jeugd hoeKje F=-°3"= Toppers van het jaar WOORD DAAD KQ i PJ h4- 5 Tj Uw huls verkopen TAMBOER Opening orgelseizoen Strijen VOOR AL UW BLOEMWERK BLOEMENHÜIS KORTEWEG Bruse kotter hielp Goereese collega van 8 Paardrijden met vrijwilligers Bladzij 2 „EILANDEN-NIEUWS" Vrijdag, 24 oktober 1980. De lattenbodem Wie liad er nu ooit gedaclit dat zoiets nieuws ais een lattenbodem vollïomen afwijkend van wat altijd als goed werd beschouwd zo'n sukses zou worden? In het begin tobbend met veel kinderziek ten zijn we nu wel in het stadium ge komen dat een verdere vervolmaking alleen maar als komisch belselten kan worden. De latten of lamellen hebben nu het punt van onbreekbaar bereikt (tenm^inste bij normaal tot zwaar ge bruik) en de vering kan bij sommige merken zelfs per lamel bepaald en ge regeld worden. Nu kan men zich natuurlijk afvra gen of al deze extra's ook absoluut no dig zijn en in veel gevallen is dit ze ker niet het geval. Laten we konstate- ren: het is er en ieder kan als hij of zij daar zin in heeft profiteren van deze allernieuwste snufjes op het gebied van bedkomfort en luxueus liggen. Maar en helaas is dit een beeld wat men overal vindt bij een suksesformule ér wordt ook al weer aardig gelcnoeid met hetgeen er als lattenbodems wordt aangeboden. Tot groot verdriet, erger nis en woede van de bonafide leveran cier v/ant ook hij deelt dan in de kri tiek die echt niet verdiend is. De latten van zo'n bodem mogen nooit teveel veren; mogen niet te ver uit el kaar staan want dan slijt de matras voortijdig; en moeten eenvoudig te ver nieuwen zijn. Vooral dit laatste is van groot belang want menigeen heeft al tot zijn schade ondervonden dat bij breuk: a) geen lat meer te leveren was om dat de fabrikant niet meer bestond; b) één gebroken lat niet was te ver vangen, wel de hele bodem. Wees daarom bij de koop van een lat tenbodem merk- en naambewust en in formeer zeer nadinakkelijk naar wat er verder nog als service aanwezig is. Wees kritisch bij de bewering dat latbreuk nooit kan optreden en vraag een schrif telijke omschrijving van wat u van eventuele garantie mag verwachten. Geloof ook niet alle verhalen van dat de praktijk bewezen heeft enz. w^ant het leven van de (goede) lattenbodem is nog maar pas begonnen. Een goede raad en die geldt eigenlijk voor alle matrasdragers en matrassen als u twijfelt is er altijd nog de Ned. Vereniging van Huisvrouwen die aller lei proeven laat uitvoeren en u kan in formeren of hetgeen u wilt kopen, door hen is goedgekeurd. Hoewel waarde hieraan mag worden toegekend is min der belangrijk dan het feit dat men ten minste een serieus onderzoek heeft ge daan. Iets waar u trouwens ook mee bezig bent, anders las u nu een ander ver haal. DE VERSTELBARE MATRASDRAGER EN DE MATRAS Het is echt niet zo dat een verstelbare matrasdrs ger tot de luxe zaken behoort, hoewel je er natuurlijk best buiten kan. Het is 'n extra mogelijkheid om funk- tioneel te kunnen liggen, hetzij tot ont spanning hetzij uit praktische overwe gingen. Langdurige zieken die veel tijd in zit tende houding moeten doorbrengen, hebben erg veel nut van een verstel bare matrasdrager waarmee het op- stoppen met kussens komt te vervallen. Een voeteneind dat omhoog kan, geeft een zekere ontspanning bij vermoeid heid (vermoeide lange afstandlopers gaan ook vaak met de benen omhoog tijdens rustpauzes) en kan ook een pro baat hulpmiddel zijn voor hen die er 's nachts nogal eens uit moeten. Vroe- Interieurverzorger P. van Zielst was zo vriendelijk een aantal ar- tilielen samen te stellen over de aspecten van het slapen en daar mee van het bed. Deze week de vijfde aflevering die we door de andere artikelen