Zestienjarig verblijf in een bejaardencentrum Kreatief bezig zijn met naald en draad Engelse organist in IViiddelharnis Periodieke auto-onthouding 1 z Uw huis verkopen TAMBOER Noviteitenshow Woningtextiel in Samen zorgen voor 10.000 kinderen Nieuw graszaad mengsel Veilig per fiets naar school Van onze adverteerders: 3 H 5 6 7 8 9 ]0 GRENSGEVAL Sommelsdijk Bladz. 2 3ILANDEN-NIEUWS' Vrijdag 22 augustus 1980 (vervolg) Wanneer men zo'n reeks jaren daar verblijft, dan doen zich verscheidene voorvallen voor en ook gesprekken die de gedachten van een senior korte of wat langere tijd in beslag nemen. Om nu maar eens iets te noemen krijgt men van ouderen, doch ook van jongere men sen nogal eens de vraag gesteld: lioe bevalt het je daar? In het algemeen, vranneer wij oude lieden deze vraag voorgeschoteld krijgen, dan maken de meesten er zich af met ,,het gaat wel, we kunnen het hier goed vinden". Er gaat niets boven een normaal goed gezins leven, doch als oude mensen tenslotte samen man en vrouw of alleen komen te staan en de last der jaren bij de één meer dan bij de ander, gaat drukken en men over niet voldoende energie meer beschikt om zelfstandig te wonen dan blijft er niet veel anders over om te trachten onderdak te krijgen in een bejaardentehuis. Want ik vermoed dat men het in het algemeen er wel mee eens is, dat het inwonen bij kinderen zoals vroeger, thans nu het generatie- verschil veel meer uiteenloopt, vindt meestal de familie en de senior balan cerend tussen het wenselijke en moge lijke, toch maar beter te trachten sa men of alleen in een verzorgingstehuis intrek te nemen. Is daarmede alles ge zegd? Nee, immers de nogal eens gestel de vraag: „hoe bevalt het je daar?" is amper aangeroerd. Wanneer de vraag komt van de domi nee (pastor) of ook van de directrice/ direkteur of voorzitter van het bestuur dan is of houdt men zich vaak heel tevreden. Zelfs ook meestal tegenover de kinderen en andere familieleden. Want ach, de deur achter hun vroegere leven is nu eenmaal dichtgevallen, een terug is niet goed meer mogelijk. Ik vernam wel eens dat een inderdaad nogal lastige bewoner/bewoonster bij herhaling beklag deed bij de directrice. Tenslotte kwam als antwoord: u is hier vrijwillig ingetrokken, u kunt desver- langd ook weer vrijwillig heengaan. Ja, een bejaardencentrum is een ge meenschap waar samengeleefd moet worden van de leiding, personeel en be woners. Van de leiding wordt veel ge duld en ook van het personeel heel wat verdraagzaamheid gevraagd om de se nioren, die om hun leeftijd zich uit het maatschappelijk en/of kerkelijk leven uitgerangeerd gevoelen, toch welwillend als het kan met hartelijkheid tegemoet te treden. En de bejaarde bewoners, laat men toch zoveel men vermag, trach ten zich zo goed mogelijk aan te passen opdat die samenleving die niet meer weg to denken is uit de huidige maatschap pij, zo soepel mogelijk kan verlopen. Want bedenk dat voor oude hulpbe hoevende lieden ook buiten de huidige verzorgingstehuizen de problemen niet wegblijven. Een bevriende relatie (85) die financieel in goede doen verkeert, wonende in een mooie woning met tuin, garage met auto en bovendien een goe de huishoudster, nl. zo één die niet spreekt over een vijf-daagse werkweek of over meerdere vakantieweken enz., zeide mij eens: „och een oud mens, of hij nu op zichzelf woont of dat hij als u zich met een kamertje in het bejaar dentehuis behelpt, hij heeft het nooit recht naar