The groote kracht van God's ywoord WOORD TOURNIER EN ZIJN DUIVEN Uw huis verkopen TAMBOER I DUBVENNIEUWS Abonneert U op yyEilanden-nieuws" DAMMEN „DENK EN ZET'' Scholenplan Haïti I Geliefde Vrienden in Holland, en tot alien van u die hei Eilanden Nieuws le zen. Het is nu hier in Amerika zon dagmiddag Sept. 14 als ik dit tweede ge deelte van het hovende onderwerp zal beginnen te schreven. Ik kan daar niet genoeg van schrijven, preken of praten want dat „KRACHTIGE WOORD GOD'S" heeft zoo veel voor my gedaan. Het bracht mij een heel nieuw leven. Het bracht my de vergeven van al mijn groote zonden. Het bracht my Hemei- sche vreugde, en verlossing van de zwa re last, dat ik zoo veelen jaaren had ge dragen. Het bracht mij ook de groote blijdschap toen ik die roepstem des Hee- ren hoorde, „GIJ ZULT HET WOORD DES HEEREN PREDIKEN". Dank zij God. Ja, alles was voor mij nu nieuw ge worden in een oogenblik. Dat is ook wat men leest in God's Woord. Hier staat het duideluk geschreven in het tweede boek van Corinthiers 5 17. Hoor maar wat dat zegt in dat verse. „Zoo dan in dien iemand in Christus is, die is een nieuw schepsel; het oude is voorbij ge gaan, zie het is alles nieuw geworden". Zoo was het dan ook met mij gebeurd in de maand October 1934. Ik kan dat natuurlij'c nooit vergeten, en daar heb nu al haast 50 jaar van gesproken in het prekon van het evangelie van Jesus Christus. Ik ben nu toch zeer dankbaar dat ik het nu kan vertellen in het Eilanden Nieuws tot onze menschen in Holland, en tot veel van mijn oude vrienden in Flakkee en in mijn geboorte plaats Dirksland. God zegene het Eilan den Nieiuws. Ik v/erkte in een fabriek als een elec- trizijn toen ik tot Jesus bekeerd werd. Ik had nu een grootere kracht gevonden dat bracht mij van den donker van mijn groote zonden, tot het GROOTE LICHT VAN DE ZALIGHEID IN CHRISTUS JESUS. „Jesus sprak deze woorden, „Zoolang Ik in de wereld ben, ben Ik het Licht der wereld". (Johannes 9 5). Dat geestelijke Electrische licht had mijn donker hart verlicht, en verlost van die groote zonden. Een paar dagen later veele menschen in die fabriek hoorde dat Jan Kastelein een nieuw mensch geworden was. Ik kon daar natuurlijk niet van zwijgen. Ik begon al te prediken de naaste dag tot al mijn meedewerkers in die fabriek. Daar waren veel Christelyke menschen, in die fabriek, en die waren zoo blij toen zij dat hoorde: Ja, de Bibel zegt toch dat wij mosten met onze mond Jesus bekend maken. Hier in Romeinen 10 10 staat geschreven, „Want met het hart gelooft men ter rechtvaardigheid, en met den mond belijd men ter zalig heid". Mijn hart was vol met Hemelsche vreugde, en liefde voor onze Heere Je sus Christus. Mijn mond moest daar nu toch van spreken tot andere menschen, zoo dat ook andere menschen tot Jesus bekeerd zouden worden. Nu dat ik een heel nieuw mensch geworden was, be gon ik ook een heel nieuw leven. Ik vloekte nu niet meer. Ik werd ook niet meer dronken. Ik ging ook niet meer naar plaatsen waar Jesus ook niet kwam. Ik koopte nu een Bibel en Bi- belsche boeken. Ik ging nu naar de kerk Zondags God's Woord te hooren. Ik had die kerk verlaten toen ik nog maar 14 jaar oud was. Ik werd het zwarte schaap in mijn huis, maar ik werd het eerste verlorene schaap dat Beste vrienden en vriendinnen, we gaan weer vol goede moed beginnen. En ook aan een nieuwe maand, en