GELIKT - GELAKT! karels aufoschade m fiiüiliëlierichteii ZELF SLEUTELEN AAN GASAPPARATUUR IS UST DEN BOZE ZEEHONDBEELDJE HELPT GREENPEACE DE „RAINBOW WARRIOR'' IN DE VAART TE MO?J©EN Uit en thuis op de wintersport Groenten en fruitshow „te water'' |Uw huis verkopen TAIVIBOER Elianden-nleuws" OERGEZOND OERBROOD Karels Autoschade is gek op gaaf lakwerk. Daarom besteden ze er ook zoveel zorg aan. Het eindresultaat moet glad en strak zijn, dat is voor de vakmensen van Karels voorwaarde nummer één! Maar ook bij de kleuraanpassing streven zij naar uiterste perfektie. Omdat bij Karels Auto schade alleen het beste resultaat goed genoeg is. Vakwerk, dus gelikt lakwerk. Dat mag u van Karels verwachten en dat krijgt u dan ook. Want uw auto behoort weer als nieuw te worden en dat zal Karels een zorg zijn !l Langeweg 30 NIEUWE TONGE Telefoon: 01875-1396 Bladzij 2 .JEILANDÉN-NIEUWS» Vrijdag, 3 oktober 1980. Of het nu gaat om aanleg, uitbreiding, wijziging of vernieuwing van de gas installatie, de erkende gastechnisch in stallateur is de aangewezen persoon daarvoor. Ook voor het onderhoud. Hij is de erkende gasvdkman. Meestal is hij te herkennen aan het muurschild op de gevel van zijn bedrijfspand. De Vereniging van Gasbedrijven, VEGIN, en de Nederlandse Gasunie hameren er in hun voorlichting voortdurend op niet zelf aan de gasinstallatie te sleutelen. Jaarlijks veroorzaken doe-het-zelvers vele gevaarlijke situaties die niet zelden uitlopen op ongevallen. Met name bij verhuizingen bestaat nog wel eens de neiging om zelf te sleutelen aan de gasinstallatie. Bewoners koppe len zelf hun fornuis af in de oude wo ning en koppelen het toestel weer aan op hun nieuwe stekje. Zolang daarbij alleen maar sprake is van het losmaken van de gasslang door het losdraaien van de vleugelmoer waarmee de slang aan de kraan is bevestigd, is er niets aan de hand. Uiteindelijk moet het toes tel voor schoonmaakwerkzaamheden in de keuken ook wel eens losgekoppeld worden. Gevaarlijk wordt het echter zodra in het nieuwe huis geen aansluit- kraan aanw^ezig is en men de oude kraan meeneemt. Afpluggen Veelal wacht men met het weghalen van het gasfornuis of -comfoor tot het allerlaatste moment. Voor de verhuis wagen vertrekt, wordt eerst nog gauw even koffie gezet. En zo kan het ge beuren, dat de installateur niet op het juiste moment aanwezig is om de aan- sluitkraan weg te halen. Ga in zo'n geval nóóit zelf aan de slag. Het afplug gen van de leiding is vakwerk, dat be slist aan de erkende gasvakman over gelaten moet worden. Er zijn wel eens bewoners, die menen dat zelf wel te kunnen doen. Door het ondeskundig en soms helemaal niet af pluggen van de leiding veroorzaken ze levensgevaarlijke situaties. De nieuwe bewoner draait namelijk in goed ver trouwen de hoofdkraan open om bij voorbeeld de geiser aan te steken, waar door vrijelijk kas de woning binnen stroomt. Veelal met brand of explosies tot gevolg. En wie betaalt de schade? Het is dan ook verstandiger de oude aansluitkraan maar te laten zitten als er geen installateur tijdig aanwezig kan zijn en ervoor te zorgen, dat in de andere woning een nieuwe aansluitkraan aan wezig is. i^'mMi.\i:':4h\i ^*i*;,i^ ..^%>v^iitóWü&WHft^tótó.ihwi(ü^»ft^^ yh.^'^ki-.^' *.i\'. ^4^"^:^■^.