zullen laten vol gen zodat de lezer een totaal beeld zal krijgen misschien lei dend tot een betere en gezondere nachtrust? ger werd een hoger voeteneind aanbe volen als remedie bij Idnderen die in bed plasten. Oudere mensen dienen in zo'n geval doktersadvies te vragen. Het verstellen moet zonder kracht of moeite gedaan kunnen worden. Er zijn nogal v/at uitvoeringen die met de hand, pneumatisch of elektrisch bediend kun nen worden. Voor de laatste hebben sommige m.ensen een zekere angst. Wel begrijpelijk, maar onnodig omdat dit soort konstruicties eerst heel gron dig wordt getest alvorens zij in Neder land verkocht mogen worden. Wat niet wegneemt dat voorzichtig heid zelcer bij geïmporteerde bedden al tijd verstandig is. Verder dient men zich af te vragen of een verstelbare drager nu echt wel nodig is, want ze zijn al thans in de pneumatische en zeker in de elektrische uitvoering vrij prijzig en vragen daarnaast een aangepaste ma tras die mee kan in alle standen. Vraagt elke matras een eigen drager, bij de verstelbare drager is het een noodzaak om daarop de juiste matras te nemen, een alternatief is er niet. Een normale binnenveringsmatras is abso luut onbruikbaar op een verstelbare drager en is dan ook binnen de kortst mogelijke tijd volledig vernield. In ze kere mate geldt dit eveneens voor de foammatrassen. Toch zijn er nu matrassen met bin- nenvering die wel (en zelfs zeer goed) op een verstelbare drager passen. Laat u daaromtrent goed voorlichten en overweeg zeU of hetgeen verteld wordt ook logisch verklaarbaar is. Eigenlijk geldt dit voor alle matras sen en dragers. Bij schuimmatrassen zal het loiikken van iiet materiaal zelf niet bezwaarlijk zijn, maar hoe reageert het overtrek en dit met name aan die kant waar de grote spanning komt, de on derzijde. Het zijn allemaal zaken die men zelf kan beoordelen en o zo belang rijk. Veel schuimmatrassen hebben trou wens een aangepast interieur en over trek. De leverancier van een goede kombi- natie zal hierover zeker geen geheimen hebben. Vrijwel elke fabrikant laat, via een z.g. opengewerkt matrasdeel zien van welke principe men is uitgegaan. Anderen laten dit door middel van fo to's of tekeningen in hun folders zien. De verkoper moet uiteraard precies weten hoe een verstelbare matrasdra ger werlct, om dit op een juiste wijze aan de koper te kunnen overdragen. Die mag in het gebruik nooit voor on verwachte situaties komen te staan (lig gen). Zeker voor ouderen is een gedegen uitleg van belang, omdat zij nogal schrikachtig kunnen reageren op nieu we ontwikkelingen. Met blijdschap en dank vermelden wij, dat de Flakkeese aktie „Scholen- plan Haïti" goed verloopt. Zo kwam Wilma' Bruggeman uit Nieu we Tonge bij ons met een plastic zak vol dubbeltjes. Ze had ze maanden ach tereen gespaard. Het waren er 820. Dus kregen We van haar 82,Wilma vriendelijk bedankt. Misschien zijn er nog vele Wilma's op Goeree en Over- flakkee. Wat zal dat een dubbeltjes stroom worden! En dan Ouddorp Ouddorp startte de aktie op vrijdag 10 oktober. Vlugge vogels zijn het daar! Leden van de jeugdclubs bezorgden het Haïti krantje huis aan huis. In het krantje zat een bruin envelopje met de opdruk: „Steun onze Scholen". Zater dag werden de envelopjes opgehaald en maandag geteld. En de opbrengst was, schrik niet 3.713,Een pracht bedrag. Wij bedanken alle gulle Ouddorpers. Ook dank aan de aktieve jeugd. Jul lie hebben je kranig geweerd. Ouddorp beet de spits af. Welke ge meente volgt? Nog enige mededelingen voor de ver enigingen. 