lerac r PRirSITHA AG Uw huis verkopen Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS» Vrijdag, 15 augusiu- 1980. Duivensport ;/!:^:«jjra Als het moment van de waarheid naakt en het melkerslegioen trilt van verwachting, dan sleept fondspecialist A. Deijkers te Heiningen parasol en stoel naar zijn stekkie om zijn fond- kleppers te zien arriveren. De rusteloos heid die vele duivenliefhebbers bevangt als de vogels moeten aankomen is hem geheel vreemd. Zijn zenuwen zijn evenals die van zijn miarathonvliegers van staal. Hij moet dan zijn hokken sluiten want het is meermalen voorgevallen, dat hij al wachtend op de duiven in slaap viel en- wakker werd geroepen door buur man Oostenrijk als er een duif op de klep landde. Op de laatste fondvlucht van dit jaar, Bergerac, was dat niet het geval. Hij zag zijn zwarte „2480184", een zesjarige doffer van die gloeiendhete 812 KiM klapwiekend naderen, even de valplank aanraken en dan weer wegwezen. Een vaste gewoonte van deze duif als hij in supervorm is, zich dan verschuilend op de TV mast om toch bij het eerste aan roepen snel naar de baas te komen. He laas stond deze vroegkomer slechts in afdelings en clubverband, zodat de na tionale eer Deijkers ontgaat. De 71 jarige fondvedette vindt het een lastige bezigheid om op andere plaatsen te gaan tnkorven en daardoor mist zijn zwarte luchtridder de kans om als eerste nationale westbrabant- duif te worden vermeld. Bejaard echtpaar speelt nog vol ambitie met de duiven. De prestatie is er niet minder om, maar dat is niet vreemd meer bij Deij kers die na 1960 het ene na het andeig fondsucces heeft aaneengeregen. Al vanaf zijn achtste jaar speelt hij met de duiven en altijd was de wens om over een hok oersterke fondkleppers te kunnen beschikken. Die droom werd in 1960 werkelijkheid. Opgenomen in het ziekenhuis te Roosendaal kwam hij op zaal in kontakt met Jac. v. d. Boo- gert, de streekvedette op de fond in de zestiger jaren. Voor een vriendenbedrag verhuisde een jong uit het „Polshorloge" en de oude rode Placke Kuipersdoffer naar Heiningen. Het beestje werd door zijn gedrag alras het „goei" gedoopt en was de basisduivin voor een stam fondklep pers die altijd goed zijn voor een top- klassering en volle poules. Beresterke beesten die ook de bloed stroom voeren van de oude Ligtenberg- dulven, want op de totaalverkoop van deze Steenbergse crack nam Deijkers voor „veul" geld een koppel eieren mee en daar heeft hij nooit spijt van gehad. Door ruiling kreeg hij ook nog een Steenbergse van Kampenhout en mot te versmaden iets uit het oude doffertje van van der Wegen. Met deze beste bronnen die hij voor de fond kon aanboren heeft hij nu al jaren voortgedaan en niets meer hoeven 9. een land genoemd in het boek Es ther 10. vader van één der moordenaars van koning Joas (2 Kon. 12) Als alle woorden goed zijn ingevuld, vormen de letters op de beide kruisjes- lijnen, van boven naar beneden gelezen, een naam van de Heere Jezus, en tevens wat die Naam betekent. .T A -R T a T^ N Hallo jongelui, het is dan weer zover dat we moeten gaan schrijven. De vakanties zijn ach ter de rug, en nu is het weer aanpakken. Het zal de eerste tijd niet meevallen. Want vakantie houden dat bevalt de meeste mensen nogal goed, al is voor velen de vakantie in het water geval len. Als het goed Is zijn er voor jullie allemaal grote veranderingen gekomen. Hetzij dat je in een andere, hogere liilas bent gekomen of op een andere school. Dat zal even moeten wennen. Velen die de lagere school hebben verlaten, moe ten nu op de fiets of met de bus in een andere plaa.ts naar school. Maar