Raad Dirksland wat in mineur over bel. veriiogingen De val van Bergen P.v.£l.A.-fractse haakt af bij meer dan 5% jüw huis verkopen?! TAIVIBOER KORFBAL <aood-Luck kansloos tegen ¥IOS y^Vooruif' houdt ,,Fancy Fair" Kapverordenïng Volleybal Goede start Intermezzo-heren Oud papier en kleding voor de zending Meuw van de LOI: ICorte kruidencursus Keuringsdienst van waren voor het gebied Dordrecht Dierenbescherming VERVOLGVERHAAL Bladzij 2 „EtLANDEN-NIEUWS" Dinsdag, 30 september 1980. Het gevolg van enkeJe besluiten van de raad, in zijn vergadering van j.l. donderdag genomen, zal zijn dat het goede Dirkslandse leven wat duurder wordt. In een wat mistroostige blik over de gemeentegrenzen werden ook 's lands economische omstandigheden met zorg beschouwd en 's burgemeesters op wekking dat het er in Dirksland nog niet zo somber uitziet vermocht de stemming maar weinig op te peppen. Er moest tervville van een redelijke dek king van de kosten 23''/o bij de reini gingsrechten en dat was een pil die voor sommigen van de raad, met name de PvdA fractie, niet te slikken was. „Wij gaan accoord met SVo en verder no thing!" liet dhr. van Prooijen weten. „Kriebels in de maag had'ie gekre gen toen hij dacht aan degeen die op Binnenlandse Zaken aan het bewind zit, het Ministerie dat zich met 23 "A verhoging accoord heeft verklaard, „een mannetje van spaar de rijken en pluk de armen", zo karakteriseerde dhr. van Prooijen WD Minister Wiegel. Het hem geestverwante raadslid dhr. J. L. Poortvliet trachtte de redenering van van Prooijen wat af te zwakken door er op te wijzen dat er jarenlang een te geringe verhoging is toegepast. Dhr. Poortvliet gaf dhr. van Prooijen stof voor een schampere opmerking toen hij zei: „'t Is eigenlijk geen bedrag wat we Vlagen". „Mar Poo'vliet heit een ruumere beurze dan Jan Modaal!" was van Prooijens tegenzet. Hoe het ook zij, de raad zat voor het feit dat de reinigingsrechten opgetrok ken moesten worden tot een acceptabel niveau. Met een verhoging van 23"/o zouden de kosten voor 65,66"/o uit deze opbrengst gedekt worden. Het streven is de 70"/o te bereiken zodat een latere optrekking niet onwaarschijnlijk is. De raad ging met de gevraagde 23% ac coord, minus weliswaar de PvdA frac tie die met verder dan een 5% ver hoging wilde gaan. „Een stel volgzame discipelen!" zo typeerde dhr. van Prooijen de raad. Burgemeester Bos greep overigens te rug op een eerdere raadsuitspraak krachtens welke een dekking van 70°/'(i bereikt zou moeten worden, temeer nu de dienst zeer adequaat functioneert. In dat licht bezien achtte de voorz. de jaarlijkse retributie nog „zeer gering" met welke uitspraak hij de PvdA frac tie danig prikkelde. Dhr. de Berg gaf althans te kemien dat zijn fractie krachtens haar verkie zingsprogram qua belastingdruk met de andere gemeenten in de pas wil blij ven, terwijl hij nu moest constateren dat dat in dezen zeker niet het geval is. „Andere gemeenten volstaan met een dekivingpercentage van 54,5°/o" ver geleek hij, ook wijzend op een uitspraak van de Minister van Economische Za ken dat een reinigingsrecht van 70, redelijk moet worden geacht terwijl in Dirksland het tarief thans tot 80, gaat stijgen! Het voorstel van het College werd desniettemin ongewijzigd aangenomen. Hondenbelasting Ook de hondenbelasting werd rela tief sterk met 20"/o opgetrokken van 50,naar 60,per hond, wat een meeropbrengst belooft te geven van 4.400,zodat naar becijfering van dhr. J. L. Poortvliet de totale ontvangst aan hondenbelasting op zo'n 26 mille per jaar komt terwijl daar geen enkele uitgave aan verbonden is. „En honden mogen haast niks, ze mogen niet eens loslopen!" stelde dhr. Poortvliet vast. Hij zou zich niet tegen