„De Samaritaan" heeft haar rolstoelbus al hesteld 78 jarige man uit de Oostilijk vrij ernstig gewond bij botsing Oud-binnenvaartschip In Middelbarnisse buitenbaven uitgebrand VIALLE Ellandeii-nieows lamUJebericbteo 1980 52e jaargang Dinsdag 29 juli 1980 No. 4912 CHR. STREIE2KBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE 2njID-H0LLANDSE EN ZEEUWSE EHLANDEN Verschijia tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond Bevolking Goeree-Overflakkee bracht het geld bij elkaar Uw huis verkopen TAMBOER Recordaantal deelnemers „zwemvierdaagse'' in Stellendam RUOEN OP LPG... is vrtMdclilIc voor h«t mlilwi Ml ook voor uw portamonnoel JAC. DE BAST EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN Merijntje Gijzen tentoonstelling A.S. vrijdag old-timers in Middelhamis NIET ZWEMMEN BIJ HARINGVLIETSLUIZEN Delta Flora tot en met zaterdag Kinderbouwdorp aan de Steiger dijk File bij Grevelingendam van twintig icilometer -k -k POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. B]J contract speciaal tariet De bevolking van Goeree Overflakkee gaf aan het verpleegtehuis „De Sama ritaan" een rolstoelbus. Het was een langbegeerde wens en dit voorjaar werd er met een actie gestart. Hieraan heeft de bevolking van het eiland massaal deelgenomen door met gulle hand te geven. Er werd in totaal 53.000, byeengebracht, waarbg veel vrienden-, kaarten werden ingevuld. Deze mensen zorgen er in feite voor, dat de bus ook in de toekomst kan blijven rijden, want ieder jaar weer zal er een bedrag van minstens 4.500,binnenkomen. £n dat is al een mooie aanloop, maar het houdt ook in, dat de leiding van „De Samaritaan" er alles aan zal doen, om dat bedrag groter te maken. De bus is inmiddels aangekocht en wordt nu ingericht naar de eisen van de bewoners van „De Samaritaan". Er zal een groot aantal voorzieningen moe ten worden aangebracht. In de eerste plaats zal de bus een meter verlengd moeten worden. Rondom zullen de ra men iets moeten zakken, om de passa giers in de gelegenheid te stellen naar buiten te kijken en te genieten van het natuurschoon of andere bezienswaar digheden. Bovendien zal de bus verhoogd moe ten worden, zodat er voldoende ruimte is naar boven. Er zal splintervrij glas in komen. De bus zal geïsoleerd worden. Er zal een speciale vloer in gebouwd worden. Bij de achterdeuren worden twee oprijtaanen aangebracht, die schar nierend aan de wagenvloer zijn beves tigd. Ze zullen slipvrij zijn. Er zullen zes rolstoelen een plaats in hebben. Door middel van een rail zullen bevestigingen worden aangebracht met zes verschroomde vergrendelingsbeugels met heupgordels en zes wegneembare bloksteunen. Er zal een effectieve ver lichting in worden aangebracht; zo ook een speciale instapverlichting. De bus zal verwarmd worden door een ventila torkachel en eventuele plintvenwar- ming. Er zal een uitwerpluik in het dak worden gemaakt en er wordt een brand- blusapparaat in aangebracht, alsmede is er plaats voor een verbandtrommel. De achterportieren worden bestuurd door deurzenders. De bewoners van „de Samaritaan" zullen zelf voor bagage- netten zorgen. Hoewel dit geen zoden aan de dijk zet, zal men graag van de kundigheid van anderen gebruik ma ken, want per slot van rekening telt in „De Samaritaan" iedere cen+ Wanneer al deze voorzieningen zijn aangebracht en de invalidenbus zal voor de deur staan, zal er een bedrag van 65.000,neergeteld moeten wor den. De bevolking zorgde voor 53.000, zodat er een leemte zou ontstaan, ware het niet, dat de vriendenkring allang bestaat en het mag nu weleens gezegd worden: hiervan is een potje van 14.000, Bij de bouw van het verpleegtehuis is er een actie geweest en dat heeft echt wel geld opgeleverd en nu de nood aan de man komt, zal men dit bedrag aan spreken voor de betaling van de bus. Er blijft dan nog een bedragje over en dat