De Noordzee leek nog vergramd op de MD 10 100 jaar en nog alle 10 haar kinileren Dinsdag 21 oktober 1980 No, 4936 CHR. STREKKBLAD OF GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOIXANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN VÉrschijta tweemaal pet weekdinsdag' en vriidagavond KERSTPAKKETTEN EN RELATIEGESCHENKEN De tijd voor kerstpaJckeititen en relatiegeschenken is weer aangebroken. Voor U missoMen nog vroeg maar voor ons een aktuele zaak. We hebben ook dit jaar weer een prachtige show opgezet in allerlei prijsklasse's. Daarom nodigen wij U uit op onze geweldige show. Onze deur staat van maandag tot en met zaterdag voor U open. U kunt ook een afspraak met ons maken, zodiat U rustig Uw keus kutnt bepalen. De show wordt zoals vorige jaren weer gehouden in de kantoor hal van onze ijsfabriek, Oost-Havendijk 8 te Dirksland. DEN HERTOG DELICATESSEN DIRKSLAND Tel. 01877 - 1968 -1051 A.S. donderdagavond raadsbesiissing over markt te Goed e reed e L.P.G.-wagen weggezakt Good-iuck in een sportieve strijd op winst STELLENDAM HERDENKING KERKHERVORMING Aankomst in IVliddelliarnis dag vertraagd Ingezonden Jeugd van Goeree-Havenhoofd neemt 's burgemeesters vermaning niet OUDDORP/ROCKANJE Uw huis verkopen TAMBOER EXTRA EERKDEBUNTSTEN OEREF. GEMEENTEN POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratieLangeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rafao Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 29 cent per mm, Biji contract speciaal tarief. Toen het in de voorbije zomer op de kop van het eilandl wemelde van vakan tiegangers was het best interessant om in het stadje Goedereede een markt te hebben, maar nu de recreanten verdwe nen zijn en Goeree weer op zichzelf is aangewezen, nu Uggen de kaarten an ders. De Goereese middenstand wil de gemeenteraad dan ook houden aan de afspraak dat er een seizoenmarkt zou komen van 1 juni tot 1 novemijer en dat betekent dat volgende week donderdag de laatste marktdag van het seizoen ge houden zou moeten worden. De markt- standhouders denken er evenwel anders over, via hun marktcommissie Goede reede heb.ben zij de raad verzocht om een voortzetting van de markt gedu rende de wintermaanden. De dc»r het College geadviseerde Ka mer van Koophandel draagt als tussen oplossing aan dat er in de wintermaan den een, zgn. „uitgeklede" markt zou kunnen worden overwogen, waar dan slechts die artikelen kunnen worden ge kocht die niet bij de ter plaatse geves tigde middenstandsbedrijven verkrijg baar zijn. De marktcommissie heeft in middels te kennen gegeven wel accoord te willen gaan met zo'n uitgeklede miarkt. De Ondememersver. „Goederee de" vindt echter de instandhouding van de markt in de wintermaanden zeker niet in het belang van de middenstand- bedrijven in Goeree. De meerderheid van het College stelt de raad dan ook voor niet tot continuering van de markt over te gaan omdat het zO' motiveren zij niet verantwoord is de ter plaatse gevestigde middenstandbedrijven scha de te laten ondervinden van de te hou den weekmarkt. Gelet op het te ver wachten aantal bezoekers zal er wel licht een onverantwoorde concurrentie positie gaan ontstaan tussen de exploi tanten van de middenstandsbedrijven en de marktkooplieden. Een zgn uitgeklede markt zal zo meent de college meer derheid een bloedarmoedig bestaan gaan leiden en ongetwijfeld een snel verloop hebben, hetgeen op de consu menten