I I Thuishaven Middelharnis ziet stral(s de sloepe MD 10 terug! Passanten - kampeerterrein bij Haringvlietlirug RAMOCO b.v. C^^'1 o) n E N A U LT SHOW ^an lO t/m 18 oktober Tel. 01871 - 1662; 01870 - 2561 26e jaargang Vrijdag 10 oktober 1980 No. 4933 CHR. STR.KFTKBLAD CXP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLANDSE EN ZEÏEUWSE EILANDE2N Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond Tweede toerustings- Ibijeenkomst over yyZending en Evangel isatie'r Dhr. N. Grootenboer neemt ontslag als raadslid BEZOEKT ONZE Automofiielen-verkoophai OOK OP VRIJDAGAVOND 2043 GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS TELEFOON 01870 Kwalijk getreiter in IVielissant Springprijzen voor Spartanen Pracht idee: ZELFSTANDIGE VAKANTIE VOOR VERSTANDELIJK GEHANDICAPTEN R 4 GTL, R 5 GTL, R 14 GTL, R 18 GTS, R 20 TD, R 20 GTD, R 20 TX, Fuego 2 liter TX en binnenkort ook: R 18 Diesel, R 18 Turbo, Traffic en IVIaster bestelwagens. Stad aan 't Haringvliet Ellanden-nleuws" POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratieLangeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor reda«*tie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarlet D.V. woensdagavond 15 bktober 1980 om acht uur zal in „De Hoeksteen" te Middelhamis de tweede van een 4-tal toerustingsbijeenkomsten gehouden wor den. Deze bijeenkomsten worden georga niseerd in samenwerking met de Her vormde Bond voor Inwendige Zending (IZB) voor evangelisatiecommissies, zendingscommissies, kerkeraadsleden en belangstellenden. Het thema van deze tweede avond is „Hoe bereiken wij de andet-?" De volgende bijeenkomsten zullen ge houden worden op 19 november en 10 december. DIRKSLAND Dhr. N- Grootenboer, die sinds 1974 raadslid is voor de S.G.P. heeft te ken nen gegeven zijn raadslidmaarschap per 1 december a.s. te zullen beëindigen. Betrokkene heeft dat besluit om ge zondheidsredenen moeten nemen. Zijn opvolger op de lijst van wie overigens nog niet zeker is of hij de opvolging ambieert is d.hr. P. J. Koningswoud te Dirksland. STELLEND AM KOLLEKTE DIERENBESCHERMING De kollekte voor de dierenbescher ming heeft opgebracht 704,Hartelijk dank aan alle meewerkenden, gevers en geefsters. Al tot driemaal toe heeft de fam. Verboom vast moeten stellen dat onbe voegden hadden huis gehouden in hun zorgvuldig geselecteerde schapenbe stand dat graast op het ingezaaide tracé van de nieuwe Prov. weg achter de boerderij van de fam. Kort, een in 4 gescheiden weiden verdeelde lap gras land van 11 ha. Het was eer-vorige week vrijdags en zaterdags, een heel karwei geweest de rammen en>de ooien van elkaar te scheiden. Toen dat eenmaal was gebeurd wer den de tussenhekken zorgvuldig geslo ten maar de schrik was groot toen zon- opend en de 90 schapen van tweeërlei kunnen weer door elkaar liepen. Het zelfde heeft zich j.l. zondag herhaald en weer hebben dhr. en mevr. Verboom een tijdlang extra in de weer moeten zijn. Het gevolg is intussen wel dat er in februari lammeren zullen worden gebo ren terwijl de wei geen enkele beschut ting biedt. Het is vooralsnog een raadsel wie in dit kwalijke spel behagen schept en begrijpelijkerwijs zouden dhr. en mevr. Verboom dat graag weten. Ze hebben weliswaar de politie ingeschakeld maar ook vragen zij het publiek om infor matie. Wie op beide vorige zondagen, onder kerktijd, iemand bij de.wei heeft gezien wordt vcrzuchi hen daarvan in kennis dags bleek dat iemand het hek had ge- I te stellen. Tel. 01877 - 2487. Afgelopen zaterdag, 4 oktober, wer den er in de Olympiahal te Middeüiar- nis weer springwedstrijden gehouden. Met 10 groepen, meisjes, jeugdturnsters en turnsters werd hieraan deelgenomen, op de onderdelen paard-minitramp en minitramp-valmat. Dei meisjes Sparta 2 en Sparla 3 behaalden met paard-mini- trampspringen een 