EIIAnOEtl - niEUWS Op z'ii Flalikees gezeit 309, bUd Vrijdag 26 september 1980 No. 4929 HET KVENSTER ORGELCONCERT in Oude Tonge Opel Kadett weer leverbaar X X Garage Knöps B.V. X Langeweg 113 MTODELHARNIS 01870-2222 Het Deltacollege gaat van start Stichting ^^Schuilplaats'' start per 1 okt. Uw huis verkopen TAIVIBOER ff ff Betoaveriengen in de Plaete INGEZONDEN De R.P.F, een nieuwe lijstaanvoerder en nog wel een Leerling Met de binnenkomst van de '81 modellen worden enkele '80 modellen onverwachte buitenkansjes. Ontdek uw mogelijkheden op onze NAJAARSSHOW. Van 20 t/m 27 september. Ook tijdens de koopavond. BOSDREEF 1 DIRKSLAND Tel. 01877-1357; na 19.00 uur 01871-1297. blik op kerk •n aamenlevJitg Politie contra Polak De rechtsorde Amsterdam blijft in het nieuws. On ze goede hoofdstad geniet al lange tijd in binnen- en buitenland de twijfel achtige reputatie een „lastige" stad te zijn. Een stad waar altijd wel iets aan de hand is. Waar de lont bij het kruit ligt zodat elk ogenblik een explosie kan plaats hebben. Tijdens het weekeinde deed zich een merkwaardig conflict voor. Een me ningsverschil tussen burgemeester Po lak en het politiepersoneel, dat zelfs leidde tot een verkapte staking van de agenten! Wat was de zaak? Zoals we weten is het grote oude pand aan de Keizers gracht, „De Grote Keyzer", nog steeds bezet door krakers. Herhaaldelijk heeft de rechter uitgesproken dat dit pand moet worden ontruimd. Herhaaldelijk heeft burgemeester Polak gezegd dat maatregelen niet zullen uitblijven. Maar tot heden liet hij de krakers ongemoeid. Ondernam hij ook niets tegen de clan destiene zender, radio „De Vrije Key- ser", die opruiende uitzendingen ver zorgt. Dat alles moet de politie, die weleens een keer handelend wil optreden, een doom in het oog zijn geweest. Maar wat zaterdag gebeurde deed de deur dicht voor de dienaren van Hermandad. De krakers hadden een grote „kraakverzet- manifestatie" georganiseerd, met een informatie-kraakcentrum in het betref fende pand. Op straat werd een soort markt gehouden en werd zonder ver gunning bier verkocht. De stedelijke overheid en de politie was van te voren van alles op de hoogte. Maar burge meester Polak als hoofd van de politie gaf het personeel opdracht om „zeer tolerant te zijn ingeval van overtredin gen van de Algemene Politieverorde ning". Kennelijk vond hij dat beter de wet kan worden overtreden dan dat er relletjes en opstootjes k,wamen in de hoofdstad. En dat nu was de politie te gortig. Het personeel van het bureau Lijn baansgracht kwam ertegen in verzet en besloot uit protest tegen de opgelegde tolerantie dan in het geheel van het district tolerant te zijn. Met andere woorden: zolang de kraakmanifestatie duurde v>7erden geen bekeuringen uit gedeeld, in de hele stad niet, want de andere politiebureau's sloten zich bij hun collega's van de Lijnbaansgracht aan. Zaterdag kon men dus ongehinderd parkeren op verboden plaatsen, door rode stoplichten rijden, borden met één-richtingverkeer negeren, enzo voorts, enzovoorts. ,,Alle zaken", zo deelde de politie mee, „werden normaal behandeld, maar er werd geen enkele bekeuring uitgedeeld, ook geen enkel proces-verbaal opgemaakt". Burgemeester Polak zei desgexrraagd de houding van het politiepersoneel te betreuren. Hij vond dat de agenten, wanneer zij zijn beleid ter discussie wil den stellen, „daarvoor de normale ka nalen hadden moeten gebruiken, name lijk die van het rustige overleg, en niet op deze wijze hadden mogen optreden". De burgemeester heeft formeel ge sproken natuurlijk gelijk. Het gaat niet. één dat de politie uit protest tegen een advies waarmee zij niet kan instemmen, dan de rest van haar taak maar ver waarloost. Anderzijds kan ik heel goed begrijpen dat de politie het eindeloze geaarzel van de burgemeester méér dan moe is en wel een keer handelend wil