wijst bezwaarschrift node af Harmonie en Itameraadscliap op jirandweerwedstrijd Middeiliarnis X\^^ Dinsdag 16 september 1980 No. CHR. STREEaSBLAD OP GEIREFORMEEEIDE GRONDSLAG VOOR DB ZUID-HOLLAJMDSE EN ZEEUWSE ETLANDEN Verschijnt tweemaal per toeekdinsdag- en vrijdagavond RAAD OOSTFLAKKEE ik Agrariërs lijken wel vervolgde indianen Uw huis verkopen TAMBOER District jeugdver. Ger. Gemeenten Noodtelefoon- nummer V.B.O.K. gaat van start Kerkmuziekavond in Dirksland Streekdag helpsters Gezins- en Bejaardenhulp Kerkrestauratie Goedereede begonnen Oprichting werkgroep D'66 in IVliddelharnis Kinderbijslag ook voor zelfstandigen Forse inspanning bij groot en klein. POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratieLangeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redaAie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Raba Middelhamis Rek. no. 34 20 01108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Hoe sympathiek de raad van Oost- flakkee ook verklaarde te staan tegen over dhr. W. Mourik, die op zqn bedryf aan de Oude landsedijk te O'plaat pro beert de kost te verdienen, in de don derdagavond gehouden raadsvergade ring moest desniettemin zgn ingediende beroepschrift ongegrond worden ver klaard. B en W hadden de nijvere heer van Mourik vergunning geweigerd voor de bouw van een schuur voor het on derbrengen van folczeugen omdat de bouw in strqd zou z^n met het bestem mingsplan. De raad nam het voor dhr. Mourik op alstja als voor een indiaan die uit zqn omgeving wordt verdreven. Die illustratie was trouwens van SGP vertegenwoordiger dhr. J. van Dam die een bijkans bewogen oproep deed dhr. Mourik toch terwille te zijn als een te gemoetkoming voor de goede wil zelf op eigen bedrijf een inkomen te verwerven. Dhr. van Dam vond het kwalijk dat de drang van dhr. Mourik en ook van an deren om het inkomen te vergroten op deze manier aan banden wordt gelegd: „De agrarische sector gaat zo op in dianen lijken die aan banden worden gelegd en worden verjaagd!" vergeleek dhr. van Dam en de raadsvoorz. burg. V. d. Harst vond dat voorbeeld zo gek nog niet, met nadruk verklarend dat hij het ook niet kan helpen. Ook dhr. L. Hokke spande zich uiter mate in het tij voor dhr. Mourik te ke ren, erop wijzend dat wetten en voor schriften weliswaar voor de een ten ge rieve-, maar voor de ander tot schade kunnen zijn. Echter meende dhr. Hokke een lichtpuntje te zien in de strekking van art. 625 van het Burgerlijk Wet boek dat een eigenaar de vrije beschik king geeft over zijn eigendom. „Geeft dat dan geen bescherming aan een vrij gebruik van het eigen erf ter wille van een juiste bedrijfsvoering?" vroeg dhr. Hokke het College af. Burg V. d. Harst maakte dhr. Hokke evenwel duidelijk dat hij slechts een deel van het artikel had geciteerd. In derdaad regelt dat artikel de eigendom als zakelijk recht waarover men de vrije beschikking heeft... mits niet in druisend of in strijd komend met wet telijke bepalingen. Ook de heer v. d. Boogert (WD) pleit te hartelijk voor een mogelijkheid dhr. Mourik terw'ille te zijn omdat hij nu de dupe dreigt te worden van een plan dat de raad alleen maar zo vaststelde omdat de behoefte aan uitbreiding niet werd voorzien. Spr. meende dat er in cidenteel van het plan moest en kon worden afgeweken temeer omdat de schuur die dhr. Mourik zou willen bou wen omgeving noch landschap zal sto ren terwijl dhr. v. d. Boogert ook in het voordeel van dhr. Mourik vond plei ten dat hij' geen bio-industrie sticht maar de weg van „scharrel-zeugen" op wil. Geen precedenten Al het gepleit voor dhr. Mourik ten spijt wilde dhr. G. Poortvliet (PvdA) vasthouden aan de regels van het be