Technische School in 't bezit van een mooi buiten - schaakspel Uitreiking lioofdpriis grote Spectrum ency- Giopedie 52* jAax^ang Dinsdag 9 september 1980 No. CHR. STREEIKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschifnt tvoeemadl per w^ekdinsdag- en vrijdagavond Goede belangstelling voor appéldag verontruste vrouwen in NCVB Lezing over Kerk en Israël 108 diplomazwemmers in Stellendam OUDE TONGE Voor de bezorging van ons blad te Oude Tonge vragen wij per 1 oktober a.s. een aktieve bezorger/ster Het betreft een gedeelte van het dorp. Inlichtingen bur. van ons blad, tel. 01870 - 2629. Ook flakkeese zege op Prov. Ploegwedstrijden Zuid-Holland UITDIEPING VAN VAARGEUL GOEREESE GAT LIJKT AANSTAANDE Toerustings bijeenkomsten over „Zending en Evangelisatie" GENERALE SYNODE GEREF. GEMEENTEN POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870-3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij ooQtract speciaal tariet DIRKSLAND Donderdag 4 september kwam om 10.15 uur de Appèl studie groep der N.C.V.B. bqeen in „Onder de Wiek" te Dirksland. Omstreeks die klok waren een paar honderd vrouwen ter plaatse verzameld en kon de presidente, me vrouw Bos-van Woerden, haar wel komstwoord spreken en op de gebrui- keiyke manier in onze Christeiyke krin gen openen^ In dit bescheiden woord memoreerde zij dat het geen strijdlust is die deze groep bezielt, maar dat zij naar een overtuiging handelt en naar eer en ge weten de keus van het Hoofdbestuur der N.C.V.B. niet te mogen en kimnen volgen. Zij vestigde even de extra aandacht op de aanwezige Ds. C. Korevaar als spreker voor deze dag, de heer P. Westhoeve als pianist, mevrouw R. van Huizen-van Dam, solozang, terwijl me vrouw Buth-ter Laan uit „eigen bron" zou declameren. Ds. Korevaar begon zijn beschouwing met te gewagen van de schrik die door de Theol. Hogeschool van Kampen ging toen Bijbelgedeelte's in twijfel getrok ken werden op de geschiedwaarde. Als je die twijfels naar voren brengt hoe moet je dan Genesis 1-2-3 lezen, moet je er drie stukjes uit scheuren en zo doorgaan tot alles wat de mens meent beter te weten, er uit is? Als wij de Bijbel willen aantasten wagen wij ons aan een gevaarlijk spel. Spreker herinnerde aan het Bijbel woord: „Alle Schrift is van God gege ven", ja als 't ware door Hem door- ademd. Men wil wel eens scheiding brengen tussen Oude- en Nieuwe Testament, maar dit gaat niet op want zowel de Heere Jezus als de apostelen spreken in het N.T. met verwijzing naar het Oude. Wij willen buigen voor dat Woord, maar dan ook voor dat volledige Woord, waar geen mensen aan hebben zitten knagen. Als dit Woord niet meer volledig is waar zullen wij dan op bouwen? Er staat geschreven, „Uw Woord is een lamp voor mijn voet", niet Uw gewij zigde Woord, maar in zijn volledigheid, dan wordt ook de zang werkelijkheid, „Ik prijs 't onfeilbaar Woord", dan heb ben wij het als 't ware zelf uit Zijne mond gehoord, 't Is dan ook bij alle veranderingen en progressieve begrip pen, wat tenslotte mensenwerk is, geen wonder dat er zoveel verontrusting be staat en als het goed is nog meer zal ontstaan. Want zo mijn kinderen ooit mijn „zuivere" wet .verlaten, dan wor den de woorden van de presidente nog duidelijker als zij zegt dat het niet de lust tot strijden is, maar de innerlijke bewogenheid, en de roep tot plichtsbe trachting hier vervuld wordt. Ds Korevaar beëindigde zijn toe spraak die werd gehonoreerd met een woord van dank. Vervolgens mochten de aanwezigen luisteren naar de indrukwekkende de clamatie van mevrouw Buth-ter Laan die iets afleverde uit eigen werk. Van de geboden gelegenheid om vra gen te