HmbreeMse l BRILJANT" Middelharnis sloeg vleugels uit naar Zierikzee I 'Vi'^ ^^S^ t ViALLË 52e jaargang iSfVZEEL Vrijidag 22 augustus 1980' No. GHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEKRDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond KRAKERS EN RECHTEN voor (Me jéhahetAl 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD Op Flakkee meer bouwvakkers en metaalbewerkers werkloos ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦V i BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal t OOK OP VRIJDAGAVOND GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 MIDDELHARNIS TELEFOON 01870 EEN DAGJE STRAND IN OUDDORP Een zucht stijgt op uit „Ae belastingbetaler'' 9f Jong en ondernemend als ze zijn, zijn dhr. en mevr. Leemans van juwe- liersbedrijf „Briljant" uit Middelharnis in hun zakelijke aktie nauwelijks te stuiten! Het is zeven jaar geleden dat ze op Flakkee hun entree maakten en nadien is het steeds excelsior gegaan. Een forse uitbreiding van het Middelharnisse moederbedrijf, een fraaie vestiging aan de Stel- lendamse Voorstraat en nu staan ook in Zierikzee de Schouwenaars en de vele toeristen met de neus tegen een „Briljant" vestiging gedrukt, neergestreken in het pand pal naast het historische Gravensteen waarin voorheen juwelier Jae. Mourer vele klanten trok. 25 augustus start jaarlijkse KOLLEKTE voor de kankerbestrijding RUDEN QP LPG... JAC. OE 6AST WOORD EN DAAD Goeree - Overflakkee POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAli ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het recht om te kunnen wonen, om een dak boven je hoofd te hebben zal een ieder aanspreken. Wonen behoort immers tot de eerste levensbehoeften. Door de eeuwen heen heeft de mens heid getracht daarin te voorzien. Grot ten, tenten, plaggenhutten, het zijn alle vormen van behuizing waarmede onze voorouders getracht hebben zich te be schermen tegen de krachten in de na tuur. Vandaag zijn we dergelijke primitie ve woonvormen ontgroeid. We bouwen in veel veredelder vorm een dak boven ons hoofd. De eisen die we stellen aan het wonen zijn tegelijkertijd opge schroefd. Het bezit van centrale ver warming is al bijna geen luxe meer, terwijl het bezit van een douchecel min of meer heel gewoon gaat worden. Toch Uggen de jaren dat we onze wo ningen moesten verwarmen met een pot- kachel niet zover achter ons. Ook de zinken teil voor de zaterdagse wasbeurt zal velen nog in het geheugen liggen. Met die ontwikkeling hebben we he lemaal geen moeite. We vinden die ver beteringen noodzakelijk en daarmede eigenlijk helemaal vanzelfsprekend. Het naar die toestanden terugverlangen zou ook dwaasheid zijn. Het komt in nie mand zijn hoofd op. Een ander verhaal is dat daarmede ook de kosten van het wonen zijn gestegen. Meer gestegen dan velen lief is. Die kosten leggen een steedis groter beslag op ons budget. Om een uitweg daarin te vinden zijn we in de naoorlogse jaren er toe over gegaan om door een uitgebreid stelsel van subsidies de kostprijs van de wo ningbouw kunstmatig laag te houden. Het gevolg daarvan was dat het over grote deel van onze woningbouw, voor al in de laatste jaren meer een kwestie was van het beschikbaar zijn van sub sidie, dan een kwestie was van het vol doen aan de vraag. Daarbij worden we vandaag gecon fronteerd met de nare bijkomstigheid dat we door die ingrijpende subsidiering in de woningbouw het verband tussen kosten en opbrengsten zijn kwijtgeraakt. We weten eigenlijk niet meer, althans we beseffen het niet, wat eigenlijk het realiseren van het recht op wonen ons kost. Daarom hebben de krakers