FotO'Zwerfiochi in eigen iand Herinnering i UiTVERKOOP Den Engelsman en Van Driel De val van Dergen y,Eilanden-nieuws" t X Uw huis verkopen TAMBOER HET PROBLEEIVI VAN ONDERWICHT Abonneert U op „Eilanden-nleuws'' 4 EK ZIJN VELE KOOPJES U MOET ZE WEL ZIEN Bijvoorbeeld japonnen al vanaf 25, Bovendien op aUe ZOMERMANTELS, gekleurde KOSTUUMS, gekleurde JAPOflNTNTEN, BLOüSEN, ROKKEHST en OVERGOOIERS 20% KORTING OP donkergrijze en zwarte KOSTUUMS, zwarte en zwart/witte JAPONNEN, REGMNMANTELS enz. 10% KORTING Komt u eens kijken? KLEDINGMAGAZIJN VOORSTRAAT 15 TEL. 01665 - 2490 SINT ANNALAND 4 2721 X 'VERVOLGVERHAAL Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS« Dinsdag, 29 juli 1980. Nederland was eigenlijk jarenlang een beetje uit de gunst bij de eigen be volking. Overal reden of vlogen we naar toe: naar Oostenrijk of Spanje, naar Kreta of de Canarische eilanden. Neder land was voor velen een land om in te wonen en te werken. Om te genieten en vakantie te vieren wilden we beslist de grens over. Weer ontdekt. Er is een kentering merkbaar. De korte reisjes naar het buitenland, de ak „vluggertjes" aangeduide mint-va- kanties, gaan steeds vaker naar de Ve- luvi/e of Drenthe. En we ontdekken weer hoe mooi ons eigen landje is. In onze nooit-ver-genoeg-weg-stem- ming waren Vv'e vergeten, dat we eigen lijk in een erg mooi land wonen, v nar per jaar honderdduizenden buitenlan ders graag naar komen kijken. Met de kamera. Wie er kort of lang op uittrekt, moet natuurlijk de kamera niet vergeten. Want Nederland is zo veelzijdig en fotogeniek, dat het jammer zou zijn om van al dat moois alleen „in het voorbij gaan" te genieten. Wie fotografeert of filmt neemt stukjes van Nederland mee naar huis en kan nog vaak zien hoe het er daar, in dat andere deel van ons land, uitziet. Zwerven door oude steden. Hebt u wel eens een wandeling ge maakt met de kamera door een oud stadje? Bijvoorbeeld door Deventer, door Alkmaar of Gouda en noemt u maar op? Je ontdekt in die plaatsen kosteliji<e straatjes, gebouwen met een rijke his torie, sfeervolle hofjes en pleintjes. De dertig oude steden, die met de trein bezocht kunnen worden (routebeschrij ving bij het NS-station) zijn ware foto safari's voor wie van het verleden houdt. De natuur in. Daar zijn in dit zomerse seizoen weor andere foto-motieven, die de moeite waard zijn er eens bij stil te staan. En om er om heen te lopen. Mooie foto's zijn echt niet altijd geslaagd omdat het onderwerp zo bijzonder is. De kunst is: ook de „gewone" dingen. die we in de natuur tegenkomen, zo op de plaat vast te leggen, dat het resul taat ons bekoort. Het beste standpunt. De eerste manier om een echt-mooie foto te maken, hebben we al genoemd, loop als het kan om uw onderwerp heen. Zoek het beste standpunt, de plaats waar dat motief het gunstigst uitkomt. Let op de achtergrond bijvoor beeld. Zoek de juist hoogte; soms is een foto, die van een laag of lioüg standpunt wordt genomen, ineens veel boeiender. Schep diepte. De tweede regel voor goede natuur foto's. Een mooi onderwerp op zich geeft niet altijd een leuke foto. Probeer als dat kan de voor- en achtergrond m.et elkaar te verbinden. Let op lijnen, die weglopen tn de verte en zo een diepte-effekt geven. Zoek naar elemen ten op de achtergrond, die door bun verkleinende werking maken dat je ,in de verte" kijkt. Meer opnamen. De derde tip voor het maken van mooie foto's: maak 's een paar opnamen van een onderwerp. Niet altijd is na melijk de eerste foto ook de beste. Een nieuw standpunt of een andere zonnestand, een wisseling van voor- of achtergrond.., ze kunnen net het ver schil uitmaken tussen een „gewone" en een erg geslaagde opname. Zwerven met de kamera. Steeds meer mensen doen het. Ge- V\?oon ontspannen zwerven door mooi Neder-foto-land. Oude stadjes bezoelien, wandelen of fietsen door de bossen, de polder in gaan of lopen langs de wa terkant. Op zich al leuk, maar met de kamera krijgt zo'n