zijn zin en als oorzaak geldt: het leven is vaak zo doelloos als men na een arbeidzaam en gezinsleven dit komt te missen". Van een andere njan hoorde ik: Niet meer! mijn vrouw niet meer twee kinderen zijn niet meer Handwerken is „in" en dat betekent dus dat ook op de lange zomeravonden ongetwijfeld veel naar de haak- en brei naalden wordt gegrepen. Naast de zo sfeervolle valletjes, gordijnen en sprei en, zullen vele dames vlug even een lek ker warm vest hebben gebreid om toch behaaglijk te genieten van de mooie natuur die Nederland in het algemeen en de Zuidhollandse eilanden in het biy- zonder te bieden hebben. De familie Borgdorff werd reeds ja ren geleden „gevangen" door de moge lijkheden die de toenemende vrije t1jd het hele gezin te bieden heeft. Voorop gegaan door moeder Lucie en onder toeziend oog van vader Piet, vonden ook de zoons Anton en Koos hun draai op de creativiteitsmarkt en drijft het gezin inmiddels gezellige winkels in Sommels- dijk, Den Bommel, Melissant, Schiedam en Dordrecht. Het is goed toeven in zo'n leuke hand- werkzaak, waar de klant nog heerlijk geholpen wordt volgens het principe „alles mag, niets hoeft". Het is de heili ge overtuiging van mevrouw Borgdorff dat de winkelende dames in haar win kels iets proeven van het enthousiasme waarmee het team verkoopsters en ad viseurs hun creativiteitscentrum drijven. Liefde voor het vak is in huize Borg dorff dan ook geen verouderd begrip. In de lange tijd dat „warmte", crea tiviteit of gewoon gezelligheid wordt verkocht, heeft men in Sommelsdijk zowel als in de overige zaken een zo n interessant assortiment opgebouwd dat telefoontjes uit de hele omgeving, ja zelfs vanuit de provincies Brabant en Utrecht, binnenkomen van naaldprin sessen die naar bepaalde kwaliteiten breiwol vragen die niet overal te koop zijn. Men levert er alle soorten Neveda- zowel als Nomotta-brei- en handwerk- garens uit voorraad, terwijl er op het gebied van handwerken een schijnbaar onuitputtelijke sortering kussenpakket- ten, wanddecoraties en tafelkleden zijn uitgestald. Onder het motto „Creativi teit voor naaldprinses en ploeteraar" staan de dames de klanten met raad en draad terzijde. Op de Ho'Ie Bolle dagen zult U de familie Borgdorff aantreffen tussen veel nieuwtjes. Erg interessant is de demon stratie met de voor het eerst op de beurs Kreatief 1980 te Utrecht gedemon streerde revolutionaire knooptech- niek met D.M.C. TAPITOUF. Een hand werk dat U overal kan meenemen. Het bestaat uit afzonderlijke plastic stra- miens die later aanelkaar gezet worden. Een tapijt dat zienderogen vordert met bundeltjes van 50 draadjes ineens. Men zal U graag alle gewenste informaties verstrekken. mijn vrienden zijn niet meer mijn vrijheid niet meer mijn huis heb ik niet meer mijn gezondheid is zo goed niet meer mijn gehoor zo best niet meer mijn gezicht zo goed niet meer mijn lopen zo makkelijk niet meer mijn werk heb ik niet meer mijn geheugen zo betrouwbaar niet meer! En nu zal iedere oude van dagen „dat niet meer" zelf kunnen opstellen of nog Verlengen. Tenslotte zal er onder ieder lijstje ge schreven worden: hij/zij is niet meer. Maar veel mag niet ons deel zijn, als we maar het Bijbelwoord in waarheid mogen nazeggen: Al bezwijken vlees en hart, zo blijft Hij mijn Rots en mijn deel in eeuwigheid. Nogmaals oud-Flakkeeënaar L. W. M. Op uitnodiging van de Stichting Kerk- concerten Goeree-Overflakkee geeft de engelse organist Roger Fisher