iiiet hele maal ongelijk wanneer ze vandaag een betaalbare woning eisen. Ze sden im mers niet anders. Allerlei groepen in onze samenleving doen niet anders dan roepen om een betaalbare woning. Waar bij dan weer meer gekeken wordt naar wat wij willen betalen, dan wat de wo ning kost. Doen de krakers iets anders? Ze bekommeren zich ook niet over de kostprijs van hetgeen ze verlangen. Zo zouden we door kunnen gaan met het opnoemen van allerlei zaken, die wij verlangen. Nu moet niemand denken, dat dit een pleidooi wordt om de krakers en de kra kersbeweging acceptabel te maken. Geen sprake van. De wijze waarop ze hun eisen wUlen doordrukken, verraadt een mentaliteit, die niet acceptabel is. Want wie niet meer voor de wet zwicht is een revolutionair. Wil onze democratie behouden blijven, dan moeten we tegen het revolutionaire karakter van de kra kersbeweging blijven optreden, op straf fe van ondergang. Maar we kunnen de krakers en de door hen gekoesterde mentaliteit echter niet van ons los zieru Christelijke ouders weten wat ze hun kinderen bij hun geboorte meegeven. Een hart waarin de geest der revolutie woont. En wanneer die geest der revo lutie in him latere levensjaren door breekt dan behoeven we ons daarover niet te verwonderen. Veel meer moeten we ons verbazen wanneer dat in onze kinderen niet het geval is. We willen maar zeggen, dat we als ouderen met onze steeds hogere eisen en verlangens de weg hebben vrijgemaakt voor het geen in de krakers openbaar komt. Ver spreidt ons voorleven als christenen zo veel reuk van Christus dat we met recht en reden van de krakers een andere le venswijze en mentaliteit mogen ver langen? Waneer het terecht veroordelen van de kraakbeweging niet gepaard gaat met het herwegen van onze eigen levens stijl en verlangens schieten we ons doel voorbij. Hun ontworteling heeft diepe oorzaken. Hét Ref. Dagblad schreef terecht: Is hun (van de krakers) mentaliteit een gevolg van de misdaad der vaderen, die God bezoekt in de kinderen, zoals de Tien Geboden ons voorhouden? Dan be tekent dat dat wij als ouderen ons ge bogen hebben voor andere goden, dan de God van hemel en aarde. Want dat is daar dan ook weer onlosmakelijk aan verbonden. Het is toch wel een vraag om eens over na te denken. VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS-TEL. 01870-25t8 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau De grotere werkloosheid in juli 1980 t.o.v. juU vorig jaar toen 237 mannen, nu 285 blijkt voornamelijk te worden veroorzaakt door de meerdere aantallen bouwvakkers en metaalbewerkers. Stonden vorig jaar juli 41 bouwvak kers en 31 metaalbewerkers als werk loos ingeschreven, dit jaar juli zijn dat er resp. 72 en 47. In totaal staan al in Middelharnis 285 mnl. werkzoekenden geregistreerd, naast de genoemden o.a. 25 man landbouwpersoneel, 7 uit de ho reca, 19 man'kantoorpersoneel, 39 losse arbeiders en 35 uit „overige beroepen en alg. diensten. De werkloosheid onder vrouwen blijkt t.o.v. juli vorig jaar ook drastisch te zijn toegenomen, toen 143, nu 209 waaronder 108 jongeren beneden de 19 jaar. De verdeling onder de vrl. werkzoekenden: 6 kapsters, 57 handels- en 12 horecapersoneel, 30 kantoorkrach ten, 11 uit het onderwijs, 36 uit de soc. geneeskundige sector, 22 huishoudelijke 2043 INGEZONDEN: Het was al jaren geleden dat we in Ouddorp aan het strand waren geweest. Nu zou het er dan eens van komen. Het weer kon niet beter zijn. Na weken van stromende regen, weken waarin je de zon niét te zien kreeg, eindelijk weer om er op uit te trekken. Bijzonder druk was het nog niet op het strand. Het was