1. Voor bazar of verkoping: Envelop trekken! U kunt bij onze depothou- der een pakket handgemaakte arti kelen krijgen ter waarde van 1000,- Bij geleverd worden 1000 enveloppen, waarin briefjes vermeldende een niet of een prijs. Prijs envelop trekken is 1,De gelulduge kan dus voor l,een koperen vaas winnen. De- póthouder is W. van Veen, Iman Caustraat 17, Stellendam. Tel 01879 - 3284. Pakketten ter waarde van 500,zijn ook mogelijk. 2. D.V. 25 oktober, bazar te Nieuwe Tonge in „ELIM". Verder Steun onze Scholen en stort uw gift op gironummer 2 2 2 5 2 van Rabobank Stellendam met vermelding van het bankrekeningnummer 3613.13.772. ten name van Woord en Daad. Wij zijn ons bewust dat deze manier van gireren lastig is. Binnenkort krijgt ons comité een eigen gironummer. Vorige stand 7505,02 Ouddorp 3713,— Giften 100,— diversen 50, Totaal 11368,02 Vermeerderen we dit bedrag met een toezegging, dan is het totaal 13092,37 Zojuist nog een gift ontvangen van 25,en het bericht, dat een mej. al vast 4 LP's en 4 cassette bandjes ver kocht. Deze zijn verkrijgbaar begin decem ber. Het comité. THOLEN Mutatie rijkspolitie: Met het vertrek van opperwachtmeester A. Brinkman te St. Maartensdijk (pensioen), wacht meester A. C. T. de Munk uit St. An- naland naar de Verkeersschool en wachtmeester Stelten uit St. Maartens dijk naar groep Voerendaal wordt de groep Tholen met 3 man verminderd waarvoor nog geen aanvulling beschik baar is. Zaterdag 25 oktober a.s. zal het ope ningsconcert van het 6e seizoen in de Strijense dorpskerk gegeven worden. De afgelopen 5 jaar zijn de orgel - en zangavonden in de oude Strijense dorps kerk een traditie geworden. Ook dit 6e seizoen hopen de organisa toren weer veel oude bekenden, maar ook nieuwe gezichten te ontmoeten. Het openingsconcert van deze serie wordt gegeven door Herman van Vliet uit Bodegraven. Herman van Vliet is zo langzamer hand een vertrouwd figuur in de con certseries in Strijen en ook voor de ra dio en TV kan men de naam van deze organist steeds meer tegenkomen en te recht! Wie zijn programma's ziet merkt ze ker op dat Herman van Vliet naast „oude bekenden" ook nieuwe of onbe kende werken op zijn programma's plaatst. Zo ook 25 oktober a.s. begonnen zal worden met een improvisatie met sa menzang. Als eerste orgelwerk prijkt de monu mentale Preludium en Fuga in d-moll van Joh. Seb. Bach, gevolgd door de schitterende Sonate nr. 2 van Felix Mendelssohn. Na een improvisatie over „ruwe stormen mogen woeden" met sa menzang vervolgt Herman van Vliet het programma met een Aria met variaties van Henry Smart, zeer boeiende mu ziek. De componist Craig S. Lang vervolgt het programma met een Tuba tune, de ze componist zal voor velen zeer onbe kend in de oren klinken doch zijn mu ziek is het beluisteren meer dan waard. Als laatste orgelwerk vermeld het programma de overbekende Toccata van Eugene Gigout. Zoals normaal bij de orgel- en zang avonden zal ook dit concert weer wor den afgesloten met een improvisatie met samenzang. Voor de toegangsprijs hoeft U echt niet thuis te blijven, de toegang is na melijk gratis (ter bestrijding van de kosten is er een koUekte). Deze avond begint 25 oktober a.s. om 20.00 uur. De enige Bruse Noordzeekotter „Wol- fer Franke" Bru 12 van de firma van Kooien, Jumelet-Otte heeft vorige week goed werlc gedaan, door zijn collega de Noordzeekotter G.O. 43, van de firma P. Vlietland van de ondergang te redden. De Johanna, kreeg vissend ten Noord Oosten van Lowestoft op de Noordzee motorpech en de motor was niet meer aan het draaien te krijgen. Het schip werd opgepikt door de in de buurt vis sende Bru 12 die het schip naar de thuishaven sleepte, maar gekomen voor het Goereese Gat brak de sleeptros, waardoor de Bru 12 opnieuw snel moest ingrijpen om het schip voor stranding te behoeden. Nog een