a.s. zater dag 23 augustus een concert in de Grote Kerk te Middelhamis. Roger Fisher, sinds 1967 organist en „Master of the Choristers" (cantor, koor leider) van de Kathedraal van Chester, studeerde aan de Royal College of Mu sic en in Oxford. De laatste tijd heeft hij zich vooral toegelegd op het con certeren (o.a. in de Ver. Staten en in Frankrijk) en trad hij op als orgeladvi seur. Er zijn diverse platen met zijn spel op het imposante 4-klaviers orgel van Chester Cathedral verschenen met com posities van o.a. Buxtehude, Bach, Re- ger en Rheinberger. Het programma van dit concert is zeer afwiselend. Begonnen wordt met de Pre ludium en Fuga in C van J. S. Bach, waarna de fraaie Chaconne in f van Johann Pachelbel volgt. Deze ciaconna is minder bekend dan de ciaconna ir; d van dezelfde componist maar boeit meer en is veel mooier, mede door zijn toonsoort (f mineur). Vervolgens staan er vijf werken op het programma van Engelse componisten: William Byrd, de Voluntary in F van John Stanley, H. Parry, „Changin Moods" van Christo pher Steel en „Will O' the Wisp" van Nevin. Roger Fisher besluit het concert met de Sonata no. 8 in e van Joseph Rheinberger (1839 - 1901). Het concert begint om 20.00 uur. De toegangsprijs incl. programma bedraa'gt 4,— (scholieren, 65+ en CJP 2,50). In het kader van de aktie tot energie besparing heeft de direktie van een Ja panse autofabriek aan haar werknemers voorgeschreven zich periodiek en wel eenmaal per maand te onthouden van het met de auto naar het werk gaan, maar gebruik te maken van de fiets. Periodieke onthouding dus. Wie niet over een eigen fiets beschikt, krijgt er voor de periodieke energiebesparing een van de onderneming in leen. Beste meisjes en jongens, er zijn dan toch nog enkele brieven met oplossin gen nagekomen. Jammer genoeg nog niet van iedereen. We hopen dat ook ons jeugdhoekje weer normaal kan gaan functioneren nu de vakanties er op zit ten. Het is toch maar erg slordig, al die vakanties, vinden jullie ook natuurlijk. Maar nu zal het wel weer beter gaan. Er is weer veel werk aan de winkel. We gaan daarom direct beginnen aan de nieuwe opgaven. Dat wordt dan AUGUSTUSRAADSEL no. 2 1. letter 2. grootvader 3. plaats waar Abraham zijn zoon moest offeren (Gen.) 4. zoon van Mozes (Ex.) 5. naar deze plaats vluchtten de Midi- anieten (Richt. 7) 6. soort kleding (Ezech. 16 - Ezech. 27) 7. woeker noch dit, mocht men van zijn naaste nemen (Ezech. 18 - Spr. 28) 8. kindermoordenaar (Matth.) 9 zoon van Gad (Gen. 46) 10. Davids opperofficier (2 Sam. 20) 11. letter Op de middelste hokjes van boven naar beneden „een woord". PRIJSWINNAARS Voor een prijs komen in aanmerking: Marleen v. d. Veer Herkingen Anne v. d. Welle Sommelsdijk Leendert v. Wezel Stellendam Anja Mierop Ouddorp De prijzen zullen z.sp.m. worden toe gezonden! OPLOSSINGEN JULIRAADSELS 1. H k O r a r O e r goliath bekoMmerd m a n A s s e a m A z a o N o D 2. J a b e s Abraham A s a f G e h a z i Dura E 1 k a n a Laodicensen I z e b e 1 Ehud Farao Deeg E z a u N e b a t A j a 1 o n „Jaag de liefde na" 1 Kor. 14 la. 3. Kapernaum lAppidoth laNdhoeve eliSchama ptolEmais sahbaLlat zacharlas tachpenEs nazareneR KANSELIER 4. R On Nun D o e g V ij g e n A j a 1 o n A d u 1 1 a m Romeinen Timotheus RONDVAART BRIEFWISSELING Anja Mierop - Ouddorp. Oom Ko is niet op de touristendag geweest Anja, wel enkele keren aan het strand. En daar zag je niet anders dan water, zand enmensen. Toch wel