EIIAnDEtl HIEUWS Unicef-wenskaarten In de week van 15 - 20 september 1980 Voor de snelle beslissers |Uw huis verkopen TAMBOER Stichting Mijn kind je hoeft niet eenzaam zijn Stichting Bouwjaren 1976 - 1977 - 1978 - 1979 IVIet 2S0,r- aan benzinebonnen of voor 300y- uitzoeken van accessoires 8« Uad Vrijdag 12 september 1980 No. 4925 HET KVENSTER NIEUWE KOLLEKTIE BIEDT BREED SCALA j-^ VAN ONTWERPEN Orgelconcert dóór Klaas Jan Mulder op orgel van de Ned. Herv. Kerk te Dirskland bejaardenwerk „Oostflakkee" Vrije Recreatie start wervingsaktie voor kampeerboeern ENKELE GEBRUIKTE HAAST U siechts enkele stuks t^^ ZANDPAD 13 MIDDELHARNIS 01870 - 2644 blik op kerk •n sain@nt«vlng Kraken - Leegstand - Schade - De ontruiming van de gekraakte luxe flats op de Prins Hendrikkade in Am sterdam een stukje vakwerk overi gens! is nog niet zo lang achter de rug. De „Grote Keijser", een oud pand op de Keizersgracht, is nog steeds in handen van krakers, die bovendien nog via een eigen radiozender propaganda maken. En nu horen we weer dat een reeds ontruimd kraakpand, de „Vogel- struis", opnieuw door krakers is bezet, zogenaamd omdat ze bij de ontruiming door de politie niet goed zijn behandeld. Bij het lezen en horen van al.dit soort berichten komt me altijd weer die regel uit Wim Kan's conférence voor de geest: „Wat een land, wat een land, waar dat allemaal zomaar kan..." Dat er nog altijd woningnood heerst in ons land kan iedereen wel bekend zijn. En dat jonge mensen die willen trouwen jarenlang op een huis moeten wachten is geen gezonde zaak. Het is in deze situatie niet verantwoord be woonbare panden zo lang leeg te laten staan. De overheid en de huiseigenaren zouden deze „leegstand" tot een mini mum moeten beperken. Anders roept men krachten op die men later niet meer in de hand kan houden. Maar dat is natuurlijk nog geen vrij brief voor kraakakties. Het gaat een voudig niet één een pand dat korter of langer tyd leeg staat en waarvoor niet onmiddellijk een bestemming is te vin den, zómaar in bezit te nemen. De rech ten van de eigenaar die bij de Wet ge waarborgd ziJn kunnen niet zomaar met voeten worden getreden. Als de over heid dat oogluikend toelaat of deze akties ongestraft laat, dan werkt zij het kwaad in de hand. Bovendien, wat een schade wordt er door deze kraakakties aangericht! Om maar een voorbeeld te noemen: de luxe flats aan de Prins Hendrikkade zijn door de krakers onxgetoverd in een bijna onherstelbare ruïne. Het zal maanden kosten om maar niet te denken aan de financiële kant van de zaak voor dat deze huizen zijn gerenoveerd en weer bewoonbaar zijn gemaakt. Wie zal dat betalen? De krakers in ieder geval niet! Redenen genoeg, dacht ik, om de kra kers niet met zoveel zachtheid te behan delen. Wanneer iedereen in onze sa menleving maar neem^t waarop hij denkt recht te hebben, dan is de tijd niet vèr meer dat er niets veiUg is. We hebben het onlangs kunnen lezen hoeveel fiet sen er jaarlijks worden ontvreemd. Ik heb een fiets nodig en daar staót er zomaar één. Welnu, pik in. Vandaag de fiets, morgen de brommer, overmor gen de auto. En wie doei je wat? Het voertuig stond daar immers toch zo maar? Dat zijn praktijken die in een democratische samenleving niet te to lereren zijn. Het is alweer jaren geleden dat er werd gesteld: „Volksvijand nummer één: de woningnood". Dat zal wel waar zijn. Vandaag de dag nóg. Maar van die nood een deuigd maken en dan nog moord en brand schreeuwen als deze „deugd" gestraft wordt, dat kan niet. Het wordt hoog tijd dat dit alle krakers en hun sympathisanten aan het ver stand! wordt gebracht. WAARNEMER Opnieuw