EIIAIIDEtf - tllEUWS Koud, warm, vochtig Speciale aanA/eding ia DEKBEDDEN 49.50 OVERTREK EN SLOOP 39 5fl VOUWBEDJE V 119.- S hernesseroord .J 1-persoons Wijnhoff's Woninginrichting en jeugdaktiviteiten BLOZENDE BILLEN ZJahnsan 3e blad Vrijdag 17 otóober 1980 No, 4935 GRIJSOORDSE SCHETSEN Het blijft alsmaar strijd HOE BELANGRIJK IS DE MAXRASDRAGER Nationale collecte voor jeugdwerk Johnson 4 topkvy^aliteit en loge prijs Jachtservice Flacquee 140 x200 nu Bijpassende in bruin, groen, blauww %P vanaf ^^r^. ADVISEUR VOOR Spui 2 - Middelharnis - Tel. 01870-2308 MOOIER WONEN Zeer interessante avond voor diabetes Excursie witlofrassen proef Abonneert U op „Elianden-nieuws'' middelharnis „Hernesseroord", een inrichting voor de begeleiding, behandeling en opvoeding van 340 geestelijk gehandi capten, vraagt voor 16 uur per week, een ASSISTENTE voor Wasserij en Linnendienst Haar taak zal besitaan uit het wassen, sorteren en strijken van de kleding van de bewoners alsmede lichte verstelwerkzaaniheden. Salariëring en overige arbeidsvoorwaarden volgens de C.A.O. voor het 2iiekenhuiswezen. Inlichtingen zijn.te verkrijgen bij het hoofd van de wasserij, tussen 8.00 en 15.00 uur, toestel 164. IV Het afdekken van een metalen bin- nenvering is een absolute noodzaak, dat vraagt geen verdere uitleg. De afdek king zelf bestaat meestal uit een dek van plantaardige vezels waarover dan nog een (soms synthetische) wattenlaag komt. Ook een afdekking met een syn thetische schuimlaag wordt tegenwoor dig (veel) toegepast. Bij geschuimde matrassen wordt meestal ook van een afdeklaag gebruik gemaakt, soms meegestikt in de over trek, soms als losse afdekking. In feite is deze afdekking voor het lig- komfort, overbodig, maar uit hygiënisch oogpunt gezien is het zeer funktioneel, vooral bij een afneembare overtrek met meegestikte afdekking. Het komt name lijk veelvuldig voor dat er een ongelukje in bed is gebeurd, of dat men (inciden teel) sterk heeft getranspireerd. Het vocht of ander ongerief, wordt dan in de afdeklaag opgenomen, daar vastge houden en kan dus ook weer gereinigd worden. Op veel matrassen staat ook nog aan gegeven „zomerkant" en „wrnterkant". Die winterkant heeft dan een (vaak) dunne extra afdekking van schapewol, of een dikkere wattenlaag, iets wat dan als zodanig staat aangegeven. Dit als een soort extra verkoopargument, waar van men echt niet altijd onder de in druk behoeft te raken. Want als dat (kleine) laagje schape wol ervoor zou moeten zorgen dat men hiermee de (koude?) winter doorkomt, nou dan stonden we er niet al te best voor. Waarbij komt dat bij ons de win ter soms in de zomer valt en welke kant moet er dan boven? Er zijn echter matrassen waarbij wel degelijk een zo danig verschil in de afdekking is, dat beide kanten een ander effekt geven. Daarmee is dan rekening te houden als men of warmer of kouder wil liggen. Het is dus zinvol om goed geïnfor meerd te zijn over het verschil in af dekking tussen zomer en winterkant. Interieurverzorger P. van Zielst was zo vriendelijk een aantal ar tikelen samen te stellen over de aspecten van het slapen en daar mee van het bed. Deze week de vierde aflevering die we door de andere artikelen zullen laten vol gen zodat de lezer een totaal beeld zal krijgen misschien lei dend tot een betere en gezondere nachtrust? Als We de volgorde bepalen van lig gen op een koude(re) of warme(re) ma tras dan zouden we maar dat is mede afhankelijk van de temperatuur in de kamer zelf de binnenvering de