hmbredrttse keukencentrunn 'S^tielernan bv mélissant "fr^^sS Dijkverhoging Oostf ialiiiee om vrijwel alle risico uit te sluiten "^n-wsT S0% korting voortMexekerttad! X Jac. de Gast X X all-round X of Ie monteur X concerteerde te Oude Tonge Rabobank organiseert gevel-puzzel wedstrijd Nieuwe directeur Arbeidsbureau Ruim 6 miljoen voor 5 jaar veiligheid. Automobielen-verkoophal MIDDELHARNIS 26e jaargaaig Vrijdag 3 oktober 1980 No. 4931 C3HR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOULANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt ttoeetnaal per tpeekdinsdag- en vrijdagavortd 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD EUROPESE BOEREN MELKEN EN GEMOLKEN WORDEN AUTOMOBIELBEDRIJF X vraagt voor X X spoedige indiensttreding X Sollicitaties te richten aan J Korteweegje 41 DIRKSLAND Tel. 01877 -1122 Om plaats tie maken voor nieuwe modellen bredt Keukencentrum Tieleman aan: 12showroomkeukensrnet^U^ Jw/lnfil^ 18gr.n.nen«iken«e.höek^ 20.SO%llOHing 48 voor- en achterdeuren met ZQ'SQ HOfutlQ 1 set badkamërmeubiiair met Arie J. Keijzer Als maar, zoals aanvankelijk de bedoeling, de Oosterschelde in 1978 zou zijn afgesloten, dan zou nu, in Oostflakkee, de in uitvoering zijnde dijkverhoging niet nodig zijn geweest. Het wordt wel 1985 vooraleer een Oosterscheldedam het getij zal bedwingen en tot dat tijdstip loopt het Oostf lakkeese land het risico nog eens door het water verrast te worden. Een „zeer minimale" kans weliswaar, maar voor de omliggende Water schappen en de Minister van Verkeer en Waterstaat toch voldoende om een dijkverhoging te verlangen en toe te staan, ettelijke miljoenen gul dens ten spijt Over 5 jaar, wanneer de dammen (Oosterschelde- en Philipsdam) er üggen, blijkt het misschien tevergeefs besteed, mis schien BEZOEKT ONZE OOK OP VRIJDAOAVOIVD GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 TELEFOON 01870-2043 JEUGDWINTERWERK EV NIEUWE TONGE POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redaAie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01108 ABONNEMENTSPRIJS f 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. By contract speciaal tariel VINGERUNG 3-MJDDELHARNIS-TEL. 01870-2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau Melk is de topper van de Europese landbouw. In ons land zqn na Joris Driepinter vele bekende Nederlanders op het reclametoneel verschenen om melk te slijten. Andere bekende en minder bekende Nederlanders voeren actie tegen een dure Europese land bouwpolitiek en slepen er melk by. Melk is een belangrijk produkt ge worden. Een vijfde deel van de agrari sche produktlewaarde in Europa komt van de melkveehouderij. Twee miljoen boeren houden er melkkoeien op na. Zij melken ongeveer 100 miljoen ton, dat is in liters gemeten een 1 met 13 nullen. Die melkplas groeit nog steeds: als de ontwikkeling juist wordt geschat is dat voor dit jaar rond V-k''k. De melk veestapel in Europa blijft zo ongeveer gelijk, maar de 25 miljoen koeien we ten hun melkgift elk jaar weer op te voeren. De Nederlandse veehouderij heeft een voortrekkersrol op het gebied van de melkveehouderij. We tellen 2,2 miljoen melkkoeien die goed zijn voor 11 mil jard liter per jaar. De Nederlandse koe geeft de hoogste melkproduktie. De vee houders vinden een produktie van 5 tot 7000 kg per jaar normaal, terwijl hun collega's in andere Europese landen ge noegen moeten nemen met 3000 tot 4500 kg melk per koe. Uit melk wordt een uitgebreid arse naal van consumptie- of zuivelproduk- ten bereid. Naast de „gewone" drink- melk (consumptiemelk) wordt zgn. in- dustriemelk in de zuivelfabrieken ver werkt tot zuivelprodukten. Naast de vanouds bekende boter en kaas zijn dat o.m. vla, yoghurt, kwark, chocomel en vele andere. Europese zuivelpolitiek