EIIAItDEn - niEUWS HUNS W.Rikkenbv VAN BE BERGHOOGTE Se blad Ddtutdaig 4 ZiOiVeimbeir 19S0 m.4mi KONINKLIJK ZILVER VOOR KOSTER H. DORSIVIAN De trouwste kerkganger van Ooitgenspiaat ir -k lUtoeoMU toet op £t«t Unl sescbrcvea „Harteiyk dank voor de goedi» zorgen", „wy hopen dat God u belden nog vele jaren mag schenken en verbinden hier aan de wens, dat uw dochter met haar man met dezelfde liefde dit werk ook vele jaren zal mogen verrichten; Uw huis verkopen 7 TAM30SR Rommelmarkt t.b.v. „Woord en Daad'' te Herkingen KERSTPAKKETTEN EN RELATIEGESCHENKEN De tijd voor kerstpakketten en relatiegeschenken is weer aangebroken. Voor U misschien nog vroeg maar voor ons een aktuele zaak. We hebben ook dit jaar weer een prachtige show opgezet in allerlei prijsklasse's. Daarom nodigen wij U uit op onze geweldige show. Onze deur staat van maandag tot en met zaterdag voor U open. U kunt ook een afspraak met ons maken, zodat U rustig Uw keus kunt bepalen. De show wordt zoals vorige jaren weer gehouden in de kantoor hal van onze ijsfabriek, Oost-Havendrjk 8 te Dirksland. DEN HERTOG DELICATESSEN DIBKSLAND Tel. 01877 - 1968 - 1051 Kamervragen over mosselen en oesters in Grevelingen en op Yersekse Bank SAMENKOMST TE MIDDELHARNIS TER HERDENKING VAN DE REFORMATIE M.m.v. Klaas Jan Mulder Massale zang en orgel avond in Tholen VERVOLGVERHAAL OOLTGENSPLAAT Woensdagavond zyn er in het Veren, gebouw .fElthato" een heleboel bereke ningen gemaakt tüdens het afscheid van koster H. Dorsman. Enkele sprekers be gonnen van eeuwen terug, n.L in het jaar 1762 toen hervormd Ooitgenspiaat de heer Com. Dorsman als koster aan stelde en nu 218 jaar later de laatste koster van die naam afscheid nam. De president kerkvoogd, de heer G. K. Tim merman bestempelde de heer H. Dors man als de trouwste kerkganger van Ooitgenspiaat en burgemeester W. M. van der Harst was naar „Elthato" ge komen om met de scheidende koster het gehele geslacht Dorsman te eren met de uitreiking van de Ere-medaille in zilver verbonden aan de Oi^de van Oranje Nassau. Ds. T. W. van Bemiekom sprak dankwoorden namens de kerkeraad en was de tolk van de oud-predikanten die met de familie Dorsman hebben samen gewerkt. Na het meer officiële, dat ook ongedwongen plaats had, volgde er een drukke receptie, waarby veel woorden van waardering werden gesproken en geschenken werden overhandigd. Het nieuwe kosters-echtpaar, de heer en mevrouw C. Bogerman-Dorsman werd tevens heel hartel^k welkom geheten. Ook concierge van „Elthato" Naast familieleden van het echtpaar Dorsman, de kerkvoogdij, notabelen, de kerkeraad van Ooitgenspiaat en Lang straat, de hiüpkoster en de organist, mocht dhr. Timmerman speciaal burg. W. M. V. d. Harst en weth. C. L. M. de Wit begroeten en verder de vele belang stellenden die de grote vaal van „Eltha to" geheel vulden. Na het 2üngen van^ Ps. 84 1 en het lezen van deze Psalm, een Schriftge deelte dat bijzonder bij het kosterschap behoort, ging de heer Timmerman voor in gebed. „Het is dan zover, na 218 jaar heeft onze kerk geen kosters meer met de naam Dorsman. Al een tijdje heeft onze Bert geroepen ik hou ermee op en nu is het er van gekomen", aldus begon de heer Timmerman zijn toespraak. Spre ker releveerde zijn loopbaan. Van 1935 tot 1963 was de heer Dors man concierge van „Elthato" en van 1950 tot heden koster. Samen dus 45 jaar in het kerkelijke werk. „Bij uw 25-jarig huwelijk hebben wij veel gezegd en daarom zullen we niet in herhaling val len". Wel had spreker enkele bereke ningen gemaakt. „U was de trouwste kerkganger van Ooitgenspiaat want in die 30 jaar hebt u ongeveer 3400 kerk diensten meegemaakt, 6800 keer de klok geluid, 1700 maal de kerk in gereedheid Pres. kerkvoogd dhr. Timmerman (r) overhandigt dhr. Dorsman het prachtige wandbord, gebracht voor de eredienst, doop, avondmaal, trpuwerijen, diverse bijzon dere diensten, enz. en niet te vergeten u hebt 3400 glaasjes water op de preek stoel gebracht". 