1ste en 2e prijs. Al le Spartanen sprongen in de middag wedstrijd waarvan de resultaten snel bekend'waren, maar er moest natuur lijk tot het eind van de avondwedstrijd gewacht worden om te weten of er ook prijzen behaald werden. Ruim iOO groepen, verdeeld over 3 banen verschenen voor de jury (4 per onderdeel). Er werd vlot en geheel vol gens schema gewerkt. De groepen be gonnen met 10 minuten inspringen, dan 10 minuten rust en daarna 10 minuten wedstrijd. Heel veel belangstellenden waren van 14.00 - 21.30 uur naar dit jaarlijkse springfestijn van S.S.S. ko men Idjken. Toen werd door de heer Couwenberg, organisator van deze springdag, de uitslag bekend gemaakt en kregen de winnaars de prijzen door de heer Versluis, voorzitter der R.T.B, (de medailles en standaards) overhan digd. Voor de Rotterdamse Tumbond en omstreken was deze wedstrijd een pri meur, want nog nooit hadden er aan springwedstrijden zoveel groepen mee gewerkt! aldus de heer Moor, voorzitter der jury. De uitslag voor Sparta-groe- pen was: Turnsters paard/minitramp 13.0 en Mi- nitramp 13.3 pnt. Jeugdturnsters paard/minitramp 11.8 en Minitramp éo.3 pnt. Meisjes Sparta 1 paard/minitramp 10.0 en Minitramp 11.7 pnb Ie ste prijs Paard/M Meisjes Sparta 2 paard/minitramp 11.6 en Minitramp 12.4 pnt. 2e prijs Paard/M Meisjes Sparta 3 paard/minitramp 11.5 en Minitrmp 12.7 pnt. OOLTGENSPLAAT HOGERE OPBRENGST VOOR NIERSTICHTING De huis-aan-huis-koUekte voor de Ned. Nierstichting heeft 2.120,— opge bracht. Vorig jaar was de opbrengst 1.975,—. I KoUektanten en gevers hartelijk dank. Voor de bewoners van huize „Salem" te Dirksland is dhr. Frans de man die de leiding over hun gezinsvervangend tehuis heeft, maar ook is hij de man van hun vacantie en vooral op die laat ste kwaliteit zien ze hem graag aan Het verbiyf in „Salem", vijftig, één- envflftig weken lang per jaar is voor hen, verstandelijk gehandicapten, pri ma geregeld maar, weet u, de vacan tie vormt het jaarlijkse hoogtepunt waarnaar verlangend wordt uitgezien. Als 't aan dhr. Frans ligt is zo'n jaar lijks intermezzo voor alle Flakkeese (volwassen) verstandelijk gehandicap ten weggelegd. Om dat te bereiken gordt hij zich thans aan tot een vreedzame strijd, tegen twijfels en vooroordelen. Overigens bestaan die allerminst bij de deelnemers zelf, wel echter bij een deel van hun ouders of verzorgers die er zelfs niet aan denken hun zorgen kind enkele weken in andere handen over.te geven terwijl het voor beiden toch zo ontspannend zou kunnen zijn. Dhr. Frans heeft op dat punt geen vraagtekens meer omdat de praktijk hem heeft geleerd achter het begrip „vacantie" een spontane uitroepteken te plaatsen. Een niet collectieve-, maar 'een vrij zelfstandige vacantie voor ver standelijk gehandicapten Doen Deze zomer was hij met zijn „Salem" bewoners te gast in het uitermate gast vrije bungalowpark „de Kremmer" te Gasselte in Groningen. Achter de scher men hield hij weliswaar een oogje in 't zeil, zich voor de goede gang van za ken verantwoordelijk wetend, maar voor het overige leefden zijn vacantie- gangers in kleine gemeenschapjes in fraaie sta-caravans en genoten dat ze hebben! Reeksen vacantie kiekjes to nen de opgetogen „Salem" bewoners in de bossen, op een huifkar en aan 't winkelen als geweldig blije mensen, al leen al daarom volkomen geaccepteerd door hun omgeving. Terwijl zij met -vacantie waren kre gen Me ouders gelegenheid zich ook een vacantie te permitteren, zonder enig schuldgevoel dat hun kind tekort ge daan zou Vvforden. Na de vacantie tref fen ze elkaar weer om dan nog weken lang herinneringen uit te wisselen en om er samen weer tegenaan te kunnen en kijk, dat zou dhr. Frans graag allen gunnen die in deze omstandigheden le ven. Dikwijls doen ouders dat met een zo volkomen toewijding dat ze zichzelf