uiu: ds. W. J. op 't Hof Geref. Gem. 10.00 en 19.00 uur ds. A. Bac, Oostkapelle. SOMMELSDIJK Ned. Herv. Kerk 14.30 en 19.30 uur ds. A. Beens. DE SAMARITAAN 19.00 uur ds. J. MIDDELHARNIS Ned. Herv. Kerk 15.00 uur ds. H. Verheul, Zegveld; 19.30 uur ds. G. C. de Jong Chr. Geref. Kerk 15.00 en 19.30 uur ds. B. de Romph, Vlaardingen Ger. Gem. 9.30, 15.00 en 19.30 uur ds. H. Ligten- berg. NIEUWE TONGE Ned. Herv. Kerk 14.30 en 19.30 uur ds. J. van den Born. Geref. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. E. Venema, Drachten. In de vacature ontstaan door het over lijden van de heer drs. J. W. C. van Heek hebben commissarissen de heer G. Kaptein te Leeuwarden benoemd tot President-Directeur van Schutters veld Holding N.V. te Enschede en wen de Koninklijke Textielfabrieken Gebr. van Heek B.V., de grootste dochter onderneming van de Holding. De heer Kaptein is 7 maart 1930 ge boren in Hotel Spee te Sommelsdijk. Na de H.B.S. te Middelhamis volgde hij de studie aan het N.O.I.B. (Nijenrode) te Breukelen. Vervolgens was hij werk zaam bij de Koninklijke Verkade Fa brieken N.V. te Zaandam en Theodorus Niemeyer N.V. te Groningen. Momen teel is de heer Kaptein Algemeen Di recteur van de Leeuwarder Papierwa- renfabriek B.V. te Leeuwarden. Hij zal uiterlijk 1 februari 1981 in dienst treden van Schuttersveld/Van Heek. DIRKSLAND Tweetal. Door de kerkeraad van de Geref. Gem. is als dubbeltal voor te be roepen predikant gesteld ds. A. Hoo- gerland van Krabbendijke en ds. A. Moerkerken van Nieuw Beyerland. De ledenvergadering zal worden ge houden D.V. maandag 24 november a.s. OUDE TONGE Ned. Herv. Kerk 19.30 uur ds. P. de Jager Geref. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. M. J. van Gelder, Nieuwerkerk. STAD AAN 'T HARINGVLIET Ned. Herv. Kerk 19.00 uur ds. J. Willem- sen. DEN BOMMEL Ned. Herv. Kerk 19.00 uur ds. A. Vos Geref. Kerk 20.00 uur kand. J. H. Becker. OOLTGENSPLAAT Ned. Herv. Kerk 19.00 uur ds. T. W. van Bennekom Geref. Kerk 18.45 uur kand. J. H. Becker Geref. Gem. 15.00 en 19.00 uur ds. J. J. Tanis, Wageningen. LANGSTRAAT Ned. Herv. Kerk vrijdag 14 november 19.00 uur ds. T. W. van Bennekom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1