htubredïïtse Grote belangstelling bij teraardebestelling ds. H. de Valk t t t 52e jaai^aag Vrijdag 19 september 1980 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE En.AJNDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond No. 4927 vooraOexéherheid! 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD IN DE VERSUKKELING AÜTOMOBDELBEDKIJF Jac. de Gast vraagt voor spoedige indiensttreding alS-round of ie monteur Sollicitaties te richten aan Korteweegje 41 DIBKSLAND Tel. 01877 - 1122 AKTIE WOORD EN DAAD FLAKKEE AAN HET WERK VOOR 2 SCHOLEN OP HAITI RAYONS- ZENDINGSAVOND NIEUW ORGEL IN DE HERVORMDE KERK TE STAD AAN 'T HARINGVLIET OFFICIEEL IN GEBRUIK GENOMEN BEZOEKT ONZE - Automobielen-verkoophal i OOK OP VRIJDAGAVOND - GARAGE KNöPS MIDDELHARNIS TELEFOON 01870 - 2043 LANGEWEG 113 Aangepaste kerkdienst POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNI5 RedacUe en administratie I^angeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redaAie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01108 UW5 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tariel. VINGERUNG 3-MIDDELHARNIS-TEL. 01870-2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau „Een semi-Opecland in de versiikke- ling", zo noemde minister-president van Agt in zijn toelichting op de begroting de toestand, waarin ons land verkeert. Met een variant daarop zouden vre kun nen zeggen, dat we daarbij een regering hebben, die zich gedraagt als leiders zonder bezieling, precies als iemand die moe geworden is van het opsommen van zijn mislukkingen en met inspan ning van zijn laatste krachten nog net weet te vertellen dat het „zo niet langer" meer gaat, aldus weer van Agt in zijn zelfde toelichting. Er was al veel over de begroting voor het jaar 1981 xiitgelekt. In tegenstelling tot voorgaande jaren deden daar zelfs ministers aan mee. Een reden voor de oud-minister vaji Binnenlandse Zaken prof. de Gaay Fortman om het kabinet hard op de vingers te tikken. Dit ver wijt uit zijn mond moeten we ernstig nemen. Immers de Gaay Fortman weet waar hij over praat. Bij dat verwijt bleef het echter niet. Een ander hoog college, de Raad van State, was niet minder vernietigend in haar kritiek. Het acht het begrotings beleid ver beneden de maat. De Raad, die over de begroting haar advies moest uitbrengen, constateert dat in de mil joenennota in hoofdzaak de gedachte ten grondslag ligt het financieringste kort te beperken. Van een integrale en structiurele benadering van de proble men is nog geen sprake. De prioriteiten- afweging wordt naar 1982 verschoven, aldus de Raad van State. Die kritiek behoort bij ons meer te wegen, dan al de omhoog gespeelde verontwaardiging van politici en valt- bonden. Deze hebben immers duidelijk politieke oogmerken. Hoewel het op merkelijk is, dat ook de regeringspartij en zich maar nauwelijks tevreden toon den. De kritiek van de Raad van State is fundamenteler. Dit hoogste adviescol lege In ons land, dat geacht mag wor den a-politiek te zijn, heeft in de eerste plaats anders dan de poUtieke partijen geen in het oog springend belang bij het al of niet voortbestaan van het huidige kabinet. Daarnaast is de samenstelling van dien aard, dat we van haar mogen verwachten, dat ze zonder aanzien des persoons, uitsluitend ter wille van de zaak haar advies geeft. Wanneer dat dan zo is, en daar mogen we niet aan twijfelen, dan betekent dit niets meer of minder, dat de huidige regering van Agt voor haar