zwerftocht een extra bekoring en blijft het leuk dank zij de zichtbare herinnering, die u mee neemt naar huis. Onderschrift foto (van meer): Zoek eens een ander standpunt en probeer uw foto's diepte te geven. Dat zijn twee adviezen voor het maken van mooie foto's van ons land, die in bij gaand artikel worden gegeven en met deze foto in beeld worden gebracht. THOLEN BOUW TELEFOONCENTRALE WORDT BESLIST DOOR RAAD VAN STATE De doorgang van de nieuwbouw van de uitbreiding van de telefooncentrale aan de Visstraat wordt beslist door de Raad van State. Een beroepschrift van de heer J. Nieuwenhuijse is de aanleiding hiertoe. Een eerder gedaan beroep aan de ge meente Tliolen werd afgewezen. De heer Nieuwenhuijse vindt dat door de uit breiding van de telefooncentrale de Vis straat te smal wordt en dat de toetre ding tot zijn pand, gelegen tegenover de centrale, ernstig wordt belemmerd. De bouw van de centrale is reeds voor een derde gevorderd. Verzet tegen politie: De politierech ter te Middelburg veroordeelde donder dag de 32 jarige J. van A. tot een geld boete van 250,— Op 18 november weigerde hij de promillige bloedproef op alcohol en pleegde verzet toen de politie hem v/ilde meenemen naar het bureau. Voor het weigeren van de bloedproef en het be sturen van de auto waren er voor de politierechter verschillende twijfels en sprak van A. vrij op deze punten. Hij had zich echter niet moeten verzetten en met de politie moeten meegaan. SINT MAARTENSDIJK Stroperij en diefstal: Uit de water gang in de Noordpolder is een paling fuik van de heer W. C. S. verdwenen. Het laat zich aanzien, dat onbekenden paling en fuik hebben meegenomen. De politie zoekt naar de dader(s). Kratten bier verdwenen: Uit de win kel van mevr. de B. werden 3 kratten door dorstige onbekenden meegenom.en. Uiteraard zonder betaling of adres. Bij de politie werd aangifte gedaan van deze diefstal. POORTVLIET Snelheidscontrole: Op verschillende plaatsen op de provincialeweg bij Poort- vliet werd door de rijkspolitie snelheids controle gehouden met behulp van ra dar werd de snelheid van 270 auto's opgenomen. Tegen 19 bestuurders werd procesverbaal opgemaakt voor te hoge snelheid. Ooli in de bebouwde kom, en voornamelijk in de Stoofstraat, werden auto's op snelheid gecontroleerd. Van de 100 wagens waren er geen die boven de 50 km kwam.en. gSïJSS^S^SS^SSSïS^SSS^SS^SïSSS^^ In mijn herinnering zie ik het staan, het oude huisje met z'n trapjesgeveltje, beschaduwd door de grote iep. Kwam ik naar huis, dan was er warmte en licht, de boom ritselde, alsof hij mij riep. 't Was oud, maar zo gezellig, zo veilig, zo vol van leven. Nu zie ik het terug Men heeft het opgelsnapt, maar de raampjes zijn als lege ogen, geen takken m^eer er langs gebogen, geen rook kringelt er omhoog, geen zwaaiende hand, geen lief gezicht achter een ruitje. Het is dooden weemoedig gaat het door mij heen: Heet dat niet juist herinnering? zó was hetmaar het is onherroepelijk voorbij. Nunspeet A. .A K. !;£S£XRSS©S£SS5S£®S®£SSS5S:£S2^^^ THOLEN Jachtgeweer gestolen: Uit zijn wo ning aan de Parksingel is het jachtge weer van de heer W. de F. door onbe kenden meegenomen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Benoeming: De beheerder van de Amrobank te Tholen, de heer P. de Kos ter, is benoemd tot beheerder van de Amrobank te Waddinxveen. Verkoop mosselen voor E.H.B.O.: Op de komende braderie op 23 augustus gaat de E.H.B.O. afd. Tholen mosselen verkopen waarvan de opbrengst be stemd zal zijn voor de aanschaf van een oefenpop. Geslaagd: Mej. Marja van der Jagt slaagde te Utrecht voor het vakexamen boelchandel-assistente. Men kan nooit te rijk of te mager zijn is zeker een gangbare gedaclite, maar niet erg gezondheidsbewust. Mager zijn is vaak een erfelijke aanleg, te mager echter kan een aanwijzing zijn voor ve- ie zaken, van verkeerde voeding tot ernstige ziekten. Aanbevolen verhoudingen tussen ge wicht en lengte voor diverse lichamen (gezet, gemiddeld en slank) zijn voor raadpleging bepaald. Iemand die 10»/o of meer beneden het standaardgewicht voor zijn lengte is, wordt als te mager beschouwd.Vele te magere mensen kun nen een bevredigende voeding hebben. Het te mager zijn kan het resultaat zijn van een combinatie van factoren, zoals erfelijke aanleg, voorkeur voor voedsel met weinig calorieën en forse lichame lijke activiteit. Statistieken van levens verzekeringsmaatschappijen geven ver scheidene voordelen van liet mager zijn aan. Een mager mens leeft langer en lijdt minder aan degeneratie-ziekten zoals suikerziekte, nier-, lever-, en hart ziekten. De ernstig te magere mensen, zij die 15''/o of meer beneden de stan daard blijven, kunnen ondervoed zijn. Bij die personen is de energie-opname kleiner dan de energie-behoefte. Een eenvoudige reden voor ondervoeding kan zijn dat er niet genoeg voedsel be schikbaar is, een probleem' van wereld- omvang en wereldbelang. Slechte gezondheid door infecties, slechte spijsvertering of andere kwalen kunnen gewichtstoename belemmeren. Alvorens een dieet-kuur voor gewichts toename te beginnen, moet men zich zorgvuldig medisch laten onderzoeken en tijdens de kuur onder medische con trole blijven. Slechte eetgewoonten of eten om slechts de eetlust te stillen en niet de voeding te bevorderen, is een andere oorzaak van ondervoeding. Teenagers kunnen bijvoorbeeld teveel snacks en aanverwante artikelen ge bruiken in plaats van voedzame maal tijden. De gevolgen van ernstige onder- voeding zijn vele. Bij kinderen stag neert de groei. Hoewel zij de capaciteit tot groeien hebben, hangt dit hoofdza kelijk van de voeding af. Onderzoekin gen hebben aangetoond, dat succes of mislukking in de groei al kan afhangen van een verschil van slechts 10 Idlo- calorieën per kilogram lichaamsgewicht. Tuberculose in het bijzonder is één van de gevaren van ondervoeding, speciaal onder jonge volwassenen. Herstel van verwonding of ziekte kan ook veel meer tijd vergen. Hoe kan deze conditie wor den genezen? Als de dokter eenmaal heeft vastgesteld dat ondervoeding de oorzaak van lichamelijke ziekte is, kan hij een gepast en versterkend dieet voorschrijven. De Kellogg Nutrition Council herin nert ons, dat de behoefte aan voedings stoffen zoals proteïne, mineralen en vitaminen constant is en dat een dieet voor gewichtstoename moet wor den opgebouwd rond een verscheiden heid van voedsel dat deze stoffen bevat. Zo'n dieet moet bestaan uit vlees, vis, eieren, granen, fruit, groente en melk. Het is goed elke dag te beginnen met een voedzaam ontbijt, bijvoorbeeld kant-en-klare graanprodukten (zoals Gom Flakes) met melk, fruit of vruch tensap, brood met boter en beleg. Als deze basis is gelegd, kan nog calorierijk voedsel naar wens aan de maaltijden worden toegevoegd. Verbeteringen in het dieet garanderen natuurlijk niet direkt succes. De ver langde verandering kan weken of maan den duren en hangt ook af van de stipt heid in de uitvoering van dit program ma van welzijn. De sleutel voor ge wichtstoename en het behoud van het gewicht is afhankelijk van een gezonde levensstijl, gepaste lichaamsbeweging en rust, alsmede van een dieet dat voldoet aan de behoefte van energia HOGE FUNCTIE IN VISSERIJWERELD Dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg, voorzitter van de Stichting van de Ne derlandse Visserij is benoemd tot voor zitter van Europêche, het overkoepelend orgaan van de aanvoerders organisatie van vis In de lidstaten van de Euro- peese Gemeenschap. Deze benoeming zal niet nalaten in Nederlandse Visserijkringen grote vol doening te wekken. Dr. Boelmans Kranenburg is het te- j gendeel van iemand die zich opsluit in een ivoren toren. Geen visserijbijeen komst ook in onze regio (Bruinisse Zierikzee Colijnsplaat Stellendam) of hij is als hij niet in het buitenland vertoeft. Deze brede belangstelling heeft ongetwijfeld mee gewerkt, naast zijn grote kunde en kennis op visserij gebied, om hem ook internationaal geliefd te m.aken. Een groot internationaal gezag heeft hij in de loop der jaren opge bouwd. .a^J>..3^.