EIIAIIDEn - niEUWS WOORD DAAD 3e blad Vrijdag 7 november 1980 No. 4941 VENTILEREN VAN LEVENSBELANG VOOR U EN UW GASAPPARATEN Automatisch abservatiesysteem voor de scheepvaart Uw huis verkopen TAIVIBOER WEES ZUINIG WANNEER U ACHTER HET STUUR ZIT STEUN ONZE SCHOLEN! Geslaagde avond van de DVN af d. Goeree en Overflakkee VOOR DIABETEN EN BELANGSTELLENDEN SOMMELSDIJK Wijkgroep yyde Zwaluw'' houdt Bingo-avond Inleveren restanten landbouw- bestrijdings- middelen Start afdeling Zuid-Hollandse eilanden e.o. van de NCV DAIVIIVIEN ,,DENK EN ZET'' Kinderzegels 1980 KIND en BOEK De bladeren vallen, de dagen worden korter. Het wordt langzamerhand kou der. De gaskachel of centrale verwar ming wordt weer aangestoken om een aangenaam klimaat in huis te brengen. Om die kachel of centrale verwarming te kunnen laten branden is naast gas ook lucht nodig voor de verbranding van dat gas. Dat geldt al evenzeer voor ret verbranden van gas in een kooktoestel, in de geiser of in de boiler. In z'n algemeenheid is er tienmaal méér lucht dan aardgas nodig om een gas vlam goed te laten branden. Daarom is het noodzakelijk dat ruimten waar gas- apparatuur opgesteld staat goed ge ventileerd worden. De bouwers van een buis houden re kening met die ventilatie. Zij hebben daarvoor voorzieningen getroffen door het aanbrengen van roosters bijvoor beeld. Het is dan ook verstandig dat U reten, kieren en ventilatieroosters die open horen te zijn ook inderdaad open houdt. Ieder jaar opnieuw proberen mensen met plankjes, doekjes en prop pen papier te verhinderen dat verse lucht die o zo nodig is voor de verbran ding van gas hun woning binnendringt. Dat kan gevaar opleveren. Maak ook geen tochtstrip onder de deur als de kier opzettelijk wat groter is gemaakt dan de kieren onder de andere deuren. Goede ventilatie is bitter hard nodig. Verbrandingsgassen. Als we over ventilatie praten gaat het niet alleen om verse lucht nodig voor de verbranding van aardgas, maar ook om het afvoeren van de verbrandings- produkten van gas. Die verbrandings gassen dienen goed en zo snel mogelijk naar buiten geloodst te worden. Waar om? Het inademen van verbrandings gas kan hoofdpijn veroorzaken of zelfs ernstiger gevolg hebben voor uw ge zondheid. Zo'n onvolledige verbranding kan ontstaan door een tekort aan verse verbrandingslucht, maar ook door bij voorbeeld vervuilde branders. Hoe moeten de verbrandingsgassen worden afgevoerd? Een gashaard, gas kachel of convector moet op een schoor steen zijn aangesloten. Ook de badgeiser boiler of cv-ketel moet op een afvoer kanaal zijn aangesloten. Dat is niet al tijd het geval met een keukengeiser. In de keiiken moet u ook al in verband met 'de verbrandingsgassen die bij het Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat zal de beschikking krijgen over een mobiel automatisch observatiesys teem voor de scheepvaart op de Noord zee. Een contract voor de bouw van dit systeem dat MATROS (Marine Traffic Observation System) wordt genoemd, werd op dinsdag 4 november getekend. De order die een bedrag van 1.717.000 gulden beloopt, zal worden uitgevoerd door Van Rietschoten Houwens Elek trotechnische Maatschappij BV te Rot terdam in opdracht van de Directie Noordzee van Rijkswaterstaat. MARTOS, dat in 1892 operationeel zal zijn, zal het belangrijkste hulpmiddel worden bij studies van het Directoraat Generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken gericht op het bevordereh van de veilige doorvaart langs de