EIIAtlDEH - niEUWS van oude fietsen toerden door Middelharnis' straten Lijst van standliouders op ile „DELTA FLORA '80 zizz T- Dinsdag 29 juU 1980 No. 4912 Initiatief van IVüddenstancisvereniging Het was een goede greep van de Middenstandsver, „Middelharnis" om één van de braderie-avonden j.l. vrijdag een showtoer van oude fiet sen door Middelbamis te houden. De modellen kwamen uit de verzameling van dhr Hoogstad uit Zuidland, die zelf ook zijn partijtje meefietste en mee deelde in de waardering van het „geacht publiek". Onder aan het Zandpad waar de rit begon werden de fietsen, waaronder heel unieke exemplaren, al bewonderend nageoogd, later op de avond werden ze op het schoolplein uitvoeriger bekeken. De berijders en berijdsters hadden zich in passende kleding gestoken en zo kreeg het publiek er een proefje van hoe het vroeger moet zijn geweest. We namen wat plaatjes van misschien de meest opval lende vehikels waarop men getweeën of zelfs gedrieën uit rijden kon. De kleine baas op zijn kinderfietsje stal de show, hoe imponerend andere ge rijen dan ook waren! GRATIS EEN EXOTISCHE VENSTERBANKTUIN Oud papier voor de zending Uw huis verlcopen TAIVIBOER Benoeming president-directeur der sociale verzekeringsbank ff "I Juweeltjes Wilt u gratis een exotische venster- banktuin? Dat kan: zowel het daarvoor benodigde plantenmateriaal als de hulp middelen kunnen uit afval worden ge haald. Om te beginnen heeft u dan wegwerp verpakkingen nodig. Glazen potten zon der statiegeld bijvoorbeeld kimnen dienst doen als miniatuur broeikas. Worden ze omgekeerd op vochtige aarde gezet, dan ontstaat een ideaal micro klimaat. Kartons waarin melk of vruch tensap wordt verkocht, kimnen worden doorgesneden; dan heeft men goed te gen vocht bestande kweekpotten die tegen elkaar worden gezet in een plas tic groentebakje zoals er bij de groente man en op de markt bij stapels liggen. Totdat het zaad gekiemd of het stek geworteld is, moet de laag vochtige grond met zaad of stek bedekt worden met een doorzichtige plastic zak. Wat gekocht moet worden is een zak bloe- mistengrond of een aantal turfschijfjes met een netje erom die, als ze worden bevochtigd sterk in omvang toenemen. Als de benodigdiieden zijn verzameld kan worden uitgekeken naar geschikt basismiateriaal. Begonnen kan worden met een ananas die wordt aangeschaft compleet met groen „kuif". Het groene blad moet frisgroen en stevig zijn. Als de ananas voor de consumptie wordt aangesneden, wordt de kuif er vlak boven het vruchtvlees van gescheiden. Ze wordt dan op een met water gevul de pot gezet, zodanig dat ze het water juist niet raakt. Wordt dat steeds op het juiste peil gehouden, dan zullen er kleine wortels verschijnen; als er daar genoeg van zijn kan de plant worden gepot. De avocado is een exotische gast tus sen de vertrouwde sla, kroten en an dijvie. Velen zullen een avocado als kamerplant wensen. In dit geval wordt de bruine schil voorzichtig van de pit afgehaald. Vervolgens worden er rond om tandestokers ingestoken waarop ze op de rand van een met water gevuld glas kan hangen; het brede ondereind van de pit zit in het vocht. Het geheel wordt dan warm maar niet al te licht weggezet en na een paar weken schiet een sterke witte penwortel het water in; bovenop verschijnt een spruitje. De nieuwe plant kan worden gepot en op een zonnige plaats gezet, waarna een enkele stengel met blad verschijnt die binnen een jaar het plafond kan bereiken. Snoeien heeft tot gevolg dat er krachtig groeiende zij scheuten ont staan. Selectie is er de oorzaak van dat sinaasappels en mandarijnen tegen