optreden. Want de rechtsorde in Am sterdam is duidelijk in gevaar. WAARNEMER Op D.V. zaterdag 27 september a.s. hoopt Doelenorganist en organist van de Grote Kerk te Dordrecht, Arie J. Keyzer een orgelbespeling te geven op het Frobenius orgel in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge. De op ons eUand geboren en getogen organist heeft op zijn programma wer ken van Joh. Seb. Bach en een eigen compositie. Het concert begint met de zeer be kende Toccata en Fuga in d-moU, die Bach waarschijnlijk in 1709 te Weimar gecomponeerd heeft. Hoewel het com positorisch zeker niet zijn belangrijkste werk is, is er geen tweede compositie van hem die de brede massa van meet af aan zo heeft gepakt. Verder worden van Bach twee zeer fraaie koraalvoorspelen ten gehore ge bracht, te weten het „Wachet auf, ruft uns die Stimme" en „Schmücke dich, o liebe Seele". De eigen compositie van de heer Key zer is zijn tijdens de opening van de Rotterdamse Orgelmaand, een paar we ken geleden, in première gegane vijf delige eerste symphonie. De delen zijn: Allegro maestoso, grave, scherzo, an dante en finale (Psalm 147 1). Dat Arie Keyzer al enige jaren zich naast zijn dubbele concert- en lesprak tijk (hoofdleraar orgel Rotterdams Con servatorium) op compositorisch terrein beweegt is misschien ook van vorige concerten hier wel bekend. Zo schreef hij een serie psalmbewerkingen, een suite, vijf Inventionen, een Preludiiim en fuga en ook een orgelconcert. Deze symphonie neemt echter toch een aparte plaats in deze rij in. Het is namelijk voor het eerst na de Franse componist Louis Vieme (1870 - 1937), die zes symphoniën voor orgel schreef, dat een hedendaags organist-componist een symphonie voor orgel schrijft. Deze compositie van Arie Keyzer grijpt dan ook vormtechnisch sterk te rug op het werk van Vieme, al moeten we tegelijk zeggen dat de talen waarin deze werken spreken in verband met de tijd van ontstaan natuurlijk ver schillend zijn. Het werk van de heer Keyzer is ge schreven in een vrij gematigde moderne stijl en de kritieken die dit werk tijdens de première kreeg zijn zeer lovend, m$n sprak o.a. van een compositie met een duidelijke persoonlijke taal, die zeker nodigt tot luisteren en bewonderen. Dit concert wordt georganiseerd door de Stichting Kerkconcerten Goerèe Overflakkee. Aanvang 20.00 uur; kerk open 19.30 uur. De programma's zijn verkrijgbaar aan de kerk, de prijzen zijn: volwassenen 4,—; scholieren en 65+ 2,50. Wij hebben goed nieuws voor al 4^ diegenen die met de aanschaf van J een nieuwe wagen gewacht heb- J ben tot nd de vakantie. Want nu hebben wij 'm, de Opel Kadett, 4 5 v/aarop U zolang heeft moeten J wachten. U kunt thans kiezen uit vele kleuren en uitvoeringen van J deze prachtige auto in onze show- J room. Als gevolg van de minder goede beschikbaarheid v. d. Ka- J dett in de voorbije 12 maanden, J is onze voorraad gebruikte auto- mobielen nogal bescheiden. Wij kunnen dan ook best een aantal i goede occasions gebruiken. Daar- om zijn wij bereid U een aantrek- 4 keiijk bod te doen op uw huidige auto. Kom eens langs en profiteer van deze unieke kans. J OUD VOSSEMEER Met auto van de dyk af: De miUtair K. van D. uit Sint Annaland is in de nacht van zaterdag op zondag met een personenauto onder aan de Vossemeer- sedijk terecht gekomen. Van D. kwam uit de richting van Tholen op weg naar huis. Naar zijn verklaring moest hij uitwijken voor een haas waarbij hij tegen een boom botste en onderaan de dijk belandde. Volgens de politie zou Van D. te hard hebben gereden. De bestuurder bleef ongedeerd, de auto werd zwaar beschadigd. Daar Van D. militair is werd de zaak overgedragen aan de Marachaussee. NIEUWE TONGE GESPUEKSGROEP OUDERS VAN ZUIGELINGEN De afd. Nieuwe Tonge e.o. der Zuid Hollandse vereniging „Het Groene Kruis" hoopt bij voldoende deelname een gespreksgroep voor