nndere plaats voor banken aan het Plaatse Weespad Reparatie nodig aan - gerestaureerde - molen Den Bommel De val van Bergen beheerder/ster vervdng(st)er Ml RAAD OOSTFLAKKEE PvdA waarschuwt „De Jeugd pikt het niet l" |üw huis vericopen TAMBOER NI EUWS uit de kerlcen DEROZEBOOM Haringstand neemt sterk toe GOEDEREEDE RAAD OOSTFLAKKEE De glascontainers icomen er aan „Eiianden-nieuws" Abonneert U op yyEiianden-nieuws" "VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 .^ILANDEN-NIEUWS" Dinsdag, 19 augustus 1980. Wie mocht denken dat het verplaat sen van twee gemeentelyke banken van de ene- naar de andere kant van de straat zo simpel is heeft in de donder dagavond te Ooltgensplaat gehouden raadsvergadering anders kunnen leren. Die verplaatsing leek de oplossing voor het gezin Braber aan het Plaatse Wees pad dat duidelijk overlast ondervindt van de jeugd die zich lawaaierig pos teert op de banken pal voor haar wo ning. Aan de overzijde van de straat wacht een ongebruikt grasveld, maar niet ieder raadslid wilde aan die ver plaatsing toegeven; een deel van de. PvdA fractie vindt dat er eerst eens gepraat moet worden met de jeugd, „want", zei dhr. Poortvliet: „die pikt het niet wat er gaat gebeuren De verplaatsing van de banken is ech ter een wijs besluit van het College waarvan de voorzitter, burg. v. d. Harst, de overlast persoonlijk heeft waargeno men. Het College kent tot haar zorg de „vrijheid en veiligheid van wegen" en zich dat realiserend was de verplaatsing zo moeilijk niet. Trouwens..., hadden de banken er niet meer mogen staan nadat ze al twee jaar geleden werden weggehaald. Het bleef ongenoemd wie voor de her plaatsing verantwoordelijk is maar feit is dat de fam. Braber de banken weer aantrof toen ze enkele weken geleden van vacantie terug kwam. Op z'n vacantieroUetje knipte dhr Braber gelijk maar een foto van de avondlijke bedrijvigheid op en nabij de banken; de grotere dorpsjeugd met brommers en auto's en die foto voegde hij toe aan de brief die hij het gemeen tebestuur stuurde. Zoals gezegd, B en W hadden al tot verplaatsing besloten maar de raads voorzitter vond het best als de raad er alsnog het zijne over zei en dat gebeur de. Dhr. G. W. J. Poortvliet (PvdA) deed er haast dramatisch over toen hij „die mensen" (kennelijk de fam. Braber, red.) opriep zich te realiseren dat ze zich tu iende op de hals gaan halen omdat de jeugd door verplaatsing van die baïi- ken immers hun trefpunt, juist agres sief zal worden gemaakt „Met verwijdering bereiken we geen oplossing van het probleem maar wordt de ellende voor hen die er wonen alleen maar groter. Het is beter eerst met die jongens te praten, maar dat wordt niet opgebracht en in de plaats daarvan wordt er demonstratief met een camera gezwaaid liet dhr. Poortvliet verwij tend horen. Overigens was hij er voorstander van de jeugd te verbaliseren wanneer haar gedrag daar aanleiding toe geeft... Spr. vond trouwens, dat dhr .Braber het voor een deel aan zichzelf te danken heeft door een strook plantsoen aan zijn voortuin toe te voegen. „...Of ze van een bekeuring dan niet agressief zouden worden.,.", merkte dhr. V. d. Boogert (VVD) op. Voor hem lag het helemaal voor de hand de banken naar de overkant van de straat te ver plaatsen, temeer omdat ze op de huidige plaats helemaal niet meer terug had den moeten komen nadat ze twee jaar geleden waren weggehaald, niet om zoals van gemeentewege werd gesugge reerd te worden opgeknapt maar toen al op verzoek van dhr. Braber. Dat was precies hoe ook dhr. J. van