EiiArtDEn - niEUWs Deining in Oostflal(l(ees' gemeen teraad om de Oude Tongse liorenmoien PBNA brengt cursus genealogie De val van Bergen 2e blad Dinsdag 16 september 1980 No. 4926 Uw huis verkopen TAMBOER ir Deel van de raad wijst evt. aanl(oopmogeiijlclieid bij voorbaat af. ir ir Suiker Unie verwacht een campagne van 13 weken Laatste zwemwedstrijden in het Stellendamse openluchtbad voor het seizoen 1980 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiinflniinuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiii GRIJSOORDSE SCHETSEN NU EN VROEGER VOLLEYBAL intermezzo bereidt zich voor MET „TffiUFA" NAAR U.T.V.-DAG TE UTRECHT 'VERVOLGVERHAAL wordt vervolgd Driehonderd guldentjes gaat de raad van Oostflakkee voortaan besparen door die twee porties van f 150,------- te onthouden aan de fa. van Schelven te Oude Tonge. Tot dusver was het be- drgf in het jaarlijkse genot van een gem. bqdrage in de betaling van wind- recht (aan de Ambachtsheerlqkheid) en in het onderhoud, maar nu van gemeen- tewege geconstateerd is dat de molen al geruime tijd buiten gebruik is en er geen onderhoud meer wordt gepleegd stelden B en W de raad voor die subsi dies maar stop te zetten. ,3est", vond die raad die vervolgens bijna collectief struikelde over een toevoeging aan het voorstel „Tenslotte vermelden wij hierbij zo lieten B en W weten dat wij reeds enkele jaren met de fa. van Schelven ia onderhandeling zijn over de aankoop van de korenmolen, teneinde deze te restaureren. Hierover hebben wij tot op heden geen overeenstemming kunnen bereiken". Juist over die onthullende passage kwamen de tongen los Tevergeefs pro beerde de raadsvoorz. burg. van der Harst de commentaren te bezweren door de raad te verzoeken die toevoeging als niet geschreven te beschouwen hetgeen sommige van de heren raadsleden zwaar irriteerde. Dat ging toch zomaar niet...??? Overwicht had de raadsvoorzitter toen alleen nog op de publieke tribune in zijn vermaan, aan een applaudiserend heer, dat van die zijde „geen blijken van goed- of afkeuring mogen worden gegeven". Vanwaar die opwinding zult u vragen, welnu, hoort dhr. Poortvliet aan... Al eerder heeft hij geprotesteerd te gen de hoge en nog stijgende res tauratiekosten van de molen van Acht- huizen om vorige vergadering ook nog eens geconfronteerd te worden met een noodzakelijk herstel van de (gerestau reerde) molen van Den Bommel, vol doende ervaringen om hem nu uit te doen roepen dat de gemeente Oostflak kee aan twee molens waarlijk wel ge noeg heeft: „Ons standpunt is duidelijk, voor ons mag V de onderhandelingen over aan koop staken en hoeft V geen enkele energie meer in deze molen te stoppen!" zo liet dhr. Poortvliet het College weten, de raad verzoekend zich eveneens daar omtrent uit te sprekem „Mooie dingen die molens in het Flakkeese landschap, maar aan die puinhoop in Oude Tonge moeten we maar geen geld meer spenderen" viel dhr. L. C. Hokke (PCP) dhr. Poortvliet bij. Dhr. de Goeij (WD) mengde zich vervolgens ook in de discussie, menend dat dhr. Hokke zich vergiste en de molenromp aan de Zuiddljk bedoelde. Die stomp echter verkeert bouwkimdig in een betere situatie als de molen van van Schelven, moest weth. de Wit toegeven, hetgeen dhr. de Goeij overi gens niet verhinderde het alsnog voor de molen van van Schelven op te ne men, „want", zei hij, „gezien het stre ven van de Overheid om gebouwen