fijn voor een keertje. Ik vind het maar een karige beloning hoor, één cent van 1980. Zijn die dan zoveel waard? Was wel wat laat hé, met je verjaardag! José Koppenaal - Ooltgensplaat. Je hebt nog volop kunnen genieten van de zon José, Het is schitterend vakantie weer geweest, al was het de eerste we ken niet zo best. Jullie hebben wel oen fijn vakantieplaatsje gehad, dicht bij het Veluwemeer. Het is daar wel een beetje anders dan in de „Plaete". Jozina Koppenaal - Ooltgensplaat. Je bent dus niet aan het strand geweest m Ouddorp. Je was er misschien een week je te vroeg, toen was het ook geen strandweer. Je krijgt een poezieversje hoor, het is genoteerd. Er staan er nog meer op de wachtlijst, maar het is nu een beetje te druk. Nog even geduld Jozina! Hannie Grlnwis - Ouddorp. Dat is ook wat Hannie. Je zal een rondvaart ma ken en vastvaren. Veronderstel dat die boot niet meer vlot gekomen was. Was je beslist met een helicopter eraf ge haald. Er is niet mooier als dat je iedere dag kan gaan fietsen. Dan pas kan je genieten van de natuur. Je hebt je dus niet verveeld in de vakantie. André Kastelein - Zeist. Dat vs^as wel erg interessant André, die boottocht over de rivier. Vooral met dat hoge water. Die mensen daar vonden dat niet zo fijn, alles onder water gelopen. Maar een strop hoor! Je hebt dan wel een fijne vakantie gehad zeg. Jammer dat je in Giethoorn geen bootje meer te pakken kon krijgen. Een andere keer beter André! Marina van Rossum - Melissant. Je brief begint met een stralende zon, maar als ik dan verder lees, gaat die zon hele maal verdwijnen. Jammer is dat hé. Je weet nog niet eens of je veel huiswerk krijgt Marina! Maar het is goed dat je er op rekent, dan valt het niet tegen. Want studeren wordt het wel, geloof dat maar. Je bent altijd een trouwe klant geweest van ons hoekje en daarom vind ik het jammer dat je moet gaan stoppen. Oom Ko wenst je de zegen dos Heeren toe op je verdere levensweg en misschien horen we nog weleens wat van Marina? Van harte sterkte hoor! Max van Rossum - Melissant. Dat kan ilc goed begrijpen dat het in het Haring vliet heerlijk zwemmen is. Lekker tris en rustig, schoon water, en een mooi strandje. Het zal daar niet zo druk zijn als in Ouddorp Max. Jammer dat Mari- na er mee stopt. Ik hoop dat jiJ nog maar een poosje mee blijft doen. Gaat het nog goed met het „vee"? ALLEMAAL Het kan weer wel voor van de week. We hopen volgende week verder te gaan met het beantwoorden van de brieven. De nieuwelingen willen we nog even vertellen dat het eens in de maand in zenden is. Dus niet iedere oplossing in zenden, want dat kost immers teveel aan porto! Als de maand om is stuur je de oplossingen van de gehele maand tegelijk in. Je leest wel in de krant als het zover Is, Allen de hartelijke groeten en werk ze! Oom Ko Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld.. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepu bliceerd. OPRECHTE SPENCER Wij kochten een gloednieuwe Spencer piano, maar een pianostemmer vertelde ons, dat die fabriek al jaren over de kop is. Hoe is dat dan mogelijk Het is wel een prachtig instrument. Antwoord: Spencer is een Engels merk, dat tot 1960 gemaakt werd. Maar er blijken ook plakmerken met die naam in omloop te zijn. Dat zijn piano's waarop men gewoon het naamplaatje „Spencer" met een nummer geschroefd of geplakt heeft. Vooral fabrikaten uit het verre oos ten worden wel eens op die manier op gesierd. Overigens