EIIAIIDEn - niEUWS Nieuwe produkten en diensten op de >k Open Huis! bij KONI peciale aanbiedi f 4e blad Vrijdag 3 oktofoer 1980 No. 4931 8N KOEIENLAND GELDT HET RECHT VAN DE STERKSTE 6 0;.| J J. i..f .1. i IJ-S I T^rrs3tMiiïr§n3^ trevira, terletika; ruiten etc. t 140 br. ^^B^^ per i"*»*- MODEHUIS BORGDORFF I DUBBELE RING 37 SOMMELSDIJK f T X Diverse kleiiren sitretchrib, stretohflaimel en stretch velours t WERELDVENSTER Turkije Zeeuwse NB!¥8-makeiaars nemen deel aan uitwisseBingssysteem WEERPRAATJE Aanloop en afscheid van de zomer waren het beste deel FEMINA ■Qp de Femina familiebeurs die van 3 t/m 12 oktober in „Ahoy" te Rotter dam wordt gehouden zyn o.m. onder staande nouveauteiten te zien Elektronische naaimacliine Singer introduceert de „Futura 2001 electronic", een elektronische naaima chine met 27 voorgeprogrammeerde stikpatronen. De machine wordt be diend door het gewenste stiksymbool op een glazen keuzepaneel lichtjes met de vinger aan te raken. Op een kontrole- paneel verschijnen dan in digitaalcij- fers de lengte, breedte en steekvoiming van het stiksel; een piepgeluid vertelt dat de machine de instruktie heeft be grepen. Alle handelingen doet de machine automatisch. Voor een knoopsgat neemt hij zelf de maat vanaf de knoop en het geheugen van de machine zorgt ervoor dat alle knoopsgaten precies eender worden als het eerste. Met één vinger- tipberoering kan men het stiksel in spegelbeeld laten terugkomen, achter- uitnaaien vraagt een even eenvoudige handeling. Met een zelfinrijgend oogje is het probleem van de draad in de naald steken uit de wereld geholpen. Nieuwe pannen HP Internationaal, Rotterdam, de monstreert op Femina met een pan waarin diepvriesgerechten direkt zonder ontdooien kunnen worden ge kookt, gebakken en gebraden. Lufra BV, Birdaard (Fr.), introdu ceert een stapelpan: op een basispan kunnen zeefpannen, grillpannen, glas- schalen e.d. worden „ingehangen", zo dat diverse kook-, bak- en braadhande- lingen tegelijk op één warmtebron kunnen worden uitgevoerd, een ener giebesparing van 50 tot 80 procent. Schoonmaaksneeuw De nieuwste reinigingsmethode voor tapijt is „sneeuw". All-Vac (van o.m. de Vorwerk stofzuigers) demonstreert óp Femina met Kobosan reinigings- sneeuw: miljoenen zeer kleine kunst stofsponsjes die de drager zijn van een hoogst aktief reinigingsmiddel, alle vuil opnemen en dan met de stofzuiger wor den opgezogen. Voordelen boven „natte" systemen": geen droogtijd, geen krimp- gevaar, geen kleuraantasting. Planten-zonder-zorgen In Zweden worden sierplanten vol gens een gepatenteerde methode gekon- serveerd, waarna de oorspronkelijke struktuur ervan voor altijd behouden blijft. De planten kunnen dan zonder water, zonder licht, zonder enige ver zorging en bUjven jaar na jaar mooi. „Evergreen" is de toepasselijke naam van de Zweedse vinding die door Phi- delta BV Decor, Rotterdam, in Neder land (en op Femina) wordt geïntrodu ceerd. Inbouwbad Beschadigde of anderszins aangetaste emaille badkuipen kunnen zonder hak- of breekwerk worden gerenoveerd. In een Duitse fabriek beschikt men over de mallen en maten van vrijwel alle kuip- vormen, oud zowel als nieuw. Daarmee worden „inbouwbaden" van plexiglas vervaardigd die tot op de millimeter nauwkeurig in de oude kuip passen. Rehabad Holland BV te Maasdam ver tegenwoordigt het Westduitse systeem in Nederland. „Groeiende" babykamer Naar ideeën van Wil Burgerhout (van de gelijknamige Rotterdamse babyspe ciaalzaak) is in Denemarken een baby kamer ontwikkeld die kEin „meegroeien" tot tienerkamer. Het betreft een op- bouwset waarvan alle elementen eerst voor de babykamer, later voor de tie nerkamer kunnen worden toegepast; er hoeft dan zelfs geen extra schroef te worden aangeschaft. Burgerhout toont beide uitvoeringen op Femina. Nieuwe vla-smaak CMC/Melk\inie voegt aan het assor timent „vla's voor alledag" een nieuwe