De Europese landbouwpolitiek richt zich op een redelijke inkomensvorming van de boeren, op een goede en regel matige voedselvoorziening en op voed sel tegen betaalbare (consumenten) prij zen. Als onderdeel van de gemeenschappe lijke landbouwpolitiek speelt het zuivel beleid een belangrijke rol. Met een inge wikkeld markt- en prijsinstrumenta- rium probeert de Europese Gemeen schap de melkveehouderij op de been te houden. De laatste 10 jaren komt dat neer op een streven naar markteven wicht, redelijke consumentenprijzen en behoorlijke boereninkomens. Er is ±e veel gemolken, d.w.z. de melkplas groeide te hard en werd niet leeggedronken of opgegeten. De zuivel- voorraden (voornamelijk boter en melk poeder) groeiden en kostten aan opslag en afzet veel geld. Dit heeft de Europe se beleidsmakers nooit zo lekker geze ten, want de zuivelkosten werden in rekening gebracht bij de Europese Ge meenschap. Deze last is van enkele mil jarden guldens opgelopen tot 12 13 miljard gulden per jaar. De uitvoer van zuivel naar landen buiten de Gemeenschap heeft het afge lopen jaar ruim 2 miljard gulden ge kost. Het waren de zgn. exportrestitu ties of aanvullingen op de exportprijs, omdat de wereldmarktprijzen onder het Europees niveau liggen. Hoe meer zui- velvoorraden, hoe meer kosten, hoe vlugger en feller de kritiek op het dure zuivelbeleid van Europa. De ellende van eenmaal gegroeide antipathieën tegen de „dure melkveehouders" ligt in het feit dat deze weerstand niet vlug ge broken wordt. Boerennoodlot En toch blijft het Europees beleid volgens het boekje ook gericht op de boerentnkopiens. De lage inkomens zet ten vele veehouders aan tot een uitbrei ding van de melkproduktie. Hoe meer liters, hoe groter de opbrengsten, hoe beter het netto-resultaat op het bedrijf. Het <mJT< gevolg van het ondeme- mersstrtvyn uit zich in een melkplas die te groot is. Het zuivelaanbod overtreft de vraag en dan zit de Europese Ge meenschap-met de brokken (of kosten). Volijverig wordt in Europa gezocht naar geneesmiddelen voor een herstel van de evenwichtige zuivelmarkt. De oplossingen worden gezocht in de af- zetsfeer (meer afzet) en in de produktie (minder melk). Dit laatste lijkt volgens de meeste Europenanen (ook politici) de beste remedie. Dat kan wel zo zijn, maar men gaat dan wel volledig voor bij aan de inkomens van 2 mUjoen Europese veehouders. Elk micldfel om de melkproduktie te vermin(Jei?ipn gaat ten koste van het boereninkomen. Tenzij het zuivelpoli- tieke systeem wezenlijk wordt veran derd of tenzij de consument bereid is meer voor duivel te betalen.' Noch hpt één, noch het ander ligt voor de hand. Er blijft dan nog alleen maar het zwaard voor de veehouders over. Die zullen elke aanval op het Europees zuivelbeleid moeten betalen. Is het dan verwonderlijk dat zij zich fel verzetten tegen dit noodlot? Wat meer begrip voor de twee miljoen Europese melkveehouders zou waarschijnlijk lei den tot het altijd begeerde zuivelwon- der. B. Schouwing 'itbttitenlm^ wegi^wm. De bekende Doelenorganist Arie J. Keijzer concerteerde afgelopen zaterdag 22 september, op uitnodiging van de Stichting Kerkconcerten Goeree Over- flakkee, op het Frobenius-orgel in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge. Op het programma bevonden zich werken van J. S. Bach, en een door de concertgever zelf geconmponeerde sym phonic. Geopend werd met de bekende Toc cata en Fuga in d-moU van J. S. Bach. Deze compositie werd op muzikale wijze tot klinken gebracht. Zeer spanningsvol vertolkt Vervolgens 2 koraalbewerkingen van J. S. Bach, te weten: „Wachet auf, ruft uns die Stimme" en „Schmücke dich, o liebe Seele". Eerstgenoemde bewerking werd op fraaie wijze gearticuleerd. Het tweede koraal klonk ingetogen. Prach tige