stellen n.a.v. het onderwerp wordt een damkbaar gebruik gemaakt. Ds. Korevaar beantwoordt de vragen die op Bijbelse begrippen gefmideerd zijn, terwijl veel practische vragen ter zijde gelegd worden om straks door het forum beoordeeld worden. De pauze komt in 't zicht en Ds. Ko revaar is genoodzaakt te vertrekken omdat zijn ambtelijke werk hem weer roept. Omdat aan de pauze een lunch ver bonden is gaat één der forumleden ons voor in het vragen van een zegen. De pauze duurt tot 13.30 uur, waarna we tot heropening overgaan en aanhef fen 3 coupletten van: „Lof zij den Heer". Inmiddels is ook mevrouw van Hui zen-van Dam binnengekomen en be gaafd met haar mooie stem zingt zij voor ons: Gott lebet noch. Wandel maar stillekes achter Hem aan. 'k Heb geloofd en daarom zing ik. Discussie. Dan is het ogenblik aangebroken waarop mevrouw Bos-van Woerden een uiteenzetting geeft van de toedracht die geleid heeft tot deze dag. Waarom deze appèl dag? Dan horen wij de gesproken en geschreven woor den welke niet tot enig effect leidden. Gevraagd werd of het H.B. geen reke ning houdt met haar leden, maar ont wijkt het antwoord met de noodzaak te stellen opven te staan voor deze tijd, om in gesprek te komen met het buur- vrouwtje en reeds jong de kinderen te interesseren. Mevrouw van Veen- Schenkeveld, getuigt zelfs van een op treden naar buiten als ideaal als dit gebeurt zonder tdboe's dus niet Gods Wil maar wat schikt ons het beste. Spr. betreurde dat de ongelovige vaak één drempel moet nemen maar de gelovige twee. Dat geldt ook vaak bij de weg wijzer voor het Verenigingsleven. Dan waren er veel vragen, hoe te handelen met een gezellige vereniging waar een goede geest heerste maar waar je als b.v. bestuurslid in gedrang komt met je principiële inzichten? Hoe moetea we met emancipatie za ken? De man heif hoofd der vrouw? In de N.C.V.B. vinden we veel men sen met allerlei pluimage's, hoe kan je die dan bundelen? De opvoeding van je kinderen, kan je die afdragen bij de „bedrijfs cres- sen?" zoals mevr. Kraaienveld voor stelt. Wat kan men doen tegen beleid Hoofd bestuur? Vaak horen we het publiek reageren op een spreker. Ik ben blij het zo door U te horen uitleggen. Dat is gevaar lijk want dan spreekt niet Gods Woord in de eerste plaats, maar onze eigen menselijke natuur. Ook viel nog even de schijnwerper op de homofilie, welke met gemengde gevoelens belicht werd. Overigens naderde de klok van 15 uur, het tijdstip waarop de vergadering gesloten zou worden. Het viel niet mee om na een zo'n le vendige en interessante discussie een eind te krijgen. Ongetwijfeld zal het veler wens zijn dat het zwijgen van het H.B. wordt Ds. J. G. K. Littooy, predikant in Al gemene Dienst voor Kerk in Israël hoopt D.V. op donderdag 11 september des avonds om 8.00 uur in de Gerefor meerde Kerk (Kon. JuUanaweg-hoek Langeweg) te Middelhamis te spreken over „Jeruzalem, oh Jeruzalem". Gezien de huidige politieke ontwikke lingen in 't midden Oosten en Jeruza lem in het bijzonder is het in aller be lang hierover met elkaar van gedachten te wisselen. Er is gelegenheid voor het stellen van vragen. Allen die hiervoor belang stelling hebben zijn hartelijk welkom. Op zaterdag 6 september j.l. hebben 108 jongens en meisjes een zwemdiplo ma behaald in het Stellendamse open luchtzwembad. Hiervan behaalden 63 het A diploma en 45 het B diploma. Van de deelnemers(sters) kwamen er 55 uit Stellendam, 26 uit Goedereede, 21 uit Ouddorp, 2 uit Hellevoetsluis, 2 uit Zwijndrecht, 1 uit Rotterdam en 1 uit Ridderkerk. Het diplomazwemmen werd afgeno men door de afgevaardigde van de K.N Z.B., dhr. J. Lodder uit Maasdam, ge