derde ongeluk wachtte de Johanna, toen in de haven aangekomen, ook de hulpmotor het begaf. Het schip is bij Maaskant b.v. in Stel lendam in reparatie gegaan. De beginletters van boven iaar bene den een bepaald gebakje. Op de diago nale lijn een niet zo'n fraai iemand! VERJAARDAG Beste raadselvrienden en vriendinnen de herft heeft dan nu zijn intrede ge daan. De temperaturen zijn behoorlijk aan het dalen, en 's avonds geef je graag een beetje gas. Het valt ook niet mee als je 's morgens uit bed moet, maar daar helpt geen moedertje lief aan. Jul lie hebben de afgelopen week kunnen uitslapen. Herfstvakantie doen wij niet aan mee. Wij v/erken gewoon door. Maar we gaan jullie nu ook aan het werk zetten. Een klein maar leuk raad seltje. OKTOBERRAADSEL 4 1. internationale organisatie voor hulp verlening 2. nederig, onderworpen (Efeze 4) 3. stout, ongezeggelijk, ongehoorzaam 4. tussenpersoon (1 "Tim. 2) 5. iemandd ie met een hengel vist 6. het binnenhalen van het vee 7. zinken, verdwijnen oa. (Dan. 6) 8. vertrek waar o.a. de gemeenteraad vergadert 9. werd de Heere Jezus genoemd (we gens Zijn woonplaats) Op D.V. vrijdag 31 oktober hoopt Be rend de Boer zijn geboortedag te her denken. Wij allen willen je hartelijk feliciteren met deze gedenkwaardige dag Berend. De Heere geve je deze dag nog vele jaren te mogen herdenken. Ook je ouders onze hartelijke geluk wensen. Misschien dat onze raadsel- makliers je ook nog wel willen geden ken met een leuke kaart. Het adres van Berend is: Splitting 24, 9202 LG Drachten. HERFSTLIEDJE De vogels zijn heen en de velden zijn naalït. De wei staat vol met plassen. De blaad'ren liggen in het slijk. Die in de lente wassen. Het lichte zaad der distels waait In pluimkens langs de wegen. De wind waait door de naakte boom, De hemel dreigt met regen. (Virginie Loveling) VAKANTIEVERSLAG We hebben een prettige en niet zo'n gezellige week gehad. Want regen is niet zo gezellig. En toch ook nog een prettige week gehad. Elke dag zijn we weggeweest, 's Maandags naar de Waddenzee. We za gen In de verte Schiermonnikoog liggen. We zijn verder gereden, door Friesland. Dinsdags zijn we naar het dierenpark „Zoo" in Emmen geweest. Het was erg leuk. We waren nog maar net in het die- renparlï, of daar had je het al. Drop, drop, drop, weer begon het te regenen, toen hebben we een kwartier moeten schuilen. Het bleef regenen. Toen zijn we maar naar huis gegaan. We zijn in Giethoorn geweest. Het woord „Giethoorn" zegt het al. Het heeft daar geplensd, vreselijk. We gingen van huis, stralend mooi weer. We reden Giethoorn binnen. Daar begon het toch te regenen, niet gewoon hoor oom Ko. We zijn met overdekte rondvaart boot meegevaren. Het leek net klein Venetië. We hebben nog hunebedden gezien, en het beeld van Bartje, waar Anne de Vries dat wereldberoemde boek over heeft geschreven. BRIEFWISSELING Francina Huijsen - Nieuwe Tonge: Je had inderdaad veel te vertellen Francien, en daardoor is het ook een lange brief geworden. Het is wel een ge zellige dag geworden hé, en je hebt heel wat gezien. Ik heb dat boek ook gelezen. Het is een hele mooie serie, en je grijpt steeds weer naar die boeken. An ja Mierop - Ouddorp: Ik weet niet wie er meer te vertellen had, jij of Francien. Erg interessante dia's waren het Anja! Het is daar wel erg hé. Jam- m.er dat velen het niet willen inzien. Bij oom Ko zitten er ook altijd mezen, maar ze willen niet in het vogelhuisje komen. Weet jij daar misschien raad op? Wllly Sinke -. Waarde: Dat is een hele studie Willy, waar je broer mee bezig is. Het m.i. wel erg moeilijke vakken. Gaan jouw plannen ook in die richting of heb jij andere plannen? Het is erg druk in de