vergeten maar tegen die moraal, hoe bewonderenswaardig ook zou dhr. Frans nadrukkelijk willen waarschuwen. Heil zamer immers is een fijne vacantie, los van de eigen omgeving aan welke va riatie ook een verstandelijk gehandi capte behoefte blijkt te hebben. Dhr. Frans wil zich graag presente ren als de gangmaker voor deze vacan- ties en hij nodigt alle ouders die zich aangesproken weten uit hem met hun instemming te benaderen zodat hij enige indruk krijgt om hoeveel potentiële va- cantiegangers het zou kiinnen gaan. In een later stadium zou dan een bijeen komst kunnen worden belegd waarin een en ander nader zal kunnen worden besproken. Dat het - metterdaad bespreekbaar wordt is dhr. Frans' grote wens omdat hij het in een jarenlange praktijk el ders heeft mogen ervaren met hoeveel vreugd de mensen die hem lief zijn hun uit zijn en weer naar huis gaan een dubbele vreugd derhalve beleven Een van de meisjes uit Dirksland knipte dit fotootje van haar vriendin op de bok van de huifkar. Toen jaren geleden op de hoek van het Vingerling het bronzen „kof jekoker" beeldje werd onthuld en Aai Booger- man daar op magistrale wijze de stem van het vergrijsde vissersvolk vertolk te, ging er een instemmend geknik door i-^.s rijen toen hij in zijn terugblik ge voelig memoreerde dat het Vingerling als een weduwe achterbleef toen in 1916 de laatste sloepe zich van de wal losmaakte om naar het leek voor goed uit de thuishaven te verdwijnen. Het Vingerling, het werd alleen gela ten met haar vele herinneringen, maar het afscheid was toch niet voorgoed Na een bewogen leven elders keert de 83-jarige sloepe, de M.D. 10, de „Johan na Hendrika" voor een kleine week te rne; in de thuishaven die ze nog niet vergeten kan zijn 't Ziet er inmiddels wel heel anders uit in Menheerse. Wanneer de sloepe binnenloopt doet ze dat nu tegen het decor van vele pleziervaartuigen, die de ligplaatsen van de sloepen hebben ingenomen. Hotel Meijer werd hotel Ja cob! en in de huisjes op het Vingerling wonen nu geen vissersfamilies meer maar hebben gezinnen van elders hun intrek genomen. Maar toch zal het een groots moment zijn wanneer de MD 10 weer ligplaats zal nemen langs de los- wal voor hotel Jacobi, op een steen worp afstand van het gedenkteken aan de scheepsbemanningen die ook op haar dekken hebben gezwoegd voor een kari ge boterham. Alleen zij die het aan den lijve heb ben ervaren kennen de vele dieptepun ten en de weinige hoogtepunten uit het vissersbestaan van toen. Middelhamis nü is anders, welvarender maar alles zins bereid te gedenken aan hen die een deel van haar geschiedenis schreven, de vissers. De weinigen die over zijn zullen aan boord van de „Johanna Hendrika" wor den genood en de oudjes zullen de sloe pe zeker herkermen. Ze was destijds eigendom van rederij C. Kolff Zn. te Middelhamis in wier opdracht de beug- sloepe in 1897 te Rotterdam werd ge- MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK BEJAARDENMIDDAG De N.C.V.B. afd. Middelhamis -Som melsdijk nodigt u weer hartelijk uit op dinsdag 14 oktober 's middags half drie in „de Samaritaan". De heer de Kreij zal deze middag voor ons verzorgen. Als u vervoer nodig hebt kunt u dit melden bij: mevr. C. Bienefelt, telef. 3428; mevr. E. Groeneveld, telef. 