de gevraagde verhoging verzetten maar gezien de riante opbrengst leek het hem niet te veel gevraagd dat de gemeente wat meer aandacht aan het schoonhouden van trottoirs en gazons zou besteden. Andermaal liet de PvdA fractie we ten niet accoord te gaan met een ver hoging boven de 5"/o, gedachtig aan de loonmatiging waaraan men gehouden is en de door de Overheid voorgestane trendmatige verhoging van 5%, maar 't lukte dhr. van Prooijen niet medestan ders te vinden. „Het heffen van een hondenbelasting beoogt het houden van honden niet te vergemaltkelijken en met een verhoging van 10,bereik je dan meer dan met een verhoging van een rijksdaalder", was 's burgemeesters logica. Recreatieplan haven Dirksland In de wat gedrukte stemming was de raad niet zó gemotiveerd om spontaan te reageren op het voorstel een voorbe- reidingscrediet van 10.000,te geven voor het opmaken van een recreatie- plan voor de haven van Dirksland en omgeving. Het gaat vnl. om het creëeren van een recreatieve bestemming voor ile oevers van de haven (t.b.v. de dagre- creatie) en de stichting van een terrein voor verblijfsrecreatie. Dat zou geheel passen in wat in het voorontwerp Streekplan Zuid Holland zuid daarover wordt gezegd. In principe wordt gedacht aan een lo catie met een capaciteit van plm. 200 eenheden, 5 ha groot, nabij de kruising Noorddij k-West Havendijk. Een en an der zou in een apart bestemmingsplan moeten v/orden vastgelegd. Overigens betekent die vaststelling niet dat het plan ook gelijk zal worden uitgevoerd. Het College meent overigens wel dat de uitvoering voor het jaar 2000 gestalte zal lirijgen. Meerderen uit de raad had den hun twijfels maar wilden best wel meewerken aan het bij voorbaat plano logisch regelen van een en ander. ,,Je kunt wel bezig blijven met in de toekomst te kijken maar hier in Dirks land is die zo donker nog niet", zo nam de raadsvoorzitter stelling tegen de ma tige toekomstverwachtingen zoals de raad die etaleerde. „Wat zit er nou in de andere gemeen ten voor gang in de recreatie. De cara vans worden opgeruimd want het wordt allemaal te duur", wist dhr. van Proo ijen, „wanneer iemand vanuit de Rand stad naar hier rijdt kost hem dat al 25,~" „We hebben de boot gemist!" was de mening van dhr. J. L. Poortvliet. Hij herinnerde eraan dat er al in het begin van de zestiger jaren een aanvraag was geweest in een boomgaard aan de 2e Stoofweg een camping aan te leggen welke evenwel niet was gehonoreerd. Volgens de voorz. was dat echter een niet vergelijkbaar geval met het huidi ge. Nu zijn er signalen vanuit het Streel<plan en een voortgeschreden re- creatiebeoefening, terwijl de aanvrage toen een verzoek was om midden in het landelijk gebied, zonder enige overige samenliang, een camping te exploiteren. Ook dhr. Joh. Kalle was v/einig ent housiast: „er zit geen gang meer in, kijk maar naar Herkingen". Dhr. van Dis voegde een nieuw as pect aan de bespreking toe, het afgeslo ten zijn van de haven van het Haring vliet. „Als de haven een uitgang had naar het Haringvliet was het zo moei lijk niet een recreatieve ontwikkeling van de grond te krijgen", zo leek het hem. De destijds toegepaste afdamming van de haven bleek nu grotelijks te wor den betreurd en de raad ziet dat niet zo gauw meer ongedaan gemaakt al hoewel dhr. Poortvliet meende dat zou kunnen v/orden geappelleerd op het eeuwigdurend recht van uitvaart dat naar het hem lijkt door Rijkswaterstaat met voeten is getreden. Verkeersmaatregelen De Pieterstraat te Melissant wordt frequenter gebruikt nadat in omliggen de straten verkeersdrempels zijn aan gelegd. Niet alleen wordt er méér-, maar ook sneller gereden waarom door de bewoners van de Pieterstraat om