woordig weinig pitten hebben. Wie wil zaaien moet de beste pitten uitzoeken uit een goede rijpe vrucht. Ze worden in een glas water gelegd en de pitten die na verloop van tijd zinken zijn ge schikt om te worden gezaaid. Dat ge beurt dan bij voorkeur in natgemaakte turfschijfjes die in een bakje, afgedekt met glas of plastic, in de vensterbank worden gezet. Na twee a drie weken verschijnen de kiemplantjes en kan de afdekking weg. Als de netjes vol wor tels zitten, worden ze in een met aarde gevulde pot in de zon gezet. Bloesem behoort tot de mogelijkheden; op vruch- kan nauwelijks worden gerekend. In de schijven watermeloen zitten veel grote zwarte pitten. Als die eerst goed worden gewassen en dan een paar weken op een donkere plaats in een glazen pot of plastic zak worden be waard, kunnen ze worden gezaaid. Dat kan zowel in turfschijfjes als meteen in een pot aarde waarover aanvankelijk een plastic zak wordt getrokken. Na een paar weken kiemen de zaden, waar na een snel groeiende plant voor de dag komt. Binnen blijft ze laag, maar in een zonnige tuin kan een flinke hoogte worden bereikt. Ook andere meloenen kunnen zo worden gezaaid. Eindeloos zijn de mogelijkheden met zaden van appelen, peren, pruimen, perziken en druiven. Alle zijn ze af komstig van hybriden die van enten zijn opgekweekt. De zaden herbergen eigenschappen van een eindeloze reeks voorouders en daarop is geen peü te trekken. Een pit vam een lekkere appel kem zeker een boompje opleveren, maar misschien henben die vruchten eigen schappen van voorvaders die in de stamboom liefst vergeten worden. Prui- mepitten kimnen uiteindelijk smakelijke vruchten opleveren, maar van druiven kunnen wel, zowel binnen als buiten, mooie klimplanten komen, maar geen heerUjke vruchten. OUDDORP Op D.V. 2 augustus hopen wij weer oud papier en lorren op te halen en ook uw kleding die U niet meer draagt. Even een kaartje er aan „kleding" of „lor ren'.' Wüt U alles weer vóór half negen aan de weg zetten aan dezelfde kant waar U het huisvuil neerzet? De vorige opbrengst was aan oud papier 1200,— lorren en kleding 150, Samen 1350,— Allen weer hartelijk dank voor het sparen en ophalen, het is weer een heel mooi bedrag geworden. Zoals U ziet kunnen wij samen nog heel wat doen voor de zending zonder dat het wat kost! Deze keer verzorgen de firma's van der Klooster het ophalen van uw oud papier en kleding. STELLEND AM RONDVAART MET VISSERSSCHEPEN Op zaterdag 2 augustus a.s. zullen er rondvaarten met visserschepen worden gehouden. Vertrek vanuit de binnenhaven 's morgens van 10 tot 12 uur en 's middags van 2 tot 5 uui: Kosten volw, 4,kinderen 2, MELISSANT OPHALEN OUD PAPIER Woensdagavond wordt weer oud pa pier opgehaald voor het bekende doel. Graag gebundeld gereed zetten s.v.p. Bij zijn besluit van 25 juli 1980 heeft het bestuur van de Sociale Verzeke ringsbank tot president-directeur van de Bank benoemd de heer drs. M. A. K. Snijders te Bodegraven. De heer Snijders, 42 jaar oud, is al gemeen directeur van het Bethel Zie kenhuis te Delft en directeur van de Stichting Samenwerking Delftse Zie kenhuizen. Zijn functie bij de Sociale Verzeke ringsbank zal hij aanvaarden met in gang van 1 december 1980. De heer mr. J. S. Brouwer, hoofddi recteur van het G.A.K., die sinds 1 juni 1980 het president-directeurschap van de S.V.B, waarneemt, zal na de komst van de heer Snijders nog enige tijd als plaatsvervangend president-directeur aan de Bank verbonden blijven. SINT ANNALAND GERICHTE DUITSE HERDER BEET 14-JARIGE JONGEN Donderdagmiddag was de veertienja rige H. Q. in de Ceciliaweg te