wordt weer gestort in de nieuw op gerichte vriendenkring. HARTELIJK DANK Het zal ieder duidehjk zijn, dat de commissie, die de actie op touw heeft gezet, in de eerste plaats de bevolking van het eiland dankbaar is. Zo ook de collectanten, die niets hebben nagela ten om het geld bij elkaar te krijgen. Velen hebben zich ingezet om het een maal gestelde doel te bereiken. Veel verenigingen hebben hun medewerking verleend, kortom, het was een massale actie. En... eigenlijk moet de bevolking van het eiland dankbaar zijn voor al deze bemoeiingen, want het gaat juist om de bevolking van het eiland, waarvan er ruim honderd gebruik zullen kunnen maken van de bus, teneinde eens een dagje uit te kunnen. Zij zullen meer in het maatschappelijk leven betrokken kunnen worden. Al doet men alles aan de welzijnszorg, aan de gezelligheid in het gebouw, een ritje over het eiland en naar het eigen dorp zal wonderen kunnen verrichten, zo is gebleken. En laten we dan niet onszelf vergeten, want wie weet Eind augustus, begin september zal de bus er zyn. Een hele geruststelling voor de commissie, die de run ontke tende en wij zyn big, ons steentje te hebben bijgedragen. BRUINISSE Oud Ger. Gem.: Woensdagavond 6 augustus 19.30 uur ds. E. du Marchie van Voorthuijzen van Leersum. OUDDORP BROUWERSDAM PRAATPAAL VERNIELD Uit een van de praatpalen op de Brouwersdam, via welke contact kan worden gemaakt met de ANWB-postj is de zender-ontvanger weggenomen. Voor de ANWB een schadepost van 4.800,— Het zag er aanvankelijk niet naar uit, dat er erg veel mensen aan de zwem- vierdaagse mee zouden doen in het openluchtbad te Stellendam. Maar leen het maandag 21 juli j.l. blijkbaar afge lopen was met het slechte weer van de voorgaande weken en het echt „zomer" werd, hebben zich nog zoveel mensen in laten schrijven dat het aantal deelne mers groeide tot 411. Dit aantal is voorgaande jaren nooit bereikt. Na vier dagen zwenjmen, ontvingen de deelnemers de „vierdaagse-medail- le". Zij die voor de eerste maal in Stel lendam meezwommen ontvingen een bronzen plak (198), voor de tweede maal een zilveren (96), voor de derde maal een gouden (83) en zij die dit voor de vierde maal in Stellendam deden ontvingen een gouden medaille met een viertje er ingegraveerd (34). Bovendien was er voor de deelnemers een vierdaagse-sticker en elke 25e in schrijving ontving een vierdaagse-but- ton. Voor de oudste dame en heer waren er bloemen en het jongste meisje en jongen kregen een bal aangeboden van de zwemvereniging „de Stelle" uit Stel lendam, dit dit organiseerde in samen werking met de gem. Goedereede en de K.N.Z.B. De redactie van het Stelleclubblad „het Start-Blok" gaf voor deze gelegen heid (gratis) een extra editie uit. Deze vierdaagse kreeg nog een inter nationaal tintje omdat er ook deelne mers uit Duitsland bij waren. Mede door de vacantietijd kwamen de deelnemers uit 49 verschillende plaatsen in Neder land. AUTOGAS APMUAHJUR Vakkundige inbouw van do- ze veilige apparatuur ver zorgt Vlalle-dealer Korteweegle, Dirkstand Tela». 01877-1122. OUDDORP donderdagavond 7.30 uur ds P. Blok (bed. H.D.) MELISSANT woensdagavond 7.30 uur ds. H. Paul van Vlissingen. MIDDELHARNIS woensdagavond 7.30 uur kand J. J. Tanis (vooraf bed. H.D.) Op het beruchte kruispunt Prov. weg- Brielsestraat te Stellendam vond zater dagmiddag weer een volstrekt onno dig ongeval plaats; het zoveelste in de lange rij van botsingen op dat ge heel overzichtelijke kruispunt. De automobilist G. van Splunder uit de Oostdijk reed, met zijn 78-jarige va der G. van Splunder, als passagier rich ting Dirksland, waar ze een bezoek aan resp. hun moeder en -vrouw zouden De gekreukte wagen van dhr. van Splunder. brengen. Een automobiliste die van de richting haven kwam wachtte tot de wagen die immers op de voorrangs weg reed gepasseerd zou zijn maar achter haar