blijft het mogelijk, dat de handelaar nog een originele Spencer had staan, die hij niet eerder kwijt kon. Daar het instrument gaaf en goed van klank is en u er geen hals zaak van wilt maken, kunt u er toch wel prettig op spelen. SIEGERKRANZ Toen wij met vakantie in noord- Friesland waren, zagen wij in verschil lende dorpen een krans aan de gevel van een huis hangen. Wat heeft dat eigenlijk te betekenen Antwoord: In „it HeitelSn" wordt o.m. de edele kaatsport beoefend. Wie kaatst moet de bal verwachten en wie het wint krijgt een krans als teken van zijn overwinning. Daar de winnaar echter tijdens zijn dagelijks werk niet met zo'n grote krans om zijn schouders kan blijven lopen, hangt hij die thuis aan de voor gevel. Dan blijft de krans lang goed en kan iedere voorbijganger zien waar de winnaar woont. Tussen twee woonhuizen bevindt zich een pad, dat in de lengte verdeeld is door een ijzeren hek. Dat hek is eigen dom van A, maar op zekere dag ver wijdert B dat hek omdat hij een ver bouwing uitvoert en materiaal moet aanvoeren. Naderhand zet B er houten paaltjes met plastieken draden aan, v/at veel goedkoper is dan een ijzeren hek. Wat moet A nu doen Antwoord: Wij nemen aan, dat het ijzeren hek alleen eigendom van A was en dat het ook op A's grond stond toen B het sloopte. A had natuurlijk meteen de politie moeten waarschuwen toen B daarmee begon. Hij had proces-verbaal kunnen laten opmaken van diefstal, c.q. vernie ling en ontvreemding van zijn eigen dom. Nu dat niet gebeurd is, zal A een lange en kostbare procedure moe ten gaan voeren. Hierbij is de hulp van een advokaat bijzonder nuttig. A zal moeten bewijzen, dat er een hek stond (Is er een foto die dat aan toont Zijn er getuigen en dat ait een bepaalde waarde had. Hij zal van B kunnen eisen, dat die precies het zelfde hek laat maken en plaatsen, dan wel de waarde van dat hek volledig vergoedt. Wanneer A echter niet bewijzen kan dat er een hek stond en dat dit door B verwijderd is, kan hij beter niet aan dit proces beginnen. Hij zal over deug delijke bewijzen moeten beschikken, nu hij de diefstal stil heeft laten gebeu ren. GAS-DOUCHE Tijdens het douchen ruiken wij een gaslucht. Alle gasleidingen zijn gecon troleerd, maar de loodgieter staat voor een raadsel. Antwoord: U bent blijkbaar beiden flinke rokers. Als u van het roken af stapt, is het leed geleden. Wanneer iemand die veel rookt, een douche neemt, ademt hij naast waterdamp ook een extra hoeveelheid zuurstof in die uit het water vrijkomt. Denk aan de brandweerlieden die temidden van de dichte rook kunnen blijven ademen, door hun neus boven de waterstraal te houden. Door die zuurstof worden verrookte longen ietwat schoon gemaakt en dat heeft tot gevolg dat rokers de schone lucht anders ruiken dan niet-rokers. Zij ruiken gas, terwijl dat er niet is. Men noemt dit het rokerssyndroom. Het Rotterdamse woningtextielbedrijf Dehnert Jansen BV is voornemens alle najaarsnoviteiten voor het komende seizoen te presenteren tijdens &&a. spe ciale expositie. Woninginrichters die benieuwd zijn naar de laatste ontwik kelingen op het gebied van gordijnstof fen, vloerbedekking etc, kunnen zich op deze manier dichtbij huis op hun gemak oriënteren omtrent de nieu wigheden welke thans op de markt worden gebracht, waarbij het accent is gelegd op qua kleurbeeld op elkaar af gestemde artikelen. Deja heeft namelijk in samenwerking met de handel en de industrie, een kleurengamma