maatregelen is gevraagd terwille van de veiligheid van de kinderen. In overleg met de ANWB is naar een passende maatregel gezocht en die lijkt te zijn gevonden in de aanleg van een of meer dere versmallingen, in combinatie met een verschuiving van de weg-as. Een crediet van 2.500,werd daartoe be schikbaar gesteld. De raad gaf te ken nen t.z.t. graag te horen of de maatre gel metterdaad enige effect sorteert. De Beatrixlaan te Dirksland zal wor den gereconstrueerd. De rijbaan, die toch aan een reconstructie toe is zal op dezelfde hoogte als de trottoirs worden gebraclit en aan begin en eind van een verhoging worden voorzien welke het verkeer tot matiging van de snelheid zal dwingen. Rondom de aanwezige kastanjebomen zullen bielzen bloem bakken worden aangebracht. Het is wel de bedoeling de bomen wat te snoeien om de lichtwegname voor de woningen wat te beperken. Aanvankelijk kwamen er uit de raad wat bedenkingen tegen het feit dat er slechts een smal trottoir 1 meter zal resteren, maar de voorzitter meen de dat zonder bezwaar ook op de rij baan zal kunnen worden gelopen om dat de voorzieningen het doorgaand verkeer zeker zullen weren. Weth. de Bonte verklaarde zich over de voorge stane reconstructie niet zo enthousiast maar het gegeven dat de meeste bewo ners de kastanjebomen liever niet kwijt willen had hem doen besluiten aan het voorstel mee te werken. Forse aanvrage uit het onderwijs Zonder dat de raad het waarschijn lijke bedrag verklapte werd toch wel duidelijk dat de aanvrage van de bijz. lagere school aan de Irenelaan fors op de gem. begroting zal drukken. Het gaat om de aanschaf van nieuw meubi lair, en van nieuwe leerboeken. Het ver baasde de raad hogelijk te moeten lezen dat de school nog gebruik maakt van leesboeken met oude spelling en dat de gevolgde rekenmethode als zeer slecht wordt ervaren. „Waar hebben ze dan het jaarlijks uitgekeerde bedrag per leerling aan be steed?" was de vraag van dhr. van Dis die volgde op meerdere andere critische noten uit de raad want met zo'n was lijst was die nog niet eerder gecon fronteerd (dhr. Poortvliet). Het was voor de raad de vraag of toekenning van al die verlangens wel redelijk tegen over de andere scholen moet worden geacht. Het was het College duidelijk dat de raad prijs stelt op het betrachten van de uiterste soberheid. Dat zal in het te volgen gesprek met Inspectrice en schoolbestuur dan ook naar voren wor den gebracht. Overigens zal de raad in een later stadium nog over de^ uitgaven kunnen beslissen. Onroerend-goed belasting Het tarief van de Onroerend goed be lasting werd met S'/o verhoogd, en met die verhoging op zich had nauwelijks iemand m^oeite. Wel echter met de bere kening ervan omdat, naar de mening van de PvdA fractie de gebruiker t.o.v. de eigenaar te zwaar wordt belast. B en W zegden toe daarop in een nota nader terug te komen. B en W legden de raad een uitvoerige toelichting over m.b.t. de herziening van de taxatiebedragen, zo als die elke 5 jaar plaats dient te vinden. Laatstelijk gebeurde dat in 1976 waar om thans aanzienlijk hogere taxatie bedragen zijn vastgesteld, door B en W gemotiveerd met de verschuivingen die op dat terrein hebben plaatsgevonden. Het is de economische waarde van het betreffende onroerend-goed die wordt geschat en die thans aanzienlijk hoger is geraamd dan vijf jaar geleden. „Als het niet zo erg was zou ik erom moeten lachen", liet dhr. Poortvliet we ten. Hij meende dat er bij een ingestor te markt weinig grond is voor een forse opv;aardering zoals die is gepleegd. Weliswaar had hij er kennis van ge nomen dat tot dusver voor elke 3.000,- waarde 13,40 is verschuldigd terwijl dat voortaan van elke 3.000,zes gulden