taak niet meer berekend is. Dat klinkt misschien hard, maar het is de ernstige werkelijkheid. Om dat duidelijk te maken moeten we weer terug naar van Agt's eigen woorden. De centrale boodschap in de troonrede is het sleutelwoord inkomensmatiging. De toestand is zo ernstig, dat we daar nu niet langer aan kunnen ontkomen. Om die boodschap tot de Staten-Ge- neraal en tot de veertien miljoen Ne derlanders te laten doordringen, zo zei van Agt, daarom hebben wij voor de eenvoudige vorm van de huidige troon rede gekozen. De informatie over het geen in ons land aan de hand is, zo ging hij verder, is in de loop der jaren weinig verhelderend geweest. De troon rede biedt ons nu de kans der kansen, aldus van Agt. En welke kans grijpt het dan? Dan komt het niet verder dan de vaststelling, dat „wij samen het tij kun nen keren, mits het besef van saam- hori heid sterker blijkt dan de gericht heid op eigen belang, mits onverschil ligheid wijkt voor verantwoordeiyk- eeidszin". Prachtige volzinnen, die hoe wel op zichzelf juist, geen uitweg bie den. Want daarachter Ugt een oorzaak, waarom „teveel mensen onverschillig zijn in dit land", aldus van Agt, en dat besef van saamhorigheid ontbreekt. Het vertrouwen, dat we als volk op zijn best zijn, wanneer het echt moei lijk wordt, zoals de troonrede het stelt, is een rietstaf, die ons handen door boort. Omdat ze van het volk waarover ze gesteld is een houding verwacht, die ze zelf niet kan opbrengen. We hebben nog maar weinig troonredes gehoord en gelezen, waarin zo de gerichtheid op eigen belang prevaleerde als de huidige. Een prioriteitenafweging wordt naar 1982 verschoven, heette de kritiek van de Raad van State. ledere Nederlander die een beetje nadenkt, begrijpt wat de reden daarvan is. Of hebt u niet in de gaten, dat CDA en PvdA reeds nu bezig zijn de deuren-voor elkaar na de ko mende verkiezingen wijd open te zetten? Toch blijft het gebed voor de over heid een gebiedende eis. Daar valt niet aan te ontkomen. Hoe betreurenswaar dig ook haar optreden is. Of klemt daardoor misschien de noodzaak van dit gebed destemeer? Voorzitter üs. M. Aangeenbrug open de j.l. dinsdag 16 sept., 's avonds de vergadering waar aanwezig waren ambtsdraae;^.':^ en de leiding van de ver enigingen. Hij las 2 Cor. 9 en sprak het gebed uit. In zijn openingswoord legde ds. uit bijeen te zijn voor een prahtisch doel, geld bijeenbrengen voor Haiti, zo als eens de Korinthiërs deden voor Je ruzalem. „Er wordt een offer van Goe- ree en Overflakkee gevraagd. Wij reke nen graag eerst voordat wij geven. La ten we dit nu niet doen. Laat ons offer hun tot zegen zijn. Hoe groot was Chris tus' offer'. Hij gaf Zijn leven. Laat ons dit aanmoedigen tot een offer. Indien wij in Hem geloven blijft het niet bij het woord, maar komt ook de daad", zo wekte ds. de aanwezigen op. Doel van de bijeenkomst was een bespreking van de aktie: Het Scholen-- plan Haiti. Wat gaan we doen? De heer I. 't Lam informeerde de be langstellenden verder met een serie dia's. Op Haiti zou overvloed kunnen zijn, als er voldoende water was. Pijn lijk is het te zien, hoe de armoedige bevolking zich wast in de riolen. On dervoeding en allerlei ziekten zijn er gewoon. De schooltjes zijn ergerlijk armoedig. De muren zijn opgetrokken van palen. Tussen de palen zijn flinke openingen. Er zijn nu 25 scholen nodig. Woord en Daad neemt 8 stenen scholen voor haar rekening. Als de Flakkeese aktie slaagt kan zij nog enige scholen aan dit