van cultuur-historische waarde te behou den moeten wij ernaar streven deze molen te bewaren, en als we zeker zijn van subsidie die ook te restaure ren". Met zijn weerwoord bedoelde burg. V. d. Harst olie op de golven te leggen maar het werkte juist averechts en wakkerde het grimmige stormpje nog wat aan. „Het gebruikte „onderhandelen" is een wat zwaar woord voor het verzoek dat jaren geleden door van Schelven is gedaan of de gemeente misschien be langstelling had de molen te kopen. In de gedachte van die tijd hebben we toen positief gereageerd maar de prijs was exhorbitant hoog. Nadien is van onderhandelingen geen sprake geweest en de gemeente heeft ook geen inte resse tenzij de fa. van Schelven met een aanlokkelijke aanbieding zou ko men", zo formuleerde de voorz. zijn verweer. Tegenover het voorstel van dhr. Poortvliet dat de raad zich uit zou spre ken stelde de voorz. de raad voor de toevoeging als niet geschreven te be schouwen. De voorz. raadde het voorstel van dhr. Poortvliet sterk af omdat zo'n besluit een volgende raad de vrijheid zou ont nemen een evt. aanbieding te overwe gen. „We kunnen niet in de toekomst kyken noch latere omstandigheden ver moeden en wq moeten daarom nu geen uitspraken doen met een eeuwigheids waarde waaraan een andere raad ge bonden zal zijn", argumenteerde de voorzitter. Het kwam tenslotte toch tot een op lossing, ingegeven door weth. Kroon. Overeengekomen werd dat de raad ge raadpleegd zal worden wanneer zich een nieuwe aanleiding tot een verder onderhandelen met de fa. van Schelven voor zal doen. Dhr. Poortvliet trok op die toezegging zijn voorstel in. Koninkiyke PBNA introduceert on der het marktlabel Eigen Tqd een schriftelijke cursus „Genealogie" (ge- slachtkunde), bestemd voor ca. 40.000 Nederlanders die uit .liefhebberij op zoek zijn naar hun voorouders en him geschiedenis. Auteur is Nico Plomp, Conservator van het Centraal Bureau voor Genealogie te Den Haag. Eerste echte opleiding Bij genealogie is het naspeuren van^ bronnen als archieven, registers en, doopcelen erg belangrijk. Het is een ac tiviteit die zich soms tot over onze landsgrenzen uitstrekt en bezoeken met zich meebrengt aan rijks- en gemeente instellingen. Het gaat erom de juiste bronnen aan te boren en deze op een goede manier te hanteren. Er is een grote behoefte aan kennis hieromtrent. Een echte opleiding was er nog niet. PBNA meent met dit initia tief baanbrekend werk te doen. Meer dan een stamboom Het maken van een stamboom is maar een onderdeel van de genealogie. Wie het goed wU doen streeft ernaar een stuk familiegeschiedenis in kaart en tot leven te brengen. Er moet tot in de middeleeuwen „gegraven" worden om werkelijk interessante antwoorden te vinden. Wie waren mijn voorouders? Waar komen zev andaan? Wat deden ze voor de kost? Wat voor rol speelden ze in het openbare leven? Waren er hoog waardigheidsbekleders bij? Zwarte schapen? Amateur-genealogen willen die ant woorden stukje voor stukje gaan in vullen. Ze zijn er vaak vele jaren mee bezig en zullen nu zeker baat vinden bij de wegwijzerfunctie van de nieuwe cursus. Gedegen opzet Dat PBNA niet over één nacht ijs is gegaan bewijst de degelijke opzet van het lesmateriaal, dat bijvoorbeeld ook kwartierstaten en gezinsbladen bevat, en de volledigheid van de leerstof. Ach tereenvolgens worden ondermeer be handeld: ir Wat is een genealogie? ir De