u^X' hiübreéMse p,De Vliedberg" te Ouddorp zinrasiide de nachtzuster uit Burgemeester oiiende TuiiiGentrum „Thunliergia 71^ 26e jaargang Vrijdag 17 oktober 1980 No. CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DB ZUrD-HOLUüOTJSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemad per weekdinsdag- en vrijdagavond voor aBe xdtetheidS 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD Oproep vanuit Nieuwe Tonge ALLEENSTAANDEIH VERENIGT U OIVI STAANDE TE BLIJVEN Speciale aanbieding IVIAZDA 626 Hardtop 2,0 L. Demonstratiewagen Bruin metallic Km. stand 6.000 Bouwjaar juH 1980 Jac. de Gast Korteweegje 41 3247 BH DERKSLAND UITBREIDING ZIEKENHUIS DIRKSLAND OP DE LANGE BAAN BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 iVIIDDELHARNIS TELEFOON 01870 - 2043 Ds. P. BLOK nam beroep naar Capelle aan Greveiingenmeer zout of oet? ir Jaap van Drongelen yyHobby is mijn vak geworden/' SPECIAALZAAK mGRENEN MEUBELEN Nieuwstraat 23, Oude Tonge 01874 - 1352 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870-3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Refc no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 29 cent per ram. Bij! contract speciaal tarief. VINGERUNG 3-MIDDELHARNIS-TEL.01870-2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau „Man zegt'ie: „'t is verschrikke lijk om de deur achter je vrouw en je gezin te moeten sluiten en te moeten aanvaarden dat de scheiding een feit is; je voelt je ontredderd en wanhopig, ma teloos verdrietig en op jezelf terugge worpen". Aan het woord Henk Kievit (42) uit Nieuwe Tonge, in april geschei den en sindsdien bq z^n moeder Inwo nend. By haar aan tafel, oog in oog met de foto van zijn vier kinderen hadden we een gesprek. Want Henk heeft plan nen waarvan hy vroeg ze verder bekend te maken. „Dikwijls ben je alleen, met je ge dachten en het is alleen de sterken ge geven om die onder controle te houden. Je blijft maar puzzelen en prakkiseren maar je komt er niet uit. De T.V. geeft geen antwoord; je zoekt, steun bij een levend wezen, een mens die weet wat je doonnaakt, hoe innerlijk kapot je bent, maar waar vindt je die?" Daar raakt dhr. Kievit de kern van zijn opzet. Hij wil een vereniging waar in alleenstaanden elkaar zullen treffen, niet om op eikaars schouders uit te huilen maar om elkaar gezelligheid te geven zodat de ellende een poosje ver geten wordt, elkaar tot een hand en een voet te zijn. „Laat de mensen vooral niet denken dat ik het zou willen aansturen op een soort huwelijksbureau!" stelt dhr. Kie vit r-c-d:?:ikhc'lijkvast, 't is zelfs- het- laatste waar hij aan zou willen denken, maar hij heeft de nood van de alleen staande nu een half jaar lang geproefd en dadr wil hij ietsi aan doen. „Dat móét gaan gebeuren!" neemt hij zich stellig voor omdat hij te weten is gekomen in welk een onvoorstelbare leegte de al leenstaande leeft. Wie niet anders gewoon is zal dat in minder mate ervaren dan de man of vrouw die vanuit zijn gezin zo in die leegte wordt geplaatst. Van hen met name kent dhr. Kievit de verbijstering en de wanhoop. Waar gedeelde smart dan halve smart kan zijn wil dhr. Kie vit die helpende hand bieden via een op te richten vereniging. Daarin zouden alleenstaanden on gehuwden of gescheiden mannen en vrouwen elkaar dan kunnen vinden en zich wat ontspannen. Leeftijdgenoten die op hun leeftijd en met hun levenservaringen geen lol meer hebben aan het bezoeken van die gele- genh. waar de