Dam (SGP) er over dacht. Ook hij ver baasde zich over de terugkeer van de banken waaroor het er nu een onhoud bare toestand, ja een troep geworden is. Dhr. van Dam waarschuwde tegen een moraal niet handelend op te treden uit angst dat de jeugd het misschien niet pikt. Overlast moet worden weggeno men, was zijn overtuiging en daar wenst hij graag aan mee te werken. Verplaatsing had ook alle instemming van dhr. L. Hokke (PCP) die het ook ongepast" vond de huidige situatie, pal voor de deur van de fam. Braber voort te laten bestaan terwijl er aan de an dere kant van de straat een geschikt terrein ligt. Ook dhr. Moerenhout (CDA) appri- cieerde de z.i. al erg gemakkelijke op lossing. In zijn beantwoording verklaarde de raadsvoorz. er diep van overtuigd te zijn dat er wel degelijke sprake is van overlast. Verplaatsing van de banken zou de situatie een heel eind verbeteren en dhr. v. d. Harst meende dat de jeugd dat zelf ook zal beamen. In plaats van het „benauwde hoekje" van nu komen de banken op een royale ruimte, vrij gekomen door de sloop van de school- woning. „Als de jeugd dan zo'n verbetering niet pikt getuigt dat van een bewus, recalcitrante houding", meende de voor zitter, dat overigens van de Plaatse jeugd zeker niet verwachtend. Weth. Kroon deed ook nog een duit in het zakje, anders trouwens als de voorzitter dat had gedaan. Hij verklaar de groot bezwaar tegen de verplaatsing naar de overzijde te hebben omdat je zag 'm denken eh... de bocht dan nog moet worden verruimd en er mis schien weer van anderen bezwaren ko men als de jeugd daar auto's gaat par keren. Dhr. Poortvliet bleef erbij dat de overlast wat overtrokken wordt. „Wan neer de scholen weer draaien is er 's avonds niets meer aan de hand; met verplaatsing wordt een precedent ge schapen „Al duurt een overlast dan maar 6 vacantieweken in een jaar, dan nog mo gen we dat niemand aandoen", vulde dhr. V. d. Boogert nog aan en zo werd de discussie afgerond. De banken worden verplaatst, dat was duidelijk. Onbegrijpelijk dat de PvdA fractie daar zo moeilijk over deed; zo'n inspanning is een betere zaak waardig. NED. HERV. KERK Beroepen te: Meerkerk en Papen- drecht W. Riphagen te Westbroek; Wou- brugge kand. W. Koelewijn te Brakel. Bedankt voor: Ede J. Maasland te Bameveld. Bodegraven: Wegens vertrek naar Werkendam, nam ds. P. Droogers af scheid van deze gemeente met Ps. 138 2 en 3. Benoemd tot: geestelijk verzorger der Philidelphia stichtingen te Nunspeet ds. L. van Nieuwpoort te Huizen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te: Zoetermeer J. Ulehake te Huizum; Veenendaal (als miss. pred.) K. Verlind te Haren. Aangenomen naar: Zoetermeer J. Ulehake te Huizum. GEREF. GEMEENTEN R-'-oepen te: Kalamazoo A. Vergunst te Veen. Juuueum: Ds. A. Elshout te Slikker veer, staat 25 jaar in het ambt. Hij werd 23 augustus 1923 geboren en op 8 september 1955 te Utrecht als predikant bevestigd. In 1961 vertrok hij naar Scheveningen en in 1967 naar Artesia (U.S.A.) In 1969 ging hij naar Kalamazoo en in 19'74 deed hij intrede in Slikkerveer. Nog onlangs heeft ds. Elshout enkele maan den in Nigeria gewerkt voor de Zen ding, daartoe tijdelijk door zijn gemeen te afgestaan. is een bejaardencentrum te Sint Philipsiand. In verband met promotie van de huidige funktionaris ontstaat per 1 september a.s. de vakature van Funktie-inhoud: De beheerder/ster is belast met de algemene leiding van het bejaardencentrum, bestaande uit een hoofdgebouw, alsmede 32 bejaardenwoningen. Tevens draagt hij/zij zorg voor een optimaal