landbouw, maar het is steeds goed weer geweest. Heb je zelf ook nog in het land gewerkt? Het is wel een heel goede ontspanning. Lianna Murre - Goes: Ook al heel veel te schrijven Lianne. Het is een hele uiteenzetting. Nu weet oom Ko bijna alles wat je zoal hebt gedaan en wat er gebeurd is in Goes. Maar je hebt mooie cijfers gehaald. Het is ook een hele drukte geweest zeg, zoveel ver jaardagen. Maar het was ook gezellig. Leonard de Visser - Middelhamis: Je hebt nu een verdieping op je hut gebouwd? Dan moet het wel een ste vig bouwwerk zijn Leonard? Maar dat blijkt het ook wel te zijn als hij zo'n bombardement kan doorstaan. En de bewapening mag er ook zijn. Alleen nog een andere naam verzinnen, want die is volgens mij niet goed voor een „Fort". André Kastelein - Zeist: Het huis werk moet altijd voorrang hebben An dré. Dat is een goede instelling van je. De grootste rommel zal nu wel achter de rug zijn bij jullie in de laan. En ook weer abonnee's erbij gewonnen. Dat is dus vier winst. Het is anders een hele klus iedere dag. Je bent een flinke vent hoor! Pieter van Moort - Nieuwe Tonge: Ook al een Snuf-liefhebber Pieter? Het zijn echte jongensboeken. Maar goed blijven meeraadselen, dan kan je ze al lemaal verdienen. Gefeliciteerd hoor met je nieuwe broertje. Leuk hé, zo'n heel klem kereltje. Je bent zelf ook zo klein geweest hoor. Hannie Grinwis - Ouddorp: Anja heeft ook over die dia's geschreven Hannie. Ze zijn wel mooi, maar het zijn geen dia's om van te genieten hé. Ze zijn gemaakt om ons de werkelijk heid te laten zien. En dat is heel erg. Weer aan het Imikkerspel begonnen Hannie. Kan je van die heerlijke koude vingers mee lïrijgen. Elly Voortman - Ouddorp: Met oom Ko gaat het wel Elly, en een verkoud heidje hebben veel mensen om deze tijd. Het is ook zo'n grote overgang. We zijn niet anders gewend dan mooi weer. Maar het gaat nu anders worden. Kan me best voorstellen dat het niet meevalt afscheid te nemen van iets waar je oud in geworden bent. Dan merk je pas hoe Je er aan gehecht bent. ALLEMAAL Het was een hele uitzoekerij met de extra september opgave. Er bleken zo veel kleine plaatsjes en gehuchten in voor te komen, en daar had oom Ko niet op gerekend. Aan de hand van de inzendingen is oom Ko er zelf nog eens ingedoken, en is tot de ontdekking ge komen dat er dan meer dan negentig namen in voorkwamen. We gaan ze niet allemaal opnoemen daar dit teveel ruimte vergt. Oom Ko heeft alle inzen- ders(sters) in verhouding tot het aantal gevonden namen met punten gehono reerd. De laagste heeft zodoende nog 10 en de lioogste 35 extra punten behaald. Jullie hebben de extra punten, en daar was liet om begonnen. Allemaal de hartelijke groeten van jullie oom Ko Duivensport Orleans, Chateauroux en Bourges voor jonge duiven, het is nog maar en kele jaren geleden dat men er meewa rig het hoofd over schudde. Nu zijn de ze concoursen uitgegroeid tot de top pers van het jaar. Op Orleans kwamen niet minder dan 68.420 piepers bijeen. Nou ja piepers, er zaten heel wat win- terjongen bij en duiven die al van een broedschotel of jongen waren voorzien. Maar uit de aantallen blijkt wel dat de gedachte dat een jonge duif, die deze afstanden heeft gevlogen is afgedaan, voor goed is verbannen. Er zijn legio voorbeelden dat vogels die in het jaar van hun geboorte 600 Ion vlogen, later ook tot de kampioenen behoorden. De bekende combinatie Sebrechts-van Aart in Oud Gastel vloog dit jaar duifkam pioen midfond, alle vluchten raak, met een doffer die als jong tien prijzen be haalde. En dacht U dat de autowmnaar van P. Gijbels uit Reusel was gespaard in zijn jeugd. De Reuselaars zijn bijna alle voorzien van de