zorgeloze jeugd rond- zwermt, miar die samen een reis zou den kunnen organiseren of een film avond zouden kunnen beleggen. Wan neer er een Vereniging tot stand komt kan er een zaal worden gehuurd, kan er wellicht zelfs subsidie worden aange vraagd en kunnen er meerdere activi teiten worden ontplooid. Dhr Kievit wil daarmee bereiken dat zijn lotgr'm>.en niet vereenzamen of ver bitteren, niet alleen maar de TV (of de fles?) tot toevlucht hebben maar ze weer laten ervaren dat ze meetellen. Dan bedoelt hij ook hen die hun erva ringen innerüjk verwerken en er tot dusver me' niemand over hebben kun nen, willen en durven praten. De Vereniging zou als praatpaal wil len gaan fungeren. De Stichting Maat schappelijk Werk heeft er zijn volle in- stemmüig mee betuigd maar wordt per sé geen participant: ,ydat moeten jtillie helemaal zelf doen." is de boodschap die dhr. Kievit heeft meegekregen. Door het „helemaal zelf" te doen is hij en zijn al die anderen het best geholpen. Vandaar zijn oproep aan ieder die alleen is en die aanspraak wü zich met hem in verbinding te stellen. Dat hoeft niet via een lange openhar tige brief al is die best welkom wan neer iemand er behoefte aan heeft die te schrijven, maar dat kan gewoon via het bekend maken van zijn of haar naam zodat dhr. Kievit op een later tijdstip, wanneer er gehandeld moet worden, contact op kan nemen. Zijn adres is Tuinstraat 18 te Nieuwe Tonge. De voorgenomen uitbreiding van het ziekenhuis te Dlrksland met 50 a 60 bed den, die door het bestuur en directie al enkek jaren wordt voorbereid lijkt sinflï..,^v week donderdag aanzien lek te zijn gestagneerd. Terwgl men de afronding van de vele ambtelijke be sprekingen dicht genaderd leek met tot dusverre louter positieve ervarin gen heeft vorige vveek een advies commissie roet In het eten gegooid. Dat gebeurde ten aanhore van een de putatie van het ziekenhuisbestuur en -directie, in de openbare commissiever gadering aanwezig omdat van die zijde werd verondersteld dat aldaar de belan gen mondeling zouden kunnen worden toegelicht. Het betrof de bijeenkomst van de vaste Commissie van advies en bijstand inzake de Volksgezondheid, welke commissie het Provinciaal be stuur adviseert. De hoop dat deze commissie een posi tief advies uit zou brengen (in navol ging van het bijzonder critische College voor Ziekenhuisvoorzieningen) werd al snel de bodem ingeslagen. De Commis sie schortte haar advies op. De Commissie meent dat de plaats van het Dirkslandse ziekenhuis moet worden herbezien in relatie tot de Volksgezondheidsbelangen in de regio Rijnmond. Daarover wordt door het College van ziekenhuisvoorzieningen en de Prov. raad van Volksgezondheid een rapport voorbereid dat medio volgend jaar gereed zal kunnen zijn. Het is dat rapport dat de vaste commissie (die donderdag haar advies opschortte) eerst wil kennen alvorens een oordeel, c.q. advies te geven, reden waarom thans nog geen uitspraak werd gedaan. Het was voor het ziekenhuisbestuur een teleurstelling te ervaren dat de plan nen in het zicht van de haven toch nog op de klippen liepen. Het was alleen het commissie/Staten-' lid van D'66 die zich voor de Dirks- Dinsdag, de dag vraarop ze 60 werd heeft Zr. A. Kerling te Dirksland af scheid genomen als nachtzuster van de Woongemeenschap voor ouderen, „de Vliedberg"' te Ouddorp. Eerder was Zr. Kerling een kwart eeuw operatie-zuster in het ziekenhuis en met zo'n inspan ning achter zich nam