trillerfiguren werden tot klinken gebracht. Zeer fraaie registraties wer den uitgekozen. Als laatste punt vermeldde het pro gramma een (bijna 40 minuten durende) Symphonic, gecomponeerd door Arie J. Keijzer zelf, bestaande uit de delen Al legro Maestoso, Grave, Scherzo, An dante en Finale. Het eerste deel vormde een feestelijke inleiding. Een prachtig thema werd hierin op schitterende wijze bewerkt. Het Grave-deel heeft veel weg van een soort treurmars, waarin de ostinate bas een hoofdrol speelt. Hierop volgen nog de delen Scherzo, Andante en Fi nale. De Finale, een grandioos slot, waarin de twee, door de gehel sympho nic doorgewerkte thema's weer op de voorgrond treden. Psalm 147 1 wordt ook in het slot doorgewerkt, waama het beginthema weer op meesterlijke wijze wordt gehanteerd. Arie J. Keijzer is de eerste organist- componist die na Louis Vieme de vorm van de symphonic weer ter hand heeft genomen. Dat Arie J. Keijzer daar op meesterlijke wijze in is geslaagd be hoefd geen betoog! We zullen hopen dat deze bekende concertgever nog vele malen op ons eiland zal concerteren. Dirksland Martin Mans In het kader van een binnenkort door de Rabobank mt te geven kalender met gevels van heel Nederland, hebben de gezamenlijke Rabobankkantoren van Goeree-Overflakkee, Schouwen-Duive- land en Tholen/St. Philipsland het plan opgepakt om ter gelegenheid hiervan een regionale gevel-puzzel-wedstrijd te organiseren. Een aardig initiatief, temeer omdat hierdoor op speelse wijze de bevolking nog eens wordt geconfronteerd met het architectonisch dikwijls bijzondere as- pekt van de verschillende bouwstijlen, die in eigen streek terug te vinden zijn. Natuurlijk kan het geen wedstrijd genoemd worden als er geen prijzen te winnen zouden zijn. Zo heeft de Rabo bank gemeend straks de beste inzen ding te moeten belonen met een drie daagse reis Londen of Parijs voor 2 personen geheel verzorgd. Naast de hoofdprijs zijn er nog meer dere waardevolle prijzen te winnen. Wedstrijdformulieren zullen op Goe ree-Overflakkee, Schouwen-Duiveland en Tholen/St. Philipsland huis aan huis verspreid worden of aan de balies van de Rabobanken voor iedereen klaarlig gen. Ze moeten ingevuld voor 1 novem ber a.s. bij een van de Rabobankkanto ren ingeleverd zijn. Iedereen is in de gelegenhedd om deel te nemen aan deze gevel-puzzel-wed strijd. EXPOSITIE TE GOES OVER DE 3IEEKBAP Van 4 oktober tot 8 november wordt in Goes, in het daar gevestigde museum voor Noord en Zuid Beveland een expo sitie gehouden over de meekrapteelt en de toepassing ervan onder de titel „meekrap vroeger en nu". De idee hier toe is van de Weefkring Zeeland die de expositie samen met het museum heeft opgezet. O.a. is er een uitgebreide do cumentatie te zien alsook het gereed schap dat bij de meekrapteelt gebruikt werd. Ook zal worden getoond wat de moderne toepassingen zijn. Het museum is geopend dinsdag t/m zaterdag van 10 - 12 en van 13.30 tot 17.00 uur. MIDDELHARNIS: Per 1 oktober is op het Arbeidsbu reau te MiddeUiamis een nieuwe direk- teur in funktie getreden in de persoon van dhr C. Appelman, voorheen bemid delaar bij het Arbeidsbureau te Etten- Leur. Dhr Appelman volgt dhr J. d' Hont op, die om gezondheidsredenen de dienst gaat verlaten. Sinds 1965 be kleedde dhr d' Hont het direkteurschap van het drukke Middelhamisse bureau. Op zijn uitdrukkelijke wens zal er geen officieel afscheid volgen. „Ik hoop dat ik in die jaren Flakkee een beetje dienstbaar ben geweest, dat is mij vol doende", zo argumenteert dhr d' Hont zijn vertrek met stille trom. De straks verhoogde dijken zullen be stand zijn tegen een tij dat statistisch eenmaal in de vijfhonderd jaar voor komt en 't lijkt aannemelijk dat zich dat in de komende vijf jaar niet meer zal presenteren. De