Op z'n Flakkees gezeit MMS ONROEREND GOED WONINGEN: „EILANDEN-NIEUWS« Vrijdag, 29 augustus 1930. ff ff Middelharnis of Menheerse ^.rimvt - l 3 H s 4 7 8 i Uw huis verkopen TAMBOER GOED WEGGEDRAO CARAVANNERS MIDDELHARNIS: Hobbemastraat en Verl. Hoflaan. SOMMELSDIJK: Gladiolenstraat en Prinsesselaan/Dorpsweg. DIRKSLAND: Ring. OOLTGENSPLAAT: Nieuwstraat. STELLENDAM: Brielsestraat en W. de Jagerstraat. NIEUWE TONGE: Burg. Sterkplein en Koninginnelaan. HALSTEREN: Zuiderkreekweg. KERKWERVE: Zandweg. WINKELPANDEN MIDDELHARNIS: Westdijk. DIRKSLAND: Straatdijk en Achterdorp. QUDE TONGE: Molendijk. BOERDERIJEN Goeree Overflakkee en Schouwen Duiveland, met of zonder enkele ha. landbouwgrond. LANDBOUWGROND 4 ha, vrij van pacht, Westplaat Sommelsdijk. WIJ GEVE!N U KOSTELOOS ADVIES: MUS ONROEREND GOED POSTBUS 27 DIRKSLAND TEL. 01877 - 13 09 Bladz. 2 De titel of te wel het opschrift, zeit al waer ik het over wil ha. Éérst was ik begonne mit Menheerse in Sommerdiek, want tat word in éénen aesem genoemd. Mar toen ik wat op pe pier had gezet in het us over las, be greep 'k dat het niet kon. Van geboorte bin ik een Menheersenaer, dus taer ha'k geleefd in men jeugd. Je heit ter schole gegae, je speulende daer, je dé dur diengen die je mocht doewe mar oak vooral, .die je nie mocht. Dus op het pepier kwam dus veul méér over men geboorte plelcke as van Sommer diek, dus haaw ik ter toen het hier bo- venstaende opschrift ter mar boven ge zet. Toch wil ik het oak nog wel us over Sommerdiek purbere. Mar dan noe over Menheerse. In noe gaen ik een naende vrom in komme dan bie de éérste Burgeméstei' die 'k meegemaekt hae in dat is burg. Ulbo Miesse. Hie heit vuufentwintig jaej- in Men heerse Burgemeester geweest. Van 1892 tot 1917. Dat is dus gien dag in een voormiddug. Hie is zeker oak in Men heerse of Sommerdiek gebore. Noe is tat nie méér as weunhuus, mar ik wete nog wel dat taer taanden an de Lange- wegt zoe'n groot moai wit huus was dat beweund wier deur de fam. Miesse. Dat was musschien een broer van de Bur gemeester of een neef mar ik had in mun gedachten dat te Burgemeester daer gebore is. Mar dat mag te lezer dan invuUe. Alléén wou ik tan mar zage dat het jammer is dat het nie méér die moaie hereboerderieje is, mit al de ge dienstige, een tuunman in huusknecht. Toen was het echt een huus mit allure, om het moai uut te drukken. Mar dat is verleden tied. In den tied van Burg. Miesse was Menheerse groatendééls op te visterieje ingesteld. Toch speulende de langbouw oak een groate rolle. Je had ter nogal grouate boeren of liever gezeit: héreboeren. In dan aere- beiers. In 1892 toen de Burgemeester daer kwam wazze dur nog héél wat sloepen. Want zoe as ik al zei Menheerse was een vistersplekke. Men opa horende ik al vertaalle dat ter in de vuuftiende eeuw al een vismart was. Dus tat was een dan oak tot ruum de twintigste eeuw gebleve. Oalles was ter oak op ingesteld. Je had fanself een wurft (de wurft van Peeman, die was net recht tegenover het Viengelieng. Na, daer leije de sloepen an, dus duchte bie mekaore as ter wat an opgeknapt mos worre. Inn dat was fanself as de sloepen weer binnen kwamme. Dan mos toch wel 't ééne in aore nae- gekeke worre, 't Is ter musschien wel us biel ngeschote om den tied te ne men dat goed te doewen, mar dan ont brak het wellicht an tied of caanten. Den tied was niet