^::'^'^^v^^'ï'' BLEiüWlJK: Om het bekende schip, de „Rainbow Warrior", van de milieu- orgaisatie Greenpeace, welke ondermeer aktie voert tegen de jacht op de zee honden en walvissen en het dumpen van kernafval in de zeeën, in stand te kunnen houden maakten de Bleiswijkse Ateliers voor Ambachtelijke Kunst Wo- tra, in samenwerking met Greenpeace Nederland een beeldje waarvan een groot deel van de opbrengst bestemd is voor dit schip. Dit bronskleurige beeldje, voorstellen de een zeehond met jong, die bij zijn moeder angstig bescherming zoekt tegen het dreigend gevaar, is ontworpen door Marianne Kievits. Dit beeldje kunt U bezichtigen bij de Ateliers voor Am bachtelijke Kunst Wotra, Alfred Nobel straat 5-7, Bleiswijk en tevens bij de 27 verkooppunten van Greenpeace in ons land. Het eerste exemplaar van het beeldje is 21 maart jl. aangeboden aan de Noor se ambassadeur in ons land. Door de aanhoudende aktlviteiten van Greenpeace zijn inmiddels aanzienlijke resultaten bereikt. Zo besloot de Schot se regering vorig jaar de toestemming in te trekken die Noorse jagers gekre gen hadden om 6000 grijze zeehonden af te slachten. Greenpeace had duidelijk gemaakt dat het argument, dat de zee honden de visstand zouden schaden, niet bewezen was en dat een wetenschappe lijk onderzoek nog gaande was. Er werd een uitstel van voorlopig één jaar be reikt. Voor deze aktie werd ook de „Rainbow Warrior" ingezet. In maart 1980 zijn er 6 mensen van Greenpeace in geslaagd om, ondanks alle wettelijke verbodsbepalingen van de Canadese regering, op de ijsvelden van New Foundland de huiden van 344 jonge zeehondjes te beschilderen met groene verf, waardoor deze voor de jacht waar deloos zijn geworden. Er blijft echter nog veel te doen om de huidige mentaliteit om te buigen. Dit blijkt o.m. uit een uitlating van de persagent van de Canadese ambassade in Londen, aangehaald in de kwartaal krant „Greenpeace': „We zullen de zee- hondenjacht handhaven, zelfs al zouden wij er geld op verliezen. Die jacht is een zaak van nationale trots...!" Het beeldje kost 39,75 en kan wor den besteld door overmaking van dit bedrag op gironummer 280297 t.n.v. „Greenpaece", Alfred Nobelstraat 5-7, 2665 KZ Bleiswijk. Dit prachtige ontwerp, waarvan een groot deel van de opbrengst bestemd is voor het in de vaart houden van het schip de „Rainbow Warrior", van de milieuorganisatie Greenpaece, verdient beslist een mooi plaatsje in uw huis kamer. iVooit zelf doen Eenzelfde situatie kan ontstaan bij het weghalen van de geiser. Daar maakt de aansluitkraan deel uit van het gas- apparaat. Ook hier is deskundig afplug gen van de gasleiding door de erkende gasvakman noodzakelijk. Bij het weg halen van gaskachels of een boiler doen zich eveneens afplugproblemen voor. Ook hier mag men in géén geval zelf de aansluitkraan verwijderen, want dan ontstaat onherroepelijk een gevaarlijke situatie. Ook het aansluiten van de boiler, ka chel of andere gasapparatuur in het nieuwe huis dient onverbiddelijk aan de erkende gasvakman te worden over gelaten. Weet u dat allemaal? Niet alleen bij verhuizingen ontstaan gasongevallen door doe-het-zelf werk zaamheden. Ook bij verbouwingen en in andere gevallen waarin de particulier aan de gasinstallatie sleutelt. Voor het aanleggen van een gasleiding en het installeren van een gasapparaat komt meer kijken dan alleen fitten en solde ren. Welke verbindingstechnieken moe ten worden toegepast? Welk materi aal moet worden gebruikt? Hoe zit het met de ventilatie van de opstellings- ruimte? Is de afvoer van verbrandings gassen goed geregeld? Allemaal vragen waarop de erkende gasvakman het antwoord wél en de doe- het-zelver het antwoord niet weet. Met alle gevolgen van dien. In de gaswereld bestaan tal van voor schriften die omwille van de veiligheid nageleefd worden. Onderhoud - Onderhoud is eveneens vakwerk, dat aan de erkende vakman overgelaten moet worden. Wat de consument zelf mag doen, blijft beperkt tot de buiten kant van het toestel. Bijvoorbeeld het afnemen van het gasfornuis of de gei ser met een natte doek. Aan te bevelen is het regelmatig stofzuigen in de ruim te waar de boiler, geiser of c.v.