Woningbouwver. „Sommelsdijk bouwt 40 woningwetwoningen I VUURDOORNPRACHT Diïisdag 28 oktobeir' 1980 No, 4938 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN V6rschijnt tweemaal per weekdinsdag- en ortjdagaoond De M.D. 10 en haar bemanning groet u allen zeer De oud-vïssers schreven Dhr. H. A. M. van Loon overleden AFSCHEID VAN KOSTER H. DORSMAN Uw huis verkopen TAMBOER Een vrolijk gezicht in grauwe maanden Een lekker wijntje op zijn tijd HEDENAVOND JAARVERGADERING VROUWENVERENIGING EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN Rijden in de mist Eilanden-nleuws" Abonneert U op yyEilanden-nieuws" Dierenbescherming |Uw huis verkopen TAMBOER OLIEBOLLEN VOOR DE SCHOOL TE HAITI Reformatie herdenking te fVliddelharnis MORGEN, WOENSDAG, VERKOPING niEuws POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratieLangeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870-3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9.50 PER KWARTAAL ^U3VERTENTIEPRIJS 29 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. 't Is herfst, 't wordt buiten guur, maar kijk daar aan de muur, wat rijkdom, welk een pracht heeft ons de herfst gebracht. Het lijkt een vreugdevuur dat stil daar staat te gloeien, wat kan zo'n pracht ons boeien, ons innerlijk ontroeren tot een verrukking voeren die 't hart doet overvloeien van vreugd en dankbaarheid dat God ons in een tijd als kleurloos wordt het leven die vuurdoornpracht wil geven en steeds met vreugd verblijdt die van Zijn lof gewagen. Zijn Naam hier willen dragen. De vreugd die Hij bereidt is grens'loos, kent geen tij<i, ze is er alle dagen. LANERTA SCHERPENISSE Boot aangespoeld: Aan. een strandje bij Gorishoek is een bootje aangespoeld, compleet met vistuig en de kentekens NB 153. De rijkspolitie te water stelt een onderzoek in naar de eigenaar. Gouden jubileum: Het echtpaar C. L. M. Andriesse-J. P. A. Nelisse hoopt donderdag 30 oktober zijn 50 jarig hu welijksfeest te vieren. De receptie wordt gehouden in Holland Huis van 19.30 - 20.30 uur. De MiddeUiamisse oud-vissersloep M.D. 10, de „Johanna Hendrika" die bij haar aanwezigheid in de haven van Middelhamis, van dinsdag tot gister morgen veler aandacht op zich gericht geweten heeft is weer op weg naar de thuishaven Staveren. Gistermorgen ver trok de sloep, uitgewuifd door tiental len MiddeUiamissers, een deel van de vele honderden die de sloep hebben be zocht toen ze voor hotel „Jacobi" was afgemeerd. Het comité dat de komst van de MD 10 verzorgde, daartoe door een aantal sponsors in staat gesteld ziet met bij zondere voldoening op de voorbije week terug. Omdat wij er persoonlijk al veel over geschreven hebben vroegen we ons mede-comitélid Aai Boogerman de ge voelens van de comité-leden te vertol ken. Zijn dankwoord laten we volgen door een dankbetuiging welke de oud-vissers ons vroegen te plaatsen. Eerst dhr. Boogerman; hij schreef: Vrienden; Ik schrijf di't niet alleen voor mij zelf, maar mede en op verzoek van mijn me de comité-leden de heren P. A. Nipius, L. X. den Hollander en A. J. Grinwls. Het moet een woord van dank worden aan velen, wegens het buitengewone welslagen van het bezoek van de M.D. 10 aan Middelhamis. Er was een enke ling die er niet zo warm voor liep, maar hebt U dagelijks de stroom mensen ge zien die er wel heen trok? En is het U opgevallen hoeveel bejaarde mensen daar bij waren? Dat zijn de kinderen van de vissers. Tot uit Rotterdam en veel verder zijn ze gekomen. Dat is toch niet voor niets. Die het niet hebben mee gemaakt, kunnen nooit beseffen hoe apart het is geweest het leven in en