daar mee aan een nieuw en tevens laatste kwartaal. Het is nu herfst en dat is op alle terreinen goed zichtbaar. Maar we hebben toch zeldzaam mooi weer gehad. Het liep wel mee met het binnenhalen van de oogst. En dat is een heel voor naam ding nietwaar. We zagen veel mensen langs de wegen fietsen, vooral bij de avond. Het was ook zo zacht, als het in de zomer zelfs niet geweest is. Vooral als je hele dagen binnen zit, ga je er graag eens tussen uit. Je moet het pakken als het nog kan. Want de winter staat voor de deur. We geven een een voudig raadsel om mee te beginnen. Dit werd ingezonden door Jaap Joppe. Er liggen nog enkele ingezonden raadsels te wachten, maar we kunnen ze niet allemaal tegelijk plaatsen, want dan moeten jullie „overuren" gaan maken, en dat zullen we proberen te voorko men. OKTOBERRAADSEL 1 1. zoon van Naomi 2. Paradijsrivier 3. gebregte bekend om zijn ceder- bomen 4. titel van de Ethiopische koningin (Hand. 8) 5. één der kleine profeten 6. hier stichtte Paulus een gemeente op zijn eerste zendingsreis 7. tollenaar die in een boom klom om de Heere Jezus te zien 8. knecht van Abraham 9. bijnaam van Thomas 10. zoon van Aaron 11. hogepriester uit het N. T. De beginletters vormen de naam van een koning in Salem (Gen. 14). HET SLIMME BOERTJE In het Duitse stadje W had men veel last van meikevers. Ieder jaar werden daar de bomen door die kevers kaalge- vreten. Men zou krachtige maatregelen nemen om dit kwaad te bestrijden. De burgemeester liet een advertentie tot Jesus Christus bekeerd werd. Wie had dat ooit gedacht, dat die godde- looze Jan Kastelein van Dirksland een prediker zou worden? Ja, dat is wat die GROOTE KRACHT VAN GOD'S WOORD KAN DOEN. Hij kan ook u levend maken, als gij van uw zonden moei ben. Maar gij moet tot Jesus ko men als een arme zondaar, want Hij is in de wereld gekomen om zondaren za lig te maken, en geen goede menschen want daar zijn alleen maar twee klas sen van menschen in deze wereld, be keerde menschen, en onbekeerde men schen. Daar zijn dan bekeerde zondaren, en onbekeerde zondaren. Paulus zegt ons in Romeinen 3 23, „Want wij hebben al len gezondigd en derven de heerlijkheid Gods". Toen ik nu tot Jesus bekeerd gewor den was dacht ik dat mijn lieve ouders zouden nu toch zoo blij wezen toen ik thuis kwam en vertelde hen wat Jesus voor mij had gedaan. Maar zij konden dat niet geloven. Ik had nu toch al 18 jaaren voor den duivel geleeft in Dirksland en ook in Amerika. Ik had toch alles geprobeerd om een beetje vreugde te vinden in de ze wereld. Ik was al heel vroeg begon nen in Dirksland met bier drinken, en jenever. Ik kon keen vreugde vinden in deze dingen maar alleen slaaplozen nachten en veel verdriet. Maar ik wist niets anders, en ik kon niets anders doen, en zoo bleef ik op die zelfde pad loopen. Ik wist niets anders dan dat het oordeel God's zou op mij komen voor al mijn groote zon den, maar God had genade voor mijn arme ziel, en HET „KRACHTIGE WOORD DES HEEREN MAAKTE MIJ VRIJ". In Johannes 8 31-32 lezen wij deze wonderlijke woorden die onze lieve Hei land sprak tot de Joden. „Jesus dan zei- de tot de Joden die in Hem geloofden: Indien gyiieden in Myn Woord biyft, zoo zflt gü waarlflk Mijne discipelen, en zult de Waarheid verstaan, en de Waarheid zal u vrijmaken". Wat wonderlijke woorden, „DE WAARHEID ZAL U VRIJ MAKEN". Weet gij de echte