t^^l-if^r Politie en publieii massaal In aktie tegen fietsen-diefstallen Wat heb ik nou aan m'n fiets ■langen? Gedicht op hondenbelasting en Botsing midden in de polder iVlet motor tegen overstekende fiets „Zigeuner-type'' Bus en auto rijden koe dood Heel simpel, een foldertje omdat ditmaal uw fiets wel/niet was afgesloten. Een fiets is gauw gestolen. Zet daarom uw fiets altijd afgesloten weg. 52e jaargang Dinsdag 26 augustus 1980 No. 4920 CHR, STRKEKBLAD OP GEREFORMEEEDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE ETLANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond RAAD GOEREE ONTHEFFING PAS NA TAXATIE? Bezoekt onze 10-daagse Automarkt van 28 augustus t/m 6 september I Garage J. de Gast X DIRKSLAND EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN straatvervuiling bestal bejaarde zusters Goede kans op „eigen" bejaarden-verzorgingstehuis te Dirksland KLAAS J. MULDER IN DIRKSLAND JEUGDDIENST in Melissant ZANG IVIeisjes vallen man lastig Nu nog stikstof op grasland •k Wapenseen degelijk slot en een fiets-registratiekaart. Uw huis verkopen TAIVIBOER Vietnamese loempia's op „Holle Bolle Dagen'' Sommelsdijk Haringvliettocht j.l. zaterdag t.g.v. harde wind afgelast POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAt, ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij oontract speciaal tariet Het is ter voorkoming van speculatie geweest dat Goeree's gemeente raad destijds' vastlegde dat de eigenaar van een particuliere woning die t.b.v. de bouw van een ander iiuis van de gemeente bouwgrond wil kopen daarvoor pas dan in aanmerking komt wanneer hij zijn eigen huis aan een eigen ingezetene of een economisch gebondene zal hebben ver kocht. De praktijk heeft evenwel geleerd dat aan die strenge eis niet altijd de hand kan worden gehouden, waarom B en W gemachtigd zijn onthef fing te verlenen. J.l. donderdag was daar sprake van toen werd voorge steld bouwgrond in Ouddorp-Oost III te verkopen aan dhr A. Tanis, Ou- delandseweg 67, welk bezit door dhr Tanis herhaaldelijk te koop is aan geboden maar waarvoor zich geen Goereese koper of economisch gebon dene heeft gemeld. B en W grondden hun ontheffing op de omstandig heden dat het pand van dhr Tanis een moeUijk verkoopbaar bedrij f spafhd is en ook de omstandigheden van mevr Tanis werden daarin betrokken. Dhr Tanis werd derhalve koper van de gevraagde 870 m^ bouwgrond. Er kwam evenwel een nadere gedachtenwisseMng uit voort, ingezet door Pvd A-raadslid dhr Nijdam die vóór alles benadrukte dat hij ten dezent tegen dhr Tanis geen enkele „verdenking" koestert, „maar" zo bezag dhr Nijdam „wie zijn huis niet écht kwijt wil vraagt gewoon een te hoge prijs om het later, na gekregen ontheffing interressant op de vrije markt te kunnen verkopen." Om een dergelijk misbruik te voorkomen leek het dhr Nijdam juist dat B en W een taxatie zouden toepassen, vooraleer ontheffing te overwegen om die pas dan te geven wanneer de vraagprijs zich verhoudt naar de getaxeerde waarde. Het gaf B en W zeker te den ken, althans, weth Voogd die de vraagstelling beantwoordde leek er veel voor te voelen. Ook dhr v. d. Laan meende dat zo'n taxatie gewenst is om een eerlijk beleid te kunnen voeren. OUDDORP woensdagavond 7.30 uur ds. J. S. V. d. Net van Utrecht. OUDE TONGE woensdagavond 7.30 uur ds. G. Mouw van Tholen. OOLTGENSPLAAT woensdagavond 7.30 uur student T. M. van Dijk te Dirksland. o die gemeenteraad zo goed, zo mild, en zo paraat Zij heft belasting op de honden Door velen, nog te laag bevonden Voor iedere hond maar vijftig pop Daar schijt hij voor, in ieder slop. Want Ueve mensen, 't is niet mis Van al die drek, én al die pis Een hondje houden dat gaat best Want op de straat komt dan dé mest De bisamratten dringen op Dat wordt voor 't hele land een strop. Want elke hond die biefstuk eet Die vangt geen rat, zo als je weet Een hond, die los loopt op de straat Die laat het vaEen waar hij staat 'd Ontlasting moet dan overboord En kijkt niet naar een stoep of poort En wil je eens een wandeling doen Dan zit de drek soms aan je schoen Dan