-instal- latie staat opgesteld. Maar de omkas- ting van een toestel mag men nóóit verwijderen: dan komt men op terrein waar deskundigheid vereist is. Overi gens is bij het gasbedrijf een folder verkrijgbaar over onderhoud en veilig heid. De gasbedrijven nemen de veilig heid zeer serieus. Daarom zijn er da gelijks controleurs van het gasbedrijf op pad om de geïnstalleerde gastoestellen en de gemaakte aansluitingen te con troleren op veiligheid en goede werking. Voor al het gastechnisch werk dat de erkende gasvakman doet, moet hij een kaart inleveren bij het gasbedrijf. De controleurs van het bedrijf kunnen dan komen kijken om zijn werk te be oordelen. Zo krijgt de consument zekerheid over veilig gasverbruik in huis. Doe het dus niet zelf. Voor vragen over het onder houd en aansluiten van gasapparatuur kan men overigens altijd terecht bij het gasbedrijf. Voor degenen, die voor het eerst naar de wintersport gaan heeft de ANWB een aantal nuttige tips bijeengebracht in een nieuwe brochure, getiteld: „Uit en thuis op de wintersport". In deze brochure, die gratis voor leden verkrijg baar is bij ANWB-kantoren, wordt een antwoord gegeven op vele uiteenlopende vragen zoals: 1. Hoe kies ik mijn bestemming. De bestemming is afhankelijk van waar de belangstelling naar uitgaat: wandelen, langlauf of alpine-skiën. 2. Vervoer. Gaat men met auto, bus, trein of vliegtuig. 3. Ski-uitrusting. Waar men op moet letten: L staat voor beginners A duidt een gevorderde skiër aan S zijn de echte ski-fanaten. Ook het kopen of huren van ski's komt aan de orde. 4. Voorbereiding. Skiën is een bewegingssport. Daarom is conditietraining erg belangrijk. In de brochure staan een aantal oefe ningen. 5. Verkeersregels. In de brochure zijn een aantal ge dragsregels opgenomen. 6. Wintersportterminologie. De verschillende termen zijn over zichtelijk samengesteld. NIEUWE TONGE VERKOPING Op woensdag 8 oktober hoopt de Zen- dingskrans der Ger. Gemeente haar jaarlijkse verkoping te houden in het Hervormd verenigingsgebouw „Elim" aan de Zuiddijk. Verkoopuren zijn van 7-9 uur. Ieder een is van harte welkom. i^ 't Wordt traditie dat onder auspiciën van de Veiling Zuid-Holland Zuid, te Barendrecht, op Femina een „groenten en fruitshow" wordt gehouden. Op Fe- mina 33 is de show er weer; nu echter is door tentoonstellingsarchitekt Jacq. Koedood en de „groenkunstenaar" van de beurs, Paul van Bekkum, een wel zeer oorspronkelijke presentatievorm voor de show mtgedacht: In een soort binnenmeertje van 16 bij 12 meter, dat in de Eemhal is gekreëerd, liggen twee Oudhollandse dekschuiten en staan en kele tientallen meerpalen. Op die dek schuiten ligt met smaak gearran geerd het mooiste groente en fruit dat Zuid-Holland als „tuin van Europa" te bieden heeft; en op elk van de meer palen is een fruitarrangement geplaatst. Deze presentatie is, zoals gezegd, op touw gezet door de Barendrechtse vei ling, in samenwerking met de Bond van detailhandelaren