ontwik keld, dat de consument in staat stelt meer eenheid te brengen in het meubel en de overige stoffering. De show loopt van 1 t.m. 5 september en wordt gehou den in het Verenigingsgebouw „Vita Nova" aan de Van Aerssenstraat 5, SCHADUW-AUTEUR Als Louis Davids ter sprake'komt, hoor je steeds dat hij zijn liedjes niet zelf schreef. In mijn encyclopedie staat, dat ze van „een schaduw-auteur" zijn. Maar wie was dat dan En waarom is die tekstschrijver niet beroemd gewor den Antwoord: Louis Davids (de arties tennaam van Simon David) heeft in de beginjaren zelf liedjes gemaakt, o.m. met Maggie Morris (M.S, Whitefoot) met wie hij in de twintiger jaren sa menwerkte en samenleefde, en kocht ook teksten van Koos Speenhoff en Ri- do (pseudoniem van Philips Pinkhoff, echtgenoot van zijn zuster Henriëtte). De meeste zijn echter afkomstig van Jacques van Tol. Dit was een zeer pro- duktieve schrijver, die aan veel uitvoe rende kunstenaar? teksten leverde. Hij schreef o.m. een heel revueboek, waar uit ook tal van amateurs geschikt ma teriaal putten. Tijdens de Duitse bezet ting bleef hij schrijven. Hij leverde zo wel aan de Snip- en Snaprevues alsook aan andere nog optredende artiesten. Het in 1943 door Piet Muyselaar ge zongen liedje „Als op het Leidseplein de lichtjes weer eens branden gaan" is van zijn hand, evenals veel teksten van het zondagochtendcabaret van Paulus de Ruiter, dat via de nationaalsocialis- tische omroep van die jaren de radio luisteraars tot de nieuwe orde trachtte te bekeren. Na de oorlog moest hij we gens collaboratie met de vijand een gevangenisstraf ondergaan, maar on dertussen schreef hij alweer liedjes voor artiesten die de bevrijding bezongen. Hij werkte toen onder diverse verschillende pseudoniemen, omdat zijn eigen naam bezoedeld was. Voor de Snip- en Snaprevue was dat bv. Jip Feldman en voor de herrezen Vara leverde hij als Bram van Staveren (zonder te zeggen wie dat werkelijk was) o.m. anti-Duitse parodieën op zijn eerdere pro-Dultse werk voor het tij dens de oorlog zo gehate duo Keuvel en KlessebesToen Jacques van Tol op 25 juli 1969 op 72-jarige leeftijd over leed, bleken zo'n veertien auteurs hun werk voor vele uiteenlopende artiesten te stakenVan een groot aantal was niet eerder bekend, dat zij schuilnamen van deze auteur waren. MORIELJES In een receptenboek lees ik, dat „mo- rieljes" zo lekker zijn bij een bepaalde schotel. Maar wat zijn morieljes voor kruiden Antwoord: Dat zijn eetbare padde stoelen, officieel Morchella esculenta genoemd, met een bol- of kegelvormige hoed die er als een spons uitziet en een korte dikke steel. Ze -groeien in het voorjaar en worden gegeten in room- sauzen en bij speciale vleesschotels. In andere kookboeken wordt de Franse benaming morilles gebruikt. Terwijl miljoenen mensen in deze we reld hongerlijden, waaronder veel kin deren, hebben wij elke dag overvloed. Voor velen in het Westen is het nog steeds de grootste zorg er zelf zo goed mogelijk af te komen. Met de weten schap, want ieder kan dit weten, dat elke dag velen door ondervoeding ster ven. Gelukkig is er ook de andere zijde. Door middel van financiële adoptie worden thans via Woord en Daad 10.000 kinderen geholpen. Dit betekent voor kinderen in Guatemala, Nicaragua, In donesië, Haïti, India en andere landen elke dag voldoende voedsel, goede kle ding en onderdak, maar vooral Christe lijk onderwijs. Naast de gezinnen zijn er ca. 500 scholen, verenigingen