verwerking van de gegevens en genealogiebeoefening in Nederland. ir Het begin van het archiefonderzoek, de registers van de burgerlijke stand en andere bronnen uit de negentien de en twintigste eeuw. ir Doop-, trouw- en begraafregisters. ■Ar De rechterhjke archieven alsmede de archieven van notarissen en van de v/eeskamers. ir Administraties van grondbezit en be volkingsoverzichten uit vroeger tijd, zoals belastingkoheiren en weerbare mannen. ir Migi-atie, immigratie, emigratie en verblijf in de koloniën. ir Het beroep, de familienamen en het portret. TJ^ Het familiewapen, adel en patriciaat. ir De leerstof wordt afgesloten met antwoorden op de vraag wat we doen met de resultaten van ons werk. ir Dankzij een alfabetisch trefwoorden»- register is het ook mogelijk de cur sus als permanent naslagwerk te ge bruiken. Dit wordt bevorderd door het meeleveren van een zeer fraaie opbergband. ir Tenslotte is een zeer uitgebreid over zicht van genealogische bronnen in de Nederlandse archieven opgeno men, dat werkelijk imiek mag wor den genoemd. Geen bqzoudere eisen De cursus bestaat uit 24 lessen en duurt ca. 8 maanden. Cursisten zijn meteen al bezig met hun eigen familie geschiedenis of die van iemand anders. Bij goed resultaat wordt door PBNA op verzoek een Verklaring afgegeven. Er worden geen bijzondere eisen ge steld aan de vooropleiding of aan de genealogische kennis van de cursisten. Eigenlijk kan iedereen met enkele jaren voortgezet onderwijs deze cursus met het beoogde resultaat volgen. INLICHTINGEN Koninklijke PBNA, Velperbuitensingel 6 6828 CT Arnhem. Tel. 085 - 716151 VEILIG VERKEER OOSTFLAKKEE CURSUS „PECH ONDERWEG" De afdeling Oostflakkee van VeUig Verkeer Nederland start het komend winterseizoen met een cursus „Pech Onderweg". Deze wordt gehouden op respectieve lijk vier achtereenvolgende weken, en de eerste cursusavond is op dinsdag 28 oktober a.s. Plaats, gebouw en aan vangstijd wordt nog nader bekend ge maakt. Deze cursus is bedoeld om enige han digheid te krijgen in het verhelpen van eenvoudige motorstoringen. Zo zuUen aUe deelnemers onder des kundige leiding van een instructeur van de ANWB o.a. zelf een band leren ver wisselen en kleine motorstoringen b.v. aan de ontsteking opsporen en verhelpen. De theorie wordt verduidelijkt met behulp van een demonstratie-wagen. Bovendien ontvangen alle cursisten gratis een handig instructieboek, dat ook na afloop goede diensten kan be wijzen. Het cursusgeld bedraagt 50, Men dient zich z.s.m. op te geven daar de deelname is beperkt. Adres van aanmelding: Mevr. Sjaan van Loon, Oostendesedijk 3, Oude Ton ge. Tel. 01874 - 1217. Het suikerbietenseizoen staat weer voor de deur. De fabrieken zijn druk bezig om alles voor de startdata in ge reedheid te brengen. De Coöp Vereni ging Suiker Unie U.A. te Breda, met fabrieken te Puttershoek, Dinteloord, Zevenbergen, Roosendaal, Sas van Gent en Groningen, verwacht een campagne van 13 weken, lopende van 22 septem ber tot en met 20 december. Vorig jaar werden 12 weken gepland (van 24 sep tember t/m 15 december). Door onustan- digheden is deze campagne echter uit gelopen tot omstreeks de kerstdagen. Voor de vroege levering worden pre mies uitbetaald voor bieten gereedlig gend voor de afhaaldienst op woens dagavond 24 september 8,per 1000 kg netto; voor bieten gereedliggend op zaterdagavond 27 september 6,per 1000 kg netto en