smaak toe: blanke vla die naar roomijs smaakt. Introduktie op Femina. Nieuwe Campari's Op Femina wordt een Italiaans „Cam pari-Terras" ingericht waar de wijn handel Ognibeni gratis laat proeven van twee nieuwe Campari-dranken: een verfrissende Campari Orange en de wit te Campail-Liquore Cordial, een likeur die uit verse frambozen wordt getrok ken, op cognacbasis. Dagblad-Bingo Met het doel geld bijeen te krijgen voor de verbetering van de gezond heidszorg üi Rotterdam, heeft Het Vrije Volk een nieuwe vorm van het aloude bingo ontwikkeld. „Dagblad-Bingo" start halverwege de beurs 7 oktober en wordt dan ook op Femina indrin gend geïntroduceerd. Van de opbrengst zal de Stichting Bevordering Gezondheidszorg in Rot terdam een autobusje financieren dat in de wijken komt te rijden; in het busje is een arts aanwezig tot wie iedereen zich zonder te betalen kan wenden. De arts staat in verbinding met een me disch ombudsteam dat tien uur per dag beschikbaar is om problemen op te los sen. Kwarkbol De samenwerkende kleine warme bakkers, verenigd in de afdeling Rot terdam e.o. van het Echte Bakkersgilde, introduceren een nieuw broodprodukt op Femina: de kwarkbol. De bol wordt gebakken van rogge- en tarwebloem, met verse kwark, roomboter en rozijnen en laat zich ook zonder beleg uitstekend smaken. Nederland is een land van groene weiden, waarin je koppels grazende koeien ziet lopen. We spreken van een koppel of een kudde. Kudde is eigen lijk het beste woord. Het houdt meer verband met de afstamming van de koeien. Want de voorouders van onze gulle melkgeefster waren de oerossen. Toen Nederland nog niet volgebouwd Was en met betonwegen overdekt, lie pen hier de kuddeij oerossen in het wild. Wilde dieren kunnen alleen leven of in groepen. Graseters, zoals de oerossen (maar hetzelfde geldt voor schapen en geiten) sloten zich aaneen tot groepen. In een groep, een kudde dus, konden ze zich veel beter beschermen tegen de wilde roofdieren. Het is grappig om te zien dat het ge- .drag van dieren wordt beïnvloed door "hun leefwijze in een groep. Ook nadat de koe landbouwhuisdier was gewor den, bleef het een kuddedier. Als we daarmee rekening houden, kunnen we haar gedrag beter begrijpen. Laten we maar eens kijken naar het gedrag van zo'n kudde. Eerste voorwaarde is dat de kudde bijeen moet blijven. Als koeien grazen in een groot stuk land zullen ze nooit over het hele stuk verdeeld lopen. Nee, altijd samen voor of samen achter. En op een lang, smal stuk zie je ze alle maal één richting uitgaan. De koeien gaan bijvoorbeeld uit de wei naar de stal om te worden gemol ken en dan zie je zo'n hele stoet van die zwartbonte of roodbonte beesten met volle uiers huiswaarts gaan. Ze lopen in een bepaalde volgorde. Een kudde heeft een leidster. En bij de koppel koeien is er dus altijd één die voorop gaat, altijd dezelfde. Zij is de baas en alle koeien zijn aan haar ondergeschikt. Als er zeg maar 40 koeien in de koppel zijn, kermen ze elkaar allemaal en elke koe weet wie de baas is over haar en ■wie onder haar staat. Daar vechten ze om. Het .recht van de sterkste geldt in koeienl^nd. Het wordt nog ingewikkelder als de boer een nieuwe koe koopt. Zij moet zich laten besnuffelen. Er wordt eens tegen haar aangeduwd. Ze moet een partijtje stoten om üït te vinden waar haar plaats zal zijn. Het leven in een kudde is soms niet gemakkelijk. Bovendien moet ze nog rekening houden met de boer en met al het werk dat van haar wordt ver wacht. Elk jaar brengt ze een kalf ter we reld. En dat is een spannende gebeur tenis. Met een zware buik en een trage blik heeft ze de laatste tijd daarop lo- penwa chten. Maar eindelijk is het dan zover, dan wordt je als eenvoudige koe toch wel wat nerveus. Je krabt eens in de grond, kijkt eens naar je buik, gaat liggen, gaat weer staan. En dan besluit je dat je een rustig plaatsje voor jezelf wilt. Wég van de