22.000 keer ia de kerk geweest De heer Timmerman had nog een an dere berekening gemaakt. De heer Dorsman ging zeker twee keer op een dag naar de kerk (het is veel meer), maar b;y 2 keer komen we in die 30 jaar toch op een totaal van 22.000 en dan niet te vergeten by strenge winters, zoals in 1962 - 1963, dan werd er 's nachts toch 3 of 4 keer een bezoek aan de kachel van de verwarming gebracht om de kerk op temperatuur te houden. „By dit alles komt nog de tqd van de water snood, de restauraties, het plaatsen van een nieuw orgel en de schoonmaak beurten op zaterdag", aldus de presi dent-kerkvoogd, die alles overziende de dankbaarheid van de kollege's vertolkte en naast het aanbieden van deze recep tie het echtpaar Dorsman een biyven- de herinnering aanbood in de yorm van een met de hand geschilderd wand bord in kleur waarop (hoe kan het an ders) de kerk is afgebeeld. „Herv. Kerk Ooitgenspiaat H. DORSMAN 1935 - 1980 staat er in gegraveerd. Voor mevr. Dorsman was er een prachtig bouquet Ook by de gemeente in dienst „Op dit feestelijk gebeuren met deze grote belangstelling willen wij als ge meente toch ook meeleven en deze plechtigheid, die u zelf niet gewild heeft, enigszins opluisteren", aldus burge meester W. M. van der Harst. „De bur gerlijke gemeente is u ook dank ver schuldigd, want tot aan uw pensioen heeft u by ons gewerkt als metselaar en ook als verzorger van de begraafplaat sen". ,,De bijzondere zeldzaamheid doet zich voor dat u de laatste loot van het geslacht Dorsman üi die 218 jaar bent. Dit feit zou vermeld kunnen worden in het „Guinness book of records", want de familie Dorsman is gemiddeld 43 jaar koster geweest: 3 Dorsmannen van 50 jaar, 1 van 38 jaar (Uw vader) en u zelf 30 jaar. In die 218 jaar zijn er 21 predikanten in de Plaat geweest en die hebben een ge middelde behaald van 10 6/7 jaar. „Bij al uw loopjes naar de kerk heeft de president niet verteld dat u onge twijfeld vanaf 1912 toen uw vader kos ter werd, aan zijn hand ook wel dik wijls de kerk betreden, waarbij o.a. sto ven werden gezet, de petroleumlampen werden ontstoken en gedoofd (later gas) en wat er verder allemaal niet te doen is geweest" aldus de burgemeester, die daarna op zijn eigelijke doel afging. „Onze jonge Koningin Beatrix heeft als een van haar eerste daden u een on derscheiding toegekend en zy heeft met u al die andere Dorsmannen willen eren voor hun werk voor de hervormde ge meente van Ooitgenspiaat. Ik mag als vertegenwoordiger van Hare Majesteit u de ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitrei ken en ik wens u hierby voor de toe komst Gods Zegen toe", aldus de bur gemeester, die by de onderscheiding ook de oorkonde overhandigde. Vertolker De plaatselijke predikant ds. T. W. van Bennekom sprak namens de kerke raad en was tevens de vertolker van die predikanten waarmede de heer Dors man heeft samengewerkt, dit zijn o.a. ds. A. H. Sonnenberg (Ermelo); J. van Drenth (Giessen-RDswijk); P. Vermaat (Veenendaal); A. W. v. d. Plas (Rijssen) en hem zelf. Onder wijlen ds. J. D. Kleijne is dhr. Dorsman als concierge benoemd. Vervolgens kwam ds. H. Hiensch (nu woonachtig te Veenendaal), die door ds. Sonnenberg werd opge