v%aüi2) Eigen liej.-verzorgings tehuis stap dicliteriiij 1.1. zaterdag; weinig itilometers maar tocli een pittige dag voor flai(l(eese beroepsciiauffenrs UUV S2e jaargang '"'■^ECl- Dinsdag 2 septemiber 1980 No. 4922 CHR. STREKKRLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond RAAD DIRKSLAND Wat schermutselingen over grondslag en gem. vertegenwoordiging DAIVIIVIEN in IVI'liarnis-S'dijk Uw huis verkopen TAMBOER Ploegwedstrijd 6 september Oud papier voor de zending Bezoekt onze 10-daagse Automarkt van 38 augustus t/m 6 september I Garage J. de Gast DIEKSLAM) I Dierenbescherming OPGEVANGEN Vrijdagavond aanbieding buiten-schaakspel L.T.S, A.S. donderdag raadsvergadering IVliddelharnis Zaterdag 13 september JEUGD AKTIEF liM EILANDELIJKE BRANDWEER-WEDSTRIJD SPREEKUUR BURGEMEESTER GOEDEREEDE GEWIJZIGD POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie l^ngeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redacUe) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAI. ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bi] contract speciaal tarlel Over de noodzakeiykheid van de bouw van een bejaarden-verzorgings tehuis in de eigen gemeente was Dirks- lands' gemeenteraad het in de donder dag gehouden raadsvergadering snel eens, maar het bleek heel wat moeUy- ker praten over de modaliteit van de Stichting die het tehuis gaat exploite ren zowel als over de gemeentebestuur- Iflke vertegenwoordiging in het bestuur van die Stichting. De Stichting met als participanten de Gemeente en de beide plaatselijke kerken zal zich krachtens de Statuten in haar han delen laten leiden door de Bijbel als het Woord van God, maar zo'n formule ring gaf de PvdA vertegenw^oordigers zeer zwaar te denken Van die zijde werd bij monde van dhr. van Prooijen de vrees uitge sproken dat een fanatiek hanteren van die grondslag wel eens merkbaar zou kunnen worden in het opname-beleid. Ook dhr. Poortvliet (WD) bleek die vrees niet te kunnen verdringen, ook hem leek het gevaar aanwezig dat de participerende kerken, vooral wanneer ze onverhoopt ook nog financieel bij zouden dragen, plaatsen gaan claimen en dat leek volstrekt ongewenst. Dhr. Poortvliet wenste dan ook dat alle be- stuurderen van de Stichting door de raad op voordracht zouden wor den benoemd. Dat zou ook de vertegenwoordiging uit een bredere bevolkingslaag moge lijk maken. „Een Stichtingsvorm zoals we die bij het zwembad kennen", ver klaarde dhr. Poortvliet nader. Burg. Bos had daar evenwel andere gedachten over, zowel over de practi- sche uitvoerbaarheid ervan „G.S. zullen daar waarschijnlijk geen mede- werlnng aan verlenen omdat zulks al leen in bijzondere gevallen wordt toe gestaan" maar ook over de morele kant van de zaak, „want", zei de voor zitter: „wil de deelname van ook an dere participanten zin hebben dan moe ten we die deelname niet uithollen door een gemeenteUjk overwicht waar aan ze ondergeschikt zouden zijn". Meerdere malen was deelname in het Stichtingsbestuur van het Groene Kruis gesuggereerd, maar met name dhr. Kalle zag daarin weinig perspectief, zeker niet wanneer er ook financieel zou moeten worden bijgedragen. Overigens is dat niet bij voorbaat aannemelijk omdat de exploitatielasten door het Rijk gedragen worden, maar het zou kunnen zijn dat een bijdrage wordt gevraagd in de niet subsidiabele voorzieningen. Dhr. van Prooijen bleef maar strui kelen over de voorgestane grondslag en hij had dan ook een alternatief: „Niet de HeiUge Schrift als het Woord van God, maar „heb uw naaste lief als uzelf en God boven alles" suggereerde hij, „daar zit alles in!" Met Idem verdedigde