achttal toevoegen. De aktie beoogt het bijeenbrengen van f 36.000,voor de bouw van 2 stenen schooltjes. In elk schooltje kun nen 100 kinderen les krijgen. Met Gods hulp kunnen wij er voor zorgen, dat 200 kinderen christelijk onderwijs krij gen. Is dit niet een belangrijk doel? Laten wij ons hier voor inzetten! Na de koffiepauze volgt een korte discussie. Gevraagd wordt: „Werkt de bevolking van Haiti de werkzaamheden DIRKSLAND Door de Rayons Zendings Commissie der Geref. Gemeenten wordt op D.V. maandag 22 september a.s. een zen dingsavond belegd in het verenigings gebouw „Rehoboth" van de Geref. Ge meente. Op deze avond zal zr. L. Commelin, thans met verlof in Nederland, iets van haarwerk op het zendingsveld in het Igede-gebied (Nigeria) vertellen en dit met dia's toelichten. De avond wordt geopend door ds. P. Blok en vangt aan om' half acht. Iedere belangstellende is hartelijk welkom. van Woord en Daad niet tegen?" Dit is niet het geval. Hoe doen we het? We gebruiken: spaarbusjes en prik- kaarten. We verkopen: oliebollen, bloembollen, erwtensoep, kerstkaarten, handgemaakte artikelen uit ontwikke lingslanden, langspeelplaten en casset tebandjes. Oe langspeelplaat heet: Waar kom.t myn Hulp vandaan. Duidelijk wordt gezegd, dat eigen ini tiatieven van de verenigingen zeer op prijs worden gesteld. De aktie begint op D.V. 11 oktober. In de Herv. Kerk van Dirksland hou den we dan een zangavond met mede werking van de koren van de heer v. d. Heuvel en de zang van Dirksland. Verder zullen de predikanten Aangeen brug, Beens, Dekker en dhr Visser, hoofd Chr. Vormings Instituut, kort spreken. De heer J. van Hoorn neemt voor de Mavo enige foto's mee van Haiti, om zijn leerlingen te aktiveren. Laten we proberen de kerk vol te krijgen. Verdere mededelingen: De verenigingen houden kontakt met ,het comité, door raadpleging van de plaatselijke comitéieden. De vertoonde diaserie met ingespro ken tekst is binnenkort voor de vereni gingen verkrijgbaar. De serie bestaat uit ongeveer 50 dia's. Speciaal voor Goeree en Overflakkee komt begin oktober een Haitikrant uit. Deze wordt huis aan huis bezorgd. De duur van de aktie is van 11 ok tober tot eind december. Hoe sluiten we de aktie af? Wordt het een jeugdmiddag of -avond? Vindt er een sybolische aanbieding van giften plaats? Het comité zal zich hierover nader beraden. De voorzitter sprak het dankgebed uit. Hij bedankte alle aanwezigen. Het was een goede avond. De opkomst was goed. Goed gemotiveerd ging ieder naar huis. Het comité MELISSANT Velen uit de Gereformeerde kring op Goeree Overflakkee en van elders zyn dinsdagmiddag te Melissant aanwezig geweest in de rouwdienst en bij de daarop gevolgde teraardebestelling van de em, predikant ds. H. de Valk die vorige week donderdag, 79 jaar oud, in het verkeer om het leven kwam. Het was zo benadrukte de voorganger, ds. A. V. d. Waal van Middelhamis niet de intentie een eerbetoon te brengen aan de overledene maar om in diens geest af te wijzen van de mens en door alle verdriet en verbijstering heen toch te eindigen in dankbaarAeid. Die dankbaarheid paste ds. v. d. Waal toe op het feit dat het ongeluk niet meer slachtoffers of ernstig gewonden had gekost, maar bovenal liet ds. die gelden voor het rijke leven van ds. de Valk, een rijkdom die zich niet in mate rieel bezit-, maar in geestelijk opzicht had gemanifesteerd. „Zijn hele loopbaan lang heeft hij van zichzelf algewezen en gewezen op zijn Heer, dat was z'n werk, z'n