Zeeuws Bestuur boven water Polder „Goeree" vraagt wellicht uitstel van Polderconcentratle Zaterdagmiddag was het even druk op het strand Dierenbescherming yiALLi Boeicbespreici ng 52è jaargang Dinsdag 22 juli 1980 No. 4910 CHR, STREEHiBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond V.V.V. zwem- wedstrijden te Stellendam RUOEN OP LPG... JAC. DE 6AST EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN Uw huls verkopen TAMBOER Dierenbescherming Sportvliegtuigje landde bij Serooskerke Op meerdere plaatsen in Oude Tonge ingebroken In memoriam A. IVI. van Mourik KNOKPARTIJ IN DISCO INBRAAK DOOR BEWONER VERIJDELD Natte zate r d agm o rge n bracht reeks kettingbotsingen RECTIFICATIE ZOMERCONCERTEN POSTBUS 8 3240 AA MIDDEUIARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal Xaxiet. Regen en harde wind konden j.l. za terdag 19 juli niet verhinderen dat in het zwembad te Stellendam toch nog 75 zwemmers en zwemsters te water gingen om in div. leeftijdsgroepen uit te maken wie de snelste was op de 50 meter vxijeslag. Even nat als de zwemmers waren de officials op de kant, die voor elke deel- nemer(ster) nauwkeurig de verzwom- men tijden noteerden. De organisator( dhr. Snoey, met z'n medewerkers(sters) konden toch nog op een geslaagd zwemevenement terug zien, óók al was dit „dubbel nat", het geen de woorden waren van dhr. Ha- meeteman van de V.V.V. Ouddorp, die na iedereen bedankt te hebben, namens het V.V.V. de medailles uitreikte. Alle deelnemers(sters) ontvingen een herinneringsvaantje met een volledige uitslagenlijst en de drie snelste per leeftijdsgroep een medaille. Een extra medaille was er voor de snelste dame en heer. Dét waren Erma van Heest uit Stellendam en Johan Langbroek uit Dirksland. Deze week is er weer extra drukte in het verwarmde Stellendamse openlucht bad omdat er de Nationale Zwemvier- daagse wordt gezwommen waarvoor zich vele hebben laten inschrijven, die zich blijkbaar niets aantrekken van de ze „herfstachtige" zomer. NIEUWE TONGE Vermist, door de fam. Arensman een klein wit langharig hondje, met één grote lichtbruine vlek. Roepnaam Flo- rus. Inlichtingen graag aan genoemde fam. Arensman, Burg. Overdorpstraat 4, tel. 01875 - 1933, b.g.g. 1339. AUTOGAS APPARATUUR Is viiandalijk voor hot milieu «n ook voor uw portemonneel Vakkundge inbouw van de ze veilige apparatuur ver zorgt Vialle-dealer Korteweegje, Dirksland Tele». 01877-1122. Gelukkig maar, dat de mensen die Zeeland besturen boven water zijn. Net als de leeuw uit het Zeeuwse wapen, die zich moet inspannen om zich boven de watergolven te ktinnen verheffen: luctor ik worstel. Maar die het kan volhou den: emergo ik kom boven, ik ver zink niet in de zee. Iets dergelijks zal de titel van dit boek wel bedoelen. Het besturen van een ge meente, van een provincie valt niet mee tegenwoordig, er zijn veel onvolkomen heden en verstoringen en ook telkens veel veranderingen. Naar deze tekort komingen heeft men een onderzoek in gesteld, zoals ik verder lees op het ti telblad: „Een onderzoek naar meningen over verstoringen in het openbaar be stuur in Zeeland en over de regerings voorstellen tot ophef f ing. van deze ver storingen". Een paar professoren van het Inter universitair Instituut Bedrijfskunde te Delft en van de Erasmus Universiteit te Rotterdam hebben de conclusies van dit onderzoek uitgewerkt. Ze hadden daarbij verschillende hel pers, zoals b.v, studenten. Maar ook Zeeuwen. Op 5 dec. 1978 kregen 789 personen een sinterklaascadeautje in de vorm van een vragenlijst om een zo correct en volledig beeld te verkrijgen van hun belevingen en ervaringen. Na 2 maanden waren er 401 teruggestuurd en kon de overleggroep de antwoorden uitwerken. Tal van statistieken geven de diverse meningen weer. Het begin van deze samenwerking moeten wezoeken op de zogenaamde „Academiedag" in Middelburg in het voorjaar van 1976, Geleerde mensen hielden er 's morgens redevoeringen, die 's middags in groepen werden bespro ken. Er zat ook dit achter, dat de Eras- mus-iiniVersitedt meer contact