burg. Bos even wel de door het College voorgestane grondslag: deze Stichtingsvorm is voor het beheer van een dergeiyke voorzie- De damvereniging „Denk en Zet" te MiddeUiamis-Sommelsdijk, aangesloten bij de Provinciale Zeeuwse Dambond, gaat haar wedstrijdavonden hervatten op maandag 15 september a.s. in res taurant „Bellevue", Zandpad 60 te Mid delhamis. De vereniging, die binnenkort haar 44e levensjaar ingaat, telt momenteel 45 leden. Ondanks dit respektabele aantal, be schikt zij nog over voldoende ruimte en materiaal, om nieuwe leden niet alleen gevorderden, doch ook begin ners hartelijk welkom te kunnen he ten. Het bestuur weet, dat in Middelhar- nis en omUggende gemeenten verschei dene liefhebbers zijn, die de damsport uitsluitend in huiselijke kring beoefe nen. Zelfonderschatting en drempelvrees beletten hen vaak om toe te treden tot een vereniging. De praktijk heeft echter uitgewezen, dat indien deze mensen him schroom hebben afgelegd, zij tot de meest se rieuze krachten van de vereniging uit groeien. Meestal betreuren zij daarna het feit, dat zij niet eerder zijn toege treden. Mocht u als dam-liefhebber tot toe treding besluiten, dan kunt u zich mel den bij de heer A. Knape, St. Joris Doelstraat 6 te Sonrunelsdijk, telefoon 01870 - 2581, of op de algemene leden vergadering, die zal worden gehouden op maandag 8 september a.s., aanvang 20.00 uur, in restaurant „Bellevue" te Middelhamis. U kunt verzekerd zijn van een harte lijk onthaal onder damvrienden. ning een veel gekozen figuur. B en W hebben voor ogen gehad dat dit werk, in deze gemeente dient te tenderen in een Stichting met een ideeële grond slag. Zeker wanneer het gaat om be jaarden die aan het eind van hun le venspad zijn gekomen dient de bege leiding ideëel te zijn en te stoelen op de grondslag die door brede lagen van de bevolking wordt gedeeld", zo arg^i- menteerde de voorzitter. „Het zou mede daarom te ver voeren een onbekend en onbeperkt aaqtal participanten üi de Stichting uit te nodigen temeer omdat die ook niet voor evt. financiële ver plichtingen kimnen worden gesteld". Toen tenslotte niet meer te tomen zowel de PvdA fractie als dhr. J. L. leek aan de modaliteit van de Stichting Poortvliet handhaafden overigens hun bedenkingen daartegen moest men het nog eens worden over de gemeen telijke vertegenwoordiging in het Stich tingsbestuur. De PvdA fractie vond daarin dhr. van Dis (CDA) aan haar zijde, want ook door dhr. v. Dis werd de gemeentelijke inbreng te gering geacht. Dhr. van Dis meende wat te kunnen sleutelen aan de voorgestelde bestuurs- tabreng uit. de bewoners van het te huis. Zij (de bewoners) zouden uit hun kring drie vertegenwoordigers in het bestuur kunnen benoemen, maar dhr. van Dis meende dat de gemeente die benoeming aan zich moest houden, daarin tevens de vrijheid houdend niet alleen de keus te hebben uit de be woners maar ook uit hen die mogen worden verondersteld de belangen van de bewoners te zullen behartigen. Het zou zo dacht dhr. van Dis de gemeentelijke inbreng verstevigen en de bewoners ontlasten van bestuurs- verplichtingen waarvoor, zo voorzag hij, i.v.m. de leeftijd van de a.s. bewoners, maar weinig interesse zal bestaan. Van PvdA zijde kwam een ander voorstel waaraan dhr. van Dis graag voorrang gaf. Na enige beraad van soc. zijde luidde het voorstel dat de kerken 6 leden zullen benoemen en dat ook de gemeente 6 leden zal benoemen, waarbij de vertegenwoordiging van 3 bewoners gehandhaafd blijft. Bij stem ming bleek dat de instemming te heb ben van de hele raad, waarvan overi gens de heren Struijk (SGP) en van Wageningen (PvdA) afwezig