EiiAriDEn - niEUWs 3e blad Vrijdag 24 oktober 1980 No. 4937 Herdenkingssamenkomst Reformatie op 30 oktober 1980 te Middelharnis Uw huis verkopen TAIMBOER I NFLU ENZA DE „GRIEP'' DIE JE VóóR IVIOET ZIJN Amnesty manifestatie op Goeree Overflakkee Ingezonden Jeugd en Bijbeiverspreiding De Zeeuwse diaiectdag 1980 2e nummer „Orgelwereld'' is uit DAIVIIVIEN „DENK EN ZET" »7 Op D.V. donderdag 30 oktober a.s. zal er in het kerkgebouw van de Ned. Hervormde Gemeente aan de Ring te Middelharnis een interkerkelijke her denkingssamenkomst van de Reforma tie worden gehouden. Traditiegetrouw wordt deze bijeen komst ook dit jaar weer georganiseerd door het j comité Goeree Overflakkee van de Stichting „In de Rechte Straat". De bijeenkomst begint om half acht. Sprelcer is ds. G. C. de Jong, Her vormd predikant te Middelharnis. Ds. de Jong hoopt te spreken naar aanlei ding van Mattheus 16 18a „En ik zeg U ook, dat gij zijt Petrus en op deze petra zal Ik Mijn gemeente bouwen". De opening en sluiting vinden plaats door resp. ds. A. Beens, Hervormd pre dikant te Sommelsdijk en ds. B. de Romph, Christelijk Gereformeerd predi kant te Vlaardingen. Medewerking verleent het gemengde zangkoor „Canticum" van de Ger. Ge meente te MiddeUiamis onder leiding van de heer J. de Geus. In het program ma is verder plaats ingeruimd voor sa menzang. Met de P.T.T. is overeengekomen dat de samenkomst over alle kerktelefoons in Middelharnis en Sommelsdijk zal worden uitgezonden. Het kerkgebouw zal reeds om kwart voor zeven zijn geopend i.v.m. de bij de uitgang opgestelde boekentafels. Een groot assortiment boeken is aan wezig, waaronder: bijbelse dagboeken, theologische werken, preken, kinderbij bels, leesboeken voor ouderen en kin- der- en jeugdboeken. Vorig jaar werd voor ongeveer 1.300,verkocht. Wij hopen dat het bedrag dit jaar nog hoger mag zijn. Immers, de baten voortvloei ende uit de verkoop, komen geheel ten goede voor financiële steun aan de lan delijke Stichting „In de Rechte Straat" te Velp. Uw bijzondere aandacht willen we vragen voor het gelijknamige maand blad „In de Rechte Straat", dat door de landelijke stichting wordt uitgegeven. Daarin wordt U regelmatig geïnfor meerd over de voortgang van het werk. Door U bij het evangelisatiewerk te be trekken wordt gehoopt op uw voorbede. Velen pakken met graagte naar het maandblad vanwege de opbouwende en onderwijzende artikelen over het gees telijk leven. De inhoud daarvan heeft een sterk bijbels getuigend en persoon lijk karakter. Dringend vragen wij U om eens voor één jaar een abonnement te nemen. Wellicht dat U dan zo aan het blad ge hecht raakt, dat U het niet meer wil missen. Een jaarabonnement op dit prachtig 'geïllustreerde blad kost 20,25 Aan de boekenlijst die op Hervormingsavond bij binnenkomst wordt uitgereikt zit een formulier waarop U zich als abon nee kunt opgeven. Tijdens de samenkomst op D.V. don derdag 30 oktober a.s. zal de koUekte bestemd zijn voor financiële steun aan het werk dat door de stichtiag in bin nen- en buitenland wordt verricht. Momenteel wordt Uw financiële steun met name voor de volgende projekten gevraagd: Het verwezenlijken van de plannen om in de staat Pemambuco 300.000 Nieuwe Testamenten te verspreiden. Pemambuco ligt in het noorden van Brazilië. Het is een zeer arme staat omdat die streek vaak geteisterd wordt door aanhoudende droogte. De aktie voor bijbels aan 200.000 school kinderen in de staat Do Espirito Santo eveneens in Brazüië is afgesloten. De reaktie van één der ondenvijzers willen we U niet onthouden: „U kunt nooit helemaal begrijpen wat zulk een Nieuw Testament voor ons in Brazilië betekent, omdat U leeft in een land van overvloed. Dit is de eerste keer dat ik een