kudde. Je neemt een paar uur rustig voor jezelf om het kalf naar buiten te persen. Nog even uitbla zen. Maar dsm wordt het me toch een dnücte. Want het kalfje staat direkt na de geboorte op. Het diertje moet worden drooggelikt en wat worden op- gepord. En dan moet het kalf zo gauw mogelijk aan de speen. Goede boeren laten nog altijd het kalf de eerste dag bij de moeder blijven. Daarna gaan ze uitel kaar. Doe koe gaat terug naar de koppel en wordt weer twee keer daags gemolken. Het baby-kalf wordt goed verzorgd in een hok. Ze krijgt een kunstspeen. Koeienkenners hebben ontdekt, dat een koe wel op tien verschillende ma nieren kan loeien. Loeien is de koeien- taal en op deze wijze leggen ze elkaar heel wat uit. Schrikt er één ergens van, dan wordt haar loeien een schrikkreet. De hele koppel heft dan het hoofd op en vooral de jonge dieren staan klaar om te vluchten. Loeien doen ze ook als ze honger hebben en de wei uit willen. En dat klinkt weer anders dan wanneer er één uit de wei gesprongen is. In dat geval loeien ze jaloers, want ze willen mee. Isde uier vol melk dan loeien ze om de boer dit te laten weten. Ook is er het loeien waarmee ze aankondigen dat ze gaan kalven. En als ze tochtig zijn en naar dest ier wUlen. Een koe weegt 600 kg en is letterlijk zo sterk als een oeros. Daar is natuur lijk geen houden aan. Dat probeer je als boer dan ook maar niet. Je leidt een koe door overwicht, niet door kracht. Een goede boer is één met zijn kudde. Voor de koeien is hij een soort superkoe. „Gesloten open" raam Bij de serie veiligheidssloten die het Zuider Sleutelhuis op Femina toont, be vindt zich ook een nieuw Lips-slot, de zgn. „kierstandhouder". Een kierstand houder kan als afsluiting van een raam fungeren, maar maakt het ook mogelijk een raam op ventilatiestand te ver grendelen. Behalve dat 'zo'n slot in braakwerend is, vormt het ook een goe de beveiliging van kinderkamers. Poolpak Aan de vooravond van het winter seizoen presenteert Du-Ba Hengelsport op Femina een nieuw, populair geprijsd assortiment zeehengelartikelen. In een uitgebreid pakket warmtekleding be vindt zich een kompleet Poolpak waar in zelfs bij extreem lage temperaturen de hengelaar er warmpjes bij zit. 's Werelds platste horloge Voor het eerst in Europa te zien en speciaal voor Femina '80 uit Japan overgevlogen: het door Seiko ontwor pen platste horloge ter wereld. In de boetiek van juwelenhuis Rivoli (op het Mode/Showplein van Femina) kunt u met eigen ogen konstateren dat dit hor loge met z'n dikte van 1.79 mm nog dunner is dan een gulden. Andere nou-; veauté's van deze exposant: „bi-color" tweekleuren horloges en speciale haar- sieraden in goud en zilver. Geodkoopste Hammond, kleinste Leslie In de vernieuwde kollektie Hammond orgels die Joh. de Heer op Famüiebeursi Femina presenteert, is de Hammond 122 J een muzikaal primeurtje; mede door er een speciale beursaanbieding aan te verbinden, is het de laagst geprijsde Hammond geworden die ooit te koop was. Ook brengt Joh. de Heer als nouveau té de kleinste Lesliebox ter wereld: niet groter dan een gewone schoenendoos. Spektakulair is een attraktie die spe ciaal voor Femina „in huis" is gehaald: een vleugel in èen totaal doorzichtige kast. Dit instrument van Japanse (Ka- wai) makelij, was onlangs nog op de tv te zien in een uitzending van Richard Claydemann. Keep fit artikelen Op Femina is een „fitness center" ingericht (door de fa. Kettler) met at tributen om binnenshuis sportief te zijn en fit te blijven. Behalve tafeltennista fels, kamerbiljarts en dergelijke, zijn er race-fietsen op rollerbanen en een „rol lend trottoir": hardlopen op de plaats Lamelgordqnen Interieurprimeurtje van de fa. San- dux (Vlaardingen)lamelgordijnen van stof, waarvan de losse vertikale banen met Icwa kleur bijpassende rolgordijnen leverbaar zijn. Nieuw opbergsysteem Robox is de naam van een flexibel