RÜke graanoogst wordt weer binnengehaald Ubl-l^SS' VIALLi 52e jaargang ^éEL^^i^ Dinsdag 12 augustus 1980 No. 4916 CHR. STR.KFTKRLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweenuud per weekdinsdag- en vrijdagavond Zijn boeren schuld of dupe van krakende europese wagen Uw huis verkopen TAiVIBOER SCH(R)iK OiVI VAT IVIET DOODSKOPPEN EN ZAND RUDEN OP LP@... Is vriendelijk voor het milieu en ook voor uw portemonnee! Jie. 01 SAST EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN Dierenbescherming HUTTENDORP HAD CONSTANT 150 JONGE BEWONERS - Jeugd vermaaicte zich uitstekend - JACHT van Engels gezin GEZONKEN; allen gered Vuurtorenwachters hebben hinder van zendende sportvissers Brand in slaapkamer IVIet auto tegen boom Weer boringen naar aardolie op Flakkee NMB was op IVI'harnis braderie JOY RIDING met vorkheftruck? Raad Oostflakkee vergadert a.s. donderdag POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratieLangeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tariet De Europese wagen kraakt. Het ver haal gaat dat de landbouwlast te zwaar is. Europa kampt met problemen maar dat is iets anders dan ze eenzijdig op de boeren af te scliuiven. Je mag dan ook gerust de vraag afvuren of de boe ren de scliuld of de dupe zijn van de crisis waarin de gemeenseliap verzeüö is geraakt. Europa heeft In feite één bedrijfssec tor waarvoor de gemeenschappelijl^e politiek (zij het gebrekkig) werkt .Sinds de zestiger jaren is een ingewikkeld systeem opgebouwd waarmee gemeen schappelijke landbouwprijzen worden nagestreefd. De meeste produkten van de Europese boerderij vallen onder de Brusselse prijzenparaplu. De gemeen schappelijke landbouwprijzen zijn eigenlijk streef- of richtprijzen. Om er inhoud aan te geven heeft de Gemeenschap een ingewikkeld net van minimum-invoerprljzen, in- en uitvoer- maatregelen en overheidsaankopen (in terventies) opgezet. De landbouw^prijs politiek wordt dus geflankeerd door een markt- en struktuurpolitiek. De spectaculaire'samenwerking en in tegratie v£m de Europese landbouw kost natuurlijk meer geld. Maar welk beleid (nationaal, Europees of mondiaal) kost geen geld? In feite is het logisch dat het leeuwendeel van het Europees bud get' naar de landbouwpolitiek gaat. Er is immers geen beleid voor andere sec toren of op andere terreinen. Erger nog: sommige niet-agrarische beleidsonderdelen (ontwikkelingssamen werking, financiële of monetaire poli tiek) worden betaald uit de Europese „landbouwpot". Van het Europees bud get zou 70''/o naar de boeren gaan en zelfs 40''/o besteed worden aan zuivel. Het zijn langzamerhand heilige cijfers geworden die bij nadere studie wel iels ar).ders uitpakken. Als we het enge land bouwbeleid van Europa nemen, kost dat geen 70%, maar nauwelijks 45''/o van het gemeenschappelijk budget. Brits buitenbeentje. Zonder de Europese landbouwproble men weg te schuiven tobt de Gemeen schap met andere ziekten. Het meest aansprekende euvel is de Britse bijdra ge aan Brussel. Engeland is vanouds een industrieel land, dat destijds goed raad wist met zgn. industriële revoluties (19e eeuw), maar nu glansrijk de boot mist met de industriële hervormingen. Omdat Engeland geen echte land bouw maar meer een consumentenpoli- tlek heeft gevoerd komt het land in de E.G.-landbouwrace ook ver achterop. De Britten kennen geen landbouw ii hun land en kunnen daarom ook weinig claims op de Brusselse landbouwpot leggen. Erger nog: Engeland koopt veel agrarische goederen buiten de Gemeen schap (bij de oude „vriendjes") en moet daarvan veel geld (heffingen) op tafel leggen en doorgeven naar Brussel. Deze financiële transacties leveren Engeland geen profijt op want het land heeft het afgelopen jaar netto ruim c miljard gulden in de Gemeenschapspot gestopt. Het nadelig verschil tussen brengen en halen is voor de Britten een miljar- denkluif. Er zijn meer problemen waar Europa mee kampt. Politiek gezien komt de Gemeenschap t.o.v. het buitenland slechts tot een kindervuistje. Jaren ge leden bleek dat toen de eerste echte oliecrisis uitbrak en nu heeft men weer moeite om samen met Amerika boze ogen te maken tegen de Russen die Afghanistan op brutale wijze belagen en tegen Iran waar Amerikaanse gijzelaars als politieke speelbal vastgehouden wor den. Wat te denken van de gammele ener- giepolitiek in de Europese Gemeen schap De E.G.