welzijn van de gehuisveste bejaarden, waarbij het accent ligt op een begeleidende en signalerende taak. Ten aanzien van de taakuitoefening geldt, dat betrokkene 4 1/2 uur per dag effektief werkt waaronder schoonhouden van het hoofdgebouw. De resterende uren van het etmaal worden vervuld in zgn. beschikbaarheidsdienst. Ook weekenddiensten zijn van toepassing. Gedurende 20 weekenden per jaar, alsmede gedurende afwezigheid en vakantie is vervanging geregeld. Funktie-eisen: Onze gedachten gaan uit naar kandidaten die ervaring hebben met bejaardenwerk. Honorering: Het salaris zal naar leeftijd en ervaring worden vastgesteld. Aan het complex is een dienstwoning verbonden. De maande lijkse huur bedraagt, inclusief stookkosten, water en boiler- huur, f 300,—per maand. Per genoemde datum is er tevens plaats voor een die gedurende 20 weekends per jaar, alsmede gedurende vakantie en afwezigheid de beheerder/ster vervangt. Ook met betrekking tot deze funktie gaan onze gedachten uit naar kandidaten, die eerder met bejaarden hebben gewerkt. Informatie over genoemde funkties wordt verstrekt door de huidige beheerster, mevrouw A. Bakker-van de Vegte, telefoon (01677)6 20. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de afdeling Personeelszaken van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen "Zeeland", Postbus 100, 4330 AC Middelburg. Het ziet er naar uit, dat de weigering van enkele E.E.G. lidstaten, om ook in 1980 aan de Nederlandse Noordzee-vis- sersvloot een kwantum haring toe te wijzen, zich ook op andere wijze gaat wreken en nieuwe schadelijke gevolgen voor de Noordzeevisserij op tong en ka beljauw zal hebben. Want nergens in de dierenwereld geldt misschien zo sterk het eten of gegeten worden. De kabeljauw achtervolgt en vreet de garnaal, maar de haringscholen vreten in de paaigebieden de eieren en larven van de kabeljauw, de schol en de tong en dat de laatste jaren de schol tong- en kabeljauwvangsten gunstig waren, was mede te danken aan de mi nieme hoeveelheid haring, die de laatste jaren als gevolg van overbevissing voor kwam. Nu is echter ieder het er wel over eens, dat de haringstand zich drastisch aan het herstellen is en dat voor 1981 op 600.000 ton Noordzeeharing mag wor den gerekend. Al deze gegevens heeft het R.I.V.O. vrijgegeven, tevens geeft men gunstige verwachtingen voor de Noordzee kot tervisserij in de naatse toekomst. Uit de onderzoekingen bleek, dat de jaarklas sen 1979 voor tong, schol en kabeljauw zich gunstig heeft ontwikkeld, terwijl ook de jaarklasse 1978 vrij sterk is. Maar dit zal van de jaarklassen 1980 ■en 1981, gezien de toenemende haring stand, misschien niet kunnen worden gecontinueerd. SINT ANNALAND Aardappelveiling van vrijdag 15 augustus 1980. Doré eerste soort 0,24 - 0,25; Doré tweede soort 0,21; Doré apart 0,15 - 0,17; Doré drielingen 0,11 - 0,22; Doré kriel 1,36 - 1,38. Lekkerlanders f 0,27. Gloria eerste soort 0,24; Gloria tweede soort 0,23. Bint jes 0,18 - 0,21; Bintjes bonken 0,26 - 0,27. Eigenheimers 0,27 - 0,28. Flaminga 0,16. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer 235 ton. ------O------ Begin koorrepetities. Vrijdag 22 augustus a.s. hopen we D.V. weer te be ginnen met de repetities van het jeugd- en gem. koor van de Chr. Zangver. „Goedereede". De tijden zijn evenals vo rig seizoen jeugdkoor half zeven; ge mengd koor half acht. We zouden het fijn vinden, als we met een flink aantal nieuwe leden het sei zoen aan kunnen vangen. Komt u daar om gerust eens langs om te kijken, te luisteren ofgewoon mee te zingen. START ZATERDAGAVONDWERK GOEDEREEDE Na enkele weken rust hopen we za terdag 22 augustus a.s. weer te begin nen met het zaterdagavondwerk. Ben je 13 jaar en ouder, en wil je de zaterdagavond op een fijne wijze, met jongeren van je eigen leeftijd doorbren gen, kom dan gerust eens kijken. Elke zaterdagavond van 19.00 uur tot 22 00 uur in het zondagsschoolgebouw bij de kerk in Goedereede. Zaterdag 22 augus tus beginnen we als start 's middags om 16.00 uur. Zorg dan dat je met de fiets aanwezig bent. Er zal ook een „warm/ koude" maaltijd gebruikt worden. Tot ziens! Toen de raad van Oostflakkee j.l. donderdag de „bankenaffaire" (elders in dit nummer verhaald) eenmaal ach ter de rug had werd de rest van de agenda in snel tempo afgewerkt. De raad was trouwens incompleet door de afwezigheid van de heren Troost (PvdA) Breeman (SGP) en de Goey (VVD) al willen we allerminst beweren dat de genoemde drie voor de gebruikelyke langere duur van de vergaderingen verantwoordelük zouden zqn M.b.t. de op handen zijnde grenswij ziging waarbij het gebied rondom het Hellegatsplein bij de Provincie Zuid- Holland komt (nu is het nog Brabant) attendeerde dhr. Luijendijk (PvdA) op de wenselijkheid daar regelend op te treden, vooral waar het gaat om be- bezoekers van de strandjes die nu in veelheid de autoweg oversteken. Ook dacht dhr. Luyendijk dat de ge meente, wanneer de strandjes eenmaal tot haar grondgebied behoren, oplet tend moet zijn m.b.t. de kwaliteit van het water. De enkele jaren geleden gerestau reerde molen van Den Bommel mag niet meer draaien omdat er aan het molen- mechaniek gebreken zijn geconstateerd die eerst verholpen zullen moeten wor den. Op kosten van de gemeente, de eigenaresse van de molen, maar de raadsvoorziter maakte duidelijk dat bij Monumentenzorg om subsidie zal wor den gevraagd. De Molenstichting zal om advies wor den gevraagd, bij welke mededeling dhr. Moerenhout er geen twijfel over liet bestaan over de waarde van zo'n advies zijn twijfels te hebben, temeer omdat een van de heren van deze Stichting er m.b.t. de molen van Achthuizen ook al ver naast gezeten had. Twijfels alhoewel nog niet zo di rect uitgesproken bestaan er ook over de functionering van de Schoolbe geleidingsdienst en dhr. Poortvliet PvdA drong bij het College dan ook aan op een rapportering waaruit het „practische belang" van Oostflakkee hij deze Stichting zou worden beschouwd. De raadsvoorz. zegde toe een en ander voor te leggen aan het hoofdenconvent vanwaaruit destijds ook met klem van redenen op aansluiting bij de School begeleidingsdienst is aangedrongen. Dhr. L. Hokke verklaarde ook prijs te stellen op een nader rapport omdat ook volgens hem het voorliggende jaarver slag nogal wat vragen oproept. Er gingen een aantal onderwijszaken en grond aan- en verkopen vlot onder de hamer door waarna weer een stagna tie optrad bij het voorstel tot benoeming van een vertegenwoordiger in de raad van bestuur in oprichting van de Ge meenschappelijke regeling Natuur- en recreatiegebied de Grevelingen. Burg. V. d. Harst stond als Ie op de voordracht waarna dhr. C. L. M. de Wit als waar nemer volgde. Tegen de laatstgenoemde candidatuur had de PvdA fractie bedenkingen. Om die te argumenteren wees dhr. Poort vliet op de door weth. de Wit in een eerdere vergadering geuite weerzin te gen deelname van de Gemeente aan het Haringylietschap, waaruit dhr. Poort vliet distilleerde dat weth. de Wit tegen het principe van een Schap is in welk geval het hem niet juist leek zo iemand