loop je zo op 's mooie kleed En dan begint het lieve leed Ach denk- dan maar aan 't lieve dier Tekeer gaan, helpt je toch geen zier Dus geef ik U deze goede raad En dat is toch wel leuke praat Gaat u de straat op met uw hond Doe dan een luier dm zijn kont In dit gedicht zit wel fenijn Maar ik schreef het zuiver voor de gijn. De dorpsdichter van Nieuwe Tonge MIDDELHARNIS Op de kruising Vroonweg-van Zan- tesweg, midden in de polder tiissen Middelhamis, Nieuwe Tonge en Stad, had vrijdagavond een autobotsing plaats doordat de automobilist L. N. Moeren hout uit Oude Tonge geen voorrang verleende aan de van rechts naderen de C. Lugtenburg uit Dirksland. De wa gen van dhr Lugtenburg werd zodanig geraakt dat hij uit koers raakte en de sloot in schoot om na die sliding toch weer op de weg terecht te komen. De mede-inzittendt, mevr. Lugtenburg-v. Seters, liep een sleutelbeenbreuk en een gescheurd bekken op. Het heeft gerui me tijd geduurd voor de gewaarschuw de arts de plaats van het ongeluk had gevonden tengevolge waarvan ook de ambulance erg lang op zich liet wach ten. SOMMELSDIJK De scholiere M. A. de Jong uit S'dam heeft gistermorgen toen ze de Oude- landsedijk nabij de fa. van Lint overstak de naderende motorrijder L. H. Rietdijk zodanig gehinderd dat er een botsing volgde. Het meisje kwam er goed af maar dhr. Rietdijk kneusde een schouder en enkele ribben. DIRKSLAND Een vrouw heeft vorige week in de Dirkslandse Secretarieweg de daar wo nende bejaarde gezusters R. een bedrag van 7.000,ontstolen. De dames meenden de vrouw één Zuidelijk ty pe zonder gevaar in htm woning te kunnen noden, maar terwijl zij in de achterkamer gastvrij werd onthaald moet een andere zigeunervrouw via de openstaande voordeur de voorkamer zijn binnengekomen waar ze het geld bedrag vond dat de gezusters gereser veerd hadden voor de kosten bij hun beider verscheiden. Aanvankelijk hadden zij de diefstal niet opgemerkt; het enige wat hen had bevreemd was het overhaaste vertrek van hun „gast". De gemeenteraad van Dirksland zal in zyn vergadering van a.s. donderdag middag gevraagd worden deel te nemen in een op te richten Stichting ter exploi tatie van een bejaarden-verzorgingste-, huis te Dirksland. Een dergelijke voor ziening wordt door de raad en on getwijfeld door vele ouderen harte- lyk gewenst, omdat de bejaarden die verzorging behoeven dan in de eigen omgeving, zelfs het eigen dorp kunnen biyven. Momenteel zgn plm. vijftig inwoners van Dirksland in andere te huizen in Sommelsdyk en Ouddorp ge huisvest. Binnen de gemeenteraad wordt al langer over een dergelijke voorziening gesproken en B en W hebben daarop bij het daartoe aangewezen adres Gedeputeerde Staten een aanvrage in gediend. Vrij snel is van de zijde van dat College een „verklaring van -geen bezwaar" ontvangen, hetgeen betekent dat de Dirkslandse omstandigheden aan leiding geVen tot de aanwezigheid 'van een plaatsebjk verzorgingstehuis. B en W geven „met bUjdschap kennis" van de ontvangst van die verklaring, temeer omdat een door de Overheid ingestelde „beddenstop" moest worden doorbro ken. Het betekent tevens ook dat het Ministerie van CRM dat voor de subsi diering zal worden aangesproken in stemt met de realisering. De raad wordt donderdagmiddag ge vraagd de Statuten voor een in het le ven te roepen Stichting vast te stellen. De volgende stap is na de goedkeu ring van' GS op de Statuten enkele leden uit de raad te benoemen en de plaatselijke kerken te vragen hun ver tegenwoordigers voor te dragen. Het is de bedoeling de Stichting een christe lijke signatuur te geven. Het is de Stich ting die vervolgens bij CRM een plan in zal dienen waarvan biJ voorbaat kan worden gezegd dat het alle kans op een vrij snelle goedkeuring krijgt. Het is nog te voorbarig om een termijn van realisering te noemen maar de tijd van realisering mag zeker „afzienbaar" wor den genoemd. Op donderdagavond 4 september a.s. hoopt Klaas Jan Mulder weer een or gelconcert te geven op het mooie Kün- okel-orgel in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland. Het programma