Maas en Scheldebode 12 September* 1S90 Bejaardenreis naar Lunteren snelheidslimieten iVlinister Tyijnman vraagt Openbaar verveer in brief hoofd DAMMEN „DENK EN ZET'' KNAC onthult rapport iUw huis verkopen TAMBOER Bladz. 2 JEXLANDEN-NIEIJWS* Vrijdag, 19 september 1980. •"J-/.^^- A J- Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld.. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepu bliceerd. NIEUWE MUNTEN Ik wil Nederalndse munten gaan spa ren. Kun je die bij de Utrechtse Munt kopen? Antwoord: Bij de Rijksmunt kunt u zich abonneren op jaarlijkse toezending van 1 (en hoogstens 5) sets stempelfris- se Nederlandse munten die daar vanaf het jaar van aanmelding worden gesla gen. U betaalt daarvoor de gewone waarde van die munten plus de kosten van een étuitje, het inpakken en de verzendkosten per aangetekende. Toezending vindt plaats in het eerste kwartaal na afloop van het abonne mentsjaar. Voor oudere munten moet u naar ruilbeurzen, muntenhandel, numi- matische club of muntensparende vrien den enz. DUUR GEITJE Mijn vrouw kocht in de uitverkoop een bontmantel, waarvan de prijs sterk was verlaagd. Kunt u aan de hand van dit stukje bont vertellen of het echt of namaak is? Antwoord: Wat u ons in uw brief toestuurde, is chevrette, ofwel huid en haar van een jonge berggeit. Echt en onvervalst. ZINGENDE 66-Pl,USSER Ik ben op m'n 66ste eens gaan zin gen en nu roepen ze allemaal: waarom ben jij geen zanger geworden! Wat l^an ik daar nog aan doen en wat gaat 't kosten? Antwoord: Een zangstudie vergt tientallen jaren en men moet er op jonge leeftijd mee beginnen met het oog op de ademhalingstechniek, het juiste gebruik van de stembanden, het ontwikkelen van het gehoor, de vereiste stemvorming met geheel open keel en goede standen van tong, spier, gehem.el- te, mondholte en huig met de bogen van het zachte gehemelte, het beheersen van de spraaktechniek en al dat soort voorwaarden. Door een verkeerde wer king van de spreekorganen ontstaan imm.ers zoveel zieke kelen. Ongeoefen- den gebruiken vaak de valse stemban den inplaats van de echte en krijgen te maken met heesheid en ontsteldn- gen. Anderen forceren hun longen. Een verkeerde wijze van ademhalen en het niet goed gebruiken van middenrif, rib ben enz. leidt ook tot lichamelijke klachten. Wilt u serieus gaan zingen, dan moet u beslist lessen nemen bij een goed aangeschreven leraar of lera res, die met de genoemde basis van ademhaling en stemvorming begint. En dan kost het u jarenlang het lesgeld van verscheidene lesuren per week. Wij raden u daarom aan uw talent uitsluitend te gebruiken om een énkel nummertje ten gehore te brengen in de eigen (kleine) kring. Zing niet in grote ruimten, of teveel achter elkaar, want dat is bar ongezond voor ongeoefenden en zeker op zo'n respectabele leeftijd. ONVERZEKERD Een 21-jarige Itnul reed met een on verzekerde auto tegen mijn wagen en richtte heel wat schade aan. Hij werkt tegen het minimum loon en bij hem is dus niets te halen. Kan ik nu aanklop pen bij het waarborgfonds? Ik heb ge tuigen. Antwoord: Blijkens uw brief wordt daarvoor aan alle voorw^aarden voldaan. Het maakt weinig uit, in welke rubrielv de schuldige thuishoort. Hij kan bij voorbeeld wel vrijstelling van de verze- keringsplicht hebben wegens gewetens