waarheid? Hebt gij die echte waarheid aangenomen? Al leen die echte waarheid van God's Woord kan u vrij maken. Jesus zegt ons ook weer in een ander verse in Johan nes 14 6, „Jesus zeide tot hem. Ik ben de Weg, en de Waarheid, en het Le ven; Niemand komt tot den Vader dan door My". Menschen in deze wereld proberen van alles om naar den Hemel te gaan, maar wij kunnen niet naar den Hemel gaan aan de verkeerde weg. Jesus is de weg die naar den Hemel leidt, en daar is geen andere weg. Daar is ook nog een andere weg, en deze weg is heel breed, en deze weg gaat naar de heil, en daar zijn nog millionen van menschen die daar op wandelen. Laat onze Heiland weer tot ons spreken uit Zijn Woord, „Gaat in door de enge poort, en breed is de weg die tot het verderf leidt, en veelen zyn er die door dezelve ingaan. Want de poort is eng en de weg is nauw die tot het leven leidt, en weinigen ziJn er die denzelven vin den". (Mattheus 7 13-14). Veele menschen zeggen misschien, „O hoe kan ik dat toch ook zeker we ten, dat Jesus mijn Heiland is? Gij kunt dat alleen weten als gij wil ge- looven v/at Jesus u zegt. Meeste men schen denken dat hun goede werken is in 'de krant plaatsen die als volgt werd opgesteld: „Voor élke dekaliter levende mei kevers vx)rdt op het gemeentehuis te W een Mark uitbetaald." Dat hielp nog eens. Iedereen, jong en oud was in de weer om meikevers te vangen. De biu-gemeester moest heel wat Marken uit betalen. Maar op zekere dag komt een boertje het stadje binnenrijden. Op zijn wagen staan enkele zakken vol meikevers. Op het gemeentehuis gaat het boertje af rekenen. En net als hij het vrij aan zienlijke bedrag dat de burgemeester hem uitgeteld heeft, in zijn zak wil ste ken, komt de commissaris van politie binnen. Zodra hij het boertje ziet roept hij uit: „Burgemeester, die vent is hier niet vandaan. Hij komt uit M!" „Zo", zegt de burgemeester, terwijl hij het geld weer opstrijkt. „Ja", zegt het boertje, „ik kom uit M". „Maar kerel, je snapt toch wel dat ik voor meikevers uit andere plaatsen geen geld kan uit betalen. M ligt wel twee uur hier vandaan!" „Ja burgemeester, een dikke twee uur!" zegt het boertje. „Maar in de ad vertentie staat niet, dat het speciaal meikevers uit W moeten zijn. Wat men belooft moet men doen. Ik heb wel vijf mud levende meikevers en moet dus 50 Mark van u hebben." „Wel sakkerloot", roept de politieman, terwijl hij het boertje bij de schouders pakt, „als je niet dadelijk met je vracht je vertrekt, zal ik je door de politie buiten de stad laten zetten." „Ja", zegt nu ook de burgemeester, „ga jij maar naar huis en probeer daar je meikevers maar te verkopen aan je eigen burgemeester." „Als jullie er zo over denken, dan zal ik maar gaan", zegt het boertje kalm. Hij verlaat het gemeentehuis en rijdt met z'n vrachtje weg. „Zo'n domme boer!" zegt de poUtie- man. „Hoe krijgt hij het in. z'n hoofd!" zegt de burgemeester. Even later gaat er een verontrustend bericht door het stadje. De kinderen ver tellen overal dat er op het kerkplein een boer staat met een wagen vol mei kevers, en dat hij ze allemaal laat weg vliegen. Dat hoort ook de burgemeester. „Heeft die vent dan helemaal geen verstand!" roept hij boos uit. Haastig verlaat hij het gemeentehuis en naar het kerkplein. „Ja, edelachtbare", zegt het slimme boertje, zodra hij de burgemeester ziet, „wat moet ik