opbergsysteem dat door Mecan BV (Hil versum) op Femina wordt gedemon streerd. Door toepassing, van „een slim haakje" kunnen kunststofplaten tegen elke muur of deur worden geschroefd. De platen hebben een aantal vor- mige gaten waarin een uitgebreid as sortiment, haken, klemmen en ook al lerlei huishoudelijke zaken overzichte lijk kunnen worden opgeborgen. Het systeem is flexibel en onbeperkt uit te breiden. i^^0<^^éji#^- „,,^,.;;:||t44i:i«,i,.:rf„,„»^^^^^^^^ Afgelopen zaterdag zette KONI in Oud Beijerland haar poorten open voor het publiek. Ruim 5000 mensen uit de vnjde omtrek m,aakten van de gelegeri,- heid gebruik om eens nader kennis te maken met de wereldberoemde schok demperfabrikant. Ze werden niet teleur gesteld, het was de -moeite waard. Veel te zien Het was letterlijk een „open" huis, de bezoekers konden gaan en staan waar ze wilden. De kantoren en de verschil lende produktie-afdelingen werden dan ook druk bezocht en bekeken. Verschillende machines waren in vol bedrijf en op allerlei afdelingen werd gedemonstreerd en deskundig uitgelegd. Er waren zo'n 175 KONI-mensen in touw die dag. Daarnaast werden voor de gelegen heid nog bijzondere evementen georga niseerd. In het hoofdkantoor was een expositie van de verschillende produk- ten. Behalve de min of meer bekend schok dempers voor personenauto's waren daar speciale uitvoeringen te zien voor bussen, treinen en zelfs bruggen (de Zeelandbrug bijvoorbeeld). Maar ook vliegtuigcricks en hefbruggen kwamen aan bod. Verder werd in het hoofdkantoor in een vrijwel doorlopende voorstelling een film over het bedrijf vertoond. 1 Uit de nieuwe collectie: DE ERFENIS VAN KEMAL Een der eerste daden van het militai re regime in Turkije, na de machts overname, was een plechtige kransleg- ging bij het standbeeld van Moestafa Kemal Pasja, die later de erenaam Ataturk (vader der Turken) verwierf. Dat was geen formaliteit; het was een betuiging van trouw aan de ideeën en het streven van de schepper van het moderne Turkije. In de 16e eeuw was het „Ottomaanse Imperium" minstens zo groot en be langrijk als later het Britse. Dank zij vele veroveringen besloeg het grote de len van Europa (de Balkan), Azië en Afrika (Arable). Maar eeuwen van wan beheer deden dat geweldige rijk steeds verder afkalven. Ten overvloede wedde de Sultan tijdens Wereldoorlog I op het verkeerde paard (Duitsland) en speel den de Geallieerden de baas in Istan bul en de havensteden. KEMAL Kemal was een nog jong officier van topkwaliteit, met een schitterende staat van dienst, maar geen persona grata bij de regering. Na de nederlaag werd hij verteerd van woede en gram om de vernedering, zijn vaderland aangedaan, en het eerloos gedrag van hen die de dienst uitmaakten. Kemals goede eigen schappen daarvoor had men aan de vingers van één hand ruim genoeg. Hij was hoogmoedig en fanatiek, wreed en onverdraagzaam, hij leefde liederlijk en geloofde alleen aan zichzelf en Tur kije. Hij zag de wildgroei van het Otto maanse Imperium als de oorzaak van al het verval en de degeneratie. Het ver lies van al die gebieden liet hem koud, maar het eigenlijke Turkije moest, en kon op die manier zelfs beter, behou den blijven. Daarvoor moest veel van wat hij als dood hout beschouwde, worden weggehakt. OPHANGEN Hij maakte allereerst een eind aan de alles overheersende positie der oelema's, de mohammedaanse priesters en le raars. Hij schafte de iez af en dwong zijn onderdanen zich Europees te kle den. Ook de vrouwen werden ontslui erd. Hij zag het analfabetisme als een grote hinderpaal, voerde een nieuw westers alfabet in en aarzelde niet dra conische straffen uit te delen aan wie zich tegen hem verzetten, al waren het vrienden van het eerste uur, kameraden uit tal van veldslagen. Hij liet ze op hangen tijdens een groot drinkgelag, waarbij hij voordanste Maar hij had daii ook een zware strijd moeten voeren