bezwaren. Het Waarborgfonds zal u de schade in dit geval wel vergoeden, maar zal het bedrag waarschijnlijk wel verhalen op de schuldige. Hij mag dan weinig kontanten hebben, hij is toch in loon dienst. Er kan dus loonbeslag volgen en via de rechter kan hij worden gedwon gen elke week of elke maand een rede lijk bedrag te betalen, net zolang tot de schade vergoed is. En dat is billijk, om dat hij anders de gemeenschap zou la ten opdraaien voor hetgeen hij aan richtte. Wendt u zich dus gerust tot het Waar borgfonds Motorverkeer, postbus 1131, 2280 CC Rijswijk, telefoon 070 - 999194 Minister Tuijnman (Verkeer en Wa terstaat) heeft alle gemeente- en pro vinciebesturen gevraagd op het brief papier de eventuele bereikbaarheid met het openbaar vervoer te vermelden. De minister heeft die gedaan in een brief waarin hij ook wijst op de moge lijkheden van vermelding van open baar vervoerlijnen bij het organiseren van evenementen. Instanties die veel publiek ontvangen zoals sportverenigingen en VVV kanto ren zijn met hetzelfde verzoek door de minister benaderd. Het briefpapier van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat vermeldt al geruime tijd de tram- en buslijnen v/aarm.ee zijh gebouwen bereikbaar zijn. Uitslagen d.d. 15-9-1980, in hotel Bel- levue te Middelharnis. Afd. I H. Groenendijk K. Vis B. Vis J. Smalheer I. Mackloet A. Verolme C. Polder J. Dekker Afd. ÏI H. Koese P. van Brussel I. Koese F. Noordijk G. v. d. SluisM. van Lente J. Lodder P. Bakker 1 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 2 2-0 0-2 1 - 1 Van bet EXTRA raadsel moeten alle gevonden plaatsnamen worden opgege ven, maar niet de opzettelijk genoemde, die tellen niet mee. JARIGEN We kunnen weer twee jarigen felici teren, n.l. Corine Vader, Langeweg 18, 4339 NB Nieuw Sint Joosland. Co rine is jarig op 25 september. Hallo dames en heren, het is weer hetzelfde liedje. Wat we de vorige week gezongen hebben zingen we nu weer. Geen tijd voor een praatje. Jullie zien in ons iïoekje een EXTRA opgave voor de maand september. Het is een vakantieverslag. In dit verslag zijn een aantal plaatsnamen verborgen. Allemaal Nederlandse plaatsnamen! Er staan er een heleboel in. Hoeveel, dat zeg ik niet, moéten jullie uitzoeken. Het geeft das weer extra punten. Hoeveel w^eet oom Ko ook nog niet, want iedereen moet een kans krijgen. Voor de jongeren mogen de ouders van zelf meehelpen, want het zal wel een heel gepuzzel zijn. Duiken jullie er maar eens in, het is een aangenaam tijdverdrijf, leerzaam en er is wat mee te winnen. Succes ermee SEPTEMBERRAADSEL 3 1. vader van Nehemia 2. zoon van Abraham (Gen.) 3. rustplaats tijdens de woestijnreis (Num. 33) 4. vader van de profeet Jona 5. havenstad aan de oostkust van Si cilië (Hand. 28) 6. vorst in Edom (Gen. 36) 7. plaats nabij de stad Adam (Jozua 3-5) 8. mens die acht jaar te bed gelegen had (Hand.) 9. vogel, diende de Israëlieten als vlees in de woestijn 10. koning der Moabieten, veehande laar (2 Kon.) 11. een vreedzaam vorst (Jer. 51) 12. zoon van Haman 13. pla.atsje dichtbij Jeruzalem 14. purperverkoopster (Hand.) 15. profeet te Jeruzalem (Hand. 11) -16. toenaam voor Thaddeüs 17. stond naast Ezra de Schriftgeleerde (Neh. 8) 18. een sieraad (Richt. 