kon een andere wegge bruikster dat geduld niet opbrengen en schoot de weg op met een ferme botsing als gevolg. De bejaarde heer van Splunder werd i.v.m. hoofdletsel aanvankelijk naar het ziekenhuis te Dirksland gebracht maar vandaar verder gebracht naar het Oog ziekenhuis te Rotterdam i.v.m. ernstig letsel aan een van de ogen. Mevr. van Splunder en haar zoontje die achterin meereden bleven evenals de bestuurder ongedeerd. In de nacht van zondag op maandag, even na drie uur, is het in de buitenha- ven afgemeerde binnenvaartschip in ruste, van Jan Schoonbeek (de vroegere pottenbakker te Sommelsdijk) voor de helft uitgebrand. De brandweerkorpsen van Middelhamis en Sommelsdijk gin gen de brand te lijf waarbij gebruik moest worden gemaakt van perslucht maskers i.v.m. de rookontwikkeling. De tanker „Schere" die in de nabijheid lag (leeg weliswaar) werd met twee stralen nat gehouden om te voorkomen dat een overkomende vonkenregen onheU zou veroorzaKen. Het vaartuig „Le Progrès" heeft dhr. Schoonbeek geruime tijd als woonver blijf gediend. Nu was dat niet meer het geval, al verbleef de eigenaar nog re gelmatig op de schuit, zoals dat ook in het week-end het geval is geweest. Na de brand bleek dhr. Schoonbeek niet te bereiken; kennelijk was hij al op weg terus naar Portugal, het land waar hij een bestaan op wil bouwen. Door de grote hitte is een bodemplaat losgeraakt waardoor het schip water ging maken. Daarom werd besloten het naar buiten te slepen om het buiten de haven aan de grond te zetten, waarvoor door Rijkswaterstaat toestemming werd verleend. De technische recherche heeft naar de oorzaak van de brand een onderzoek in gesteld. In het A. M. de Jong museum aan de Voorstraat te Nieuw Vossemeer is tot 1 oktober de Merijntje Gijzententoonstel- llng te zien. Merijntje Gij zen is de schepping van de katholiek-socialisti sche schrijver A. M. de Jong, die diens jeugd beschreef in de vierdelige roman cyclus „Merijntje Gijzens jeugd". De cj - clus bevat vier delen: „Het Verraad" (1925), „Flierefluiters oponthoud" (1926), „Onnozele kinderen" (1927) en „In de draaikolk" (1928). Het eerste deel „Het Verraad" werd nog in 1928 door A. M. de Jong zelf voor toneel bewerkt en enkele jaren later maakte hij met H. Goldberg ten filmscenario van de eerste twee delen. Dit werd in 1936 verfilmd onder regie van Kurt Gerron. In 1974 werd een tele visiebewerking gemaakt van de gehele cyclus, geregisseerd door Kees van ler- sel, die ook het scenario maakte. De tentoonstelling is opgebouwd rond de sprekendste foto's uit de film en de televisie-serie, met een passend citaat uit het boek, zodat het verhaal in grote lijnen gevolgd kan worden. Voorts zijn er documenten, handschriften en verta lingen uitgestald, naast een aantal fo to's van A. M. de Jong's jeugd, die tal van overeenkomsten vertoont met die van zijn romanfiguur. Voorts is een chronologisch overzicht van het leven en werk van de schrijver opgesteld. Beide tentoonstellingen zijn ingericht door het Nederlands Letterkundig Mu seum uit Den Haag. Het A. M. de Jong museum te Nieuw Vossemeer is open, zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur en op andere dagen na afspraak, (tel. 01676 - 2350 of 01676 - 2594). Toe gangsprijs: 1,voor volwassenen; 0,50 voor kinderen van 6-14 jaar; kin deren beneden de 6 jaar gratis. Waren het j.l. vrijdag oude en zeer historische fietsen die in het kader van de braderie in Middelhamis verschenen, a.s. vrijdag zullen het old-timers zijn die de aandacht vragen en ongetwijfeld zullen krijgen. Om 7 uur stellen de wa gens zich op bij de sporthal waarna ze na een rondrit, van 8 uur tot half tien te bezichtigen zijn op het schoolplein, aan het Beneden Zandpad. Een jury zal de mooiste combinatie van auto en passagiers aanwijzen en met een prijs belonen. In de afgelopen dagen vanaf vrij dag heeft