net as tegenworig: Maalk uut volle testen! Op het Viengelienk zelf daer had je de kuperieje van van Lééwen. Die was tur aoltied druk in de weer mit duger. an 't vurmen, iesdere ringen dur omslae in de boel dicht maeke mit teer. Ik kan die lucht nog ruke as 'k ter over dien- ke. Lekker... een beetje zoetig in schaarp te glieke. Mar ik weet wel dat te man het hardstikke druk had. In as ik het goed ha; dan was ter nog den één of aore bie zun an het waark. Dan had je netuurlijk oak de mangdemaeker Sprong in ak het goed ha: WuUem van Geldere, dat was tan taanden an 't vis- tersdiek. Jae, bie sloepen here mang- den om de vis in te doewen. Het binne dur noe van allemaele mar één die ik opnoeme, mar gezieje het antal sloe pen, dat wazze dur zoe'n goeie 30, zalle dur wel méér geweest ha. Oak was te Lienbaene dus nog. Die was ongderan de Zangpad, ter hoagte van waer de wienkel van Buijs- se is. Éérst had je houte «loepen mar naederhangt wiere het iesdere. Zelfs in 1896 was ter een staele sloepe in ge- bruuk genome. 't Was dus wel een florerend bedrief. Héél Menheerse was ter bie betrokke. Mar aolles is vergankelijk in zoe was het oak mit de visterieje. Burg. Miesse zag het al ankomme... De baekens mostte verzet worre in deur dat te Goeréése gronden gienge verzangde mostte ze van eiges een koers vaere in gieng de vis meestal nae IJmuiden, oak wel nae Mussluus in Vlaerunge. Zoedoende gienge ze daer- van daen vaere. De mééste vissers gienge verkasse. Dur wazze dur oak wel die purberende om op een aore meniere dur broad te verdiene. Mar ze konne toch op 't langd niet aere, dus ze gien ge weer naez Dat was nie mit een praetje goed te maeken, want aolles levende daervan. Maansen die dur héle leven op Flakkee geewxmd ha in al een daegje ouwer worre, die gienge niet zoe graeg nae de overkangte. Mar noch lienbaene noch zeilemaeke- rieje of touwslaeger kortom aolles dat op te visterieje ingesteld was, 't had gien funksje méér. Jae dat was voor een hoap maansen een kwaelijke zaek. Want je kan iet zoe mar gae renteniere as je nog niet zoe oud was. In AOW had je toen nog niet, dus der moste aore baenen gezocht worre. Voor dat aolles zoe vaore was. In 1921 vertrok te leste sloepe, had te Bur gemeester al aolle wegen gezocht. Deur dat aolles aoltied nog goed liep kon je nog een vlenger in den asje steke, dus kwamme dur toch nog een hoap dien- gene tot stangd. Ongder goed beleid kwam dur al een goeie verbinding tot stangd. Dat was, noe de langbouw, die eigelijk lange de twééde fiool had ge- speuld, de vumaemste inkommens brochte. De pruducten moste verscheept worre. In je was noe éénmal een eiland dus daer mos volop gelegenheid weze. Den Menheerse boat kon niet aolles verstouwe. Dus ter wier een tremhae- ven geleid. Toen dan den tram zou kom me: aolle maansen zatte vol spanning te wachten, den dortigsteh april, want tan zou de intochte weze... de klokken gienge luije, aolle maansen dochte: das voor den trem mar niks oor: De klok ken gienge luuje omdat ter een prinses je was gebore. Onze voorleste Koning- inne Juliana, 't Was inééns oranjefeest zoe as oranjeklangten dat konne vie- de. Alléén dienk ik wel dat aolle maan sen toen mostte wareke, 't Is niet ge beurd, vast niet... zoe as je tegenworig een Kroonprinses verwacht of zoe as wiele de komst verbeidt ha van onze tegenworige vorstinne. Dag in ure bie de radio, in mar wachte in mar wachte. Tot eindelijk... Beatrix gebore wier. Den trem kwam toch oak nog, dus dubbel féést, niet alléén was ter zoe'n gebrek voor de pasjesjiers die us een daegje nae Rotterdam of omstreke trokke. Nee.'t was voor een groat déél voor de productie van de langbouw. 