een vreemd effect zal hebben, ook voor de toekomst. Het zou zeker niet in het belang van de werkgelegen heid zijn wanneer er middenstandsbe drijven mt Goedereede, door marktcon currentie gedwongen, zouden moeten verdwijnen. De minderheid van het College, in casu wethouder Visser, wil de markt ook in de wintermaanden voortzetten, ook omdat er inmiddels een zekere binding is ontstaan raet de marktkooplieden en de bevolking. Hiir. Visser meent dat de middenstand van Goedereede van een uitgeklede wintermarkt geen noemens waardige schade zullen ondervinden. OOSTFLAKKEE: Een wagen, geladen met L.P.G. is gistermiddag bij het indraaien van een inrit langs de Galatheseweg in de berm gezakt. Er moest een zware kraan van van Rumpt aan te pas komen om de wagen weer op de weg te krijgen. Die aktie werd met veel zorg omringd, het verkeer werd omgeleid en de brand weer van den Bommel bleef uren lang „stand-by" om direkt in te kunnen grij pen als er evt. van het explosieve vloei bare gas zou ontsnappen. OOLTGENSPLAAT Ihvnsselen vakantiebonnen. Het in wisselen van vakantiebonnen van de landbouw tot een bedrag van ten hoog ste 1000,kan plaats vinden op maan dag 27 oktober van 7.30 - 9 uiir nam. bij de heer P. Westdijk, Pr. Hendrik straat 21, Ooltgensplaat. Kollekte geestelijk gehandicapten. De huis-aan-huis-kollekte voor de gees telijke gehandicapten heeft 2167,10 op gebracht. Vorig jaar was de opbrengst 2237,45. Gevers en kollektanten heel hartelijk dank. Bijbelkring. Heden dinsdagavond om 8 uur komt in „Elthato" o.l.v. ds. T. W. van Bennekom de Bijbelkring weer bijeen. Behandeld zal worden Art. 25 van de N.G.B. Het eerste gedeelte wordt voor de kerktelefoon uitgezonden. KORFBAL In een sportieve wedstrijd heeft Good Luck 1 kans gezien om in Sliedrecht Merwede met 4 - 9 te verslaan. Good-Luck 2 won met 7-1 van Vios 1 deze wedstrijd werd door scheids rechter Jan de Leeuw uit Oude Tonge goed geleid. MERWEDE 2 GOOD-LUCKl 4 - 9. Good-Luck nam al gelijk het initia tief, wat resulteerde in een kans voor Ronald Weydema, die via een straf- worp 0-1 aantekende. Dezelfde speler brak even daarna door en schoot 0-2 in. Merwede kwam nu sterk terug en brachten de stand weer gelijk. 2 - 2. In de Good-Luck aanval werd nu veel over Sandra Vermeulen gespeeld die met twee afstandschoten haar ploeg op 2-4 bracht. Pal voor rust was het op nieuw Ronald Weydema die scoorde, hij schoot van zeer ver 2 - 5 in. Na der ust kreeg Good-Luck een strafworp te nemen, echter deze werd gemist, maar door attent reageren van Marlies Campfens werd dit toch een doelpunt. 2-6. Merwede kwam terug tot 3-6, waar na Leo Grootenboer op maat bediend 3-7 maakte. Marjo de Zout die duidelijk last had van een beenblessure forceerde nog een strafworp die door lemke Huizer in een doelpunt werd omgezet. In de slotfase schoot aanvoerder Rob Hossel 3 - 9 in, waarna Merwede de eindstand op 4 - 9 bepaalde. Op D.V. donderdag 23 oktober hoopt op uitnodiging van de Mannenvereni- ging in een dienst des Woords voor te gaan ds. G. C. de Jong uit Middelhamis. Deze dienst staat in het teken van de herdenking van de kerkhervorming. De gemeente wordt opgewekt deze bijzon dere dienst te willen bij wonen. Aan vang 19.30 uur. „Een sloepe voor Hellevoete heel wat oud vissers badden zich gister middag opgemaakt om op het Haven hoofd die welbekende uitroep nog eens te kunnen herhalen bij de nadering van de M.D. 10 