ook opeens zulk mooi weer, en daar had men niet op ge rekend. Naar we hoorden waren veel mensen huiswaarts getogen. Mensen die een huisje hadden ge huurd, maar het niet meer zagenzitten. Dat moet je niet uitvlakken hoor. ledere dag maar regen en dan met kinderen tn een huisje. Maar... ze waren net wat te vroeg vertrokken. Nu kon men zich heerlijk laten bruinstoven op het strand. Liggend üi het zand, of lui in een mee gebrachte klapstoel. Het water nodigde velen tot een frisse duik. Want fris was de zee inderdaad. Logerende vakantiemensen waren per fiets strandwaarts getogen. Wat is er heerlijker dan op zo'n tweewieler door Ouddorps dreven te kruisen? Veel aangenamer dan in zo'n gloeiend blikken ding, dat we auto noemen. Par keerproblemen héb je ook niet. Een rij wiel laat zich overal neerzetten, hangen of liggen. In een laantje, heerlijk in de schaduw van bossages, staat een fiets voortreffelijk. Het op slot zetten kost niet zoveel tijd en garandeert de bezitter, straks, na de ötrandgenoegens, het geliefde ros weer te kunnen bestijgen om zich naar het wachtende huiselijke comfort te bege ven. Die dag was dit echter niet het geval. Wij hadden ons heerUjk aan het strand genesteld. Zomaar heel rustig zitten zit ten, kijkend naar het gewriemel van spartelende, surfende of vissende men sen. De meegenomen koffie of frisdrank deed zich goed smaken. Er is echter overal een tijd van en zo werd het voor velen, zoals ook voor ons ty<i om op te stappen. Het was nog een heel geklauter duin op en duin af, dijk op en dijk of! Vooral als je er al zoveel kilometers hebt opzitten op de leeftijd, wel te verstaan. Dan trek je niet meer zo snel op. Maar straks in ons stalen ros konden we weer wat bij komen. Het zou wel warm zijn, want zo'n stalen viervoeter kun je nu eenmaal niet in zo'n schaduw rijk laantje stallen. Dat is een nadeel van zo'n vervoermiddel. Zo kwamen we bij het koele laantje. In het laantje verbolgen „strandbe- zoekers", wielrijders(sters). De fietsen stonden er inderdaad, en heerlijk koel. Alleen zat er geen lucht in de banden. Bij alle ter plekke ge stalde rijwielen ontbrak het aan slechts één ding en dat was lucht. En dan geen „luchtspuit" bij je te hebben en dan kilometers van de bewoonde wereld verwijderd te zijn! Eén troost was er dan nog. Een mevrouw deelde haar ervaringen mee van vorig jaar, op deze zelfde plek. „Vorig jaar", zo vertelde zij, „hadden wij ook onze fietsen hier neergezet. Nieuwe fietsen wel te verstaan. Bij te rugkomst bleken vele rijwielen te zijn ontdaan van beslist noodzakelijke on derdelen o.a. stuui:, zadel, ventielen. Handpompjes krom gebogen, lagen er bij. Zadels en sturen links en rechts in de bossen of boompjes. Je zou er bij staan huilen. Je zou het haten hier weer te komen". Inderdaad meer dan erg. Wij stapten in ons gloeiende vervoer middel. Een poosje het portier open en toen ging het. Maar onze gedachten wa ren bij hen, die met him vervoermiddel aan de hand enkele kilometers moesten lopen. Dat was het einde van de zo feestelijk begonnen stranddag. Van het mooie fietstochtje. Wij namen uit Ouddorp nog een kos telijk maaltje vis mee. Ter gedachtenis! Echter niet van blijvende aard. 