namens de gemeente in een Schap af ',e vaardigen. „Ik sta weliswaar niet te trappelen van ongeduld, maar wanneer de ge meente mij afvaardigt zal ik me voor lOO"/» inzetten", Uet dhr. de Wit weten waarna hij van meerdere zijden bijval kreeg voor zijn bewering dat het ene Schap het andere niet is. Bij de gehouden stemming bleek dhr. V. d. Harst alle 10 de stemmen te heb ben, dhr. fie Wit kreeg er 7 en dat was eveneens voldoende. Glascontainers. De raad ging geheel accoord met de plaatsing van glascontainers in elk van de dorpen. Daarmee wordt bereikt dat het glas niet meer in het milieu terecht komt terwijl er zelfs sprake is van een jaarlijks voordelig verschil van ruim 4000,— omdat het glas niet meer met de vuihiiswagen meegaat en er derhalve minder vracht wordt aangeboden. Dhr. Poortvliet nam de gelegenheid waar nog eens te wijzen op het door hem beweerde nut van een gemeentelijk mededelingenblad, waarop dhr. Hokke zo vriendelijk was te wijzen op de aan wezigheid van twee verslaggevers van de eüandelijke kranten, die zoals te doen gebruikelijk voor de verspreiding van het nieuws zorg dragen. Overigens kon de voorz. verklaren dat het mededelingenblad er binnen niet al te lange tijd zal komen. Een nieuw aan getrokken ambtenaar is met de vulling ervan belast en deze heeft zijn eerste „wankele schreden" alvast gezet. „Een prachtig bericht, want we zochten dringend naar vulling" erkende de voor zitter. Voorts ging de raad zonder kik accoord met de concentratie van de vleeskeuringskring Goeree Overflakkee met die van de Hoekse Waard West en Voome Putten-Rozenburg en werd ten slotte een crediet van 120.000,— be schikbaar gesteld voor de plaatsing van een mobiel noodlokaal bij de Openbare lagere School „Het Startblok' 'te Oude Tonge. telt duizenden abonnee'* en wordt op Goeree-Overflakltee to Koed al« bul«-aan-hida geleaenl THOLEN Braderie. De Thoolse Middenstand houdt woensdag 20, donderdag 21, vrij dag 22 en zaterdag 23 augustus een bra derie. De Thoolse Wandelunie organiseert 23 augustus voor de 20e maal haar Mossel- tochten met de daaraan verbonden Dor- pentocht. In deze week viert de voetbalvereni ging Thoolse Boy's haar 20-jarig bestaan met een uitgebreid feestprogramma. Het comité Ronde van Tholen organi seert 22 augustus een wielerronde waar bij de rijwieltoerclub De Fuik zal zorgen voor wegafzetting en verdere werk zaamheden op de dag van de koers. De E.H.B.O. afd. Tholen gaat op 23 augustus mosselen verkopen voor de aanschaf van een oefenpop. De jeugd krijgt zaterdag van 10 tot 12 uur een eigen speciale kinderbraderie. POORTVLIET Gouden jubileum. Het echtpaar J. W. Hage - P. C. v. d. Male hoopt don derdag 21 augustus zijn 50-jarige echt vereniging te vieren. OOLTGENSPLAAT Anjerfonds schonk jeugdwerk 3237,Het bestuur van de Stichting Sociaal Cultureel Vormingswerk Oost flakkee, afdeling Jeugdwerk Ooltgens plaat kreeg van het bestuur van het Anjerfonds Zuid-Holland bericht, dat betreffende de aanvraag om subsidie, ten behoeve van aanschaf van een in ventaris, een bedrag van maximaal 3237,is toegekend. De leiding van ge noemd jeugdwerk heeft dit bedrag van het Anjerfonds, waarvan mr. M. Vrolijk commissaris der Koningin in Zuid-Hol land voorzitter is, in grote dank aan vaard. OOLTGENSPLAAT Onderwyzer benoemd. Met ingang van 18 augustus j.l. is benoemd als on derwijzer (6e leerkracht) aan de Chr. Nat. School „De Hoeksteen", de heer A. W. Zonnenberg te Werkendam. Historisch verhaal uit het jaar, 1572 door JAAP DE KORTE Den Hertog's Uitgevery Utrecht 39 