't Wier noe de groosten inbrienger, daer het van komme mos. In dan heije dat het één an 't aore hangt. Je kreeg een veiling waer den Heer van Heest de scepter zwaodde, biegestae deur den Héér van Houten. Op 't kuntoor zat Faos te Valk. Dat groeide aoUemaele vliegens vlug uut. Dur was ommers gebrek an. De proef- tuun ongder leiding van Beschier Vis- kil mocht je oak goed mee rekene. Aol les wat mit te groate langderieje te maeken had in oak de hoofjes die de maansen hadde. 't Wazze aoUemaele toanen die de meziek tokkelde van vuruutgang in dan gaet het op moed. De ambachtschole was ter in 1903 al. In 1917 kwam de H.B.S. het gasfabriek, 'k wete niet wanneer die kwam, mar dat was zeker een groate anWinst, want je was wel gewaand om aolles op 't petroljestel te doew^en, mar de mééste maansen gienge toch ter wel op over. Mar 't is net as aoltied, je heit aoltied maansen mit te hang nae 't ouwe. Mar zoe kwamme men toch van 't ééne in 't aore men gienge dur as Men heersenaer an veruut. Dat gebeurde in den tied dat Ulbo Miesse Burgemeester was. Een man die van wanten wist in die voor de burgers, saeme mit te geméén- teraed héél wat uut te grongd v/ist te stampen, 't Was een man die vaorder keek as zen neuze lang was. Hie keek vuruut in zoe hawe mun toch héél wat te danken an Burg. Miesse in zun ge- méénteraed. Maer daer gae ik op een aore kéér vaorder mee. wordt vervolgd T. H. v. d. Vad NASCHRIFT Zijn er plaatsgenoten die hierop in willen spelen, of wellicht van een hele boel hierboven genoemde zaken meer weten, dan zal ik dit graag, via Eilanden Nieuws van hen vernemen. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Üw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelharnis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld.. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepu bliceerd. NAAMWÏJZIGING KINDEREN Ik ben gescheiden, maar al spoedig hertrouwd en zou mijn kinderen uit het eerste huwelijk graag de famiUenaam van mijn tweede man geven. Dat willen ze zelf ook, vanwege hun vrienden die aan de deur komen en hier die andere naam horen. Hoe gaat dat? Antwoord: Als het tweede huwelijk meer dan vijf jaar geleden gesloten werd en zg. bestendig is, kunt u een verzoek richten tot H.M. de Koningm. De tijd dat u evt. samenwoonde wordt meegeteld. U moet wel uittreksels uit het bevolkingsregister overleggen en daar kan men u op weg helpen. De wettige vader wordt bij een ingesteld onderzoek gehoord, maar kan in de re gel weinig bezwaren aantekenen. Zij:a toeziende voogdij stelt in de regel vrei- nig voor en alimentatie betaalt hij niet meer, nu u hertrouwd bent. Dit telt mee in de afweging van belangen. De be handeling geschiedt thans gratis. Na het antecedentenonderzoek gaat het ver zoek via het Hoofd van het Arrondisse mentsparket naar het ministerie van justitie. Als uw verzoek wordt ingewil ligd, ontvangt u een exemplaar van de Nederlandse Staatscourant, waarin het Koninklijk Besluit inzake de naamwij ziging vermeld staat. Na het verstrijken van de zg. beroepstermijn