Toekomst onzeker/maar 50-jarige EMGO durft haar aan De val van Bergen Geslaagde ie Het Haringvliet misschien ®mi voScS®enci@ vc»®r stroomvoorziening van heel Eyrcpa UITNODIGING f D.V. 28 oktober 1980 hoopt de heer L. H A E C K als adjunct-direMeur vaii de Christehjke Scholengemeenschap „Prins Maurits" te Middeilharnis afscheid te nemen. Tevens zai de heer Haeck dan 40 jaar bij het o^nderwijs werkzaajn zijn geweest. Tijdens een afsoheidsreceptie krijgen ouders, oud-leerMngen, oud-collega's en andere belangstellenden de gelegenheid de heer en mevromv Haieck de hand te drukken. Het bestuur van bovengenoemde school noidigt u daartoe uit voor de receptie op 28 oktober a.s. in de aula van de L.T.S., Schoolstraat 11 te Middelhamis, van 30.30 uur tot 22.00 uur. Eten door ouders en oud-leerUngen gevormd comité hoopt ca. 21.00 uur een cadeau aan te bieden. Giften hiervoor zijn van harte welkom op rekeningnumimer 3416.54.973 bij de Rabobank te Middelharnis, onder vermelding van „Afscheidscadeau L. Haeck" (Qü^onr. bank: 346124). Het Bestuur van de CJhr. Scholengemeenschap „Prins Maurits" Comité ouders en oud-leerlingen GEIVIEENTE GOEDEREEDE feestavond ,,ye Hoop" Stellendam Uw huls verkopen TAMBOER DRUMBANDNIEUWS VAN HET TAMBOER EN TROMPETTERKORPS W. M. V. d, HARST "VERVOLGVERHAAL Bladzij 2 „EItANDEISr-NIEUWS" Dinsdag, 21 oktober 1980. Met een buitengewone vergadering van de Raad van Comraisarissen en afgevaardigden van Aandeelhouders (de vier gemcEnten) heeft de NV. EMGO j.!. vrijdag hst gouden jubileum her dacht. Dat gebeurde in „de Hoek steen''' te Middeihai'nis in een geest van tevredenheid over wat in de voor bije halve eeuw ten dienste van de ge meenschap is bereikt, terwijl ander zijds de gedachten zich toe spitsten op de toekomst waarin het energievraag- stnli zich te sterker aan zal dienen. De Emgo weet zich vitaal genoeg om de uitdaging aan te kunnen en gaat de toekomst met onverwoestbaar vertrou wen tegemoet. Krasse taal voor een 50 jarige, gebezigd door de President Commissaris burg. W. M. v. d. Harst van Ooitgensplaat die die kreet niet zomaar siaakte maar ze met kracht van argu menten wist te onderbouwen. „Immers", ...zo zei dhr. v. d. Harst, „in de loop van de afgelopen 50 jaar is toch wel gebleken dat door een grote mate van onverschrokkenheid, be kwaamheid en persoonlijke inzet van directie en personeel, op de hielen ge volgd door de Kaad van Commisarissen, aan alle grotere en kleinere ramp spoed, waaraan het niet ontbroken heeft het hoofd werd geboden". Daarbij dacht dhr. v. d. Harst aan de crisis- en oorlogsjaren, de inundaties, de ramp in 1953 e. d. brand in het 50 Kv station met alle grote investeringen daarin als gevolg Die constatering gaf de Pres. Com- 50 jaar te overzien, al zullen dat jaren zijn met veel agitatie en moeilijke be slissingen die evenwel als men het maar aan de Goeree Overflakkeeërs overlaat de eigen problemen op te lossen en het bedrijf een goed functio nerend distributiebedrijf laat blijven overwonnen zullen worden waarom er zo stelde dhr. v. d. Harst optimis tisch vast „geen enkele reden tot ongerustheid is". Met die verwijzing naar het eigen Flakkeese initiatief zag dhr. v. d. Harst ook terug op de stichting van de Emgo in 1930. Hadden de Flakeeërs destijds zelfs hun eigen eiland „in het zweet huns aanschijns" gemaakt, in de jaren 1920 - 1930 was het met name dhr. P. D. Siellng te Melissant die zich voor