doen?" Hij krabt zich eens achter de oren en vervolgt rustig: „U wilt ze niet hebben genoeg om de genade van God te ont vangen. Het is niet onze goede werken dat ons die zaligheid brengt, maar het is het goede werk van Jesus aan het kruishout en u groot geloof is Hem en dat Hij daar voor uwe zonden aan dat kruishout is gestorven; Gelooft dat nu, en dan Hij zal ook u die zekerheid ge ven dat gij naar den Hemel gaat als u deze wereld straks zal gaan verlaten. Ik denk dat sommige van u zeggen, „Ja, maar hoe kan ik dat dan toch zoo maar aannemen?" Gij kunt de gave van God aannemen als gij gelooft dat God staat bereid om het tot u te geven. Als gij wil gelooven dat God's Woord zegt in Johannes 14 13-14 waar men deze woorden lezen, „En zoo wat gij begeeren zult in M^nen Naam, dat zal Ik doen, opdat de Vader in den Zoon verheer lijkt worde. Zoo gij iets begeeren zult in Myne Naam, Ik zal het doen". Begeert u zalig te worden? Begeert u Jesus als u Heiland te kennen? Begeert u naar den Hemel te gaan als u komt te ster ven? Begeert u het eeuwige leven? Wat begeert u! Jesus zegt weer tot u, „EN ZOO WAT GIJ BEGEREN ZULT IN MIJNEN NAAM DAT ZAL IK DOEN". Jesus is toch geen leugenaar, want Hij zegt wat Hij meent, en Hij meent wat Hij zegt. Gelooft toch wat God's Woord tot u zegt, en neemt aan wat Hij u geven wil. Het Woord van God kan niet veel voor u doen als gij het niet wil geloven. God's Woord is alleen maar krachtig als gij het wil gelooven, en aannemen wat God u belooft. Zijt gij dorstig, komt naar het water en dan drinkt daar van tot dat uw tevreden bent. Hebt gij honger? Jezus zegt tot u. „Ik ben het brood des Levens, die tot Mij komt, zal geenszins hongeren, en die in Mij gelooft, zal nimmermeer dorsten". (Jo hannes 6 35). Het brood is daar, en het water is daar; Komt dan toch te eten, en te drinken en gaat dan verza digt naar u huis. Ja, ik weet misschien sommige van u zeggen, „Ik kan toch niet komen tot Jesus want dat moet u gegeven worden". Ja, dat weet ik ook van ondervinding. Maar vergeet niet als gij in u hart begeert Jesus te kennen dat die Heilige Geest heeft u die begeerte gegeven, want dat komt niet tot een mensch zonder dat de Heilige Geest u die be geerte geeft. Als gij dan nu op dit oogenblik die begeerte hebt in u hart Jesus te kennen, gaat dan naar u ka mer, en valt op u knieën en buigt In nederigheid in zijn aangezicht, en zegt, „Heere Jesus ik weet dat ik een groote zondaar ben, en ik heb groot berouw in mijn hart dat ik zoo gezondigd hebt door mijn groot ongeloof. Ik komt tot u met al mijne zonden net als de arme tol lenaar, en ik will ook zeggen als die tollenaar :„0 God wees myn zondaar genadig". (Lucas 18 13). wordt vervolgd Jan C. Kastelein Box 622 Upland, Indiana, U.S.A. ■■■■■^■■■■■—M1—B—MMBaaill.ll«IPll I THOLEN Ploegwedstrijden uitgesteld: De op zaterdag 27 september te houden ploeg- wedstrijden van de Plattelands Jonge- rengemeenschap Zuid op het perceel van de heer Sieling zijn uitgesteld tot zaterdag 4 oktober a.s. In verband met de mooie weersomstandigheden zijn de deelnemers met werkzaamheden op hun eigen boerderijen bezig. en ik heb geen zin om ze weer mee te nemen. Mijn paardjes zijn ook niet zo heel sterk!" Ondertussen maakt hij weer een zak los, blijkbaar met het doel om de kevers de vrijheid terug te geven. „Laat dat, laat dat!" zegt de burge meester. Hij