I Ouil-flakl(eeër Opperwmr. II. Brinkman met pensioen M'Jl-MS'^ 266 jaargang Vrijdag 7 november 1980 CHR. STKEEKBLAD OF GEREF0RMEX31DB GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN VtTschifrA tiveemad per voeekdinsdag- en vrtjdagftoond No. 4941 ANTI-EUROPESE PRIKBALLONNEN BEZOEKT ONZE Automoliielen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS TELEFOON 01870-2043 BEELDJE VAN PAASEILAND GEVONDEN IN OUDDORP ir Verbazingwekkende vondst door de Motte gepubliceerd. Oud papier-aktie voor kindertehuis in India gaat nog steeds door Halve-eeuw-oude schoolspullen gevraagd P.R.R.O. Zuid-Holland brengt advies uit over het voorontwerp-streekplan Zuid-Holland Zuid ir Sint z'n baard is geld waard IN MIDDELHARNIS ZIE ADVERTENTIE VOLGENDE WEEK POSTBUS 8 3240 AA MIDDEI-HARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 29 cent per nun. Bij contract speciaal: tarief. De Europese Gemeenschap is een graag gewild mikpunt voor anti-Euro peanen. Met beweringen en cijfers wordt de Europese samenwerking in het belachelijke getrokken. Hebben de gro te Europese staatslieden uit de vijftiger jaren gedwaald en heeft Europa twintig jaar lang gezwoegd aan een kaarten huis dat tot instorting gedoemd is. Wat is waar en wat is niet waar? Je moet in de augustus- en septem- berweken niet proberen de goede Euro pa-bewijzen te zoeken in Luxemburg of Brussel. In deze E.G.-mekka's geeft men dan niet thuis; men is met vakan tie. De zwartkijker ziet er alweer een bewijs in van het falende Europa. Het is overigens interessant om de redene ringen en beweringen van E.G.-tegen- standers te ontrafelen. Hun bijna Engels aandoende anti-Europa-betogingen zijn opgebouwd uit steentjes die uiterst broos zijn. Ambtenaren en papier De Europese Gemeenschap is volgens boze tongen een geldverslindende schijnburocratie. Er zijn ruim 16.000 Europese ambtenaren met een goed salaris. Ongeveer 11.500 ambtenaren zijn in dienst van de Europese Commissie, een veertien leden tellend dagelijks bestuur van de E.G. Behalve de Europese Com missie kent de Gemeenschap de Raden van Ministers, het Europees Parlement, het Hof van Justitie en nog enkele an dere instituten. Deze instanties zijn goed voor bijna 5.000 goed betaalde banen. Daar kijk je van op, zeker als je dan ook nog hoort dat de Europese belas tingbetalers die salarissen voor de Euro pese ambtenaren moeten betalen. De anti-Europeanen tonen slechts één kant van de medaille. Het aantal ambte naren in dienst van de landen die lid van de E.G. zijn is astronomisch ver geleken bij het Europees ambtenaren korps. Je constateert dat er van elke 100.000 Europeanen ruim 4.000 ambtenaren in nationale dienst en maar 6 in E.G.- dienst zijn. De Europese landbouwpoli tiek wordt vaak als de duurste E.G.- luxe afgeschilderd. Een feit is echter dat slechts 700 Eurocraten hun boterham verdienen met de gemeenschappelijke landbouwpolitiek. Vergelijk dat dan met de nationale landbouwdepartementen. In Duitsland is landbouwminister Ertl werkgever voor 20.000 mensen. Onze landbouwmhiister Braks doet het ook aardig met 13.000 ambtenaren. Kritikasters wijzen naar de papier bergen in Brussel die het Europees aan zien voor een deel bepólen. Natuurlijk zijn die papierlawines indrukwekkend, maar alleen al de Europese Commissie deed het afgelopen jaar 616 officiële (schriftelijke) voorstellen, legde aan de E.G.