van een h.ilf jaar moet deze Staatscourant worden teruggezonden naar het ministerie en dan volgt uitvoering van het Kon. Be sluit. U kunt tegenwoordig zelf schrij ven en u hebt dus geen advocaat-pro cureur meer nodig. TAFELNERVEN Ik heb een salontafeltje voorzien van teakhout fineer en daarna in de teak- olie gezet. Nu zijn de nerven veel lich ter opgekomen dan de rest. Hoe werk ik die bij? Antwoord: Fineer wordt van een stam geschaafd en er zal vaak verschü in kleur en nerven voorkomen, ook al komt het van de zelfde boom. Maar met go- pigmenteerde olie kunt u een grove en lichtere nerf minder zichtbaar maken. Koop of bestel bij een goede verfhan- delaar zeer donkere pigment en meng deze met de teakolie. Nu bestaat de kans dat uw tafelblad na behandeling met deze gepigmenteerde olie te donker wordt. Daarom moet u eerst even pro beren op een overgebleven of soortge lijk stukje fineer. Is de olie er na een dag of twee goed ingetrokken, dan kunt u het resultaat van enkele proefbehan- delingen wel beoordelen. HOND VERJAGEN Daar bij mij iedere morgen een hond zijn behoefte gedaan heeft voor het hek, zou ik willen vragen wat ik daar aan doen kan. De kinderen lopen er vaak doorheen Antwoord: Er zijn tegenwoordig bij de drogist en de winkel in dierenbeno digdheden afweermiddeltjes te koop-, die niet-giftige vloeistoffen bevatten met een geur waar alle honden een hekel aan hebben. Het bezwaar is natuurhjk dat zo'n geurtje in de buitenlucht snel verdampt. Ook een scheut spiritus helpt goed, omdat honden geen alcohoUucht ver dragen. Als u dat een tijdje hebt volge houden, zal de bewuste boosdoener wel een andere plaats hebben uitgezocht en daar voortaan rechtstreeks heenwande- len. Want honden zijn gewoontedieren en als die een plekje naar hun zin heb ben, blijven ze dat vaak trouw. E.E.G. Wat is het adres van EEG, Euratoom en Kolen Staal Antwoord: Wetstraat 200, 1049 Brus sel en ze vonnen tezamen de „Euro pese Gemeenschap". Hallo dames en heren, het leven gaat zachtjesaan z'n gewone gang weer. Oom Ko is ook zo'n beetje ingewerkt, en jullie denkelijk ook. Het valt de eerste dagen wel niet mee, maar er is geen ontkomen aan. Voor oom Ko niet en ook voor jullie niet. Het is ge woon werken en leren. En niet te ver geten „trappen". Dat zag ik tenminste vorige week, toen het zomaar opeens ging stormen. Bij velen zat er niet zoveel vaart in. Dat was nu met recht ontspanning door inspanning. Gelukkig voor hen was het droog. Ja, de allermooiste tijd hebben jullie gehad. Als het september is, dan is het voor ons op het platteland na jaar geworden, en dan kan je alles ver- v/achten. Maar... ook nog mooi w^eer hoor! Dus de moed niet laten zakken, maar gewoon aanpakken en doorgaan. AUGUSTUSRAADSEL 3 1 1. 50 als Romeins cijfer 2. gestold water 3. groente 4. drank 5. dal waaruit de verspieders een drui ventros meebrachten 6. andere naam voor Jethro (Ex. 2) 7. plaatsje waar de verspieders van Da vid zich in een put verborgen (2 Sam. 17) 8. bezitter 9. andere naam voor Rode Zee ^Ex. 13) De beginletters vormen de naam van een boom met als vrucht rode besjes (siertaoom). BRIEFWISSELING Marleen v. d. Veer - Herkingen: Brief en oplossingen keurig versierd Mar leen. Je was nog in een vakantiestem ming, kan je zo zien! Je hebt wel een prettige vakantie gehad uit je brief te merken. Fijn