Minister TuYuman start bouw zülveringsweriten t.w.v. 20 miljoen Middelliarnis en de MD 10 bleken non aan elkaar vertrouwd! s HKOFJEKOKERTJE Vrijdag 24 oktober 1980 No. 4937 CaaR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN VirschijTa ttveemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond MIDDELHARNIS-OUDE TONGE: ir IVlisschien ooit weer eens kikkers in de haven BEZOEKT ONZE Automofiielen-verkoophal OOK OP VEWDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 MIDDELHARNSS j Lii^^ujciurjiivr j-jLo TELEFOON 01870-2043 f Wet verbiedt vossejachten via 27 iVIC-apparatuur Verliciitingsaktle Oostflakkee OLIEBOLLENVERKOOP TE STELLENDAM ie Nog geen roestje op de oude liefde. Grandioos hoe elegant de 83-jarige ouwe dame „Johanna Hen- drilia", de M.D. 10 dinsdagmiddag na een afwezigheid van 64 jaar de Middelhamisse haven binnenvoer. Haar l^nen waren al van verre her kend door een schare belangstellenden die de sensatie van het thuis- varen van een sloep niet hadden willen missen. Ze hebben, met een ver warmend zonnetje in de rug niet tevergeefs gewacht, zoals dat een dag eerder wel het geval was geweest. Nu kwam ze eraan, de M.D. 10 en toen ze voorbijgleed richting schutsluis gingen spontaan de handen omhoog /<ENHEERSE SCHEEPSBITTER POSTBUS 8 3240 AA MIDDEUlARmS Redactie en administratieLangeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870-3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis R^te. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 29 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Men duide het Minister Tuqnman van Verkeer en Waterstaat in de komende periode niet euvel wanneer zelfs in ver hitte debatten zijn blikken wat verva gen. De Minister denkt dan ongetwij feld terug aan Flakkee, het land waar hij woensdag te gast was en waar hij hoorde boe daar geijverd wordt om in de nu vuile haven van Middelhamis de kikkers weer te laten kwaken en in de Flakkeese wateren de zalm terug te la ten keren. De Minister zal stellig na- mijmeren over zo'n land waar dat te vinden is. Woensdagmiddag deed hq er desgevraagd graag het zijne aan; ge nodigd door het Waterschap Flakkee pleegde hQ een „aanvangshandeling". In de regen, maar beschut door een haastig opgedoken paraplu onthulde dhr. Tuijnman op de bouwplaats in de polder Westplaat een kunstwerk waar op de waterzuivering in beeld wordt gebracht evenals een gedenkplaat waar op 's Ministers handeling in steen is vastgelegd. Het gebeurde op de bouw plaats waar de nieuwe waterzuiverings installatie wordt gebouwd waar straks het afvalwater van Middelhamis en Sommelsdijk gezuiverd zal worden om vervolgens naar het Haringvliet te wor den afgevoerd. Samen met de eveneens in aanbouw zijnde installatie te Oude Tonge zal er een investering van 20 miljoen mee ge moeid zijn maar we zijn, vooral dankzij de instelling van het Zuiveringschap per 1 januari 1981 met velen om botje bij botje leggend die kapitale investe ring terug te betalen. De burger doet dat via de betaling van een verontreinigingsheffing die thans al wordt geheven (door het Waterschap Flakkee) maar volgend jaar, wat ver hoogd, door het Zuiveringschap zal wor den gepresenteerd, naar wordt verwacht 40,a 50,per inwoner equiva lent. Een gezin wordt voor 3,5 i.e's aan geslagen. Die financiële consequentie zijn te overkomen en woensdagmiddag ver mochten ze dan ook niet de pret te drukken. De Minister kon althans nog worden onthaald op een smakelijk koud buffet terwijl hij als dank voor zijn inspanningen een antieke kaart mee naar Den Haag kreeg alsook een mand met Flakkeese producten. Van de Minister worden overigens nog meer-, zij het dan bestuurlijke in spanningen gevraagd, hem voorgelegd door de dijkgraaf dhr. Joh. Koert en burg. van Welsenis van Middelhamis, elk andere belangen dienend maar eensgéestes in het afwijken van wat aan