praktijk heeft de wa terstaatkundigen echter voorzichtig ge maakt. Tijdens de ramp in '53 steeg het water tot een hoogte zoals die maar eens in de 10.000 jaar voorkomt, maar al het jaar daarop (Kerst '54) moest op nieuw een extreem hoge waterstand worden genoteerd die slechts 15 centi meter beneden het ramp-peil bleef. Sta tistieken zijn derhalve weinig betrouw baar en 't was de Waterschappen en de Minister dan ook onvoldoende te we ten dat Oostflakkee pas risico ging lo pen bij een hoogwaterpeü dat slechts één keer in de honderd jaar te verwach ten is. Men besloot tot handelen. Het gevolg was dat vorig jaar de bui tendijk van de Adriaan- en Rietveld polder van de Hellegatsdam naar de haven van Ooltgensplaat werd ver hoogd, een werk dat 3,28 miljoen kostte, overigens geheel door het Rijk betaald zoals dat ook het geval is met de verho ging die nu wordt gepleegd vanaf de Plaatse haven naar de Grevelingendam, een afstand van 14 kilometer. Overigens waren genoemde dijken nog in de zes tiger jaren aangepast aan het nieuwe peil dat ontstond door de afdichting van het Volkerak; toen op een hoogte van plm. 5.70 NAP, nu 6.70 NAP voor de Adriaan en Rietvelddijk, 6.90 NAP voor de dijk van Sluishaven tot aan de Grevelingendam en tot 6.65 NAP voor de dijk van de haven van Ooltgensplaat tot aan Sluishaven. Op de kruinen van de dijk wordt een damwand geslagen. Voor een deel van Ooltgensplaat tot Sluishaven is dat een houten damwand die er hoofd zakelijk toe moeten dienen evt golfover- slag tegen te houden. Verder richting Grevelingendam wordt een stalen wand geslagen, heel wat steviger van con structie maar dan ook op een water kerende taak berekend omdat het tij daar hoger op kan lopen. Het zal tot medio volgend jaar duren vooraleer de stalen damwand geheel geplaatst is. Met een zware machine worden de ele menten in de grond getrild, steeds nauw- Met apparatuur van de fa. Gebr. Boot uit Haamstede wordt de stalen damwand aangebracht. ■A- ik keurig aansluitend op de vorige en al dus een stevige barricade vormend dde landschappelijk dan wel weinig fraai is maar toch een geruststellend gevoel geeft. Wanneer eenmaal het tij d.m.v. de Oosterscheldedara onder controle is dan zal zowel de stalen als de houten damwand weer worden verwijderd. Opdrachtgever voor de miljoenenklus is het Waterschap Flakkee. Nog voor de winter zal de zwakste schakel, van Oolt gensplaat tot aan Sluishaven, gereed zijn. Met het hele werk is een uitgave van Tuiva 2,8 miljoen gemoeid zijn die overigens geheel door het Rijk wordt betaald. De dijkverhoging van de Helle gatsdam tot aan de Grevelingen zal straks royaal 6 miljoen hebben gekost. Landschappelijk gezien is de damwand weinig verfraaiend, maar over vflf jaar kan ze weer verwijderd worden. OOSTFLAKKEE VRIJSTELLING DIENSTPLICHT De minister van defensie heeft voor goed vrijstelling van de dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap aan J. van der Giesseh te Ooltgensplaat. OOLTGENSPLAAT JAARVERGADERING E.H.B.O. De jaarvergadering van de plaatse lijke E.H.B.O.-vereniging is bepaald op dinsdag 14 oktober a.s. des nam. 8 uur in het Veren, gebouw „'t Centrum". Door de Stichting Dorpsgemeenschap wordt vanaf a.s. dinsdag weer een begin gemaakt met het Jeugdwinterwerk voor meisjes van 7 t/m 12 jaar. Ze kom.en van oktober t/m april elke dinsdagmiddag van half 4 tot half 6 bij een in de bovenzaal van „Ons Dorps huis". Daar zullen de meisjes creatief bezjig worden gehouden door de leid sters mevr de Graaf, mevr. Ouwens- V. d. Plas en mevr. Huizer-Groenendijk. De ouders wordt gevraagd een bijdra ge te verlenen 20,voor het hele seizoen of 0,75 per week. Het seizoen begint volgende week dinsdag om half 4.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1