-partners verwijten el kaar dat ze hun olie en gas voor eigen nationaal gebruik vast houden. Een scala van problemen legt het Europees integratieproces nagenoeg lam. Als men dan een hond wil slaan is de stok maar al te vlug gevonden. Ten onrechte. De recente bijeenkomsten van Euro pese politieke leiders (zowel regerings leiders als de ministers van Buitenland se Zaken) hebben aangetoond dat de landbouwpolitiek en de Europese land- bouwperikelen te pas en te onpas in het politieke gekrakeel worden betrok ken. Heel duidelijk is dat gebleken bij de contributieproblemen van Enge land. Of Engeland wil misschien de gemeenschappelijke landbouwpolitiek uit zijn voegen trekken. Als dat zo is, moet open spel mogelijk blijven. Het gaat niet aan om Europese (misschien continentale) boeren de rekening te pre senteren van een Europese ziekte die ver buiten de boerderij optreedt. B. Schouwing. De grap die werd uitgehaald door een stel actievoerders tegen het dumpen van radioactief afval in zee is al ruim een week oud, maar we willen 'm U toch niet onthouden. Op het strand bij Zoutelande vulden ze een olievat met zand en voorzagen het van een serie nummers en letters en afschrik wekkende doodskoppen, met het opschrift „radio-actief!" Ze leg den het, door het duister gedekt, ter hoogte van de laagwateriijn, waarna de vloed zorgde dat het wat dieper in het zand kwam te liggen. Het bij eb weer zichtbaar ge worden vat werd al snel door strandbezoekers ontdekt, maar zij deinsden vol schrik terug toen ze de opschriften lazen. De politie werd direct ingeschakeld en die beijverde zich de inmiddels hon derden nieuwsgierigen op grote afstand te houden, veilig voor evt. stralingsgevaar. Toen een deskundige van de centrale in Borssele met hoogst- professionele apparatuur ver scheen en constateerde dat liet vat onschuldig moest zijn werd het opengemaakt en werd de grap ontdekt. De actievoerders die vanuit het duin hadden toegekeken hadden hun doel bereikt, want op het strand, onder de toegestroomde vacantiegangers was menig ver wijt gevallen over de nonchalan ce waarmee alles maar in zee wordt gesmeten AUTOCSAS APRARATUUR Valdoindige inbouw van de ze veillgs apparatuur var- zorgt ViaHe-dealer KofteivMQla, Oiricsland Telef. 01877-1122. OUDDORP Heden (dinsdag)avond 7.30 uurd s. J. C. Weststrate vanj 's-Gravenpolder. MELISSANT Zaterdagavond 7 uur' student J. C. Meeuse van Ridderkerk. NIEUWE TONGE Woensdagavond 7.30 uur student T. M. van Dijk van Dirks- land. STAD AAN 'T HARINGVLIET He- den(dinsdag) avond in plaats van ds. H. Ligtenbérg ds. M. Golverdingen van 's-Gravenzande (H.D.) OUDE TONGE Vrijdagmiddag 14.45 uur ds. H. Ligtenbérg (huwelijksbe vestiging). Opgevangen grijze roodstaart pape gaai. Inl. Rosmolen, Tilsedijk 2 a, Den Bommel, tel. 01871 - 1309. OOLTGENSPLAAT Ongeveer 150 jongens en meisjes heb ben zich vorige week uitstekend ver maakt in nhun" huttendorp aan de Stei- gerdjjjk. Voor de tweede keer werd door de Stichting Jeugdwerk „Ooltgensplaat" zo'n Icamp georganiseerd. In 1979 werd het eerste dorp gebouwd met 100 deel nemers die 20 hutten bewoonden. Dit jaar meldden zich 150 jongens en meis jes die gezameiyk 37 Ideine en grote gebouwen van uiteenlopende aard in elkaar timmerden. Medewerking. Alles werkte mee. Allereerst het mooie weer, waardoor er wel een enkel zweetdrupi>eltje is gelaten. Vervolgens was de leiding optimaal bezig om alles aan te slepen voor de inwendige mens (mensjes) en voor deze menu's en het koudbuffet zorgden weer een heleboel andere mensen. De plaatselijke midden stand liet zich hiervoor ook van haar beste kant zien. Er is die week heel wat „gekookt en gesmookt", er zijn ontelbaar vele blik ken en flessen limonade door het keel gat gegaan en kratten met fruit werden er aangevoerd. Materialen. Niet te vergeten valt het grote aantal materiaal dat voor een dergelijk evene ment nodig is. Stapels hout, pakken spijkers, potten verf, kleden en gordij nen, enz., bijna alles gratis aangebo den, kwam er aan te pas. Vanuit een grote legertent en twee werkketen opereerde de leiding en wer den bij kleine ongelukjes door een be kwaam E.H.B.O.