boek heb voor iedere leerling van mijn klas. Het wordt dan ook zeer inten sief gebruikt, 's Morgens is het een handboek voor de, bijbelles, 's middags voor de leesles. Aan hét einde van de week mogen ze het meenemen naar huis. Vaak wordt dan in een armelijke hut door een kind uit de bijbel gelezen, terwijl velen toeluisteren". Het bekostigen van het levensonder houd van evangelisten in Spanje, Italië en diverse Zuid Amerikaanse landen. Voor het laten verschijnen van de Spaanse editie van „In de Rechte Straat" in Midden en Zuid Amerika. Voor het vertalen en uitgeven van de kortgeleden van de hand van ds. Hegger verschenen brochure geti teld: „Wat is geloven?" Men heeft gevraagd deze brochure ook uit te geven in het Engels, Spaans, Ma- layalam, Singalees, Tamil en zo moge lijk in nog meer talen. Wij dachten er goed aan te doen om U deze projekten te noemen opdat U weet welke belangrijke evangelisatie- arbeid met Uw gave wordt gesteund. Natuurlijk zijn er nog meerdere projek ten dan de thans genoemde. Het comité Goeree Overflakkee van de Stichting „In de Rechte Straat" heeft een bankrekening no. 3420.58.533 bij de Rabobank te Middelharnis. Giro van de bank 34 6124. Mocht U nist in de gele genheid zijn de bijeenkomst te bezoeken dan kunt U toch Uw bijdrage overma ken. Wij denken daarbij ook aan de luisteraars voor de kerktelefoon in het rusthuis enz. Uw overmaking stellen we zeer op prijs. Hartelijk hoopt ons comité dat uit alle plaatsen van Goeree Overflakkee er ve len van hun meeleven blijk zullen geven door te komen naar de samenkomst in Middelharnis. Met name willen we onze rooms-ka- tholieke naaste daarvoor uitnodigen. Oriëntatie en bezinning op de rijke be tekenis van de Reformatie is meer dan ooit nodig. Het: alleen genade, alleen de Schrift, alleen het geloof is de fun damentele boodschap voor alle eeuwen. Dat alleen zal samenbinden te midden van veel zondige scheiding die wij he laas onder ons volk moeten waarnemen. Er is geen enkele redenen om onszelf op de borst te slaan voor onze trouw aan het erfgoed van de Reformatie. Levende in een tijd van allerlei onze kerheid op velerlei terrein moge deze avond in het teken van het gericht zijn op de onwankelbare zekerheid van Gods genade in de Reformatie herontdekt. Van harte begeren wij dat we in onze samenkomst op D.V. 30 oktober a.s. iets van die onderlinge verbondenheid in en rond het Woord van Gods genade mogen ervaren. U komt toch ook Het comité Goeree Overflakkee „In de Rechte Straat" Influenza is de laatste intektieziekte die de wereldbevolking teistert en nog steeds grote epidemieën teweegbrengt. Pest en pokken zfln „overwonnen". Hoe komt het nu, dat het zo moeilqk is om ook influenza definitief uit te bannen Het virus dat dikwijls een andere jas aantrekt. Het influenzavirus is een ziektever wekker met kameleonachtige eigen schappen. In tegenstelling tot andere virussen, zoals het rode hond- en ma- zelenvirus verandert het influenzavirus vaak van eigenschappen, soms weinig, maar soms zo sterk, dat zelfs van een nieuw type moet worden gesproken. Daardoor is de natuurlijke weerstand van het lichaam na infektie door een bepaald virus niet blijvend. Blijvende bescherming tegen „het" influenzavirus bestaat dan ook niet, om de eenvoudige reden dat ons afweersysteem het virus niet meer „herkent", wanneer het weer eens in een nieuwe gedaante opduikt. Het enige dat we kunnen doen is: op de uitkijk staan. Zo gauw er ergens in de wereld een influenzavirus (een „nieu we stam") de kop opsteekt, wordt dit door een van de vele peilstations ijlings doorgegeven aan de Wereldgezond heidsorganisatie WHO in Geneve, die op haar beurt het bericht doorgeeft aan de producenten van vaccins. Tegen