ziet nu wel in dat hij aan het kortste eind trekt. „Kom mee, ik zal je betalen!" De boer nam lachend het geld in ont vangst en reed weg. De volgende dag was de advertentie gewijzigd. BRIEFWISSELING Carolien Harinck - Goes. Hartelijk dank voor de leuke foto. Ik ben er echt blij mee. Is het druk geweest op je verjaardag en nog kaarten ontvangen? Ja, met dat vak tobben er wel meer, Carolien! Je zal het best druk krijgen met de studie. Groetjes aan Annette hoor! Piëta van Loon - Nieuwe Tonge. Van harte welkom Piëta in ons hoekje. Je dacht natuurlijk dat oom Ko je verge ten was, maar je ziet dat dat geen waar is. Ik hoop dat je een trouwe raadsel- vriendin mag worden. Je bent dus een zusje van Cobie? Je werk ziet er mooi uit hoor. Je schrijft keurig. Cobie van Loon - Nieuwe Tonge. Dan moet jij dat zusje zijn van Piëta, dat kan niet anders hé. Ook keurig gewerkt hoor. Fijn zeg dat je niet meer terug hoeft. Je zal zelf wel zien als een raad sel geplaatst wordt. Hartelijk dank er voor. Het is een hele trap zeg iedere dag. Gelukkig is het nog goed weer. André Kastelein - Zeist. Ik begrijp dat het een rommel is bij jullie in de laan. Voor riolering moet je nu eenmaal in de grond zijn André. Maar je hebt nu iedere dag wat vertier, al is het voor je vader erg lastig. Je opa is dus overleden André? Hoe oud is opa ge worden? Hannie Grinwis - Ouddorp. Het is een goed teken dat je graag naar school gaat Hannie! En dan ook je best maar gedaan hé. Jullie hebben dus heel veel bramen schrijf je. Die groeien er wel in Ouddorp. Zal ook eens een dagje bramen komen plukken hoor. Sukses met de blokfluitles! Marleen v. d. Veer - Herkingen. Oom Ko heeft ook een fijne vakantie gehad hoor, maar hij is niet zover weg geweest als jullie. Een goed teken dat je graag naar school gaat Marleen. Je zit dus bij Marina in de klas? Leuk is dat zeg. Van je eigen geboortedatum aftrekken: 14 - 5 - 46. Annemarie v. d. Veer - Herkingen. Je versje komt wel Annemarie, maar even geduld. In de herfst is het altijd In het jaar 1913 werden vader en moeder Tournier gewekt door het ge kir van duiven boven hun slaapkamer en een uur later was de duivendroom van zoon Jacques voorbij. Althans zo leek hefc. Datzelfde jaar nog herbegon hij met zijn clandestiene handel en op voorspraak van moederlief mochten ze blijven. Nu 67 jaar later is ongehoorza me Jacques met zijn duiven, v/aarvan bij de aanschaf zijn moeder suste dat het maar een bevlieging was, een dui- venliefhebber geworden van wereld klasse. Er zijn nauwelijks voldoende synoniemen voorhanden bij het schrij ven over de Belgische grootmeester Tournier uit het grens- en provincie stadje Lommei. Komend vanuit Luijkgestel behoeft men er niet de Lommelse kasseien over, want nog in de randbebouwing van Lommei huizen de prominente vogels van de familie Tournier. In drommen dringen de liefhebbers wekelijks zijn veste binnen om te trachten enkele druppels van het goede bloed te be machtigen. Dure „Mercedessen" maar ook de „Tweedehands" van Jan Modaal stoppen in de Lepelstraat te Lommei, met achter hun vestzak de blauwe brie ven die vlot worden afgegeven, want wie eenmaal in het Mekka der kampi oenen is binnengedrongen, wordt de be geerte te sterk. Bij alle glorie en gewin is de nu bijna 79-jarige statige gentleman Tournier de eenvoud zelve gebleven. Een eenvoud die bij een kwarteeuw