electricifceitsvoorziening op Goeree Overflakkee inspande waartoe toen contacten werd gelegd met het GEB te Dordrecht waarmee een relatie tot stand kv/am die zich intensiveerde en nog immer voortduurt. Dhr. v. d. Harst betreurde het zeer dat de oud Press, commissaris dhr. Sieling met zijn 39 levensjaren niet meer in staat vijas de jubileum-vergadering bij te wonen waarom hem thuis een atten tie was gebracht. In zijn beschouwing sloot dhr. V. d. Harst zijn kijk op het verleden af om zich vervolgens op de toekomst te richten eh met een schijn van deskundigheid, waarin ook de aan wezige Comm. der Konuigm zijn ge- noegen^ had, gaf hij een verhandeling Het geschenk van de 4 gemeenten wordt overhandigd. De Pres. Com. burg. v. d. Harst aan het woord, links dir. D. A. la Fleur, rechts de Econ. Adj. dir. dhr. J. Vlietland en burg. Bos. tematieve energie, daarbij zorgvuldig het begrip „kern-energie" vermijdend teneinde de ruiten heel te houden... Spr. verhaalde hoezeer er in Amerika vorderingen worden gemaakt met de verhitti.ig van waterstof tot een tempe ratuur van 80 miljoen graden Celcius. Wanneer dat in een reactor gedurende 2 seconden wordt bereikt dan ontstaat er een automatische fusie die slechts een regelmatige bijvoeding van water stof belnoeft. „Ais men de eerstvolgende 50 jaar v/eet te overleven en de proeven om uit waterstof electriciteit te maken slagen, dan heeft men het energievraagstuk op gelost en dan is bij wijze van spreken het Haringvliet voldoende om heel Europa van electrische stroom te voor zien", zo illustreerde dhr. v. d. Harst de toekomstverwachtingen. Jubileumboekje Verv^olgens was het v/oord aan de oud directeur dhr. J. J. C. la Fleur aan wie de eer was het jubileumboekje ,,50 jaar Emgo" te introduceren. Behalve dhr la Fleur waren ook de oud Emgo medewerkers, P. v. d. Stoep, B. Boeter en J. Grinwis bij de samenstelling ervan betrokken en gevieren hebben zij er een bijzonder interessant boekje van ge maakt dat uitstekend als naslagwerk kan dienen. Het is rijk geïllustreerd met soms heel oude, maar kwalitatief prima foto's en geen wonder dan ook dat direct na de uitreiking een pauze werd ingelast om de nieuw=;gierigen ge legenheid te geven het boekje in te kij ken. ,,Moge het meewerken aan een verde re popularisering van het bedrijf en haar medewerkers", zo hoopte dhr. la Fleur, nog eens benadrukkend dat de oud gedienden zich met bijzonder veel animo van de opdracht hebben gekwe ten en die als een hommage aan ge pensioneerden hebben beschouwd. Toen en nu een uitdaging Inde felicitatierede van de huidige di recteur dhr. D. A. la Fleur kon beluis terd v>/orden hoe de oprichting van het bedrijf een uitdaging was gev>/eest en hoe die uitdaging nog steeds voortduurt, thans om de „opwaartse druk" op voor al de electriciteitstarieven binnen de perken te houden door optimalisatie, standarisatie en waar mogelijk auto matisering, waarbij zo stelde dhr. la Fleur voorop de betrouvvfbaarheid en continuïteit van de levering zeker niet in gevaar mogen komen. Met veel v./'aardering voor de pioniers zag dhr. la Fleur op het ontstaan van het bedrijf terug, gestart met een enor me voortvarendheid die zover ging dat men door de verstrekking van strijk ijzers en verliuur van kooktoestellen het electriciteitsverbruik trachtte te bevor deren. Tengevolge van de economische crisis, gevolgd door de oorlog verliep de groei aanvankelijk heel geleidelijk totdat na