volgd. In die tijd werd Bert koster. „U en en uw voorouders zijn een in strument geweest om alles in Gods huis met eer en orde te laten geschieden. Al les gebeurde altijd precies op tijd, zelfs de klop op de deur bij de aanvang van de diensten. Dominee was blij dat de naam Dors man toch nog „in" blijft. Hij zag zelfs nog enig perspectiel. Mogelijk dat de klelnei Jeannet later soms nog eens een Dorsman tegen het Ujf loopt... Verder geloofde de predikant dat er op Voorstraat no. 46 nog wel een sleu tel van de kerk in huis zal blijven. „De koster is ook een hoorder des Woords en dat Woord heeft u vele ke ren gehoord. Ik spreek daarbij de wens uit, dat het Woord Zijn werk mag doen. U kreeg een onderscheiding wegens ver dienste, maar ik hoop dat u de hoogste onderscheiding mag ontvangen en dan niet uit verdienste maar louter uit gena de door het bloed van Christus", aldus ds. T. W. van Bennekom. „Een huis niet met handen gemaakt maar eeuwig in da hem&Leo?'. Spre^Mr t)Ood namenc dg kerkeraad eaa anvalop taat jüohouct aaa Na het zingen van Ps. 119 45 en 88 en het lezen van Ps. 119 89 tot 96 sloot ds. het officiële gedeelte af. Dank Namens de famUie bedankte de heer A. Mans (als vriend) allen die aan deze avond hebben bijgedragen, in het bij zonder de burgemeester en de wethou der die namens H.M. de Koningin aan wezig waren (de heer Dorsman had zelf zijn dank al vertolkt voor de onder scheiding), terwijl de heer Timmerman de avond afsloot door de groeten over te brengen aan de kerktelefoon luiste raars. Onder het nuttigen van enkele con sumpties werden vele handen gedrukt door het oude- en het nieuwe kosters echtpaar en de familie. Een bijzondere periode werd afgesloten, een historisch feit, een ruim twee eeuwen kosters ge schiedenis van de Plaat. Op D.V. zaterdag 8 november gaan de deuren van verenigingsgebouw „Ons Huis" open voor de rommelmarkt. We hopen natuurlijk op een grote belang stelling, want de meisjes- en de jon- gensclubs hebben er echt héél veel voor gedaan. Wat kunt U verwachten ■ir Verkoop v. d. artikelen verkregen bij de rondgang door het dorp. ■A- Stroopwafels f 3,50 per pakje. (Den Hertog) i>r Koffie met cake e.d. ir Kraam met handgemaakte artike len V. d. Stichting „Woord en Daad". ir Bloemen, ■jlr Div. spelletjes (met prijzen), enz. enz. De opbrengst wordt bestemd voor de Flakkeese aktie om 2 scholen te bouwen op HAITI. Het totale bedrag, dat hiervoor nodig is: 36.000,— We vertrouwden erop, dat Herkingen op Flakkee ook mee helpt bouwen op HAITI overzee. De openlngstyden 's morgens 10 -1 2 uur. 's middags 1-4 uur. Het tweede kamerlid de heer H. van Rossum (SGP) heeft vorige week een I motie ingediend mede ondertekend door de heren Blaauw (WD) en H. Evers- dijk (CDA) die door minister Braks overbodig genoemd werd. Maar het komt ons voor, dat minister Braks wellicht niet wist, dat van Ros sum een oude zaak aansneed, waarin tot dusver weinig schot zit. Al enkele jaren wordt iedere keer een beroep op Directie Visserijen gedaan, nu eens te beginnen met het uitgeven van oesterpercelen op de Yersekse Bank die vroeger ook als zodanig hebben ge fungeerd. Een evenzo wordt al jaren aange drongen op het uitgeven van nieuwe mosselgrond in de Ooster Schelde. Wat de oesterpercelen betreft er is een relatie tussen Directie Visserijen en de Vereniging VERVEOEX. In Verveoex zijn een aantal oesterkwe kers georganiseerd, die indertijd beslo ten om door te gaan, met de oester export, met oesters die in het buitenland werden gekocht en met jonge oestertjes die nog wel op bepaalde percelen in de