hoor, nu kan je er weer voor een poosje tegen. Laatst heb je oom Ko om een poezieversje gevraagd, hier is het dan. Beste Marleen, Wie is het die je hier nu ziet, je kent hem en je kent hem niet. Het is een wonderlijke oom. Maar toch niet iemand uit een droom. Hij is een oom die echt bestaat, en elke week in 't hoekje praat, ook nu zeHs in je album schrijft, zodat de vriendschap zeker blijft. Hier krijg je dan, hoe of 't ook is, van Oom Ko een gedachtenis Oom Ko Annemarie v. d. Veer - Herkingen: Ook al zo'n leuke brief, en niet minder mooi versierd. Jullie hebben er slag van hoor. Je bent dus jarig geweest op je vakantie adres. Het is toch een fijne, en ook een goede verjaardag geworden. Het was niet zo erg al was je niet thuis. En nu maar weer leren Annemarie! „Tweelingzusters" - Yerseke: Jam mer dat het nog geen mooi weer is? Het kan toch niet mooier zijn? Ja, er staat geen datum boven jullie brief, dus is hij nog uit de „regenperiode". Ik denk dat je oom inmiddels dag en nacht gedraaid heeft met z'n combine, en dat jullie dikwijls gezwommen heb ben in de Schelde. Jammer dat het strandje nog niet klaar is. Volgend jaar zijn jullie te groot voor zo'n klein strandje. Oom Ko heeft ook een leuke vakantie gehad hoor. Maar niet zo lang. Verwacht volgende keer een ge weldig lange brief. Addy V. d. Velde - Yersekc: Dat klinkt beter „het is prachtig weer". Heb je genoten in de vakantie Addy? Je hebt je vakantie niet willen verprutsen met aan school denken. Gelijk heb je. Nu zit je weer in school, en snakt naar een dagje vrij. Doe maar goed je best Addy, krijg je misschien wel een extra „snipperdag". Cora van Rossum - Zeist: Je was de enigste niet met drie oplossingen Cora. Dat gaat zo in de vakantie en oom Ko heeft er alle begrip voor. Leuk zeg dat je zoveel kaarten hebt ontvangen. Er zijn niet zoveel vaders die zulke reizen maken als jouw vader Cora. Wat ben je wel blij als vader weer terug is. Ook zonder kadootjes! Pieter van Moort - Nieuwe Tonge: Dat is dan een verjaardag geweest om nooit te vergeten Pieter. Maar je zal wel werk krijgen om. je visjes te ver zorgen. Je kan dat niet afschuiven op vader of moeder hé. Maar dan kan je er echt plezier van beleven. Fijn zeg, dat de raadselvrienden en vriendinnen zo goed om je hebben gedacht. Allen die Pieter een kaart hebben gestuurd „allemaal verschrikkeUjk bedankt!" Berend de Boer - Drachten: Ik heb je niet gezien in Ouddorp Berend. Maar daar was het ook te druk voor. Trou wens wij kennen elkaar alleen maar uit de krant, dus het zou maar erg moeilijk zijn om elkaar te herKennen. Het is wel een fijne vakantie geworden, je hebt heel wat gezien en gedaan. Har telijk dank voor je leuke brief! Leendert van Wezel - Stellendam: Voor jou zit de vakantie er dus ook weer op Leendert. Er is overal een tijd voor. Lekker uitgerust en veel gezien. Nu is het weer leren. Maar goed je best gedaan. Misschien dat oom Ko je va kantieverslag nog wel in de krant zet. Dat zie je dan wel. Groetjes hoor, ook aan vader en moeder. Jacqueline Haameete - Stellendam: Van harte welkom in onze raadselhoek Jacqueline. Oom Ko hoopt dat je een trouwe klant mag worden. Want begin nen is niet zo moeilijk, volhouden is al wat moeilijker. We zullen dat maar af wachten hé. Je eerste briefje heb ik dus ontvangen. Het is éénmaal in de maand inzenden en een briefje schrij