stemmingsplan zoals dat door de raad is vastgesteld en waarbij ieder zich be trokken heeft kunnen voelen en bij de terinzage ligging ook gelegenheid heeft gehad bezwaren in te dienen. „Als er dan wat veranderd moet wor den dan via de weg van aanpassing van het plan" suggereerde dhr. Poortvliet, anders bevreesd voor het scheppen van precedenten. Dhr. Moerenhout (KVP) kon daarmee wel instemmen maar het viel hem dui delijk niet gemakkeUjk dhr. Mourik niet terwille te kunnen zijn. Die onmogeUjkheid werd door de voorzitter nog eens met klem benadrukt. „De bepalingen luiden dat het niet kan en ontheffing is dan ook niet mogelijk", stelde de voorzitter vast, begrip tonend voor de primaire neiging een aanvrager toch z'n zin te willen geven. „Het in be roep gaan tegen de weigering van een bouwvergunning is dan ook alleen maar een gegeven recht maar het heeft geen zin omdat de raad zich aan het plan moet houden!" stelde de voorz. vast. Overigens wilde hij wel nagaan of de mogelijkheid bestaat voor de realise ring van de gevraagde schuur een „postzegelplannetje" te maken wanneer tenminste betrokkene bereid is de ste- debouwkundige kosten daarvan te be^ talen. SINT PHILIPSLAND WETHOUDER RIJSTENBIL BURGEMEESTER VAN NIEUW VOSSEMEER Per 1 oktober a.s. is de heer A. A. Rijstenbil (56) wethouder (WD) der ge meente St. Philipsland benoemd tot burgemeester te Nieuw Vossemeer. De heer Rijstenbil was 20 jaar raads lid en 8 jaar wethouder en in die perio de was hij ook enige tijd loco-burge meester. OOLTGENSPLAAT Het district van jeugdverg. der Ger. Gemeenten belegt op D.V. vrijdag 19 september a.s. een appèlavond in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente aan de Molendijk. EvangeUst J. Kwantes te Alkmaar spreekt over het onderwerp „Jeugd in kerk en wereld". Jongeren en ouderen zijn hartelijk welkom. Aanvang 19.45 uur. In aansluiting aan het artikel in on-' ze krant van 29 augustus deelt de werkgroep van de V.B.O.K. mee, dat met ingang van heden het noodtelefoon- nummer in werking treedt. Bij ongewenste zwangerschap kunt u één van de onderstaande telefoonnum mers bellen voor hulp aan moeder en kind: 01873 - 1968 of 033 - 620244. Deze telefoonnummers zullen in het vervolg wekelijks in onze krant worden vermeld. Verder wordt nogmaals gewezen op de presentatie-avond van de V.B.O.K. die gehouden zal worden op vrijdag, 19 september a.s. in „de Hoeksteen" te Middelhamis. Aanvang: acht uur. Spre ker op deze avond zal o.a. zijn Dr. A. W. Mante, voormalig gynaecoloog van het ziekenhuis in Dirksland. D.V. vrijdag 19 september hopen in de zeer fraaie Ned. Herv. Kerk te Dirks land het jeugdkoor „Cantate Domino" o.l.v. dhr. P. Wessels, het amateuror kest „de Drieklank" o.l.v. Rinus Verha- ge en de organist van deze kerk Piet Westhoeve een uurtje kerkmuziek voor u te verzorgen. Uitgevoerd zuUen worden een drietal korte kantates voor koor en orkest. Twee van deze kantates staan in het teken van Pasen, n.l. „Erstanden ist der Heilig Christ" van D. Buxtehude en „Von der fröhlichen Auferstehung Jesu Christi" van W. C. Briegel (1626 -1712). Tussen deze hoekstenen van het pro gramma zal het koor a capelle werken voor u zingen o.a. Ps. 138 van Sweelinck en de motetten: „Erhalt uns Herr, bei deinem Wort" van Kurt Thomas en „Ik ben de goede Herder" van Willem Vogel. Voor koor en orgel zal uitgevoerd worden het „Sound the Trumpet" van Henry Purcell; tevens zal Piet 'Westhoe ve koraalvoorspelen van Buxtehude en Micheelsen spelen bij koralen die het koor zal zingen. Verder zal hij vrije werken spelen uit het Holsteinische Orgelbüchlein van Micheelsen, terwijl „de Drieklank" als vrij werk het hoboconcert in F van A. Corelli