ouders van zui gelingen te houden. Te beginnen op maandag 6 oktober van 19.30 uur tot 21.30 uur. Voor nadere inlichtingen kunt U zich wenden tot zr. Melissant, Kerkring 17, Nieuwe Tonge, tel. 01875 - 1390. Reeds vanaf augustus 1978 is de Stichting voor Prot. Chr. Hoger Sociaal Pedagogisch Onderwijs voor Zuid-West- Nederland bezig met de voorbereidin gen voor het stichten van een Prot. Chr. Sociale Academie te Dordrecht, die de naam gaat dragen ,JDeltacollege". Hoewel de te verwachten aantallen studenten voor de Sociale Academie ruunsohoots boven de daarvoor geldende normen liggen, is een verzoek tot be kostiging door het Ministerie afgewezen. Het bestuur van de Stichting, dat be staat uit vertegenwoordigers van de aangesloten Rayonschoolraden voor het P.C. onderwijs, heeft tegen deze beslis sing beroep aangetekend bij de Kroon. Er is beslaten toch een kleine start te maken in de vorm vanden bijscholings cursus voor afgestudeerden h.b.o. en m.b.o. die werkzaam zijn in het wel zijnswerk en bij de maatschappelijke dienstverlening. Het thema van de cursus is „Bijbel en agogische hulpverlening" en zal in een serie van 5 cursusavonden behandeld worden, waarbij zowel de theorie als ook de praktijk ter sprake gebracht zal worden vanuit een bijbelse visie. Als cursusplaats is Dordrecht gekozen vanwege zijn centrale ligging in de regio Z-W-Ned. Daar het gebouw van de Chr. Pedagogische Academie „Mer- werode", waarin de cursus gegeven wordt, nagenoeg naast het N. S.-station Dordrecht-Zuid hgt, is een ideale plaats gevonden door het bestuur van de Stichting. Wie interesse heeft voor de cursus kan een informatie-brochure aanvra gen en alle inliohtingen verkrijgen bij het secretariaat van de Stichting, p/a Meerkoet 28, 2986 XC Ridderkerk, tel. 01804 - 231801. Het bestuur van de Stichting „Schuil plaats" te Apeldoorn geeft gaarne te kennen, dat per 1 juni j.l. tot hoofd/ coördinatrice van de Stichting in dienst is betreden de arts mevr. A. M. van de Brink te Putten, 49 jaar, die gedurende een groot aantal jaren veel uiteenlopen de funkties in de medische wereld heeft vervuld, o.a.: geneesheer-direktrice van 2 verpleegtehuizen en revalidatie-arts in een kinderrevalidatiecentrum. Per D.V. 1 oktober start onder haar leiding de S.O.S.-hulpdienst, waar men voor allerlei problemen op het gebied van abortus en euthanasie overdag, maar ook eventueel 's nachts kan aan kloppen. Er zal getracht worden (vol ledig gegrond op bijbelse maatstaven) te adviseren en zoveel als mogelijk is daadwerkelijk te helpen. Op grond van de nu reeds opgedane ervaringen wordt verwacht, dat assistentie in de vorm van een maatschapelijk werkster zeer binnenkort noodzakelijk zal zijn. De Stichting heeft voorlopig eigen kantoorruimte kunnen reserveren. Het adres is: Stichting „Schuilplaats" Postbus 1204 7301 BL APELDOORN tel. no. 055 - 217715 Postgironr. 1341400 Bankrelatie: Rabobank Apeldoorn nr. 39.33.11988 Namens het bestuur Ds. W. Chr. Hovius, voorz. Drs. O. V. d. Ridder, secr. Un hortje geleeje he'k beloofd da'k nog us zou schrieve over toavere, in wat we in de Plaet daervan nog wete. Mit mun broer Aeren hebbe we wat op pepier gezet wat we zoal gehoard in zelluf meegemaekt hebbe in oenze joen- ge j aeren. Noe moje toavere niet op één lijn zette mit spoke, want ur is méér tussen hemel in aerde dan wielle kanne be- griepe. Ouwere maansen zeije vroeger wel, as je mit dur over toavere sprak, waerbie je as joenge kaerel wat vraeg- tekens plaetste, je kan fnien nog méér vertelle, vroeger had je betoaverde mensen, in noe zitten de gekkehuuzen tot de nok ofgelaeje, mar noe blnne ze viesjes gesteurd, zo noemen ze dat. Mit die toaver verhaelen wiere der allied wel deze of gene verdocht, mar naemen durfde niet genoemd worre, dat was te gevaerlijk, want je kon noait wete hoe ze je te pakken namme. Daer viel niet