8) 19. woonplaats van de Ironing van Ba- zan (Joz. 12) 20. man die zijn vrouv/ moest wegzen den (Ezra 10) 21. koning die door Saul werd gespaard (1 Sam.) De uitlïomst is een tekstgedeelte uit psalm 119. Om die te vinden moet men de TWEEDE letter van boven naar be neden lezen. NIET de eerste, maar de tweede let ter. Dit raadsel werd ingezonden door Anja Mierop. Hartelijk dank hoor An ja! Caroüen Harinck is jarig op 28 sep tember, en het adres van Carolien is: Anth. Fokkerstraat 18, 4462 ET Goes. Wij wensen beiüe jarigen een fijne verjaardag toe, en ook een goede ver jaardag. En bovenal des Heeren zegen op al jullie wegen. Want daaraan is al les gelegen. Ook de ouders onze harte lijke gelukwensen. Wij hopen dat onze raadselvrienden en vriendinnen jullie ook niet vergeten, maar voor een stapel post zullen zorgen. EXTRA SEPTEMBERRAADSEL VERBORGEN PLAATSNAMEN Wij zenden U, hierbij een verslag van onze vakantiebelevenissen. Wij hebben het eerst samen nagelezen; het loopt wel wat stroef en het is wat kort. Ge neer U echter niet het in de krant te zetten. Voor stijlfouten bent U niet ver antwoordelijk. U kunt volstaan met correctie der taalfouten. Voor een fijne vakantie is eerste ver eiste: zonneschijn. De leus voor onze vakantie was: leer de eigen omgeving kennen! Er is veel te zien in eigen land en terecht kunnen wij nu zeggen: ons land is een mooi land. Wij gingen nu eens ons eigen land verkennen. Na de Afd. III C. Vogelaar T. van Brussel 2-0 M. Klink A. v. d. Sluis 1-1 J. Verbiest L. Taaie 2-0 H. Verolme J. Kamp 2-0 W. Vroegindeweij H. Schellevis 2-0 Afd. IV M. Breem.an H. Noordijk 1-1 J. V. d. Kooij W. Nelis 0-2 C. V. d. Bos J. Holleman 0-2 J. Groenendijk J. Koppelaar 0-2 G. Zaaijer J. de Rooij 2-0 L. van Erkel R. Jacobs 1-1 Het septembernummer van ,,De Auto", het KNAC clubblad,' brengt onthullin gen over een nog vertrouwelijk interde partementaal verkeersrapport. Dit rapport stelt dat automobilisten buiten de bebouwde kom jaarlijks meer dan één miljard, dat is 1.000.000.000, overtredingen begaan tegen de maxi mum snelheid. Volgens liet rapport varieert de l^ans op een proces verbaal tussen de 1 op 10.000 tot 1 op 60.000. Het maxim.um aantal bekeuringen dat de politie in Ne derland hiervoor kan geven bedraagt 250.000maar om preventief te kun nen werken dienen minstens 6.000.000 bekeuringen te worden uitgedeeld, 2.500.000 op autosnelwegen en 4.000.000 op de overige belangryke wegen buiten de bebouwde kom. De interdepartementale commissie adviseert de huidige snelheidslimiet niet te verhogen omdat dit politiek niet haalbaar wordt geacht. Dit ondanks de erkenning dat verhoging van de maxi mum snelheid op autosnelwegen ten op zichte van een goed gehandhaafde 100 kilometer per uur geen verkeersveilig- heidsproblemen vormt. Het vraagstuk van de snelheidslimiet op autosnelVïfegen is naar hun mening qua betekenis sterk overtroldcen. Het feit dat 15''/o van de automobilis ten op de autosnelwegen 120 kilometer per uur of daarboven rijdt is naar de mening van de Koninklijke Nederland- sche Automobiel Club een duidelijke aanwijzing voor de geringe mate waar in de 100 km/h als reeël wordt ervaren. Die situatie heeft naar het oordeel van de KNAC een duidelijk negatieve in vloed op de gehele verkeersdiscipline. Dat, gaat wél ten koste van de ver