maar helaas Tevergeefs werd de einder afgezocht naar het ver trouwde silhouet dat zich de hele mid dag lang niet meer aandiende. Een gro te teleurstelling weliswaar, maar hoe dikwijls was het vroeger precies zó ge-, gaan? Wachten, eindeloos wachten, een dag, twee dagen en een week om dan te berusten dat de sloep en haar beman ning nooit wéér zou keren? In zoverre was het uitblijven van de „Johanna Hendrika" een getrouwe afspiegeling van de lang vergane werkelijkheid, maar wat was er nu, anno 1980 misge gaan? Om gistermiddag maandag op de afgesproken tijd in Middelhamis te zijn had schipper Huetink al zaterdag vanaf IJmufden willen varen maar het barre weer maakte dat het hele week-end onmogelijk. Pas maandagmorgen kon worden gevaren en om half zeven gin gen in IJmuiden de trossen los. Aan vankelijk kon de 260 PK motor een flin ke snelheid maken maar naarmate Hoek van Holland werd genaderd kreeg men het tij zwaar tegen en liep de snelheid drastisch terug. Bovendien stond er nog een flinke zee die de MD 10 van jewelste deed slingeren, zodanig dat vier van de opvarenden flink zeeziek werden. Mede omdat Middelhamis toch niet meer voor het donker gehaald zou wor den besloot de schipper de Waterweg op te varen en in de haven van Maas sluis ligplaats te kiezen. De stemming was inmiddels tot het absolute dieptepunt gedaald want men wist hoezeer in Middelhamis naar de komst van de sloepe werd uitgekeken. Het was niet mogelijk geweest om van af zee het oponthoud te melden zodat pas vanuit de Maassluise wal een tele foontje kon worden gepleegd. Toen was het inmiddels 3 uur geworden en waren zij die van de binnenkomst getuige hadden willen zijn teleurgesteld afge dropen. Laten zij ervan overtuigd zijn dat het de schipper bijzonder heeft gespeten de ze beslissing te hebben moeten nemen, teirwille van zowel het schip als van de opvarenden die met de ruige zee zo'n moeite hadden. „Tja...kon men in Mid delhamis horen, „Hein Langbroek had 't 'm wel binnen gekregen" en niemand die daaraan twijfelde. Ook schipper Huetink is daar van overtuigd maar voor hem is het Goe reese Gat onbekend water en vissers uit onze omgeving hadden hem gewaar schuwd erg voorzichtig te zijn. Hij koos voor de vaart binnendoor, via het Spui na een nacht in Maassluis op verhaal te zijn gekomen. Het comité dat de komst naar Middelhamis arrengeerde bracht nog gistermiddag in Maassluis een be zoek aan de sloep. Wanneer zich in de loop van vandaag geen nieuwe strubbelingen hebben voorgedaan dan zal de sloep vanmid dag om 2 uur hebben afgemeerd voor hotel „Jacobi" en zal schipper Huetink en zijn bemanning bij aankomst zijn verwelkomd door het comité waarvan Aai Boogerman als spreekbuis zou fun geren: „...we geloven best dat jullie aardige mensen zijn, maar eigenlijk is het ons te doen om de statige oude dame die je hebt meegebracht, om mevrouw Johan na Hendrika", zal dhr. Boogerman heb ben gezegd, bemanning en „de tiene" (MD 10) hartelijk welkom hetend in de haven die vele jaren haar thuisha ven was. Hij wees „met een halve voet spe ling" precies het plekje aan waar de 10 „stevelings" had gelegen, hoe ze in 1897 statig en spiksplinternieuw de ha ven was binnengekomen en hoe ze zich had gedragen als „vlugge dochter uit een groot, woelig gezin", naast „kleine zusjes van hout" en grote slanke beel den van zussen, schoeners van wel 35 meter lang. „Als jullie als zeilers al die weelde