is samenge steld uit verzoeken, die zijn ingediend na afloop van Mulders vorige concert op 16 april van dit jaar. Bij die ver zoeken waren ook enkele van zijn alom gewaardeerde üed- en psalmbewerkin gen; verder bekende werken van o.a. Bach, Handel, Mendelssohn e.a. Ook is er weer samenzang opgenom.en in het programma. Het vakmanschap van Klaas Jan Mulder staat borg voor een fijne avond, die U zeker niet mag mis sen! Aanvang 20.00 uur. Toegangsprijs 5,t.m. 12 jaar 4,-. Op zondag 31 auglustus a.s. zal in de Geref. Kerk, Nieuweweg te Melissafit 's middags om 5.00 uur een jeugd- zangdienst worden gehouden. Medewer king zal worden verleend door het in terkerkelijk koor „Groot Nieuws" uit Achthuizen. Voorganger: ds. Drost van Rijswijk. Organist: Sjaak MeUssant. Iedereen is van harte welkom! DIRKSLAND Nu september in aantocht is, hoopt de zangver. „Onder Ons" in „Vroon- lande" weer te beginnen en wel op maandag 8 september a.s. des middags 4 uur in de recreatiezaal. Het zou leuk ziJn als er leden bijkwamen. Vooral de tenor-party behoeft wel versterking. Men behoeft geen inwoner van „Vroonlande" te zijn voor lid, ook de gene die Ud wil worden en ergens „el ders" woont, is heel hartelijk wel kom. Trouwens er zijn verscheidene leden van „buiten-af", 't Is zo'n gezel lig uurtje, U zult er geen spijt van heb ben. Gaarne tot ziens. MIDDELHARNIS Een stel joUge meiden van een van de scholen voor voortgezet onderwijs in M'hamis blijken het op het mutsje van de 59-jarige B. V. uit M'hamis te hebben ge munt. Nu het dhr. V. al enkele keren is overkomen dat de .hem tege- moetfietsende scholeiren hem z'n muts van 't hoofd mepten heeft hiJ de politie ervan in kennis ge steld dat het nu eens geen man is die meisjes lastig valt zoals pas nabij Stellendam gebeurde maar dat het nu meisjes zijn die een man lastig vallen. Totdat hij natuurlijk een keer terug tikt... Een koe die op Rijksweg 18 terecht was gekomen heeft gisteravond laat het leven gelaten toen ze achtereenvolgens werd aangereden door een bus van de fa. van Oeveren uit Zierikzee en ver volgens door de Opèl Kadett van dhr. Jac. Bosland uit Ouddorp. Niemand werd gewond maar de Kadett moest worden weggesleept. De ki"» was eigendom van dhr. J. Ras te Den iSommel. BUSREIS BEVESTIGING EN INTREDE KAND. X X TANIS Er zijn nog plaatsen beschikbaar in de bus die op D.V. woensdag 3 septem ber a.s. naar de bevestiging en intrede van kand. J. J. Tanis te Wageningen rijdt. Opgave uiterlijk t.m. morgen 27 augustus, tel. 01877 - 1947. LANDBOUW EN VEETEELT Weidegras is nog steeds de leveran cier van een hoogwaardig en naar ver houding goedkoop ruwvoer. De behoefte aan meer voer is door de grotere veebezetting nog steeds aktu- eel. Produktief grasland is daarom een noodzaak geworden. Ook nu is het van groot belang er voor te zorgen dat het vee zolang mo gelijk van dit ruwvoer kan genieten. Moet er nu nog stikstof gestrooid worden op grasland en hoe lang moet hiermee worden doorgegaan? Met stikstof wil er in de nazomer ook nog veel gras groeien. Met stikstof strooien kan men gerust doorgaan tot half september, dan is er in het na jaar langdurig weidegras voor de koeien. Een gift van 100-200 kg per ha. Mag- nesamon is voldoende voor weiden, 350- 400 kg per ha. voor maaien. Vooral op wat hoger en droger gele gen grasland kan het de nodige voorde len geven. Benut de kostbare groeidagen door direkt na eUce keer weiden of maaien weer stikstof te .strooien. De voorkant van de folder die fietsenbezitters strain aan het stuur zullen treffen. Een wél uitgedachte actie, ontketend door de Rükspolitie in liet district Dordt, in. samenwerking met een 9 tal Gemeentelijke Politiekorpsen in de wü- de regio zal ertoe moeten leiden dat het ontoelaatbaar grote aantal fietsen diefsallen in de nabije toekomst dras tisch wordt beperkt. Om de actie te doen slagen wordt in de publiciteit met na me de fietsenbezitter aangesproken om dat de vermissing veelal een definitief karakter krijgt juist door de onzorgvul-. digheid van de eigenaar. Verzamelde cijfers hebben uitgewezen dat bij