Ooster Schelde werden uitgezaaid en na enkele jaren als ze groot waren weer opgevist. Anderen besloten na de stren ge winter van 1963 er mee te stoppen, maar nu de Ooster Schelde open blijft (gedeeltelijk) zouden ze weer graag hun oude beroep opnemen. Op gronden die door VERVOEX niet worden geëxploi teerd. Waarom dit tot dusver niet mocht, is voor velen een raadsel. Het Is goed dat in genoemde motie er nog eens op wordt gewezen. Ook de rechten van de palingvissers in het Greveltngenmeer, alsmede de rechten van de Sportvlsserij op dat meer en de mogelijkheid bij schaarste aan consumptiemiddelen de mogelijkher- den voor mosselkwekers om op het Gre veltngenmeer hun tekorten aan te vul- „Wy, o verheven Majesteit, gedenken Uw weldadigheid in 't midden van Uw heU'ge woning!" Deze beginregels van Ps. 48 4 vorm den niet alleen de inzet, maar typeerden tevens de inhoud van de herdenkinsby- eenkomst, donderdagavond naar goe de traditie gehouden in het kerkge bouw van de Ned. Herv. Gemeente aan de Ring te Middelhamis. Het gedenken van Gods weldadigheid, bewezen in de 16e-eeuwse reformatie der kerk, mag elk jaar weer rondom 31 oktober plaats hebben. Op deze avond inderdaad „in 't midden van Zijn heil'ge woning", met velen uit diverse kerken. De bezinning rondom Gods „heil'ge woning". Zijn gemeente, verbond de thema's van de drie sprekers. Sprak ds. A. Beens over „Allen bijeen", ds. G. C. de Jong stond stil bij Gods belofte „Ik zal..." en ds. B. de Romph bepaalde bij „De pilaar der waarheid", wellicht te typeren als: het kenmerk, het funda ment en de funktie van de kerk. eenheid Het heeft iets goeds, zo meende ds. Beens (Herv. pred. te Sommelsdijk), als wij als mensen van verschillende ker ken de kerkhervorming jaarlijks samen gedenken; het is een verblijdende zaak dat dit kan. Toch dienen we bedroefd te zijn over de verscheurdheid en ver deeldheid tussen en in de kerken, die alle voortkomen uit de reformatie. Hier is schuldbelijdenis op zijn plaats. In tegensteUtng tot wat de praktijk veelal doet zien, gaat het in de kerk niet om macht, maar om kracht van de Hei lige Geest, die de tweedracht door breekt. Ds. verwees naar zijn tekst: „Zij waren allen eendrachtig bijeen" (Hand. 2:1); dat is een vrucht van de Heilige Geest. Waar Christus is, waar Hij als Hoofd van Zijn gemeente de gemeenschap met Hem en tussen de leden schept, is men in eendracht bijeen; van echte eenheid is slechts dan sprake, als de eenheid in Christus het geheiligde en gezegende middelpunt is! Waar ons leven Christus is, krijgt het eigen vlees de doodssteek, en sterven we tevens aan onze kerke lijke eerzucht. De Heilige Geest schept verzoening door het bloed van Christus, maar in deze weg ook gemeenschap met de Zijnen, aldus ds. Beens. hechtheid Ds. de Jong, de pastor loei, had zijn uitgangspunt genomen hl Matth. 16 18: „Ik zeg u dat gij zijt Petrus, en op deze petra zal Ik Mijn gemeente bouwen". In dit schriftgedeelte vraagt Jezus Zijn dis cipelen: „Wie zegt gij dat Ik ben?" Deze vraag brengt tot het hart van de zaak, ze roept op tot een persoonlijke keuze. Het is Simon Petrus die Zijn Meester dan belijdt als „de Christus, de Zoon van de levende God". Ds. wees erop dat deze belijdenis geen vrucht van eigen akker is; ze vindt haar grond in het welbehagen van de Vader in de hemel. Het is deze rotsvaste belijdenis, die door Christus tot fundament van Zijn kerk wordt gemaakt. Niet terwüle van dit mensenwoord (Wie bouwt op Petrus, Luther of Calvijn, valt om, zo waar schuwde ds.), maar omdat Christus Zelf van deze belijdenis de