-ministers in dat jaar 216 rapporten en memoranda yoor. Daarmee worden talloze vergaderingen van ministers, deskundigen enz. gevuld. Het zijn ver gaderingen waar al het besprokene te gelijkertijd in zes talen wordt weergege ven. Europa is goed van duizend tolken en vertalers. De Europese Commissie heeft meer dan 1.200 van deze taai- knobbels in vaste dienst. Tel er nog eens alle administratieve krachten bij (de typistes), dan is een derde deel van he E.G.-ambtenarenkorps bezig met taalkundig werk. Een zachte Europese prijs In de niet aflatende strijd tegen de Europese Gemeenschap worden steeds opnieuw de miljoenen-begrotingen naar voren gehaald. Het E.G.-reilen en zei len kostte verleden jaar ruim 43 rnil- jard gulden; dat gaat in 1980 meer dan 10 miljard gulden meer kosten. Van de ze gigantische bedragen hoef je niet om te vallen, zeker niet als je ze vergeUjkt met nationale budgetten. De Europese kosten komen neer op ruim 100,per Europeaan en maken nog geen S»/» uit van het totaal der na tionale begrotingen. Het hele E.G.appa- raat (personeel.huur, vertalingen, publi caties, e.d.) eist maar 6% van de totale Europese begroting op. Als je de Euro pese ontwikkelingshulp (goed voor SjS^/o van het E.G.-budget) er aftrekt, gaat al het overige van de miljarden-huishou ding terug naar de lid-staten. De E.G. is dan meer een incasso- en herverde lingsinstantie. Over de gemeenschappelijke land bouwpolitiek gesproken: de kosten er van zijn slechts 3°/o van alle uitgaven die de Europeanen voor levensmiddelen doen. Tussen levensmiddelen en landbouw- produkten is trouwens nog een verschil: de kleinhandelsprijzen van levensmid delen en dranken stegen in 1978 met 7,3'°/o en de prijzen van landbouwpro- dukten slechts met 3,8%. De landbouw politiek legt de consument zelfs in de watten, want hij is steeds verzekerd van een voldoende hoeveelheid van kwalita tief goede produkten. Toen zeven jaar geleden de graanprijzen op de wereld markt met 70''/o omhoog schoten (de energiecrisis), stegen de Europese graanprijzen maar met 4%. De prijs- toenaine ■ilio'ï suiker en kalfsvlees bleef in Europa beperkt tot 2,5%, terwijl de ze produkten op de wereldmarkt met resp. 62 en 33% in prijs stegen. Het zijn enkele voorbeelden waarmee de anti-E.G.-ballonnen makkelijk door geprikt kunnen worden. Helaas wordt bij tijd en wijle een indrukwekkende ballonnen-regen georganiseerd om de Europese Gemeenschap de nek om te draaien. Met zo'n destructieve politiek komen we, zelfs in politiek en econo misch roerige tijden, niet ver. B. Schouwing. In 1978 werd in Ouddorp een werke lijk voor Nederland ja zelfs voor Europa unieke vondst gedaan. Door de heer J. L. Verduijn werd tijdens het graven van een funderingssleufje aan de Cichoreilaan 7 een „steen" gevonden, die naderhand een beeldje bleek te zijn, afkomstig van Paaseiland. Met de schop stootte hijhet weliswaar in tweeën, maar gelukkig had hij oog voor het ongewone. Zo kwam het klei nood bij Hans Klepper van De Motte terecht, die het op zijn beurt ter be schikking stelde van drs. Sarfaty van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek voor een nader onder zoek. Een diepgaande studie tot zelfs in Londen en andere steden in Europa be wees onomstotelijk dat het een origineel beeldje betrof. De steensoort is identiek aan die van de beelden op Paaseiland namelijk bazaltlava. De hoogte is 24 cm. Een kleintje dus in tegenstelling tot z'n soortgenoten op Paaseiland die het wel tot een hoogte van 15 m kunnen brengen. Historie Het Paaseiland is gelegen in de Stille Zuidzee, 3500 km vanaf het moederland Chili. Op paaszondag in 1722 werd het ontdekt door Jacob Roggeveen, een Hol landse admiraal. Hij trof er honderden reusachtige beelden aan. Men noemt de ze