de oorlog de ontwikkeling ver sneld intrad. In 1956 volgde een fusie met de EBOF (Electriciteitsbedrijf Oostflakkee) waar na de ontsluiting van het eiland van grote betekenis werd voor de verdere ontwikkeling van het bedrijf. In 1969 zo werd door dhr. la Fleur gereleveerd werd de electriciteits- en gasvoorziening gebundeld in één bedrijf en werd de naam gewijzigd in niet meer „electriciteits"- maar energiebedrijf. In 1972 kon het hele eiland gebruik maken van aardgas en in datzelfde jaar werd de electriciteitsvoorziening veilig ge steld door de aanleg van de boven grondse 150 Kv lijn die voorlopig onder 50 Kv wordt bedreven, naar het lijkt voorlopig voldoende omdat allerwege wordt gewerkt aan een bewustwor- dmgsproces om te komen tot een ver standig gebruik van energie. In het kort nog Ingaand op de actuele tendens tot concentratie van nutsbe drijven waarvan dhr. la Fleur hoopte dat het de EMGO zal ontgaan sprak hij de hoop uit dat de Emgo, voortgekomen uit initiatief van de regio, als gezond en pleziei-ig bedrijf dat dicht bij de bevol king en zijn bestuurderen staat nog vele jaren mag blijven functioneren ten dienste van de bevolking van Goeree Overflakkee. Rij van sprekers De rij van sprekers die daarop volgde werd geopend door de Commissaris der Koningin mr. M. Vrolijk die, naar hij stellig verklaarde, met graagte naar de jubileumviering was gekomen temeer ook omdat een van zijn voorgangers destijds bij de start van het bedrijf aanwezig was geweest. Dhr. Vrolijk liet niet na zijn waardering te betuigen voor de wijze waarop de grote opgave, de zorg voor de energievoorziening, ter hand was genomen waaruit een welge- Dnr. Vrolijk begreep dat het met na me voor de directeur een moeilijke op dracht moest zijn het beleid eerder op vermindering dan op vermeerdering van de afzet te richten. Niettemin wens te de Commissaris de Emgo bestuurders geluk met het jubileum en met de goe de en grote dingen die door de Emgo zijn gedaan. Burg. van Welsenis, sprekend als eenvoudig particulier" die de genoe gens V. d. Emgo voorzieningen smaakt, als burgemeester van de plaats van vestiging van de Emgo en namens de overige gemeentebesturen op het eiland hield een betoog waarvan de Pres. Commissaris naar hij later onthulde dacht dat het een begrafenisrede was. Dhr van Vi/"elsenis haakte n.l. in op het zgn. Coconut (Comm. Concentratie Nutsbedrijven rapport waarin hij de eerste tonen van de zwanenzang van de Emgo bespeurde. Liever wilde dhr, van Welsenis een opgedrongen concentratie verre houden en hij hoopte dan ook dat de Emgo als het üoit aan de orde komt voldoende tegenspel zal kunnen leveren om duide lijk te maken dat ook een kleinschalig bedrijf goed kan functioneren. Wandplaquette De waardering van de onderscheidene gemeentebesturen werd verbeeld m een prachtige wandplaquette die door de wethouders P. Krijgsman (Middelhar nis) en A. Kroon (Oostflakkee) werd binnengedragen. Vervolgens werd nog het woord ge voerd door de .heren Kraak namens de Apeldoornse Instellingen, Wiegers na mens de Arnhemse Instellingen en dhr. Hubert van het GEB te Dordrecht, de stroomlüverancier van de Emgo. Deze laatste vertolkte de gevoelens van ver bondenheid met de Emgo die zover gaat dat ter gelegenheid van het jubileum zelfs de hoogspanningsmasten opnieuw in de verf waren gezet: Aandacht voor het juDüeumDoeKje van de comm. der koningin en burg. van. Welsenis. „In de U'etenschap daf oude vriend schap niet roest mocht er op deze blijde dag zelfs geen enkel roestplekje waar neembaar zijn!" zo stelde dhr. Hubert ludiek vast! 