Nederlandse kust. Het systeem bestaat uit een speciale radar waaraan een minicomputer is gekoppeld. Het zal worden geïnstalleerd aan boord van een meetvaartuig. koken vrijkomen altijd zorgen dat de verbrandingsgassen door ventilatie-ope- nigen kunnen worden afgevoerd. Vaak zit in een keiiken een mechanisch af voersysteem, maar ook muurroosters en raamroosters leyeren een bijdrage aan de ventilatie. Bij gevelkachels worden de verbrandingsgassen via de geveluit- laat direkt afgevoerd. Schoorsteen vegen Vroeger bij de kolenkachel was het heel gewoon dal; ieder jaar de schoor steenveger langs kwam. Veel gastoes- tellen zijn op. de traditionele schoor steen aangesloten, andere gasapparaten hebben een eigen afvoerpijp-naar bui ten. Het is wel zaak dat ieder jaar die schoorsteen en afvoerpijpjes nagekeken worden: Ze kunnen uiteindelijk ver stopt of vervuild raken met alle nare en veelal gevaarlijke gevolgen vandien. Het zelf sleutelen aan gasapparaten is pertinent verboden. Zowel het instal leren als onderhoud van gasapparatuur is werk voor de erkende gasvakman. Toch ontstaan ieder jaar opnieuw le vensgevaarlijke situaties menigmaal met doden als gevolg door het ondes kundig aansluiten vangasapparatuur op afvoerkanalen. Een voorbeeld" daar van is het ondoordacht aansluiten van een wasemkap of kanaalventilator op een afvoerkanaal waarop bijvoorbeeld de badgeiser al is aangesloten. Ieder jaar weer zijn er doden te betreuren omdat de rookgassen dan niet afgevoerd kunnen worden en in de badkamer te recht komen. Het is overigens niet aan te raden om de badgeiser in de bad kamer zelf neer te hangen. Verbouwen De erkende gasvakman kent de venti- latievoorschriften. U doet er verstandig aan voordat u in huis aan het verbou wen slaat hem te raadplegen. Zit het na de verbouwing van de keuken nog wel snor met. de ventilatie? Moet er niet als het karwei geklaard is toch nog ergens een rooster of afvoerkanaal gehakt worden? Het is beter de zaak meteen goed aan te pakken, zodat aan de ventilatie-eisen wordt voldaan. Wanneer mis? Wanneer is er iets mis met de venti latie in uw huis? Dat is het geval als de ruiten meestal beslagen zijn, als u gas of kwalijke luchtjes ruikt, als het bedompt is in het vertrek waar u kookt of stookt en als de brander van uw gas- toestel met lange gele vlammen brandt. Zodra één van bovenstaande ver schijnselen zich voordoet is het ver standig de erkende gasvakman te raad plegen. Ook uw gasbedrijf kan u alles vertellen over ventilatie. SINT ANNALAND Opbrengst Oogstcollecte: De te Sint Annaland gehouden oogstcollecte, die zondag j.l. in de Nederlands Hervorm de Kerk te Sint Annaland gehouden werd bracht de volgende bedragen op en wel voor de Diakonie 2.490,95 en voor de Kerkvoogdij 12.788,40. In totaal het prachtige bedrag van niet minder dan 15.279,35. (In 1979 waren de opbreng sten voor de diakonie 2.419,31 en voor de Kerkvoogdij 12.158,63, in totaal in 1979 14.577,94). Over brandstofbesparing voor auto mobielen is in de laatste jaren zoveel geschreven dat de lezer zich zal afvra gen of er in dit artikel nog wel iets kan staan, dat nog niet eerder geschreven werd. Op het gevaar af op de vingers getikt te worden door iemand die het tegendeel bewijst, geloven wij toch dat het feit, dat de automobilist door zijn rijgedrag de grootste bezuiniger kan zijn, nog niet zo vaak is belicht. In Frankrijk werd in 1977 een aktie gevoerd om het benzine-verbruik te verminderen, door verbetering van het rijgedrag