^s3ss0^^^.5^D^9O*v>.J!K>s;^o^J^^ telt duizenden abonnee'! en wordt op Goeree-Overflak]<ee n> (oed ais huis-aan-hula gelesenl EERSTE AANVOER VAN VISKWEKERIJ Delta Fish farming, de nog jonge vis- kwekerij in Colijnsplaat levert thans de laatste weken een bijzonder soort forel af, een regenboog forel, met rood vlees. Dit is een artikel waar vishandel Sa- man, uit de Visstraat in Zierikzee wel weg mee weet. Zijn clientèle wil deze nieuwe vissoort graag. THOLEN Kerkdiensten „Ten Anker": woens dag 30 juli 18.45 uur ds. L. Wüllschle- ger. Woensdag 6 augustus 18.45 uur ds. M. D. Geuze. Wandeltochten T.W.U.: Op 23 augus tus organiseert de Thoolse Wandel Unie de 20ste Mosseltochten met de daaraan verbonden dorpentocht. Historisch verhaal uit het jaar 1572 door JAAP UE KORTE Den Hertog's Ultgevery Utrecht 33 „Het is een duistere zaak", zegt Geert. „Ik. weet werkelijk niet wat ik er van denken moet. Hoe weet die Antoine Oli vier dat u de aanvoerder van ons troepje geuzen is? Dat weet niemand anders dan wij zelf. En nu weet die schilder het keurig netjes te vertellen. Nee, het lijkt me niet goed. Toch schrijft hij dat u zich met hem in verbinding moet stellen in opdracht van graag Lodewijk van Nas sau. Het schijnt dus dat hij met deze m verbinding staat. Maar de graaf ver blijft in Frankrijk. Hoe kan dan die vreemde schilder met hem in verbinding staan? Ik begrijp er niets van! Het lijkt werkelijk veel op een valstrik. We moe ten niet uit het oog verliezen dat de vangst van een geuzenaanvoerder heel belangrijk is... Hij die dat presteert komt zeker in de gunst van de hertog". „Daar kon je wel eens gelijk aan heb ben", zegt Ripperda. „Maar zo ver is het nog niet. Reken er op dat ik op mijn hoede zal zijn. Ik zal me heus niet zo gemakkelijk laten vangen. Maar laten we de toekomst niet al te donker inzien, het kan ook nog wel wat meevallen". „We zullen het hopen", zucht Klaas. „In elk geval moeten we onze voorzorgs maatregelen treffen. We kunnen niet voorzichtig genoeg zijn". Na nog wat heen en weer gepraat te hebben staan ze op en nemen afscheid van Ripperda. Als de mannen verdwenen zijn begeeft Ripperda zich naar boven. Van achter een zware zolderbalk haalt hij een stuli zeildoek tevoorschijn. Voorzichtig rolt hij het uit. Een glimmend ruiterpistool zit zorgvuldig in het doek verborgen. Als Ripperda zijn wapen grondig heeft nage- zien bergt hij het weer op. „Die zal ik morgen niet vergeten", mompelt hij. „Men kan nooit weten!" Weinig kan hij vermoeden dat hij de volgende dag het wapen niet nodig zal hebben, maar pas veel later. Echter voor een heel ander doel dan waarvoor hij het nu bestemd heeft... HOOFDSTUK X OP BEZOEK BIJ ANTOINE OLIVIER Hoewel het nog vroeg in het jaar is, doet het lentezonnetje zich reeds goed gevoelen op de 16e mei van het jaarOTwat beter dan enkele dagen geleden". 1572. g^ Het vrouwtje beaamt de mening van De gure wind die de laatste dagen.>&'Ripperda en nadat deze nogmaals ge- krachtig heeft gewaaid, is bedaard en de asgrauwe wolken die langs het zwerk joegen, hebben plaats gemaakt voor het liefelijke meizonnetje. De man die door de nauwe straten van Bergen loopt, heeft het ook warm. Zo nu en dan wist hij zich het zweet van het gelaat. „Pfff, wat is het warm", mompelt hij, „het is ook zo'n eind weg, die Brugstraat. Maar ik moet er nu toch bijna zijn. Ver velend dat ik niet precies weet waar die schilder woont. Ik ben het zoeken allang moe". Ongemerkt is Ripperda, want hij is het, in de straat gekomen welke zich kruist met de Brugstraat. „Het moet hier toch in de buurt zijn, maar wacht, ik zal het eens vragen". Voor haar armoedig huisje staat een oud moedertje te genieten van het mooie weer. Ripperda loopt op haar toe. „Zeg eens vrouwtje, waar kan ik er gens de Brugstraat vinden?" vraagt hij. „Ik loop al geruime tijd