wilde hebben met Zeeland, dat geen universi teit heeft. In vorige eeuwen hebben de Staten van deze provincne wed eens ge probeerd een hogeschool in hun gewest te krijgen, maar het is niet gelukt. Op het laatst v£in dat jaar 1976 dien de de ministei^ van Binnenlandse zaken een ontwerp Van wet in bij de Tweede Kamer: Reorganisatie Binnenlands Be stuur. Hierdoor moesten een aantal on volkomenheden bij de bestuurlijke orga nisaties worden weggenomen. Daarover gaat nu dit boek. Het is net als wanneer er een patient naar de dok ter gaat, zo'n mens fiinctioneert niet goed. Dan gaat de dokter de oorzaak hiervan onderzoeken en als hij die ge vonden heeft, schrijft hij een genees middel voor. Aan het besturen van de provincie en de gemeenten kleven onjuistheden, mis verstanden. Het is nu eenmaal zo: waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt, Nu gaan de onderzoekers deze versto- Om nog gelegenheid te hebben de administratieve zaken naar behoren af te wikkelen zal het bestuur van de Polder „Goeree" aan Gedeputeerde Sta ten mogelijk uitstel vragen van de con centratie met het Waterschap Flakkee die zo hebben GS besloten per 1 januari 1981 gestalte zou moeten kry- gen. Die mogelükheid opperde dijkgraaf Voogd van „Goeree" j.l. donderdag-, avond toen in het Polderhuis te Oud dorp vergaderd werd. Spytig moest dhr. Voogd vaststellen dat over de Polder Goeree het doek is gevallen en dat de Polder zal worden bflgezet in de graf kelder der eeuwen De stemming onder de hoofdingelan den was dan ook wat gedrukt nu de strijd om het voortbestaan van de Pol der verloren is. Zelfs aan het interieur was te merken dat „Goeree" naar het einde snelt want hoofdingeland Visser maakte een opmerking over de laag stof die het gepolitoerde oppervlak van de vergadertafels bedekte en die op merking bleek terecht. De fut is er uit en de agenda werd dan ook met spoed afgehandeld. Het be trof voornamelijk wat verkopingen van diverse poldereigendommen aan de pachters van die eigendommen, waarte gen de Vergadering niet het minste be zwaar had. Ook werd de rekening 1979 vastgesteld waarbij kon worden aange tekend dat vergadering de laatste „re kening" vergadering zou zijn. Verkoop Westduinen. Al geruime tijd is onderhandeld met de Stichting Zuid Hollands Landschap over de verkoop van de Westduinen. De polder wil ook dat bezit afstoten maar alhoewel zeer geïnteresseerd kon de Stichting niet ingaan op de door de Polder gevraagde prijs van 1,75 per m2 voor dit 150 ha grote gebied. In overleg met haar subsidienten heeft de Stichting thans 1,10 per m^ geboden, zijnde een totaalprijs van 1,7 miljoen. Een „uiterste" bod, zo werd duidelijk en donderdagavond raadde Dijkgraaf Voogd de Vergadering daarmse in te stemmen en het College van Dijkgraaf en heemraden te machtigen de onder handeling voort te zetten. Aldus ge schiedde. Alhoewel er voorlopig nauwelijks be hoefte aan het inlaten van zoet Haring- vlietwater aanwezig lijkt werd toch naar die mogelijkheid gevraagd voor het West Nieuwland en het gedeelte ten noorden van de Prov. weg tussen Ouddorp en Goeree. Technisch ambtenaar dhr. Jansen be nadrukte andermaal dat dat weliswaar technisch mogelijk zou zijn maar fi nancieel onmogelijk moet worden ge acht i.v.m. het hoogteverschil dat zou moeten worden overbrugd. Gemakkelijk wordt het wanneer de Grevelingen zoet zou worden, maar een beslissing daaromtrent zal pas in 1985 genomen worden. Oudelandse weg. De bewoners van de Oudelandseweg halen opgelucht adem nu deze weg niet meer als sluipweg naar Zeeland kan worden gebruikt. Het laatste gedeelte langs de KUhaven is aan het open baar verkeer onttrokken. De meeste automobilisten reageren op de vroegtij dige aankondiging en nemen de ruit rond Ouddorp. Anderen wagen het er nog op maar uit de Vergadering werd verzekerd dat er al vele processen-ver baal zijn opgemaakt tegen hen die zich aan de verbodsborden niet stoorden. „We kunnen nu weer op de weg ko men", zo lieten enkele hoofdingelanden tevreden weten. Overigens is het niet alleen de