de tijd dat het nieuwe virus arriveert, kan een groot deel van de bevolking dan al in geënt zijn. Stekelvarken Gezien door een elektronenmikros- koop IS een influenzavirus een soort mi niatuurstekelvarken: bolrond en voor zien van puntige uitsteekstels. Het virus heeft het vooral voorzien op de luchtwegen. Een hoestende in- fluenzapatiënt verspreidt talloze kleine druppeltjes, die in de ruimte worden verspreid. Vooral op plaatsen waar mensen dicht opeen leven, zoals scho len, kazernes, kantoren en openbare gebouwen grijpt het virus zeer snel om zich heen. Vooral als het virus zich sterk onderscheidt van de influenzavi- russen die de voorafgaande jaren de ronde deden, is er groot risico van een epidemie. Influenza is niet zo maar een „griepje". Er zijn veel virussen die het op onze luchtwegen voorzien hebben. Ze kunnen allerlei narigheid veroorzaken: „griep jes", verkoudheden, natte neuzen en droge hoestbuien, maar dat alles is maar kinderspel vergeleken met de ziekte verschijnselen en komplikaties die door influenzavirussen kunnen worden aan gericht. Het begint in de luchtwegen. Als iemand ganfecteerd wordt door een influenzavirus, duurt het 24 tot 48 uur voor hij door de ziekte wordt ge veld. De influenza haalt de krantekoppen want ook maatschappelijke en ekono- mische gevolgen blijven niet uit. Influenza begint altijd in de luchtwe gen. Het virus vernietigt de trilhaarcel- len, die de binnenbekleding en daarmee de bescherming van de luchtpijp en de bronchiën vormen. Deze trilhaarcellen zwiepen ongerechtigheden en slijm naar buiten en houden zo de luchtwegen schoon. Als ze door een influenza-in- fektie worden beschadigd valt de be schermende fimktie weg en is de pa tiënt zeer vatbaar voor komplikaties. Komplikaties betekenen: gevaar. De duur van een ongekompliceerde influenza is beperkt. De meeste symp tomen verdwijnen na 7 tot 10 dagen en de koorts daalt meestal al enkele dagen eerder. Wat overblijft, is een gevoel van slapte. Vaak duurt het na het beter wordeii nog minstens een week, voor de patiënt er weer bovenop is. Anders gesteld is het met de patiënt die een komplikatie krijgt. Een belang rijke en soms dodelijk verlopende kom plikatie is longontsteking. Het virus kan doordringen in het longweefsel en daar een primaire influenzaviruspneumonie In het kader van een grote landelijke ledenwerfalctie zal op zaterdag 25 okto ber a.s. ook op Goeree Overflakkee een manifestatie worden gehouden. Het programma Winkelcentrum Stellendam 13.15 uur Straattoneel. Middelharnis (In en om de school Bene den Zandpad) 14.00 uur Straattoneel 14.35 uur Dia-serie met geluid over doodstraffen (Geschikt voor alle leef tijden) 15.00 uur Een lezing over wat Amnesty is en doet door Lies Koch. 15.15 uur Dia-serie „De V^s en de wak kere liaan". Zeer geschikt voor kin deren. 15.25 uur Discussie over het werk o.l.v. Joke Vat en Paul Meyer. Tijdens de manifestatie zullen er en kele kramen staan waar u Amnesty materiaal kunt kopen en informatie kunt krijgen of lid worden. In de school zal een fototentoonstelling over de USSR te zien zijn. Oude Tonge (voor Euro-Discoxmt) 15.30 uur Straattoneel. teweegbrengen. Ook krijgen bacteriën hun kans nu als het virus eenmaal gro te weefseloppervlakten heeft bescha digd. Er kan dan een gekombineerde in fluenzavirus- en bakteriële pneumonie ontstaan. Of een sekundaire bakteriële longont steking. In hèt laatste geval is de boos doener vaak een stafylokok, (de bakterie die vooral bekend is door de steenpuis ten die hij veroorzaakt) en die met anti biotica erg moeUijk is te bestrijden. Komplicaties komen het meeste voor bij patiënten met een bestaande hart- of longaandoening en chronische aandoe ningen zoals