van de automobilist. En- met succes. Het verbruik ging van 23 mil jard liter terug naar circa 18 miljard. Omgerekend per auto, betekende dat toen circa 150 gulden, een bedrag dat nu zeker zo'n 50''/o hoger uit zou komen. VEEL MANIEREN Er zijn vele manieren om zuiniger met autobrandstof om te gaan. Wanneer u rustig wegrijdt; terwijl de motor van uw auto nog koud is, is dat niet alleen uitstekend voor de motor, maar ook voor uw benzine-rekening. De hand- choke van uw auto is alleen maar no dig wanneer 't koud of vochtig is. Trekt u hem uit, dan gebruikt u meer benzine. Onnodig uittrekken betekent, dat-u de vervuiling van de motor en in het bij zonder van de bougies in de hand werkt. Heeft uw auto een automatische choke dan is dit probleem zondermeer voor u opgelost. Die regelt zichzelf naar de temperatuur van het water in het koel systeem, 's Is wel zaak dat motor en choke goed staan afgesteld. Speciaal met de winter voor de boeg, loont het zon dermeer de moeite de dealer van uw auto dit even te laten controleren. Rijden met een regelmatige kruissnel heid is veilig en kost u ook minder brandstof. Het instructieboekje bij uw auto kan u vertellen wat die snelheid is. Op tijd schakelen hoort daar natuur lijk wel bij. De automobilisten die een toerenteller op hun dashboard hebben, zijn wat dat betreft in het voordeel. Ligt het toerental per minuut tussen 2500 en 3500 dan zit u meestal goed. Trouwens, u hoort hef gauw genoeg aan uw motor, u leest het in uw auto boekje en de chef van de dealerwerk plaats legt het u graag uit. Meestal kan ook een toterenteller als accessoire wor den gemonteerd bij die auto's, die daar standaard niet mee zijn uitgerust. OVERBELASTING Dat overbelasting van uw auto meer brandstof kost, dat wist u al. Maar hoor de u ooit dat ook open autoramen uw brandstofrekening onnodig verhogen? De lucht die dan naar binnen wordt ge zogen, heeft namelijk invloed op de stroomlijn van uw auto. Een goede luchtcirculatie in uw auto en een goed te regelen temperatuur van die lucht en dan rijden met gesloten ramen zo hoort het. Ach, als u er 1 2 procent mee uitspaart, is dat toch ook weer meegenomen. 't Imperiaal, ski- of fietsrek op uw auto kost altijd benzine. Nog afgezien van het zoevend geluid dat u bij een leeg rek altijd hoort, geldt dat u ze be ter kunt demonteren, wanneer u ze niet gebruikt! De Peugeot-dealer in onze regio heeft de maand november bestempeld als maand voor de preventieve wintercon- trole, waarbij zuinig (en economisch!) rijden voorrang geniet. Een aktie, die de rijders van dit Franse merk zeker op prijs zullen stellen. Tenslotte: Bijhouden wat uw auto ge bruikt, is ook één van de gulden regels, die bij een zuinig rijden horen. Een eenvoudig papiertje waarop u kilome terstand en het aantal getankte liters noteert en^waarmee u dan het gemid delde gebruik kunt berekenen, vertelt of u op de goede weg bent en wat meer is ook blijft. Veel meer zeker heid geeft u de verbruiksmeter, die u op uw dashbord ku"t laten monteren en die u ogenblikkelijk in één oogopslag vertelt wat uw brandstofverbruik op een bepaald moment ten opzichte van de door de motor geleverde prestatie is. Velen doen dat. Dit blijkt uit de opbrengsten van de vele akties, die op ons eiland gehouden worden. Woord en Daad leeft op Flakkee Wat gebeurde er zoal De middenstand van SteUendam hield op de Voorstraat een braderie. Ook bak ker J. K. Troost deed mee, niet voor zichzelf maar voor Woord en Daad. Bui ten voor zijn winkel bakte hij de hele dag oliebollen. Afnemers had hij ge noeg, want hij verkocht er zo'n 2700. Ze waren heerlijk, 'k Heb ze zelf ge proefd. 