rond te dwa len maar mij dunkt, de gezochte straat moet hier toch in de buurt zijn". „Dat is hij ook mijnheer", antwoordt het oudje terwijl zij nieuwsgierig nader bij komt. „Wat is het anders warm he?" „Dat is het zeker", antwoordt de geu zenaanvoerder, „maar het is toch heel -vraagd heeft naar de gezochte straat, wijst zij hem de weg, op haar breedvoe rige wijze. „Een praatziek mens", bromt Ripperda als hij zijn weg vervolgt. „Maar ik weet nu waar ik zijn moet". Spoedig bereikt hij de plaats van be stemming. Voor een iïlein winkeltje blijft hij staan. Een schat van kleurige schil derijen en tekeningen liggen uitgestald voor het raam. Boven de deur hangt een bordje waarop de naam van de eigenaar van dit alles met sierlijke letters is aan gebracht. „Antoine Olivier" prijkt met vergulde letters op het uithangteken. „Hier is het", mompelt Ripperda. „Ik ben toch werkelijk nieuwsgierig wat deze man me te vertellen heeft. Maar ik moet op mijn hoede zijn". Als vanzelf tast hij naar zijn rechter- broekzak waarin hij zijn wapen verbor gen houdt. „Hij zit er nog", mompelt de geuzen- aanvoerder. Met kloppend hart opent hij de winkeldeur. Het duurt geruime tijd voordat er zich iemand laat zien. Na enige minuten gewacht te hebben verschijnt er een man van rijzige gestal te in het kleine maar nette winkeltje. De man maakt op Ripperda een goede indruk. Zijn voorhoofd is hoog gewelfd en vanonder zijn zware wenkbrauwen kijken een paar heldere ogen de wereld in. Het is te zien dat de schilder een schrandere persoonlijkheid is die niet voor één gat gevangen zit. Overigens maakt hij op Ripperda een rustige in druk. „Kom verder!" nodigt Olivier zijn be zoeker. „U bent zeker de man die een van mijn schilderstukken wil kopen? Nu", zo gaat hij onverstoord verder, „die heb ik achter in mijn werkplaats je. Volgt u mij maar". Tot Ripperda's grote verwondering loopt de schilder de gang in naar achter en wenkt hem te volgen. „Neemt u mij niet kwalijk, mijnheer Olivier, maar ik ben toch niet de per soon die u bedoelt. Ik kom namelijk in het geheel niet voor uw schilderijen, maar ben hier naar toe gekomen met een heel ander doel". Nu begint Olivier hartelijk te lachen. „Dan is het goed Ripperda", zegt hij. „Nu weet ik tenminste zeker dat u de persoon bent aan wie ik het briefje schreef, of heb ik het mis?" „Nee, zo is het inderdaad", antwoordt Ripperda die nu wel zeker weet dat hij met een uitgeslapen kerel te doen heeft. „Dan is het tenminste in orde", lacht Olivier. „Volgt u mij maar naar mijn lea rner. Daar kimnen we rustig verder spreken". Hij is Ripperda inmiddels voorgegaan en opent een deur die toegang verleent tot een kleine ruimte. Ze zijn in de schil- derswerkplaats van Olivier terecht ge komen. In een hoek van het vertrek staat een hoge tekentafel waarop een grote landkaart ligt uitgespreid. Enige potjes verf staan op een hoek van de tafel. Daarnaast liggen een paar pense len. Dwars over de tekening ligt een grote meetlat terwijl een palet, waarop verschillende kleuren zijn aangebracht, op een driepoot Ugt, die vlak voor de tekentafel staat. Alles wijst er op dat de schilder zojuist nog zijn nauwkeurig werk verrichtte. „Ik hoop dat ik u niet in uw werk zaamheden stoor, mijnheer Olivier", ver ontschuldigt Ripperda zich. „Als ik het zo zie, was u zoeven nog bezig met uw handwerk dat volgens mij nogal enige bekwaamheid vereist". „U stoort mij heus niet, mijnheer Rip perda", antwoordt de schilder. „De kaart is bijna gereed, En wat be treft bekwaamheid voor dit werk, nu dat valt nok wel wat mee. Het is maar net hoe men het bekijkt. Maar neemt u plaats, dan kunnen we op ons gemak de dingen bespreken waarvoor u gekomen bent". De mannen zijn weldra in druk ge-, sprek gewikkeld. Onder het genot van een koele kroes bier ontvouwt Olivier zijn plannen. „Ik heb u de brief geschreven in op dracht van graaf Lodewijk", begint hij. wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 2