suikerziekte. Ook bejaar den moet het vaak ontgelden. Trouwens, iedereen die om een of an dere reden een verminderde weerstand heeft wordt in hoge mate bedreigd door j de gevreesde longkompUkaties als hij eenmaal een influenza te pakken heeft. Statistieken spreken in dit opzicht klare taal. De meeste slachtoffers vallen bij de z.g. bedreigde groepen. Dat werd al duidelijk ten tijde van de „Spaanse griep" in 1918, toen verreweg de mees-j ten van de ruim twintigmiljoen slacht offers stierven ten gevolge van long- kompUlcaties. Ook toen vielen de meeste doden onder de wat oudere bevolkings groepen en de patiënten die een chroni sche kwaal hadden. Ook nu nog zijn de longontstekingen bij influenza vaak moeilijk te behandelen. Het is zaak er gauw bij te zijn. Zo'n longontsteking kan zó snel om zich heengrijpen, dat medische hulp te laat kan komen. Genezing: het lichaam moet het zeU doen. Als iemand eenmaal influenza heeft, is het enige wat een arts kan doen: symptomen bestrijden. Een siroopje te gen de droge hoest, een koortswerend middel, een pijnstiller tegen de hoofd pijn en de spierpijnen. Verder moet de patiënt „uitzieken", want het geneesmiddel dat het influen zavirus zelf aanpakt, moet nog worden uitgevonden. Van belang is, dat de pa tiënt veel drinkt: vruchtensap, thee, spuitwater. De veelgeroemde groc („ik ben de griep meteen met een fles cog nac te lijf gegaan") werkt waarschijnlijk averechts. Alcohol heeft de eigenschap dat het leidt tot een verdere indikking van het slijm in de luchtwegen, en dat is juist wat we niet hebben moeten. Ook de vele huismiddeltjes, die tot de medische folklore behoren halen niets uit. Geen van de bestaande middelen kan de ziekteduur werkelijk bekorten. Ook antibiotica hebben geen waarde bij een virusinfektie. Die zijn pas nuttig, als bakteriën zich in de strijd mengen. Inenting tegen influenza: voorkomen is beter dan genezen. De enige mogelijkheid om iemand te gen influenza te beschermen is: tijdig vaccineren. Op die manier wordt het virus „met zijn eigen wapens" bestre den. Door iemand in kontakt te brengen met het gedode virus in de entvloeistof, krijgt het lichaam de kans om op grote schaal afweerstoffen tegen dat virus te vormen. Tegen de tijd dat het virus ar riveert, is men dan voldoende gewapend om de aanval te weerstaan. Voorwaarde voor een goed resultaat is natuurlijk, dat de entstof hetzelfde vi rus bevat, dat in dat jaar de ronde gaat doen. De samenstelling van de vaccins wordt jaarlijks bepaald in nauwe sa menwerking met de Wereldgezond heidsorganisatie en op grond van de ge gevens over nieuwe virusstammen die uit de hele wereld naar Geneve worden doorgeseinde- Een andere voorwaarde is, dat de in- jektie tijdig plaats vindt. Ons lichaam moet ruim de kans krijgen om zich op de aanval voor te bereiden. De maand november leent zich het beste voor een anti-influenza vaccina tie. Bekqk het samen met uw huisarts. Wie komt er nu voor een „griepprik" in aanmerking? Dat zijn duidelijk de kategorieën, die chronische aandoeningen hebben. Men sen met hart-, long- en nieraandoenin gen of suikerziekte. Mensen met een verminderde weerstand. Vrouwen in de laatste maanden van de zwangerschap. En in het algemeen mensen boven de vijftig. Want de ervaring heeft geleerd dat meer dan 90 procent van de gevallen waarin influenza een dodelijke afloop heeft, juist in deze kategorie moet wor den gezocht. Ook als u het zich in verband met uw werk niet kunt permitteren om zo maar een week of tien dagen uitgescha keld te worden, is een griepprik waar devol. Zo'n injektie beschermt u zeker niet tegen allerlei kleine „griepjes" en „ver koudheden" maar wel tegen het grillige influenzavirus, dat ook in onze tijd nog veel