jullie zijn allemaal heerlijk uit gerust en bruin gestoofd, dus kunnen jullie best een stootje hebben. Ik wil allen die mij een mooie kaart hebben gestuurd hartelijk danken. Ik was er erg blij mee. Toch nog aan oom Ko ge dacht. Erg fijn hoor Zelfs uit het buitenland nog kaarten ontvangen. Oom Ko is niet zover weg geweest. Heeft het maar binnen de landsgrenzen gehouden, maar toch een fijne vakantie gehad. Ach, daar hoef je niet zover voor van huis hé. Van jullie hoor ik nog wel hoe de va* kanties zijn verlopen. De brieven komen anders maar heel slecht binnen hoor. Vandaar dat er de ze keer nog geen oplossingen worden vermeld. Hoop volgende week meer brieven in bezit te hebben, dan kan dit alles worden afgewerkt. Maar we gaan nu weer werken, hebben voldoende vrije tijd gehad. Het is nu weer mooi tijd voor hen die ook met ons hoekje willen meedoen. Er zijn ook weer enkelen afgezwaaid, en ons hoekje moet toch op peil blijven. Waar blijven de klanten Allen die kunnen lezen en schrijven mogen mee doen. Er zijn mooie prijzen te winnen, en veel tijd gaat er echt niet in zitten. We zullen het maar afwachten. Hier dan het nieuwe raadsel. AUGUSTUSRAADSEL No. 1 Op 9 augustus is jarig geweest Anja Mierop, Molenweg 23, 3253 AM Oud- dorp. Het is wel wat laat Anja, maar het is een beetje uit de hand gelopen met de vakantie van oom Ko. Ondanks dat, van harte gefeliciteerd met je ver jaardag. We wensen je toe dat de Heere je nog vele jaren deze dag mag doen herdenken. Ook namens de raadselvrienden en vriendinnen hartelijk gelukgewenst, en vanzelf ook je ouders. Ik hoop dat je nog vele kaarten mag ontvangen van de raadselmakkers al is het dan achteraf. En wat je nagekomen briefje betreft, je buurinncen is vun harte welkom hoor X X •X X X X X X X X X X X X X X X X X X 1. beambte die over Davids klein vee was gesteld (1 Kron. 27) 2. nakomeling van Efraïm (1 Kron. 7) 3. een merk; waarmerk (Openb. 9 en Rom. 4) 4. één der eerste inwoners van Jeru zalem, nakomeling van Juda (1 Kron. 9) 5. zoon van Rehu (Gen. 11) 6. zich iets in de slaap voorstellen (Jo zef o.a.) 7. rivier in Damaskus (Naaman) 8. geurig kruid dat veel wordt ge bruikt (wordt afgeraden) Ter kennismaking hier nog de foto van Pieter van Moort uit Nieuwe Tonge. Zijn verjaardag werd reeds eerder door gegeven, maar ook al in verband met de vakantie was er geen mogelijkheid m.eer de foto af te drukken. BRIEFWISSELING Ina Hoogesteger - 's Gravenpolder: Ja Ina, daar in Overloon is het inder daad meer voor jongens. Het is wel de moeite waard er eens te kijken. Als je de oorlog hebt meegemaakt, spreekt het je meer aan. Maar leeuwen naast de auto, dat is nou net niks voor mij. Zie al genoeg leeuwen en beren hoor Marjoleen de Visser - Middelhamis: Dat was dan een brief uit Katwijk aan Zee, maar de inhoud viel voor een deel niet mee. Je rapportcijfers mogen echter wel gezien worden Marjoleen. Dat kan echt niet beter hoor. Als je dat zo zou kunnen houden, ook als je straks bij het hoger onderwijs komt, dan sta je wel aan de kop. Kan me goed voor bijhalen om toch met de allergrootsten mee te kunnen. Ook de huidige Berge- racwlnnaar is zo'n kweekprodukt. Hij heeft zijn kunnen van geen vreemden want de vader vloog in 1973 de 7e na tionaal Barcelona en de moeder behaal de in 1974 op deze marathonafstand de 4e nationale prijs. De grootmoeder is het „goei" van Jac v. d. Boogert. Dit jaar had hij er op Barcelona weer twee mee en twee geklokt, waar van de eerste rond de 5Öste prijs natio naal vliegt. OngeloofUjk betrouwbaar en sterk dit materiaal. Dat bewijst een jong uit de huidige Bergerackopvlieger. Terecht gekomen bij M. Vervoort te Erp vloog deze „2583939" dit jaar in de eerste 200 van St. Vincent, kwam 's avonds nog fris thuis van Barcelona en werd van Dax om 13.06 uur geklokt. 