keersveiligheid I In dit nummer komen niet voor plaatsel. nieuws en Burgerl. stand, terwijl de krant van 19 Sept. ontbreekt. BINNENLANDSCHE BERICHTEN Om in aanmerking te kom.en voor eene uitdeeling van brood, bier, haring en tabac op den 3den October a.s. heb ben zich bij de commissie te Leiden aangemeld omstreeks 5200 personen. Aan het strand te Scheveningen zag men maandag veel bruinvissen heen en weder zwemmen. Hunne verschijning doet zich slechts zeer enkele malen voor in den zomer bij buitengewoon warm wedgr, meestal einde Juli of begin Augustus. Een buitenman, die te Rotterdam in een bierhuis een glas bier gebruikte, gaf aan eene daar aanwezige kellnerin een bankbiljet van 40,ter inwisse ling. De kellnerin is met het bankbiljet spoorloos verdwenen. Te Beerta zag men dezer dagen een niet dikwijls voorkomend natuurver schijnsel. Kort na 't opkomen van de volle maan vertoonde zich eene fraaie maanregenboog aan den noordwestelij- ken hem.el. Zij was zoo helder, dat men zelfs da Ideuren konde onderscheiden. Ongelukkig bedekten spoedig regenwol ken de lucht en beletten verdere waar neming. BUITENI^ANDSCHE BERICHTEN De cholera begint nu in Spanje aan- merkelijli af te nemen, evenw^el blijft zij nog heerschen in alle provinciën, waar zij zich tot dusver heeft vertoond. Zaterdag kwamen nog 40 ziekte en 22 sterfgevallen voor. In Japan heerscht de cholera zeer; da gelijks sterven meer dan 100 personen. De ziekte bralt te Nagasaki uit waar in 20 dagen 928 personen werden aange tast en 671 stierven. Ooit de pokken heersclien vrij sterk. Uit Kleef wordt gemeld: De verjaar dag van kroonprinses Wilhelmlna is hier weer even feestelijk gevierd als die van koningin Emma. Er vonden optoch ten en rijtoeren plaats, die algemeene goedkeuring vonden. In den staat Ne^v York is de wet, waarbij het tabak rooken op de open bare .straat door laiapen onder de 16 jaar strafbaar gesteld v/ordt, in werking getreden. De brand te Salonika heeft bijna geheel de stad verwoest. Bij gebrek aan bluschmiddelen kon men het vuur niet meester worden. Een groot deel der in woners heeft alles verloren, zoodat de grootste ellende heerscht. In de laatste vakantie moesten we kunen zeggen „wij hebben ons land doorkruist!" Wij dat zijn: vader, moeder, Ploon en Rien. Oma, de moeder van vader, die bij ons inwoont, hebben we niet meegeno men. Ze wilde niet, maar ze is te oud ook voor zo'n onderneming. Het is te vermoeiend en het geeft ooit teveel spanningen. We wilden dus onze vakantie goed besteden en hoopten dat ook te klaren. Ons polderland b.v. wat is dat al schoon. Dijken slingerend langs het wa ter, met daartegen de witgewolde scha pen. Aan de buitenkant een haventje, met jachten, waarvan de masten als een bos van achter de dijk oprezen. Meeuwen scheerden over het water, een den en ganzen dreven rustig heen en Weer. We deden ook nog een eindje varen, maar dat vonden de dames maar eng. Elke schom.meling een gil. Ze waren erg bang hoor! Flauv;erds! We waren dan ook gauw weer terug aan de kant en stapten maar gauw aan wal. Aan de landzijde van de dijk een mengeling van kleuren der verschillen de gewassen. Aardige vergezichten van af de dijk. We waren er allen voor strandwaarts te gaan. Dat is toch weer anders. Met het veer even overvaren en dan