Rijksweg bij Ouddorp in aanleg maar 't blijft voorlopig nog zand HS'l-Hi'cT 52e jaargang Vrijdag 15 augustus 1980 No. 4917 CHR. STREIEIKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLUUMDSE EN ZEEUWSE EOLANDEIN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond KLAD IN VARKENSHOUDERIJ Eerste Vietnamese gezinnen weg uit de Oostdij Ie JAC. DE GAS? t I BEZOEKT ONZE Automoliielen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND f - iVIIDDELHARNIS TELEFOON 01870 - 2043 EIND AUGUSTUS, BEGIN SEPTEMBER 3 HOLLE-BOLLE DAGEN IN SOMIVIELSDIJK GARAGE KNöPS LANGEWEG 113 ER KWAM GEEN KIP 3 jonge orgeiconcours •winnaars voor de radio Dirkslandse Zieken omroep vraagt medewerkers Dierenbescherming GARAGE GEBR. VAN SPLUNTER MIDDELI^ARNIS VOORTAAN MITSUBISHI DEALER POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratieLangeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelharnis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS J 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarlei Inde Nederlandse varkenshouder^ is de zwarte vlag gehesen. Wie denkt dat er weer eens sprake is van een ludieke actie zit er volkomen naast. Het gaat in de varkenshoudery niet goed; de boe ren leveren varkens én een stuk van hun inkomen af. Zo'n varkenshandel hou je niet lang vol. Nederland is een dichtbevoUct landje. We tellen evenveel varkens als inwo ners. In dat opzicht kun je dan ook spreken van het „varkenslandje". Veel boeren hebben de laatste tientallen ja ren hun heil gezocht in de varkenshou derij. Die sector is op te delen in de fok kerij en de mesterij. De fokkers streven naar het goede „uitgangsmateriaal", d.w.z. het moedervarken (zeug) die de door de mester gevraagde biggen voort brengt. Deze biggen verhuizen enkele weken na de geboorte naar het mesterij-be- drijf. Hun baas streeft naar een dier dat snel en met weinig voer een kwali teitsvlees oplevert, zodra het ideale slacht^gewicht is bereikt. Groei en voe ren worden zodanig uitgekiend door de mesters dat de „gunstige voederconver sie" (omzetting van voer in vlees) wordt bereikt. De Nederlandse varkenshouderij heeft d(' laatste twintig jaren wel gevaren. Dat is voor een belangrijk deel te dan ken aan de Europese Gemeenschap. De vraag naar varkensvlees is door de marktvergroting en door de welvaarts stijging enorm toegenomen .De Neder landse varkenshouders hebben op deze Europese ontwikkelingen goed inge speeld en wisten metn ame de Deense concurrenten op afstand te houden. De uitvoer van Nederlands varkensvlees heeft een gigantische omvang aangeno men. Het levert müjoenen guldens op en de varkenshouders hebben beste za ken gedaan. Krachtige tegenwind. Sinds enkele jaren is de klad in de varkenshouderij gekomen. De varkens houders zagen dat de opbrengstprijzen flink kelderden. Nu beurt de boer meer dan vijf dubbeltjes per kg. varkens vlees minder. Een eenvoudige rekensom leert dat het de varkenshouder soms tienduizenden guldens op jaarbasis scheelt. Vele bedrijven leveren meer dan duizend slachtvarkens af. Voor de „varkensklad" zijn verschil lende oorzaken aan te wijzen. De Euro pese varkensvleesproduktie is de laat ste jaren flinlc toegenomen. Nederland heeft daar een aardig steentje aan bij gedragen. Op een markt die steeds drukker wordt speelt de concurrentie een grote rol. De afgelopen jaren hebben de Neder landse varkenshouders steeds meer ka pers op de kust ontdekt. Daarbij valt het op dat die kapers door hun eigen overheden in bescherming genomen worden. In verschillende E.G.-landen probeert men de varkenshouderij uit de grond te stampen en wil, men een graantje mee pikken van de welwillen de Europese vleesmarkt. Fnuikend voor de Nederlandse var kenshouderij is het feit dat in het bui tenland bij tijd en wijle naar middelen wordt gegrepen om het enthousiasme van de Nederlandse varkenshouders af te remmen. Die methodes lukken aardig en hebben ten dele ook succes. Naar kringen van niet ingewijden wordt bij deze „politieke varkensspel letjes" de indruk gewekt dat de buiten landse ingrepen gebaseerd zijn op over wegingen van volksgezondheid. Zo heeft W^est Duitsland verleden jaar de zgn. trichine-kwestie hoog gespeeld. Het ge volg van deze veterinaire dwarsliggerij leidde tot een gevoelig verlies in de Nederlandse