's Middags werd in de aula van de Technische School een bijzonder drukke receptie gehouden. Ingaande 24 oktober 1980 liggen ter ge- meentesocretarie gedurende een maand ter Inzage de ontwerp-bestemmings- plannen „Oostdijkseweg en omgeving" en „Oudeland en Oude Nieuwland". De ze bestemmingsplannen hebben o.m. be trekking op de voormalige bouwstro ken langs de diverse buiten de dorps kernen gelegen wegen, n.l. de Oostdijk seweg en het gebied ten zuiden van de dorpskern Ouddorp. Omdat een groot aantal inwoners met belangstelling naar deze ontwerp-be- stemmingsplannen heeft uitgezien wordt er op 27 en 28 oktober 1980 ge durende de avonduren ook gelegenheid geboden om deze plannen in te zien en daarover informatie in te winnen ten gemeentehuize van Goedereede, Tram lijnweg 2 te Goedereede. DUS Maandag, 27 oktober 1980 van 19.30 - 21.30 uur het ontwerp-bestemmings- plan „Oostdijkseweg en omgeving" Dinsdag, 28 oktober 1980 van 19.30 - 21.30 uur het ontwerp-bestemmings- plan „Oudeland en Oude Nieuw- land". Vrijdag 10 oktober j.l. moet er toch bij verschillende leden, ouders van jeugdleden en niet te vergeten de gar- nalenploeg, vragen zijn gerezen over wat ze allemaal te zien kregen toen ze de grote zaal van het Haegse Huus betra den. De beheerders dhr en mevr. Breen, hadden de zaal keurig ingericht om meer dan 100 mensen te laten genieten van een door „De Hoop" aangeboden Bour gondische broodmaaltijd. Maar liefst 17 soorten brood, alsmede 10 soorten beleg werden op de meest smakelijke wijze aangeboden. Het bestuur van De Hoop meende met dit gebaar aan de le den de dank uit te brengen voor het mooie resultaat behaald op het con cours te Middelburg en tevens een nau we band te kweken tussen de leden en ouders van de jeugdgroepen. „Jeugdgroepen", ja, u leest het goed, want de twee jaar geleden opgerichte groep is niet meer alleen, aangezien donderdag 9 oktober j.l. de tweede jeugdgroep gestart is. (Zij die ook mee willen doen, kunnen zich nog aanmel den op donderdag in het Haegse Huus.) Het was jammer, dat door onvoorzie ne omstandigheden, de uniformen niet konden worden aangeboden aan het 14 man tellende jeugdorkest. Maar de oud ste van de gamalenploeg, dhr J. Kooy- man, kon wel aan het jongste jeugdlid Albert Hakvoort zijn overhemd met stropdas overhandigen. De feestavond werd besloten met het huldigen van twee jubilarissen te weten de heren J. Bakelaar en C. van Oude naarden resp. 45 jaar en 35 jaar muzi kant. De voorzitter, dhr A. Kievit, sprak lovende woorden over de muzikale in zet van beide heren. Ook sprak hij een woord tot de dames en bood ze een bloemetje aan. Beide heren kregen uit handen van dhr P. Kleinjan, secretaris van de KNF afd. Zuid-Holland, het daarbij behorende certificaat. Nadat er nog een uurtje gezellig ge praat was, kwam e eneinde aan deze gezellige avond. OOLTGENSPLAAT Het bestuur van bovengenoemd korps deelt de bevolking mede dat zij er in geslaagd is een nieuwe instrukteur aan te trekken. Het is de heer L. Horseling, dirigent van diverse muziekkorpsen en leraar aan een conservatorium. De lessen zijn weer als van ouds, op woensdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Nieuwe leden zijn weer van harte welkom. Het bestuur. Historisch verhaal uit het Jaar 1572 JAAP DE KORTE