Sint An- naland bezig met het aardappelen rooien bij zijn opa D. d. H. Juist op dat moment liep de gerichte Duitse Herder van de heer J. W. los en viel genoemde jongen aan, die vrij ernstig aan zijn rug, arm en been verwond werd door de diverse beten van deze gevaarlijke hond. Honden moeten, ook buiten de kom van het dorp altijd aan de lijn. Het ventje moest zich onder doktersbehandeling stellen. Dokter A. C. J. Noteboom ver leende de eerste hulp. OPGAVE VOOR DE BUS Gegadigden voor de bus, die D.V. op donderdag 7 augustus a.s. naar de lan delijke zendingsdag van de Gerefor meerde Zendingsbond in de Nederlands Hervormde Kerk die in het Rijssenburg- se bos in Driebergen gehouden zal wor den, kunnen zich uiterlijk 31 juli opge ven bij de heer A. Vermeulen, Raiffei- senstraat 21 en J. Wessels, Hoenderweg 35, beiden te Smt Annaland. SINT ANNALAND EXTRA KERKDIENST Op donderdag 7 augustus a.s. hoopt D.V. des avonds om 19.30 uur (half acht) voor de Gereformeerde Gemeente van Sint Annaland voor te gaan in de Dienst des Woords ds. A. B. van der Heiden uit Enkhuizen. VOOR DE ZENDING Voor de Zending van de Gerefor meerde Gemeenten kwam te Sint An- naalnd een bedrag binnen van 314,36. 4& 4Cl 47 I+- I ïTl n\ ïn r ïTT -t-j-----------1--------------- PLATTEGROND DELTA FLORA '80 VISAFSLAG STELLENDAM 11 Ib .7 UA 1. Demonstratiewagen Produkt- 44. Winkelinr. Monfrooij. schap voor vis en visprodukten. 45. Me. M. Oskam Cazenave. 2. Kassa. 46. Ameko. 3. Fa. L. T. Baas. 47. Modelux Handelsondem. 4. Caravan „De Nederlandse Bloe 48. Fa Schaap. misterij. 49. A. H. Spee. 5. Ned. Gladiolus Vereniging. 50. De Vetpot. 6. Bloemeninzendingen. 51. SAROTEX (Enkhuizer IJzerhan 7. H O B A H O. del). 8. C.N.B. Lisse. 52. ARMADA. 9. Bloemenveiling „Flora" afd. B. 53. Zelfbediening J. Kruithof. S.F.- 54. EUROPRINT. 10. Intemationaal Bloembollencen 55. Jan Bart, trum. 56. Van der Graaf B.V. 11. Secretariaat. 57. M. Allemekinders. 11a. Restaurant Dhr. Kardux. 58. Henk Noordijk. 12. Plantenziekentkundige Dienst. 59. Veilig Verkeer Nederland. 13. A.B.M. In- Verkoop B.V. 60. Diderot B.V. 14. Zwaans B.V. 61. Overweel Struyk B.V. 15. N. V. Hagelunie. 62. HEY74. 16. Huiberts Agenturen. 63. R. J. Tanis. 17. Verh. bedr. VANO Ink- Verk. 64. Spectrum Boekhandel B.V. 18. Ver. voor Agrar. Bedr. Voorz. 65. V. d. VUet-Overbeeke (Vlieto). 19. Lionsclub G. O.- 66. Fa. Kempe. 20. Mondain wollen handwerken. 67. Den Hertog. 21. Oosthoek's Uitgevers Mij. B.V. 68. De Bruyn's Poffertjes. 22. R.A.I. de Boer. 69. Iglo/Ola B.V. 23. Nederlandse Rode Kruis. 70. S I D O WATERORGEL. 24. Wilinox Nederland. 71. W. v. d. Steen. 25. Electr. Techn. Euro v. d. Heyde. 72. Mw. C. Grinwis-de Waal. 26. Woonstyle. 73. F. C. Kristalijn. 26a. B.V. Meubelexpo „Stellendam". 74. Difra Kopie-service. 27. Wisma Indonesia. 75. Fa. Rudka. 28. Avang's Bouwbedr. B.V. 76. Tempelaars. 29. Printcomputer. 77. Fa. de Vries. 30. Rabobank Stellendam Goeree. 78. „Marcia" C. Bouter. 31. „Het Tegeltje" Nagtegaal. 79. Fa. Florence. 32. Eurimex HoUand. 80. Delta Centrum. 33. Elsevier Detailhandel B.V. 81. Fa. Majoor. 34. Knetemann. 82. P.T.T. Post Afd. Comm. za 35. Woord Daad C. Gielen. ken. 36. Veltkamp Agenturen. 83. Huibrechtse. 37. Bevolux Nederland B.V. 83a. P. J. van Zielst. 38. Fa. J. HoUeman. 84. Fa. Europa. 39. Korps Rijkspolitie. 85. J. D. V. de Leeuw. 40. Mw. A. J. Kuyper Delst. 86. Cebeco Handelsraad. 41. Kruisver. G. O.- 87. Mw. N. G. Boer-van Dijk. 42. Nederl. Ver. tot Besch. Dieren. 88. Mw. P. Aarts-Goris. 43. Rodenex B.V. 89. G. L. Heyboer.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 5