dragende onder grond en de inhoud is; Hij is de uiterste Hoeksteen. „Ik zal.. zo zegt Christus. Hij is een volkomen Zaligmaker: Hij legt het fundament tn Zichzelf, en bouwt op Zichzelf. Hoe? Wel, door afbraak van onze eigen bouwsels, tot op de grond. Er is niets, van ons bijHij doet een vol komen werk. Zo krijgen verloren zonda ren grond, ja rotsgrond, onder de voe ten. En nimmermeer zullen de muren van Zijn gebouw worden geslecht. Dit is de triomf van Zijn genade! waarheid Horen wij bepaalde mensen wel eens betiteld worden als „een steunpilaar voor de kerk", in het gekozen schriftge deelte (1 Tim. 3 15) wordt de gemeente zelf genoemd: een pilaar en vastigheid der waarheid, temidden van deze we reld, zo ving ds. De Romph (chr. ger. pred. te Vlaardingen) zijn slotwoord aan. De gemeente is de kerk van de leven de God; ze is door Christus geformeerd en Hij houdt haar in stand. Hievoor ge bruikt de Heere mensen, die Hij bezielt met Zijn Geest. Die mensen zijn niet zelf de pilaren der waarheid, maar God gebruikt hen om Zijn kerk een pilaar te doen zijn. Zij mogen de huisfaezorgers Gods zijn, belast met de bewaking van Gods schat. De Heere heeft Zijn kerk opgedragen de schat van Zijn woord te bewaken en te bewaren. Dat houdt echter geen lij delijk rusten in. Met deze schat moet gewoekerd en geworsteld worden. Naar een oud gezegde is de kerk gerefor meerd, om steeds weer gereformeerd te worden. Hoe meer de kerk leeft uit de waar heid Gods, des te meer zal zij een pi laar en vastigheid der waarheid zijn. Mag u in die waarheid staan? zo vroeg ds. zijn gehoor. Zo ja, dan zal de waar heid u vrijmaken, aldus ds. De Romph. Deze herdenkingsdienst werd zoals gebruikelijk georganiseerd door het comité „In de Rechte Straat". De op brengst (de collecte bracht d= 1.200, op; aan boeken werd voor circa 800, verkocht) komt ten goede van de ge lijknamige stichting. Zeer gewaardeerde medewerking ver leende het gemengd koor „Canticum" 0.1.V. de heer J. de Geus; organist was de heer Ab Vroegindeweij. Het uiteindelijke doel van deze avond werd door het koor verwoord, toen het psalm 99 8 zong in een prachtige toon zetting van Claude Goudimel: „Geeft dan eeuwig eer onze God en Heer; Heilig toch en 't eren is de Heer der Heren!" Op D.V. zaterdag 8 november heeft Konsertkommissie „Organum" een zang- en Orgelavond georganiseerd in len het zou alles eens definitief moeten worden geregeld. Als minister Braks nu spreekt van een overbodige motie zou daaruit kun nen wórden afgeleid, dat regeling van al deze zaken aanstaande is. Of het zittende Kabinet daartoe nog tijd zal hebben Is aan twijfel onderhe vig. de Grote Kerk van Tholen. Aan deze avond zal medewerking worden ver leend door de bekende organist KLAAS JAN MULDER uit Kampen. Er zal op deze avond veel aandacht aan de sa menzang worden besteed van bekende psalmen en gezangen. Op het programma staan o.a. werken van Bach (toccata en fuga), Rheinber ger (cantilene). Krieken (prelude eroïca) en Widor (toccata uit de vijfde Sympho nic)Een tweetal improvisaties n.l. over psalm 42 en 68 maakt deze avond extra aantrekkelijk. In verband met de steeds maar stij gende kosten is de toegangsprijs 3, Aan de uitgang zullen er tevens gram mofoonplaten te verkrijgen zijn. Aanvang: 20.00 uur. Kerk open: 19.30 uur. Allen hartelijk welkom. door PAULA Amsterdam - H. A. van Bottenburg N.V. 2 Meer dan eens hebben de ouders het er samen over, dat het toch maar goed bedacht was, dadelijk zo'n ruim huis te laten bouwen. Zo snelden hun jeugdjaren daarheen, gelukkig en voorspoedig tn het rijk