varkenshouderij. Sinds enkele maanden speelt Italië een succesvol spel. Het land weert de invoer van vers varkensvlees omdat er Gisteren donderdag zijn twee Vietnamese gezinnen die sinds novem ber vorig jaar in de Oostdijk bij Goede- reede verbleven verhuisd naar hun wel licht definitieve nieuwe woonplaats Heinkeszand, gemeente Borssele. Het betrof twee complete gezinnen met resp. 7 en 8 kinderen. Zij bewoon den twee woningen naast motel „Oost duin", in welke accomodatie nu nog enkele tientallen alleenstaanden ver blijven die in de eerstkomende maan den zuUen vertrekken naar Nieuwer- kerk aan de IJssel en naar Brielle. In de voorbije maanden is getracht de Vietnamese vluchtelingen te gewen nen en het Westerse leefpatroon en hen enige kemiis van de Nederlandse taal bij te brengen hetgeen, afhankelijk van de leeftijd, vrij succesvol is verlopen zo dat de Vietnamezen zich kunnen behel pen. AUTQGAS APPARATUUR is vriendaiijk voor hst milieu an ooit voor uw portemonnoo! Vakkundge inbouw van de ze veiüga apparatuur ver zorgt Vialle-dealer Korteweegja, Dirksland TeW. 01877-1122. naar de mening van het Italiaanse mi nisterie van Volksgezondheid te veel salmonellae op het vlees voorkomen. Salmonellae is een verzamelnaam voor verschillende bacteriën die in ons mi lieu voorkom-^n. Na verhitting van net vlees worden deze bacteriën gedood en bestaat er geen gevaar meer voor de consumptie van varkensvlees. Toch sleept dit Italiaanse verzet tegen vlees- importen al maanden voort. Onderhandelingen op hoog (ministe rieel) niveau hebben weinig of geen succes. De varkenshouders moeten alle klappen opvangen zolang er geen oplos sing gevonden is. Dat hakt er behoor lijk in, want 40»/o van de varkensvlees export gaat naar Italië. De export be droeg de eerste twee maanden van dit jaar 30.000 ton vlees, dat was goed voor 120 miljoen gulden. De export naar Italië is nu teruggelo pen tot ongeveer 6%. Voor de varliens- houderij is deze ontwikkeling moeilijk te verteren, temeer omdat het varkens vlees nagenoeg geen andere uitwegen kan vinden. In plaats van vers (ge slacht) vlees proberen de varkenshou ders te redden wat er te redden is: zij voeren steeds meer levende dieren uit. Uiteindelijk zet dat geen of weinig zo den aan de dijk. De varkensvleessector heeft er nau- wehjks baat bij, want de vleesverwer kende bedrijven (slachterijen) blijven aan de kant met een onbenutte slacht- capaciteit. Daarmee valt een gevoelige brok werkgelegenheid weg. Recente be richten uit de slachterijsector zijn daar het duidelijke bewijs van. De varkenshouders maken sombere tijden mee. Tengevolge van het beken de sneeuwbaleffect zal Nederlands werkgelegenheid, die ér toch al misera bel voorstaat, nog een extra domper krijgen. B. Schouwing. In het bijna voorbije zomer-vacantie- seizoen, her en der volgepropt met win keliers acties, toeristendagen en brade rieën hebben de Sommelsdykse winke liers zich vooralsnog rustig gehouden. Ze deden dat om straks, wanneer de rook van al die activiteit is weggetrok ken, samen tot actie te komen op drie zgn. Holle-BoUe dagen, de woensda gen 27 augustus, 3 september en 10 september. De Sommelsdijkse middenstanders richten zich op die dagen tot het eigen Flakkeese publiek, dan weer terug van vacantie en benieuwd wat het thuis front te bieden heeft. De leden van de Middenstandver. „Sommelsdijk" zullen zich weer optimaal presenteren met in teressante aanbiedingen In hun bran che, maar er zijn ook wat extra's inge bouwd. - Zo krijgen de verenigingen uit groo; Middelharnis op woensdag 27 augustus elk een gratis kraam om zich den volke bekend te maken. Alle verenigingen die daarvoor belangstelling hebben kunnen die dag van die service gebruik maken. Tijdige opgave bij sigarenmagazijn v. d. Boogert is gewenst. Op woensdag 3 september wordt aan de HoUe BoUe dag een beestenmarkt verbonden. ParticuUeren die kleine die ren te koop hebben kunnen zich daar mee die dag kosteloos op het Markt- veld installeren in afwachting van de kopers. Opgeven bij boekhandel Poort- vliet. Op woensdag 10 september zal er bij gebleken belangstelling een antiek- markt worden gehouden, eveneens cp het Marktveld. STELLEND AM „Vreemd nou toch", zei lijsten maker Rien Adriaanse uit Briel le tegen zijn meegekomen „hulpe" toen er