dg orde was... Dhr. Koert wil n.l. zo graag dat de Minister de haven van Middelhamis als Rijkswater zal bestempelen. Het enige wat daarin tégen zit is de aanwezigheid van de sinds 1970 niet meer gebruikte sluisdeuren en dhr. Koert vond dat toch waarlijk een te zwak argument om 50 a 60°/o Rijkssubsidie in de stichtings- kosten van de zuiveringsinstallatie door de vingers te zien glippen. Deuren van grote aanstoot derhalve door welker aanwezigheid de haven als Water schapswater wordt aangemerkt. De Minister zegde toe waarschijnlijk nog dit jaar daarover een beslissing te nemen die overigens tweeërlei kant uit kan: „Ik pas weliswaar op de winkel maar daarmee ook op de kassa", zo il lustreerde dhr. Tuijnman zijn financiële beperldngen. De zorgen van dhr. Koert bleken ook op het terrein van het wegenonderhoud te liggen. Niet dat het Waterschap die taak zou schuwen, integendeel zelfs, niet de taak-, maar de last wordt als „on eigenlijk" ervaren, waarmee dhr. Koert ervoor pleitte dat deze kosten van voor zieningen van algemeen belang ook uit de algemene middelen betaald zouden worden. Het kon moeilijk anders of dhr. Koert zou ook het „bestuurlijk monstrum", het All-in Waterschap bij de kop nemen dat zou strekken van Ouddorp tot aan Stolwijk en door haar grootte erg ver van de bevolking af zou staan. Omdat het met Goeree Overflakkee toch wel licht richting Zeeland zal gaan pleitte dhr. Koert ervoor bij het doorgaan van de plannen tot oprichting van een All- in Watersch'dp' o/is eiland buiten be schouwing te houden en wie weet... In het betoog van de Minister viel te beluisteren dat hij dat zo'n gekke ge dachte nog niet vindt. Daartoe citeerde hij uit de betreffende Regeringsnota waar het over de constructie van All-in Waterschappen gaat dat er delen van het land, zoals waarden en eilanden kunnen zijn waar voor het tot stand brengen van grote waterschappen een geschüite basis ontbreekt: „Ik kan me voorstellen dat Goeree Overflakkee hiervan een voorbeeld is", beredeneerde dhr. Tuijnman. Hij bleek ook mee te kunnen denken met de voorkeur voor toevoeging aan Zeeland boven Rijnmond: „Zelf Zeeuw van geboorte zijnde kan ik me voorstel len dat U dat niet als een verslechte ring beschouwt. Meer mag ik er als Minister niet van zeggen, breek me dus de bek niet open...!" In het verdere van zijn betoog, veeal te bestuurs-technisch om veel uit te putten, had de Minister nog wel een Min. Ir. D. S. Tuynnxan, beschut door secr. rentmeester dhr. Verheul pleegt de handeling door met een draaimachientje het kunstwerk te onthullen. Rechts de d^kgraaf dhr. Joh. Koert. verrassing ingebouwd. Hij kon verkla ren dat juist vandaag Hare Majesteit de Koningin haar goedkeuring had ge hecht aan de stichting van het nieuwe Waterschap Goeree Overflakkee. Vreugde bij Dijkgraaf Koert omdat daarmee eindelijk een eind is gekomen aan de bestuurlijke onzekerheid die zo lang heeft geheerst, anderzijds wat min der enthousiasme bij de eveneens aan wezige dijkgraaf Voogd van de opgehe ven Polder Goeree. i)e Staverseweg. Burgemeester van Welsenis van Mid- deUiarriis had zelfs zijn vacantiè onder broken om de Minister ook nog stof tot overdenking mee te geven, niet zozeer over de waterzuivering waarmee dhr. van Welsenis overigens zeer van harte Instemde, maar eigenlijk meer nog over het uitblijven van de verbeide verbete ring van de Staverseweg. „Het is wat buiten de orde... besefte dhr. van Wel senis..., maar we zullen blij zijn als U met het Provinciaal bestuur tot een af spraak komt over de financiering van de tekorten op de Kiltiinnel". Als goed verstaander had dhr. Tuijn man aan een hall woord al genoeg, im mers moet de Provincie zoveel aan de KUtunnel bijpassen dat voor wegaan leg geen geld beschikbaar is. „Als U straks terugrijdt naar Den Haag, bedenk dan dat wij de waterzuivering keurig zullen regelen maar