aan schepen had kunnen zien dan was jullie hart wijd opengegaan", zo zei dhr. Boogerman, waarop hij direct moest la ten volgen dat de „Johanna Hendrika" ook andere dingen had meegemaakt, hoe ze diverse zusters achter zich had zien verdwijnen en vergaan waarom dhr Boogerman de vele drama's beschou wend het „ongelooflijk" uitriep over de thuisvaart van de MD 10 na 64 jaar el ders te zijn geweest. „Voor hen die het allemaal hebben meegemaakt moet het weerzien ontroe rend zijn", geloofde dhr. Boogerman stellig, de andere „make-up" van dame Johanna Hendrika voor lief nemend. Hij wenste de bemanning en de kra nige oude Johanna Hendrika een on vergetelijke week toe in het oude Men- heerse! Omdat de aankomst een dag later is gevallen dan aanvankeiyk voorgenomen zal de MD 10 waarschqniyk pas maan dag weer uitvaren. AanvankeUjk was de datum van vertrek op a.s. zaterdag gepland. U weet het, behalve morgen woensdag van half twaalf tot haU drie is iedereen steeds welkom aan boord. NIEUWE TONGE ROMMELMARKT VOOR „WOORD EN DAAD"/„ELIM" D.V. zaterdag 25 oktober hopen de Hervormde verenigingen een rommel markt te houden in en rondom het ver enigingsgebouw. De opbrengst hiervan is bestemd voor de scholenbouw in Haïti en voor het eigen verenigingsge bouw „Elim". Er zal van alles te koop zijn, o.a. handwerken, oliebollen, advokaat, pa- tates-frites, bloemen, speelgoed, drop, tweedehands kleding, fruit, slaatjes, boeken, artikelen van de stichting Woord en Daad, enz. enz. Verder zijn er leuke attrakties, o.a. spijkers slaan, koekhappen, grabbelen, enz. Verkooptqden van 10.00 uur - 16.00 uur. Komt aUen THOLEN Diensten in „Ten Anker": woensdag 22 oktober nam. ds. A. Cysouw en woensdag 29 oktober nam. ds. W. Go rissen. Geachte Mhr. van Velzen Uit het Eilanden Nieuws van 14 ok tober j.l. mochten wij als de wat oudere jeugd van het Havenhoofd enkele flar den uit uw^ toespraak vernemen. Vond u het nu echt nodig de wat oudere jeugd van het Havenhoofd zo door het sUjk te halen? Bij uw toespraak betrok u, het wel licht plaatsen van een 2 meter hoog hek om die vernielzuchtige jeugd wat in toom te houden wat betreft de nieuwe school. Wij vragen ons echter af wat het nut is van een hek van 2 meter hoog als alle poorten hiervan gedurende 24 uur openstaan. Wij willen het echter wat het hek betreft hierbij laten, om dat wij deze opmerking aan onwetend heid v/ijten. Wat ons echter sterk heeft getroffen is, dat u de wat oudere jeugd van het Havenhoofd als de meest vernielzuch tige jeugdi van uw gemeente beschouwt. Bij wat wij weten (en dat is veel) is er bij ons op het Havenhoofd nooit meer vernield als op andere dorpen in uw ge meente. Ook wij weten dat er ruiten zijn gesneuveld in het voormalig „bus- hok", maar is dat op andere dorpen niet zo! Er is zelfs een dorp waar de ruiten plaats gemaakt hebben voor planken mhr. van Velzen.! Of bedoelde u met uw opmerking vernielzuchtig soms het voetballen in het plantsoen. Beste mhr. van Velzen gaat u dan eens kijken bij het „voetbalveld" van het Havenhoofd. Als u dat gezien heeft geeft u toe dat we dan nog beter een partijtje voetbal in de Sahara kunnen gaan spelen. Uw afgrijnzen over de jeugd van het Havenhoofd zou plaats moeten maken voor bewondering omdat, ondanks het gemis van ontspannings mogelijkheden de vernielingen zeker niet meer zijn als in andere dorpen waar deze mogelijk heden wel aanwezig zijn. Wy begrijpen ook