koud ste en de polyethermatras de warmste ligging toeschrijven, met als neutrale midden de rubbermatras. In het alge meen tenminste, want door extra afdek- lagen wordt ook de binnenvering war mer. Een andere veelvuldig gehoorde waarschuwing heeft betrekking op vocht. Een gezond mens verliest tijdens een ca. 8 uur durende slaap ongeveer 250 tot 600 cl vocht en dat moet ergens heen. Om een misverstand uit de weg te ruimen: het grootste deel van dit vochtverlies gaat vla de ademhalingsor ganen en niet door de huid (transpira tie). Aangezien er door dit vochtverlies een relatief grote vochtigheidsgraad in de slaapkamer wordt bereikt, bestaat de kans op kondensvorming. Vandaar dan ook dat er onder de matras en/of drager een goede ventUatie moet zijn om ver stikking door vochtafzetting te voorko men. Ook het gebruik van een goed ge vuld rnatrasdek kan daarbij een probaat hulpmiddel zijn. Mensen die 's nachts in sterke mate transpireren kunnen beter niet op na tuurrubber slapen. Door de zuren die men tijdens dit transpireren afscheidt kan het latex worden aangetast. Gaat Met diepe zorg volgen we de hevige strijd tussen de landen Iran en Irak. Tussen de landen eertijds genoemd de Meden en Perzen en de landstreek van Mesopothamië. In die streek lag eertijds de hof van Eden. Vredig,' er was geen haat; totdat Kaïn zijn broeder Abel versloeg, uit naijver. Sindsdien is er oorlog of een schijnvrede. De .strijd gaat nu om het kostbaarste product van de wereld. Zonder olie, geen licht, geen kracht, het is een levensgroot pi*obleem. We zouden geen fabriek meer kunnen laten draaien, we zouden omkomen van de honger. Steeds meer volkeren gaan zich met de strijd bemoeien. De grote mogendheden slaan met Argusogen de strijd gade. Reeds strijden Kore- anen mee, Jordanië zegt steun toe aan Irak. Zal hier waar God de Hof van Eden schiep bij de grote rivier de Eu f raat een wereldoorlog ont staan? Waarvan Johannis schrijft in Openb. 16. Waar de koningen der aarde en de gehele wereld zich zal vergaderen tot den krijg. Armegeddon, het einde der wereld; er de grote dag komt. De weder komst op de wolken des hemels. Daar was het begin van de wereld, daar zal ook het einde zijn. Er is dikwijls geen terugweg mogelijk. Het is gemakkelijker een oorlog te beginnen dan te beëindigen. Het begint altijd met grens correcties, verloren gegane gebieden worden opgeëist. Velen ook in ons land gaven in 't begin Hitler gelijk. Maar het ging steeds verder. Welkom in ons gemeenschappelijk vader land; giJ Duitsers van de Saar. Toen ook de handelsstad Danzig. Wij jongens zagen het niet donker in; we wisten toen nog niet dat velen van ons, ver van 't vaderland zouden sterven met admiraal Doorman: „Ik val aan volg mtj!" Gemarteld in de Japanse kampen door de wrede Kempaï/ Tai. Begra ven aan de Birma weg. Op de Coolsingel waar ook Flakkeese jongens werden gefusilleerd en acht dagen bleven liggen, hun lijken onbegraven. Of verhongerd in de concentratiekampen. Wie dacht er aan in die jaren toen ook een crisistijd een maUase ons- vaderland teisterde. Wél werden we opgeroepen om zich op te stellen aan de grenzen. Maar de Duitse soldaten die we ontmoeten aan de Limburgse grenzen hadden dit al van hxm vaders en grootvaders geleerd: „Der Krieg Kommt!" De omgang was kameraadschappelijk. Boerenjongens uit Silezië en Pommeren, zich ook zorgen makend voor hun achtergelaten boerenbedrijf. Ze kwamen dikwijls een pUs drinken of een potje kaarten. Maar al sjwedig begon de bouw