voor hij deze macht verwierf. Om te beginnen slaagde hij erin de Geallieerden het land uit gooien. Gru welijke moordpartijen onder Grieken en Armeniers zorgden voor verdere „zui vering". De Sultan zette hij op de boot. Hij meed het verdorven Istanbul en vestigde zijn gezag in de ver gelegen provinciestad Ankara. HARDE HAND Hij was een Turk en kende zijn men sen. Ze hadden een harde hand nodig, en alleen zo kon hij er weer een Turkse natie van maken. Dat is hem gelukt. Maar op die manier werden heel wat wonden geslagen, die nimmer genazen. Na Kemals dood kwam zijn trouwste medestrijder Ismet Inönu, een der meest verdienstelijke generaals, aan het be wind en toen werd de tijd rijp geacht om van Turkije een echte democratie met een parlement te maken. Het leger trad terzijde, maar bleef zichzelf be- Ook op het uitgestrekte buitenterrein viel het nodige te beleven. Rondom de racing-service-truck waarmee KONI de europese grand prix circmts afrijdt stonden een rally-re- nault-alpine, een rally-manta en een formule-3 bolide opgesteld. Voorts maakten ruim 200 automobilisten ge bruik van de mogelijkheid om gratis hun schokdempers te laten testen. Ijsje van twee gulden Voor de jeugd was er ook 't een en ander te beleven. De aanwezige ijsco- man had opdracht om gratis ijsjes uit te delen, wat een klein jongetje aanlei ding gaf tot de volgende vraag: „Kos ten de ijsjes niks vandaag? Nou geef mij er dan maar één van twee gulden!" De jeugd kon zich verder uitleven met een aantal brandspuiten van de be drijfsbrandweer, die regelmatig demon straties gaf en met loeiende sirene rit jes met de kinderen maakte. In de kantine, die met veel parasols, winkeltjes en kraampjes gezellig was aangekleed was het goed toeven. De drankjes waren gratis en de sfeer op perbest. Veel oudgedienden van "KONI troffen elkaar hier om herinneringen op te halen. In de verschillende kraampjes werd een indruk gegeven van KONI als werkgever. Over bedrijfsveiligheid, over de per soneelsvereniging, de personeelswinkel en over de beschikbare banen bij KONI kon men zich uitvoerig laten informe ren. Personeelsgebrek was uiteindelijk toch één van de aanleidingen voor deze open dag. Gezien de drukte en de positieve re- akties uit het publiek kan KONI terug kijken op een zeer geslaagde dag. De bezoekers die eindelijk 'ns een kijkje achter de schermen hebben kun nen nemen zijn zeker niet teleurgesteld. De afdehng Zeeland van de Neder landse Bond van Makelaars in o.g. NBM neemt per 1 oktober 1980 deel aan het NBM-uitwisselingssysteem. Dit computersysteem bewerkstelligt een optimale doorzichtigheid van het aanbod op de woningmarkt. Via deze uitwisseling namelijk, wordt het aan een NBM-makelaar tn verkoop gege ven object bekend gemaakt aan de col lega's en de cliënten. Hierdoor wordt de kans dat koper en verkoper elkaar vinden aanzienlijk vergroot. Dit gebeurt onder meer door middel van de fotopresentatie. De fotopresen tatie geeft een foto èn een duidelijke omschrijving van het object. Tevens kan elke NBM-makelaar op verzoek van een aspirant-koper meer gedetailleerde informatie over het object verstrekken. Het voordeel van dit systeem voor de aspirant-koper is dat hij bij één NBM- makelaar een overzicht kan krijgen van de totale markt. Voordeel voor de ver koper is dat zijn woning na aanmelding bij één NBM-makelaar tegelijkertijd bij een groot aantal NBM-kantoren te koop staat. schouwen als de hoeder van de staat. Tijdens Wereldoorlog II wist Turkije tot bijna het laatste moment neutraal te blijven en koos pas in 1945 partij, waardoor het nu ook tot de Verenigde Naties behoorde. Maar ideaal was de toestand niel. Er was veel binnenland- Se onenigheid en in 1960 greep het leger in. Generaal Gürsel liet de minister pre sident ophangen, in de beste Kemaliti- sche traditie, en gaf de teugels pas uit handen toen er weer een burger-rege ring kon