niemand het ha^r kwaiyk dat ze het thans voor gezien houdt. Dinsdagmiddag bleek hoezeer de bewoners van „de Vliedberg" haar een welverdiende rust van harte gfunnen. Niet zonder zelfspot heeft Zr. Kerling haar nachtzuster-schap op „de Vlied berg" vervuld. Directeur J. Bout die haar dinsdagmiddag met de bejaarden uitzwaaide gaf haar stereotype ant woord weer op de vele malen gestelde vraag wat toch de charme van het nachtzusterschap kon zijn: „de nacht is voor het gespuis en ik ben ook zo iemand!" liet ze dan zonder te verblo zen horen... Overigens bleek ze haar werk voortreffelijk te hebben gedaan en dhr. Bout liet dan ook van zijn gro te waardering bUjken: „U hebt in de nachten die U dienst deed altijd voor onze bejaarden klaargestaan, heel zelf standig optredend en waar U nodig was kwam U met een ondersteunend woord of met een pilletje. U werkte altijd 's nachts maar over dag, in het volle licht willen we van U afscheid nemen!" aldus dhr. Bout die de scheidende Zr. Kerling de eerste van „de Vliedberg"-medewerkers die wordt gepensioneerd een boekenbon ten af scheid aanbood. Namens de bejaarden en de contact- commisie was het mevr. M. van Koppen die de waardering voor Zr. Kerling tot uitdrukking bracht en die onderstreepte met de aanbeiding van een prachtige wanddecoratie. Voor Zr. Kerling was er zelfs een cactus ten afscheid, haar aangeboden door een van de bewoners, dhr. D. v. d. Velde omdat hij wist hoezeer de zuster die plant altijd bewonderd had. „Die wordt nog wel es van mij", had ze voor speld en jawel, vanuit zijn vensterbank ging de cactus mee naar zusters' flat in Dlrksland. Zr. Kerling is zichtbaar bly met het geschenk van de Vliedhergbewoners. DIRKSI.,AND: Ds. P. Blok, sinds ruim éénentwintig jaar predikant van de Gereformeerde Gem. te Dirksland heeft woensdag avond het op hem uitgebrachte beroep naar de Ger. Gemeente van Capelle aan de IJssel aangenomen. Nog dezelfde avond verspreidde dat nieuws zich snel door de gemeente welke een bijzondere gehechtheid heeft met haar predikant, zoals ds. Blok dat ook wederzijids er vaart. Op 20 augustus 1959 deed ds. Blok intrede in Dirksland, zijn eerste ge meente. Door de jaren heen bleven zij aan elkaar verbonden, een groot aantal beroepen van elders ten spijt. Het be roepental is door de jaren heen boven de tweehonderd uitgestegen. Thans, op 60-jarige leeftijd weet ds. Blok zich naar de gemeente van Capelle geroepen. Die gemeente telt ruim 1300 zielen, ca vierhonderd meer dan de Dirkslandse gemeente. In Capelle volgt ds. Blok zijn neef ds. L. Blok op, die vorig jaar naar Nunspeet vertrok. NIEUWE TONGE HERVORMIXGSAVOND Op D.V. vrijdagavond 31 oktober 1980 hoopt de Jeugdvereniging „'t Kompas" een Hervormingsavond te beleggen in het Hervormd Verenigingsgebouw „ELIM", aanvang 20.00 uur. Iedereen is van harte welkom. landse zaak sterk maakte. Hij confor meerde zich aan het eerder door de Prov Griffie ingenomen standpunt dat Dirks land los moet worden gezien van het totale onderzoek Gezondheidsregio ■Rijnmond zodat dit commissielid voor een gunstig advies pleitte. Nu dat jam- merlijlï mislukte en er in het gunstigste geval met een aanzienlijke vertraging rekening moet worden gehouden zullen vanuit die partij alsnog pogingen worden aangewend invloed op de Staatssecreta- rie uit te oefenen door haar de nood van het Dirkslsmdse ziekenhuis onder ogen brengen. Het Provinciaal bestuur laat zich adviseren om op zijn beurt een