wordt, hij vond dat er maar vreemd geschutterd wordt. De raadsvoorz. meende evenwel met dhr. Poortvliet over het inklappen van de markt van mening te moeten ver schillen. De markt is naar het oordeel van de voorzitter en van het taxatie bureau normaal geworden hetgeen niet weg;-;eemt dat de uit 1976 daterende bedragen aanzienlijk moesten worden opgeschroefd. De voorz. kon de verze kering geven dat heel wat van de taxa ties nog erg „vriendelijk" mogen wor den genoemd. O In een hard duel bleek Good-Luck 1 niet opgewassen tegen het sterke VIOS uit Numansdorp. Ook Good-Luck 2 kwam niet tot winst en moet nu de leiders-positie aan ADO afstaan. Good-Luck 3 verloor krap van Oranje Zwart 2. De jeugd-selektie speelde thuis tegen Triade, zij wonnen in een goed ge speelde v/edstrijd met 7-6. Good-Luck 1 VIOS 1 4-10 Van meet af nam VIOS het heft in handen, dit resulteerde in een doelpo ging van Theo Scharloo die doel trof. O- 1. Deze snelle achterstand bracht Good- Luck enigszins in paniek, hierdoor ont stonden enkele onverwachte situaties, het was Peter Ketel die yia een doorlo per de gasten op O - 2 bracht. Offensief Na tien minuten bouwde Good-Luck een veldoverwicht op, dit offensief leid de tot enkele goede kansen. Het was Rob Rossel die vrij kwam en beheerst 2-1 scoorde. In de 20ste minuut werd hij opnieuw vrijgelaten en schoot van afstand de gelijkmaker in. Het leek erop dat het een gelijk op gaande strijd zou worden, toch was het opnieuw VIOS dat het betere spel liet zien, en voor rust liepen zij uit tot 2-5. Veel balverlies Na de thee zette Good-Luck VIOS onder druk, de Numansdorpers hadden veel balverlies, waardoor de thuisclub enkele kansen kreeg maar deze niet wisten te benutten. Na 10 minuten mocht de VIOS aan voerder een strafworp nemen, en maak te geen fout 2-6. Aan de andere kant was het Rob Rossel die eveneens via een strafworp de stand op 3 - 6 bracht. Gelijk hierna kwam Sandra Vermeulen vrij en schoot van afstand 4 - 6 in. Vanaf dat mom_ent kwam Good-Luck niet meer in hun spel en bouwde VIOS de voorsprong gemakkelijk uit tot 4 - 10. OUDE TONGE Op VRIJDAG 3 oktober en ZATER- DAg 4 oktober 1980 zal er een grote Bazaar (soort Fancy Fair) worden ge houden ten bate van de Muziekvereni ging „VOORUIT" uit Oude Tonge. Zoals U weet en wel gezien heeft op het dorp, lopen er grote, kleine Majo- retten. Drumband en de Muziek allen keurig in het pak. Maar om dit alles te financieren is veel geld nodig. Daarom hopen wij U allen te mogen verwelkomen in het Verenigingsgebouw aan de Schoolstraat te Oude Tonge. Er zal een keur aan prijzen te ver dienen zijn. DIRKSLAND: In de gemeenteraadsvergadering van 22 mei 1980 is een kapverordenïng voor de gemeente Dirksland vastgesteld. De ze verordening is met ingang van 1 oktober 1980 van kracht geworden en verbiedt het vellen van houtopstand zonder vergunning anders dan voor dun ning. De nieuwe verordening geeft het ge meentebestuur de mogelijkheid naast weigering van een kapvergunning om redenen van handhaving van natuur-, landschaps- of dorps-/stadsschoon, dit ook te doen „om andere redenen van milieubeheer". Herplantplicht kan worden opgelegd bij het verlenen van een vergunning tot vellen van een houtopstand, indien illegaal wordt gekapt of indien een hout opstand op andere wijze teniet gaat door verwaarlozing of calamiteit, zoals bijvoorbeeld brand, storm of bliksem inslag. De nieuwe verordening voorziet ook in een instandhoudingsplicht warmeer een boom te gronde dreigt te gaan. De verordening heeft niet de bedoe ling steeds kapvergunningen te weige ren en ook niet het zonder meer op leggen van een instandhoudings- of een herplantplicht. De mogelijkheid om de milieuwaarde af te