wel dat er geen gymzaal, tennis baan, echt voetbalveld enz. voor ons verwezenlijkt kan worden. Maar een goed uitziend trapveld en als het even tueel mogelijk is een crossveld kunt u ons toch wel bezorgen. Als u daarvoor zorg draagt zullen wij trachten het ge ringe aantal vernielingen te voorkomen zodan niet uit te bannen. Als u dan snel bent mhr. van Velzen hebben wij ook nog een prettige 5 december. Wij wijken met het bovenstaande ge heel van onze klacht af, maar uit het één vloeit het andere voort niet waar. De tweede trap die u ons gaf was de opmerking over de beter gesitueerden. Voor deze opmerking hebben wij maar één benaming, KLEINZIELIG. Mhr. van Velzen als u dit zegt zal u toch een blik in onze beurs en in die van de jongelui van de andere dorpen hebben moeten werpen. Zoiets verwachten wij niet van een burgemeester, dus kan de ze conclusie niet anders dan uit de lucht gegrepen zijn. Mhr. van Velzen wij zijn echter v/el zo brutaal geweest die blik in die andere beurzen te werpen, en tot de conclusie gekomen dat die niets voor de onze onderdoet. Als u nu weer een opmerking over beter gesitueerden wil plaatsen doe dit dan in het gemeente blad zo in de geest van: „En de beter gesitueerden van het Havenhoofd heb ben ervoor gezorgd dat de opbrengst van de visafslag met X procent ver hoogd is". Het eerste gedeelte van uw toespraak vonden wij uitstekend. Uw woorden hadden de onze kunnen zijn. Maar het laatste gedeelte vonden wij walgelijk. Mhr. van Velzen u gaf ons twee trappen die hard aankwamen. 1) de meest ver nielzuchtige jeugd. 2) de beter gesitu eerden, wy gaven er u twee trapjes voor terug. 1) geef ons eens ontspan- ningsmogeiykheden. 2) u praat nooit meer over de beter gesitueerden, Wy als de wat oudere Havenhoofdse jeugd beschouwen de stand als gehjk. wy spe len niet graag overwinnaar, maar ver liezen daar houden wy ook niet van. wy zyn de redaktie van het Eilanden Nieuws zeer erkentelijk voor de be schikbaar gestelde plaatsruimte. De Havenhoofdse jeugd heeft gezegd. „Waar liefde woont gebiedt de Heer Zijn zegen het wordt dagelijks dankbaar ervaren in het bejaardenwo ninkje W, de Waalstraat 5 te Rockan- je. Die liefde geldt met name de bijna 100 jarige mevr. Johanna Kryntje Pad- mos-Wcsthoeve, gekoesterd door haar 5 dochters en niet minder door haar 5 zonen, want de hoogbejaarde heeft het grote voorrecht op haar leeftijd zelfs nog alle 10 haar kinderen rondom zich te weten. Zaterdag a.s. is het de grote dag, dan wordt moeder 100 Zorgzaam als ze zyn hebben de doch ters de dokter gevraagd of ze het wel aan zal kunnen, de drukte in het zaaltje waarin de verjaardag zal worden ge vierd, maar van die zijde kwam geen enkel bezwaar. Zo zal de eeuwelinge a.s. zaterdag een poos getuige kunnen zyn van de aanwezigheid te harer ere van zo'n 84 kinderen, klein- en achterklein kinderen die haar allemaal een warm hart toedragen zoals ze dat altyd zelf heeft voorgeleefd in haar gezin dat ze zo toegewijd gediend heeft... Ook en vooral toen, in 1928, de weg van Ouddorp naar Rockanje voerde, waar een nieuw bestaan moest worden opgebouwd, zy zowel als haar man. Leun Padmos, werden in Ouddorp ge boren, en al lagen tussen hun ouderhjke woningen vele kUometers, ze zouden el kaar toch ontmoeten. De bruid woonde aan het Flaauwe Werk, helemaal aan het zgn. Noorden, Hanna van Noorden werd ze dan ook genoemd, en de brui degom woonde precies aan de