op het progreimma heeft staan. Deze kerkmuziekavond begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. SINT PHILIPSLAND Geen gas: Woensdagmiddag om streeks half vijf is de gasvoorziening op geheel St. Philipsland en Anna Jacoba- polder uitgevallen. De storing werd veroorzaakt doordat een graafmachine de gasleiding in de van Haaftenpolder op Tholen had vernield. De afd. Gas van de P.Z.E.M. was snel ter plaatse om de leiding te herstellen. Een stuk van ongeveer 1.50 m. moest worden vervangen. Omstreeks 19.30 uur werd de gaslevering weer normaal door gevoerd. THOLEN Verkoping „Bid en Werk": De vrou wenvereniging „Bid en Werk" van de Geref. Gemeente houdt woensdag 17 september haar jaarlijkse verkoping in de zaal bij de Rehobothkerk aan de Hoogaarsstraat. SINT MAARTENSDIJK Kollekte K.W.F. De koUekte voor kankerbestrijding K.W.F, heeft in Sint Maartensdijk 4639,37 opgebracht. Vorige week dinsdag 9 september werd door de bejaardenhelpsters van de gezamenlJüke Stichtingen voor Ge- zins- en Bejaardenhulp op ons eiland de jaarlijkse Streekdag gehouden. Deze bij eenkomst was in het Verenigingsge bouw „Onder de Wiek" te Dirksland en werd door 120 dames bezocht. 's Morgens werd het onderwerp „Euthanasie" zowel van medische als van etische kant behandeld. Het woord Euthanasie komt in de Bijbel niet voor. Door vergrijzing van ons volk door geboortebeperking, maar vooral door het loslaten van de normen van Gods Woord dringt ook dat kwaad steeds dieper in ons volksleven in. Dat kwam zowel in lezing als in be spreking duidelijk naar voren. Na de beantwoording van verschillende vra gen, werd er gezamenlijk een brood maaltijd genuttigd. 's Middags werd er weer een leer zaam onderwerp behandeld en wel „over de overgangsjaren van de vrouw". Ook hier werd met aandacht naar geluisterd, waarop een interessante be spreking volgde. Al met al dus een nuttige en leerza-' me dag, die beslist weer voor herhaling vatbaar is. De restauratie van Goerees' Herv. Kerk voor de financiële consequen ties waarvan de kerkelijke' Gemeente zich met giften en acties inspant is gisteren begonnen met de aanpak van de eerste fase; de vernieuwing van de ramen. Het werk wordt zodanig uitgevoerd dat de zondagse diensten doorgang kun nen vinden. De aannemers Kleijn en de Ronde zullen ervoor zorgen dat de vernieuwing van de ramen nog voor de a.s. winter gereed komt. Ook Middelhamis staat de oprichting van een afdeling van D'66 te wachten. Daartoe wordt maandag 22 september 's avonds om 8 uur in hotel „BeUevue" een oprichtingsvergadering gehouden, nog niet om tot een afdeling te komen maar tot de oprichting van een werk groep die de stichting van een afdeling Middelhamis zal voorbereiden. Sprekers op deze avond zijn dhr. Don Schuurman van het Regiobestuur Zuid Holland en dhr. Hans Grinwis uit Oud- dorp die de werkzaamheden tot oprich ting van een afdeling nader toe zal lich ten. THOLEN e. P. DE RIJKE WEER DE BESTE PLOEGER VAN ZEELAND De heer C. P. de Rijke is zaterdag voor de vierde achtereenvolgende keer uitgeroepen tot de beste ploeger van Zeeland. Bij de provinciale ploegkampioen- schappen 1980 in de WUhelminapolder bij Goes waren de uitslagen: Rondgaande ploegen: 1. C. P. de Rijke, 255 punten; 2. J. Haartmans, Schoor- dijke, 235 p.; 3. K. Brooijmans, Tho len, 222 p. Trekker-wentelploegen: 1. M. van Tü- burgh. Oud Vossemeer, 235 p; 2. C. de Loof, Amemuiden, 233 p; 3. C. Baas, Souburg, 232 p; L. Menheere uit Poortvliet werd ne gende met 213 p. In de praktijk blijkt een aantal zelf standigen niet te weten, dat zij ook, vanaf 1 januari 1980, recht op kinder bijslag hebben voor het eerste en het tweede kind. Vóór 1980 had de zelfstan