wegen tegen an dere belangen wordt hiermee echter wel geopend. Het is een goede zaak dat deze kapverordenïng thans wordt ingesteld, gezien de uitbreiding van de mogelijk heden die hij geeft en de toenemende zorg voor het behoud van een goed milieu, in het bijzonder het behoud van houtopstanden, zowel binnen als buiten de bebouwde kom. Mocht er twijfel bestaan met betrek king tot de toepassing van deze veror dening in bepaalde gevallen dan kan men daaromtrent ten gemeentehuize nadere informatie verkrijgen. De Intermezzo heren hebben afgelo pen donderdag niet veel moeite gehad met het behalen van de eerste drie pun ten. Zij vonden in Hou Stand uit Rotter dam, debuterend in de promotie-klasse, alleen in de eerste en de laatste set een waardig tegenstander. In de eerste set kwam Intermezzo da nig voor een verrassing te staan, toen op het scorebord een 15-7 setwinst voor Hou Stand prijkte. In de twee daarop volgende sets werd echter orde op zaken gesteld. Twee maal 15-9 gaf de blauw-witte formatie een voorsprong van 2 - 1. In de vierde set v/erd er wat rommelig gevolleybald, wat ertoe leidde dat Hou Stand nog aardig bij kon blij ven. Een nipte 17 - 15 setwinst bracht Intermezzo na bijna twee uur toch de verdiende overwinning: 1-3. De Intermezzo-dames verloren bij A.K.S. in Breda met 3 - 1. De gastvrou wen speelden een duidelijk geroutineer- der spelletje, waartegen de vernieuwde Intermezzo-ploeg nog geen verweer had. Beide tweede teams sloten hun wed strijden winnend af. De dames hadden geen moeite met Kangoeroes 2, terwijl een warrig spelend heren 2 met 3,-0 won van debutant Pollux. De overige uitslagen van dit weekend zijn: Dames Spivo 4 Intermezzo 3 1-2 Ibis 2 Intermezzo A 2-2 Beursgroep/A Intermezzo B 0-3 Spivo 3 Intermezzo 4 2-2 Heren Spivo 6 Intermezzo 4 1-3 Spivo 5 Intermezzo 5 2-2 Intermezzo 6 Setpoint 2 1-3 Libanon Intermezzo A2 1-3 OUDDORP D.V. op zaterdag 4 oktober hopen wij weer Uw oud papier en lorren op te ha len. Ook Uw kleding, vooral zomerkle ding is weer van harte welkom. Doet U er even een kaartje aan „kleding" of „lorren". Zet U alles wat U weer hebt voor de zending weer voor half negen aan de weg. Bij voorbaat dank. De vorige opbrengst was erg goed. aan Oud papier 1501,20 Kleding en lorren 200, Totaal 1701,20 Allen die hieraan hebben meegehol pen met sparen en ophalen worden weer vriendelijk bedankt voor hun me dewerking. Wij vertrekken weer om half negen van de Duinkerkerweg. 6, wie weer mee wil helpen, is weer van harte welkom, ook graag wat oudere mannen of jon gens. Onlangs rolde een nieuwe cursus van de LOi-persen, „Kruiden en Mensen" genaamd. Deze vertelt hoe de mensheid door de geschiedenis heen kruiden heeft leren kennen en leren gebruiken. Hij gaat in op de geneeskrachtige en culi naire eigenschappen van vele kruiden soorten. Er wordt ook uitvoerig aan dacht besteed aan eigen kweekmoge- lijkheden: in de tuin, op het balkon of gewoon in huis. En aan de toepassing van kruiden in de keuken. Centraal in de cursus staat het boek „Kruiden en Mensen", geschreven door kruidendeskundige Tjerk Buishand en Lola Craandijk. Publicist en kruiden- kiindige Lex Overeijnder is als docent by de cursus betrokken. Cursisten kun nen hun kennis van kruiden door hem laten toetsen, waarbij tevens de moge lijkheid bestaat zelf samengestelde krui denmengsels in te sturen. Uniek binnen het schriftelijk onderwijs. Extra bij het cursusboek: een krui denschijf, kruidenetiketten, zakjes met kruidenzaden, zakjes om kruiden üi te drogen en het benodigde verzendmate riaal. Het gehele pakket kan worden besteld door overmaking van 52,50 op giro rekening 38300 van de LOI te Leider dorp, onder vermelding van „Kruiden en