3000 goede prijskilometers in een maand tijd. En hoe houdt Deijkers deze wónder- duiven. Gewoon in goede hokken waar hij geen vuil op de vloer kan zien lig gen en het er piekfijn uitziet, maar ver der op normale mengeling. Zulke krachtpatsers behoef je niet in de wat ten te leggen. Ze zijn er van jongsaf hard tegenaan gemoeten, w^ant Deijkers heeft door ervaring geleerd, dat de stel ling dat men jonge duiven kapot speelt op afstanden boven de 400 km niet waar is. Zijn piepers gaan allen mee naar Orleans en bijna allen naar Cha- teauroux en dan denkt hij nog met weemoed terug aan de jaren dat het mogelijk was Angoulême te spelen met de jeugd. Mevrouw Deijkers gaat al evenzeer op in de prestaties van de duiven. Dat kan ook niet anders want het gehele huis is gevuld met gewonnen trofeeën Hopelijk zal dit gastvrije en sympathie ke echtpaar nog vele jaren plezier aan hun zwarte magiers beleven. De nationale Bergeracvlucht telde een deelname van 6559 duiven. M. Donker, broer van de vroeger zo bekende NBvZ convoijeurs, speelt de eerste te Bergen op Zoom en omgeving met zijn nationaal gezette ^,600589", een duif die eerder dit jaar ook de Ue prijs van Moulins behaalde en ook van Ruffec op de lijst kwam. Een prima weduwman van de oude Goossen-Donkersoort. Rini behoort met zijn combinant Foppele al jaren tot de sterkste spelers van Afd. Zuid NBvZ. Nu spelen beiden apart en Donker heeft met deze laatste overwinning het fond- kampioenschap in eigen vereniging al voor het zesde achtereenvolgende jaar geprolongeerd. Zijn devies is „graan en water en geen vertrouwen in allerlei gevitamineerde en voorbehoedende middelen". Uit zijn hok zijn een paar ruiten ge sneuveld en dat al heel lang. De wind heeft er zodoende vrij spel maar van stellen dat je nti oom Ko vaarwel zegt. Het zal studeren worden. En als je dat goed wil doen, moet je je daar geheel aan kunnen geven. Je bent een trouwe klant geweest van ons hoekje, en we zien je node gaan. Maar zo is het in het leven. Oom Ko wenst je het allerbeste op je verdere levensweg. De Heere mo ge je nabij en goed zijn. Zoek dagelijks Zijn aangezicht, en Hij zal het wel ma ken. Andrea van Dijk - Dirksland: Dat was dan een „natte" brief Andrea Maar je hebt ondanks de vele regen maar veel gezien. Ik geloof toch niet dat Giethoorn zijn naam te danken heeft aan de regen, die net toen jullie daar waren, letterlijk aan het gieten was. Maar dat wist je ook al. Ja, dat Bartje hé. Ik mag dat ventje wel. En dan die verjaardag. Dat is me ook wat. Hoop in de toekomst beter op te letten hoor Jaap Struijk - Herkingen: Om eer lijk te zijn Jaap, van het lezen van jou brieven wordt oom Ko niet moe. Je doet alles liever dan brieven schrijven. Zit veel liever in „de Punter" die op je schrijfpapier staat. En nu straks naar de Mavo, dan heb je helemaal geen tijd meer om een briefje te schrijven. Maar dan bel je maar eens Afgesproken In grid van Loon - Nieuwe Tonge: ,,Alle meisjes en jongens die Ingrid van Loon een kaart gestuurd hebben harte lijk bedankt van Ingrid" Zo goed In grid Je hebt een fijne vakantie gehad zeg. Oom Ko ook hoor. Je hebt daar natuurlijk ook ponyrijden geleerd Of durfde je dat niet Het is wel een mooie omgeving waar jullie zijn geweest. Moet daar beslist ook eens naar toe j Corine Vader - Nw. St. Joosland: i Dat valt niet mee zomaar „los handje" een brief te schrijven Corine Maar het was toch heel goed te lezen