leven en z'n lust", getuigde ds. v. d. Waal, ook be vestigend dat de overledene niet altijd onder een wolkeloze hemel had geleefd maar dat ook in zijn leven verdriet en gemis is geweest. Evenwel wist ds. de Valk zich- bij zijn Heer in goede handen en met vrijmoedigheid had ds. op de rouwkaart de veelvuldig door ds. de Valk gebezigde tekst geplaatst uit Ps. 71: „Bij U Heere schtiil ik". Ds. V. d. Waal wees er in zijn overden king op dat veel van de verdere inhoud van Ps. 71 past in het levenslied van ds. de Valk. Ook bij hem was vertrou wen en verwachting, niet als resultaat van eigen geloofskracht maar van Gods bezig zijn met hem, een leven lang. „God was het die hem maakte tot wat hij qua titel maar ook in werkelijkheid was, dienaar van het Woord", zo getuig de spr. van zijn overleden ambtsbroe der, wetend hoezeer ds. de Valk Gods Woord in woord en daad had uitgedra gen tot op hoge leeftijd, begerig het daar te üieiigen en uaar te zijn waar nij Wist dat het hen goed deed die hij be zocht, daaraan gevolg gevend tot in het allerlaatste in zijn leven. Ds. de Valk wist God altijd en overal aanwezig. Hij verwachte alles van Hem, ook bij het passeren van die grens, de dood, die voor hem het leven zou bete kenen, de opstanding met Jezus dankzij Gods barmhartige gerechtigheid. „Laat dan de dichter van Ps. 71 naar de harp en citer grijpen; ds. de Valk had daar voor zijn orgel waarop hij speelde, vele malen ook het levenslied van zijn over leden echtgenote: „VeiUg in Jezus' ar men", zo memoreerde ds. v. d. Waal, wetend dat velen op het eiland niets van zü n iieu moeden neoben, net te ge makkelijk en Je oppervlakkig vinden, maar, zei hij, ds. de Valk heeft ervoor gestaan dat dat gezongen kan worden, wijzend op het Woord als enig funda ment, de Rots waarop de mens kan bou wen". „Bij U schuil ik, het zijn woorden groot genoeg om mee te leven, ook groot genoeg om mee te sterven", zo predikte ds. v. d. V/aal. „In de estafette van de geschiedenis heeft broeder de Valk zijn loop gelopen. Laten wij niet aarzelen aan te pakken wat hij beeft doorgegeven. Zalig zijn de doden die in de Heer sterven nu aan, dat zij rusten van hun moeite want hun werken volgen hun na" zo besloot ds. V. d. Waal. De dienst werd besloten met het zin gen van Gezang 300, de verzen 1, 2 en 6 waarna het stoffelijk overschot werd uitgedragen onder de klanken van het lied „veilig in Jezus' armen", gespeeld door organist L. Barendrecht. Aan de groeve werd nog een kort woord gesproken door ds Mönnich van Spijkenisse en door een broer van de overledene. Door ds. van der Waal werd de droeve plechtigheid met het uitspre ken van de geloofsbelijdenis besloten. Op uitnodiging van de Orgelcommis sie der Ned. Herv. Kerk te Stad aan t' Haringvliet woonden wij vrijdag 12 september de ingebruilaiame by van het nieuwe Leeflang-orgel. De voorzitter van de Orgelcommissie, dhr. P. J. van der Wende opende de bijenkomst door te laten zingen Ps. 145 2 en 3. Hierbij werd de gemeente zang begeleid op een door één der ge meenteleden afgestaan electronisch or gel, wat ten tijde van de bouw goede diensten had bewezen. Na het zingen ging de heer van der Wende voor in gebed. Na het welkomswoord kreeg de heer Jan Keijzer, mede-directeur van de firma Leeflang, de gelegenheid het or gel over te dragen aan de Orgelcom missie. „Dat het orgel in dagen van verdriet tot troost, en in dagen van blijdschap tot vreugde mag zijn" was de wens van de heer Keijzer. De heer