slachtoffers kan eisen. Het beste is, samen met uw dokter te bekijken of een vaccinatie voor u nuttig of zelfs noodzakelijk is. De Hervormd Gereformeerde Jeugd benden in Nederland zijn de eerste lan delijke jeugdorganisatie, welke besloten hebben om naast het intensivej-en van het persoonlijk bijbeUezen en bijbelstu die ook te gaan werken voor de ver spreiding van de BIJBEL onder mensen, die deze nog steeds moeten ontberen. Hierover mogen we ons bijzonder ver heugen. Ze willen dit gaan doen in nauwe sa menwerking met het Ned. Bijbel Ge nootschap dat op dit gebied al meer dan honderd en zeven en zestig jaar erva ring heeft. Het besluit van bovengenoemde jeugdbenden is helemaal in de lijn van degenen, die al geruime tijd trachten om jonge mensen van 14 jaar en ouder te bundelen in z.g. N.B.G.-juniorclubs waarvan er in Nederland al een aantal „operatief" is. We hebben er al meer een pleidooi voor gehouden en niet zon der resultaat! Het besluit van deze bonden om te trachten haar talrijke jeugdgroepen te doen plaats nemen in de rij van de an dere NBG-juniorclubs is uitermate be moedigend. De bonden willen met dit werk in 1981 starten. Zij kozen een door ons al meer malen genoemd project en wel Costa Rica waar onder andere 150.000 school kinderen wachten op bijbelmateriaal waarmede een bedrag gemoeid is van 60.000,— Gezien het sympathieke doel en de geringe bedragen, welke per lid worden gevraagd voor de uitvoering van dit en vele andere projecten moet het mo gelijk zijn ALLE bij de andere lande lijke aangesloten jeugd- en jongeren groepen en clubs hiervoor te interesse ren. Wie daarover nadere informaties zou willen hebben kan deze aanvragen bij Freek van der Veen, jeugdwerksecreta ris van het Ned. Bijbel Genootschap, postbus 620, 2003 RP Haarlem. A. Van al de eilanden waren ze zaterdag 18 oktober gekomen, ook in de kleder-' dracht van de Bevelanden, Walcheren en Zeeuws Vlaanderen. In de hal van de Vroone werden we ontvangen met koffie en een verse bo lus. De grote zaal van de Vroone in Ka- pelle was geheel gevuld met de leden; ook van Flakkee. De Ver. telt ruim 600 leden. Voorz. v. d. Bos heette hen aUen hartelijk welkom. Er werd besloten om alles in het Zeeuws te behandelen: Da mes en Heren, j onges en meisen. Notulen en verslagen werden snel af gewerkt. De voorz. „D'r binne d'r, die d'r nie binne, omdat ze ziek binne zalle me een blommet je stiere. We hewe harde werkt om aoles voor mekaore te kriegen. De tied was kort mar we hadde aezevet on ger de schoenen, zo is 't voor mekaere komme uut d'n Haeg is de Zee- landia Vereen oak hier. Want d'r binne hier in Zeeland zoo'n twee honderd duu- zend goeie Zeeuwen en 100.00 gekruuste in wiele wille de ouwe taele zuver ouë". Voordracht volgden door mevr. Schip pers en mevr. Soldaat-Poortvliet van Dirkland droeg voor uit eigen werk. Een overzicht over 't onderzoek dialect door mevr. v. d. Broecke-de Man, van Vlissingen „Het leven is een loterieë" werd gebracht door Zeelandia uit Den Haag in klederdracht. Na de limch volg de het 2de bedrijf. Door een dichter die onbekend wenste te blijven het aan doenlijke gedicht: „Weet je nog van ons slootje". Zo hel der vroeger met staart. Kikkers, wa- terkalvers en stekelvisjes. Zo helder; je kon Je eige d'r in zien as in de spiegel bij je moeder. Wie luistert er nog meer naar 't kleine diertje, de leeuwerik dat fladderend en jubelend ten hemel stijgt. Wat jammer, de vervuiling neemt hand over band toe. Verder werd er genoten van een uitstekende lunch en in de mid dag koffie of thee. De muziek en zang werd verzorgd door dhr. E. Reinhoud. 