Mensen". Nadere inlichtingen bij: Leidse On derwijsinstellingen, Postbus 4200, 2350 CA Leiderdorp (tel. 071 - 899255). De grote belangstelling tijdens de Open dag voor de chemie" in het na jaar 1978, is voor de directie van de Keuringsdienst van Waren voor het ge bied Dordrecht, aanleiding om opnieuw een open dag te houden en wel op za terdag 11 oktober 1980 Om zoveel mogelijk mensen een goed beeld te kunnen geven van de werkwij ze van het laboratorium en de buiten dienst is een aantal rondleidingen ge pland. ^- U kunt zich daarvoor telefonisch aan melden tot en met donderdag 9 oktober, van 8.00 tot 17.00 uur. (078 - 170044). Inlichtingen over de bereikbaarheid van de dienst zullen U desgev,?enst worden verstrekt. Het adres is: Plane- tenlaan 2, Dordrecht. Aan komen lopen: Jonge zwarte poes met witte bef en witte vlekjes aan de poten. Inl fam. Qualm, Sluisplein 1, Stel- lendam, tel. 01879 - 1580. STAD AAN 'T HARINGVLIET KOLLEKTE NIERSTICHTING De voor bovengenoemde stichting ge houden koUekte heeft opgebracht 1.325,—. Alle gevers(sters) en kollektanten hartelijk dank. SINT MAARTENSDIJK Weg naar stortplaats wordt verbreed: Het Waterschap Tholen heeft het plan de Westkerkseweg en de Gatweg onder Scherpenisse richting stortplaats Tut- telhoekje te verbeteren. Het gaat om een afstand van 650 en 220 meter. Het ge meentebestuur van Tholen is bereid hieraan 42.500,te betalen aan het Waterschap. De wegen worden namelijk veel gebruikt door de vuilnisauto's naar de gemeentelijke stortplaats. THOLEN De Kogge. De watersportvereniging De Kogge besloot het vaarseizoen met een tocht naar Goes. Aan deze tocht namen 135 motor- en zeilschepen deel met 123 personen aan boord. Op het werkeiland van de Oesterdam was er een koffiepauze en konden de kinderen zich vermaken met roeien en schatgra- verij. De reis werd voortgezet naar de jachthaven De Werf in Goes. Het avond maal werd genuttigd in restaurant De Landbouw. De volgende morgen voer het gezelschap terug naar Tholen. Reconstructie Zoehweg. Binnen kort zal er een begin worden gemaakt met de reconstructie van de Zoekweg. Het gaat om de ontsluiting van de sporthal/gemeenschapscentrum en de tennisbanen. Het parkeerterrein wordt uitgebreid met 80 plaatsen. Verkeerscontrole: De rijkspolitie te Tholen gaat steeds maar door met ge richte verkeerscontrole op het eiland, dan hier dan daar. Van de week werd gecontroleerd op de Poortvlietsedijk en op de Vossemeersedijk. Er werden 400 auto's gecontroleerd, voornamelijk op de snelheid. Bij 24 auto's was de snelheid te hoog. Er wa ren zelfs snelheden van 128 km per uur, terwijl de maximum snelheid daar ter plaatse 80 km is. Vijftien bestuurders konden direct ter plaatse hun boete be talen, maar de andere negen kregen een proces-verbaal omdat de snelheidsgrens te ver werd overschreden. SINT ANNALAND Benoeming: De heer E. Tange, on derwijzer aan de School met de Bijbel te Sint Annaland is met ingang van i januari 1981 benoemd tot Hoofd van de School met de Bijbel te De Tinte (bij Den Eriel). Lidmatenkring: De lidmatenkring vanwege de Nederlandse Hervormde Kerk te Sint Annaland zal D.V. ver gaderen op vrijdag 3 oktober a.s. des avonds om 20.30 uur (half negen) in de Hervormde Pastorie aan de Bierens- straat. SINT ANNALAND Aardappelveiling: van donderdag 25 september 1980. Doré drielingen 0,07. Doré kriel 0,42. Lekkerlanders 0,10. Bintjes 0,11 - 0,14.a Bintjes bonken 0,11 - 0,16. Bintjes kriel 0,74. Eigenheimers 0,17 - 0,18. Aardappelprijs per kilogram. Aan voer: tachtig ton. Uienveiling: van donderdag 25 sep tember 1980. Uien, maat veertig opwaarts 0,31. Uiten drielingen, maat 35'*40 0,17. Uienprijs per kilogram. Aanvoer veer tig ton. Historisch