van der Wende dankte ver volgens allen die meewerkten aan de totstandkoming van het fraai-uitzien- de orgel. Hij bood zowel de firma Leeflang, alsmede de Kerkvoogdij twee foto's aan, één van het oude, en één van het nieuwe instrument. Het nieuwe instrument is gebouw in de oorspronkelijke orgelkast, die daar toe zorgvuldig werd gerestaureerd. Het instrument werd aangevuld met een bo venwerk. Nadat de heer van der Wende het orgel aan de kerkvoogdij had overge dragen, sprak één der kerkvoogden de aanwezigen nog toe. De heer Arie J. Keijzer, adviseur bij de bouw van het orgel, kon vervolgens overgaan tot de officiële ingebruikna me. Hy vertolkte voor ons twee orgel koralen van J. S. Bach: a. ,,Schmü- cke dich, o liebe Seele" en b. „Ach bleib bei ims, Herr Jesu Christ". Het stond direct bij ons vast, dat hier een stuk vakwerk van hoog ni veau was afgelevTd. Een eervolle ver melding verdient zeker de prachtige Cimbaal van het bovenwerk, een stem die over een ongekende schoonheid be schikt. Ds. J. WUlemse koos als schriftge deelte psalm 100, waarna hij liet zingen psalm 149 1 en 2. Na een indrukwek kend geïmproviseerd voorspel, waarin de organist het orgel in verschillende klankfacetten liet horen, werd de ge meente op vakkundige wijze begeleid. Uitermate geschikt is het orgel ook voor de gemeentezang, mede door de krach tige Prestanten waarover het orgel be schikt. Ds. WiUemse verzorgde de meditatie. In zijn toespraak sprak hij de wens uit dat het orgel aan de komende geslach ten nog veel mtizikale vreugde zou mo gen bieden. Na deze meditatie zongen wij van psalm 100 1-4. Het tweede deel van de orgelbespe ling vermeldde vier eigen gecompo neerde psalmen, en de finale uit de eerste Symfonie, ook een eigen werk van de organist. Op voortreffelijke wij ze demonstreerde de heer Keijzer de vele mogelijkheden waarover het in strument beschikt. Prachtige, warme fluiten, en een helder, krachtig plenum. De organiste van de kerk. Marjan van Neuren, begeleidde tenslotte de samen zang van psalm 150 1, 2 en3. Hiermede werd tevens de avond besloten. Dat de firma Leeflang een stuk vakwerk heeft geleverd, staat bij iedereen die het orgel heeft beluisterd vast. Een orgel met- een enoime klankrijkdom, dat plaatselijke organisten en gemeente nog veel muzikale vreugde kan verschaffen. Tot slot nog de dispositie van het orgel: Hoofdwerk: Prestant 8'; Bourdon 16' (disc); Roerfluit 8'; Octaaf 4'; Octaaf 2'; Mixtuur 4 sterk; Trompet 8'. Bovenwerk: Holpijp 8'; Ged. fluit 4'; Quint 2 2/3'; Gemshoorn 2'; Terts 1 3/5'; Cimbaal 1 sterk; Tremulant. Pedaal: Bourdon 16'; Gedekt 8'; Fluit4". Koppels: Hoofdw. - Bovenw. Hoofdw. - Ped. Bovenw. - Ped. Dirksland Martin Mans De commissie van voorbereiding van bijzondere kerkdiensten voor geestelijk gehandicapten vestigt er uw aandacht op, dat er weer een aangepaste dienst zal worden gehouden op Zondag, 21 september a.s. De dienst wordt gehouden in het kerkgebouw van de Ned. Hervormde Kerk te Dirksland en begint om kwart voor drie. In deze dienst hoopt voor te gaan Ds. M. V. d. Linden, Ned. Hervormd predi kant te Dirksland. U bent allen hartelijk welkom en uw aanwezigheid wordt door de interkerke lijke commissie ten zeerste op prijs ge steld. -----O----- HERKINGEN PIT COLLECTE 1980 in onze gemeente een bedrag van De PIT-collecte heeft opgebracht 245,— Collectanten, gevers en geefsters al len hartelijk dank voor uw medewer king.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1