't Was een gezel lige dag van één grote familie. Tot,vol gend jaar D.V. En de ver. wordt uitge bouwd en groeit. Doen jullie ook mee, wordt dan lid. Bel even of een berichtje aan onderstaande bestuursleden. Van harte welkom. Voor Schouwen Dr. Braber, Ring 15, Dreischor, Tel. 01112 - 280. Voor West Flakkee Mevr. Soldaat-Poortvliet, Zaaier- laan 69, Dirksland, Tel. 01877 - 1542. Voor Oost Flakkee A. Fase, Langeweg 31, Oude Ton ge, Tel. 01874 - 1319. Enige maanden geleden presenteerde Orgelwereld zijn eerste uitgave: tijd schrift voor al wie het orgel een warm hart toedraagt. Een blad vol nieuws en aktualiteiten, boekbesprekingen en platenrecensies, met technische artike len over de registratiemogelijkheden, met interviews, niet te vergeten, vier pagina's muziek. Muzieknummers in nieuwe arrangementen, die samen al meer waard zijn dan de prijs van het gehele nummer 4.95. Dat eerste nummer werd een door slaand sukses: de abonnementen stro men binnen en ook in de losse verkoop ging het blad voortreffelijk. Een duide lijker bewijs dat „Orgelwereld" in een behoefte voorziet, is haast niet mogelijk. Nu is net het tweede nummer ver schenen. Volgens dezelfde formule, met interviews, techniek, nieuws, aktualitei ten, platen, boeken en muziek. Meteen al dikker dan het eerste nummer: 8 pa gina's meer. Het is duidelijk dat „Orgelwereld" een blijvertje is op de tijdschriften markt. Bezig om zich bij de huisorganist vaste plaats te veroveren. Voor wie er meer van wil weten, een abonnement wenst of een proefnummer wü aanvragen; het adres is Orgelwe reld, Postbus 423, 2100 AK Heemstede, tel. 023 - 28 14 34. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie EUanden-nieuws, postbus 8, Middelharnis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld-. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zuUen binnen enkele we ken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepu bliceerd. Dhr. K. van A te GROENEKAN De peertjes die U ons toezond blijken zowel hagelschade te hebben opgelo pen als schurft te hebben. Het grote kwaad is het gleosporiumrot, waartegen gespoten kan worden. Informeert U voor het juiste middel bij een leveran cier in bestrijdingsmiddelen. VLOERBEDEKKING C Wü hebben een wollen Desso vloer bedekking in de huiskamer in beige kleur. Het „looppad" maak ik vaak schoon met een wolwasmiddel maar dan wordt het toch niet goed schoon. Ook mijn nylon vloerbedekking in de gang is vuil. Hoe krijg ik ze schoon? Antwoord: Van die wol wasmiddelen willen wij geen kwaad woord zeggen: onzes inziens zijn ze zonder meer goed. Het bezv.'aar is echter, dat u wel heel erg zou moeten soppen om alles terde ge schoon te krijgen. De drogist heeft tegenwoordig midde len die gemakkelijker zijn, zoals sham- poral en sittin. Hierbij past een appa raat dat dieptereiniging heet te verzor gen. Het bezwaar is, dat dat toch nogal duur is. De huur van het apparaat is al gauw 25,per keer en de shaimp kost 14,-----26,al naar gelang u één- of tweeliterbussen neemt. Het gevolg van die prijzen is, dat men vaak te lang wacht me't het geven van de schoon maakbeurt en dan lukt het ook met de machine en de shampo niet meer. U zou kunnen nagaan wie van uw kennissen met hetzelfde vraagstuk zit en een clubje oprichten. U kunt dan samen de vloerbedekking een beurt ge ven om de kosten te bestrijden. Overi gens loopt het ene gezin veel meer vuil naar binnen dan het andere en vandaar dat zo'n schoonmaakclub ook weer z'n bezwaren heeft. KOELBOXEN Omdat onze koelkast teveel stroom verbruikte hebben wij haar weggezet. Wij hebben een koelbox aan geschaft van 25 1. Elke 12 uur halen wij drie koelelementen uit de diepvriezer om die in de box te plaatsen. In de koel box blijft alles zeker zo koud als voor heen in de koelkast. Nu willen wij een tweede koelbox aanschaffen. Is dat dan nog