worden gevormd. Nu, bijna twintig jaar later, is het weer mis. Economisch is Turkije er slecht aan toe, tal van Turken proberen hun geluk in het westen. Tientallen „geheime" organisaties, zowel van links als van rechts, oefenden een steeds dreigender terreur uit. ZIEKE IVIAN En geheel volgens de traditie greep het leger in. Het heeft lang geduld ge oefend. Maar vóór een complete chaos ontstond, greep generaal Evren in, joeg de regering weg en het stelde „wet en orde''. De reakties daarop in het bui tenland waren opvallend. Hoe weinig men ook geporteerd was voor een mi litaire diktatuur, blijkbaar zag ieder in dat er geen andere uitweg meer was. Daarbij hebben de Turkse generaals al tijd weer een burger-regering de kans gegeven en Evren is dit, volgens zijn zeggen, eveneens van plan. Alleen met herstel van wet en orde is men er niet. De economische situatie schreeuwt om verbetering. En al die werkloze nietsdoeners zijn een maar al te willige prooi van provoca teurs en oproerstokers. Wanneer hierin geen verandering komt, zal Turkije blijven wat het voor Kemal was, „de zieke man van Europa". Tom Lodewijk (van onze weerkundige medewerker) De zomer is niet zo best verlopen, maar de aanloop (in mei) en het afscheid (in september) waren Iselangrijk beter dan het grootste deel van de zomer zelf. Wij zullen het misschien al weer zijn vergeten, maar de periode van 9 t/m 22 mei (2 weken) was uitzonderlijk zonnig met rond 175 uren zonneschijn. Er viel in mei nauwelijks regen in De Bilt en in Den Helder was het, met totaal 4 mm, record droog. Wanneer wij zo'n maand in juli had den gehad, zou de reactie op de zomer lovend zijn geweest, nu laten wij een zomer achter ons liggen met een tekort van 160 uren zonneschijn, met veel te weinig zomerse dagen boven 25 gra den en met in bijna het hele land te veel regen. In Den Helder, waar de drie zomer maanden .347 mm regen opleverden, was de zomer vanaf 1843 nimmer zo nat ge weest. In augustus een licht herstel, maar toch nog te koel en eerst de eerste en derde week van september brachten ons weer in een warme nazomerstemming. Op zaterdag 20 september werd op en kele plaatsen 27 graden genoteerd. Na september 1949 was zo'n hoge tempera tuur zo laat in het seizoen niet meer gemeten. Soms verrast oktober ons nog met bijzonder opvallend warme dagen met meer dan 20 graden. Het record staat genoteerd voor De Bilt op bijna 27 gra den, een temperatuur die op 10 oktober 1921 werd opgetekend. In deze tijd van het jaar geven hoge- drukgebieden een veel stabieler gedrag te zien dan in de zomermaanden. Soms beheersen ze het beeld van de hele herfst. LICHTSCHIP De Bilt dreigt binnen een jaar weer een belangrijke waamemingspost kwijt te raken, namelijk het lichtschip Noord Hinder, ongeveer 50 kilometer voor de kust van Zeeuws Vlaanderen. Het is het laatste nog behande lichtschip dat uur- lijks actuele weerraporten doorgeeft. Zo zijn er in de laatste jaren al drie lichtschepen gesneuveld die bemand waren, namelijk Goeree, Texel en Ter- schellingerbank. Voor Goeree is een automatisch weer station teruggekomen. Zo'n station geeft weliswaar radiografisch uurlij ks rap porten door van windrichting en sterk te, temperatuur en luchtdruk, maar je mist een opgave van de neerslag. Nu is het zo dat Noord Hinder, wan neer ons een regenfront uit het zuid westen nadert, als eerste deze regenval meldt. Voor de verwachtingen op korte termijn is dit een verlies, wanneer deze waamemingspost vervalt; nog afgezien of er een automatisch weerstation voor terug zal komen, hetgeen toch wenselijk is. Vlak aan de kust heeft het KNMI wel beschikking over windgegevens van de zgn. automatische windpalen te Cad- zand en op Vlieland, maar vergeleken met de informatie die men van het kustgebied voordien ontving, mag dit toch een „behelpen" worden genoemd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 13