Den Hertog'a Xfitgevery Utrecht 57 De ontstuimige geus spreekt deze woorden vol geestdrift. Hij gelooft ze ker in een betere toekomst voor zijn vaderland en vol hoop gaat hij de onbe kende toekomst tegemoet. „Ik geloof zeker dat je gelijk hebt Geert", zegt Lena. „Ons volk vecht voor een rechtvaardige zaak en daarom zal zij het zeker winnen al moet het mis schien ook honderden mensenlevens kosten". „Dat is flinke taal, Lena", antwoo^-dt Geert lachend. Maar dan wordt hij plotseling ernstig. „Het zal zeker veel mensenlevens kosten voor het zovt'r is", mee.nt hij. Eergen heeft zich hardnekkig verzet en ik ben bang dat het de burgers duur te staan zal komen. Alva zal zijn wiaak op de burgers koelen, ooi al heeft hij beloofd dat er aan niemand enig leed zal geschieden. Ik ben daar altijd al bang voor geweest en het zal spoedig genoeg blijken". „Niet zo somber jongen, het kan nog best meevallen". „Ik hoop het Lena, maar... ik vrees het ergste!" HOOFDSTUK XVI BESLUIT ,;Want het is een dag van beroering en van vertreding en van verwarring..." Ditzelfde kunnen de burgers van Ber gen zeggen. Reeds drie dagen nadat de stad is overgebleven trekt de beruchte Spaanse bevelhebber Noircarmes de poort binnen en richt een vreselijk bloedbad aan. In de stad wordt aller eerst een bloedraad opgericht. Bijna een jaar lang wordt er niets anders ge daan dan gemoord, gehangen en ge worgd. Honderden mensen, rooms of niet-rooms, worden op de gruwelijkste v/ijze om het leven gebracht. Alva stoort zich niet aan de beloften die hij gedaan. „Als voorbeeld voor de volgende ste den moeten de burgers zwaar gestraft worden", zo zegt hij. Noircarmes vol doet maar al te graag aan dit bevel. Op de allergruwelijkste wijze laat de on mens de arme burgers om het leven brengen. Geheel onschuldig worden zij vermoord. Hun goederen worden ver beurd verklaard. Zo wordt bijna een vol jaar in de stad liuisgehouden. Het is te begrijpen dat de eens zo bloeiende lioofdstad van Henegouwen in een arme plaats verandert. Veel meer mensen verliezen het leven na de overgave dan tijdens de belegering. De straf voor de burgers is bitter zwaar om fe dragen. Rijk en arm, man nen, vrouwen, zowel als kinderen, niets wordt ontzien. De gevangenissen in Ber gen zitten overvol. Nauwelijks wordt een aantal mensen ter dood gebracht of hun plaats wordt door anderen v.'eer ingenomen. Gods oordeel rust zwaar op de stad en de burgers van Bergen moe ten het gewaar worden dat Hij een rechtvaardig God is. Die doet met de in woners der aarde naar Zijn wil. Maar niet alleen Bergen, ook andere steden worden door de Spanjaarden ge plunderd en uitgemoord. Mechelen, Zut- phen en Naarden worden op niet min der gruwelijke wijze geplunderd. Als woeste duivels vallan de Spaanse sol daten de steden binnen. Niets wordt door hen ontzien. Zelfs meisjes, vrou wen en kinderen vallen in hun handen en wee degene die zich durft verzetten! Het angstgeschrei der hulpelozen baat niet, maar wekt temeer de moordlust der soldaten op. Zij kennen geen mede lijden maar volgen de stem van hun bloeddorstig hart. Schreiende zuigelingen, smekende kinderen, zij worden op ruwe wijze meegesleept naar de gevangenissen of anders te pletter geslagen tegen de straat! Meisjes en vrouwen worden op laag hartige wijze geschonden en daarna vermoord. Het zijn ontzettende tafere len die zich afspelen. Deze moordtone- len hebben niet alleen nadelige gevol gen voor de