lang heeft toe vertrouwd aan duivenperiodieken en waaruit nog steeds wekelijks de lief hebbers wijsheid weten te putten. Altijd bleef hij bereid alle liefhebbers, arm of rijk, op dezelfde sympatieke wijze te woord te staan. Deze eigenschappen heeft hij ook overgedragen op zijn zoon Edmond, nog meer behept met dat ge moedelijke, vriendelijke, eenvoudige ge dragspatroon wat we in onze zuiderbu ren zo waarderen, die nu de renstal grotendeels leidt en er keihard mee Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld.. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepu bliceerd. ZUSJES BIJL Mijn vriendin zegt, dat Martine Bijl en Hendrikje Bijl (Imca Marina) twee lingzusters zijn. Is dat werkelijk waar? Antwoord: Hendriktje (met een t) is een Groningse en werd in 1944 te Zuid broek geboren. Martine zag in 1948 in Amsterdam het levenslicht. Voor een tweeli.ng ligt dat te ver uit elkaar. Ze zijn geen familie van elkaar. wat druk hé. Wat een vakken heb jij op school zeg. Het zal nu niet zo vaak zeüen zijn. Het kan al hard stormen hoor, om deze tijd. En dan is het niet zo leuk op het water. En je zal het ook nog moeten leren! Leonard de Visser - Middelhamis. Je vindt het dus leuk gaan op school als je maar mooie cijfers hebt. Maar daar moet je zelf voor zorgen Leonard. Het zwemmen zal nu wel afgelopen zijn in het Haringvliet. Het wordt nu te koud hé. Ik wist niet dat er in Middelhamis een bos was hoor. Een hut is echt wel leuk. ALLEMAAL de hartelijke groeten van oom Ko! VAKANTIEVERSLAG Vanmorgen is de school weer begon nen. Je moet wel weer even weimen na al die vrije tijd. Daarvan ga ik nu wat vertellen. Zomervakantie 1980 De eerste week van de vakantie zijn we in Hoenderloo geweest. Toen we met de auto bij ons vakantiehuisje aan kwa men, mochten we er nog niet in. We hebben toen eerst een ritje in de omge ving gemaakt. We bezochten het Ere- veld Loenen waar een heleboel gesneu velde soldaten uit de tweede wereld oorlog zijn begraven. Daarna zijn we naar het schaapscheerdersfeest in Loe nen geweest. Toen we tenslotte bij ons huisje kwamen kregen we de sleutel. 's Zondags zijn we in Beekbergen naar de kerk geweest. 's Maandags hebben we het Burgers dierenpark in Arnhem bezocht. Van daaruit zijn we met een treintje door het Safaripark gereden, tussen de leeu wen en andere wilde dieren door. Dinsdags hebben we een vriendje die ook in de buurt met vakantie was, op gezocht. Woensdags hebben we een prachtige tocht door de Hoge Veluwe gemaakt. 's Avonds zijn we nar de Wildkansel bij Hoog Buurlo geweest, daar hebben we herten en wUde zwijnen gezien. Dat was erg mooi. Donderdag zijn we naar het Jacht- museum in kasteel Doorwerth gegaan. Vrijdag zijn we nog in de speeltuin „Julianatoren" geweest en hebben ook nog bosbessen geplukt. Zaterdag zijn we van Hoenderloo over Stellendam naar Haamstede gereisd. Daar hebben we twee weken in een sta-caravan gewoond. We hebben daar veel gevist en gevliegerd, en omdat het niet zulk mooi weer was ook gepuzzeld en andere spelletjes gedaan. Daarna hebben we nog heerlijk drie weken thuis gespeeld. Die fijne vakantie was om! speelt. Want nog steeds na driekwart eeuw spelen zijn de Toumiers niet uit de kop van het klassement te houden. Twee wereldoorlogen heeft Tournier met zijn duiven overleefd. Bloeddorstige Uhlanen en moordzuch tige Nazi's, hij is ze