't Was toch wel een leuke dag geweest. Voor ons althans! Maar je vraagt jezelf wel af: wat heb je nu aan zulke grap pen! Wie heeft daar nu wat aan? Moed willig een andermans eigendom ver nielen. En wat doe je er aan? Weet U het? Het is meer dan erg! En dat is het! hulpen 25 losse krachten en 10 uit ove rige beroepen. De geregistreerde vraag naar arbeidskrachten is matig, naar mannen en vrouwen slechts 100 in to taal. In het maandelijks overzicht, ver strekt door het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Spijkenisse zal voortaan geen aparte vermelding meer worden ge maakt van mnl. en vrl. werkzoekenden. Dat is een gevolg van de „Wet geUjke behandeling mannen en vrouwen" die op 15 maart in werking trad. De inde ling naar mannen en vrouwen zal der halve voortaan achterwege blijven. Nauwelijks is er een belangen- of ge- interesseerdengroep die geen eigen pe riodiek heeft, welnu, de belastingbeta ler kan voortaan zijn hart ophalen aan de inhoud van „De Belastingbetaler", gehuld in een zwarte omslag waarmee de stemming al wordt verraden, vol strekt in mineur. De samenstellers van de Stichting Comité Vermindering Be lastingdruk verklaren met nadruk geen oproerkraaiers te willen zijn noch enige politieke bedoeling na te streven maar stelling te willen nemen tegen het dief achtige in de belastingheffing. Zij zul len blijven aandringen op vereenvou diging van bet belastingsysteem zodat dat voor ieder begrijpelijk wordt en de strijd die ingezet wordt zal gericht wor den op een verlaging van de nijpende belastingdruk door verspillingen te voor komen. I „De Overheid moet weer het besef bijgebracht worden dat- ze in dienst staat van het volk en het volk niet tn dienst van de Overheid", zo wordt ge argumenteerd. Er moet en zal zo wil de Stichting een eind gemaakt wor den aan de verlakkerij waaraan de Overheid zich overgeeft. Ten voorbeeld wordt genoemd de berichtgeving in een landelijk ochtendblad in grote op maak van een belastingverlaging terwijl in dezelfde krant, in kleiner kader, melding wordt gemaakt van de verhoging van motorrijtuigenbelasting. De leek denkt werkelijk een belasting- voordeeltje te pakken, wat het Rijk dan 100 mUjoen zou kosten, maar de verho ging motorrijtuigenbelasting levert de Staat 163 miljoen op!!! Het blad „de Belastingbetaler" staat bol van schrijnende voorbeelden over de heffing van Onroerend Goedbelas ting, milieubelasting, successierechten, e.a. „Wij komen op voor een land, be roemd, omdat het altijd gevochten heeft voor dé vrijheid, dat nu alleen maar weer gezond gemaakt kan worden door een vermindering van de belastingdruk in de ruimste zin van het woord. Een belastingdruk die opgelegd wordt aan het gehele volk door een overheid die nooit genoeg heeft en steeds maar weer wegen probeert te vinden om aan m.eer geld te komen voor een ongebreidelde zucht naar financiële middelen en er daarom de oorzaak van is dat de Neder landse economie ziek, ja zelfs doodziek is. Niet arbeiders of werkgevers zijn er de schuld van dat het ons slecht gaat of nog slechter zal gaan als niet ingegre pen wordt. Nee, de enige echte schuldige in ons ongezonde, verziekte belasting klimaat waardoor investeerders vluch ten en anderen bij voorbaat wegblijven om ook maar één enkele rooie cent in ons kleine landje te investeren is juist die hoge belastingdruk, opgelegd door de moderne uitbuiter van onze tijd: de Overheid", zo wordt in de brochure ge zegd en dat Ujkt duidelijke taal. De Stichting vraagt massale steun van Dhr. Leemans trof die aanbieding in het vakblad en hij haakte er vaardig op in waarna de huur snel was gesloten. Hij bevindt er zich op onbekend terrein maar temidden van een bekend publiek waarvan velen de weg naar het Middel harnisse bedrijf al hadden gevonden en tot wie „Briljant" nu een fünke stap dichter gekomen is. voor aankoop van een of meerdere stukir van de vele schoonheden uit het „Briljant" assorti ment waren de Zeeuwse klanten al ge komen, maar zeker ook voor het laten uitvoeren van reparaties aan