om die visserij van Middelhamis en dan ineens weer in „levenden" lijve de „Johanna Hen drika" de „Tiene". Ongelooflijk wat dat heeft los ge maakt. En nu: Sponsors, particulieren (je zal daar bij het schip staan en ineens weer na een vriendelijk onderhoud iets in de hand gedrukt worden ter bestrij ding van de onkosten) dus nogeens: Sponsors, particulieren, de mensen van de sluis; van de gemeente, van de Emgo, niet het minst de koks van Her- nesseroord, en allen die op welke wijze hebben mee gewerkt aan het welsla gen, de opvarenden die het allemaal te verwerken kregen allemaal heel harte lijk dank. Mocht ik iemand vergeten U hoort er ook bij Bedankt Namens het comité. Namens de oud-vissers onze hartelij ke dank voor de fijne middag die ons is bereid aan boord van de M.D. 10. Het was buitengewoon en we zullen het niet gauw vergeten. In de eerste plaats onze dank aan het comité, dat dit voor ons heeft mogelijk gemaakt. Verder aan Aai Bogerman, die op een buitengewone wijze alles regel de, dank voor zijn gesproken woorden en zijn leiding, zowel bij aankomst van de sloep als aan boord. Ook onze dank aan schipper Huetink en zijn gezin voor de hartelijke ont vangst en verder aan aUen die hebben meegewerkt, ook dhr. Grinwis, die het hele gebeuren in beeld en woord vast gelegd heeft. Cobus V. d. Tak; Hans van Dongen; Jan van den Berg; Aren Smit; Adrianus van der Tak; Klaas Groen; Machiel van Dongen; Cor Groen; Leen Aunnerlee; Aren Groen. DEN BOMMEL - NUNSPEET Na een langdurige ernstige ziekte is op donderdag 23 oktober j.l. in zijn wo ning Wilde Landweg 14 te Nunspeet overleden, de heer Hubrecht Ary Ma- rinus van Loon, echtgenoot van mevr. E. van Loon-Verheul. Hij bereikte de leeftijd van 70 jaar. De heer Van Loon was tot voor enkele jaren landbouwer aan de Kranendijk te Den Bommel. Na dat hij zijn bedrijf had overgedaan ging het echtpaar Van Loon zich te Nunspeet vestigen, in welke omgeving ook enkele van hun kinderen woonachtig zijn. Tot aan hun verblijf te Den Bommel Was de overledene ook aktief bezig op velerlei terrein, o.a. is de heer Van Loon jaren ouderling geweest van de Geref. Kerk ter plaatse. Hij was voor zitter van de samenwerkende AR-kies- verenigingen te Oostflakkee en later van de nieuw gevormde P.C.P., voor welke partij hij zitting heeft gehad in de ge meenteraad van Oostflakkee. Naast meer andere fuhkties was de heer Van Loon tijdens de oprichting bestuurslid van de Stichting Verzorgingstehuis „Eb be en Vloed" te Oude Tonge. De heer Van Loon, die door zijn innemend ka rakter zich vele vrienden had gemaakt, is heden dinsdagmiddag te Nunspeet ter aarde besteld. Vooraf werd een rouw dienst gehouden in de Geref. Kerk aan de Driestweg aldaar, in welke dienst voorging een broer van de overledene, dr. J. C. A. van Loon te Eelde, em. predikant van de Geref. Kerk te Rot- terdam-Delfshaven. OOLTGENSPLAAT De heer H. Dorsman die ruim 30 jaar het kosterschap van de Hervormde kerk ter plaatse heeft waargenomen, heeft als zodanig ontslag gevraagd wegens gevor derde leeftijd. Dit ontslag is hem door de kerkvoogdij op de meest eervolle wijze verleend, maar hierbij dachten de kerkelijke kollege's het goed om ook de bevolking in de gelegenheid te stel len om Van het echtpaar Dorsman af scheid te nemen en kennis te maken met de opvolger, de dochter en schoonzoon, de heer en mevr. Bogerman-Dorsman. Voor dit afscheid wordt een ieder uitge nodigd om op woensdag 29 oktober des avonds om 8 uur in „Elthato" aanwezig te zijn. Wanneer er geen erg grote kink in de kabel komt dan zal de Woningbouwver. „Sommclsdijk" over zo'n 