voor bieten gereedUg- gend op woensdagavond 1 oktober 2,50 per 1000 kg netto. Ook voor zelf aanvoer bij de zuidelijke fabrieken worden dezelfde bedragen aan premies betaald voor bieten gele verd op 22 te.rn. 24 september 8, per 1000 kg; voor bieten geleverd op 25 t.e.m. 27 septtember 6,per 1000 kg en voor bieten geleverd op 29 sep tember t.e.m. 1 oktober 2,50 per 1000 kg. Grojidstof Het is van groot belang dat de fa brieken regelmatig van grondstof wor den voorzien, aldus de leveringscircu laire campagne 1980. Door tijdig in overleg te treden met de districtshoof den/controleurs/agenten kunnen de le den een leveringsschema voor de cam pagne overeenkomen. De adressen van genoemde functionarissen staan op de ze circulaire afgedrukt. Evenals vorige jaren worden voor vorstbieten weer strenge maatregelen genomen. Het is niet meer verantwoord om bevroren bieten te verwerken. Dit betekent dus dat geen bevroren bieten meer worden geaccepteerd. Enkele richt lijnen voor een goede oogst worden dienaangaande gegeven. Leden en contractanten worden door het bestuur een goede campagne toe gewenst. Het zwemseizoen 1980 is in Stellen- dam doo5 Z.C. „de Stelle" in de laatste week Elfgesloten met onderlinge zwem wedstrijden om de „conditiecup", van 4 t/m 11 september j.l. Voor de „conditiecup" wordt zes da gen lang elke dag een andere zwemslag of afstand gezwommen, variërend van 50 meter vlinderslag tot 1500 meter vrijeslag. Bij de heren won Dannie van Seters met grote overmacht. Hij won op één na aUe onderdelen en deed dit zó goed, dat hij, gezien het puntentotaal, de snelste zwemmer is die „de Stelle" ooit gehad heeft. Hij evenaarde het baan/ clubrecord op de 50 mtr. vlinderslag en vestigde een nieuw baan en clubrecord op de 200 mtr. schoolslag, 200 mtr. vrijeslag, 400 mtr. vrijeslag en bracht het clubrecord omlaag op de 800 mtr. vrijeslag. Alleen op de 1500 mtr. vrijeslag moest hij na een nek aan nek race genoegen nemen met een tweede plaats. Het ver schil was slechts 2 seconden met André V. d. Nieuwendijk, die deze afstand won. Erma van Heest werd bij de dames winnares. Zij won 5 van de 8 onderde len. De andere drie kwamen op naam van Marijke Heerschap. Zowel Dannie als Erma zijn een paar weken geleden óók clubkampioen ge worden, waarmee zij dit met de laatste wedstrijden nog eens duidelijk onder streept hebben en zij terug kimnen zien op een zeer geslaagd zwemseizoen bij Z.C. „de Stelle" uit Stellendam. Inmiddelsis het SteUendamse open luchtbad op zaterdag 13 september ge sloten voor het seizoen 1980. OOLTGENSPLAAT KOLLEKTE V. D. POLIOBESTRIJDING Deze week (van 15 t/m 20 september) zal een huis-aan-huis-koUekte gehou den worden voor het Prinses Beatrix- fonds, waarvïin de opbrengst bestemd is voor de Polio-bestrijding. Hartelijk aanbevolen. Wat een gewurm tegenwoordig. Grote drukke winkels, zwetende man nen en vrouwen. Want je moet tegenwoordig alles gaan halen. Vroeger brachten ze alles bij je. Zelfs peteroUe, ze riepen er nog hard bij ook. Je wist precies wie er met de hondekar voorbijkwam. Aitje riep „Hoolei!" Woutje „peeter- oleum!" en Jantje ooh...oo...olie! Matse bracht je kaas en Wildeboer groente en fruit. Tamboer, Jordaan, en de Gans vis. Koos en Abram potten en pannen. Lo wiet je manufacturen. De laatsten waren Joden. Zet aten bij ons wel eens him brood op. Maar Ze hadden angst. Ze waren in de oorlog degenen