assisteerd door dhr. L. Tom en dhr. W. Hansen. De geslaagden werden na afloop ge feliciteerd door dhr. M. A. Snoey, die de kinderen waarschuwde dat dit be haalde diploma géén vrijbrief is om nu maar overal in te duiken omdat som mige wateren wel degelijk gevaarlijk zijn door stromingen of vervuiling, tot slot reikte de bad juf f rouw, mej. E. van Heest de diploma's uit. Het was een van de laatste zwem- evenementen in het zwembad te Stel lendam, want a.s. zaterdag 13 september wordt het bad gesloten voor het seizoen 1980. doorbroken door te spreken, van een gericht erkennen van Gods Woord als soeverein. Het verdient veel waardering dat ook een afvaardiging van „Het ongeboren kind" met veel lectuur als voorlichting op deze bijeenkomst aanwezig was. MIDDELHARNIS OUDDORP Het is al bqna een jaar geleden dat dhr. Hoek een formulier inzond van de wedstryd „Kqk U Rflk" uitgeschreven door de uitgever van de Grote Spec trum Encyclopedie waarbg men enkele vragen en een wens of slagzin moest maken. Het onderwerp wat men moest we ten stond in de Encyclopedie uitteraard, die in Ouddorp ingezien kon worden bij de plaatselijke Boekhandel van Kop pen. Ieder heeft in die periode mee kun nen doen maar velen waagden zich er niet aan. Men kon winnen of een reis naar New York, een Hifi sterio-toren, of een weekend Londen of Parijs, en eventueel als troostprijs een Polaroid camera. Dhr. Hoek waagde wel en won, het was zoveel mogelijk geheim gehouden, maar toen j.l. dinsdagmiddag 26 augus- Het houten buiten-schaakspel dat door aannemer Joost Boeter aan de Technische School te Middelhamis is geschonken is j.l. vrijdagavond door het Bestuur als „een van de meest originele geschenken" ter gelegenheid van de heropening van de school in dank aanvaard. Dhr. Boeter, wiens be- drijf in grote mate betrokken was bij de nieuwbouw, bood het schaakspel sym bolisch aan toen de school op 7 februari van dit jaar heropend werd. Zelf schaker zijnde onderkent dhr. Boeter de waarde van het beoefenen van de schaaksport waardoor de con centratie wordt verscherpt. Hij bood het spel dan ook aan met de wens dat de jeugd er een goed gebruik van zal ma ken, dat ze beurtelings zal leren te win nen maar dat ze dankzij dit spel ook verlies zullen weten te accepteren. Het spel is van grenen hout gemaakt in Duitsland. Het werd vrijdagavond „ingespeeld" door de heren G. de Jager en M. Verolme, ervaren schakers, die het ditmaal nog niet tot verlies of winst lieten komen; ze speelden keurig re mise. tus dhr. van den Burg, Hoofd van de verkoopleiding deze prijs kwam uitrei ken bij Boekhandel van Koppen steeg de spanning. Groot was de verbazing toen er een Hifi stereo-toren werd binnen gedragen en ook toen werd medegedeeld wat de winnende slagzin geweest was: n.l. „De twnijfel op een antwoord verdwijnt, als de Grote Spectrum encyclopedie op tafel verschijnt". Na een kort welkoms woord door Dhr. C. van Koppen aan al de aanwe zigen nam Dhr. van den Burg het over en feliciteerde Dhr. Hoek met zijn ge wonnen prijs waar vele honderden mensen in Nederland en België aan mee hebben gedaan, dat een en ander eerst uitgezocht moest worden om deze hele zaak goed op touw te zetten en dat nu eindelijk de winnaars bekend waren. v.Ln.r. Dhr. Hoek, zqn verloofde, Dhr. van Koppen, Dhr. van den Burg, dochtertje en Mevr. van Koppen-Hoek. Hij hoopte dat dhr. Hoek veel plezier met zijn Hifi-stereo zal hebben en veel luistergenot, vervolgens werd hij door de aanwezigen gefeliciteerd en nam dhr. van Koppen het slotwoord weer over. Ook hij was blij dat er eindelijk eens een prijs in Ouddorp was gevallen. Vervolgens kreeg dhr. Hoek van