is Unicef erin geslaagd e^n uitzonderlijk mooie collectie loenskaar- ten samen te stellen voor het komende winterseizoen. Fraaie illustraties zor gen ervoor dat de Unicef-kaarten voor iedereen een goede boodschap kunnen overbrengen. Motieven uit de klassieke, abstrakte of primitieve schilderkunst zijn gebruikt Door hoge kwaliteitseisen aan de kaar ten te stellen hoopt Unicef dat mensen er plezier in zullen beleven de kaarten te sturen of te ontvangen. Tenslotte moe ten de kinderen overal in de wereld, waarvoor de opbrengst van de kaarten is bestemd, ook veel plezier in hun le ven krijgen. Bijzondere en traditionele motieven De serie kerstkaarten is dit jaar sa mengesteld uit ontwerpen afkomstig uit Engeland, Finland, Amerika, Cuba maar ook uit Nederland, zy het dat vanuit Nederland een schilderij uit de 17e eeuw is gekozen. „Een dorp in de winter" van Anthonie van Beerstraten, uit de HoUandsche School. Ook de bijna traditionele afbeeldin gen op kerstkaarten als dennebomen in een berglandschap; sleeënde kinde ren; huizen en daken bedekt met sneeuw krijgen op de Unicef-kaarten een verfijning zoals alleen begaafde kunstenaars die kunnen overbrengen. Voor de religieuze serie worden illus traties gebruikt waarmee de stiUe inge togenheid van de religieuze kunst uit de late middeleeuwen en renaissance in herinnering wordt gebracht. Maar de collecte Unicef-wenskaarten voor het winterseizoen bevat zeker niet alleen traditionele motieven. Zo zijn er ontwerpen uit Indonesië die daar wor den gebruikt by het batikken. Uit Zwe den komt een serie illustraties van wandkleden gemaakt naar het thema „Een gezonder wereld gezondere kinderen". Met zó weinig kan Vnicef zó veel doen: 1 doos kaarten: 150 ohloroquine-tablet- ten tegen malaria of nog genoeg vitamine A om 30 kinderen een jaar lang voor blindheid te behoeden 2 dozen: een stethoskoop voor een dok ter of verpleegster in een gezond heidscentrum 5 dozen: genoeg vaccin oim 60 kinderen tegen polio te beschermen 10 dozen: onderwijsmateriaal voor een kinderdagverblijf 200 dozen: vier handpompen voor veilig water 1 agenda: negen thermometers voor een dorpskliniek Geschenkdoos met kaarten voor het hele jaar Aan de nieuwe collectie Unicef-wens kaarten voor de hoogtijdagen zijn en kele series toegevoegd, bestemd voor gebruik het hele jaar door. Deze alge mene series zijn ook te verkrijgen in andere verpakkingen dan de doosjes met 10 kaarten. Motieven van Chinege houtsneden worden gebruikt voor de Corresponden tiemap. Terwijl een prachtige „ge schenkdoos" werd ontworpen waarin 40 kaarten, groot en klein, en prentbrief- kaarten met verschilende afbeeldingen zijn opgenomen. Een nieuw adventsboek Unicef heeft een nieuwe en zeer ori ginele vorm ontwikkeld voor de tradi tionele advents-kalender. Door het adventsboek „Onze Wereld" komen kin- Toen op 16 april j.l. de alom beken de organist Klaas Jan Mulder concer teerde op het fraaie orgel in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland, bestond er na afloop van zijn concert gelegenheid om verzoeken in te dienen voor uit te voe ren werken tijdens een concert dat Mul der op 4 september hoopte te geven. Van deze gelegenheid werd ruimschoots ge bruik gemaakt, want niet minder dan 80 verzoelien werden op een daartoe bij het programma gevoegd formulier in gediend. Welnu, vorige week donderdag was het dan zover dat Klaas Jan Mulder een selectie van de ingediende verzoeknum mers ten gehore kwam brengen, waar voor een uiteraard tameUjk grote be langstelling bleek te bestaan. Geopend werd met een fraai voorspel van psalm 105 1 en 3, gevolgd door