van bunkers en kazematten. Dag en nacht onder grote schijnwerpers draaiden de betonmolens. Bij de bruggen en grote wegen werden ze gebouwd. Maar op de kleine wegen en dorpen veran derde er niets. Ingekwartierd in de kleine lage boerderijtjes heerste de rust van de lange winter. Zoals overal waren er dichters ook onder de soldaten. Sommige kan ik me nog wat herinneren. In 't klooster en op zolders en vUeringen, en achter het boerencafé, daar liggen in winterkwartiering. De mannen van 6 C.P. Gekomen uit steden en gaten. Uit de mijnen; van hei en van strand. Met zorgen de on zen verlaten. Op de roep van 't Vaderland. Nu houden we de wacht biJ kanonnen. In bunkers, achter 't prikkeldraad, op de viersprong. En bij 't bureau van kapitein Zeldenraad. Komt morgen de vijand of later, we vechten voor de vrijheid van 't land. Vertrouwend op God en 't water en op onze commandant. En als We creperen of smoren in wol ken van gas of dynamith. Geen kreet en geen tjraan gaat verloren. 't Is God die ons sterven ziet. Kameraden uw vrouw en uw kleinen. Zal HiJ niet alleen laten staan. Bedenk dat God zorgt voor de Zijnen. Als straks hier ons sterf uur zal slaan. Korten tijd later verongelukte de dichter, en een afdeling ging achter de baar. Met omfloerste trom ging het langzaam door Varseveld. Maar op de terugweg sloeg de trommel weer de gewone mars, het leven ging verder. Regelmatig kwamen de veldprediker (Prot.) of de aalmoezenier (R.K.) kerk houden voor de soldaten van 't veldleger. De kapitein „onze Jan" werd hij genoemd regeerde met ijzeren vuist. Een cachot was er niet maar hij trok je verlof in of je kreeg geen vrij vervoer, op velerlei manier werd hij toch bij zijn grote neus genomen. Als je niet naar de kerk ging 'moest je gewoon doorgaan met loopgra ven maken in de ijzerhoudende Limburgse grond. Het ontging hem in 't begin, hij was zeU ongelovig, dat er zoveel Roomse soldaten waren als de aalmoezenier preekte. Jongens uit Flakkee gingen rustig mee, alleen de jongens uit de kop van 't eüand gingen niet mee. Toch gingen ze wel mee naar de veldprediker, die, er waren geen andere, hen verzamelde tot hun schrik in de parochiekerk. Ze waren ook zeer verwonderd over de mentaliteit van het Limburgse volk. Vasthoudend aan het aloude Roomse geloof, streng in hun zeden en gewoonten, aanbiddend Moeder Maria en hun Heiligen; veranderde aUes als het carnaval werd. Dan leek het of de remmen werden losegegooid wat op slag weer veranderde als het Pasen werd en iedereen zich weer devoot, en eer biedig Pasen vierde. We waren ingekwartierd bij de Wed. Schipper, de paarden moesten staan in 't kippenhok. Maar na een week hingen de planken erbij, zodat we zonder „ome Jan" te kennen ruilden; de paarden in de lage koestal en wij in het opgelapte kippenhok, maar daarover een volgende keer. dan schimmelen en stinken. Bij het ge bruik van een goede afdeklaag van plantaardig of dierlijk materiaal geeft dit al veel minder problemen, zeker niet wanneer tevens nog een dikke molton onderdeken wordt toegepast. Een af neembare overtrek is hier ook zeker het overwegen waard. Dat is een vraag die veel gesteld zal worden. Het antwoord: dat hangt van de matras af. Een dikke, zacht verende matras wordt een onding op een soepe le verende matrasdrager, net zo goed als een harde matras op een harde dra ger nooit lekker kan liggen en weinig of geen steun zal geven. Laten we het zo stellen: de matras is altyd belangrijker dan de drager. Men ligt direkt op de matras