ven. Dat lees je wel in de krant. Tot volgende keer dan hé. Groetjes hoor! ALLEMAAL Het is dan nu weer zover dat het inzenden is. Veel raadsels zijn er niet geplaatst in deze maand. Dat is de schuld van de vakantie. We gaan nu ook beginnen om enkele vakantie- verslagen te plaatsen. ledere week wat. We zullen er geen namen bij zetten want ik weet niet of dit door iedereen op prijs wordt ge steld. De schrijver of schrijfster zal best zijn eigen inzending er uit kunnen ha len. Oom Ko verwacht dus de oplos singen van de drie geplaatste raadsels en een leuk briefje. Nieuwelingen zijn steeds nog van harte welkom. Allemaal de groeten van jullie oom Ko Eén dag uit de vakantie 8 juli, Het regende! Ik hoorde het in mijn bed. Het was toch opstaan en eten. Tot ongeveer elf uur zijn we thuis geble- ven. Daarna öp de fiets gestapt en door de Kroondomeinen gereden. We waren van plan naar de Konin klijke stallen te gaan. Dat is in Apel doorn, en vanuit Nunspeet 26 km. Onderweg hebben we nog wat bosbes- sen geplukt. We moesten de „hoge Duvel" op, dat is een heuvel. Toen we de Kroondomeinen uit wa ren, gingen we op een fietspad. We wa ren toen in Apeldoorn. We reden verder naar het Rijksmu seum „het Loo". We zetten de fietsen weg en liepen naar de ingang. Vader kocht kaartjes en wij hepen verder. Bij de ingang werden de kaartjes gecon troleerd. We keken eerst bij de paarden. De Koninklijke stallen zijn gebouwd in 1910 voor Prins Hendrik. In het paleis zelf mag je niet, want dat werd verbouwd. Die verbouwing zal duren tot 1983. We liepen verder en kwamen in een zaal met rijtuigen. O.a. een slee uit 1840, en waarschijnlijk een bezit ge weest van Koning Willem II. Ook stond er de schilderwagen van Koningin Wil- helmina. In een andere zaal hingen weer schil derijen b.v. van koningin Emma, Ko ningin Wilhelmina. Ook waren er ver trekken met meubels. We hebben ook nog delen gezien van het servies van Koning Willem V uit ca. 1772. Ergens stonden tw;ee anti-gas kin derwagens die in de oorlog gebruikt werden. Toen we het museum gezien hadden zijn we weer weg gegaan. We gingen naar de uitgang en daar zagen we dat ze een paard aan het be slaan waren. We bleven daar even bij staan kijken. Daarna zijn we weer op de fiets ge stapt en gingen een poosje naar de speeltuin „de Julianatoren". Vervolgens ging het weer via de Kroondomeinen huiswaarts. Ik reed achter mijn vader en we gin gen helemaal vanzelf. Ik zat wel he lemaal onder de modder. Als vader door een kuil reed dan was het plats... weer een plens modder. De fiets en ik waren zwart van de modder. Toen we weer in Nunspeet terug wa ren ben ik gelijk onder de douche ge gaan. RIZ LA Iemand zei, toen ik een pakje Rizla kocht, dat ik „Rlz la croix" moest zeg gen, omdat er een kruis achter staat. Is dat Frans? Antwoord: Ja, de werkelijke naam is- Riz la Croix, hetgeen betekent: rijstpa pier Het Kruis. Dat merk is als kruis getekend op de verpakking en de Ne derlandse kopers keken uitsluitend naar de gedrukte letters, zodat ze gingen spreken van Rizla. Beter zou zijn ge weest Het Kruis, want dat is de naam van het merk. VAATW ASSEN Hoe is de juiste volgorde van vaat- wassen? Antwoord: Daarover is wel eens meer verschil van mening. Belangrijk is, dat allereerst de etensresten van bor den, schalen enz. worden verwijderd en ook de restjes dranken uit kopjes