bezit van hun negen kinderen. Hans, die tot een stevige knaap van tien jaar is opgegroeid, bleef niettegen staande de lijn een zwerver en niemand dacht er meer aan hem te gaan zoeken als het donker werd. Meestal nam hij Pluut mee en dan waren zijn ouders minder ongerust dan wanneer hij al leen op stap was. Hoe gewend echter aan zijn weglopen, waar geen straf voor scheen te helpen, had moeder Stettler haar kleine zwerver als het donker werd toch liever thuis. Zij kende haar waaghals en wist, dat één misstap hem te pletter zou kunnen doen vaUen. Als het weer het toeliet, ontvingen de kinderen in het dichtsbij gelegen dorp onderwijs en daar mankeerde Hans nooit. Met zijn grote helblauwe ogen dronk hij als 't ware gretig in wat daar geboden werd. Meestal liet hij „de kin deren" met wie hij les gehad had, voor uit gaan om zelf rustig dromend te kunnen volgen. Als zijn peinzend oog de hoge toppen streelde of hij „weg" bleek en in eindeloze verten staarde, moest niemand hem kunnen storen. Dan begon zijn fantasie te leven. Dan zat hij in die metalen vogel, die daar ronkend hoog boven de bergen vloog. Dan was hij op weg naar verre landen, zoals hij die van meesters platen kende. Daar waren geen bergen, die zijn uitzicht be lemmerden, daar lagen wijde vlakten voor hem, daar waren zeeën zó groot, dat hij er zich nauwelijks een voorstel ling van kon maken. Naar al die vreem de landen wilde hij heen. Hij kende dan natuurlijk al lang hun talen. En daar, in één van die landen bezat hij grote fabrieken, waaruit auto's af en aan reden.' Zelf had hij dan natuurlijk ook een wagen, zo'n mooie slanke, zo als hij die meermalen op het grote plein voor het Sint Bemardsklooster bewon derd had. En dan... ja, dan wilde hij naast zijn fabriek een huls hebben. Daar wilde hij wonen en voor vader en moe der veel geld verdienen. Waarmee hij dat zou verdienen wist hij nog niet pre cies. Dón bouwde hij huizen, die hij weer dixur verkocht, dén bezat hij een fabriek waar vliegmachines gemaakt werden of auto's en ook dié, zouden duur verkocht kunnen worden. Hij zou dan niet alleen voor vader en moeder geld verdienen maar ook voor zijn klein vriendinnetje Marietje, die nu nog op blote voetjes in moeders huis ronddrib- belde. Zij kwam altijd maar.weer naar hen toe, omdat zij het thuis, zonder broertjes of zusjes, zo eenzaam had en bij moeder kon er altijd nog wel een kind bij. „Dromer!" zei vader wel eens wre velig, „wordt toch eindelijk eens wak ker. Wat moet er van jou worden in 't leven?" Dan zagen de eerlijke jongensogen verschrikt naar vader op, niet begrij pend, dat hij weer Iets deed wat niet mocht. En dan kon hij er niet bij, dat vader en moeder zijn droombeelden niet toejuichten. Ja, later als hij met handen vol geld thuis kwam, dén zouden ze hem pas begrijpen. Ook Max en Otto, die hem nu zo dikwijls plaagden. Hun ver telde hij al lang niets meer, ook aan vader niet. Moeder was de enige die hem niet uitlachte, die altijd luisterde. Wel spoorde zij hem aan, erg zijn best te doen op alles wat vader hem opdroeg. Toen MarietJe Steimle iets ouder werd, mocht die wel eens met hem mee. Aan haar vertelde hij zijn grootse plan nen naar andere landen te gaan, daar huizen en auto's te bouwen of vliegma chines, dat wist hij nog niet en dan zou hij één of twee maal In het jaar naar hun bergdorp komen. En dan niet met een touringcar of in één van zijn eigen wagens, zoals die wel stilhielden voor het Sint Bernard Klooster, maar in zo'n ijzeren vogel, die daar hoog boven hun hoofd ronkte. Dón zouden Max en Otto wel naar hem willen