naar de Noordzee. Het was heel aangenaam aan de zeekant maar gezwonxmen heb ben we niet. Op het strand was het heel erg druk, maar gezellig. Zo gezellig, dat Ploon op Zandvoort wilde blijven. Maar we moesten verder. We reden nu door het lage land. Berk, els en de wilg zeker niet te vergeten. Maar nog meer soorten bomen en planten langs wegen en sloten. We bezochten een militair kamp en keken daar onze ogen uit. Er waren trouwens veel burgers, want het was z.g.n. ouderdag. Op een andere dag zagen we veel mensen hengelen. We stonden een poosje bij hen. Geloof gerust dat het een mooie verpozing is. In een ander dorpje liepen de mensen nog in klederdracht en er stonden nog hele oude huizen. Oude linden stonden bij de kerk. Wij keken vreemd op dat hier de natuur zo ongerept was. Kaal staken de verveloze wieken van een oude molen in de lucht. Kinderen speelden hun spelletjes. Maar het werd tijd om huiswaarts te gaan. We reden langs veenplassen, over een riviertje en langs een beek. Bergen hebben we niet gezien. We kregen haast. Recht toe recht aan ging het op huis aan. We kwamen niet leeg terug. We moeten nog vaak aan onze leus denken Wij sterken ons in de mening dat we veel gezien en veel geleerd hebben. Op meer hadden we niet gerekend. „En", zei vader tegen moeder, „is het je bevallen, vrouw?" „Het was fijn. Aart", zei moeder. „Ik zou een ieder aan willen raden, zo door Nederland te trekken." berichten wordt het aantal vernielde huizen en winkels op 1600 geschat. 10.000 personen zijn van dak beroofd. Wegens geheel gemis van water is de blussching gestaakt. De handelstad Salonika ('t oude Thes- salonika) telt een 75.000 inwoners, waar van 20.000 Turken, 10.000 Grieken en niet minder dan 33.000 Joden zijn. MARKTBERICHTEN Brielle: Boter 0,60. Eieren 4,25 per 100 st. Rotterdam: Tarwe, Vlaamsche, Zeeuw- sche, Flakkeesche en Over Maassche de beste 9,40 a 9,75. Haver de beste 3,25 a 4,40. Bruine bonen de beste O,------O, ADVERTENTIëN Aan onze lezers herinneren wij aan de door ons gemaak te bepalingen, dat ieder die een Knecht of Dienstbode zoekt, of ieder Knecht of Dienstbode die veranderen wil, voor slechts 50 cents hun wensch in dit blad kenbaar kan maken. Advertentiën in dit blad geplaatst, ko men onder duizenden oogen. Het is dus in uw eigen belang uwe Advertentiën te plaatsen in een blad dat het meest gelezen wordt. TEER, TEERKWASTEN, BLACKVEKNISCH, CARBOLINEUM VEKFWAREN enz. tegen de billijkste prijzen te verkrijgen Doihuisstraat S, bij de Vuilpoort. A. C. HOFMAN DORDRECHT VOORNE en PUTTEN en MAASNIMPH Voorl. Wmterdienst, aanvangende 1 September. Van Hellevoetsluit naar Rotterdam Zondag v.m. 5.40 en 8.00 uur, nam. 4.10 en 6.40 uur. Maandag en dinsdag v.m. 5.10 en 8.00 uur en 11.40 uur en nam. 4.40 uur. Overige dagen v.m. 5.40 en 8.00 uur, nam. 1.40 en 4.40 uur. Van Brielle naar Rotterdam Zondag v.m. 6.00 en 8.15 uur, nam. 4.30 en 7.00 uur. Maandag en dinsdag v.m. 5.30 uur, nam. 12.00 en 5.00 uur. Overige dagen v.m. 6.00 en 8.15 uur, nam. 2.00 en 5.00 uur. Van Rotterdam naar Hellevoetsluit Zondag v.m. 9.00 uur, nam. 3.00 en 7.00 uur. Overige dagen v.m. 9.00, nam. 1.45, 3.00 en 5.00 uur. Van Schiedam circa een half uur later. Enkele diensten corresponderen met 's Rijks Veerboot op Goedereede en Overflakkee. Publikatie