hoor. Ge weldig wat een mooie cijfers heb je zeg Ik tel zomaar vijf negens, een tien en achten. Ook al een fijne vakantie ge had. Je bent verder geweest dan oom Ko hoor. Komen we misschien nog v/el op terug. Willy Slnke - Waarde: Toch nog een leuke vakante geweest Willy Ik ben daar nog niet eens geweest. Ben liet ieder jaar van plan, maar er komt steeds niets van. Het is wel fijn om er eens uit te gaan hé. Je ziet dan weer eens iets anders als in eigen omgeving. Maar toch ben je weer blij als je daar weer terug bent. En bij jullie is het ook heel mooi, of niet Jan v. d. Doel - Nieuwe Tonge: Je vindt het dus heel fijn om vakantie te hebben Ja, die zijn er wel meer. Jul lie zijn dus naar de bossen geweest Die heb je in Nieuwe Tonge niet Jan. Ook geen eekhoorntjes. Ik dacht dat er bij jullie wel herten waren, of heb ik dat mis Je hebt het wel naar je zin gehad. Ben erg benieuwd of je het nu op school ook zo naar je zin zal hebben. Hoor ik dan nog wel ALLEMAAL Het valt nog niet mee om weer een hoekje te schrijven, en daar om stoppen we maar voor deze eerste keer na de vakantie. Oom Ko heeft een berg werk dat ligt te wachten, en ons hoekje moet er zo tussen door. Door de vakantie stagneert alles, ook ons hoekje. De briefschrijvers(sters) hebben het ook al erg moeilijk. We zul len maar hopen dat er nu weer een beetje regelmaat in komt. Allemaal de hartelijke groeten van jullie oom Ko. zieke duiven heeft hij geen weet. Ook al een liefhebber van de grote fond en lang op duiven wacht. Meest met weduwmannen maar hij heeft een paar duivinnen van Christ Adams gekregen en die vliegen tegen de weduwnaars op. Zo'n topper op Bergerac en. alle andere Bergse liefheb bers gelapt, het maakt het duivenjaar 1980 weer goed. Nu maakt hij ze klaar voor de laatste nationale wedvlucht van 1980 met oude duiven. Op 16 augustus wordt deze tra ditionele overzeevlucht vanuit Parke- stone (Eng.) door de NPO-commissie vervlogen. Voor Flakkee jaarlijks een grote trekpleister en ook nu zal de deel name weer groot zijn. PREDIKBEURTEN ZEELAND HERV. GEM. THOLEN Zondag 17 augustus 1980 THOLEN 9.30 uur en 18.30 uur ds. J. den Hoed uit Sliedrecht. POORTVLIET 10 uur en 18 uur ds. Tj. de Jong. SCHERPENISSE 9.30 uur en 14.30 uur ds. D. Budding. SINT MAARTENSDIJK 9.30 uur en 14.30 uur ds. J. van Loon. STAVENISSE 10 uur ds. J. A. H. Jongkind uit Brandwijk en 18 uur ds. W. Gorissen. SINT ANNALAND 10 uur ds. M. D. Geuze en 18 uur ds. F. Luitjes uit Woudenberg. OUD VOSSEMEER 10 uur en 18.30 uur ds. Th. v. d. Heijden. SINT PHILIPSLAND 9.30 uur ds. A. Cysouw en 14.30 uur ds. J. den Hoed uit Sliedrecht. SINT ANNALAND Ned Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. M. D. Geuze en sav. 6 uur ds. F. Luitjes te Woudenberg Gereformeerde Gemeente v.m. 9.30 uur, nam. 2 uur en sav. 6 uur lees- dienst Gereformeerde Gemeente in Nederland v.m. 9.45 uur, nam. 2.15 uur en sav. 6.15 uur leesdienst. SINT ANNALAND AANLEG NIEUWE IJSBAAN BEGONNEN De firma August-Petit uit Bergen op Zoom is te Sint Annaland begonnen met de aanleg van de nieuwe ijsbaan achter de huizen van de Hoenderweg. Op de plaats van de huidige ijsbaan aan de Langeweg is de nieuwe sport hal gepland, zodat deze aan haar oor spronkelijke bestemming onttrokken werd. Het nieuwe terrein wordt geëgali seerd, zodat in dit opzicht de geschie denis zich herhaalt. Want vroeger was hier op de zogenaamde „annewas" ook de ijsbaan. Via een bruggetje konden de schaatsliefhebbers in het café van C. Goedegebuure een „vlekje wegwer ken", waarvan toentertijd een druk ge bruik gemaakt werd. Krijgt u ze ook regelmatig in uw