Maar nu zal ik je vertellen wat er in zo'n klooster voorvalt. Wat ik nu ga ver tellen heb ik zelf van mijn moeder ge hoord. Eens, toen Maria, zo heet mijn tante, een bevel van de abdis weigerde, werd zij op een bed gelegd en daaraan stevig vastgebonden. De marteling die nu volgde was vreselijk. Door verschillende nonnen werd zij geslagen en geschopt. Sommigen spuw den haar in het gelaat, daarbij ijverig geholpen door de abdis. De touwen waarmee de arme stakker was vastge bonden snoerden haar zo diep in het vlees, dat het bloed er uit liep. Deze marteling duurde een kwartier. Daarna lieten zij haar alleen in de kamer achter. Daar heeft ze meer dan twee uur gele gen en vreselijk veel pijn geleden. Ein delijk werd zij, nadat ze de abdis be loofd had niet meer te zullen zondigen, losgelaten. Dit is slechts één geval. Er zijn er nog veel meer te noemen, maar dit wordt door mensen die niets van het kloosterleven afweten, niet geloofd. Ma!ar als men zoiets zelf heeft meege maakt, is het toch geen wonder dat men de roomse kerk verlaat en de hele san- tekraam de rug toekeert. Kort nadat mijn tante het klooster verliet, heeft ook mijn moeder de kerk vaarwel ge zegd en ik ben er altijd blij om geweest dat ik zelf niet rooms ben opgevoed". Geert heeft bealngstellend naar zijn makker geluisterd. „Het is bijna niet te geloven", zegt hij, „maar het zal toch wel waar zijn wat je me vertelde. Het is anders schandalig zoals dat roomse gespuis de wetten voorschrijft! Ze moesten allemaal wor den opgeruimd! Het zijn geen mensen die zoiets doen; Het lijken wel beesten. Het is verschrikkelijk om een v/eerloos meisje zo te mishandelen!" „Dat is het", antwoordt Klaas uit de grond van zijn hart. „Mijn tante draagt er nu de littekens nog van. Maar je hebt toch zelf ook wel gezien hoe de ge vangenen uit het Cellebroedersklooster er uit zagen. Die stumpers droegen de naamloze ellende op het gelaat. Ze wa ren uitgehongerd. Dat is toch ook een bewijs dat ze het er lang niet best heb ben gehad". Geert knikt bevestigend. „Ik ben blij dat ze goed overgekomen zijn", zegt hij. Een tijdlang rijden ze nu weer zwijgend voort. „Een heerlijke tocht", verbreekt Klaas de stilte. „Het lijkt trouwens wel of de mist iets dichter wordt. We mogen wel oppassen dat we de weg niet kwijtra ken". „Zolang we de hoofdweg volgen zal het wel meelvallen", meent Geert. „Ik ben hier overigens goed bekend hoor. Het zal niet zo lang meer duren of we zien het water van de Schelde. We zijn hier dicht bij Condé. Gek dat we nog niets ontdekt hebben van Graaf Lode- wijk en zijn mannen, Ik had ze hier toch..." „Halt!" Geert heeft geen tijd om zijn zin uit te spreken. De geuzen schrikken en grij pen naar hun wapens. Vanachter een oude, vervallen schuur die aan de rechterzijde van de weg staat, is een man midden op de weg gespron gen. Zijn musket houdt hij dreigend op de ruiters gericht, die inmiddels moeite doen hun wild geworden paarden in be dwang te houden. De dieren zijn hevig geschrokken en steigeren wild. „Laat uw wapens waar ze zijn!" ge biedt de man. „Bij de minste verdachte beweging schiet ik!" Hij schijnt te menen wat hij zegt, want reeds glijdt zijn vinger langs de trekker van zijn musket. „Sakkerloot, nou nog mooier", bromt Geert. „Wie zijt gij vreemdeling?!" bijt hij de man toe. „Wat gaat u dat aan?" beantwoordt deze Geert met een wedervraag. „Wie geeft u het recht om een paar kooplui zoals wij zijn, op zo'n zonder linge wijze de weg te versperren?" snauwt Geert. „Dat recht geeft mij mijn bevelheb ber", is