Maoi. Wie ze heeft gemaakt en waar voor is tot op heden een raadsel. Nog 638 beelden staan er in weer en wind. Het zijn mannelijke rompen met gro te hoofden en korte armen. Het Oud- dorpse beeldje heeft de handen ineen geslagen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Ruim een jaar geleden zijn de beide lagere scholen op Stad, i.s.m. de fam. Meijer, begonnen met een oud papier actie voor het herstel van een kinder tehuis te Poona in India. Van alle kanten kwam men aandra gen met oud papier en vooral de school jeugd heeft zich hiervoor erg goed in gezet. Al het geld dat hiermee opgehaald is, 1.500,is rechtstreeks overge maakt naar het kindertehuis, dat u daarvoor heel harteUjk dank zegt. Helaas liep het de laatste tijd wat minder vlot, doordat er concurrentie kwam. Daarom willen we u nu weer vragen: Geef, net als voorheen, uw oud papier aan de schoolkinderen mee voor het kindertehuis in India, dat het zo hard nodig heeft. Nogmaals willen we u erop attende ren, dat het oud papier niet opgehaald wordt, maar dat u het aan de voorbij gaande kinderen mee kunt geven, of dat u het zelf op één van de scholen of bij de fam. Meijer brengt. Hopelijk kunnen we weer op u re kenen. SOMMELSDIJK OUD PAPIER A.s. zaterdag oud papier ophalen ten bate van de restauratie van de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk. Aan de beurt is het oude gedeelte. Graag gebundeld klaar zetten s.v.p. MIDDELHARNIS Wanneer volgend jaar 1 mei de „Groen van Prinstererschool" een halve eeuw oud is zal die mijlpaal feestelijk worden gemarkeerd met o.a. een ten toonstelling voor de inrichting waarvan oude schoolspulletjes uit de beginpe riode van de school nodig zijn. Uiter aard betreft het niet alleen dingen die persé op de „Groen" zijn gebruikt, ze mogen ook van andere scholen af komstig zijn als ze maar zo rond een halve eeuw oud zijn. Er zal ongetwijfeld op de Flakkeese zolders nog heel wat te vinden zijn, zoals foto's, oude boekjes, griffeldozen misschien nog met leien en griffels, spons-dozen en misschien hier en daar ook nog wat schoolmeubilair. Wie iets in gebruik af wil staan gelieve dat aan een van de onderstaande adressen kenbaar te maken. Het kan via het tel. nr. van de school, tel. 2486; voorts mevr. Vroegin- deweij, Langeweg 134, tel. 3453 en mevr. V. d. Valk,Lijsterbesweg 39, tel 4069. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK VERKOPING IN REM. KERK Op donderdag 13 november houden wij weer onze jaarlijkse verkoping in de Remonstrantse kerk, Voorstraat 35 te Sommelsdijk. 's Middags van 2 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 9 uur. Er zijn mooie en originele dingen te koop. Ook de rommelhoek is weer de moeite waard en voor de kinderen zijn er leuke attracties. (Rem. Vrouwen Contact) In juli j.l. heeft de provincie Zuid Holland (Gedeputeerde Staten) een voorontwerp - streekplan gepubliceerd voor Zuid Holland Zuid. ledere bewö-" ner uit de streek heeft volop gelegen heid gehad om zijn mening over dit plan te laten horen. Niet alleen de be woners, maar ook gemeenten en andere instellingen konden ÖU doen. Zo ook de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening (PRRO). Deze raad kan het bestuur van de provincie gevraagd en ongevraagd adviseren over het ruimte lijk beleid in Zuid Holland. Het advies van de raad is op 24 oktober j.l. vast gesteld en zal aan het bestuur van de provincie worden aangeboden. Algemene opmerkingen. Wat de inspraak betreft constateert de raad, dat voor de Hoeksche Waard en Goeree Overflakkee het voorontwerp de eerste