-er de wonden behan deld. Dorp en camping. Met de jeugd van het dorp waren ook een groot aantal jongens en meis jes van de Camping „Fort Prins Frede- rik", de bungalowparken „Weipolder" en „Volkerak" en logeetjes van opa's en oma's van de partij. De spraak maakte hen openbaar maar een verwarring leverde dit niet op. Er werd zelfs in teamgeest gewerkt. Veel ouders gaven ook hun medewerking. Aan allen is de leiding veel dank ver schuldigd. Ballonwedstrij d. Op de laatste dag, j.l. vrijdag, wer den de gedane werken op waarde ge taxeerd. Om twee uur kwam de jury bestaande uit de echtparen Geerts- Quispel, L. C. Dorsman-Duim en P. Kamp-de Vos om de gemaakte hutten te beoordelen. Een moeilijke taak, aldus de voorzitter van deze jury, de heer P. Kamp. Dan was er nog een ballon wedstrijd, dit ter afsluiting van de kamp-keek. Pech en geen pech. Na een ingewikkelde beoordeling werden door de jury de prijzen bekend gemaakt. Er werden drie prijzen uitge loofd voor de jeugd tot en met 9 jaar, drie prijzen voor de jongens en meisjes boven de 9 jaar, twee prijzen voor de origineelste naam en zelfs twee pech- prijzen. Van de groep t/m 9 jaar ging de 1ste prijs naar hut 7 „Het Vosje", gemaakt door Klaas Kamp, Arja Kreeft, Anlta de Vos, Maranka de Vos, Natasja de Vos en Tanja de Vos. De 2de pnjs was voor hut 13 „Vier kantje" van Stefan Braber, Kees Hoklte, Leen Meijer, Dennis v. d. Ree, Vico v. d. Tol en Jaap Tiggelman. Hut 26 „ViUa Kakelbont" kreeg de 3de prijs, gemaakt door Martijn Appel man, Suzanne Appelman en Anne-Ma- rie V. d. Winden. De senioren. Voor de jeugd boven 9 jaar was de uitslag als volgt: hut 29 „Marlipee" kreeg de 1ste prijs. Gemaakt door de meisjes Petra Luth, Lian Roodzant en Marjolein Snaauw. Er was ook een 1ste prpijs voor de jongens van hut 27 „De Piraten": Bas Hobbel, Wim van Gulik, Hans Kreeft en Johan van Veen. De 2de prijs voor hut 32 „De Valk" ging naar Rudie van Holland, Richard V. d. Linde, Robert v. d. Linde, Martin Luth, Johan de Ruiter en Jan v. d. Welle. Een 3de prijs kreeg hut 4 „Spijker- hut" van Wim Baars, Eddie Eykemans, Paul Gebuys, Ron Gebuys en Hans v. d. Linde. Hut stortte in. Twee prijzen voor de origineelste naam gingen naar Ronald de Bonte, Jaap Buscop, Leen Mulker en Hans Verolme voor hun hut no. 25 „Doolhut", en naar Mineke de Bruin en Marion de Vos, die hun hut no. 9 de naam gaven van „Het Achterblijvertje". Hendrik Kampen (6 jaar) kreeg grote pech, want zijn hutje met de -mooie naam „Lieselotje" storte juist in voor dat de jury kwam. Hij kreeg pechprijs no. één en de andere pechprijs was voor hut 6 „Donald Duck" van Ronnie Braber, André Breeman, Dave Broek hoven, Dimitrl Buurman, Marco Buur man, Honald v. d. Groef en René Leij- dens. Met de vele complimenten en de no dige hilariteit werd door de heer Kamp do prijzen uitgereikt. De gebruikelijke bloemen gingen naar hen die zich voor deze week hebben ingezet. Vreugdevuur. Na al dit officiële werd met de af braak begonnen en werd alles wat geen waarde meer had op twee hopen ge deponeerd, één grote en één kleine. 