8 maanden 40 woningwetwoningen aan haar bezit toe kunnen voegen en ter bewoning uit kiumen geven. Vrijdagmiddag, nadat burg. van Welsenis de eerste paal had geslagen heeft de aannemer zijn belofte om binnen die termijn te bouwen nog eens herhaald en geen wonder dat dat de bestuurderen in een wat opgewonden stemming bracht. Het plegen van so ciale woningbouw het was er in jaren niet meer van gekomen „En nu de vaart erin houden", luid de het devies dat door Woningbouwver. voorzitter dhr. H. L. van Kampenhout ook aan burgemeester van Welsenis werd meegegeven. De noodzaak om tij dig plannen en grond beschikbaar te hebben werd dhr. van Welsenis op het hart gebonden en dat leek allermiast aan dovemansoren gezegd, want had niet dhr. van Welsenis bij zijn installa tie in februari van dit jaar de noodklok over de hulsvesting geluid? Overigens meende dhr. van Kampen hout de scherpste kantjes van 's burge meesters sombere kijk wat af te kunnen zwakken door de gesignaleerde woning nood als „selectieve" nood te betitelen, tengevolge van het aantrekken van per soneel voor enkele industrieën, „Her- nesseroord" en het onderwijs. „Aan 40 a 45 woningen per jaar zouden wij vol doende hebben en zouden we zelfs op de behoefte vooruit kimnen lopen", over zag dhr. van Kampenhout, grondig ho pend dat dat kwantum ook werkelijk jaarlijks zal worden gebouwd. Hij hield zijn Ver. dan ook aanbevolen mee te bouwen in het plan „Staverseweg", zo mogelijk wat premiebouw in het plan „Wildeman" en voor straks wanneer de gemeente in noordelijke richting zal worden uitgebreid. j „'t Zou allemaal moeten kunnen", overdacht ook burg. van Welsenis, stel- lig van plan met het gemeentebestuur alle aandacht aan de volkshuisvesting te besteden om te bereiken dat voortaan gestaag kan worden verder gebouwd. Met het plan Staverseweg zal men 5 jaar toekunnen waarna in '85 - '86 de uitbreiding in noordelijke richting zou moeten worden begonnen. Dhr. van Welsenis was zich welbewust van de planologische moeilijkheden-, maar met nog meer zorg bezag bij de financiële De meeste plantenbakken aan bal kons of ramen zijn alweer leeggemaakt voor de volgende zomer. Degenen die van een fleurig bloemetje houden, zul len naarstig trachten hun geraniums en fuchsia's over te houden in de winter, zodat zij hun bakken weer kunnen vul len in het voorjaar. Wat nou zo jammer is, dat men heel dikwijls niets doet om het huis van bui ten op te fleuren in die toch al zo grau we wintermaanden. Want er zijn na- meUjk heel wat planten die hier uiter mate geschikt voor zijn. Zo bloeit het winterharde viooltje het hele koude seizoen door, wanneer maar nu en dan de zon schijnt. Er zijn ook speciale heidesoorten die pas bloeien in de donkere maanden. Heel decoratief zijn de sierkool en bessoorten als bij voorbeeld de Pemettya. U ziet dat er heel wat mogelijkheden zijn om het kleurloze jaargetijde te lijf te gaan met een vrolijk tintje in de plantenbakken en het vraagt in de winter weinig extra verzorging. Twee van de oud-vissers die aan boord van de M.D. 10 een geweldige middag beleefden. Cobus v. d. Tak (83) en rechts zijn zwager Hans van Dongen (94). Ze weten precies waar ze het over hebben wanneer het over de vroegere visserij gaat; van v. d. Tak verdronken 2 broers, elk 18 jaar oud en van van Dongen bleef een 30 jarige broer. Als je op een flat of etage woont, wordt het een moeihjke zaak om wijn goed te houden voor langere tijd. Im mers de kamers waarin wij leven zijn veel te warm. Wijn kan namelijk slechts dan voor een aantal jaren opgelegd worden als de flessen in een ruimte lig