samenzang van de aanwezigen. Hierna bracht de concertgever het eerste orgelwerk ten gehore, n.l. het Al legro uit de bekende vijfde Trio-sonate van Joh. Seta. Bach, een sprankelend werk dat niet nalaat steeds weer in druk te maken en bovendien door Mul der subliem werd vertolkt. Vervolgens eveneens van J. S. Bach diens choralvorspiel: „Jesu, bleibet meine Freude", een weliswaar eenvou dige bewerking, die echter steeds weer boeit door de weldadig aandoende rit mische regelmaat en omspeling van de Koraalmelodie. Van de componist F. Mendelssohn- Bartholdy werd vervolgens uitgevoerd diens Sonate nr. 6 in d-moll: a. Koraal met variaties over „het gebed des Heer en" b. Fuga c. Andante. Een werk dat met stUle aandacht door de aanwezigen werd beluisterd en fraai door de concertgever werd uitgevoerd, al moet wel worden opgemerkt dat de registratie bij sommige passages niet al tijd met evenveel zorg was gekozen, waardoor de vertolking iets aan schoon heid inboette. Na samenzang van psalm 147 1 en 6 werd door Mulder de Toccata uit de „Suite Gothique" van Boëlmann ten ge hore gebracht. Een compositie die zeer zeker als een meesterwerk van deze componist kan worden aangemerkt. Een genot om dit werk te beluisteren, mede door de statige en pompeuze orgelak koorden die dit iverk kenmerken, opvoerend tot een grootse cUmax en me- volgende werk dat Klaas Jan Mulder hierna liet horen n.l. „Marche Funèbre et Chanl Seraphi- que" (Dodenmars en Engelenzang) van deren in de tijd voor Kerstmis in aan raking met sprookjes en gedichten uit zeer veel landen. De kleurrijke gemeen schap van mensen op onze aarde komt met het plakken van kinderfoto's op een wereldkaart op een wandplaat üi beeld. Volksfeesten in de Vnicef-agenda De ontwerpers hebben de opzet van de Unicef-agenda 1981 aangepast, waar door deze ook zeer geschikt is geworden voor gebruik op kantoor. De fraaie illustraties laten de raadselachtigheden zien van volksfeesten overal in de we reld. Voor veel mensen ook een zeer geschikt cadeau. Een Jeugdkookboek Met het Jeugdkookboek „Kook je mee" krijgen kinderen de kans kennis te maken met exotische gerechten. De recepten uit 41 landen zijn zó gekozen en zó samengesteld dat kinderen zelf hun exotische maaltijd kunnen bereiden. Het kookboek bevat tal van tips over veilig gebruik van de keuken en keu- kengerei. Kortom voor feestdagen een origineel praktisch cadeau. Voor hulp aan kinderen Via verkoop van Unicef-artikelen wordt een belangrijk deel van de hulp van Unicef aan kinderen gefinancierd. De opbrengst uit de verkoop van kaar ten en geschenken is maximaal. A. GuUmant; zeer moeilijk te vertol ken muziek, gekenmerkt door een heel aparte stijl. Dit werk werd op su blieme wijze door de concertgever ge ïnterpreteerd. Vanzelfsprekend zou ik haast zeggen, ontbrak op het programma een ver- zoekprogramma immers het bekende (en gewilde) Carillon de Westminster van L. Vieme niet. Een karakteristiek stuk dat het altijd weer doet. Bij de uitvoering hiervan kon men gelijker tijd weer echt onder de bekoring komen van de fraaie klankenrijkdom van het Dirkslandse orgel, waarop tot nog toe o.i. te weinig orgelconcerten worden ge geven. Als laatste programmapunt had Klaas Jan Mulder een eigen Improvisatie ver meld, n.l. over het bekende lied: „Ruwe stormen mogen woeden". Ook nu kwam men weer diep onder de indiTik van het meesterlijke impro visatie-talent van Mulder, die zoals biJ elke door hem gespeelde improvisatie weer op verrassende wijze verschillende muziliale vondsten weet aan te reiken, opverend tot een grootse climax en me de daardoor tal van bewonderaars voor