AGF (aardappelen, groenten en fruit) Twee-in-Een, afd. Rotterdam; het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen; de Provinciale Vei lingorganisatie (Zuid-Holland); en de Nederlandse Fruitexpresse te Rotter dam. Boven de reuzevijver hangen kleurige wimpels die aanduiden waar groente en waar het fruit geëxposeerd wordt: groe ne, gele en aubergine wimpels voor de groenten en blauwe, beige, gele en oran je wimpels boven het fruit. Op de pre sentatie worden eveneens een tra ditie op Femina -^ weer tal van nieu we groente- en fruitprodukten onder de aandacht van het publiek gebracht. De fruitarrangeurs houden op Femina him nationale kampioenschappen: woensdag 8 oktober op het Mode/Showplein. De „meerpalen" worden na afloop ervan de voetstukken voor de bekroonde ont werpen. SINT ANNALAND Aardappelveiling: van dinsdag 30 september 1980. Doré apart 0,11 - 0,12. Bintjes apart 0,12 - 0,13. Bintjes, maat 40 opwaarts 0,13 - 0,15. Bintjes bon ken 0,12. Eigenheimers 0,15 - 0,16. Aardappelprijs per kilogram. Aan voer zeventig ton. Uienveillng: van dinsdag 30 septem ber 1980. Uiten maat veertig opwaarts 0,31 - 0,32. Uien drielingen, maat 35/40 op waarts 0,18. Uienprijs per kilogram. Aanvoer hon derdvijftig ton. BRUINISSE Oud Ger. Gemeente: donderdag avond 9 oktober 19.30 uur ds. J. van Prooijen van Rhenen. OUD VOSSEMEER Verkoping: De hervormde vrouwen bond „Liefde vindt werk" houdt woens dag 8 oktober in het verenigingsgebouw aan de Ring de jaarlijkse verkoping van door de dames vervaardigde artikelen. t9 telt duizenden abonnee'» en wordt op Goeree-OverfUklier eo goed als hol»-aan-huis gtitmeal SINT PHILIPSLAND Beroepen: De Oud Geref. Gemeente te St. Philipsland heeft een beroep uit gebracht op deh eer A. P. van der Meer uit Kinderdijk. Sinds mei is deze gemeente zonder voorganger door het overlijden van ds. Gebraad. ackebröd Ergens in de eeuwig zingende bossen van Zweden, vlak bij de plek waar de schrijfster Selma Lagerlöff haar inspi ratie vond, staat een klein houten bak huis. Daarbinnen vier bedrijvige vrouw tjes, bezig met iets dat in Zweden al vijfhonderd jaar op dezelfde manier ge beurt: zij bakken knackebröd. Net als hun grootmoeders en vele ge neraties daarvoor bakken Karen Karls- son en haar vriendinnen het traditionele „breek"-brood, dat iedere Zweed van daag nog eet. Uit volkoren roggemeel, gist en water maken zij kleine deeg bolletjes, die zij na het rijzen uitrollen tot platte pannekoeken. Een flink rond gat in het midden maakt het mogelijk, het warme, nog viat buigzame brood dat na enkele minuten uit de houtge stookte oven komt, aan een stok te dro gen te hangen. Als het droog is kan het brood aan diezelfde stok, tegen de zoldering, wor den bewaard: hoog, dus onbereikbaar voor kinderhanden en muizetanden, en droog, dus ongevoelig voor schimmel en bederf. Zo nodig maandenlang. En dat was echt nodig in het dunbevolkte Zweedse land, dat lange winters kent. Winters,, waarvoor in de herfst een grote voorraad brood werd gebakken. De vrouwtjes in het bakhuis doen het nu voor hun plezier. Knackebröd wordt nog maar zelden in huisvlijt toe bereid. In een land waar de mensen per hoofd van de bevolking tussen de 6 (in het zuiden) en de 11 (in het noorden) kilo knackebröd per jaar eten, móeten wel fabrieken zijn. Knackebrödfabrie- ken. De grootste staat in Filipstad. Het is de Wasa--Knackebrödfabriek, ge noemd naar koning Gustav Wasa, die in de 15e eeuw de gezondheid