dat de verbetering van de Staverseweg alléén kan als U een handje helpt..." zo gaf dhr. van Welsenis de Minister mee. Namens de gemeente Oostflakkee werd gesproken door weth de Wit. In zijn betoog gaf hij te kennen graag in het Oostflakkeese een betere zuivering te hebben waarbij het 'sprekers harte lijke hoop is dat dat de gemeente niet tot de bedelstaf zal brengen: „laten we ervan kunnen genieten in welvaart en in welzijn", hoopte dhr. de Wit. Het formele gedeelte van de bijeen komst was daarmee ten einde. Het ge zelschap genodigden, waaronder Gede puteerde dhr. Noorlander en dhr. Cuy- per, Hoofd Bureau Waterschappen, van Rijks Waterstaat werden daarna op een aperitief onthaald. Met 3 bussen was eerder op de middag een rit naar de beide in aanbouw zijnde zuiveringsin stallaties gemaakt waarbij de tocht bij Oude Tonge zelfs over de kruin van de bitumendijk voerde. Minister Tuijnman (Verkeer en Wa terstaat) stelt zich op het standpunt dat zogenoemde vossejachten via de 27 MC- apparatuur in auto's verboden zijn. Bij deze evenementen is het de bedoeling, dat een bepaalde auto wordt gelocali- seerd met de hulp van 27 MC-appara- tuur. De vossejacht neemt daarbij het ka rakter aan van een wedstrijd op de weg. Artikel 24 van de Wegenverkeerswet staat wtedstrijden op de weg echter niet toe, tenzij er een ontheffing is verleend. Als het gaat om rijkswegen kan de ont heffing worden verleend door de minis ter van Verkeer en Waterstaat. Gaat het om andere wegen, dan zal men zich voor een ontheffing in beginsel moeten wenden tot Gedeputeerde Staten van de betrokken provincie. Overigens staat het nog allerminst vast, dat vossejachten voor een onthef fing in aanmerking zouden komen. Eventuele aanvragen zullen in ieder ge val worden getoetst aan de verkeersvei ligheid. De provinciale- en gemeentebesturen zullen op de hoogte worden gebracht van het standpunt van de minister. De afdeling Oostflakkee van Veilig Verkeer Nederland houdt volgende week weer een verlichtingsactie onder het motto „goed licht - "goed bekeken!" Overal-, maar zeker ook op de buiten wegen waarvan Flakkee er zoveel heeft is het voeren van een goede verlichting van levensbelang, waarom de afdeling ieder die een voertuig berijdt nadruk kelijk vraagt op een van de dagen even langs te komen voor een kosteloze con trole. Dat kan op donderdag 30 en vrijdag 31 oktober in de daartoe ontruimde show room van garage Visbeen te Achthujl- zen/Langtsraat, van 6 tot 9 uur 's avonds. Dat controle gewenst is is buiten kijf; bij een vorig jaar gehouden controle was slechts 25'»/o van de onderzochte verlichting in orde. A.s. zaterdag 25 oktober zal bakkerij Troost op de Voorstraat oliebollen ver kopen op de stoep voor de winkel. De opbrengst hiervan komt geheel ten goede voor de scholenbouw voor Woord en Daad op Haïti. OUDDORP VERKOPING De jaarlijkse verkoping van de meis jesvereniging „Tabitha" zal D.V. plaats vinden op woensdag 29 oktober a.s. in het Jeugdgebouw, van 10 tot 5 uur. Er zal o.a. mooi handwerk worden verkocht, maar ook houtsnijwerk, bloe men e.d. De opbrengst is voor de Stich ting „Woord en Daad". .ï.-^i%%ï:¥S:::':«>W^;^>ï>-o;:-;-:-S?^ De ouwe Johanna Hendrika, ze maali:- te een glorieuze come-back in haar oude thuishaven die ze in 1916 verlaten had omdat de visserij steeds minder lonend werd. Rederij KoLff verkocht haar naar België vanwaar ze in Noorwegen terecht kwam om daar als vrachtvaardertje dienst te doen totdat ze werd her-ont dekt en naar Nederland werd terugge bracht. Afgelopen zomer voer ze met zee-minnende vakantiegangers in het noorden van het land, maar schip en bemanning wilden zo graag de steven naar Menheerse wenden. Daar is het van gekomen en hoe Herinneringen en emoties heeft ze losgemaakt, de door Aai Boogerman zo genoemde „ouwe dame" en geen schip, noch enig visser van de vroegere