dige recht op kinderbijslag vanaf het derde kind, alleen bij een laag inko men had de zelfstandige ook recht op kinderbijslag van het tweede of van het tweede en eerste kind. Hoe aanvragen Aanvraagformulieren zijn verkrijg baar bij de Raad van Arbeid, V. Gode- wijckstraat 15, 3311 GX DORDRECHT, telf. 078 - 130577. Na 8-floop van elk kwartaal moet u het aanvraagformulier toesturen aan de Raad van Arbeid. De kinderbijslag wordt per kwartaal uitbetaald en wel zo spoedig mogelijk in de loop van het daarop volgende kwartaal. Het invul len kunt u zelf en amders is uw boek houder bereid het aanvraagformulier voor u in te vullen. Aanvraag voor het Ie kwartaal en het 2e kwartaal 1980 Indien u nog geen kinderbijslag heeft aangevraagd in 1980 vult u dan zo spoe dig mogelijk de formulieren voor het eerste en tweede kwartaal in. Uw for mulier wordt dan zo spoedig mogelijk behandeld door de Raad van Arbeid. De mannuen van blusploeg I, alias ,de jongers van Menheerse", hebben za terdag een enorme sympathie ontvan gen voor de werkelijk perfecte organi satie van de toen gehouden eilandelüke brandweerwedstrijd. De Flakkeese korpsen minus Ouddorp, dat demon stratief wegbleef hadden op Middel- hamisse bodem een boeiende strijd ge streden, gevolgd door de Flakkeese jeugd die spontaan bij het brandweer evenement betrokken -werd. Toen de jonkheid alweer sliep en droomde van een grote brandweertoekomst zaten de genodigden aan het koud-buffet in de aula van de Technische School, want gasten stuur je „niet ledig henen Aan het eind van de lange, vermoeiende dag kon de balans worden opgemaakt, „een pracht-dag in de geschiedenis van Middelhamis' blusploeg!" Zelf werd de ploeg in de gehouden wedstrijd 7e, maar een kniesoor die daarop lette! De vermoeienissen waren in de voorafgaande dagen ook zoveel ge weest dat er aan een concentratie op de wedstrijd nauwelijks te denken viel. Ze streefden wel naar perfectie i d opzet en een reeks complimenten van hen die het beoordelen konden leerde dat die opzet geslaagd was. Dat gold van de hele entourage, de speelse hulpmiddelen in de jeugdwed strijd, de ontvangst en 's avonds voor de vermoeide medewerkers nog het koud-buffet waarmee een veel-sterren hotel zich best had kunnen presenteren, Het werd gebracht door de heren Arensman en Sala van Hernesseroord maar Middelhamis' brandweermensen spanden zich gelijkelijk in', niet toege vend aan de vermoeidheid die zich toen moet hebben laten gelden. Ze konden ook nog minzaam lachen toen een kurk plofte op het markante moment dat burg. van Welsenis constateerde hoe goed de mannen met „bluswater" om kunnen gaan. Maar evengoed was 's burgemeesters constatering juist dat bij de brandweer ernst en luim dicht bij elkaar liggen. Het wedstrijdspel werd dan ook uiter mate serieus gespeeld alsof het slacht offertje Johnny v. d. Valk werkelijk door de brand was ingesloten. In het wedstrijdobject, de openbare lagere school aan het Zandpad, moest hij spelen een fikje te hebben gestookt. De brand was beneden begonnen en overgeslagen naar boven waar het ven tje moord en brand moest schreeuwen om de aandacht van de redders te trek ken. Gelukkig had hij op een bandre corder „in mogen schreeuwen" zodat hij zijn stem kon sparen... De juiste aanpak later ten over staan van alle korpsen door juryvoor zitter dhr. Swiep verldaard was het knaapje niet al te streng aan te vatten maar zijn deugnieterij aanvankeUjk wat te vergoeilijken alsof 't allemaal zo erg niet was... Eenmaal buiten zou dan van bevoegde zijde altijd nog het verdiende pak slaag kunnen krijgen. Voor Johnny evenwel een compliment voor zijn dag- lange slachtofferschap. De Flakkeese jeugd in