en glazen zijn weggespoeld. Wie niet di rect tot afwassen overgaat, kan eet- en drinkgerei maar het beste in het water zetten, tot het aan de beurt komt. Water heeft immers een wekende werking en kan aangekoekte laagjes al vast loswerken. Daarom is spoelen óók zo belangrijk. De restjes water nemen u reeds wat werk uit handen in de kor te tijd tussen spoelen en vaatwassen. Voor het afwassen van het eerste ge deelte, dat uit de niet vet geworden voorwerpen bestaat, behoeft u slechts heel weinig afwasmiddel in het hete water te doen. Houd een temperatuur aan van 60 k 70 graden C. als u begint, want eerst komt het glaswerk aan de beurt. Dit moet direct worden schoonge spoeld (bijvoorbeeld onder de nog lo pende kraan) als het in het sop is ge weest, zodat alle zeepdeeltjes grondig worden weggespoeld. Het zelfde geldt voor porseleinen en aardewerk kopjes, die er op volgen. Na de schoteltjes vol gen het gebakstel en het andere aarde werk. Dan het bestek. Daarna kunt u resp. de houten snijplank en plastic ge bruiksvoorwerpen reinigen. Hierbij is het naspoelen ook van be lang, maar het behoeft niet zo snel na het sopbeurtje te gebeuren als bij de glazen. Als u aan de vaak vette pannen toekomt, zult u wat extra reinigings middel en heter water moeten toevoe gen aan het sop. Erg vette schalen kun nen dan ook een beurt krijgen. Sommige mensen doen aan het begin van het afwassen al heel (en eigenlijk te) veel afwasmiddel in het water, om dat er vette borden en schalen bij de vaat staan, maar dan komt er zo'n dikke zeeplaag in de glazen dat later bepaalde dranicen er naar smaken en hetv bier er in dood slaat. Daarom is het van belang tevoren zoveel mogelijk vet met de etensrestjes weg te spoelen en in de aanvang heel weinig van het af wasmiddel te gebruiken. De erg vette serviesdelen doet u der halve het laatst met wat extra afwas middel. En flinke resten vet, zoals die van de juspan, laat u maar het beste stollen, want dan kunt u ze met het stevige papier van een goede kwaliteit keukenrol uit de pan of juskom vegen en in het vuUnisvat doen. Dat is beter dan een vette verstopping in de goot- steenafvoer te riskeren. Als laatste ko men uiteraard de etensbakjes van de huisdieren aan de beurt. Is het sop inmiddels te vet geworden, dan zet u ze even in de week met enke le druppels afwasmiddel en spoelt u ze om als de rest van de vaat is afge droogd. U weet natuurlijk, dat glas werk snel moet worden afgedroogd en opgewreven en dat de rest mag uitlek ken, mits het grondig is nagespeeld met schoon water. ELZENHAANTJES Hierbij in plastic zakje enkele voch tige elzenbladeren, kunt u eens naar die vreemde stippen kijken Antwoord: Op de bladeren die u ons zo goed verpakt toezond, dat wij ze aan een deskundige konden voorleg gen, zaten „enkele eitjes van het elzen haantje (Chrysomelidae). De larfjes eten het blad tussen de nerven weg, ver- poppen zich en het volwassen insekt ziet er dan zwart en glanzend uit. U kunt uw planten zelf ontdoen van de eitjes, door de onderkant van de bla deren te inspecteren. Ze koman niet talrijk voor, want veel vogels zoeken en eten deze larfjes. De technische staat van auto's, cara vans en aanhangers is volgens de Alge mene Verkeersdienst AVD van de Rijks politie in Driebergen „opvallend goed". De afgelopen vakantietijd heeft do dienst het vrij rustig gehad, omdat