even ongehoorzaam geweest als zijn ouders en heeft de dui ven nooit opgeruimd. Wegge's, Gumays, Vandevelde's, Pijckes, Hansennes, Sions, Fabries, Janssens en meer beroemde rassen van een halve eeuw Belgische duivenheerschappij, misschien zit er nog 5»/o van in een Toumierduif. Dit moet dan overgebracht zijn door de duiven die de mooiste pahnares hebben behaald en vele eerste prijzen op hun aktief hebben, want alleen daarmee voortgaan is altijd de selektiemethode van Tour nier geweest. Steeds streven naar de grootst moge- KLEEFJURKEN Ik heb enkele jurken van polyester en van SQO/o acryl en 50*/o modal. Die plakken erg tegen mijn benen als ik ze draag. Zelfs een onderjurk helpt daar niet tegen. Is er iets tegen te doen? Antwoord: We vermoeden, dat u ook nylon panties draagt en zo'n panty trekt zelfs door een anti-statische onderjurk nog kunststoffen aan. Het verschijnsel is mede afhankelijk van de temperatuur buiten en in de kamer. Daarom leggen sommige dames hun kleren wel eens in de diepvries, maar dat helpt natuurlijk maar korte tijd. Een betere oplossing is de volgende. Als u deze jurken en uw nylons wast, doet u in het laatste spoelwater een scheut v/asverzachter. Daarna nat uit hangen. Bent u zelf zo statisch geladen, dat u bij het lopen over een nylon tapijt bij aanraking van metalen voorwerpen een schokje krijgt, dan zult u last blijven houden van die statische elektriciteit tijdens het dragen van kunststoffen over elkaar. De kledingstukken kunnen zelfs gaan knetteren en kleine vonkjes afgeven. In dat geval doet u er verstan dig aan, endere stoffen te kiezen voor uw bovenkleding. HART EN RIEM Sommige mensen zeggen „een hart onder de riem steken", maar volgens mij moet het wezen „een riem onder het hart binden". Antwoord: U wil het hart tegen af zakken behoeden, maar ons hart kan niet afzakken en zeker niet tot de broekriem! De uitdrukking stamt uit „de goede oude tijd", toen soldaten een schuin over de borst lopende riem droe gen, die moest voorkomen dat zijn gor del met mes, pistolen en munitie afzak te. Als een soldaat in de strijd de moed verloor probeerden zijn meerderen of zijn kameraden hem weer „een hart on der de riem te steken". Met andere woorden: nieuwe moed in te spreken. Taaivorser Kerdijk denkt aan roei boten, die hadden vroeger geen dollen. De roeiriemen steunden in een holte van de bootrand die „hart" genoemd werd. Sleet die holte te ver uit, dan moest men daar wat hout wegsteken en een nieuw ,,hart onder de riem steken". TELEFOON OP SLOT De telefoons met kiesschijf kun je met een hangslot beveiligen tegen ge bruik door anderen. Maar hoe voorkom ik misbruik door huisgenoten bij een te lefoon met drukknoppen? Antwoord: Zo'n toestel kan, even als telefoons met kiesschijf, geleverd worden met slot en sleutel, zodat u het wel degelijk kunt afsluiten. Dat Js gemakkelijker dan de stekker uit de kontaktdoos te trekken en het apparaat mee te nemen of achter slot en grendel te plaatsen. Tenslotte kunt u uw telefoonaansluiting door de PTT tij delijk laten afsluiten, b.v. als u enige weken met vakantie gaat. Dat kost niets extra. WAAKVLAM Wat gebruikt een waakvlam van mijn geyser ongeveer aan gas? Antwoord: De waakvlam van een keukengeyser verbruikt circa 15 liter gas per uur en die van een gaskachel, cv. of gasboiler 25 liter. U kunt daarom de waakvlam 's nachts en