sieraden, klokken en horloges. Horloges worden in het Stelléndamse atelier gerepareerd en binnen een week weer terugbezorgd. Het is waarschijnlijk dat daar onder de kundige leiding van de bedrijfsleider een Vietnamese horlogemaker zal ko men te werken, een van de vluchtelin gen die sinds november vorig jaar in motel „Oostduin" zijn gehuisvest. In de Zierikzeese vestiging onder de ogen van twee concurrenten zal „Briljant" een zelfde assortiment voe ren als in de beide andere bedrijven, bijzonder smaakvol en scherp in prijs. Dat laatste is mogelijk doordat via de eigen groothandel wordt ingekocht ter •distributie over de Flakkeese en Zierik zeese zaken en een aantal aan „Bril jant" verwante bedrijven in het noor den van het land. In Amsterdam werkt zelfs een eigen diamantslijperij. Met het Zierikzeese fiUaal hebben de „Leemannen" grote plannen. Wanneer alles volgens plan verloopt komt het pand t.z.t. in eigendom waarna de win kelruimte een aanzienlijke vergroting zal ondergaan waarbij dan ruimte be schikbaar komt om accenten te leggen op o.a. de werkelijk unieke sortering wand- en halklokken. „Als je Nederland vergeUjkt met de Verenigde Staten, dan is Amerika be slist niet alléén het wonderland waar doktoren alles op het terrein van de kankerbestrijding kunnen presteren. Ne derland is net zo ver. Ons land staat bv. vooraan met de behandeling met rönt genapparatuur. Met elektronen- en neu tronenbestralingen wordt druk geëxpe rimenteerd. Nederland loopt zeker niet achter wat chirurgie betreft. De bestrij ding met medicijnen heeft de laatste tijd een grote ontwikkeling doorge maakt. Kortom: een piatient hoeft niet voor een speciale behandeling naar Houston in Amerika te gaan. Men kan hier net zo goed worden behandeld". Deze uitspraken doet Prof. Dr. E. Lopes Cardozo, tot 1 jimi 1980 waar nemend direkteur van de Stichting Ko ningin WiUielmina Fonds, in het april- nummer van de KWF Nieuws Brief. Goede geluiden om te horen. Maar aan de andere kant staat toch het getal van bijna 30.000 slachtoffers per jaar. Kan- AUTDfiAS APMMniUR Is vriendelijk voor het milieu en ook voor uw portemonnael Vakkundige inbouw van da- ze veiNga apparatuur ver zorgt Vlane-deeler Koftewaegie, Dirksiand TeW. 01877-1122. haar doelstelingen. Voor 25,of meer per jaar ontvangt men 6 nummers ven „de Belastingbetaler" en steunt men het werk van de Stichting. Het adres: CVB, Overeind 85, 3998 JD Schalkwijk. Bedrag overmaken op gironr. 4153394 t.n.v. CVB te Harderwijk. ker is nog lang niet overwonnen en kankerbestrijding is meer dan ooit hard nodig. Opbrengst vorig jaar 9 mUjoen Dit jaar wordt de koUekte voor do kankerbestrijding gehouden van maan dag 25 augustus tot en met 7 september. In heel Nederland bellen in die twee weken bijna 100.000 kollektanten huis aan huis aan. Elk jaar hopen al deze vrijwüligers dat de opbrengst die jaar weer hoger zal zijn dan vorig jaar. En wonder boven wonder lukt dat ook steeds. Vorig jaar wat de opbrengst ruim 9 miljoen gulden, een rekord in het bestaan van het KWF. De koUekte voor de kankerbestrijding heeft de hoogste opbrengst van alle kol- lektes in Nederland. Het is niet alleen een ere-zaak maar vooral bittere nood zaak omd at vol te houden. Dit jaar is er een extra reden om méér aan de kankerbestrijding te geven. Koningin Wilhelmina 100 jaar geleden geboren De grondslag voor de kankerbestrij ding in Nederland werd gelegd door Ko ningin Wühelmina. In 1948 bestemde zij 2 miljoen gulden het nationaal geschenk bij gelegenheid van haar gou den regeringsjubileum voor de kan kerbestrijding. Op 31 augustus herdenken we de dag dat