streekplannota is, die ter discus sie wordt gesteld. De raad vindt dat daardoor de inspraak op de hoofdlijnen van het plan te laat komt. Deze in spraak had beter plaats kunnen vinden op de nota Beleidsstrategie, die eind 1979 is gepubliceerd. Dan zou er meer ruimte geweest zijn om de hoofdlijnen bij te stellen. DE DRECHTSTEDEN Opvangtaak. De PRRO staat nog steeds sceptisch tegenover de opvangtaak van mensen uit Rijnmond. Weliswaar heeft het be stuur van de provincie hiertoe besloten in mei 1979, maar de PRRO vindt dat zo veel mogelijk in Rijnmond zelf moet worden gebouwd. De opvangtaak van de Drechtsteden kan dan worden verlaagd. 's-Gravendeel moet geen woningen bouwen voor de opvangtaak volgens de raad. Zij wijst de verkleinde bouwloca tie (500 woningen) dan ook af. De raad heeft ook twijfels over het aanwijzen van Dordercht als groeistad. Er worden maar amper genoeg wonin gen gebouwd om aan de eisen te vol doen. Pendel en werkgelegenheid. Uit het voorontwerp-streekplan blijkt, dat er meer wordt gependeld dan enke le jaren geleden werd aangenomen. De PRRO verondersteld dat dit nog verder zal toenemen. Extra werkgelegenheid in de Drechtsteden zal de pendel weinig verminderen. Mensen blijken namelijk steeds minder bezwaar te hebben tegen het heen en weer reizen tussen woning en werk. In het voorontwerp-streekplan wordt terecht extra ruimte aangewezen voor bedrijfsterrein, maar de extra reserve van 100 ha vindt de raad overbodig. Ziekenhuizen. De PRRO vindt dat de ziekenhuizen in de Drechtsteden moeten worden her verdeeld en dat er een ziekenhuis in de Zwijnderchtse Waard moet komen. Op Hoe en wanneer het beeldje in de bodem is geraakt blijft vooralsnog een raadsel. Aannemelijk is, dat het na de ontdekking van Paaseiland 1722 zal zijn geweest. Een in 1979 ingesteld bodemonder zoek op de vindplaats bracht geen nieu we feiten aan de dag. Mogelijk brengt in de toekomst enig historisch onderzoek nog nieuw licht in het aantreffen van het bazalt-lava beeldje uit de StUle Zuidzee in de bo dem van Ouddorp. dit punt is de PRRO het eens met een beslissing van Provinciale Staten, die in september j.l. is genomen. Bufferzone Oost IJsselmonde. Tussen het stedelijk gebied van Rot terdam en de Drechtsteden moet vol gens de 'PRRO een bufferzone komen. Deze bufferzone moet er dan voor zor gen dat deze twee delen van het stads gewest Rotterdam gescheiden blijven. Omdat op Oost IJsselmonde al veel zaken zijn die de bufferfunctie in de weg staan (wegen, rangeerterrein, hoog bouw) moet de bufferzone zo snel mo gelijk worden gerealiseerd. HOEKSCHE WAARD ÊS GOEREE OVERFLAKKEE De PRRO is het in grote lijnen eens met de plannen van Gedeputeerde Sta ten maar vindt dat Goeree Overflakkee te veel over één kam wordt geschoren met de Hoeksche Waard. Bevolkingsgroei. Voor de Hoeksche Waard wordt te recht de nadruk gelegd op het beperken van de immigratie uit Rijnmond. Voor Goeree Overflakkee is dat minder nood zakelijk omdat maar een klein deel van de immigranten uit Rijnmond komt. Daarnaast is een beperking van de be volkingsgroei ongewenst. Een sterke beperking zou namelijk de leefbaarheidsproblemen versnellen. De leefbaarheid wordt nu nog als goed er varen, maar er zijn tekenen die erop wijzen, dat de toekomst er minder roos kleurig uitziet. De PRRO is dan ook voorstander van een groei van de bevolking op Goeree Overflakkee, die overeenkomt met de natuurlijke groei. Gedeputeerde Staten vinden namelijk dat de bevolkingsgroei op Goeree Overflakkee verder moet worden beperkt. Werkgelegenheid en pendel. Gedeputeerde