voordeliger dan een koelkast? Antwoord: Wij kennen het verbruik van uw oude koelkast en Van uw hui dige diepvriezer niet en kunnen de vraag dus niet nauwkeurig beantwoor den. Bovendien is de vraag: wat doet die diepvriezer? Gebruik u hem alleen om koelelementen op temperatuur te brengen of ook voor andere zaken? Dat laatste zal wel het geval zijn en dan is de berekening al heel moeilijk. Maar wij denken wel, dat een tweede koelbox aanschaffen voordeliger qua stroomverbruik zal zijn dan het weer in gebruik nemen van uw oude koelkast. Bovendien zou dan uw eerste koelbox overbodig worden. U kunt het o.i. dus als volgt stellen: het is een heel karwei om elke dag om de 12 uur die koelele menten te verwisselen maar als wij het doen besparen wij zeker op de stroomrekening. Pas wel op met die boude uitspraak, dat in een koelbox „alles zeker zo koud blijft als in de koelkast". Dat kan be slist niet waar zijn, want een koelkast gaat dank zij een thermostaat opnieuw koelen als de temperatuur in de kast te hoog wordt. Om spijzen enz. veilig te kunnen bewaren moet die temperatuur tussen de nul en de vier graden Celsius blijven. Daaronder bevriest een en an der en boven de vier graden gaan de bacteriën tot actie over. En actieve bac teriën betekenen: bederf. Omdat de temperatuur door het lang zaam warmer worden van de elementen in 12 uur oploopt tot ver boven de ge noemde vier graden Celsius, is de kans op bederf in een etmaal tweemaal aan wezig. Wij moeten u dit systeem van goedkoop koelen dus beslist afraden op medische gronden. OUDDORP DRUMBAND VRAAGT NIEUWE LEDEN De drumband Avec Esprit kan weer nieuwe leden gebruiken, leeftijd vanaf 12 jaar en kunnenz ich opgeven bij C. Voogd, Oudelandseweg 76 te Ouddorp, tel. 2075. Uitslagen Damver. „Denk en Zet" dd. 20-10-1980. Afdeling I J. Groenendijk A. Verolme 1-1 K. Vis J. Smalheer 2-0 C. Spee C. Polder 1-1 I. Macldoet J. Dekker 0-2 Afdeling II H. Koese P. Bakker 1-1 A. Knape N. Quispel 2-0 I. Koese A. Krijgsman 1-1 F. Noordijk M. van Lente 0-2 A. I^nape P. Bakker 1-1 A. Krijgsman P. Bakker 1-1 Afdelmg III C. Vogelaar H. Schellevis 2-0 M. Klink L. Taaie 1-1 T. van Brussel J. Kamp 0-2 S. Hoogzand W. Vroegindeweij 1-1 Afdeling IV H. Noordijk G. Zaaijer 2-0 W. Nelis J. de Rooij 2-0 C. V. d. Bos N. Kievit 2-0 J. V. d. Kooij R. Jacobs 0-2 M. Breeman J. Groenendijk 2-0 J. Koppelaar G. Zaaijer 2-0 OUDE SLOOT In 1949 werd een sloot langs mijn tuin gedempt en Ik heb sindsdien de grond daarop gebruikt als siertuin. Nu wil het wart eigendom met het recht van over- koop. Maar hij is toch al mijn eigen dom? Antwoord: Nee, dat is'hij niet, hij behoort toe aan het waterschap. Al zou u 50 of 60 jaar een stuk grond gebrui ken als tuin of wat dan ook, de eigen dom verandert daardoor niet! U ver wart eigendom met het rechtv an over pad enz. Als u 30 jaar aantoonbaar een overweg gebruikt, mag die niet meer opgebroken worden. Maar de eigendom verjaart niet. Overigens behoeft u dat niet te ver ontrusten. Immers, wat wü het water schap doen met die grond als u niet koopt? Om u te plagen zou men de bo men en struiken kunnen rooien. Maar wat dan? Daar schiet het schap o.i. niets mee op en dus zal men zich deze moeite wel besparen. CASSETTEBANDJES Is er verschil in slijtage als men cas settebandjes op goede of minder goede recorders afspeelt? Hoe ligt deze slijtage in het algemeen? Antwoord: Uw vraag is moeilijk te beantwoorden, omdat de een de weer gave nog prachtig vindt op het ogenblik dat de ander al een aanmerkelijke da ling In de geluidskwaliteit vaststelt! Er is wel degelijk verschil, omdat de bandjes in het ene apparaat soepeler lopen dan in het andere en omdat in het ene gemakkelijker stof binnendringt dan in