brievenbus? Prijsvraagaanbiedingen. met buiten op de enveloppe het geluksnummer en, meteen daarnaast vermeld, de uitslag van die prijsvraag? Altijd prijs! Bent u ook, net als ik, als enige in uw woonplaats uitverkoren om daar aan mee te doen? Nou, ik wel. De enveloppe valt in de bus, en meteen zie je dat je in de prijzen valt. Het is dan de bedoeling, dat je nieuws gierig de enveloppe open maakt en kijkt wat er te winnen valt. Zouden er nu echt mensen zijn die daar in trappen, zo vroeg ik mij af. Zouden ze nu echt denken, dat half Nederland zo suf is om dat niet meteen te doorzien? Ik ken in ieder geval geen bedrijf of instelling die gratis loten verspreidt, en meteen de prijzen er achteraan stuurt. Ik gooi normaal dan ook dergelijke aanbiedingen in de prullemand. Ongelezen. Ik ben nogal sceptisch van aard en denk dat ik toch nooit wat zal winnen. Trouwens, de computer die dit regelt heeft kennelijk een voor liefde voor mij. Ik behoor regelmatig tot de „enige" in mijn woonplaats. Toch blijken er meer ,,enigen" te zijn, want ik heb eens gemerkt dat die aanbiedingen praktisch huis aan huis bezorgd worden. Je weet dus van te voren al dat er iets niet in de haak is. Daarom ook gooi ik ze altijd gelijk weg. Je moet overigens meestal een bestelling doen, en daar heb ik helemaal geen zin in! De artikelen die dan aangeboden worden zijn vaak van inferieure kwaliteit én totaal overbodig. Weg er mee dus. Toch ben ik nu eens bezweken. Nee, ik was niet ziek of zelfs maar slaperig, ik was bij m'n volle verstand, voor zover dat aanwezig is. Na alle prijsvraag-aanbiedingen altijd trouw weggegooid te hebben, dacht ik nu maar eens te moeten meedoen. Ik wil wel eens weten hoe je je voelt als „vlugge vogel", want zo heet je als je meteen een beslissing neemt. Voor die vlotte beslissing heb ik trouwens alleen al een prijs verdiend. Tenminste, dat is beloofd. Fan tastische prijzen zijn er uitgeloofd. Verre reizen, kleuren tee-vee's, en, dat trok mij nog het meeste: een heleboel geldprijzen. Tot wel tien duizend gulden toe. Het is voor mij normaal om op zwart zaad te zitten. Als daar via deze prijsvraag een eind aan zou kunnen komen Ik heb dus alle waardebonnen die mij zijn toegezonden in de reeds rij kelijk met postzegels van vijf cent voorziene enveloppe gedaan en nog diezelfde avond op de bus gedaan. Dat moest voor die vlugge-vogel-prijs, weet u nog. Ik mocht me eens bedenken. Tegelijkertijd heb ik mij ge abonneerd op een maandblad, dat eigenlijk al lang had moeten hebben, zo werd mij duidelijk gemaakt. Zo, en nu maar afwachten. Zoals altijd als ik post verwacht ik krijg niet zoveel post wacht ik in spanning op de rode p.t.t. auto en ben benieuwd of er voor mij ook iets bij zit behalve rekeningen. Ik kan u vertellen, dat men niet zo vlug is als ze mij wel wilde laten zijn: men heeft mij weken laten wachten op mijn „vlugge-vogel-verrassing". Maar uiteindelijk kwam deze dan toch. Een mooi doosje met daarin een prachtige vulpen van een zeer onbe kend merk. Dat ik die nooit zal gebruiken en dus totaal overbodig is, is vers twee. Ik heb mijn prijs! Tot mijn grote vreugde was er bij dit kado nog een prijsvraag, die de echte blijkt te zijn. Ook die heb ik op gelost, want ik had de smaak te pakken. Meteen weer op de bus gedaan, de postzegel moest ik nu wel zelf betalen. Weer hield men mij weken lang in spanning. Uiteindelijk bleek, dat wilde ik voor echte prijzen in aanmerking ko men, ik mij een groot aantal boekwerken moest aanschaffen. Dat werd mij een beetje te gortig en ben er maar mee opgehouden. Ik denk dat er in de computer sluiting zit, want deze week kreeg ik weer dezelfde aan bieding in de bus. Deze gaat dezelfde weg ds zijn voorgangers: prulle- bak. En het maandblad? Het is een best blad, zo niet het beste De Bonte Hond Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, postbus 8, Middelhamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld.. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepu bliceerd. HET HARMONIUM Wanneer werd dit muziekinstrument uitgevonden Hoe werden de tonen ge vormd Waren er ook klankkleurmoge- lij kheden Antwoord: Zoals bekend wordt in harmonia de toon gevormd door een tongetje in trilling te brengen door er lucht tegen te blazen. U kunt dit zien als u een oude mondharmonika sloopt. Een orgel daarentegen heeft pijpen en vormt de tonen net als een fluit. Het is niet te zeggen wanneer orgel of har monium werd uitgevonden; daar gaat een lange ontwikkeling aan vooraf en op een gegeven ogenblik moet men zeg gen: dit begint toch wat op ons huidige harmonium te Ujken. In bijna elke bibliotheek vindt u boe ken over muziekgeschiedenis die dit onderwerp behandelen. Een uniek werl^ op dit gebied is de leergang Muziekge schiedenis van de Leidsche Onderwijs instellingen te Leiderdorp. U kunt de lessen kopen. Ze zijn sa- m.engesteld o.l.v. de bekende musico loog W. F. Strietman en behandelen juist de ontwikkeling van de oude in strumenten uitvoerig. Om op de klank kleur terug te komen: die was beïn vloedbaar via vorm en afmetingen van de tongen in het harmonium. Wilt u echter toch enkele jaartallen: in 1840 werd het eerste harmonium gebouwd door Alexandre Debain. Het was een verbetering van het toestel dat Grenié dertig jaar eerder samenstelde. Beide waren van mening, dat het 16e- eeuwse orgelregaal de voorloper was. Nog in de loop van de vorige eeuw ont stonden ook accordeon en mondharmo- BROCCOLI Wij hebben dit jaar voor het eerst broccoli geteeld. In het hart van de plant ontwikkelt zich een groen bloem- kooltje. Hoe gaat dat nu verder Hoe moet men die groente klaar maken Antwoord: Broccoli is helemaal niets nieuws want ze wordt al vele eeuwen in Zeeland, speciaal op Walcheren, ge teeld. Maar omdat men in onze streken geen „doorgeschoten bloemkool" belief de, is de Zeeuwse broccoli geselecteerd op witte bloembodems. Dat het geen bloemkool is, blijkt wel uit het feit dat ze de vorige winter tot de laatste plant toe bevroor. Maar dat komt slechts zelden voor. Dank zij de gastarbeiders (en de va kanties in Italië) is men er in Neder land achter gekomen, dat broccoli ook groen geoogst en gegeten kan worden. De bloem is dan verder ontwikkeld en het is logisch dat er dan ook wat meer vit. C in zit. U kunt broccoli planten in augustus, tot 15 september toe. In een zachte winter zal ze dan gewoon overblijven. In het voorjaar ontstaan dan de kool, eerst wit, later groen. Die laat u door groeien tot ze 15 - 20 cm lang is. Dan snijdt u de broccoli en u behandelt ze net als gewone bloemkool, alleen kunt u er ook best een hartige saus bij ge bruiken. In het voorjaar, dus omstreeks maart, al naar de temperatuur, kunt u weer nieuwe broccoliplanten uitzetten. Te vens kunt u dan zaaien wat u in mei of juni denkt uit te planten. Zo hebt u tot in de nazomer groene broccoli. De groente is heel geschikt voor de diep vries. Gewoon schoonmaken en niet. afspoelen, maar droog in plastic zakjes laten invriezen. Later zult u wel be merken, dat u uit de tuin broccoU kunt oogsten tot november toe en dat er in maart of april (al naar de temperatuur) alweer nieuwe Is. Per sé nodig is invriezen dus niet. Het heeft alleen als voordeel, dat je na een strenge winter tóch broccoli hebt en die buiten legt bij flinke vorst het loodje. Vandaar ook dat de winter- bloemkoolteelt in ons land alleen in het ZW bedreven wordt. Maar bij u zou het ook wel gaan en dan kunt u de twee verwante gewassen, wtnterbloem.