de onder scheidene dorpen al voorgeselecteerd trof op het schoolplein een aantal ob jecten die vooral met wat handigheid benaderd moesten worden. Het ging er vooral om heel zuiver te spuiten en dat lukte de een beter dan de ander. Het opblazen van een ballon, het omhoog spuiten van een bal, het sjoelen met de waterstraal en het wegspuiten van de rode haan waren opdrachten waar aan de jeugd zich graag overgaf. Aan het eind van de middag trokken ze met een lange Ford tractoren colon ne door het dorp, daarmee een ook voor hen welgeslaagde dag afsluitend. In de aula van de Technische School vond zaterdagmiddag de bekendmaking van de resultaten plaats en traditie getrouw is het hele Flakkeese brand weerwezen dan als ©en snaar gespan nen, de heren zowel als de dames die hun eega's trouw supporteren. Eierst een welkom door Middelhamis' brandv/eercommandant M. Peekstok die daarin aanstipte dat de brandweer naast haar klassieke taak van brandbestrij ding ook met een meer uitgebreide technische hulpverlening zal worden geconfronteerd. Mede daarom ook, om de toekomst zeker te stellen, vond dhr. Peekstok het een goede zaak dat de jeugd bij het brandweergebeuren be trokken werd en hij had goede hoop dat dat in de toekomst ook zo zal blijven opdat de vrijkomende plaatsen in de „grote" ploegen door jong bloed inge nomen zullen worden. Van een soortgelijke gedachte gaf ook dhr. Swiep blijk, de aandacht vestigend op de mogelijkheid van oprichting van jeugdbrandweer-korpsen. Dhr. Swiep gaf voorts een verklaring van de meest juiste aanpak van de gefingeerde brand maar hij deed niet dramatisch over sommiger falen, „want", zei hy, j,ik heb ook op Flakkee nog nooit een brand gezien die niet uitging". Aan burg van Welsenis van Middel hamis tenslotte de taak de prijzen be kend te maken en de trofeeën uit te reiken, zowel voor de prestaties van de jeugd als van de blusploegen. '^;^ïïï¥.:iSï4wa3ffiïS!ïaff.ri»i™<,»i;ï;-^iï-i;:>W;. Dnr. van 'Weiserus zei nei bijzonaer te waarderen dat de jeugd bij de gehou den brandweerdag was betrokken waar mee de brandweer er blijk van geeft aan de toekomst te denken. Het was dhr. van Welsenis volstrekt duidelijk dat het grote brandweerwerk bepaald geen kinderwerk is maar dat het een vak is dat met kennis van zaken moet worden beoefend om blunders te voor komen. Persoonlijk leek dhr van Welsenis dan ook geen moeite te hebben met de „aan zienlijke aanvrage" die door de Brand weercommandant is ingediend. Spr. ver klaarde het vrijwilligerswerk hoog te waarderen en de brandweermensen daarin te bewonderen dat ze, bij het zich uitbreiden van de taken, zich met animo in een nieuwe training begeven. Prijsuitreiking De waardering voor de verrichte prestaties bleek als volgt: De jeugd van Middelhamis (Gr. van Prinstererschool) werd 13e, vervolgens bununui^aijn iz, Ktad il, jJiiksianu 10, Hernesseroord 9, Stellendam 8, Melis sant 7, Nieuwe Tonge 6, Herkingen 5, Oude Tonge 4, Ooltgensplaat 3, Goede reede 2, Den Bommel 1. De blusploegen kwalificeerden zich als volgt: Melissant, voor de derde achtereen volgende maal 1, PTT Middelhamis 2, Sommelsdijk 3, Nieuwe Tonge 4, Goede reede 5, Herkingen 6, Middelhamis 7, Dirksland 8, Stad 9, Den Bommel 10, Stellendam 11, Ooltgensplaat 12 en Oude Tonge 13. De enige die ontbrak was de ploeg van Ouddorp. Aan de demonstratieve weigering niet meer aan de eilandelijke wedstrijd deel te nemen ligt de wens ten grondslag om de volgorde van deel nemende ploegen bijloting vast te stel len, waaraan dit jaar geen gevolg kon worden gegeven. In de commandantenvergadering zal over een en ander nader worden ge sproken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1