het andere. Maar een goed op genomen bandje kunt u in een goede recorder toch wel enkele honderden ma len afspelen voor u teruggang hoort, menen wij. TEN KATE Ik bezit een boekje van J. J. L. ten Kate. Het heet „Bloemen uit den vreem de". Het bevat vertalingen van Franse poëzie. Het dagtekent uit 1858. Wat zou dit boekje waard zijn? Antwoord: Heel weinig. Dat komt doordat de bundels van Ten Kate (1819- 1889) in vele tientallen boekerijen staan te wachten tot iemand ze zal lezen. Maar niemand leest ze. Hij is bijna vergeten en dat komt doordat zijn taalgebruik verouderd is. Hij mist de frisheid van Boogaers en Bilderdijk. Misschien geeft een verzamelaar van originele 19e- eeuwse bundels u er een tientje voor. NOTENHOUT IN NOOD Onze notenhouten kast wUde ik een goede beurt geven. Daarom poetste ik haar op met een mengstel van paraffine en spiritus, maar ik kreeg erge strepen. Hoe krijg ze weer van de kast? Antwoord: Niet de paraffine, maar de spiritus veroorzaakte strepen door dat de vloeistof de kleurstof van het hout aantastte. Om te beginnen moet u alle was, paraffine enz. verwijderen door de kast goed vochtig af te nemen met ammonia. U kunt dit buiten doen want de lunch van zoveel ammonia is scherp en prikkelend. Na opdrogen zal de kast dan licht geschuurd moeten worden. Daarna kunt u hem oppoetsen met een speciale was zoals palikolwas. Het is eigenlijk werk voor de vakman, maar u kunt een plekje aan de onder kant bij wijze van proef behandelen en daarna beslissen of u de hele kast zelf wilt doen. SIERPLANTENBAK Deze was verteerd en dus heb ik een nieuwe gemaakt. De stukjes boomstam van de oude heb ik afgeschuurd en op nieuw gebeitst. Er ontbraken echter en kele en die heb ik gemaakt van ber kenhout uit het bos. Om zijn hardheid leek mij dit wel geschikt. Is dit juist? Antwoord: Nee, dat is niet juist want berkenhout is (evenals wilgen- en popu- lierenliout) erg zacht. Men kiest het dus vanwege zijn fraaie bast. Maar u bent nu bezig het hout aan te brengen rond een plastic bak omdat die nooit ver teert. Welnu, dan kunt u het berken hout impregneren met wolmanzout, zo dat het vrijwel niet meer verrot. Beitsen helpt niet omdat dit nooit door de bast heendringt. U lost wat wolmanzout in water op, zet dit in een vlakke teil en dan zet u de blokjes er rechtop in. Ze zuigen zich in 24 uur vol en zijn dan zeer duurzaam. PREDIKBEURTEN ZEELAND ZONDAG 26 OKTOBER 1980 SINT ANNALAND Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur kandidaat G. Schaap te Huizen (N Holland) en sav. 6 uur ds. M. D. Geuze (sav. bed. H.D.) eGre- formeerde Gemeente v.m. 9.30 uur,, nam. 2 uur en sav. 6 uur leesdienst" Gereformeerde Gemeente in Ne derland v.m. 9.45 uur, nam. 2.15 uur en sav. 6.15 uur leesdienst. SINT ANNALAND Hervormingsdienst: Op dinsdag 28 oktober a.s. zal D.V. des avonds om 19.30 uur (half acht) een extra kerk dienst v/orden gehouden in de Neder lands Hervormde Kerk te Sint Anna- land met als voorganger de plaatselijke predikant ds. M. D. Geuze. In deze bij zondere dienst zal de Kerkhervorming worden herdacht. THOLEN Brand in koekfabriek De Waal: Maandagmorgen omstreeks 8 uur werd via stüalarm de brandweer opgeroepen tot het blussen van een brand in een der hallen van de koekfabriek De Waal aan de Edisonweg. Een pallet met ver pakkingsmateriaal was zonder aanwijs bare reden in brand geraakt. Met 6 man van de brandweer en personeel van De Waal werd uitbreiding voorkomen. Wel was er door de rook ontwikkeling de produktie in de nabij gelegen bakkerij bedorven. De schade aan verpakkingsmateriaal wordt geraamd op 34.000,en aan grondstoffen op 3.000, De politie heeft de zaak in onderzoek.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 9