en diaco- niën, die deze zo hoognodige hulp mo gelijk maken. De kosten zijn 35,per maand. Door het grote aantal vrijwilligers, die ons werk landelijk steunen, kan tot heden het onkostencijfer zo laag wor den gehouden, dat 32,50 aan het kind ten goede komt. Hopelijk gaan nog ve len dit goede voorbeeld volgen, want nog vele kinderen hebben onze hulp dringend nodig. Inlichtingen voor financiële adoptie: Stichting Woord en Daad, Postbus 560, 4200 AN Gorinchem Tel. 01830 - 32550. of: J. Slot, Rembrandtlaan 10, 3941 CH Doom. Tel. 03430 - 4103. In verband met de tienduizendste in schrijving hopen we dit feit te herden ken in een speciale dienst op D.V. 13 september in de Grote of St. Laurens- kerk te Rotterdam. Het programma Is als volgt: Opening: ds. A. Beens uit Sommelsdijk, voorz. St. Woord en Daad Meditatie: ds. P. Beekhuis uit Noorde- loos, 2e voorz. St. Woord en Daad Ds. Point du Jour uit Haïti brengt groeten over van sponsorkinderen uit zijn land. Sluiting: ds. H. Hofman uit Gorinchem. Medewerking wordt verleend door: De Oud Geref. Zangver. Vox Humana te Krimpen a. d. IJssel, o.l.v. L. van Wuyckhuyse sr. Het Chr. Pelgrimsmannenkoor uit Rotterdam, o.l.v. Bernard Verboom Hoofdorgel Wim v. d. Panne Transeptorgel Adriaan Verhoef Trompettist A. Kuystermans Aanvang 19.30 uur; deur open 19.00 uur. Toegang vrij. Degenen die van veraf komen en van een plaats verzekerd willen zijn, kunnen dit opgeven t.m. 6 september. Tel. 010 - 846690 of 520614. Uw plaats blijft dan gereserveerd tot 19.15 uur. LETTERSPEL Wii kochten zo'n letterspel, maar het is niet prettig als je steeds verkeerde letters hebt en wemig Nederlandse woorden kunt vormen. Zelf bijmaken staat klungelig. Wat te doen Antwoord: U hebt blijkbaar een En gels spel, dus met veel T's, H's en Y's. Nu kunt u wel afspreken dat de Y voor onze IJ mag worden gebruikt, maar in derdaad zit u dan altijd met een tekort aan E's en N's die in 't Nederlands va ker voorkomen. Sommigen plakken (zelfklevende) eti- ketjes met mooi getekende Nederlandse letters over het teveel aan overtollige Itters. U kunt er ook die handige wrljf- letters voor gebruiken. Maar 't fraaist is het, als u een keuze doet uit de keurig gedrukte voorraad letters van een tweede doos. Omdat u steeds met de buren speelt, die het zelfde spel bezitten en met het zelfde euvel tobben, raden wij u aan deze spe len samen te voegen en zolang wat let ters opzij te leggen. KARAF REINIGEN Hoe kan ik een vuile karaf, die ik op de rommelmarkt kocht, schoon krij gen zodat ik hem zelf kan gebruiken voor vruchtensap Antwoord: Met azijn of met citroen sap, dat u enige uren in de karaf moet laten staan. Flink naspoelen met lauw water. Wilt u de glazen karaf mooi blinkend krijgen, dan nog eens om spoelen met koffiedik. CHINESE KIMONO Ik kreeg een mooie Japanse kimono cadeau. Er zijn Japanse letters in aan gebracht, die ik voor u natekende. Is dit soms een wasvoorschrift? Antwoord: De letterlijke vertaling luidt: Gemaakt in Tai-wan. Uw kimono komt dus niet uit Japan, maar van het naburige eiland Formosa, dat ook wel met Nationalistisch China werd aange duid. VLISSINGEN - ROODESCHOOL Als ik de trein neem van Vlissingen naar Roodeschool, hoeveel kilometers spoor ik dan? Antwoord: Via Rotterdam CS., Utrecht en Amersfoort met doorgaande treinen langs de meest gebruikte route legt u precies 420 km af. In deze moeilijke tijden voor de vee houder is een efficiëntere bedrijfsvoe ring erg