snelle Janssens, dat kan ook niet anders als men tegen het Belgische Arendonck, de bakermat van de straaljagers, ligt aangeleund. Maar ze spelen ook deze snelle mannen, toch uitzonderlijk geschikt voor de midfond, op alle vluchten van het jonge duiven- programma. En P. Gijbels pakte weer wel een tweede in zijn rayon en daarmee de tweede snelste van het geweldige Or- leansconvooi. De fondclub zuid Neder land met zijn zesduizend leden ziet zich nu al genoodzaakt om prijzen extra te gaan toekennen aan jaarlingen op ma rathonklassiekers. Op Barcelona ble ken vele jaarlingen hun oudere soort genoten de loef af te steken en op een gemakltelijk verlopende Argenton kwa men de drie of meerjarigen gewoon niet De gouden prijswinnares van P. Ggbels uit Reusel is geen sMjtage aan te zien. Wie zou zijn hok niet met zoiets willen versterken, al heeft het beest dan op een maand tijd 1500 km gevlogen. meer aan de bak. Een bewijs dat de spelsoort verschuift en dat het systeem „sparen voor later" maar zeer betrek kelijke waarde heeft. In de drie zuidelijk provinciën speelt het merendeel van de liefhebbers ook de doffers al tot het bittere einde. Waarom ook niet, met zifters is het niet te halen en juist op de zogenaamde fondvluchten voor de jongeren zijn de schoonste prijzen te behalen. Wie er niet aan meedoet zal tenslotte tot de krab bers gaan behoren, een mening die stoelt op de ervaring van onze zuider buren. Die spelen hun jongen soms twintig maal per seizoen, zoals ook de op de grens wonende Joh. van Spaan- donck te St. Jansteen, dit jaar weer de Zeeuwse kampioen van formaat en dat niet alleen op korte drachten. Zijn jon gen pakken ook nog 1 en 2 in zijn rayon van Orleans. Het zal ook de reden zijn dat de verkoop van ringen steeds toe neemt. De NPO uitgifte gaat misschien dit jaar al over de 2V2 miljoen. Derby Or leans zit nu al aan bijna 100.000 ringen en de fondclub zuid Nederalnd ver wacht van de provincies Noord Brabant en Zeeland een aanschaf van over de 100.000 gouden ringen en die kosten toch 1.75 per stuk. De behoefte om een stapje terug te doen en in te leveren blijkt dus bij de duivenmelkers ook nog niet groot. THOLEN FEL PROTEST TEGEN KOMST VAN COMPOSTBEDRIJF Op de hoorzitting in de sporthal aan de Zoekweg op woensdag j.l. hebben honderden Tholenaren een fel protest laten horen tegen de vestiging van het compostbedrijf C.N.C. (Coöp. Ned. Championkwekersvereniging) in de Slabbekoompolder tussen Tholen en Oud Vossemeer. De hoorzitting had een grimmig karakter en het dagelijks be stuur van Tholen werd er van beschul digd te v/einig oor te hebben voor de ve le vragenstellers en aan het handje te lo pen van CNC. De CNC is een bedrijf dat continu verschillende soorten mest (varkens, paarden, koeien enz.) verwerkt tot com post voor de championkwekerij. De aangevoerde mest wordt opgeslagen in open loodsen en daarna verwerkt. In vol bedrijf zullen per dag ongeveer 40 vrachtauto's af en aan rijden. De omwonenden en niet alleen de naaste buren hebben dan veel last van stank maar ook van vliegen en onge dierte. De vereniging leefbaarheid Tho len, Belangengroep Oud Vossemeer, de Ver. Milieuhygiëne Zeeland en vele par ticulieren spreken daar hun ongenoegen over uit. De voorzitter van de Belan gen Groep Oud Vossemeer G. Dijkman sprak de gevoelens van de meerderheid v/d aanwezigen uit, dat nu al duidelijk is dat na het starten van de hinderwetpro cedure het bezwaren zal regenen. De overkoepelende Milieuvereniging Benegora heeft al enkele dagen geleden een bezwaarschrift ingediend bij het ge meentebestuur. Naar verwacht wordt zal ook V.M.Z. dit doen. Enkele van de aanwezigen deelden al mee de komst van