en indirekt op de drager en alle andere verhalen en suggesties veranderen daar niets aan. In eerste instantie moet men dus be palen hoe men wil liggen: op binnen vering rubber of synthetisch foam. An ders geformuleerd kunnen we vragen of men een soepele of stugge matras prefereert. Als we dat eenmaal weten dan kunnen v^e gaan elimineren, la ten afvallen wat niet in aanmerking komt en keus maken uit wat er over blijft. Goede kombinaties zijn in het alge meen: een goed verende matrasdrager en een niet dikke, vrij stugge matras ca. 10 cm hoog. een stug verende matrasdrager en een normaal verende, vrij hoge ma tras ca. 13 cm hoog. een niet verende matrasdrager en een soepel verende, vrij hoge matras vanaf ca. 13 cm. een normaal verende matrasdrager en een normaal verende matras. Wat betreft alle nieuwe ontwikkelin gen nog de volgende opmerking: natuurlijk is veel van het nieuwe ont staan na terdege en vaak ook weten schappelijk onderzoek. Wat niet bete kent dat al het andere nu ineens niet goed meer zou zijn. Een goed advies en een goede keus zijn uitermate belangrijk omdat er be- sust wordt over het derde deel van iemands leven. Een vreseUjk belangrijk deel. wordt vervolgd MIDDELHARNIS VERKOOPDAG VROUWENVERENIGING Op 21 oktober zal de vrouwenvereni ging van de Chr. Geref. Kerk aan de Haflaan te Middelhamis haar verkoop- dag houden in de zaal achter de kerk van 2-5 uur en van 7-9 uur. De op brengst is t.b.v. de zending in Oost- Vlaanderen en het werk van Woord en Daad. In de komende herfstvakantie wordt van 20 tot 26 oktober a.s. in ruim 800 plaatsen van ons land de nationale jeugdcollecte gehouden, beter bekend als de jaarlijkse actie van Jantje Beton. Ge durende deze week wordt huis-aan-huis gecollecteerd, tervnjl op zaterdag 25 oktober bovendien in enkele honderden gemeenten een straatcollecte wordt ge houden. Het gaat bij de jaarlijkse actie van Jantje Beton om geld voor allerlei soor ten jeugdwerk in ons land. Voor nieuwe mogelijkheden en nieuwe voorzieningen. Voor bestaand werk in nood. De opbrengst is voor de helft be stemd voor de plaatselijke jeugd- en jongerengroepen die meedoen. De andere heift wordt landelijk gebruikt voor fi nanciële ondersteuning van tientallen concrete projecten, zoals: speel-o-the- ken, speelplaatsen, clubhuizen en kin derboerderijen. Soma gaat het om. e engeringe start- bijdrage voor een 7.invol initiatief van een groepje ouders, soinc ook om een fors bedrag voor een veeLbelovond plan van een plaatselijke jeugdvereniging. Het Nationaal Jeugd Fonds zal dit keer van de opbrengst in het bijzonder financiële steun verlenen aan projecten voor kinderen die in de verdrukking dreigen te komen. Het gaat daarbij om de integratie van gehandicapte en ge zonde kinderen, het grote gebrek aan veilige en eigentijdse speel voorzienin gen en om voorzieningen voor buiten landse kinderen in ons land. Concrete hulp voor concrete projecten, In alle gevallen is daarvoor geld no dig. Geld dat met bussen en lijsten bij een moet komen via de nationale jeugd collecte van Jantje Beton. Maar wan neer men geen collectant tegenkomt zijn giften ook welkom op giro 1247 t.n.v. Nationaal Jeugd Fonds te Utrecht. PREDIKBEURTEN ZEELAND ZONDAG 19 OKTOBER 1980 SINT ANNLAND Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. W. A. de Groot, eme ritus predikant te Goudriaan, sav. 8 uur ds. J. Blom uit Ridderkerk Gereformeerde Gemeente v.m. 9.30 uur, nam. 2 uur en sav 6 uur lees- dienst Gereformeerde Gemeente in Nederland