's Avonds werd de opbrengst geteld. Deze was extra hoog, doordat hij ook de ingrediënten schonk, waaruit zo'n bol bestaat. Deze sympathieke aktie bracht 1628,60 op. Bakker Troost en klanten: hartelijk bedankt. Op Flakkee zijn veel bakkers! Wie weet! De bazar in Nieuwe Tonge. Daar kon je smullen: oliebollen, pa tat en croquetten. Daar kon je kopen: handwerkartikelen, boeken en rommel. Daar kon je raden: 't gewicht van de kaas en de aankomst van de bruidegom. Daar liep men af en aan. Wat een belangstelling. Een fijne dag. De bruto opbrengst 13.300,was bo ven verwachting. Netto opbrengst nog niet bekend. Ongeveer de helft van 't netto bedrag is voor Woord en Daad. Wij bedanken de organisators, de ver enigingen, de kopers. En jongens en meisjes hartelijk dank voor het vele werk, dat jullie hebben gedaan. Abusievelijk vermeldde ik: Opbrengst collecte Herv. Kerk SteUendam 500, Ik zat er goed naast. Het bedrag klopt, maar de collecte was van de Herv. Kerk te Goedereede. Goedereede har telijk dank en SteUendam houdt u als nog een collecte. Hartelijk aanbevolen. Giften Deze week kwam binnen 3.817,49. Specificatie: 2 x 25,—; 3 x 100,—; 30,—; 250,—; 268,89; 1.628,60; 1.290,— collecte Herv. Kerk Ooltgens- plaat. Nieuwe stand 16.082, 51. Gevers, geefsters hartelijk dank. Toezeggingen: coUecte Herv. Kerk Som- melsdijk 1.485,30 en olieboUenak- tie Ooltgensplaat 1.637,— Giro 22 25 2 Rabo Bank SteUendam, bankrek. no. 361.313.772 t.n.v. Woord Daad Goeree Overflakkee, „Scholen- plan Hüti". Het comité. Op vrijdagavond 24 oktober was er voor de aanwezigen in „Vita Nova" een interessante avond over testmaterialen van suUier in de urine enz., wat door dhr. Kramer van Ames-Miles op dui delijke en heldere wijze werd uiteen gezet. Dhr. Kramer vertelde over het ge bruik ervan voor diabeten met alleen een dieet, voor tabletgebruikers en voor insulinegebruikers, waarbij hij bij ieder van deze groepen diabeten inging op de vragen: waarom testen, wanneer testen én Vi^aarvoor testen. Bekend is, dat een diabeet kan leven als iemand zonder diabetes meUitus, als hij er maar iets aan doet, én als hij er iets voor laat, maar kontrole daarop is wel nodig, vooral als er sprake is van b.v. reizen naar warme gebieden, waar ook een ander voedingspatroon is; bij meer beweging als wandelen en sporten; bij tijdsverschil tussen conti nenten, maar ook voor iemand, die in continue-dienst werkt, en tenslotte bij problemen en spanningen. Dhr. Kramer gaf bij elk van de groepen in zijn algemeenheid advies, welke stick dat gebruikt kon worden, clini-, dia-, keto-dia, of dexostick. Bij de dexostick is een handig appa raatje te gebruiken, de autolet, dat een klein gaatje In de vinger prikt en waar van het naaldje direkt weer terug springt. Dit voorkomt niet, dat men als automatische schrikreactie de vinger terugtrekt, maar dan is het naaldje er weer al uit, dus een scheur tje in het vel kan niet meer, en juist een scheurtje gaat zoveel pijn doen. Hierna deed hij nog de mededeling, dat hij een primeur had, want er was juist een apparaatje door hen in de handel gebracht, waarvan men zelf het bloedsuikergehalte (in duizendste Mol) kan aflezen. De prijs ervan is niet mis, n.l. 475,— exclusief de BTW, dus hoewel het grote belangstelling trok is het niet iets, waarvan men zomaar tot aanschaffing overgaat. Dhr. Kramer