zijn spel weet te boeien. De uitgebrachte ovatie bewees dit wel. Dit concert heeft de orgelliefhebbers weer een rijke avond bezorgd. We zien weer uit naar een volgende keer! Het orgel is fraai en organisten van naam zijn er (gelukkig) nog genoeg! L. Kats SINT ANNALAND Gemeenteavond: Op woensdag 17 september a.s. zal D.V. des avonds om 19.30 uur (half acht) in het Hervormd verenigingsgebouw aan de Kerkring te Sint Annaland de eerste gemeenteavond vanwege de Nederlands Hervormde Kerk worden gehouden. Sprker is de heer J. A. Kole, leraar aan „De Driestar" te Gouda. Het zang koor „V.Z.O.S." verleent op deze avond haar medewerking. Aardappelveiling: van dinsdag 9 sep tember 1980. Doré eerste soort 0,15 - 0,17. Lek- kerlanders 0,10 - 0,11. Bintjes 0,14. Bintjes bonken 0,19 - 0,19. Bintjes drielingen 0,09. Bintjes kriel 0,60 Eigenheimers 0,21. ■Aardappelprijs per kilogram. Aan voer zestig ton. Uienveiling: van dinsdag 9 septem ber 1980. Zaaiuien, maat veertig/zestig 0,27. Plantuien f 0,24. Aanvoer: vijftig ton. Op donderdag 18 september houdt het Bejaardenwerk „Den Bommel" open huis. Alle bejaarde Bommelaars worden uitgenodigd een kijkje te nemen in de „vernieuwde" zsaal van het dienstencen trum „Westerlicht". Tevens zuUen een aantal bejaarden uit Ooltgensplaat, Achthuizen en Oude Tonge laten zien, wat voor aktiviteiten er zoal onder de vlag van de Stichting Bejaardenwerk „Oostflakkee" georganiseerd worden. Het ligt in de bedoeling ook in Den Bommel een aantal aktiviteiten op te zetten en tijdens deze middag hoopt de p.c. i comm. bejaardenwerk te horen of er ook bij de bejaarden in Den Bommel animo voor een bepaalde aktiviteit is. Dit „open huis" zal gehouden worden vanaf 2 uur tot 5 uur en de koffie met koek staat klaar. Mijn kind je hoeft niet eenzaam zijn, kijk naar het licht, de zonneschijn, zoals het licht keert elke morgen zo ben Ik bij je in je zorgen. Mijn heilsplan met de aard in stilte uitgedacht weerspiegelt zich in 't licht dat weerkeert na de nacht. Ik laat niet los dat plan. Ik zal het uit gaan werken, dat plan omvat Mijn kind'ren overal, Ik zal ze troosten, sterken Het lijkt vaak in de nacht of alles tegen is en toch Gods licht doorstraalt altijd de duisternis. Het licht van Zijn gena geeft alles doel en zin. Hij schakelt in Zijn plan hier al Zijn kind'ren in. Hij die voor hen op aard Zijn eigen Zoon eens gaf bepaalde hier hun weg van wieg tot aan het graf. Al lijkt de last zo zwaar dat men eronder zwicht. Hij leidt hen aan Zijn hand naar 't eeuwig durend licht. De Stichting Vrije Recreatie, voor vechter van het „Kamperen bij de boer" vierde zaterdag 6 september het tien jarig bestaan. Het was een enorme drukte in het landelijk Meerkerk, waar het bestuur van de S.V.R., geheel in stijl, recipieerde in een grote tent op de mini-camping „De Victorie". En de ruim drieduizend kampeerders en andere genodigden, die van heinde en ver waren gekomen om het bestuur met deze mijlpaal te feli citeren, werden verwelkomd door de vrolijke klanken van een boerenkapel. Veel donateurs, kampeerders van de S.V.R.-cam:pings, ontmoetten op deze dag hun gastheren, de S.V.R.-deelne- mers: „boeren, tuinders en bosbezitters, die een stukje van hun grond voor een betaalbare prijs beschikbaar willen stel len voor de rust- en ruimtezoekende stadsbewoner". Maar er kwamen er ook velen, die nog geen donateur van de S.V.R. wa ren, doch zich nu met honderden tegelijk aanmeldden, in de hoop ook voor een plekje op één van de S.V.R.