aan gifte van vermissing vrgwel niemand het frame-nummer van zijn vermiste fiets weet te noemen; zelfs kent een enkeling niet eens de kleur Zonder die meest noodzakelijke informatie is het voor de politie volstrekt onmoge-, lijk een gestolen fiets weer terug te vinden Het oplossingspercentage het aan tal gevallen wasirin de fiets weer bij de eigenaar terug komt ligt dan ook niet hoger dan 6°/o en dat is zowel voor de politie als voor de burger een on verkwikkelijk gegeven dat zelfs nega tief werkt op de op de goede verhou ding tussen poUtie en publiek, omdat laatstgenoemden immers hoge verwach tingen hebben over de speurzin van de politieambtenaren. Die willen best, de gisteren ingezette campagne maakt dat alleszins duidelijk maar ook het publiek moet dan aan de slag. 't Gaat zelfs om een miljoenen zaak; in 1978 werd er voor 53 miljoen aan auto's gestolen maar schrikt U niet voor 180 miljoen aan fieten...! Wellicht liggen eilandelijk de cijfers wat gunstiger maar een in '77 ge houden enquête bracht aan het licht dat 7,3"/o van de. bevolking met een fietsendiefstal werd geconfronteerd, een cijfer dat ongunstiger is dan de officieel genoteerde gegevens maar dat de wer kelijkheid dichter benadert omdat ge bleken is dat lang niet alle vermissin gen worden aangegeven. Hoe zou het ook kunnen zolang het gros van de gedupeerden nauwehjks een bruikbaar ,signalement" van ziJn vermiste karretje weet te geven. Met name daarin zal snel verandering moe ten komen, waarbij de poUtie door de verstrekking van een fiets-registratie kaart een belangrijk handje helpt. Ook zal meer ernst gemaakt moeten worden met het op slot zetten van de fiets al biedt dan overigens geen garanüe dat hiJ niet gepikt wordt; in 45% van het aantal aangiften werd verklaard dat de fiets heus op slot had gestaan. De politie heeft een reeks handelingen op het program waaraan vanaf giste ren uitvoering wordt gegeven: ir Op die plaatsen waar een groot aan tal fietsen worden gestald worden posters aangebracht die erop atten deren dat de fiets op slot moet. •k De rijwielhandelaren worden ge vraagd hun klanten biJ aankoop van een nieuwe fiets of bij repara tie een ingevulde fietsregistratie- kaart te geven waarop alle bruikba re informatie voorkomt, •k Een grotere beveiliging van „dief- stalgevoelige" plaatsen waarbij de medewerking van gemeentebesturen onontbeerlijk zal blijken te zijn. -k Het uitoefenen van preventieve con troles waarbij aan het stuur van de gecontroleerde fietsen een foldertje wordt achtergelaten dat al naar gelang de fiets werd aangetroffen complimenteus (op slot) of verma nend (niet afgesloten) is. ■Ar Voorlichtingsacties op de scholen om de jeugd ook meer verantwoorde lijkheidsbesef in dezen bij te bren gen. Men denke niet gering over het aan tal man-uren dat door de onderschei dene politiekorpsen in deze actie ge stopt wordt maar evenmin moet met de tijd onderschatten die tot dusver met de administratieve- afhandeling vaj. aangiften gemoeid is. In één jaar zijn dat in de thans biJ de actie betrokken regio zelfs 14000 man uren waarvoor een betere besteding denkbaair is! Behalve aUe groepen van het district Dordt nemen aan de actie ook deel korpsen in een deel van Utrecht,, N. W. Brabant en Schouwen Duiveland, Tholen en Reimerswaal. Het is de bedoeling dat de aan de actie deelnemende politiegroepen alle aangiften vermelden op een standaard administratie zodat het kan gebeuren dat groep A de fiets terugvindt die in het territoir van groep B ontvreemd werd. De meewerkende korpsen zullen dan ook regelmatig gegevens uitwisse len. De resp. korpsen zullen zo mogelijk vaste mensen aanstellen die zich spe ciaal bezig houden met de bestrijding van fietsendiefstallen. Alhoewel de po litie goede hoop heeft het aantal dief stallen met de medewerking van het pubUek sterk te verminderen, ze heeft 's mensen hardnekkigheid ken nend niet de ülusie dat na vandaag ieder zijn of haar karretje keurig op- slot zal zetten. Vandaar dat na de actietijd die duurt tot 1 december zonder par don verbaliserend zal worden opgetre