mee te spotte. Ik zal noe mar beginne mit te ver telle wat moeder an oens verteld heit, wat der vaoder Leen den Braeber ge boren in 1831 beleefde. Mien groatvao- der had un broer Lodewijk, Loot wier die genoemd. Die Loot was joeng knecht op un boerestee, waer die precies stoeng weet ik niet méér. Hie was zoa un jaer of 17-18 in un jaer of 5 joenger dan zun broer Leen. Die joenge knechts warre zoendags om beurten vrie, in dan kwammen ze naer huus. As hie dan 's aeves in de doenker van huus naer de stee gieng, dan liep ur nae verloap van tied, as hie van da weg de laon naer de stee in gieng, un kanjer van un hoend mit um mee, in ledere zoendag as hei daer liep kwam dat béést korter bie um loape. Te lange leste bleef hie op de laon laage, zodat Loot ur mit moeite voorbie kwam. Het gekke was dat andere beweuners van de stee noait wat zagge. Je kan begriepe dat Loot goed deur de ker- doens most bie de baes in ander perse- neel. Noe hadde die wel veul praes in huus, mar toen Loot vroeg of ze um dan an de weg wouwe ofhaele was ur géén mens thuus. Je kan begriepe dat hie die helden oak aerdig voor léélekerd heit gezet. Alles bie mekoar voenden ze het mar un roar zaekje, in'Loot gieng um almar méér Imiepe. Te lange leste kwam ut zo vaar dat Groatvaoder Leen um zou wegbrienge naer stee. Voor alle securi- teit nam hie un dorsvlegel mee, daer kon je de groatste hoend wel mee doadslaen. Honden zagge wel ut rechte endje van de stok, mar wat ur an biengelde zagge ze meestal te laet. Zo gienge ze op un zoendagaevend saeme op stap, in werempel, de hoend lei an het begin van de loan. Toen ie zag dat Loot niet alléén was verdween ie, in ze hebbe um laeter noait méér gezien. Uit dit verhael bliekt duudehjk, ze geloaf den niet in toavere, mar as ter wat gaende was, hadde ze ut lef niet om zelf op onderzoek uut te gaen. Uutzon- deringen bevestigen netuurlijk de regel. Noe zak wat vertelle waer wiele, mun broer Aeren in ik mee te maeken hebbe gehad, niet dat wiele betoaverd warre, mar we kwamme wel in anraeking mit un betoaverde vrouw. Die vrouw hiette Dirkje, ze weimde in de Plaet an het Wééspad. Wa'k noe vertel is zo'n 70 jaer geleeje. Ut was un vrome vrouw, meerdere maansen giengen bie der op bezoek, waeronder oak onze moeder. Meestal was der niks mit der an de hand, mar soms mos ze de gekste diengen doen, dat wier zo mar op der lief gegoaid zei ze dan. Soms most ze zout eten, in as der tong dan kepot was dan most ze de oare dag voor un dub beltje witte brokken opzuuge mit die kepotte toeng. As moeder der dan ge weest was, of net ankwam, dan vroeg ze of wiele naer Simen de Ruuter op de Voorstraet voor un dubbeltje witte brokken (dan haje ur 30) voor der wilde haele. In as ze ut niet deed, dan wier ze mit alles in nog wat getreiterd in gepienigd. Wie der verantwoordelijk voor die plae- gerieën was wist ze niet, mar ut most ur één weze die bie der over de vloer kwam, dat wier voor waer angenome. In die tied warre der maansen die méér kuime as rechtuut, die warre in staet om je van de betoavering of te helpen. Die mannen of vrouwen wiere duuvelbanners genoemd, in één daer van weunde in Steenbergen. Noe was dat géén kattepies om naer zo'n vent te gaen, want je kon meestal niet op un dag heen in terug, dus mos je daer 's nachts bluuve slaepe, dat was op zu'n eige al om de kouwe rUlen over je lief te laete loape, alléén in un vrimd huus, in van zelf in un vrimd bed, in zo'n volkslogement waer je opgelicht wier van 't ongedierte. Tussen haekjes, in Hulst, dat lelt in Zééuws Vlaenderen, waer wielle oak geweund hebbe, noem de ze zo'n volkslogement „Hotel de luus an de ketting". Affijn, daer was un hééle boel lef voor noadig om zo'n reis te onderneme. Noe wier ut zo aarg mit Dirkje, dat der man besloot om un bezoek te brienge bie die duuvelbanner in Steen bergen. Hie mos dan un flesje