die vervolgd werden. Ze vonden in Europa geen schutse of bescherming. Bevriende mogend heden trachtten hen nog af te voeren naar Palistina. Maar ze mochten niet aan land; moesten aan boord blijven. Men probeerde hen tegen geld te verkopen aan Egypte, maar ook dit mislukte. Ze waren ten on dergang gedoemd. Geen rust voor het hol van hun voet. Moos en Lowietje; die nog al ontwikkeld waren zeiden: „Het is eeuwen geleden al voorspeld". Daar keken wij die de Bijbel kenden vreemd van op. „Geeft 't oude testament maar eens", zei Lowietje. Hij bladerde even en las toen Deuteronomium 28 49. „De Heere zal tegen U ver heffen van verre, van het einde der aarde geUjk een arend (adelaar) vUegt. Een volk stijf van aangezicht, dat het aangezicht des ouden niet aanneemt nog de jonge genadig zijn" en vers 62. „Gij zult met weinige mensen overgelaten worden" en 65: „en uw voetzool zal geen rust, hebben een bevend hart en bezwijking der ogen, nacht en dag zult gij schrikken, gij zult van uw leven niet zeker zijn, gij zult verschrikt zijn vanwege het gezicht uwer ogen wat gij zien zult". „En de Heere zal U naar Egypte doen wederkeren op schepen U aan uw vijanden willen verkopen maar er zal geen koper zijn". De Ratable die hen op trachtte te beuren in de bijeenkomsten aan huis had weinig bijval. Het zal niet gebeuren zei hij dat het Verbonds volk ten ondergaat. Er zullen wonderen gebeuren zoals in vroeger tijden. Maar de ellende en het verdriet nam toe. Ze schuilden bijéén, en on beschrijfelijke tonelen speelden zich af, om nooit meer te vergeten. Ge- leideUjk maar zeker werden ze weggevoerd een zekere, goed georgani seerde dood tegemoet, zonder verzet. Ze wisten het, maar één ding was zeker; ze hadden een bevend hart en matheid der ziel. Berusteral ondergingen ze hun lot. Ook onder de jonge Joden, niemand schaarde zich in de rijen van de verzetslieden. Voor Hitler een gemakkelijke prooi; zes miljoen Joden werden ver moord. Al zijn er nu weinig Joden; ze staan nu wel met 't geweer aan d© voet; gerespecteerd door hun vijanden. Een wijze les: Bid en geloof, maar houd uw kruit droog. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK BEJAARDENMIDDAG De N.C.V.B. afd. Middelhamis - Som- melsdijk nodigt U weer harteUjk uit op dinsdag 23 september 's middags half drie in „de Hoeksteen". De heer Krijger zal voor ons de dia's vertonen die hij gemaakt heeft van ons reisje j.L 21 mei. Als U vei^oer nodig hebt, kunt U dit melden bij: Mevr. C. Bienefelt, tel. 3428. Mevr. E. Groeneveld, tel. 2773. Al sinds enige weken heeft de vol leybalvereniging Intermezzo haar acti viteiten weer hervat. Na enkele weken van trainen is nu de tijd van toumooien weer aangebroken. In hun voorbereiding op het komende seizoen speelden de beide damesteams in Spijkenisse op het Spivo toumooi. Beide teams speelden twee wedstrijden, en beiden wisten ze die met 2 - 1 te winnen. In Alblasserdam kwamen zaterdag j.l. de beide eerste herenteams uit. Ook de ze waren succesvol. Het eerste heren team had in zijn eerste wedstrijd, tegen W.H.V., weinig moeite. De uitslag was dan ook 3 0. Gastheer Smash '66 wist nog net een set te winnen, maar de Intermezzo-heren hadden de twee voor gaande sets al op hun naam geschreven, zodat de finaleplaats zeker gesteld was. In deze finale kwamen zij uit tegen het vorig jaar uit de tweede klasse gepro moveerde Volley Meester. Ook deze