Staten vinden dat de pendel beperkt moet worden, onder an dere omdat de Heinenoordtunnel het verkeersaanbod niet aankan. Het be perken van de pendel wil ziJ dan berei ken, door meer werkgelegenheid in de Hoeksche Waard en op Goeree Over flakkee te creëren en door de bevol kingsgroei te beperken. De PRRO vindt, dat de wens de pen del te bei>erken een te zwaar stempel drukt op het werkgelegenheidsbeleid, zeker omdat het gehele gebied wordt afgeleid van het knelpunt bij de Heine noordtunnel. De raad heeft nog meer kritiek op de werkgelegenheidsparagraaf. De gebruik te cijfers zijn minder nauwkeurig dan wordt gesuggereerd. Bovendien zal het effect vaji extra werkgelegenheid op de pendel minimaal zijn. De werkgelegen heid die zal worden aangetrokken of uitgebreid zal waarschijnlijk niet aan sluiten bij het beroepenaanbod in de streek. Van het verkeersaanbod btj de Hei nenoordtunnel wordt slechts 10% ver oorzaakt door pendelaars van Goeree Overflakkee. Bovendien wordt pendel daar door velen als een normale zaak gezien. Volgens de PRRO kan men om deze redenen voor Goeree Overflakkee minder nadruk leggen op de beperking van de pendel. De PRRO vindt wel, dat moet worden geprobeerd de bezwaren van het toene- Lv.m- het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd 60 jaar heeft Opperwmr. A. Brinkman, geboren flak- keeër, j.l. vrijdag afscheid genomen uit de politie-dienst. Dat gebeurde tijdens een afscheidsbijeenkomst in het Thool- se gemeentehuis te St. Maartensdijk, de plaats waar dhr. Brinkman sinds ja nuari 197D het Postcommandantsehap heeft vervuld. De loopbaan van dhr. Brinkman was in februari 1946 begon nen, in Ouddorp nog wel, waar hy „op een klomp en een ouwre schoen" op straat werd gezet, met een Engelse battle-dress als uniform Ziedaar de toenmalige hulp - marechaussee Brinkman die helemaal in de wolken was toen hij per 1 september 1946 werd aangesteld als „wachtmeester der Rijks politie met een proeftijd van één jaar". Niet alleen die proeftijd, ook de daar opvolgende bijna veertigjarige periode kwam dhr. Brinkman glansrijk door. Daarvan getuigde vrijdagmiddag o.m. Tholens burgemeester dhr. Baerends die dhr. Brinkman toevoegde trots te mo gen zijn op het gedane werk, met veel ambitie en tact verricht. „U was veelal niet de diender maar de diener!" zo complimenteerde burg. Baerends de scheidende postcomman- dant op wie de burger zowel als het ge meentebestuur steeds hadden mogen re kenen en die ook op velerlei maatschap pelijk en kerkelijk terrein zijn inzet had gegeven. Mevr. Brinkman werd door de bur gemeester graag in de hulde betrokken omdat zij als politievrouw op de ach tergrond onbezoldigd een belang rijke taak heeft vervuld. Superieuren en collega's van dhr. Brinkman sloten zich graag bij de woor den van burg. Baerends aan. Dat deden majoor Provylie van het pol. district Middelburg, wachtmeester van Dijke die namens de Thoolse collega's sprak en brandweercommandant dhr. Lindhout die beroepshalve ook veel met politie man Brinkman te maken heeft gehad. Amusant was de kijk op dhr. Brinkman zoals die door adjudant van Zweeden werd gegeven. Hij vergeleek hem met een wielrenner die, in 1946, bij de junio ren begon om nog in datzelfde jaar naar de nieuwelingen te gaan. Vanaf Ouddorp werd hij in december 1946 verplaatst naar Middelhamis waardoor hij vooraan in het peleton te recht kwam waarvan hij zich in 1952 losmaakte toen hij naar Melissant werd overgeplaatst. Een verdere studie voor het politiediploma B volgde. In 1959 volgde de bevordering tot wmr. Ie klas se, per 