gaf tegelijk met deze prijsopgaaf het dringende advies, en dit diverse malen, om niet zonder over leg met de arts, om zonder meer tot aanschaf van dit apparaatje over te gaan. Uiteindelijk zou het ook wegge gooid geld zijn als men met de uitslag niets zou kunnen doen, en daarvoor is tenslotte een arts. Voor diegenen, die er iets meer over wensten te weten zou hij na afloop van de avond verdere informatie verstrek ken. Daarna maakte hij met genoegen plaats voor de koffie, als altijd voor treffelijk gezet door dhr. v. d. Wal, en kregen de aanwezigen de gelegenheid om onderling te praten over wat men had gezien en gehoord. Dit werd dan ook druk, en in een heel gezellige sfeer gedaan. In de pauze was er ook gelegenheid (2 2 NOVEMBER 19 8 0) Wijkgroep „de Zwaluw", organiseert op 22 november a.s. een BINGO, in de aula van de Technische school. School straat 11, te MiddeUiamis, des avonds half acht. Er zijn op deze avond prachtige prij zen te winnen. De opbrengst van deze avond is t.b.v. de te houden kinderspelen in 1981. Tijdens deze avond wordt er een grote GRATIS verloting gehouden met prach tige prijzen, want uw toegangsbewijs is tevens een lot. In de pauze van de avond wordt u de mogelijkheid geboden dia's te bezichti gen van de in het afgelopen jaar gehou den aktiviteiten. Dat er behoefte bestaat aan aktivitei ten behoeft geen betoog, gezien reeds eerder gehouden aktiviteiten, waaron der diverse spelen die de wijkgroep heeft georganiseerd, en de grote be langstelling die hiervoor bestaat. De wijkgroep rekent ook op de bewo ners die buiten de wijk woonachtig zijn om deze gezellige avond te kunnen bij wonen. Er zijn voor deze avond nog toegangs bewijzen a 1,per stuk verkrijgbaar op de volgende adressen: benzinestation „de ronde boom" Zwaluwstraat 3, Zwaluwstraat 32 Om teleurstellingen te \^oorkomen, en mede in verband met de organisatie verzoeken wij u, de toegangsbewijzen zo spoedig mogelijk af te halen op boven genoemde adressen, of u kunt ze ook telefonisch bestellen op Tel. nr. 01870 - 4335 Ook wordt de mogelijkheid geboden, mensen die slecht ter been zijn gehaald en gebracht kunnen worden, doch u moet wel telefonisch dit opgeven aan bovengenoemd telefoonnummer. We heten iedereen vast van harte welkom, en tot ziens op de BINGO Wijkgroep „de Zwaluw" Sommelsdijk. Op 49 en 20 november zal een aktie worden gehouden voor het inleveren van restanten van landbouwbestrij- dingsmiddelen. Bij de aktie gaat het om restanten van middelen waarvan het ge bruik niet meer is toegestaan of die niet meer worden gebruikt. Landbouwbestrijdingsmiddelen die niet meer worden gebruikt kunnen zijn, middelen: die niet meer deugdelijk zijn. Dit kan een gevolg zijn van b.v. bevrie zing of uitkristallisatie; waanran de verpakking in slechte staat verkeert; in een aangebroken verpakking, die binnen afzienbare tijd niet meer zul len worden gebruikt; die de eerste jaren niet meer op het bedrijf zuUen worden gebimkt; die te oud zijn. Natriumchloraat, methylbromide, middelen ve rpakt in spuitbussen, rook- of gasvormige middelen, alsmede lege verpakking kimnen niet worden ingele verd. Alle boeren en tuinders ontvangen via de Stichting Uitvoering Landbouw- maatregelen een oproep aan de inleve- ringsaktie deel te nemen. Daarin wordt tevens mededeling gedaan over het voor hen dichtsbijzijnde inleveringspunt. Daarvan zijn er zo'n 150, verspreid over het land. De aktie is uitsluitend bedoeld voor agrariër.s. Handelaren en