de Firma van Koppen een boekenbon aan geboden om natuurlijk voor een GROTE SPECTRUM ENCYCLOPEDIE te gaan sparen, de aanwezigen werden hartelijk dank gezegd en na een lekker kopje koffie en wat fris werd nog eens een en ander uitgewisseld. Zaterdag 6 september werden de pro vinciale ploegwedstrijden, georgani seerd voor de leden van de drie Platte- landsjongeren-organisaties in Zuid Hol land gehouden op het bedrijf van de Ambachts Heerlijkheid „Grom Strijen" te Numansdorp. De weersgesteldheid was uitstekend en mede daardoor ontbrak het niet aan belangstelling. In totaal waren 18 wed strijdploegers bezig om hun beste been tje voor te zetten. Daarnaast was er een zeer mooie attractie in de vorm van een aantal tractors en ploegen uit de 20- en dertiger jaren die op hun beurt eveneens met een grote deskun digheid van de bestuurders een staal tje van hun kunnen hebben getoond. De oudjes trokken evenals de jongeren veel bekijks. Tevens konden wij genieten van een Raussendorff dorsmachine met pers eveneens uit die tijd. Het werkte nog ook en dank zij de grote deskun digheid van het „personeel" werd de tarwe uitstekend gedorst, zonder kaf en verliezen netjes in zakken opgevangen. De tegenwoordige combinedorsresulta- ten zouden door een goede controle bij het afstellen, waarvan wij bij dit oudje getuige waren, beslist wel beter zijn (de goede niet te na gesproken). Waar het de ploegers om ging was natuurlijk te weten wie het beste ploeg- werk zou leveren. Nou, er is flink ge zwoegd om het geheel zo goed mogelijk te doen onder het toeziend oog van de supporters en de jury. Bij de 2-schaar wentelploegen werd Re ne Buth uit Dirksland degene die het hoogste aantal punten behaalde 244 tweede: Hans Vrij uit Ouden- hoom, 229 punten; 3e: Job. Mijs Jzn. mt Den Bommel met 221 punten. Alle drie reden met Rumptstad ploeg. Bij de 3-schaar wentelploegen werd Leen van Prooyen uit Oudenhoom met 205 punten de winnaar met Kver- neland. Bij de rondgaande ploegen is Dick Vrij uit Oudenhoom de winnaar geworden met 207 punten en Arie Wesdorp uit Sommelsdijk een goede tweede met 188 punten, tenslotte is Arie Jonge- jan uit Oudenhoom op de derde plaats geëindigd met 180 punten, alle Rumptstad. Als we zo de lijst bekijken dan kim- nen ze daar in Oudenhoom en op Flak- kee er wat van. Maar er stonden nog tientallen goede kandidaten op het vooreind zei de voorzitter, de heer P. Niemansverdriet van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting, afdeling Hoekse Waard bij de prijsuitreiking. We hopen op een volgend jaar, om dan met nog meer naar de ploegwedstrijd te gaan. De organisatoren mogen terug zien op een zeer goed georganiseerde manifes tatie. De Flakeeënaars René Buth en Arie Wesdorp zijn gerechtigd deel te nemen aan de op 10 en 11 October te houden landelijke wedstrijd te Klazinaveen. Aan boord van de nieuwe GO 42, de „Cornells Willem" van P. Bezuijen, met welke kotter zaterdagmorgen werd proef gevaren heeft burg. G. van Vel zen van Goedereede een mededeling ge daan met grote instemming zal wor- visserij met grote instemming zal wor den begroet. Dhr. van Velzen gaf n.l. te kennen dat binnen zeer korte termijn een (positieve) beslissing te wachten is op het verzoek tot verdieping van de vaargeul in het Goereese Gat. Daarin bevindt zich een zanddrempel waar van schepen met een groter diepgang dan 4 meter grote hinder ondervin den. Deze schepen kunnen dan ook niet anders dan met hoog water de haven bereiken tervsrijl ook aan het begin van de nieuwe werkweek hoog water moet worden afgewacht alvorens te kunnen vertrekken. Door de jaren heen heeft die handi cap meerdere