luisteren, nu lachten ze nog om alles wat hij hun vertelde later te zullen doen. Met open mond en schitterende ogen hoorde de jeugdige Maria hem dan aan. En hoewel zij lang niet alles begrijpen en verwerken kon, juichte zij zijn toe komstplannen van harte toe. Vooral ook toen Hans haar verteld had, dat zij wel eens met hem mee mocht. Of hij dan met haar trouwen ging? Dat wist Hans nog niet, maar misschien deed hij het toch wel. Als het kleine meiske dan opgewon den door de fantastische verhalen thuis kwam, zette moeder Steimle grote ogen op en noemde Hans een wonderlijke jongen, die beter zou doen wat minder te lopen dromen. Marietje moest eens wat meer met de zusjes en wat minder met Hans op stap gaan, daar werd zij langzamerhand te groot voor. De zusjes Eefke en Anna dét waren goede vrien dinnetjes voor haar. Stilzwijgend hoorde Marietje moeder aan. Wat kon haar Eefke of Anna nu schelen! Zij hield van Hans, die altijd Iets bijzonders te vertellen had. AI heel gauw begreep het kind, dat zij moeder niet te veel van Hans vertellen moest en deze dacht dan ook, dat haar meiske haar raad had opgevolgd en zich wat meer met de zusjes Stettler was gaan bemoeien. Niets minder bleek waar en naarmate zij ouder werd bewaarde zij haar groot geheim. Zo snelden er enkele jaren voorbij Maria, die een mooi kind geweest was, groeide niet minder knap op. Van onder het hoge voorhoofd keken een paar staalblauwe ogen een ieder onbe vangen aan. Twee dikke vlechten lagen als een krans om haar goedgevormd hoofd. Haar nauwelijks zichtbare wenk brauwen gaven aan haar gezichtje een kinderlijke uitdrukking. Als zij lachte, schitterden er lichtjes In haar ogen, ter wijl bij het even optrekken van haar bovenlip, twee rijen regelmatig gevorm de witte tanden zichtbaar werden. Ze was groot voor haar leeftijd. Door haar slank figuurtje en in haar eenvoudig kleedje, donkere jurk met wit katoenen mouwen en een vanaf haar middel rei kend gestreept schortje, leek zij eerder achttien dan zestien. Tevergeefs hadden Max en Otto ge probeerd haar Iets nader te komen. Max, die ten slotte zekerheid wilde, had op een goede dag moeder Steimle in vertrouwen genomen, die hem geraden had Uever nog even te wachten. Maar Max wilde niet wachten. Over enkele weken zouden Otto en hij naar Martigny gaan, waar vader Stettler behoorlijk lo nend werk voor zijn twee oudsten ge vonden had. Vóór dat heengaan wilde Max zekerheid. Enkele dagen voor zijn vertrek liep hij, tegen het uur, dat hij wist, dat Maria de geiten van een hoger gelegen weide terug ging halen, die richting op. Dromend liep Maria, die even daar voor de geiten van een kleine jongen had overgenomen, achter de dieren aan. Ze was somber gestemd. Moeder had haar verteld, dat Max en Otto over een paar dagen naar Martigny gingen. Of zij nooit gemerkt had, dat Max op haar gesteld was, dat hij straks heenging zon der zekerheid of zij hém ook genegen was. Waarom moest zij toch zo wonder lijk tegen Max en Otto doen? Met haar grote blauwe ogen had Ma ria moeder verbaasd aangestaard. Wat nu? Moeder wist toch, dat zij van Hans hield! Of dat nóg niet uit haar hoofd was. Zag zij dan niet, dat er van dien dromer niets terecht kwam? Dat zijn vader er soms wanhopig onder werd? Neen, dat had Maria nooit gezien. Met afgewend hoofdje, in ieder groot blauw oog een traan, was zij die avond op ^X^eg gegaan om de geiten op te halen. Zij hield veel van moeder en daarom deed het haar juist zo'n verdriet, dat het moeder was, die zó over Hans sprak. wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 5