2773. bouwd; het eerste ijzeren vissersschip van de Middelharnisse vloot. In 1916 toen de visserij op z'n eind raakte werd de sloepe verkocht naar Vlaardingen, maar kreeg de registratieletters Sche- veningen 320. De sloepe werd gebruikt voor de trawlervisserij en de nu 72-jarige Cor Korving uit Scheveningen weet de faam van d5 MD 10 nog levendig te verhalen. Als 10 jarige jongen voer hij met zijn vader mee en hij herinnert zich dat het schip een snelle zeiler was. In 1934 werd het schip verkocht naar Noorwegen waar het vanuit IJsland aanvankelijk werd gebruikt voor de vis serij om later dienst te gaan doen als vrachtvaardertje. Een Amsterdamse kenner van historische schepen herken de enkele jaren geleden in de vracht- vaarder een oude beugsloepe waarvan thans dhr. J. Huetink uit Staveren de trotse eigenaar is. De M.D. 10 begon aan een tweede en nu heel wat florissanter jeugd. Er worden chartertochten mee gemaakt en het gezelschap dat zich nu aan boord bevindt heeft heel wat minder moeite met de strijd om het bestaan dan de vissers vroeger. Dat geldt ook van het Middelhamisse thuisfront waaruit en kelen de hoofden bij elkaar staken en de schippers benaderden met de vraag of de „Johanna Hendrika" nog eens „thuis" zou kunnen varen en jawel. Een uit 1910 daterende foto; zo mogelijk komt de M.D. 10 tijdens haar bezoek aan Middelharnis op dezelfde plaats te liggen. Schipper Huetink stemde er graag mee in en in October onderbreekt hij zijn charterprogramma op het IJssel- meer voor een tocht naar Middelhar nis. In Middelhamis en daarbuiten wer den sponsors gevonden om de reis en de ontvangst te bekostigen en zo zal 't zeer waarschijnlijk gebeuren dat de MD 10 op maandag 20 oktober de haven van Middelhamis binnenloopt waar haar een ontvangstcomité wacht. Vervolgens staat het schip de hele week ter beschikking van het comité dat momenteel bezig is een programma in elkaar te zetten. Vast staat in elk geval dat ieder die de sloepe wil be zichtigen daartoe gratis alle ge le genlieid krijgt. Er wordt ook gedacht aan een ontvangst van de oudsten van de overgebleven vissers, maar het is nu het programma nog moet worden afge rond nog te vroeg om dat definitief vast te stellen. We laten het tijdig horen. Voor suggesties houdt comité zich graag aanbevolen. Men kan correspondentie daaromtrent aan onze redactie richten. „De Provincie heeft weinig mogelijk heden om actief in te grijpen in het wat chaotische recreatiegebeuren in het ge bied tussen Haringvlietbrug en Volke- raksluizen". Dat is de teneur van het antwoord dat G.S. geven op vragen die daaromtrent gesteld waren door het sta tenlid dhr. V. d. Meer uit Numansdorp. In zijn vragen wees dhr. v. d. Meer op de z.i. daar ontstane wildgroei waar om hij graag van Provincie wege duide lijk vastgesteld wilde zien welke vorm van recreatie (dag- of verblijfs-) daar toegelaten moet worden voor welke dan voorzieningen getroffen zouden moeten worden. D.hr. v. d. Meer had in het af gelopen seizoen geconstateerd dat het gebiedje steeds meer voor verblijfsre- creatie (tenten en caravans) werd ge bruikt. In hun beantwoording geven GS te kennen wildgroei ongewenst te achten. Zij wijzen erop dat in het voorontwerp van het Streekplan Zuid Holland Zuid het gebied voorlopig een functie voor dagrecreatie met een „matig intensief karakter" wordt toegekend. Momenteel behoort het gebiedje nog aan Brabant maar GS menen dat zij ook na de op handen zijnde grens wijziging weinig mogelijkheden hebben om actief in te grijpen. Eerder zien zij taken weggelegd voor Rijkswaterstaat en het recreatieschap Haringvliet. Het ontwerp-recreatiebasisplan Haringvliet stelt voor het Haringvlietgebied wel een regulering voor, zoals plaatsing van sa nitair en bebakening voor verschillen de vormen van waterrecreatie. Gebruik van het terrein als dagcam- ping zou daarmee niet in strijd zijn. Zou men ook kortdurende overnachtings- mogelijkheden willen toestaan dan moet dat naar de mening van GS wel beperkt- en goed gereguleerd gebeuren, met eenvoudige kampeermiddelen. Een goed toezicht is dan een eerste vereiste. GS menen overigens dat met name de in Zuid Holland slechtbedeelde categorie van passanten-kampeerders van een dergelijke voorziening zou kunnen pro fiteren. »l telt duizenden abonnee's en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1