Koningin Wilhelmina 100 jaar ge leden werd geboren. Is het geen goede reden om loyaal en royaal te zijn? Het geld is nu nog net zo hard nodig als toen Koningin Wilhelmina haar eerste bijdrage en daarmee het startsein voor het werk van het KWF gaf. Je kunt en mag er niet omheen Het Koningin Wilhehnina Fonds heeft niet voor niets de leuze: „Je kunt en mag er niet omheen". Eén op de vier Nederlanders sterft aan kanker. In 1978 overleden ruim 17.500 mannen en ruim 12.000 vrouwen aan deze vreselijke ziekte. Longkanker eist steeds méér slacht offers. Niet alleen onder mannen maar tegenwoordig ook onder vrouwen. In 1978 stierven hieraan 6.749 mannen en 577 vrouwen. Dordtse klanten in de Zierikzeese vestiging van het Middelharnisse bedrijf. Op D.V. 11 oktober houden wij een zangavond in de Ned. Herv. Kerk te Dirksiand. Op deze avond starten we een grote actie voor het project: Scholenplan Haitti. De bedoeling is dat Goeree en Overflalikee het geld bijeenbrengt voor de bouw van twee eenvoudige scholen op Haïti. Wij willen de ambtsdragers der di verse kerkgenootschappen, de leiding en leden van de chr. jeugdverenigingen en belangstellenden vragen deze avond al vast vrij te houden, ledereen is harte lijk welkom. Wij kunnen niet zonder uw hulp! Over het programma en het project wordt u nog nader-geïnformeerd. We hebben al 4220,gekregen voor ons project. Een Stelléndamse familie realiseerde dit bedrag door verkoop van ijs en vis op de Delta Flora. Wij bedan ken deze familie hartelijk. Indien anderen een gift willen geven, stort u deze dan op gironummer 22252 van Rabobank Stellendam met vermel ding van het banknumer 361313772 ten name van Stichting Woord en Daad, Goeree en Overflakkee. Het comité W D Maar ook borstkanker is een gevrees de ziekte. Eén op de 13 vrouwen loopt kans er ooit in haar leven mee te ma ken te krijgen. Elk jaar sterven meer dan 2.500 vrouwen aan borstkanker. Dit jaar 30 miljoen nodig Vorig jaar heeft het Koningin Wühel mina Fonds met zo'n 25 miljoen gulden de kankerbestrijding in ons land kunnen financieren. Dit jaar is een bedrag van 30 miljoen gulden nodig om allerlei op gezette projekten door te laten gaan. Dat geld gaat naar onderzoek naar nieuwe behandelingsmethoden. Het is nodig voor betere voorlichting van de patient, maar ook van zijn omgeving. Daarnaast komt de zorg voor de patient meer en meer centraal te staan. Van sommige kankersoorten kunnen we zeggen dat meer dan de helft van de patiënten geneest. Bijvoorbeeld leu kemie, de ziekte van Hodgkin, borst kanker, baarmoederhalskanker. Wel de gelijk vooruitgang dus, maar het onder zoek moet verder gaan. We zijn er nog lang niet. Hoe kimt U helpen? Wie vindt dat de kankerbestrijding een zaak is, die steun verdient, kan op twee manieren meehelpen: - Meedoen aan de koUekte als de KWF- kollektant aan de deur komt. Ieder maakt voor zichzelf uit wat hij of zij wil geven. Ieder bepaalt voor zichzelf wat hem of haar de kankerbestrijding waard is. - Lid worden van de Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds. Deze Vereniging telt nu al meer dan 620.000 leden. Dat moet dit jaar 700.000 worden. Lid worden is heel eenvoudig. De minimum kontri- butie is 5,per jaar. Een kaartje of briefje naar het Koningin Wilhel mina Fonds, Antwoordnummer 3183, 1000 TL Amsterdam, is voldoende. Postzegel plakken is niet nodig. Op de envelop vermelden: „Lidmaatschap 1980". Men kan zich ook bij de kol- lektant als lid van het KWF melden. Of even bellen naar het Koningin Wilhelmina Fonds in Amsterdam: te lefoon 020 - 72 60 00.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1