wedstrijd sloten de heren winnend af. Het tv/eede herenteam had het even min moeUijk. Gelijkspel en winst brach ten hen in de finale, waar zij tegen over het tweede team van Smash '66 kwamen te staan. Met 15 - 7 en 15 - 1 w:erd overtuigend deze finale en daar- niee het hele toumooi gewonnen. Bij de jeugd brachten de jongens en meisjes Al teams het er niet zo goed van af. De jongens wisten nog een plaats in de finale-poüle te veroveren, maar brachten het daar niet verder dan een derde plaats. Zaterdag spelen verschillende Inter mezzo-ploegen weer op toumooien. De beide hoogste teams gaan dan naar Both Partners, terwijl beide tweede teams te gast zijn op het Sparta-toumooi. SINT ANNALAND Nieuwe bushalte: Nabij het kruis punt Bierenstraat-Anna van Bourgon- diëstraat en F. M. Boogaardweg is te Sint Annaland een nieuwe bushalte ge komen, die het voor de bewoners van het bejaardencentrum „De Schutse^' ge makkelijk maakt om van het openbaar vervoer gebruik te maken. De bus rijdt nu via de Stoofweg en de Veüingweg naar Oud Vossemeer en verder naar Bergen op Zoom. Deze nieuwe bushalte voorziet dan ook in een grote behoefte. Tweemaal veiling per week: Nu de aanvoer van aardappelen gestaag min der wordt, zullen met ingang van maan dag 15 september a.s. op de veiling in Sint Annaland slechts tweemaal aard appelen worden geveild en wel op dins dag en op donderdag. Dit geldt uit de aard der zaak ook voor de uien. Wyziging dienstregeling „Zieken bus": Met ingang van maandag 15 sep tember wordt de dienstregeling van de zogenaamde Ziekenhuisbus gewijzigd. De vertrektijden zijn dan als volgt: van Sint Annaland 12.55 uur, van Oud Vossemeer 13.05 uur en van Tholen 13.20 uur. Passagiers van Stavenlsse, Sint Maartensdijk en Poortvliet kunnen met de lijndienst komen en dan in Tho len overstappen op de ziekenhuisbus. Voorts zijn de vertrektijden in de avonduren van Sint Annaland om 17.55 uur. Oud Vossemeer om 18.05 uur en Tholen om 18.20 uur. De Ziekenhuisbus rijdtl angs het A.B.G. in Bergen op Zoom naar het ziekenhuis „De Lievens- berg". SUCCES BIJ DE PAARDENSPORT Bij de lokale E>aardenkeuring te Stad aan 't Haringvliet werden 3 paarden naar de centrale keuring te Dordrecht verwezen. Van deze 3 Flakkeese paarden werd te Dordrecht één paard aangewezen voor de Nationale Keuring te Utrecht. Het was het paard „Tibufa" van de eigenaar D. Okker te Oude Tonge. Deze keuring vindt plaats op vrtjdag 19 september op de Vee- en Paarden dag, te houden in de Veemarkthal te Utrecht. Op deze z.g.n. U.T.V.-dag, die 's morgens om 9 uur begint, ziJn bezoe kers hartelijk welkom. Voor dieren- en vooral voor paardyUefhebbers een unie ke gelegenheid om uitgebreid met vee en sport kennis te maken. Historisch verhaal uit het jaar 1572 door JAAP DE KORTE Den Hertog's Uitgever^ Utrecht 47 Anderen ballen hun vuisten en kijken radeloos om zich heen. Graaf Lodewijk fronst zijn wenk brauwen. Zijn gedachten werken snel. Wat staat hem te doen...? Maar daar klinkt plotseling ge schreeuw achter hem. Kapitein de Chau- mont geeft zijn barbarijse ros de sporen! „France! France!" klinkt het verbeten. Wat wil deze officier toch? Wat is hij van plan? Ontzet kijken de andere rui ters toe. De woeste ruiter staart naar de brug die langzaam wordt opgehaald. Hij meet de afstand met de ogen... Zijn slanke lichaam buigt zich voorover terwijl zijn donkere ogen naar de opening