1 januari 1960 wordt hij benoemd tot postcommandant te Melissant en in september 1963 volgt overplaatsing naar Dirksland, de plaats waar dhr. Brink man graag het Postcommandantsehap zou venrullen, maar 't zou niet zo zijn... Terwille van de promotie tot Opper wmr. moest begin 1970 voor de „depor tatie" naar St. Maartensdijk worden ge kozen waar zo memoreerde adj. van Zweeden opper Brinkman al snel al ler vertrouwen won door zich voor ieder open te stellen en voor de dik wijls jonge collega's een vaderfiguur te zijn. De mentaliteit van de scheidende heer Brinkman kennend wist adj. van Zwee den dat ook de rustend politieman Brinkman door zal gaan met toepas sing van artikel 28 van de politiewet dat zegt hulp te verlenen aan hen die hulp behoeven. In zijn dankwoord heeft dhr. Brink man, eerlijk als hij zich steeds heeft betoond, niet nagelaten te zeggen wat hem op het hart lag. Wel degelijk was dat een grote mate van dankbaarheid en jegens zijn collega's waardering vobr de ervaren sympathie, maar anderzijds toch ook een overigens al vergeven grief dat hem in 1974 het groepscom mandantschap van Ouddorp of Middel hamis was ontgaan omdat de leeftijd van 54 jaar daar te hoog voor zou ziJn geweest. Temeer omdat een jong offi cier dat mede had bewerkt, had dat wat frustrerend gewerkt, „maar", kon dhr. Brinkman getuigen, „ik ben er goed doorheen gekomen!" De aanwezigen konden zich daarvan vergewissen en ieder wenste dhr. en mevr. Brinkman, samen met hun kin deren en kleinkinderen een goede toe komst toe. Graag voegen wij daaraan naar we stellig weten mede namens velen die het gezin Brinkman hebben gekend onze Flakkeese goede wensen toe. mende pendelverkeer op te vangen. De- openbaar vervoersverbindingen moeten verbeterd worden en „carpooling" zou bevorderd moeten worden (bijvoorbeeld voorzieningen op het Hellegatsplein en bij Stellendam). De raad waardeert de voorstellen die gedaan worden om de Heinenoordtun nel effectiever te gebruiken, maar zij vindt, dat de huidige problemen die spe len nauwkeuriger moeten worden ge analyseerd. Over de aanleg van de A4 (rijksweg 19) tussen HoogvUet en Klaas waal is de raad verdeeld. Ongeveer de helft is voorstander en de andere helft is tegenstander. Landbouw. De PRRO vindt, dat er spoedig dui delijkheid moet komen over de toe komst van het Oudeland van Strijen. Met name voor de ruilverkaveling is het van belang te weten hoe men staat tegenover de relatie landbouw - natuur gebied. De PRRO staat achter het beleid van Gedeputeerde Staten, om in deze polder een beheersregeling toe te pas sen. De PRRO is er voor, dat in het noor den van de Hoeksche Waard een gebied wordt aangewezen voor glastuinbouw bedrijven uit de rest van de Hoeksche Waard. Daarbij hoeft geen rekening te worden gehouden met de hervestiging van bedrijven uit de zone tussen Hen- drik-Ido-Ambacht en Zwajndrecht. Recreatie. De PRRO is het met Gedeputeerde Staten eens, dat de groei van de recrea- OUDDORP DANKDAG GER. GEMEENTE Dinsdag 11 november wordt de jaar lijkse dankdag gehouden 's middags om 2.30 en 's avonds om 7.30 uur, waarbij hoopt voor te gaan ds. P. Blok van Dirksland. tie moet worden afgeremd. Vooral com plexen tweede woningen kunnen een negatieve invloed hebben op de leef baarheid, de natuur en de infrastruc tuur. Voor belangstellenden is de volledige tekst van het advies verkrijgbaar btj de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordenmg, Verrijn Stuartlaan 17 in Rijs wijk (Zuid Holland), telefoon 070 - 997770.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1