gen waar de temperatuur maximaal 15° C is en waar het niet kouder is dan 10-12° C. De grotere slijterijen hebben voor dit probleem een oplossing gevon den. Men kan er niet alleen alkohoUiou- dende dranken kopen, maar ook opslaan in kelders waar een constante tempera tuur heerst. Op afroep kan men dan uit eigen voorraad bestellen. Hoewel som mige rode wijnen koel (dr 16° C) ge dronken kiumen worden, moeten de meeste wijnen toch op kamertempera tuur worden gebracht. Vroeger was de ze kamertemperatuur wat kouder dan nu, omdat er geen centrale verwar ming was. Rode wijn in het lekkerst als zij een temperatuur heeft van 18° tot 20°. Van haar geurige bouquet kan men dan optimaal genieten. problemen die ook voor de sociale wo ningbouw steeds nijpender worden. „We zullen er samen, woningbouwver. en gemeente het beste van moeten zien te maken", aldus dhr. van Welsenis die wat graag de eerste paal, zijn werkelijk allereerste in de Sommelsdijkse bodem had geslagen. Met een hele club Flakkeese werkne mers staat het aannemingsbedrijf Boen der en Maasdam uit Nieuw Beijerland te popelen om aan des lag teg aan en het was dhr. Overgauw die de Ver. dankte voor de ontvangen opdracht. Er zal in snel tempo worden gewerkt dank zij het gebruik van een door dit bedrijf toegepast systeem waarmee een aan zienlijke tijdwinst te behalen is. Architect Ad Gestel zag dat ook he lemaal zitten gedachtig aan de goede ervaringen elders met deze aannemer Heel geconcentreerd drijft burg. van Welsenis de 12,5 mtr. dennen houten paal de grond in. en zijn systeem opgedaan. Overigens bleek dhr. Gestel met zorg vervuld te 7.ijn over de toekomst van de bouwerij waarom een steeds nauwere samen spraak en samen-,vc;-liing tussar; Vereni ging, gemeente, architect en al in een vroeg stadium ook de aannemers ge wenst zal zijn. Dhr. Gestel protesteerde er krachtig te gen dat er door ambtelijke vertragingen geheel onnodig plannen worden getrai neerd waardoor de uitvoering steeds duurder wordt, terwijl aller aandacht en streven er juist op gericht moet zijn snel en rationeel te bouwen. De jaarvergadering van de Vrouwen vereniging „Wees getrouw" is verzet van woensdag 29 oktober naar heden dinsdagavond om 7.30 uur in „Elthato". De Gesprekskring is tot een nader te bepalen datum uitgesteld. OUDDORP donderdagavond 7.30 uur student T. M. van Dijk van Dirksland. MELISSANT woensdagavond 7.30 uur ds. J. C. Weststrate van 's Gra venpolder. De mistperiode is weer aangebroken. Rijden in de mist levert extra risico's op, waar men zich terdege van bewust rnoet zijn. Het is allereerst van groot belang om rustig te rijden. Snel rijden heeft geen zin, want Uw voorganger heeft zijn snelheid wél aangepast. Zet altijd bij mist en slecht zicht de auto verlichting aan. Overdag minstens dim- licht, groot licht kan ook. 's Nachts kunt U beter geen groot licht gebruiken omdat de lichtbundel weerkaatst en U kan verblinden. Dim- licht is veel veiliger want het schijnt onder de mist door. Heel belangrijk zijn schone ruiten. Goed functionerende rui tenwissers kunnen U voor heel wat on gemakken'besparen. Zet wanneer U in stapt ook de voor - en achterverwar ming aan, want tijdens het rijden is de kans groot dat de ruiten beslaan en er nog meer mist komt, maar dan In de auto. Als U een mistachterlicht hebt ge bruik dit dan alleen wanneer het zicht slechter is dan 50 m. Als U n.l. te vroeg de rode lamp aanzet, of hem te lang laat branden, kan dit schrikacties te weeg brengen bij het achterop komend verkeer. Een tip voor gevaarlijke situa ties: wanneer Uw auto nog niet is voor zien van