van zijn volk wilde bevorderen door het meer brood van roggemeel te laten eten. LOPENDE BAND De Wasa-fabriek werd gesticht in 1931 toen een meneer K. Lundström uitvond hoe je op een lopende band in een lange elektrische oven knackebröd kon bak ken. Met dezelfde zorgvuldigheid als de vrouwtjes in het bakhuis. Maar dan een heleboel tegelijk. De produktie groeide met de techni sche vooruitgang en vandaag wordt er per dag zoveel knackebröd geprodu ceerd als destijds in een heel jaar. DROOGRUIMTE Het spreekt ook vanzelf, dat het brood na het bakken niet meer tegen de zol der te drogen wordt gehangen. Volgens eenzelfde lopende band systeem pas seert het versgebakken brood een droog- ruimte. Daarna worden de tegen woordig meestal vierkante in plaats van ronde „koeken" machinaal in zessen gesneden. De rechthoekige sneetjes ko men dan weer op een lopende band te recht, die ze na te zijn goedgekeurd door het spiedend oog van controleuses vervolgens naar een inpakmachine brengt. Zo worden dagelijks vele dui zenden kilo's knackebröd klaargemaakt, dat knapperig vers door heel Zweden wordt verzonden of naar een van de vele exportlanden. Een daarvan is Ne derland, waar het brood als Verkade Wasa Knackebröd wordt verkocht. VIJF SOORTEN Van de ongeveer 16 veriëteiten die in de Wasa-fabrieken in Zweden (of in de zusterfabrieken in Duitsland) worden gemaakt, is bij ons een vijftal in de winkel te krijgen. Drie soorten gebak ken uit volkoren roggemeel (Boeren- bruin. Bruin Speciaal en Lichtgewicht) en twee uit volkoren tarwemeel, waar van één extra smakelijk is gemaakt met sesamzaad. GEZOND Alle knackebröd wordt uit volkoren- meel gebakken. Volkorenmeel, dat alle waardevolle voedingsstoffen van de oor spronkelijke graankorrel nog in zich heeft. Om. daar zeker van te zijn, wor den rogge en tawe bij Wasa in eigen maaldeiij gemalen. Tot verschilende fijnheden, die aan het eind van het proces in een bepaalde verhouding weer worden samengevoegd. Inclusief het ruwvezel-materiaal, de zemelen, die ons lichaam niet kan missen voor een goe de doorvoer van ons voedsel door het spijsverteringskanaal. Dankzij het volkorenmeel en de toe voeging van uitsluitend natuurlijke grondstoffen als gist, zout en water, heeft knackebröd van alle broodsoorten het hoogste percentage gezonde voe dingsstoffen, ledere honderd gram Ima- ckebröd bestaat voor ongeveer 75% uit energieverschaffende koolhydraten. Het bevat verder het hoogste gehalte aan eiwit (bouwstoffen). De kiemoliën uit de volle graankorrel maken knackebröd tot een belangrijke leverancier van meervoudig onverzadigde vetzuren. En omdat het bakproces maar 7 minuten in beslag neemt, is knackebröd meer dan ander brood een bron van B-vitamines. LEKKER Knackebröd! is niet alleen gezond. Het is nog lekker ook. Het smaakt overal bij en het kan op allerlei manieren worden gegeten. Bij het ontbijt of bij de lunch, belegd met zoet, met kaas, met vlees waren of vis. Bij een koud buffet of bij de soep. Versierd met hartigheden als snack bij de borrel. En vochtvrij ver pakt om later te beleggen kan knacke bröd goede diensten be'wijzen bij de picknick of als lunch op het werk. Knackebröd is modern brood. Het is gezond en het is lekker. Ook al is het recept al eeuwenoud, het past in een tijd, waarin ons van alle kanten wordt gevraagd, meer aandacht te geven aan de voeding in ons voedsel. la het blad voor uw 'y^''

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 10