- kool en broccoli, vergelijken. TREKKER OF TRAKKER Kunt u ons vertellen of je tractor hier op z'n Nederlands met een a-klank mag uitspreken, of als Engels woord met eh Antwoord: Waarom zou u dat op z'n Engels uitspreken De oorsprong is het latijnse werkwoord, dat sleuren, slepen of trekken betekent, en de a daarin werd altijd als onze korte a uitgespro ken. Tractor met een Engelse uitspraak kwam met de uitvinding zelf uit Ame rika over, maar gelukkig gaven de ge bruikers hier het trekvoertuig zelf een Nederlandse naam: trekker. En dat is nu de naam waaronder het in vele na slagwerken en handboeken is te vinden. Zegt u dus gerust trekker. WIE KENT DIT BOEK Al jaren zoek ik naar het boekje van P. Brouwer, Een zeeman aan wal. Het behandelt de inval der Engelsen en Russen in Noord Holland in 1799. Antwoord: Wij konden het boekje niet vinden in een bibliotheek, maar wellicht is er een lezer(es) die er meer van weet Op zijn beurt kan dhr. J. Visser uit het Bejaardencentrum „De Riederborgh" in Ridderkerk dan zijn boekjes „De kinderen van den predi kant" en „Dagen van duisternis, 1794 - 1795" uitlenen. Die zijn eveneens van P. Brouwer. BEESTJES Wij wonen ca. drie maanden in een nieuw huis en tot onze verwondering vinden wij er veel insecten, vooral in de kozijnen. Wij zenden u hierbij enkele toe. Wat zijn die voor diertjes? Antwoord: De diertjes die u ons toezond zijn Psocoptera oftewel hout luis j es. Ze tasten geen hout aan maar leven van de schimmelsporen die op organisch materiaal (hout, papier) te vinden zijn. Ze kunnen met hout en papier binnengebracht zijn. Hun voorkomen wijst er op, dat in uw huis schimmels groeien, misschien onzichtbaar voor u, maar niet voor de ze insectjes. U kunt ze bestrijden door het huis te drogen, bijv. door meer ventilatie, isolatie van de spouw enz. Overigens doen de beestjes weinig kwaad, zij het dan dat ze oud papier vermalen en kostbare boeken niet ontzien. KOPEREN KETELTJE Mijn koperen keteltje was gepolijst of gevernist, maar is lelijk geworden. Toen ben ik gaan poetsen. De be handelde plekken zijn mooi, maar hoe verwijder ik de rommel van de andere plekken? Antwoord: Uw keteltje was gever nist en niet slechts gepolijst, anders had u dit probleem niet. De laatste resten vernis kunt u verwijderen rnet bijtaf, dat u bij een verfwinkel kunt kopen. U kunt het er ook wel afschu- ren met zeer fijn schuurpapier, maar dat geeft altijd krasjes. Brasso was vanouds het bekendste poetsmiddel voor koper. Als u dat niet meer kopen kunt, kunt u zich wenden tot de dichtstbijzijnde drogist. Die heeft wel een poetsmiddel dat voor koper het beste is. U kunt het ook laten polijsten, waarna het zonder poetsen weer jaren lang mooi blijft. KANARIE ZINGT NIET MEER Onze kanarie, die altijd prachtig zong, is 7 jaar en goed gezond, maar toch zingt hij dit jaar niet meer. Zelfs niet als we hem geen snoep meer geven. Antwoord: uit de laatste regel blijkt al, dat er vervetting in het spel kan zijn. Als een gezonde kanarie ophoudt met zingen, zonder dat er grote veran deringen in zijn leven zijn gekomen, zo als b.v. een andere kamer, minder licht, afwijkend voer of ziekte, is de oorzaak in de regel dat het diertje het veel te goed heeft. Laat het dier maar eerst eens flink afslanken, dan komt de zang vermoedelijk wel terug.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 6