tussen hem en de brug turen. Zijn lange haren wapperen wüd in de morgenwind. Maar wat is dat? Zijn paard schijnt plotseling te aarzelen... Het prachtige dier steigert wild. Maar de dappere officier laat zich daardoor niet van de wijs brengen! Met één enkele ruk aan de teugels weet hij zijn ros in bedwang te houden. Helaas! Er zijn daardoor weer enkele kostbare seconden verloren gegaan. Maar toch... De kapitein geeft de moed nog niet op! Opnieuw geeft de moedige kerel zijn paard de sporen terwijl hij zich plat op de rug van het dier werpt. Zijn knie- en drukken stijf tegen het lichaam van het edele dier. Dan... wat is dat? Daar trekt de ruiter zijn scherpe dolk en drukt deze tot aan het gevest in de zijde van zijn vurige ros! Er voert een siddering door de ruiter troep. Hoe zal dit aflopen? Het waagstuk schijnt onmogelijk! De ruimte tussen de ruiter en de brug is reeds te groot! Dan gebeurt het... Een geweldig sprong... Daar valt de brug met een dreunende slag neer. Het gewicht van man en paard is teveel voor de mannen die de brug ophalen. Verschrikt maken ze zich uit de voeten. Dit alles is het werk geweest van slechts enkele seconden. Een daad waar door kapitein Guitoy de Chaumont zijn naam voor altijd in onze geschiedenis vereeuwigd heeft! Sommige geschie- denisschryvers willen dat De Chaumont door deze moedige daad zgn leven heeft verloren. Hö zou door de geweldige sprong onder zyn paard terecht geko men zijn en op het brugdek bezweken zijn. Andere historici zwegen hier ech ter over en het is dan ook niet met ze kerheid te zeggen of de dappere officier er het leven door heeft moeten verlie zen. Zeker is echter, dat door deze ver metele daad. Bergen kon worden inge nomen. De naam van deze moedige rui ter wordt daarom nog steeds met ere genoemd! Nauwelijks is de brug gevallen of de ruiters stormen de stad binnen. Aller eerst wordt het kasteel genomen en de bezetting ontwapend. De strijd duurt niet lang. De Spanjaarden geven zich spoedig gewonnen. Er zijn slechts enkele ge wonden. Doden zijn er niet te betreuren. Daarna begeven de mannen zich naar het stadhuis. De klokken worden geluid en de burgers en magistraat der stad bijeengeroepen. De ruiters zijn moe en vlijen zich op de grond neer. Er is deze morgen veel van hen gevergd en ver moeid leggen zij zich neer. Voor het stadhuis staat graaf Lode wijk. Na veel moeite gelukt het hem de joelende menigte tot kalmte te brengen. Ernstig spreekt hij de burgers toe. „Wij zijn niet gekomen om te moor den of te plunderen, zoals ge waar schijnlijk vermoedt", begint hij. „Het is slechts mijn bedoeling de stad van de Spaanse dwingeland te verlossen! De tiende penning is elk rechtgeaard Neder lander een gruwel en deze dient zo snel mogelijk te worden afgeschaft! Deze last drukt zwaar op de schouders van ons volk. Duizenden lijden bittere armoede terwille van deze zware belastingdruk. Vrij moeten wij zijn van onze onder drukkers! Verdrukking en vervolging om des geloofs wil zal er niet meer zijn als Oranje aan het hoofd staat! Een ieder zal vrij zijn om in zijn geweten de godsdienst te belijden die hij wil. Hoe vreselijk woedt toch de macht van ko ning Filips II. Deze dwingeland zal ons volk vermoorden, zo God het niet ver hoedt! Laten wij dan met Gods hulp het goede voorbeeld volgen van de dappere burgers van Den Briel! Ook Bergen moet voor de prins worden! De stad moet