's Ayonds om acht uur werd hiervan een vreugdevuiir ontstoken en vonden de vlammen gretig voedsel in het dro ge hout. Niet alleen jong, maar ook oud was hiervan getuige en de toeschou wers waren vele. Het brandweercorps hield het verloop goed in de gaten. De wind was heel gunstig en nadat de laatste resten waren gedoofd bleef al leen de grote poort bij de ingang van het terrein nog over waarvan men aan het opschrift kon opmaken dat er een „huttendorp" had bestaan. Het was de erepoort van de Oranjevereniging die men in bruikleen kreeg aangeboden en waar men nu bovenop een grote wereld bol had aangebracht. Na een fijne week, net voordat de scholen weer gaan beginnen, behoort „Huttendorp 1980" tot het verleden. Twee, drie dagen hebben de boeren en loonbedrijven op Flakkee de tijd ge had om op volle sterkte aan de graan oogst te beginnen, maar gistermiddag daalde de regen weer neer en werden die activiteiten weer een halt toe;geroe- pen. Er zullen op Flakkee drie oogstwe- ken nodig zijn om alle graan, waarvan ca. SOVo naar CEBECO Zuid West gaat, binnen te halen. Nu al is duidelijk dat men tevreden kan zijn over de kwaliteit, vooral van de tarwe. De vele regen die er geweest is heeft op het graan geen nadelige in vloed gehad. De opbrengst van gerst daarentegen wordt matig genoemd. Nu maar hopen dat het weer weer snel verbetert zodat de combines weer hun werk kunnen doen. We maakten een plaatje bij een van die reuzen die door het goudgele koren gaan, bestuurd door marmen met be stofte gezichten van wie in deze tijd van het jaar een wel erg grote inspanning wordt gevraagd. Het Engelse gezin Waldron uit York, vader, moeder en 14 jarige dochter, heeft vorige week vrijdagnacht een ha chelijk avontuur beleefd toen hun jacht, de „Jarisa II" vastliep op de „Ribbe", een ondiepte nabij de Maasvlakte. Door het stoten op de deining raakte het jacht lek en liep vol water waardoor de opvarenden moesten besluiten van boord te gaan. De moeder en de dochter konden in de opblaasbare rubberboot maar om die niet te overbelasten moest vader Wal dron noodgedwongen in het water blij ven, zich stevig aan de boot vasthou dend. Op de lichtsignalen die werden gege ven kwam ge-en enkele reactie; hulp kwam er pas nadat het avontuur al ze ven uur lang had geduurd. Een passe rende sportvisser ontdekte de situatie van het Engelse gezin en kon hen uuip bieden. De gewaarschuwde reddings boot „de Zeemanspot" uit Stellendam heeft hen later aan boord genomen en hen naar Stellendam gebracht. De famUie houdt nog verblijf in Ko ningspleisterplaats in afwachting van de nodige bescheiden om weer naar huis te kunnen. Al hun papieren sijn met het jacht verloren gegaan. Het jacht vertegenwoordigde een waarde van ca. 12.000,maar bij het Engelse gezin overheerst de blijdschap dat ze het gedrieën hebben overleefd. Meerdere sportvissers die aan boord van hun visboten de beschikking heb ben over zendapparatuur maken hei met het gebruik daarvan zó bont dat er in het clubblad van „de Deltavis sers" een waarschuwing is verschenen tegen dit verkeerde gebruik. Daaruit blijkt dat storingen ontstaan op kanaal 42, het kanaal dat niet anders dan in nood mag worden gebruikt. Veelal be treft het een op dit kanaal „doorspette ren" bij een te frequent en met zwa re „bakken" gebruik maken van ka naal 41. Gevolg is dat de oren van de vuurto renwachters die consequent kanaal 42 af willen luisteren naar evt. noodoproe pen tuiten en dat de heren vuurtoren wachters daarover hebben geklaagd. Het bestuur van de inmiddels 150 le den tellende Zeehengelsportver. „Zuid West Nederland" roept haar leden op zich in het nutteloos uitzenden te be perken. Wie vanaf zee wil kletsen met achterblijvers aan de wal kan daarvoor zijn MARC apparatuur gebruiken waar op hem of haar 22 kanalen ter beschik king staan. Iedereen wordt gevraagd hierin mee te werken opdat het niet nodig zal zijn tot schorsing van bepaalde l(i)eden over te moeten gaan. OUDDORP De brandweer van Ouddorp heeft in de nacht van zondag op maandag snel een eind gemaakt aan eén brand in de slaapkamer van de woning van de fam. V. d. B. in de Geleedsstraat. Om de ka mer te bereiken moest van perslucht gebruik worden gemaakt. Overigens was er op het tijdstip van de brand niemand in de woning aanwezig. Dé brand werd ontdekt toen een van de omwonenden, zeU lid van de brand weer, door de Imal vah het springende slaapkamerraam werd gewekt. Door de openstaande