verhaal uit het jaar 1572 door JAAP DE KORTE Den Hcrtog's uitgeverij Utrecht 51 In geheel Frankrijk worden in de daarop volgende dagen meer dan negen tienduizend Hugenoten op afschuwelijke wijze vermoord. Het blijkt dus dat het toezeggen van hulp aan graaf Lodewijk geen vriendschap is van koning Karel, maar louter en alleen het zoeken van de ondargaiig der protestanten, waarin hij op meesterlijke wijze wordt geholpen door zijn goddeloze moeder. Maar keren we nu terug naar ons verhaal. Zoals gezegd, wordt de heer De Genlis naar Frankrijk gezonden om de beloofde versterking te halen. Volgens afspraak zal hij met zijn troe pen via Kamerijk naar de Maas trekken om zich daar met prins Willem te ver enigen. Gezamenlijk zullen ze dan op Bergen aanrukken met het doel de troe pen van Don Frederik te verdrijven en zo de stad te ontzetten. Had De Genlis zich aan deze afspraak gehouden, het verloop der geschiedenis zou zeker heel anders zijn dan thans het geval is. He laas, hij gevoelt zich met zijn vierdui zend man voetvolk en vijfhonderd rui ters sterk genoeg om alleen zijn weg te gaan en zonder hulp van de prins op Bergen aan te rukken e. d. Spanjaarden te verdrijven. Zijn eigenzinnigheid zal hem echter duur komen te staan! Zodra Don Frede rik verneemt van de komst van Den Genlis, breekt hij het beleg voor de stad op en trekt hem tegemoet. De Genlis is Bergen reeds tot op enkele uren afstand genaderd, maar is, door enige verraders misleid, van de rechte weg afgedwaald en doolt met zijn leger ergens in de uit gestrekte bossen en wouden rondom Bergen. Er doen zich enkele schermutselingen voor, die weinig betekenis hebben. De hoofdmacht staat onder leiding van de Spaanse bevelhebber Noircarmes Ver moedelijk is dit dezelfde bevelhebber geweest die in het jaar 1567 de reizende predikant der Zuidelijke Nederlanden, Guido de Brés, heeft gevangen genomen en de 31e mei van datzelfde jaar opge hangen. Weldra ontmoeten de beide partijen elkaar. Een hevige worsteling vindt plaats. De Franse soldaten weren zich dapper maar kunnen niet verhinderen dat zij worden teruggeslagen na een felle strijd van ruim twee uren. Met grote verliezen wordt De Genlis verslagen. Honderden van zijn soldaten worden ge vangen genomen en op wreedaardige wijze vermoord. Hijzelf wordt gevangen naar Antwerpen gevoerd. Na deze overwinning trekt Don Fre derik zegevierend naar Bergen terug waar hij voor de tweede maal zijn tenten opslaat. Ongeveer een week nadien komt Alva zelf met een aanzienlijk le ger, dat bovendien voorzien is van een flink aantal stukken geschut, die zorg vuldig worden ingegraven en op de bre de stadsmuur gericht. Onophoudelijk vu ren de schutters hun stuklcen af, zodat de muur grote gaten vertoont die echter even snel door de verdedigers der stad worden geheeld. De burgers en de solda ten weren zich dapper. Met alle trouw en liefde voor hun vrijheid en godsdienst verdedigen zij de stad. Herhaalde malen gaat Alva over tot een stormloop maar evenveel keren worden zijn soldaten met bebloede kop pen afgeslagen. Weken lang duurt de strijd hardnekkig voort. Toch kan niet lang meer stand worden gehouden door de dappere verdedigers. Tot nu toe is alles goed gegaan en we ten zij de vijanden af te weren, maar de Spanjaarden zijn in het voordeel. Zij hebben meer geschut en oneindig veel meer manschappen. Het volk rekent echter op de hulp van prins Willem. Het kan niet lang meer duren of deze zal zich met een vrij aanzienlijk leger laten zien voor de poorten van Bergen. Ver schillende steden zijn reeds in zijn han den gevallen. Roermond, Dendermonde, Gent, Me- chelen en nog andere plaatsen. Nu zal hij spoedig Bergen ontzetten. En werkelijk, de