den. Niet afgesloten fietsen worden dan meegenomen naar het bureau en kim- nen daar, tegen betaling van 7,50 weer worden afgehaald. Het stelen van fietsen zal zo zal de actie leren minder gemakkelijk wor den gemaakt, maar de dief zal ook met zwaardere gevolgen worden geconfron teerd. Met het Openbaar Ministerie is overeengekomen dat een achterhaalde fietsendief er niet meer afkomt met een verbaal maar dat hij gedagvaard zal worden. De gedupeerde kan zich bij aangifte geUjk zgn. „civiel-partij stellen" waarbij de dief ook zal worden aangesproken op de door de gedupeerde geleden schade. Aan de gemeentebesturen sal ge vraagd worden in de Algemene Politie Verordeningen op te nemen dat gestal de fietsen te allen tijde op slot moeten staan. Een kleine actie derhalve, maar dat mag en moet ook wel wanneer men het aantal fietsendiefstallen in den lande op pakweg een half miljoen 's jaars stelt. De politie is er zich terdege van be wust dat de actie tot mislukken is ge doemd wanneer niet het pubUek volle dig instemt en inspeelt op wat van haar wordt gevraagd. De mate waarin deze regionale actie slaagt is bepalend voor de vraag of de campagne een landelijke voortzetting krijgt. Misschien raakt de politie ooit door de kijkdagen heen, die dagen waarop het publiek wordt uitgenodigd te komen kijken of in de aanwezige wir-war van gevonden fietsen zijn of haar karretje terug te vinden is, want ook dat komt bij herhaling voor. Fietsen worden dan wel aangetrof fen maar de eigenaar bUjft door het ontbreken van informatie onbekend, 't Moet en kan gemakkelijk anders, de politie doet daar wat aan,tenminste..., als de grote „men" maar meewerkt. Fietsendiefstallen immers behoren tot de zg. „kleine misdrijven" die vaak al leen maar gepleegd worden als de ge legenheid zich voordoet. De gelegenheid moet de dief ontnomen worden, zo ge makkelijk is dat... Liefhebbers van de Oosterse keuken zullen zich op de drie achtereenvolgen de „HoUe Bolle dagen" te Sommelsdijk (de woensdagen 27 aug. en 3 en 10 sep tember) tegoed kunnen doen aan door Vietnamese kenners bereide loempia's. Die zullen tegen een zeer schappelijke prijs te koop worden aangeboden in een kraam aan de Dubbele Ring. Een zevental Vietnamese vluchtelin gen die In hotel Jacobi verblijven zul len zich daarmee bezig houden. Ze zul len graag zien dat de Hollanders hun loempia's gretig weghappen. De Haringvliet-zwemtocht die voor j.l. zaterdagmiddag op het programma stond het zou de 9e geworden zgn is ten gevolge van de harde wind afge last. De straffe wind zorgde voor een flinke golfslag op het Haringvliet waar om de organisatie het niet verantwoord achtte de tocht door te laten gaan, hoe spytig dat ook was voor de 38 zwem mers die zich hadden opgegeven en de supporters die het evenement graag hadden willen volgen. De tocht zou ditmaal voor het eerst geen oversteek geworden zijn. Alle vo rige keren werden de deelnemers met bootjes naar een plaats naby de Hoomse Hoofden gebracht vanwaar ze de 4 km naar de haven terug zwommen. Ze sta ken daarbij de vaarrichting van de ple- ziervaart over en daarbij ontstonden soms voor de zwemmers gevaarlijke situaties. Dat was voor de organisatoren aanleiding een veiUger route uit te stip pelen, evenals de oversteek 4 km lang maar nu, vanaf het aangelegde strand je naar de Marinesteiger en terug. Nu de tocht moest worden afgelast, zal die in dit zwemseizoen niet meer worden herhaald. De organisatie is te omvangrijk om dat nog te kunnen rea liseren. Spijtig genoeg hadden j.l. za terdag ook een aantal jachteigenaren het laten afweten op wier aanwezigheid in vorige jaren steeds mocht worden gerekend. Men had dan de beschikking over een vloot van zo'n twintig volg boten maar er verschenen er nu slechts acht en dat waren er zelfs te weinig om in de luwte nog een alternatief zwemparcours uit te zetten. SOMMELSDIJK ZANGVER. „ONS GENOEGEN" De Gemengde Zangvereniging „Ons Genoegen" gaat a.s. maandag 1 sep tember haar repetities weer hervatten; aanvang half 8 in „Vita Nova"."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1