van het Streekmuseum Goeree Overflakkee Kerkstraat Sommelsdijk A. J. K. Daar het num.mer van 12 Sept. geen eiland, nieuws bevat wordt nu Bin. en Buitenl. Nieuws opgenomen, waaronder enicele interessante berichten. Het nummer van 19 Sept. ontbreekt. BRIEFWISSELING „Twee gezusters" - Yerseke. Drie en een halve maand vakantie, dat is wel wat te lang hoor. Maar jullie hebben zoveel mogelijlt die tijd goed besteed. Gelukkig dat jullie graag naar school gaan. Jullie gaan nu al „brommend" naar school? Zolang het goed weer is gaat liet wel, maar straks zal het niet mee vallen. Waar moeten jullie een brug over? Het gaat er inderdaad erg herfstig uit zien. Het land wordt al erg kaal. En volgende week begint de bie- tenoogst, dan kan het zo lekker glibbe rig worden op de wegen. Pas dan maar op met de bromfiets hoor. Addy V. d. Velde - Yerseke. Je zit dus voor het laatste jaar Addy. Wat gaat de tijd snel hé. Ik kan me nog goed voor stellen dat ik op de lagere school zat. Toen had je zeven en soms acht klassen. Je moet dit laatste jaar maar heel goed je best doen daar heb je straks veel gemak van. Liesbeth Boshoven - Spijkenisse. Met oom Ko gaat het gelukkig goed hoor en met Liesbeth ook lees ik. Je gaat dus naar Hoogvliet naar school? Dat is niet zover meen ik, maar je gaat toch met de bus. Hebben jullie dan geen rapport gehad Liesbeth? Moet je beslist naar vragen hoor, v/ant oom Ko zou graag weten welke cijfers je hebt. Wim Boshoven - Spijkenisse. Dus jij gaat helemaal naar Rotterdam op school naar de Guido de Brés. Dat is inderdaad een heel moeilijke naam Wim,, dat maakt indruk als je op zo'n school gaat. Dan ga je zeker ook met de bus? Waar studeer je nu voor Wim? Dat moet je nog eens schrijven hoor! En nog type- les er bij. Wat zal je het drult hebben! Theo Tanis - Ouddorp. Hartelijk wel kom in ons raadselhoekje Theo. Oom Ko is altijd weer blij als er nieuwe klanten komen. Want het is net als op school, de oude gaan er af en nieuwe moeten er blijven komen hé. Anders moet de school dicht, en dat kan na tuurlijk niet. Oom Ko is erg nieuwsgie rig Theo. Hij zou graag je geboorteda tum nog weten en je juiste adres. Graag volgende keer eens schrijven hoor! ALLEMAAL We hopen de volgende week verder te gaan met het beantwoorden van de brieven en ook de vakantieverslagen te vervolgen. Er is deze week zoveel plaats nodig door het extra raadsel. Ik hoop dat het in de smaak valt, dan kun- j nen we het misschien nog eens herha^ len. Werk maar plezierig hoor. Alle^ maal de hartelijke groeten van jullie oom Ko! Een bericht in Eilandennieuws van bovenvermelde Hervormde Stichting had tot resultaat, dat de reis, die 20 deelnemers mocht tellen, spoedig was volgeboekt. De reis begon op maandag 8 september om 10 uur te Stellendam. Een bus gehuurd van de firma Mijnders en als chauffeur dhr. Koppenaal uit Oude Tonge, die zijn vacantieweek ge heel gratis beschikbaar stelde, haalde iedere deelnemer voor de huisdeur op. Niemand behoefde met koffers te sjou wen. Dese werden door Piet Koppenaal in de bus gezet. Ooit de jeugdleider dhr. den Boon was aanwezig bij het ophalen van de gasten, die over verschillende dorpen verdeeld, elkaar ontmoetten in het Hervormd Ver. Gebouw te Oude Tonge. Ooit de 3 dames begonnen hier hun taak