-campings in aanmerking te kunnen komen. Velen konden worden geholpen, maar nog lang niet allen. Nog steeds is de vraag veel groter dan het aanbod en kan gesproken worden van een ware „recreatienood". Daarom start de Stichting Vrije Re creatie deze herfst een grote campagne om nóg meer kampeerboeren als deel nemer te werven. De SVR wil consulen ten aanstellen om de adspirant kam peerboeren behulpzaam te zijn met de benodigde formaliteiten en hen richt lijnen te geven voor een goede beplan ting; want één ding is zeker: de SVR waakt over het landschapsschoon, wil het alleen maar mooier maken en staat hierin pal achter de eisen van de over heid. Voorts denkt men eraan, om (op ver- zoek.tel. 01837 - 1516) spreekbeurten te gaan houden voor verenigingen en clubs over het „Kamperen by de Boer". De vraag naar betaalbare kampeer- plaatsen zal biyven groeien en de tien jarige SVR bruist van werklust om het mogeiyk te maken dat ook de gewone man met de kleine beurs echt vakantie zal kunnen vieren, zónder daarvoor door recreatie-uitbuiters te worden uitge kleed. Maar zolang er nog een kampeerwet op stapel staat, die eerder voor die kampeerbedrijven dan voor de kam peerder-zelf sohynt te zyn gemaakt, zal de S.V.R. nog handen vol werk hebben om de belangen van de rustzoekende kampeerder te behartigen. EIGENAARDIGHEDEN ÏN DE VISSERIJ OP EUROPEES NIVEAU Nog niet zo lang geleden verkeerde de Nederlandse Noordzeevisserij in moeiiykheden. De vloot werd gesaneerd en verschillende oudere kotters werden naar Engeland en Schotland verkocht. En in het Verenigd Koninkrijk werd ook nogal wat aan nieuwbouw gedaan. Ook hier (in Schotland, Engeland en Ierland) spelen de steeds stijgende brandstofprijzen een rol. En natuurUjk kan niemand blijven varen als de ka- beljauwpryzen dalen tot 30 cent per kg. En dat is de laatste weken het geval. Er wordt in de noordeUjke Atlantische Oceaan enorm veel kabeljauw gevan gen, vooral ook door daar wonende Noord Amerikanen, die de Engelse markt als afzetgebied hebben. Daar kunnen de Schotten en de Engelsen zelf niet tegenop, men denkt er aan de vloot nu maar een tijdje te gaan op leggen. De Nederlandse vissers, specialiseren zich op platvis en hebben van de enor me vangsten niet zo byzonder veel schade. En in Nederland staan thans weer 60 nieuwe kotters op stapel waarvan een gedeelte reeds kortelings is afgeleverd. PREDIKBEURTEN ZEELAND ZONDAG 14 SEPTEMBER 1980 SINT ANNALAND Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur en sav. 6 uur ds. M. D. Geuze (v.m. Bediening Heüig Avond maal, sav. Dankzegging H.A. Ge reformeerde Gemeente v.m. 9.30 uur, nam. 2 uur en sav. 6 uur leesdienst Gereformeerde Gemeente in Neder land v.m. 9.45 uur, nam. 2.15 uur en sav. 6.15 uur leesdienst. OOSTERLAND Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. J. Plante en 6 uur ds. J. B. Duk uit Scharendijke Ger. Kerk GezameUjke diensten met de kerk van Nieuwerkerk, in het kerkgebouw al daar Ger. Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur leesdiensten Oud Ger. Ge meente 9.30, 2.30 en 6.30 uur lees diensten. NIEUWERKERK Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. Geerst uit Dreischor Geref. Kerk (N'kerk-O'land) 10 uur dhr. J. Venema uit Hoogvliet en 5 uur dhr. van Houten uit Yerseke Geref. Gemeente 10 3 uur ds. M. J. van Gelder Geref. Gem. in Ned. 9.45 3.30 uur leesdienst. De S.V.R. is niet bang voor dat vele werk en kykt juist reikhalzend uit naar een mogeiykheid om de 2e kamerleden, die straks die ontwerpwet moeten be handelen, ervan te overtuigen, dat er nog vele fouten aan kleven. Want zoals die nu luidt, zal-ie de eindstreep niet mogen halen. Ford Taunus modellen Firma WITVLIET

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 9