gezuiverd worden v. d. Spanjaarden en mijn troepen zullen de stad bezetten. Zolang de vijand zich niet voor de wal len laat zien, zal u geen kwaad geschie den. Ik verwacht echter spoedig een zware strijd en ik hoop dat ik op uw aller medewerking kan rekenen wanneer het tot een worsteling zal komen. Doe zoals zovele steden die u reeds zijn voorgeg. en nu niet meer bukken onder de wrede hand van Alva's benden. Toon uw liefde voor ons vaderland en het Oranjehuis als gij zult worden opgeroepen tot de strijd die zeker niet zal uitblijven. Moge God onze pogingen zegenen! Hem alleen wens ik de eer te geven, want Hij is het die ons tot hiertoe heeft geholpen!" Een luid gejubel barst los. Geestdrif tig wordt graaf Lodewijk toegejuicht. Dankbaar knikt hij het volk toe en ver laat daarna het bordes om zich met de magistraat in het stadhuis terug te trek ken. „Het gaat goed!" roept Geert juichend tegen zijn makker. „Kom Klaas! We gaan naar de muren. Voorlopig is ons werk toch afgelopen en wellicht ont moeten we daar onze makkers". Ze verlaten het drukke gewoel en slaan de richting in van de hoofdpoort. Het is druk in de straten van de stad. Het volk juicht. Echter niet allen. Er zijn er ook die in machteloze woede hun vuisten ballen. „Het volk is de soldaten nogal goed gezind", meent Klaas. „Het merendeel wel", antwoordt Geert en hij klopt zijn paard liefkozend op de nek. „Er zijn echter ook anderen. Dat heb ik zoeven bij het stadhuis wel ge merkt. De meesten juichten de graaf toe, maar er waren er ook die begonnen te schelden en te morren. Het je het niet gemerkt?" „Het is nüj ook niet ontgaan", ant woordt Klaas, „maar toch geloof ik dat het merendeel van het vlok de graaf te hulp zal snellen als de vijand zich voor de wallen laat zien". Al pratend zijn ze in de straat geko men waarin de herberg „Het vergulde vat" staat. Het is hier rustig want het meeste volk bevindt zich bij het stad huis, waar het levendig toegaat. „Kijk eens! Daar staat de dochter van baas Hendriksz," zegt Geert. „Ze zal het nu wel niet druk hebben want het volk is allemaal op straat. Het is trouwens nog vroeg in de morgen en dan is het toch nooit druk in de herberg". „Lena staat te genieten van het mooie weer", meent Klaas. „Maar wat is dat? Wat kijkt ze bedroefd. Er moet wel iets bijzonders gebeurd zijn. „Ze heeft gehuild", merkt Geert op. Meteen springt hij van zijn paard en loopt op haar toe. De herbergiersdochter heeft in de beide ruiters reeds de wijn handelaars herkend, die ze gister nog van bier heeft voorzien. Geert wil het meisje de hand drukken, maar zij begint ineens te huilen. Ver bouwereerd kijkt de geus haar aan. „Ach mensen, help me toch", smeekt Lena. „Vader is gewond, en er is nie mand die hulp wil halen. Iedereen draaft naar het stadhuis, maar niemand wil de geneesheer waarschuwen. Ik durf vader niet alleen achter te laten. Ach, help nüj toch altublieft!" Smekend heft zij haar handen op en kijkt de geuzen aan met haar betraande ogen. „Een goed loon zal ik u geven", voegt zii er aan toe. „Wij hebben geen geld nodig, meisje", antwoordt Geert die medelijden heeft met de ongelukkige herbergiersdochter. „Wij zullen dadelijk de geneesheer ha len". Hij wendt zich tot zijn makker. „Een van ons moet het doen", zegt hij. „Het is beter dat er een hier blijft. Zal ik de dokter halen?"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 5