achterdeur ging hij de v/o- ning binnen, maar door de rookontwik keling kon hij de bovenverdieping al niet meer bereiken. Dat lukte de gealarmeerde brandweer vrij snel. Er werd met nevel gespoten zodat er maar weinig waterschade is. Ook de brandschade valt mee. De recherche zal een nader onderzoek naar de oorzaak van de brand instel len. OUDE TONGE Op de Provinciale weg nabij de Kra- nendijk is zaterdagavond een inwoner van Roosendaal met zijn Simca in de berm en vervolgens tegen een boom terecht gekomen, waarbij de bestuur der dusdanig werd gewond dat hij per ambulance naar het ziekenhuis werd gebracht. De wagen werd bij de botsing geheel vernield. Omdat aanvankelijk werd veronder steld dat de gewonde bekneld zat werd ook de brandweer gewaarschuwd maar toen die arriveerde was de man al uit het autowrak bevrijd waarna de brand weer zich toch nog nuttig maakte bij de noodzakelijke omlegging van het verkeer. Blijkens een publikatie in de Staatscou rant is door de Minister van Economi sche Zaken aan de „Amoco Netherlands Petroleum Company" vergunning ver leend voor het verrichten van boringen naar de aanwezigheid van aardolie of aardgas in ons gebied, o.a. in de ge meenten Goedereede en Dirksland. Het wordt een seismografisch onder zoek waarbij springstof in de bodem tot explosie wordt gebracht. Aan de hand van de trillingen kan dan de ge steldheid van de bodem worden afgele zen. Overigens heeft een dergelijk onder zoek al meerdere malen plaats gehad. Er zal door de beheerders van de gron den in Goedereede de folder Goe- ree en in het Flakkeese het Waterschap Flakkee nog vergimning moeten wor den verleend. Het onderzoek zal in het komende na jaar worden gehouden. De Nederlandsche Middenstandsbank N.V. te Middelhamis heeft op de afge lopen braderie met een eigen stand ge staan, waar men op 4 en 18 juli o.a. kon raden naar het juiste aantal dubbeltjes in een goudviskom. Wie het dichtst bij het juiste aantal kwam, wat achteraf 4066 bleek te zijn, kon een spaarboekje winnen met 100,— inleg en er waren verder 2 spaarboekjes met 25,beschikbaar. Het aantal bradenebei^oekers die een poging waagden was 549; De 100,werd gewonnen door René Kom, Burg. Overdorpstraat 3 b te Nieu we Tonge, hij stelde het aantal van 4067 vast. 2 spaarboekjes van 25,gingen naar Ton van Wijngaarden, Vermeer- straat 1, Middelhamis zijn aantal was 4054 en Arjo Wesdorp, Kleiburgseweg 17 te Nieuwe Tonge, zijn aantal was 4080. SOMMELSDIJK Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maandag ongevraagd ge bruik gemaakt van een vorkheftruck van de fa. v. d. Doel te S'dijk. De truck werd weggehaald uit een afgesloten uienloods en werd maandagmorgen te ruggevonden op een parkeerhaven langs de Vissersdijk te Middelhamis. Kennelijk betreft het een geval van joy riding maar het zou ook kunnen zijn dat iemand hem heeft willen ont vreemden en er tenslotte toch geen raad mee heeft geweten. De Gemeenteraad van Oostflakkee komt a.s. donderdagavond weer in ver gadering bijeen. De 22 punten tellende agenda Ujkt geen zwaar wegende pun ten te bevatten. Het gaat o.m. om de verkoop van enkele perceeltjes grond, enkele onderwijszaken, de benoemingen van vertegenwoordigers in interge meentelijke regeUngen en de plaatsing van glascontainers in elk van de woon kernen, vermoedelijk met ingang van 1 november a.s. B W stellen de raad voor een overeenkomst tot plaatsing van een vijftal glascontainers aan te gaan met de fa. den Boon, het bedrijf dat ook het ophalen en afvoeren van het huis vuil verzorgt. De gemeente bepaalt een huurbedrag waarin ook de kosten van het legen zijn opgenomen. Wanneer het publiek van de mogelij Idi. tot het afzonderen van glas gebruik maakt kan dat betekenen dat er per jaar 81 ton afval minder met de vuilniswagen meegaat; voor de gemeen te een voordeel van 6.885,Wanneer de containerhuur daarop in mindering wordt gebracht resteert er nog een voordelig verschil van 4.085,— per laatj

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1