als verzorgsters van de groep. Een taak, die mevr. Kop penaal, mevr. Nellie de Jong en mej. Jannie Kievit op voortreffelijke wijze deze hele reis hebben volbracht. Nadat gezamenlijk koffie was gedron ken, begon dhr. den Boon de reis met het zingen van een psalm, Bijbellezen en gebed. Om 3 uur arriveerden we in Lunteren. Huize „de Leperkoen" lag midden in de bossen, voorzien van com plete appartementen. Hoewel ver vaii de bewoonde wereld, hebben we toch de gehel Veluwe doorkruist. De leiding zorgde voor de ene verrassing na de andere. De bus met onze chauffeur bracht ons overal heen, nooit is hem iets te veel geweest. We hebben geno ten van een bezoek aan het dorp Lun teren, Openluchtmuseum te Arnhem, Safariepark, paleis het Loo, de markt te Barneveld, Dolfinarium te Harderwijk. Op deze tochten werd er voortreffelijlt voor eten en drinken gezorgd en kwa men we 's avonds wat moe v/eer in „De Leperltoen" thuis, dan werd er binnen een uur een heerlijke warme maaltijd op tafel getoverd. Het bezoek aan een zangavond in de Oude Kerk te Ede op woensdagavonds was een der hoogte punten van de reis. Ook hier was weer voortreffelijk gezorgd voor gereserveer de zitplaatsen door dhr. den Boon. Toen v/e dan ook de laatste avond gezellig bijeen waren, dankte een van de oudste deelnemers dhr. Jordaan te Middelhamis op gevoelvolle wijze het hele team, zes jonge mensen, die zich zo een hele week op een bewonderens waardige wijze hadden ingezet om 20 bejaarden deze fijne reis te bezorgen. Vrijdagmorgen half 12 begon dé te rugreis, nadat we met z'n allen „De Le perkoen" zo hadden schoongepoetst, dat we van de beheerster de boodschap meekregen, dat we nog een keer terug mogen Itomen. Op de terugweg, die dwars door de Betuwe ging was er nog THOLEN Kanaalschap. De gemeenteraad van Tholen heeft maandag eensgezind verklaard achter het principe-besluit van het algemeen bestuur van het Ka naalschap Eendracht te staan om over te gaan tot liquidatie van het schap. In 1971 begon men met ambitieuze plan nen maar tot heden is er hoegenaamd niets van terecht gekomen. APPELAVOND ■ÏSUGDBOND GER. GEM. Vanavond, vrijdag 19 september hoopt het district ,,Flakkee" van de Jeugd- bond der Gereformeerde Gemeenten haar Appelavond te houden in het kerk- gebouv/ van de Ger. Gemeente aan de Molendijk te Ooltgensplaat. De aanvang is om 19.45 uur. Spreker op deze avond is dhr. J. Kwantes, evangelist te Alkmaar. Het onderwerp dat liij hoopt te behandelen is: „Jeugd in kerk en wereld". Na deze lezing is er gelegenheid om dhr. Kwan tes vragen te stellen. Iedereen is van harte welkom. PREDIKBEURTEN ZEELAND ZONDAG 21 SEPTEMBER 1980 NIEUWERKERK 9.30 uur ds. J. B. Assendorp uit Zierikzee Geref. Kerk (N'kerk-O'land) 10 uur ds. W. C. P. den Boer uit Harderwijk en 5 uur ds. H. Hiddink uit Domburg Geref. Gem. 10 3 uur ds. M. J. van Gelder Geref. Gem. in Ned. 9.45 3.39 uur leesdienst. een probleem: Waar zullen we de mee genomen slaatjes en pannekoeken op- ten? Ook dat wrd opgelost. Dhr. den Boon kreeg van de Hervormde predi kant de sleutel van het Herv. Ver. Geb. en zo was in het dorpje Meteren onze laatste gezamenlijke maaltijd. Om 5 uur arriveerden we allen in de beste welstand in het Herv. Ver. Geb. te Oude Tonge. Ook hier wachtte nog een verrassing: koffie met gebak. Dhr. den Boon sloot deze bijzonder geslaagde bejaardenreis af met Bijbel lezing en gebed. Daarna werden alle deelnemers weer voor de deur van hun huis afgezet en Piet Koppenaal sjouwde nog even vro lijk met de koffers als bij het begin van de reis. We hopen elkaar op zaterdag 18 ok tober in een Reünie in Oude Tonge te ontmoeten, om de gemaakte vriend schapsbanden te versterken en de vele vele foto's te bekijken, die er gemaaitt zijn. De Heere heeft het w^onderlijk wel gemaakt met ons allen in die va- cantieweelt. Hem zij geloofd en gedankt. En verder allen, die aan het welslagen van deze reis hebben meegevirerkt: heel, heel veel bedankt! Jullie hebben het gans veel gemaakt. Namens alle deelnemers, J. Dekker-Hendrikse. THOLEN Plattelandsvrouwen. De afd. Tho len van de Bond van Plattelandsvrou wen hield in Hof van Holland de eerste vergadering van dit seizoen, die werd geopend door de presidente mevrouw J. van Dijk-Dormaar. De heren F. Ver- bun van Veilig Verkeer Nederland en H. Bal, consulent van V.V.N. afd. Zeeland gaven de dames voorlichting over veilig verkeer. Vooraf gaf een medewerkster van de V.O.S.-cursus inlichtingen over de komende „Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving" bijeenkomsten in Tholen. Na de pauze werd de diaserie „Kind in het verkeer" vertoond. Vierspan Brooijmans eerste prijs. Tijdens de laatste, dag zaterdag 13 september van de 41ste tentoonstel ling van Het Nederlandse Trekpaard in de Brabanthalen in 's-Hertogenbosch heeft de vierspan merriën van de heer A. L. C. Brooijmans de eerste prijs ge wonnen. Het vierspan bestond uit Mar griet van Malland, Zena der Vallon, Colinde van Meliskerke en Erma van Rumich. ST. MAARTENSDIJK Mevrouw M. C. Franken-Huijsen 100 jaar oud. Mevrouw Franken is maandag 15 september 100 jaar ge worden. Maria Cornelia Huijsen werd in Wemeldinge geboren, waar haar va der een bakkerij had. Op 16-jarige leeftijd kwam zij voor het eerst in St. Maartensdijk. Zij lo geerde bij haar grootmoeder. Later kwam zij er vaker en leerde op een ker mis haar man kennen. Op 26-jarige leeftijd trouwde zij met Johamiis Fran ken. Zij kregen 11 kinderen, waarvan er nog 9 in leven zijn. Verder heeft zij 21 kleinkinderen en 32 achterkleinkinderen. Mevrouw woont nog steeds samen met haar 64-jarige zoon Daan; in haar eigen huis. Ter gelegenheid van haar eeuwfeest werd er 's middags in het gebouw Haes- tinge een receptie gehouden waar onder andere brurgemeester E. Baerends en de commissaris van de koningin dr. C. Boertien aanwezig waren. SCHERPENISSE Restauratie oud-gemeentehuis. De gemeenteraad van Tholen heeft maan dag een krediet beschikbaar gesteld voor de restauratie van het voormalige gemeentehuis in Scherpenisse. Het gemeentebestuur van Tholen kreeg bericht van Monumentenzorg, dat het rijk de restauratie van het oude gemeentehuis financieel wil ondersteu nen. Het rijk wil namelijk 375.000, bijdragen in de kosten van ruim 800.000,die de totale restauratie zal kosten. Het rijk zal echter het toegezeg de bedrag pas over vijf jaar uitkeren en al moeten voorfinancieren. Ondanks deze lichte teleurstelling be sloot de raad de restauratie aan te pak ken gezien de historische waarde van het pand.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 6