loonwerkers kunnen zich n.l. reeds op andere wijze van restanten landbouwbestrijdingsmid delen ontdoen. De inleveringsaktie wordt georgani seerd door de Stichting Opruiming Res tanten Landbouwbestrijdingsmiddelen. Daarin hebben zitting vertegenwoordi gers van het landbouwbedrijfsleven en van de ministeries van landbouw en visserij, sociale 'zaken, verkeer en wa terstaat, en volksgezondheid en milieu hygiëne. Nadere informatie over de aktie is te verkrijgen bij deze Stichting, Bezuiden- houtseweg 73, Den Haag, tel. 070 - 79 25 10. SINT ANNALAND Uienveiling van dinsdag 4 november 1980. Uien, maat veertig opwaarts, klas se twee N.L. 39,50 - 39,70. Uien drie- lingen, maat vijf en dertig opwaarts, klasse twee N.L. 30,40 - 30,99. Uien- prijs per honderd kilogram. Aanvoer: vijf en dertig ton. Sint Annaland in het donker: Tenge volge van een defect in de hoogspan ningskabel in de Bierensstraat heeft St. Annaland maandagavond van 5 tot 7 uur in het donker gezeten. De bewo ners hebben de kaarsen en de petro- leumlamp weer voor de dag gehaald. om zich in principe voor deelnemer te laten noteren voor een kookkursus, maar dat zal dan voor volgend jaar zijn. Na de pauze was het woord én de handeling aan burgemeester van Wel- senis, die de trekking van de verloting verrichtte. Er vielen enkele prijzen in de zaal, maar het was te merken, dat er veel loten buiten het eiland waren verkocht. De hoofdprijs, een radio-cassettere corder, viel op het lot van Jan van der Sluijs die als zoon van bestuursleden in de zaal aanwezig was, en enthousiast overeind sprong. Zijn vreugde over de ze toevalstreffer ontlokte aan alle aan wezigen een hartelijk en spontaan ap plaus. Nadat dhr. Kramer nog even aan het woord was geweest sloot de voorzitter, met dank voor de grote opkomst van ruim 80 personen en met dank voor de grote interesse van het publiek deze gezellige avond. J.l. 15 oktober is 'n voorlopig bestuur o.l.v. Martin Blokker van start gegaan met de voorbereidingen voor 'n afdeling Zuid Hollandse eilanden e.o. van de NEDERLANDSE COMMUNICATIE VERENIGING, kort weg de NCV. (Deze niet te verwarren met o.a. de HCV en NCF. Deze opereren op een an dere band c.q. terrein). De NCV is een jonge vereniging van RADIOAMATEURS. Zij is opgericht op 9 augustus 1973, en een jaar later KO NINKLIJK GOEDGEKEURD. De NCV is rechtspersoon in de zin van de wet en is ingeschreven in de Kamer van Koophandel te Hilversum. Martm Blokker (PDoGAU) is de ani mator en Vas de organisator van het RADIOZENDAMATEUR „gebeuren" tij dens de VESTINGDAG van 23 augustus J-1. De NCV is in de eerste plaats een gezelligheidsvereniging en dan pas ver eniging van radioamateurs, en heeft af delingen in Alkmaar, Amsterdam, Fries land, Haarlem, Overijssel en Rotterdam. INSPRAAK staat hier hoog, óók voor de luisteramateur. Zij maakt geen on derscheid, en gaat er van uit dat het bestuur er zit vóór de leden. 10 maal per jaar geeft de NCV haar eigen orgaan NCV INFO uit, en verzorgt de QSL post, ook voor niet leden! Bij voldoende animo binnen de afde ling verzorgt zij ook de cursussen tot opleiding voor RADIO-ZENDAMA TEUR. Iedereen die mee wil doen met het opzetten en/of informatie wü, kan hier over kontakt opnemen met Martin Blokker, Zeeasterweg 17, 3222 XR Hel- levoetsluis, tel. 01883 - 18005. of via de afdelingspostbus 333, HeUe- voetsluis. Uitslagen damver. „Dank en Zet" d.d. 3-11-1980. Afdeling I H. Groenendijk J. van Hoorn 1-1 K. Vis B. Vis 1-1 I. Mackloet C. Spee 1-1 