v.m. 9.45 uur, nam. 2.15 uur en sav. 6.15 uur leesdienst. Het is weer tijd van de „gekleurde konten". Niet dat ik zelf zo'n ge kleurd achterwerk bezit, nee, ik bedoel de schapen. Onze wolleveran ciers lopen er dit jaargetijde weer gekleurd bij: blauw, rood en groen zijn de edele achterdelen van de ooien. Als vreemdeling sta je daar niet bij stil: je ziet het, maar denkt er niet bij na. Zo is het mij ook altijd vergaan. Tot wezelf een koppel(tje) schapen hadden, dan ga je automatisch meer op zulke dingen letten. Hoe komt die kleur op de ooien? Voor de overlander een intrigerende vraag. Ik heb mij eens laten voorlichten door een vakman. Deze hield een voor mij volslagen onzinnig verhaal over een ram, die de ooien merkte als-ie bij ze „geweest" was. Volkomen belachelijk natuurlijk! Alsof een stom dier als een ram met een kleurkrijtje aantekende waar-ie gebleven was! Nee, daar trapte ik niet in, zo gek was ik nou ook weer niet. Het toeval wil, dat de Bonte Honden Texel als tweede vaderland heb ben. Dat lijkt een beetje op Flakkee, alleen wat aangekleder zou ik zeg gen. Elk jaar als het even kan, gaan we daar een paar dagen of een paar weken naar toe. Bij uitstek een schapenland, daar. Mooi gestoffeerd met schapen. Op dit eiland heb ik een echte schapenboer aangeklampt en heb hem mijn brandende vraag voorgelegd: hoe komen de ooien aan die blozende achterwerken? En ja hoor, mijn eerste zegsman had gelijk (zo ds altijd), zij het, dat het een beetje anders toegaat dan dat hij het mij zo plastisch voorstelde. Hiermee zou dit verhaal ten einde kunnen zijn, ware het niet, dat mij verschillende keren gebleken is, dat maar weinig mensen het weten, dat van die kleuren. Ja, V weet het wel, dat spreekt vanzelf! Maar op ons "Hand zijn inmiddels vele „overlanders" die, net als ik, van niets weten als ze hior komen. Voor deze leken op schapengebied zal ik het toch maar even uitleggen, dan weten zij ook „van de hoed en de rand". Trou wens, van de week heh ik het ..kleurensedoe" uit moeten leggen aan een rasechte Flakkeese boerin! Ja, hoe gaat „het" eigenlijk? Eigenlijk is het heel simpel en erg ge makkelijk. Als de ooien bronstig zijn (of hoe dat ook moge heten op z'n Flakkees) komt er een ram in de wei, die in het voorjaar voor die schattige lentebodes moet zorgen. Tot zover kan iedereen me wel volgen denk ik. De ram echter, komt niet vertellen wie en wanneer hij „gehad" heeft: die doet dat in het verborgene. Erg lastig in het voorjaar, als je wilt weten wanneer de kleintjes kunnen komen. En daar hebben hele slimme mensen (zal wel een boer geweest zijn) wat op gevonden. Voor dat de ram naar de vrouwtjes toe gaat, wordt met een paar riemen: een speciaal „Rammentuig", een blokje van een soort was tussen de voor poten gebonden. U begrijpt: bij het bespringen van de ooien laat hij een gekleurde indruk achter. Zo simpel is dat. Heb je nou veel schapen (de ram doet ze uiteraard niet allemaal op één dag) kan je regelmatig een ander blokje bevestigen, met een ander kleurtje. Door nu maar goed op te letten welke om welk kleurtje heeft kan men precies uitrekenen welke ooi wanneer moet bevdleru Eén ram kan ongeveer 40 ooien „bedienen". Maar, alweer op Texel, hoorden we laatst van een ram die zijn mannetje stond! Deze had een karwei om een kudde ooien van 149 stuks te verzorgen! Om het arme dier op krach ten te houden haalde de eigenaar hem des avonds naar binnen, lekker in de warme schuur en voerde hem bij, om des morgens zijn „mannetje" weer