verant woord advies aan de Staatssecretaris uit te kunnen brengen. De Staatssecre taris baseert haar besUssing op twee ad viezen, dat van het CoUege voor Zieken huisvoorzieningen (dat was een gunstig advies) en dat van het Prov. bestuur waarop het voorlopig nog wachten is. Rijkswaterstaat zal een nota opstel len over de gevolgen van een zout en van een zoet Greveiingenmeer. Dit is nodig omdat er voor het Gre veiingenmeer in 1985/1986 een nieuwe mogelijkheid ontstaat. In dat jaar zul len de compartimenteringsdammen (Phi lips- en Oesterdam) in het kader van de Deltawerken gereed komen, waar door de achterliggende wateren zoet worden. Het GreveUngen kan dan met dit zoete meer in verbinding worden ge bracht en eveneens worden verzoet, hetgeen dus vóór 1985/86 niet mogelijk is. Voor de tussenperiode is het beleid er op gericht in het Greveiingenmeer een zo goed mogelijk zoutwaterecosys- teem te verkrijgen en te handhaven. Dit is mogelijk met de spuisluis in de Brou- wersdam die in 1978 ter beschikking kwam. Thans is waterhuishoudkundig een zeker dynamisch evenwicht ontstaan, waarbij een goed zoutwatermilieu is gewaarborgd. Deze situatie zou na 1985 kunnen blijven bestaan. Om een verantwoorde keuze te kun nen maken is het noodzakelijk de ge volgen te kennen van het zout of zoet maken van het Greveiingenmeer. De keuze heeft ook gevolgen voor de landelijke waterhuishouding en raakt diverse belangen. Volgens de nieuwe inrichtingsschets Greveiingenmeer (geldig tot 1985) heeft de keuze Greveiingenmeer zout of zoet echter nauwelijks invloed op de inrich ting van het Greveiingenmeer. De hui dige inrichtingsplannen kunnen dus ook voor een gewijzigde situatie worden aangehouden. Rijkswaterstaat streeft ernaar om de nota over de keuze begin 1983 gereed te hebben. Na de gebruikelijke adviespro cedure van de Raad van de Waterstaat kan dan' de minister van Verkeer en Waterstaat nog vóór 1985 besUssen. Ter voorbereiding van deze nota heeft Rijkswaterstaat een projectgroep inge steld. Besloten is de noodzakelijk te ver richten onderzoeken en studies naar de aspecten „landbouw", „ecologie", „sport en beroepsvisserij" en „recreatie" te verrichten in werkgroepen waarin naast de eigen deskundigen ook des kundigen van andere rijks- en provin ciale diensten en instituten deelnemen. Daarnaast zal Rijkswaterstaat zelf de waterstaatkundige en waterhuishoud kundige gevolgen onderzoeken van di verse (sub) alternatieven. Met deze opzet wordt beoogd de infor matie te verkrijgen die nodig is voor een verantwoorde keuze. Inmiddels zijn de werkgroepen met hun werkzaamheden gestart. OOLTGENSPLAAT „Met het kweken van een bosje chry santen is het begonnen. Het werken in de landbouw leek mq niet zo aantrek- kelqk en het aanleggen van een fruit en boomkwekery zag ik ook niet zitten". Aan het woord is de heer Jaap van Drongelen Izn. voor wie het met zyn vrouw Suzan en zelfs voor heel de fa milie deze week een groots gebeuren is nu een kroon op een lang gekoesterde wens wordt gezet. Donderdagmorgen opende burgemeester W. M. van der Harst aan de Prins Bemhardstraat no.