A. Verolme C. Polder 2-0 Afdeling II P. Bakker H. Koese 1-1 P. van Brussel F. Noordijk 0-2 A. Knape G. v. d. Sluijs 2-0 I. Koese P. Bakker 2-0 Krijgsman M. van Lente 1-1 H. Koese J. Lodder 2-0 Afdeling III C. Vogelaar H. Verolme 1-1 T. van Brussel J. Verbiest 2-0 S. Hoogzand H. Schellevis 2-0 W. Vroegindeweij M. Klink 1-1 A. V. d. Sluijs J. Kamp 1-1 Afdeling IV M. Breeman C. v. d. Bos 0-2 H. Noordijk J. Helleman I - 1 N. Kievit L. C. N. Kievit 2-0 R. Jacobs C. V. d. Bos 1-1 W. Nelis J. Groenendijk 2-0 J. V. d. Kooij L. van Erkel 2-0 M. Breeman J. Koppelaar 2-0 OOSTERLAND AKTIE VOOR Y.M.C.A. De twee Herv. jeugdgroepen uit Oos- terland: de meisjesclub „De Zonne straaltjes", en de jongerengroep voor 15 jaar en ouder „Latema", gaan op za terdag 8 november a.s. een aktie hou den gezamelijk om alikruiken (krukels in het Zeeuws) te verkopen van huis tot huis in Oosterland. Deze aktie, onder het motto: „Een uur voor je verre buur" is een éénmalige aktie ten gunste van het 125-jarig bestaan van de Y.M.C.A., de wereldbond, •Waar ook zij bij aange sloten zijn wa de landelijke Bond van het C.J.V. feest dus, maar het is beter om het niet door hen zelf te vieren, maar ten gunste van die ander die in nood verkeert. De gezamelijke Y.M.C.A.'s in meer dan 90 landen vertegenwoordigd, wil len daarom een fonds vormen waarvan ze kunn engebruiken in acute noodsi tuaties. Zoals b.v. de bootvluchtelingen, de aardbeving in Algerije enz., men wil dan zo hier ook hun steentje bijdragen zodat direct via de Y.M.C.A. die ook in zeer vele derde wereldlanden verte genwoordigd is, geholpen kan worden aan mensen in nood. Deze aktie van a.s. zaterdag is teer aan te bevelen in ieders gunst door de genoemde jeugd groepen van hun krukels af te helpen voor deze goede doelen. De nieuwe Kinderpostzegels zijn van af dinsdag 11 november te koop. Na tuurlijk aan de loketten van de PTT, maar vooral ook bij de stands van de vrijwilligers van .plaatselijke comité's, die overal in het land zijn te vinden. Zij bieden bovendien een uitgebreid, zeer gevarieerde collectie algemene, kin- der- en kerst-/nieuwjaarskaarten aan. De serie Kinderzegels 1980 staat in het teken van de kinderfantasie, die door het kijkpn in en het lezen van boeken aan het werk gezet wordt. Vier bekende en bekroonde illustrators (An- net Kossen, Lidia Postma, Tom Eyzen- bach en Peter Vos) hebben elk een zegel ontworpen op dit thema. Bij alle verschillen hebben zij dit met elkaar gemeen: het zijn erg aantrekke lijke, vrolijk gekleurde afbeeldingen. Zij zijn daarom óók als kaart (serie 2, en als poster (serie 15,verkrijgbaar bij de plaatselijke comité's en de goede boekhandel. Zoals bekend komt de opbrengst van de kinderpostzegels jaarlijks ten goede aan projecten en voorzieningen voor li chamelijk, geestelijk en sociaal gehan dicapte kinderen in Nederland en in ontwikkeUngslanden. De verkoopstand van het plaatselijk comité voor Kinderpostzegels is in de hal van het postkantoor te vinden in Middelhamis van dinsdag 11 november tot woensdag 31 december 1980. PREDIKBEURTEN ZEELAND ZONDAG 9 NOVEMBER 1980 OOSTERLAND Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. F. H. A. v. d. Windt, 6 uur eerw. heer Rouw uit Ouwerkerk Ger. Kerk Gezamelijke diensten met de kerk van Nieuwerkerk, in het kerkgebouw aldaar Ger. Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur leesdiensten Oud Ger. Gemeente 9.30, 2.30 en 6.30 uur leesdiensten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 9