op dagen dat u weinig of geen heet water gebruikt, maar beter uit laten. Bij boi lers, cv. en gaskachels is het aan- en uitdoen veelal te omslachtig. De „jonge Baron" 5090004-76 Ie interprovinciaal Chateaumoux 1980. •jir lijke kwaliteit heeft deze superduiven- kenner, die in zijn jeugd bij de Belgi sche legerpostduivendienst met zijn schelmenstreken zijn superieuren soms tot wanhoop bracht, maar die een weer galoze feeling heeft voor het gevederde volkje, wereldfaam bezorgd. Zijn duiven vliegen in vijf werelddelen en waar de hokken met veel Tournier bloed zijn bevolkt worden topprestaties geleverd. Een bezoek aan deze in de zomer soms 500 duiven tellende kolonie zou U evenals mij met Sheba's koningin doen uitroepen „de helft is mij niet aange zegd". Uitslagen d.d. 29-9-1980 in Hotel Bel- levue te Middelhamis. Afdeling I: C. Spee - J. Smalheer 1-1 K. Vis - A. Verohne 2-0 B. Vis - C. Polder 0-2 J. V. Hoorn - J. Dekker 1-1 Afdeling II: H. Koese - I. Koese 1-1 P. V. Brussel - N. Quispel 2-0 A. Knape - J. Lodder 2-0 A. Krijgsman - G. v. d. Sluijs 1-1 Afdeling III: T. V. Brussel - W. Vroegindeweij 0-2 S. Hoogzand - L. Taaie 1-1 M. Klink - J. Kamp 2-0 A. V. d. Sluijs - H. Schellevis 2-0 Afdeling IV: H. Noordijk - R. Jacobs 1-1 J. V. d. Kooij - J. Koppelaar 2-0 N. Kievit - J. de Rooij 2-0 J. Holleman - L. C. N. Kievit 0-2 L. V. Erkel - J. Groenendijk 2-0 Onder dit „kopje" willen we U voor taan graag wekelijks op de hoogte hou den van de aktiviteiten, die onderno men worden om het benodigde bedrag van 36.000,— voor 2 scholen op Haïti bijeen te brengen. U ziet Goeree-Over- flakkee. Woord Daad, scharen zich rond de school. Zoals U weet (of misschien ook nog niet) kan men op dit eiland slechts in een enkel geval spreken van een ge bouw, waar de school is ondergebracht. Veelal wordt onderwijs gegeven in een geheel open, met riet afgedekte ruimte, de één op nog primitievere wijze dan de ander. Schoolborden zijn stukken afgedankt hardboard; bij gebrek aan banken zitten de kinderen op latten enz. Hier mogen (moeten) we met elkaar iets aan doen. Graag vermelden we hier, dat zelfs van buiten onze Flakkeese grenzen de aktie, die eigenlijk officieel nog moet beginnen, bekendheid heeft. Er kwam deze week vanuit St. Philipsland een gift van 100,binnen. Een geweldig fijne stimulans. Hartelijk dank ook voor de overige giften! De stand op de bank rekening is nu 4972,25. (Giro 22252 van Rabobank Stellendam, met vermel ding van het banknr. 361.313.772 t.n.v. Stichting Woord Daad, Goeree en Overflakkee, „Scholenplan Haïti.) We vinden het natuurlijk geweldig al deze giften en we zien er graag nog vele tegemoet, maar geweldig zou het ook zijn U te ontmoeten op de officiële startavond in Dirksland D.V. zaterdag avond 11 oktober in de Ned. Herv. kerk. Aanvang 19.30 uur. PROGRAMMA: Het programma zal bestaan uit: Meditatie door ds. Aangeenbrug De stichting „Woord Daad" door ds. Beens (landelijk voorzitter) Sluiting door ds. Dekker Scholenplan Haïti - dhr Visser Koorzang: koren o.l.v. dhr v. d. Heuvel; koor van Dirksland Samenzang, orgelspel, trompet Verkoop van o.a. houtsnijwerk in „Onder de Wiek" Kollekte voor de aktie „Scholen plan Haïti". Uitgebreide informatie in de speciale „Haïti-krant", die in de week van 6 - 10 oktober huis aan huis bezorgd zal worden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 6