Mid- delhamisse vloot is onbesproken geble ven. Het werd weer druk besproken hoe vele malen de mare door het dorp was gegaan dat een sloep met 13 mensen was gebleven; hoe vissersweduwen met grote gezinnen achterbleven en hoe bit ter die tijd is geweest. Nu stonden zij daar die het wél hebben kunnen naver tellen en ze aanschouwden de „Johan na Hendrika" met een brok in de keel. Leen Auperlé wist niet hoe rap hij aan boord moest komen toen hij daar op het Havenhoofd even de kans voor kreeg. Hij wist nog precies de weg en hij dook rap in het vooronder om. daar zijn oliegoed aan te trekken en aldus uitgemonsterd weer aan dek te ver schijnen om de M.D. 10 door het haven- kanaal te loodsen en voor hotel Jacobi aanwijzigingen te geven hoe gekeerd moest worden. Ook de weg naar de kombuis wist hij vervolgens te vinden want daar wachtte hem de beloning vanonder de kurk... Daar kwamen ze trouwens massaal aan boord, al die ouwetjes die al zo lang over de visserij hadden gemijmerd maar nu, met stram me leden, weer over de verschansing werden geholpen om weer eens het dek onder de voeten te voelen. Het Vingerling, het was al vanouds weer één brok leven want de sloep werd door vele honderden opgewacht. Aai Boogerman heette haar daar op onnavolgbare wijze welkom en het was ontroerend hoe hij, temidden van de levenden gedacht aan de vele doden van Middelhamis' visserij. Hoe hij be manningen kon noemen die ooit op de M.D. 10 hebben gevaren waarvan de meesten reeds lang zijn heengegaan. In 1908 was Adriaan de Koning schip per, stuiu-man was Piet Krijger en voorts waren de opvarenden Geert Wie laard, Jan Krijger, Simon de Braber, Kees Dubbeld, Marien Taaie, Arjaan Taaie, Maart van Delft, Aai Boogerman, Kees van den Hoek, Dirks Koster en S. van Groningen. Na het „van harte wel kom" door dhr Boogerman ging de be manning en de leden van het ontvangst comité aan boord. Dhr. Nipius overhan digde schipper Huetink een fraaie foto van de M.D. 10 toen ze onder vol zeU in de haven lag en uit een oude fles met een heel oud etiket van wijnhuis en rederij Kolff werd een traditioneel brandewijntjè gedronken. Woensdag was het helemaal echt feest voor de veteranen van de visserij, de stoere vissers van toen, nu brosse oud jes die met de allergrootste zorg om ringd moesten worden. Zo gebeurde het dan ook. Helpende handen brachten hen aan boord en via het steile trapje in Wellicht ging het vroeger ook zo; wachtende vrouwen op de keien-dam. het verblijf waar de verhalen, de foto's en zelfs de model-sloepen tevoorschijn kwamen. Het werd een evenement om nimmer te vergeten en geen van hen die het meemaakte zal dat ooit doen. Een oorlam was er en vervolgens een erwtensoep zo volmaakt smakelijk be reid dat de oudjes er zichtbaar van ge noten. Ze lepelden samen heel wat bord jes weg en die werden graag weer ge vuld door het trio, dat met grote sym pathie had meegewerkt, de personeels leden van „Hernesseroord" Jan Sala, Danny Arensman en Piet Krijgsman. Zoals het vroeger aan boord ging zo ging het ook nu, er werd een „stukje" gelezen. Aai Boogerman nam dat graag op zich en het werd doodstil toen hij een gedeelte van Ps. 107 las waarin het gaat over hen die met schepen ter zee afvaren op grote wateren, die zien de werken des Heeren en Zijn wonderwer ken in de diepte. Over Hem Die de storm dóet stilstaan en de golven doet zwijgen en hen die in grote nood ver keerden in de haven hunner begeerte leidt AlC CEH 30% INHbUO EENKWAUTEITSPRODUCT VANDE FLAKKEESE DRANKENSE.RVICE LvdVELDL MIDDELHARNIS ZANDPAD 30 TO.OI8rO-20m Woensdag hernieuwden de oud-gedienden de kennismaking. Van links naar rechts: M. van Dongen (79), Jantje v. d. Berg (91), Cor Groen (77), Klaas Groen (80), Aren Smit (84), L. Auperleé (75), Adr. van der Tak (80), Aren Groen (71), Hans van Dongen (94).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1