belangrijk. Een van de moge lijkheden daarvoor is het verkorten van de stalperiode door te zorgen dat men in het voorjaar eerder gras heeft. Daar voor werd enkele jaren geleden een nieuw mengsel ontwikkeld met de naam Vroege Weide. Dit mengsel is in 1976 voor het eerst in de preiktijk ingezaaid en over het algemeen is men nu, 4 jaar later, nog erg tevreden over deze per celen. In de jaren die volgden hebben talloze veehouders het mengsel inge zaaid. Het is hun gebleken dat het meng sel in het voorjaar gemiddeld 1 tot 2 weken eerder gras geeft. Nu in de prak tijk bewezen is dat het mengsel goed voldoet, is het belangrijk dat de vee houder hiervan kennis neemt. Het heeft vrij lang geduurd voordat er een goed vroeg grasmengsel ontwik keld was, omdat het probleem van de smakelijkheid opgelost moest worden. Vroege rassen schieten namelijk eerder door, waardoor de kans op beweidings- resten toeneemt. Bij Vroege Weide is dit probleem opgelost doordat het voor eoVo bestaat uit vroeg tetraploid Engels raaigras. Tetraploide rassen zijn op een speciale wijze gekweekt en blijken sma kelijker te zijn dan gewone rassen. Hiervoor is een aantal oorzaken aan te wijzen: 1. ze zijn veel minder gevoelig voor kroonroest; 2. ze hebben een hoge verteerbaarheid; 3. in het najaar worden ze niet zó slap; 4. vaak hebben ze een iets hoger sui kergehalte. Als gevolg hiervan wordt dit mengsel door het vee zelfs beter opgenomen dan de gangbare blijvend grasland mengsels zoals bijv. BG 3. Vroege Weide is zeer geschikt om te maaien voor stalvoedering of voor voe derwinning. Maar ook voor beweiding is het erg geschikt. Het is dan wel be langrijk om steeds tijdig in te scharen. Tenslotte is het door zijn sneUe begin- ontwikkeling ook erg geschikt voor het doorzaaien van grasland. Deze maand beginnen de scholen v/eer aan hun nieuwe cursusjaar. Veel kinde ren gaan voor het eerst naar school of naar een verderweg gelegen school. Een zeer groot aantal kinderen gaat per fiets naar schook Voor velen van hen is dat gaan per fiets ook nagenoeg de enige mogelijkheid om de school betaalbaar te bereiken. Vooral op het platteland zijn scholieren op de fiets aangewezen, omdat het openbaar vervoer ontbreekt of onvoldoende frequent is. Ouders ma ken zich vaak zorgen over het feit dat hun kinderen dagelijks op de fiets aan het verkeer moeten deelnemen. Dat is be grijpelijk, maar fietsen hoeft niet onvei lig te zijn als je het maar attent en niet spelend doet. Daar ontbreekt het nogwel eens aan. Stuur uw kind vooral niet met een slecht onderhouden fiets de straat op; besteed zorg, tijd en geld voor al aan kinderfietsen. Leer de kinderen hoe zij zich in het verkeer moeten ge dragen en kies samen met hen een vei lige route uit. Begeleid hen per fiets als zij een nieuwe route moeten rijden. Fiets van tijd tot tijd eens een keertje mee om te zien hoe het gaat en om te zien waar u hen vooral op moet wijzen. Er is hier over een boekje verschenen dat alle ouders met klem kan worden aanbevo len. Het in de serie Pietsotheek versche nen boekje „Goed en veilig fietsen". Hierin alles over verkeersregels, goed verkeersgedrag, de juiste maat fiets etc. Met speciale hoofdstukken over kinde ren op de fiets. Door overmaking van 7,90 op postgirorekening nr. 234567 kan dit boekje worden aangevraagd bij de stichting: Fiets! in Amsterdam. wordt er wijzer door, uw kinderen be- veiligder.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 6