de politie er tegen gewaakt dat er nabij de Spuisluizen in het Ha ringvliet gezwommen werd op die tijden dat er gespuid werd. Door de hoge waterstand was dat veelvuldig nodig, waarbij een sterke stroming ontstond. Vanaf vandaag zou de maatregel weer worden opgeheven. Tot en met a.s. zaterdag wordt tn Stellendam weer de Nat. gladiolenten- toonstelling „Delta Flora" gehouden, ten evenement dat vorig jaar dertigduizend bezoekers trok. In de afgelopen nacht is door een groep o.l.v. arrangeur van An- del doorgewerkt om de bloemenshow in gereedheid te brengen. Ook de overige exposanten hebben veel werk van hun stands gemaakt zo dat van morgen om elf uur het start schot kon worden gegeven. Dat werd gedaan door drs. P. Bukman, voorz. van de C.B.T.B. MEilSSANT BEROEPEN De Herv. predikant ds. H. F. Klok heeft een beroep ontvangen naar de Herv. Gem. van Reeuwijk. Yr -jJr SINT ANNALAND Aardappelveiling: van woensdag 23 juli 1980. Doré eerste soort 0,41 - 0,46. Doré tweede soort 0,35 - 0,36. Doré apart 0,18 - 0,30. Doré bonken 0,20 - 0,27. Doré drielingen 0,28 - 0,29. Doré kriel 1,17 - 1,26. Lekkerlanders 0,20 - 0,26. Gloria 0,25 - 0,30. Première 0,30. Flaminga 0,26. Eigen heimers 0,45. Aardappelprijs per kilogram. Aan voer: 260 ton. Aardappelveiling: van donderdag 24 juli 1980. Doré eerste soort 0,35 - 0,38 Doré tweede soort 0,31 - 0,34. Doré apart 0,20 - 0,32. Lekkerlanders 0,25 - 0,32. Gloria 0,29 - 0,34. Première 0,25 - 0,26. Flaminga 0,29. Bintjes 0,22. Bintjes bonken 0,34. Aardappelprijs per kilogram. Aan voer: 255 ton. Uienveiling: van donderdag 24 juli 1980. Plantuien, maat veertig opwaarts 0,55. Plantuien drielingen 0,35. Uienprijs per kilogram. Aanvoer: 20 ton. Aardappelveiling: van vrijdag 25 juli 1980. Doré eerste soort 0,31 - 0,33. Doré tweede soort 0,29 - 0,30. Doré apart 0,18 - 0,27. Doré drielingen 0,29 - 0,32. Doré kriel 1,27 1,31. Lekker landers 0,19 - 0,23. Gloria 0,29 - 0,33. Première 0,21. Flaminga 0,32. Eigenheimers 0,37. Aardappelprijs per kilogram. Aan voer: 325 ton. il het blad voor uw JEUGDWERK OOLTGENSPLAAT Zoals vorig jaar wordt in de week van maandag 4 t/m vrijdag 8 augustus voor alle kinderen van 6 t/m 13 jaar dagelijks van 's morgens 10 uur tot 's middags 16 uur bij de haven aan de steigerdijk een KINDERBOUWDORP georganiseerd. Onder toezicht kunnen de kinderen hutten enz. bouwen. Gratis beschikbaar zijn hout, plastic-folie en spijkers. Tim- mergereedschappen en evt. een schop dienen van huis te worden meegenomen. De deelname kost per dag 1,50 en een weekkaart kost 6,De dagkaar- ten zijn elke dag op het terrein ver krijgbaar, de 5-daagse weekkaarten zijn vanaf 28 juli verkrijgbaar bij Sigaren winkel 't Hoekje, Weespad 2. Het is de opzet, dat de kinderen tus sen de middag overblijven. Tenvijl de bouw stil ligt kunnen zij zelf aardappels poffen, pannekoeken bakken, worstjes roosteren enz. Het is wel raadzaam de kinderen een paar boterhammen mee te geven. Een blikje limonade kan tegen betaling van 0,75 op het terrein gekocht wor den. Op het weekprogramma staan verder nog allerlei spelletjes in de namiddag, een speurtocht voor de groteren en een poppekast voor de kleintjes. Het gemeentebestuur en een aantal plaatselijke bedrijven verlenen steun aan deze bouwweek. De kinderen zul len genieten. Het verkeer in het afgelopen week einde is vooral richting kust getrokken. Daarbij zijn op de zo langzamerhand traditionele pimten de nodige files ont staan. Zaterdag spande een file van 20 kilometer bij de Grevelingendam de kroon. Ook bij Hoek van Holland en Zand- voort stonden regelmatig files. Buiten de kustgebieden was er zater dag bij Eindhoven veel verkeer op de weg. De rijkspolitie in Driebergen denkt dat het hier voor een groot deel vakan tiegangers betrof op weg naar Frank rijk en Spanje.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1