dinsdagmiddag in Stel- lendam helemaal niemand op zijn verkoop-expositie in het Haegse Huus verscheen. Eerdere bezoe ken aan het Stellendamse waren daarentegen zo succesvol geweest en nugeen kip Adriaanse ijsbeerde wat ont goocheld rond totdat het hem zo danig benauwde dat hij wat frisse lucht zou happen. En daar, ach ter de üewc trof hij zijn klanten, onbereikbaar omdat een andere gebruiker van het Haegse Huus de buitendeur gesloten had... De conversatie verliep aanvan kelijk via het sleutelgat en even later door een geopend raam waardoor zelfs ook nog handel plaats vond. Het was inmiddels half vijf geworden toen de deur kon worden geopend, maar toen was de vaart eruit. Meerdere potentiële lijstenko- pers immers hadden de deur ge sloten gevonden en waren op hun schreden teruggekeerd. Maar geen nood, Adriaanse komt terug en a.s. dinsdagmiddag is hij in „de Hoeksteen" te Mid delharnis. Op maandag 18 augustus a.s. van 18.28 - 19.00 uur zijn drie jonge, talent volle Flakkeese organisten te beluiste ren in de radioluitzending „Muziek in vrije tijd" van de N.C.R.V. Het betreft hier de winnaars van het in februari 1.1. te Oude Tonge gehouden orgelconcours, dat georganiseerd werd door de Stichting Kerkconcerten Goe- ree Overflakkee en de Vereniging van Orgelvrienden. Als extra beloning heeft toen de N.C.R.V., waarvan iemand de gehele dag op het concours aanwezig was, toe gezegd de drie winnaars voor de radio te wUlen presenteren. De opnamen voor deze uitzending zijn in mei 1.1. gemaakt in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge. Op het prachtige Frobenius orgel van deze kerk zullen respectievelijk voor U spelen: Paul Kieviet met de vijfde Triosonale in C dur van Joh. Seb. Bach. Martin Mans, die de Praludium, Fuge und Ciaconna in C dur van D. Bux- tehude zal spelen, en Henk Verhoef, die de Sonata da Chiesa van Hendrik Andriessen zal uitvoe ren. Nogmaals Proficiat voor dit jonge ta lent en dank aan de N.C.R.V. voor deze presentatie. De Dirkslandse Ziekenomroep, afge kort „DIZO", verzorgt in het van Weel-Bethesdaziekenhuis drie uitzen dingen per week. Er zijn 2 verzoekplatenprogramma's, 1 met gevarieerde lichte muziek en 1 met gewijde muziek. Ook is er een kin derprogramma. Om de bestaande uitzendingen te handhaven v/illen vnj graag enkele nieuwe enthousiaste medewerkers aan trekken. We zoeken medewerkers voor de pre sentatie en samenstelling van de pro gramma's en ook voor de techniek. Wie wil een vrije avond in de weelï afstaan om de patiënten in het zieken huis een plezier te doen Tot nu toe werden onze programma's door jongeren verzorgd, maar ook ouderen zijn van harte welkom. Wilt u eens komen kijken, dan bent u van harte welkom dinsdagsavonds na 8.00 uur in de studio van het zie kenhuis. Voor verdere inlichtingen over de ziekenomroep kunt u kontakt opnemen met H. de Miinck, Rottenburgseweg 104 te Middelharnis, telefoon 01870 - 4452. OUDDORP HERVATTING REPETITIES De Chr. Gem. Zangvereniging met haar jeugd- en kinderkoor beginnen de repetities maandag a.s. op de zelfde tijden in het verenigingsgebouw. Belangstellenden zijn van harte w^el- kom op onze repetitie, zonder verplich tingen uiteraard. Tot ziens a.s. maan dag De familie Van Steenbergen van het Bungalowpark „Weipolder" te Oolgens- plaat zegt heel hartelijk dank voor de hulp die velen hebben verleend bij het vinden van hun grijze roodstaart pape gaai „Bakara". Hij is inmiddels bij zijn vrienden in zijn kooi terug. Gratis af te halen jonge poesjes. Tel. 01879 - 1583. De weg loopt achter de haven langs. De foto werd by minder gunstig weer, vandaar de mindere kwaliteit genomen vanaf de plaats waar het viaduct komt. Het was in de jaren 1972 - '73 dat een aantal woonhuizen onder aan de dijk bij het Ouddorpse haventje werden ontruimd en afgebroken, want zo heette het, spoedig zou er een nieuwe vierbaans Rijksweg worden aangelegd waarvoor alle bebouwing moest wij- Zo moet het duidelyk zijn; de sluip.oute richting Zeeland is afgesloten. Het heeft in het Flakkeese automo bielbedrijf-wereldje niet weinig opzien gebaard dat collega garage van Splun- ter uit Middelharnis haar Engelse liefde British Leyland zou gaan verlaten om een nieuwe Japanse liefde aan te hangen, het Mitsubishi product. Inmid dels is die verandering van