- 17 een nieuw Tulnbouwcentrum met de toepasselijke naam „THUNBERGIA". Door met een heggeschaar een Unt door te knippen werden twee borden onthuld aan het begin van de oprijlaan en werd een prachtige zaak geopend. In de eer ste plaats voor het echtpaar Van Dron- gelen-van der Welle een plechtig mo ment maar ook voor Ooltgensplaat een fyne aanwinst, nu bloemen en planten in een confortabele ruimte kunnen wor den gekocht. Hoe het begon In een nieuwe kas op het terrein maakten we een praatje met de eige naar en zijn vrouw. Met zijn vader, wij len de heer I. van Drongelen ging de heer Jaap van Drongelen mee de land bouw in. Zijn broers kozen een ander beroep. Maar in die landbouw zag hij toch geen toekomst en op een bepaalde dag werd besloten om verder te gaan met tuinieren. „Na het diploma Landbouwschool te Sommelsdijk werd in de verkeringstijd het hoveniersdiploma gehaald en na de trouwdag legden wij samen met goed gevolg het vakdiploma bloemsierkunst af, terwijl Suzan het Middenstandsdi- 'ploma op zak had. We hebben dus alle bei bijgedragen tot het stichten van on ze zaak", aldus Jaap. „Mijn hobby is mijn vak geworden". Aan de ouderlijke woning Pieter Big- gestraat no. 13 werden de eerste chry santen verkocht. Het werd daar te klein en ongeveer 9 jaar geleden huurden wij van de gemeente een pandje aan de Molendijk op nummer 38 en deze winkel werd tot vorige week gebruikt „Toen we trouwden kochten vre een woning in de onmiddelijke nabijheid van deze nood- winkel, maar het bleef een moeilijke si tuatie. Wij moesten naar iets beters uit zien en dat hebben gelukkig gevonden", aldus de heer Van Drongelen. Unieke plaats Van het voorjaar werd van de familie van wylen de heer Ant. van Dam een huis met tuin gekocht, groot 1500 m aan de Pr. Bemhardstraat. Achter en naast het huis was volop ruimte en na vele maanden van sloi>en en bouwen met vele vrflwilligers werd een unieke vestiging gecreëerd. Een andere gele genheid was moeiiyk te vinden, want Het oudste zoontje, de 5-jarige Izaak van Drongelen mocht de heggeschaar aan burgemeester W. M. V. d. Harst overhandigen, zijn 3-jarig zusje Sandra bood Mevr. v. d. Harst bloemen aan. De kinderen van de kleuterscholen en de creche „OUeke BoUeke" waren als gasten(jes) hierbij tegenwoordig. n een winkel hoort toch in een dorp en niet daarbuiten. Van het gemeentebe stuur werd spontaan de nodige mede werking gekregen en het resultaat mag gezien worden. Naast het huis is een kas van 100 m^ gebouwd door de Fa. P. van de Marel te Vierpolders. Deze kas is voor opslag van bloemen, planten, schalen, vazen, pot ten, keramiek, manden. Spaansaarde werk, zijdebloemstukjes, droogbloemen (momenteel zeer „in"), enz. Er is een leuke luifel gemaakt van rietplaat, een toonbank voor de verkoop, een werkplaats voor het opmaken van bloemstukken en voor het schoonmaken van emmers en vazen. Ook is er een af deling met bloembollen. Ruime paden De paden in de kas zijn 1 meter breed, speciaal ruim gehouden zodat men ook gemakkelijk met een invalidewagen rond kan rijden. De verwarming ge schied met gas, een pijpverwarming, waarvan de ketel in een aangrenzende opslagplaats is aangebracht. Over de gehele lengte en breedte van de kas is er bovenin een zonwering ge maakt. Met het bedienen van één han del kan heel het gordijn tegelijk open en dicht worden gedraaid. Deze zonwe ring heeft eigenlijk twee functies: 's zomers om overdadige hitte tegen te gaan en 's winters geeft het 40''/o ener gie besparing, doordat de warmte niet kan uitstralen. Buiten de kas wordt de tuin (nu ook al keurig aangelegd) gebruikt voor het kweken van bloemen, de verkoop van heesters, coniferen, fruitbomen, rozen, turfmolm, potgrond, compost, enz. Vervolg pagina 2, 1ste kolom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1