men meer gespreid met vakantie is gegaan dan anders. Er hebben zich aan ook nauwelijks piekdagen voorgedaan, ook niet aan het einde van de gebruikelijke vakantiepe riodes. De rijstijl wordt ook beter geacht dan voorgaande jaren. Een woordvoerder noemde de vakantiegangers met cara vans achter de auto en bestuurders van kampeerauto's „de minst moeilijke groep van weggebruikers". Kennelijk werkten de caravaninstructie die de ANWB vanuit wegenwachtstations geeft en de cursussen caravanrijden van VVN in samenwerking met miUtaire rij- instructeurs, goed door. Vóór de zomer vakantie waarschuwde de Westduitse politie nog dat streng zou worden opge treden tegen met name ook Nederlandse automobiUsten en caravanners die over tredingen zouden begaan of met on deugdelijke voertuigen reden. Volgens de Rijkspolitie blijft zelfs het drankgebruik van caravanbezitters bin nen de perken: de kampeerder drinkt weliswaar stevig maar gaat daarna niet de weg op! Waarmee natuurlijk alle maal niet gezegd is dat het gehele Ne derlandse wagenpark puik is en alle automobilisten even goed rijden... SINT ANNALAND Aardappelveiling: van dinsdag 26 augustus 1980. Doré eerste soort 0,22. Doré tweede soort 0,20. Gloria 0,18 - 0,22. Bin tjes 0,18 - 0,21. Bintjes bonken eer ste soort 0,22 - 0,23. Bintjes bon ken tweede soort 0,17. Bintjes drie- lingen 0,31. Bintjes kriel 1,01 - 1,04. Eigenheimers 0,25 - 0,31. Flaminga 0,20. Lekkerlanders 0,19. Aardappelprijs per kilogram. Aan voer: 95 ton. KIPP-TELEFOONS Ik las in een verhaad over de Hol landse IJzeren Spoorwegmaatschappij, dat daar Kipp telefooninstallaties wer den gebruikt. Van dgl. telefoontoestellen heb ik niet eerder gehoord. Uit welk land kwamen die Antwoord: Dat was een Nederlands fabrikaat uit de werkplaatsen van Kipp Zonen, die in 1918 de Kipp Telefoon Fabriek oprichtten. Bedoelde zonen An- tonius Johannes en Wilhelmus Amoldus vervaardigden reeds allerlei galvano meters, elektrische toestellen, alcohol- meters en mechanische bloedzuigers. Hun vader was apotheker en vond een glazen instrument uit, waarmee op eenvoudige wijze kleine hoeveelheden gas konden worden geproduceerd. Het staat nog altijd bekend als „het toestel van Kipp" en een exemplaar ervan is nog te zien in de thans nog bestaande apotheek van Kipp aan de Oude Delft 204. Deze Petrus Jacobus Kipp dreef nameUjk ook handel in che micaliën en de benodigde glaswerken voor laboratoria. Zijn uitvinding werd over de gehele wereld beroemd en wel dra kreeg hij zoveel bestellingen binnen voor allerlei instrumenten, dat hij naar een groter pand moest verhuizen, een instrumentmaker in dienst kon nemen en tal van glazen toestellen en meet instrumenten ging verkopen. Daaruit groeide de nu wereldver maarde fabriek Kipp Zonen b.v. te Delft, die onlangs 150 jaar bestond. Kipp's Telefoon Fabriek is echter in de crisisjaren gesloten. TIN GEPOETST Terwijl oma op het huis paste, heeft ze ons antiek „mooi glanzend" opge poetst. Hoe krijg ik nu het vroegere patina op een tinnen koffieservies te rug Antwoord: Dan zou u er tientallen jaren af moeten blijven... Omdat u dat te lang zal duren, raden wij u aan kof fiepot, melkkan, kopjes enz. in te wrij ven met een donkere meubelwas. Die tast het tin niet aan, verdampt langza merhand en maakt de glans dof.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 6