te staan. Het uiteindelijke resultaat was, dat alle ooien op één na in het voorjaar lammelingen hebben gekregen. Noem dat maar is geen prestatie! Overigens is de ram in het Utrechtse dier-ziekenhuis beland, en geniet daar een prima verzorging. £)g Bonte Hond modellen van 2 tot 235 pk ^S^« ««nw«r«tdwonvtfschtl Westhavendyk 6 Middelharnis 01R70-.W38-38TT Dhr Kramer yan de „Ames-MUes" fa briek komt naar Goeree en Overflakkee op uitnodiging van de afdeling van de Diabetes Vereniging Nederland om aan haar leden en belangstellenden voor lichting en informatie te verschaffen omtrent de kontrolemiddelen die men maakt voor het zélf bepalen van de hoeveelheid suiker in de urine. Dit zélf bepalen van de suiker is van groot belang voor een diabeet of dia bete als kontrole, zodat men weet of de balans van aan de ene kant beweging en (lichaams)energieverbruik en aan de andere kant de toevoer van energie in de vorm van eten (en de noodzakelijke insuline) nog in evenwicht is, óf dat zij niet in evenwicht is, m.a.w. of de suiker te hoog of te laag is. Na het informatieve gedeelte kunnen de aanwezigen hun vragen en opmer kingen tot hem richten, en eventueel zelf bepalen hoeveel suiker men heeft. De avond wordt gehouden op vrijdag 24 oktober in „Vita Nova", v. Aerssen- straat te Sommelsdijk, aanvang 20.00 uur. Na al deze informatie zal tenslotte omstreeks 22.15 uur Burgemeester van Welsenis overgaan tot het verrichten van de trekking van de verloting, zodat wij dan zullen weten wie de winnaars zijn geworden van die prachtige (en praktische) prijzen. Iedereen is hartelijk welkom op deze avond, waarvan de toegang gratis Is. Problemen met vervoer? Belt u ge rust naar 01877 - 1632 of 01870 - 3702. Tot ziens! SINT ANNALAND Opbrengst Oud Papier actie: De van wege de Gereformeerde Gemeente te Sint Annaland gehouden inzameling van oud papier heeft 430,opge bracht, dat bestemd werd voor de Zen ding van de Gereformeerde Gemeenten. Voor de KerkvoogdJij: In de afgelo pen maand werden voor de Kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente van Sint Annaland diverse vrije giften ontvan gen tot een bedrag van 840, Voor de Zending: Voor de Zending werd in de afgelopen maand in Sint Annaland een bedrag ontvangen van 23,50. De onlangs opgerichte Tuinbouwver- eniging Goeree Overflakkee heeft door het wegvallen van de activiteiten op de proeftuin N.O.G. te Vierpolders zich ge noodzaakt gezien zelf wat onderzoek ter hand te moeten nemen. Daarom werden dit voorjaar op een drietal plaatsen op het eüand 7 algemeen gangbare en ver krijgbare witlofrassen voor de teelt met dekgrond uitgezaaid. De eerste keer oogsten van witlof van deze 7 rassen vindt plaats op maan dag 20 oktober a.s. Ieder die interesse heeft om deze rassen eens naast elkan der te zien wordt hiervoor 's avonds in de gelegenheid gesteld vanaf 18.30 uur tot 20.00 uur op het witlofforceer- bedrijf van de heer N. Lokker, Bosdreef 17 (op het industrieterrein) in Den Bom mel. *^^H«^ffi^«N»;^li^^S(;5<;sw^<i■^c^c^c^<;ïC^<; UI ^W centrum voor geestelijk gehandicapten Hernesseroord maakt deel uit van de "open ankh", stichting dienstverlening geestelijke gezondheidszorg. De "open ankh" is de voortzetting van de vereniging "ned. hervormde inrichtingen voor geestelijk hulpbehoevenden". Eigenhandig geschreven sollicitaties te richten aan de geneesheer-direkteur, p/a Hernesser oord, Postbus 16,3240 AA Middelhamis, tel. 01870-3888.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 9