urine, waeter zeije ze toen, van der mee brienge, in as ie dat bekeke had dan kon hie wat meegeve om der of te komme. Toen hie van zun reis terug kwam vertelde hie dat „zu" wie die „zu" waz- ze wist hie niet, geprobeerd hadde om dat flesje waeter van um te gappe, mar hie had zun voorzurgen genome. Als geneesmiddel kreeg ie un zakje poeier mee, wat ie onder de deurmat mos stroaje, in dan kon de boasdoener niet méér in huus komme. We weten niet wat de ofloap van dat poeieren is geweest, want de week nae het bezoek van der man an de duuvel banner, kwam ur in het Isleine kaarkje, ut schuurtje zeije veul maansen wat meewaerig, un domenee preke, waer Dirkje oak onder ut gehoar was. Mun broer Aeren wist nog precies de tekst- woorden van die preek, naemelijk uut 2 Koningen 1 vers 3 b. „Is het omdat er geen God in Israël is, dat gijlieden henengaat om Baal Zebub de God van Ekron te vragen?" Dit was in ut be- zonder un boodschap voor Dirkje, in wiele hoefde noait méér om brokken bie Siemen de Ruuter. L. K. ZOPERSOONLUK ISMOU UIT ONZE MODAMIE-KOLLEKTIE Uitgerekend idee! Zo'n 2 delig klasse-pak, waarvan de rok rondom is geplooid. Want met het doorgestikte jasje maak je nog zoveel meer charmante kombinaties. MIDDELHARNIS Zou je niet zeggen wat zijn uitspra ken betreft. „De R.P.F, de belangrijkste partij van Nederland. Want wij zijn Koningskinderen. Met één veeg weg met de andere Christelijke partijen, weg G.P.V. weg S.G.P. jullie horen niet bij ons. De Nederlandse kiezers zouden tekort gedaan worden als ze geen keus hadden op de R.P.F. te kunnen stem men! Er is geen club in Nederalnd die de onze kan verslaan". Ja, van leerlingen kun je alles ver wachten, ze denken soms meer te we ten en te kunnen dan leraren. Jammer dat hij ook al lijdt aan de Afrikaner ziekte, daar is ons parlement al genoeg aan verziekt. Een toekomstige minister kan beter eens in eigen land zien, of er aan de warboel in Nederland nog wat op te knappen is. Of zou dat al te laat zijn? En laat hij ook eens zijn blik richten naar het Oosten vanwege de mensen rechten zie je. P. van Heemst Weistraat 12 Nieuwe Tonge PREDIKBEURTEN ZEELAND ZONDAG 28 SEPTEMBER 1980 OOSTERLAND Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. J. Plante Ger. Kerk Gezamelijke diensten met de kerk van Nieuwerkerk, in het kerkgebouw al daar Ger. Gemeente 10 en 6.30 uur ds. J. Karens uit Opheusden, 2.30 uur leesdienst Oud Ger. Gemeente 9.30, 2.30 en 6.30 uurl eesdiensten. SOMMELSDIJK PR. BEATRIX FONDS De gehouden kollekte t.b.v. het Pr. Beatrix Fonds heeft opgebracht 2.591,85. Allen, die aan het tot stand komen van dit bedrag hebben meegewerkt, heel hartelijk dank. NIEUWERKERK WIJZIGING PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 28 SEPTEMBER A.S. Geref. Gemeente: 9.30 uur leesdienst en 3.30 uur ds. J. Karens van Opheusden. GEREF. GEMEENTE NIEUWERKERK ANDERE AANVANGSTIJDEN VOOR DE ZONDAGSE KERKDIENSTEN Vanaf zondag 28 september zullen de kerkdiensten op andere tijden gehouden worden en wel 's morgens om half 10 en 's middags om half 4. Dit tot nadere aankondiging. VEBKOOPDAG GEREF. GEM. VROUWEN VER. GESLAAGD De verkoopdag van gemaakte goede ren en kleding, gemaakt en gehouden door de Vrouwenvereniging der Geref. Gemeente te Nieuwerkerk bracht het mooie bedrag van 4.200,op. Aan alle medewerksters, kopers en thuiswerkers heel veel dank. Het be drag is inmiddels aan de Zendingscom missie overgedragen. SINT MAARTENSDIJK Ryden zonder rgbewys: De kanton rechter te Tholen, mr. W. T. van Solinge veroordeelde T. P. uit Sint Maartensdijk tot een boete van 500,P. was voor de derde maal aangehouden voor het rijden zonder rijbewijs. De officier van justitie, mr. J. G. F. A. Hage, had 3 we ken gevangenisstraf geëist, waarvan 2 weken voorwaardelijk. Citroen Show CITROëH HESSELINK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 9