andere kant van het dorp, op de boerderij „Heyburg" naby de Oostdijk. Ze trouwden en vestigden zich op de boerderij „Duinzicht", tegenover het te genwoordige voetbalveld aan de Ooster weg. Spoedig evenwel zou het vader Padmos blijken dat zyn zonen elders de kost moesten gaan verdienen en hy be sloot een daad te stellen om zyn jongens toch rondom zich te houden. Hy kocht een tuinderij in Rockanje en daar ver trokken ze. Van de vyf dochters had er nooit één in de tram gezeten en nu ging het zo maar op Middelhamis aan, vervolgens met de boot wat een even ongekende sensatie was en met paard en wagen zouden ze tenslotte op hun nieuwe stek De 100-jarige wordt nog in alles betrokken, hier schilt ze een maaltje appeltjes arriveren, de tuindery „Walestein". „Er moest ontzettend hard worden gewerkt", herinneren de kinderen zich en er w^erd dan ook stevig aangepakt. Moeder Padmos had het zeker niet het gemakkeiykst, integendeel, ze had aanvankeiyk heimwee naar haar Oud dorp dat zo dichtbij en toch zo veraf leek. Vooral de zondagse kerkgang in Rockanje was zo wezeniyk anders dan die in Ouddorp. In haar jeugd had ze de lange wande ling van Noorden naar de kerk, via het kerkepad graag gemaakt. In de woning van een kennis, vlakbij het dorp wacht te haar dan haar zondagse jurkje dat ze pas daar aan mocht trekken om het daar weer achter te laten wanneer het weer op huis aanging. Ze mistte Oud dorp vooral op zondag Nee, Rockanje zou geen Luilekker land bUjken te zyn, maar vader, moeder en de kinderen ze hebben er zich dap per doorgeslagen en ze kunnen terug zien op een levensperiode die hen heel dicht by elkaar heeft gebracht. In 1966 ontviel hen man en vader en dat bete kende ook het eind van het tuinders- bedrijf dat toen werd verkocht. Jarenlang woont de wedu'we nu al weer in haar bejaardenhuisje, omgeven door herinneringen uit haar lange leven en altyd in de aanwezigheid van een van haar dochters, want moeder wordt niet meer alleen gelaten. Tot haar 92ste jaar woonde ze overigens helemaal zelfstandig, op haar 98ste werd ze zelfs nog geopereerd aan haar heup nadat ze een lelijke val had gemaakt. Voor het overige gaat het de eeuwe linge redeiyk goed en monter zal ze zich zaterdag door velen de hand laten drukken. „Die handjes die zo ongeloofelijk veel voor ons gedaan hebben", zegt een van de dochters, van wie de oudste 74 en de jongste 55 is. Slechts één van hen, de oudste, mevr. Anna Tanis-Padmos (Noordweg 2) keerde weer terug naar Ouddorp; zy was de enige die daar haar levensgezel al ontmoet had. OUDDORP heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. A. F. Honkoop van Rot terdam-C. MELISSANT zaterdagavond 7 uur ds. P. Blok (bed. H.D.) STAD a. h. HARINGVLIET woens dagavond 7.30 uur student T. M. van Dyk. N C V B AFDELING JMTODELHARNIS - SOMMELSDIJK Op D.V. donderdag 23 oktober a.s. hoopt de NCVB, afdeling Middelhar- nis - Sommelsdijk haar vergadering te houden in „de Hoeksteen", Ring 13 te MiddeUiamis. Op deze avond zal mej. J. Voortman uit Ouddorp iets vertellen over het zendingswerk van de GZB in Kenia. Aanvang 19.45 uur. Belangstellenden zyn hartehjk wel kom MIDDELHARNIS BEROEPEN Door de kerkeraad van de Herv. Ge meente alhier is een beroep uitgebracht op ds. L. Quist te Opheusden. De be roepen predikant hoopt morgenavond woensdag om half 8 in een dienst des Woords voor te gaan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1