schippers doen besluiten met hun vangsten naar andere havens uit te wijken. De procedure die al enkele jaren lang wordt gevoerd lijkt nu te worden beëindigd met de verstrekking door de Overheid van een vergunning aan aannemersbedrijf Boele, zeer tot onge noegen wellicht van de Natuurbescher mers die zich met klem tegen de uit dieping hebben verzet. De regionale commissie voor in- en uitwendige zending op Goeree Over- flakkee organiseert dit najaar in samen werking met de Hervormde Bond voor Inwendige Zending (IZB) een 4-tal toe- rustigsbij eenkomsten in „De Hoeksteen" te Middelhamis. De eerste bijeenkomst zal gehouden worden op D.V. woens dagavond 17 september a.s. om hall acht. Ds. W. J. Bouw van de IZB zal dan spreken over „Geestelijke voorbereiding op zending in eigen land". Het ligt in de bedoeling dat in die 4 bijeenkomsten aan de orde zal komen: de Bijbelse achtergrond van de zending in Nederland, de methodiek van dat zendingswerk en de rol van de evange liserende gemeenten. Dit maakt deze cursus bijzonder ge schikt voor evangelisatiecommissies, plaatselijke zendingscommissies en eveneens voor de kerkeraadsleden, daar deze cursus wat betreft inhoud en be nadering geheel anders is dan de ver leden jaar gehouden ambtsdragerscur sussen. Verder zijn ook alle belangstellenden van harte welkom. Er zal een boeken- tafel aanwezig zijn met evangelisatie- lektuur. De andere bijeenkomsten zijn vastge steld op 15 oktober, 19 november en 10 december 1980. DIRKSLAND VERKOPING De zendingskrans „Prisca" der Ger. Gemeente hoopt D.V. dinsdag 16 sep tember a.s. haar verkoping te houden in het verg. gebouw „Rehoboth" aan de Geldersedijk. De rerkoopuren zijn 's middags van 2.30 - 4.30 uur 'en 's avonds van 7-9 uur. Vele fraaie en nuttige handwerken zijn weer gemaakt en wachten op ko- pers(sters). Alles ten bate van de Zen ding. Allen hartelijk welkom. Woensdag 10 en donderdag 11 sep tember a.s. hoopt de Generale Synode der Ger. Gemeenten te Utrecht bijeen te komen. De Synode wordt woensdagmorgen om 10 uur geopend door de consulent van de roepende kerk Ridderkerk, ds. J. W. Verwey van H. I. Ambacht. Deze Synode, welke om de 3 jaar wordt gehouden, komt bijeen in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente te Utrecht aan de Catharijnekade. Namens de gemeenten in Noord Ame rika en Canada hoopt ds. A. M. den Boer te Norwich (voorheen te Ridder kerk) de Synode bij te wonen. Heden (dinsdag)avond om half 8 gaat de praeses van de vorige Synode, drs. A. Vergunst van Veen, voor in een bid stond, eveneens in eerder genoemd kerkgebouw. MIDDELHARNIS BEROEP OP DS. MAASLAND Door de kerkeraad van de Herv. Ge meente zal a.s. donderdag een beroep worden uitgebracht op ds. J. Maasland te Bameveld. Ds. Maasland diende de. Herv. Gemeente van Middelhamis al eerder, vanaf eind 1971 tot mei 1976. OUDDORP HERVATTING REPETITIES D.V. donderdagavond 11 september 1980, gaat om 8.00 uur nam. de Chr. Gem. Zangvereniging de repetities her vatten o.l.v. dhr. Joh. Bezuijen m het zaaltje nabij de N. H. Kerk. Dit geldt voor alle leden, ook niet leden zijn van harte welkom. Wij zingen Psalmen en Hazeu liede ren. „De Lofstem". SINT ANNALAND Dagelijkse veilingen: Zolang er vol doende aanvoer op de veUlng is, zullen er in Sint Annaland dagelijks aardap pelen worden geveild. In de beginperio de van de uien, zullen deze alleen voor lopig op dinsdag en donderdag worden geveild. Het betreft hier dan de plant- uien. SCHERPENISSE Diaconaal beraad. De Ring Tholen van het Diaconaal Beraad hoopt 23 oktober in het nieuwe verenigingsge bouw te vergaderen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1