steden zelf, maar ook voor het gehele land! Verschillende steden die door prins Willem zijn ingenomen zenden bericht aan Alva dat men wenst terug te keren naar de dienst van ko ning Filips. De magstraten beven van angst en zenden daarom brieven aan Alva dat men bereid is zich aan het Spaanse gezag te noderwerpen. De sluwe hertog heeft hiermee zijn doel bereikt! Dat wil zeggen... met sommige steden. God zal hem echter tegenkomen en nog veel andere steden zullen in de toekomst op manhaftige wijze het hoofd bieden aan de bloed dorstige tiran. Het is meer dan drie jaar later. Op de stille landweg die van Leiden naar Bode graven leidt loopt een fors- gebouwde jongeman. Zijn handen heeft hij diep in zijn broekzakken gestoken terwijl hij de grote kraag van zijn wambuis omhoog heeft geslagen. Diep voorover gebogen schuilt zijn hoofd er bijna geheel achter v/eg. Naarmate de wandelaar zijn doel na dert, versnelt hij zijn pas. Hij beeft daarvoor ook een goede reden want het is bitter koud. Een ijzige noord-oosten wind jaagt over de lage landen rondom de stad Leiden en doet het water in sloten en plassen stollen. Geen wonder dus dat de jongeman zich snel voort spoedt om toch maar zo vlug mogelijk op de plaats van bestemming te zijn. Wie deze jongeman is die zich hier ge heel alleen op deze eenzame weg voort spoed? Aan zijn lange, forse gestalte herkennen we dadelijk Geert Lammers, de bosgeus uit Hermigny. Veel is er veranderd sinds die droe vige dag waarop de Stad Bergen zich moest overgeven in handen van de vijand. Geert en Klaas hebben zich nog die zelfde dag naar het iiuisje van San en Lena begeven. De vreugde van de beide meisjes is bijzonder groot geweest, maar dit was slechts van korte duur. Klaas is diezelfde avond nog naar zijn ouders gegaan en heeft zijn oude arbeid weer ter hand genomen. De wakkere geus blijfï echter voortdurend in verbinding met Ripperda en nog enig keer heeft het troepje bosgeuzen zich verdienste- lijiv gemaakt. Geert is bij San en Lena gebleven en trachtte evenals voorheen zijn brood te verdienen met de voor hem zo aantrekkelijke jacht. Slechts een en kele maal bracht .hij een bezoek aan „Schele Hein", maar deze bezoeken werden steeds zeldzamer. De Spaanse patrouilles die door Her migny kruisten werden steeds talrijker en Geert moest de uiterste voorzichtig heid m acht nemen. Zijn signalement is ook verspreid onder de Spaanse beezt- ting van Bergen en de wakkere geus is slim genoeg om zich zo weinig moge lijk te laten zien. Gedurende enige maanden is het goed gegaan en het scheen wel of alles door de Spanjaarden vergoten was. Toen kwam echter de narigheid. Pie- ter Barendsz. zette nog steeds zijn ge meen verraderswerk voort en heeft, zo dra hij de nieuwe verblijfplaats van Geert ontdekt heeft, de verleiding niet kunnen weerstaan zijn aartsvijand aan de Spanjaarden te verraden. De gevol gen zijn niet uitgebleven. Nog diezelfde dag stormde een Spaanse patrouille het huisje van Geert binnen. In hun gezel schap bevond zich e enpater en naast de geestelijke liep triomfantelijk de vui-. Ie verrader. Alles hebben de schurken overhoop gehaald, maar de vogel V7as gevlogen. Bij zijn thuiskomst heeft Geert alles in grote wanorde aangetroffen. San en Lena lagen gebonden op de grond. De soldaten hadden de meisjes het schreeu- w enbelet door een vuile zakdoek in hun mond te stoppen. wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 2