prins rukt in snel tempo voorwaarts. Ook hij ziet de toe komst niet al te donker in. Een flink leger heeft hij zich kunnen verwerven; geld heeft hij daarvoor gekregen van verschillende Hollandse steden. Het gaat voorspoedig! Uit Frankrijk zal nog meer hulp komen. Admiraal de Coligny zal met een groot leger optrekken om, nu De Genlis verslagen is, zelf prins Wil lem te hulp te snellen, om de vijand voorgoed uit Holland te verdrijven. Wat moet ook prins Willem van Oran je ervaren wat de Heere zegt in Zijn Woord: „Mijn gedachten zijn niet uwe gedachten en Mijne wegen zijn niet uwe wegen". Terwijl de prins in snel tempo voort- rukt om toch maar zo spoedig mogelijk Bergen te bereiken, wordt hem de ont zettende tijding gebracht van de gruwe lijke massamoord te Parijs en verder in geheel Frankrijk gepleegd. Met ontzet ting hoort hij het bericht aan. „Het heeft God behaagd, alle hoop, dewelke wij op mensen bouwden, van ons weg te nemen", zo schrijft hij aan zijn broer Lodewijk. „Maar met des Heeren hulp hoop ik u te redden uit uw benarde positie. Zijn wil geschiede. Hij doet wat goed is in Zijn oog". De prins beseft echter maar al te goed dat hij van Franse zijde geen hulp meer te verwachten heeft. Admiraal De Co ligny is vermoord. De beloofde verster king uit Frankrijk zal hij dus niet krij gen. Hij besluit met zijn leger verder te trekken en zich te Hermigny te vestigen om vandaaruit Alva's benden aan te vallen. Telkens doet hij uitvallen om Alva uit zijn verschansing te lokken maar het gelukt de prins niet hem daar uit te verdrijven. De hertog begrijpt best dat het te ge waagd is zich uit zijn schuilhoek te wa gen. Als hij dat doet, kan een veldslag niet uitblijven. Verliest hij deze slag dan betekent dat het behoud van Ber gen. Daarom besluit hij zich zoveel mo gelijk rustig te houden. Als hij lang genoeg voor de stad blijft liggen zullen de burgers zich vanzelf wel genoodzaakt zien zich over te geven als de honger hen daartoe drijft. Wel zendt Alva zo nu en dan enkele legerafdelingen buiten de verschansing om het leger van de prins zo veel moge lijk afbreuk te doen. Zo gebeurt het op zeker dag dat een van deze afdelingen in gevecht raakt met een troep van het leger van de prins. De troep staat onder bevel van graaf Hendrik van Nassau, de jongste broer van de prins. Met heldenmoed verde digt deze zich en de Spanjaarden onder vinden welk een geducht tegenstander hij is. Een groot deel van de vijand wordt gedood en de overigen terugge dreven naar hun legerplaats. Alva blijft echter waar hij is en laat zich niet zien. Steeds weer herhaals de prins zijn he vige aanvallen op de Spaanse verschan sing, maar niets helpt. Telkens wordt hij teruggedreven. Ten einde besluit hij te proberen een van zijn afdelingen binnen de stad te brengen om de bezet ting bij te staan en van daaruit de vijand te bestoken. Helaas, zijn plan gelukt niet! Zijn uitgelezen keurbende wordt door de Spanjaarden geheel verslagen en uit el kaar gedreven. Hun heldenmoed mag niet baten. Ze moeten voor de vijand onderdoen, hoewel ze deze zware ver liezen toebrengen. Toch begint het de hertog van Alva zo langzamerhand te vervelen. Het zal niet zo lang meer duren of de koude van de winter zal zich doen gevoelen en wat dan? Uit ervaring weet de veld heer wat dat zeggen wil. Zijn soldaten, gewend aan de warme zonnestralen in het zuiden, worden dan ontevreden. Ze kunnen slecht tegen de snerpende koude hier in dit kikkerland. Bovendien is er meer te doen dan hier voor Bergen te blijven liggen. Verschillende steden heb ben zich ontdaan van het Spaanse juk en hebben zich openlijk voor de prins verklaard. wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 2