waren. Nu de raadsmeerderheid zijn instem ming gaf aan de Statuten zal er wanneer GS accoord gaat snel kun nen worden doorgewerkt. Er zal een Stichting worden gevormd die voor het opstellen van een plan zal zorgen waar na er gebouwd kan worden. Financieel hoeft men zich geen grote zorg te maken omdat het Ministerie van CRM zich via een verklaring van geen bezwaar bereid, verklaard heeft de ex ploitatielasten te zullen dragen. Momenteel verbUjven plm. 50 inwo ners van Dirksland in voorzieningen in andere gemeenten, noodzakelijkerwijs „afgestoten" naar een hen vreemde om geving. „We zien het morgenrood, laten we hopen dat de zon zal opgaan", sprak dhr. van Prooijen lyrisch. NUMANSDORP Op de Ambachtsheerlijkheid Crom- str^ien te Numansdorp worden op 6 september de jaarlijkse provinciale ploegwedstrü'd gehouden voor de leden van de drie plattelandsjongeren-orga- nisaties. De jeugdige agrariërs kimnen tegen elkaar uitkomen in drie categoriën: twee- tot vierschaar rondgaande ploe gen, tweeschaar wentelploègen en drie- en meerscharige wentelploègen. Vanaf half tien kunnen de ploegen worden afgesteld. De officiële opening van de wedstrijd heeft plaats om half twee. Een half uur later klinkt het eerste startsein. Vanaf vijf uur worden de prijzen uitgereikt. Deelnemers moeten zich vóór iiater- dag opgeven bij Andries Vos, Tiengeme- ten 1 te Zuid Beijerland (tel 01866 - 1239) of bij Gerrit van Nieuwenhuijzen, Oudelandsedijk 20 te Stad a. h. Haring vliet (tel 01871 - 1224). De vijf beste ploegen mogen meedoen aar^ de lande lijke kampioenschappen die öp 10 en 11 oktober in Drenthe worden gehouden. Tijdens de ploegwedstrijd zal ook ge demonstreerd worden met ploegende oude trekkers en een antieke dorsma chine. OUDDORP Op zaterdag 6 september hopen wij weer Uw oud papier en lorren op te halen. Tevens is ook de kleding die U niet meer draagt welkom; graag een kaartje er aan met vermelding: Kleding of lorren. Wilt U dit alles weer voor half negen aan de weg zetten? Bij voorbaat dank! Ook oude of goede Bijbels of Bijbel- psalmboekjes, oude schrijvers en ande re goede boeken, ook kinderboekjes, postzegels en kaarten zijn allemaal wel kom bij de zending. Wüt U de Bijbels en boeken enz., wel even afgeven aan de SRV auto's die dagelijks langs Uw deur komen. Dit om te voorkomen dat zij per abuis bij het oud papier terecht komen, want dit zou jammer zijn. Opbrengst vorige keer was aan: oud papier 1198, kleding en lorren llü, Samen 1308,— Weer een mooi bedrag, allen weer hartelijk bedankt voor de meedewer king hieraan, in het ophalen en het spa ren. Wie weer mee wil helpen deze keer is weer van harte welkom. Wij ver trekken weer om half negen van de Duinkerkerweg 6, waar U ook zelf Uw goederen kunt brengen als U soms niet thuis bent die dag. Door de politie te Nieuwe Tonge, bastaard middelslag, zwart met witte poten, reu. Op de provinciale weg bij Melissant een kruising poedel, zwart, reu. Te Ouddorp een Duitse Staande, bruinschimmel, teef. Eveneens te Ouddorp een bruin/witte jachthond (reu). Inlichtingen over deze honden bij. fam. V. d. Berg, Westdijk 15, Dirksland, tel. 01877 - 1232. MIDDELHARNIS REGIONALE VERGADERING De Bond van Vrouwenverg. der Ger. Gemeenten belegt op D.V. vrijdag 5 september' a.s. een regionale vergade ring in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente aan de Chr. de Vrieslaan 40. De leiding van deze avond berust bij ds. H. Digtenberg. Ds. J. W. Verwey van H. I. Ambacht zal een onderwerp houden over „Het huwelijk en het gezin in de crisis". Aanvang kwart voor 8. Ieder is harte lijk welkom. THOLEN Diefstal van geldkistjes met