een alarminstallatie, knipper dan een paar keer met Uw mistachter licht. Zet hem daarna wel weer uit als het zicht niet te slecht is. If telt duizenden abonnee's en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen Bij de fam. v. d. Berg, Westdijk, Me lissant, tel. 01877 - 1232 zijn onderge bracht een in Melissant gevonden grijs witte kater die graag weer naar zijn eigen thuis wil. Ook wordt op bovengenoemd adres een zondag in Goedereede aangetroffen leverkleurige rashond, een reu, ver zorgd. De hond droeg een metalen scha kelhalsband. In Ouddorp, vanaf de Punt wordt vermist een kortharige Duitse staander, een teef. Ook wordt een kater vermist, zwart met witte bef, witte streep over de neus, achterpoten ged. wit en witte sok jes aan de voorpoten. Wie heeft bovenstaande dieren gezien of opgevangen? Graag bericht aan fam. Braber, tel. 01878 - 1483. LANGSTRAAT OLIEBOLLEN VOOR HAITI Ook in de Langstraat en omgeving komt de schooljeugd woensdag langs de huizen met oliebollen voor de aktie „Scholenplan Haiti". MELISSAIv'T Kerkdienst: Heden (dinsdag) avond hoopt voor de Ger. Gem. in Ned. voor te gaan ds. M. van Beek van Opheusden. De Flakkeese aktie „Scholenplan Hai ti", georganiseerd door het comité van „Woord en Daad" gaat ook te Ooltgens- plaat een tastbare vorm aannemen. Woensdag 29 oktober zal er voor dit doel een oliebollen aktie worden ge houden. In de garage-werkplaats van de heer P. Kamp aan de Zuid-Achter weg kan men oliebollen afhalen, ter wijl de schooljeugd 's middags bij u langs komt met vele gevulde zakken voor de verkoop. Gaarne bij u aanbe volen. Op donderdag 30 oktober a.s. zal D.V. in het kerkgebouw van de Hervormde Gemeente aan de Ring te Middelhamis een interkerkelijke herdenkingssamen komst van de Reformatie gehouden worden. Deze samenkomst wordt ook dit jaar georganiseerd door het comité Goeree Overflakkee van de Stichting „In de Rechte Straat" en zal beginnen 's avonds om half 8. De plaatselijke hervormde predikant, ds. G. C. de Jong hoopt te spreken n.a.v. Matt. 16 vers 18a: „En Ik zeg U ook, dat gij zijt Pe trus, en op deze petra zal Ik Mijn ge meente bouwen". Door ds. A. Beens, hervormd predi kant te Sommelsdijk zal de avond ge opend worden. De sluiting zal worden verzorgd door ds. B. de Romph, Chr. Ger. predikant te Vlaardingen. Mede werking wordt o.a. verleend door het zangkoor „Canticum" van de Ger. ge meente te Middelhamis onder leiding van dhr. Jac. de Geus. Bij de ingang van de kerk zal een boekentafel geplaatst zijn. Tijdens de samenkomst zal een kollekte gehouden worden waarvan de opbrengst ten goede komt aan de financiering van het werk van de Stichting. Hartelijk aanbevolen! Het comité verwacht dat ook vele be- langsteUenderi uit andere plaatsen op Goeree Overflakkee deze bijeenkomst willen bijwonen. Temidden van allerlei onzekerheid op velerlei terrein moge deze avond staan in het teken van bezinning op de on wankelbare zekerheid van Gods gena de, in de reformatie herontdekt. U komt toch ook? OUDDORP De Herv. meisjesvereniging „Tabitha" nodigt ieder uit om morgen, woensdag, een kijkje te komen nemen op de ver koping (van 10 tot 5 uur in het Herv. Verg. gebouw) van de gemaakte goe deren. De opbrengst is voor diverse doeleinden bestemd. NIEUWE TONGE HERVORMINGSAVONb Op D.V. vrijdag 31 oktober 1980 hoopt de Jeugdvereniging „'t Kompas" een Hervormingsavond te beleggen in het Hervormd Verenigingsgebouw „ELIM". Aanvang 20.00 uur. In het programma is declamatie en tevens veel samenzang opgenomen. Ieder is van harte welkom!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1