kracht ge worden en is garage van Splunter sinds 1 augustus de enig eilandelij ke Mitsu bishi dealer. Tot dusver werd dat merk vertegenwoordigd door garage van der Sluijs te Den Bommel. Het ging al geruime tijd niet goed met het Engelse Leyland product en in de brief die zij hun klanten stuurden er kennen de heren van Splunter dan ook dat „steeds meer ontevreden klanten het bedrijf verlieten". Omdat de kwaliteit en ook de ontwik keling van het product achterbleef vreesden zij zelfs voor de continuïteit van hun bedrijf waarom de liefde tct het Leyland product maar zeker niet tot de klanten aanzienlijk verkoelde. Toch was het niet hun eigen initiatief dat zij Mitsubishi dealer zouden wor den; dat verzoek kwam van Mitsubishi zijde. In het schrijven dat de klanten ont vingen maken de heren van Splunter duidelijk dat het hen moeite heeft ge kost zich los te maken van een merk dat ze 32 jaar lang hebben gevoerd. Alhoewel het Leyland dealerschap per 31 juli werd beëindigd zullen de Ley land rijders op goede service bij van Splunter mogen blijven rekenen. Ook voor de beschikbaarheid van onderdelen is zorg gedragen. Aan het Mitsubishi wagenpark wordt heel wat minder garage-werk verwacht zodat een uitbreiding van het bedrijf vooralsnog niet nodig is. De praktijk heeft geleerd dat een Mit subishi auto jaarlijks niet langer dan 5 uur in de garage komt en dat wordt een sterk verkoopargument waarom zij hun nieuwe product dan ook aan prijzen als „een hoogwaardig product en wat de prijs betreft een zeer concur rerende auto". In september wordt een introductie- show gehouden waarop alle modellen en uitvoeringen zullen worden gepre senteerd. ken Aldus geschiedde het, al thans wel gingen de woningen te gen de grond maar daar leek het bij te biyven, de omgeving lag erbij alsof er een bom gevallen was. Toch kwam er dit jaar leven in de brouwerü; Rijks waterstaat nam na zeven jaar de draad weer op Overigens was de afdeling „voorbe reiding en uitvoering" van de Directie Zuid Holland in de tussenliggende pe riode druk met de plannen bezig ge weest, op papier weliswaar. Er werd nogal wat aan het plan ge sleuteld zodat de uitvoering die nu be gonnen is er heel anders uitziet dan aanvankelijk de bedoeling was. Geen vier-baans autosnelweg meer, maar een 8.40 mtr. breed tracé waarop straks twee rijstroken van elk 3.50 meter breed. De weg zal ook niet meer op dijk- hoogte komen te liggen zodat de auto mobilist zou kunnen genieten van een riant uitzicht over de slikken en de Grevelingen. In plaats daarvan ligt de weg onder de dijk langs en het gedeelte dat buitendijks is getekend wordt voor alsnog niet uitgevoerd. Het 5 kilometer lange tracé waarvan nu het zandUchaam wordt gereed ge maakt loopt vanaf de Steenweg naar de Brouwersdam. Vanaf de Steeneweg naar de Provinciale weg zal Provinciale Waterstaat een verbinding leggen. Het karwei wordt geklaard door de Aanne- 'merscombinatie „Oost West b.v." te Middelharnis. Het begon begin dit jaar en zal te gen het eind van het jaar gereed kun nen zijn. Het benodigde zand wordt be trokken uit het zanddepot bij Kommers weg en vanaf een depot bij de Damdijk. Wanneer het zandlichaam er eenmaal is krijgt dat minstens een jaar om in te klinken. In dit tussentijd zullen er twee viaducten worden gebouwd bij de Oudorpse haven en een bij de Blom weg waarvan de bouw medio 1982 gereed kan zijn. Volgend jaar zal vol gens program de bouw daarvan wor den aanbesteed. Op z'n vroegst zal het dan ook medio- tot eind 1982 worden vooraleer op het nieuwe gedeelte van Rijksweg 57 de as- faltlaag zal worden opgebracht waarna de weg in gebruik zal kimnen worden genomen, waarbij de „Ruit rond Oud dorp", de route via de Oosterweg en Vrijheidsweg belangrijk ontlast zal worden. Gedurende meerdere jaren gebruikte een deel van het verkeer de Oudeland- seweg als sluipweg, maar daeir is deze zomer een eind aan gekomen, doordat het laatste gedeelte van die weg, vanaf de Westduinweg tot aan de Kilhaven, voor het verkeer werd gesloten. De bewoners van de Oudelandseweg die vooral op zaterdagen en zondagen hinder van het vele verkeer onder vonden kunnen nadien wat ontspanne- ner adem halen. Het nieuwe thuis van Mitsibishi aan de Donkereweg te Middelharnis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1