f 14.000,Bij de beheerder van hotel Hof van Holland, de heer P. Schot, zijn tijdens het weekeinde twee geldkistjes verdwenen met daarin 14.325,In verband met het onderzoo van de rijks politie werden er nog geen nadere me dedelingen gedaan. Verkeerscontrole. Op de provinci- aleweg tussen Tholen en St. Maartens dijk hield de rijkspolitie weer een uit gebreide verkeerscontrole. Van de 523 auto's die werden aangehouden waren er 14 die te hard reden. De bestuurders hiervan werden genoteerd. Vernielingen door baldadigheid. Aan de Molenvlietsedijk werden bij B. M.G. voor 7500,vernielingen en be schadigingen aangericht. De voor- en zijruiten werden met gif bespoten waar door gras en planten gedood werden. Ook werd de omheining aan de voor kant vernield. Op de Ten Ankerweg zijn 4 jonge boompjes danig toegeta keld. Een in de Kotterstraat geparkeer de auto van N. uit Oud Vossemeer werd flink beschadigd. De banden waren met een mes stukgesneden. Een andere autO' werd met een stok bewerkt. Zestig jaar getrouwd. Het echtpaar A. van Oeffelen - C. Geers hoopt zon dag 7 september 60 jaar getrouwd te zijn. Het feest wordt vrijdag 5 septem ber gevierd met een dienst in de pa rochiekerk en receptie in het hevormd verenigingsgebouw De Wingerd. SINT MAARTENSDIJK Voorlichting streekplan en Ooster- schelde. In september worden er in 13 steden en dorpen van Zeeland voor lichtingsavonden gehouden over de uit werking van het streekplan voor Mid den Zeeland. Het gaat om een dia-serie van ongeveer 40 minuten waarin Jaap Woltërbeek (beeld) en de afdeling voor lichting (woord) de geschiedenis, de ont wikkeling en de plannen rond de Oos- terschelde laten zien. Voor het eiland Tholen en St. Plülips- land zijn er voorlichtingsavonden op dinsdag 16 sept. te St. Maartensdijk in Haerlinge en op woensdag 17 sept te St. Philipsland in het dorpshuis. De Flakkeese beroepschauffeurs, ver enigd in de Chauffeursver. „Flakkee" hebben zaterdag weinig kilometers ge draaid maar het was voor hen toch een inspannende dag. Op het terrein na bij het bedieningsgebouw van de Ha- ringvlietsluizen vochten ze een onder linge wedstrijd uit waarbij het enerzijds op niilimeters- en anderzijds op forse spierkracht aankwam, 's Avonds echter konden de remmen los en gaf men zich over aan een vrolijke feestavond in „de Schakel" te Dirksland waar de prijzen bekend werden gemaakt. Het was voor het publiek boeiend om te zien hoe de chauffeurs erin slaag den hun lange combinaties vanuit een moeilijke hoek in een smalle ruimte te manoevreren, alles via de buitenspie gels omdat de gesloten laadbak van trekker en aanhanger het uitzicht be lemmeren. Dergelijke toeren moesten ook met de bakwagen en met de bus worden uitgehaald. Na de sportieve strijd bleek de uit slag als volgt: In de Categorie A Bakwagen l.B. V. d. Gijze; 2. L. Grinwis; 3. A. van Dongen. In de Categorie B Bus 1. C. Hakkenbrak; 2. P. v. d. Doel; 3. A. den Eerzamen. In de Categorie C Oplegger 1. W. Peeman; 2. C. Koolbergen; 3. St. van 't Hof. In de Categorie D Bakwagen met aanhanger 1. P. van Heemst; 2. L. Peeman; 3. A. Wiegel. Het touwtrekken was een verhaal apart. Potige kerels sjorden zich daar in 't zweet totdat de sterksten het ten slotte tegen elkaar op moesten nemen. Goereeërs die blijkens het opschrift op hun nauwsluitende T shirts „cafeetje bistro 's Sas vertegenwoordigden traden als laatsten in het strijdperk te gen de mannen van bar-bistro Obelix uit Den Bommel, onder welke groep de chauffeurs van de fa. Mast. De laatsten maakten zeer korte met ten met de Goereeërs die met gezwinde spoed over de streep werden getrokken. De prijzen