CNC tot bij de Kroon te zullen tegenwerken. Volgens ad junct directeur van CNC de heer Pijs- senborg, is Tholen een te wankele ba sis voor de compostindustrie om hier een bedrijf te vestigen. CNC heeft ook contacten met Essen in België. De uitleg van ir. Van Harreveld, die verschillende waarden van zijn onder zoek besprak moest toegeven, dat die waarden in de uiteindelijke versie hoger waren uitgevallen en dat het rapport onder de druk van de haast was sa mengesteld. Ondertussen heeft de mi lieu inspectie van Zeeland het dagelijks bestuur van Tholen geadviseerd over het al of niet verlenen van een hinder wetvergunning. De inspectie wil enige voorwaarden aan de vergunning ver binden, die er op gericht zijn de stank overlast van CNC terug te dringen (meer dan de aanvaardbare" grens die in het rapport wordt gehanteerd. Vele bewoners van Tholen en Oud Vossemeer en zelfs van Nieuw Vosse meer hopen dan ook, dat het bestuur van Tholen de vestiging van compost industrie wil laten schieten zulks in het belang van de leefbaarheid. Zo lang dit niet is gebeurd wil men doorgaan met protesteren door middel van ingezon den stukken, bezwaarschriften, hand- tekenaktie enz. Hemesseroord heeft twee ochtenden per week de beschikking over de mane ge in Stad aan het Haringvliet. Deze ochtenden zullen gebruikt worden om enkele van onze bewoners te leren paardrijden. We zijn erg blij met deze mogelijk heid, omdat paardrijden en alles wat daarbij komt kijken, erg belangrijk is voor onze bewoners. Voor iedereen zijn relaties tussen mensen en relaties tussen mens en dier (b.v. een paard) van belang. Zeker geldt dit voor geestelijk gehan dicapten voor wie deze relaties bepa lend zijn voor hun ontwikkeling. Het paardrijden geeft vele mogelijk heden om deze relaties op te bouwen. Het voelen van-, het kijken naar-, het kontakt maken met paarden zal voor de meeste bewoners van Hemes seroord een nieuwe ervaring zijn. Om bovenstaande goed te laten ver lopen hebben we een aantal vrijwilli gers nodig. Vrijwilligers zullen zelf een relatie moeten opbouwen met onze bewo ners; daarnaast zullen zij echter ook een schakel vormen tussen onze be woners en het paard en het contact vereenvoudigen. Regelmaat en continuïteit zijn van be lang om een band op te bouwen (zowel met het paard als met de vrijwilligers). Met regelmaat van één keer per week zullen daarom bewoners en vrij- willigais door de Hemesseroordbus naar de manege worden gebracht. Na het paardrijden en koffiedrinken in de foyer van de manege zal het busje bewoners en vrijwilligers weer terugbrengen naar Hemesseroord. Enthousiasme om met onze bewoners mee te doen met dit paardrijd-projekt is van belang. Het is absoluut niet noodzakelijk dat men zelf kan paardreden. Het hele gebeuren zal gaan plaatsvin den op dinsdag- en donderdagmorgen. Mocht U interesse hebben in dit pro- jekt, aarzelt U dan niet Inlichtingen kunt U krijgen bij: Trudy Leeuwendal Werkgroep Vrywilligerswerk Hemesseroord Tel. 01870 -< 3888 PREDIKBEURTEN ZEELAND ZONDAG 26 OKTOBER 1980 NIEUWERKERK Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. Seeleman uitB rouwers- haven Geref. Kerk (N'kerk-O'land) 10 uur dr. J. H. Becker en 5 uur dhr. K. Maas, beiden uit Ooltgensplaat Geref. Gemeente 10 en 3 uur lees- dienst Geref. Gem. in Ned. 9.45 en 3.30 uur leesdienst. SINT PHILIPSLAND Zagerspitters betrapt: Tien zager- spitters werden door de groep Tholen van de rijkspolitie, de rijkspohtie te we ten van de groep Wemeldinge, op he terdaad betrapt op een mosselperceel aan de noordzijde van St. Philipsland. Tegen het tiental is proces-verbaal op gemaakt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 6