het antwoordt. „Maar daar hebt u ook verder niets mee te maken. Zeg eens, wie zijn jullie?" „Nou nog gekker", moppert Geert. „Nu wil je onze namen ook nog weten. Ik ben aan een vreemdeling niet ver plicht mijn naam te noemen". Het hele geval begint de driftige geus danig te vervelen. „Ik beveel u uw naam te noemen!" kommandeert de man die nog steeds zijn wapen op de beide ruiters gericht houdt. „Ik geloof overigens wel dat we vrienden zijn", laat hij er gemoedelijk op volgen. „Mijn naam is Klaas de Rüyter", zegt Klaas die begrijpt dat ze met een schild wacht van graaf Lodewijk's leger te doen hebben. „Dat is in orde! En dan is uw naam Geert Lammers?" „Inderdaad!" antwoordt Geert. Hij kan slecht verkroppen dat ze op deze wijze begroet worden, maar hij begrijpt nu ook wel dat ze In goede handen zijn. „Neemt u mij niet kwalijk dat ik zoeven wat wantrouwend was", veront schuldigt hij zich. „Men kan niet voor zichtig genoeg zijn". „Ik kan het me best voorstellen", antwoordt de schildwacht die inmiddels zijn wapen heeft laten zakken. „Volg mij maar, dan zal ik u bij de graaf brengen". De geuzen nemen hun paarden bij de teugel en volgen hun gids. Langs een wirwar van kronkelende bospaadjes ko men ze eindelijk bij de tent van de graaf. Voor de ingang staat een soldaat op post. „Hier zijn twee mannen uit Bergen", voegt de schildwacht zijn makker toe. „Breng ze even bij de graaf, dan ga ik weer terug naar mijn post". Meteen verdwijnt hij in de nevel. „Wie kan ik bij de graaf aandienen?" vraagt de schildwacht" die voor de tent zijn wachte klopt. Geert en Klaas noe men hun namen waarna de soldaat in de tent verdwijnt. „Ze liggen hier goed verscholen", fluis tert Geert zijn makker in het oor. „Ze hadden geen beter plaatsje kun nen uitzoeken", meent Klaas. „De gra..." Verder komt Klaas niet want de schildwacht is reeds terugge keerd en valt hem in de rede. „De graaf verwacht u reeds", zegt hij. „U kunt naar binnen gaan". De geuzen stappen de tent binnen. De ze wordt slechts flauw verlicht door een brandende fakkel die op een ruwe hou ten tafel prijkt. Een grote landkaart be dekt bijna geheel het overige van dit sober meubelstuk. Er omheen zit een viertal officieren, diep over de kaart ge bogen. Geert en Klaas nemen hun hoeden van het hoofd en wachten eerbiedig af. Een der officieren kijkt op van de kaart en neemt de binnengekomenen op lettend op. Daarna staat hij op van zijn zitplaats en drukt de beide vrienden hartelijk de hand. Het is de graaf zelf die dit doet en de anderen volgen on middellijk zijn voorbeeld. „Neemt plaats mannen", nodigt de graaf vriendelijk. „Jullie zijn prachtig op tijd", vervolgt hij. „Is de tocht goed verlopen?" „Uitstekend, Excellentie", antwoordt Klaas. Maar op het zelfde moment dat hij dit zegt wrijft hij zich met een pijnlijk ge laat over zijn rug. Een der officieren merkt het. „Zeker niet gewoon aan een paarden- rug?" vraagt hij lachend. „Nu, dat schikt nog wel", meent Klaas. „We hebben nogal hard gereden", voegt hij er verontschuldigend aan toe. „Jullie zult zeker wel een flinke bo terham lusten?" vraagt de graaf. „Als ik eerlijk mag zijn, wel graag", antwoordt Geert lachend. Ook zijn mak ker heeft wel trek en weldra zitten ze gezellig te eten en laten zich de boter hammen met spek goed smaken. Als ze verzadigd zijn begint graaf Lodewijk hen vragen te stellen. Aan de hand van de landkaart wijst Geert hem de weg die ze moeten volgen om zo on opvallend mogelijk Bergen te bereiken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 2