voor de verschillende eve nementen werden beschikbaar gesteld door M.A.N, diesel, de Shell en auto bedrijf B. Hobbel. Ook financieel is door M.A.N, diesel bijgesprongen. De sterkste ploeg uit Den Bommelc Het bestuur spreekt graag een woord van dank aan al diegenen die hun ma teriaal om deze wedstrijden te liunnen laten door gaan ter beschikking hebben gesteld. Het komt op millimeters nauw. A.s. vrijdagavond zal door aannemer Joost Boeter, wiens bedrijf een groot aandeel had in de bouw van de nieuw bouw van de Technische School te Middelhamis aan het bestuur van de Schoolvereniging een buiten-schaakspel worden aangeboden. Die geste maakte dhr. Boeter al bij de opening van de nieuwe accomodatie maar de overhan diging moest toen nog symbolisch zijn omdat de houten stukken nog vervaar digd moesten worden. Inmiddels is dat karwei geklaard en kan het hele spel vrijdagavond worden aangeboden. De schakers G. de Jager en M. Ver- olme zullen ten overstaan van, de schoolbestuurders en allen die belang stelling hebben een wedstrijd spelen. Het grootste schaakstuk is zelfs 75 cm. hoog De raad van Middelhamis komt a.s. donderdag 4 sept. weer bijeen, 's avonds om 7.00 uur in het gemeentehuis. De agenda bevat slechts een tiental punten, een ongebruikelijk klein aantal voor Middelhamis' raad die normaUter een heel wat zwaarder agenda krijgt af te werken. Wanneer zaterdag 13 september de eilandelijke blusploegen onderling strijd zullen leveren op de dan in Middelhar- nis te houden wedstrijd zal ook de Flakkeese jeugd tot een sportieve on derlinge krachtmeting worden geno digd. Voor hen zal het overigens meer op behendigheid dan op kennis van de blustechniek aankomen zodat hen een eerlgke kans geboden wordt. De blusploeg van Middelhamis is dit jaar aan de beurt om de jaarlijkse eilan delijke wedstrijd te organiseren en de MiddeUiamissers hebben de gelegen heid aangegrepen om de jeugd meer bij dit brandweerevenement te betrekken, wetend dat ze mét de jeugd ook de toe komst heeft Eerder dit jaar werden in de Flak keese dorpen al selecties gehouden waaruit uit elk dorp een wedstrijd- ploeg van vijf knapen is overgeschoten die op de wedstrijddag, getooid in wit T shirt met het brandweer-mannetje op de borst, zullen laten zien wat ze kun nen. Elk van de deelnemers krijgt een leuke herinnering aan deze wedstrijd dag die zo mogelijk elk jaar herhaald zal worden. Het serieuze werk wordt deze dag ge leverd door de blusploegen die elkaar als elk jaar elk puntje zullen betwis ten. Om 9 uur begint de eerste grote groep, telkens gevolgd door de jeugd wedstrijd uit de gemeente van de be treffende „grote" ploeg. Het pubUek be hoeft zich na zijn favoriete ploeg ge zien te hebben slechts om te draaien om de jeugd uit het eigen dorp bezig te zien. 's Middags, als de strijd gestreden is volgt er voor de jeugd om 4 uur in de technische School een show, ge volgd door een défilé om 5 uur, vooraf gegaan door „Sempre Crescendo" waar bij de jeugd gereden wordt door 13 Ford tractoren. Om 6 uur begint de prijsuitreiking waarbij de spanning stel lig weer te snijden zal zijn. Burg. van Velzen zal op de vrijdagen 5 en 12 september niet zijn wekelijkse spreekuur kunnen houden, reden waar om het deze beide keren wordt ver vroegd naar donderdag 4 en 11 septem-- ber, 's middags van 2 tot half 4. MIDDELHARNIS „DE LOFSTEM" HERVAT REPETITIES De psalmzangver. „De Lofstem" hoopt donderdag 4 september haar repetities weer te hervatten in het Verenigingsge bouw aan de Chr. de Vrieslaan; aan vang half 8. Belangstellenden hartelijk welkom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1