verdienste van de Polder, ze ker ook die van het Rijk dat het stuk weg heeft afgesloten. Het is alleen nog toegankelijk voor gebruikers van de aangrenzende percelen. ringen opzoeken en proberen de onvol komenheden uit de weg te ruimen. Wat staat de goede en vlotte gang van zaken in de weg? Waar ergert men zioh aan? Waarover verbaast men zich? Natuurlijk is het oordeel altijd wat subjectief, wat de een slecht vindt kan er bij een ander nog wel mee door. Wat de een prima vindt is in de ogen van een andere onderzoeker maar middel matig. Verschillende mensen kunnen afwijkende meningen hebben en ander soortige conclusies trekken. U begrijpt dat het ondoenlijk is uit een boek van ruim 150 bladzijden de diverse resultaten van dit onderzoek in een artikel weer te geven. Ik kan echter nog wel iets schrijven over de veranderingen, die er de laat ste 20 jaar op bestuursgebied hebben plaats gehad, n.l. de samenvoeging van verschillende gemeenten. De grootte van Zeelamid is 2744 km^ en het had op 31 dec. 1978 344.324 in woners, dat is 118 per km^; het heeft de geringste bevolkingsdichtheid van al le provinciën. Er waren 101 gemeenten, naar het aantal inwoners aldus verdeeld (dat is nu 30 geworden door de nieuwe indeling): 3 minder dan 3000 inwoners, n.l. Si PhUipsland 2.205, Middenschouwen 2.373, Westkapelle 2.568; 11 van 3000 5000 inwoners; 6 van 5000 - 10.000 inwoners; 6 van 10.000 - 20.000 inwoners; 1 van 20.000 - 30.000 inwoners, n.l. Goes 29.469; 3 boven 30.000 inwoners, n.l. Temeuzenf 35.164, Middelburg 37.517, Vlissingen 44.871. Deze cijfers zijn van 31 dec. 1978 en zijn op dit ogenblik weer heel anders geworden. Velen zijn van mening, dat een ge meente minstens 10.000 inwoners moet hebben. Door de samenvoeging tussen 1961 en 1971 heeft men dat lang niet bereikt en daarom wordt weer gespro ken over een nieuwe indeUng, no'g radi caler. Anderen vinden weer dat de kleine dorpskernen ook nog recht van bestaan hebben. U ziet: ,de meningen zijn verdeeld. Hieronder de nieuwe indeling van de Zeeuwse gemeenten: 1 jan. 1961 Schouwen Duiveland, van 18 tot 6 gemeenten 1 aug. 1966 Walcheren, van 19 tot 8 gemeenten 1 jan. 1970 Zuid-Beveland, van 14 tot 4 gemeenten 1 april 1970 Zeeuws Vlaanderen, van 30 tot 8 gemeenten 1 jioli 1971 Tholen, van 7 tot 1 gemeente. Hierbij komen nog Noord-Beveland met 2 gemeenten en St. Phiüpsland als zelfstandige gemeente. Van de rijksbelastingen krijgen de ge meente een gedeelte in verband met de grootte aan grond en het aantal inwo ners. Hun begroting moet door Gedepu teerde Staten worden goedgekeurd. Ook de salarissen van de burgemeester en andere ambtenaren worden geregeld naar het aantal inwoners. Behalve de gemeenten zijn ook de waterschappen en polders gefuseerd, van 387 tot 9. Met de provincies zou het juist an dersom gaan, eerst zouden er ongeveer 24 komen, dat nu al is afgezwakt tot 17 en misschien nog minder. Ze zouden dan kleiner zijn en wat taken van het Rijk en de gemeenten overnemen, zoals op het gebied van de waterhuishouding, ruimtelijke ordening, gezondheidszorg, milieuhygiëne, enz. Er waren veel bezwaren tegen deze uitbreiding. Zeeland had er zo goed als niet mee te maken, het zou misschien Goeree-Overflakkee er bij krijgen. De Provinciale Staten hadden hiertegen geen bezwaar, maar ze wilden de be woners zelf laten beslissen, het moest geen annexatie worden. Ik meen dat de meerderheid via de gemeenteraden ja heeft gezegd. Middelburg L. V. Wallenbixrg OUDDORP dinsdagavond 7.30 uur ds. A. Bac van Oostkapelle woens dagmiddag 14.45 uur ds. P. Blok {hu welij ksbev.) MELISSANT heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. M. J. van Gelder van Nieuwerkerk (Z) NIEUWE TONGE dinsdag (heden) avond 7.30 uur ds. J. J. van Eckeveld van Zeist. OUDE TONGE woensdagavond 7.30 uur kand. J. J. Tanis van Sommels dijk. OOLTGENSPLAAT woensdagavond 7.30 uur ds. J. W. Verweij van H. I. Ambacht. Zaterdagmiddag is het een poosje druk geweest op het Noorderstrand te Ouddorp toen daar de landelük aange kondigde strandloop werd gehouden, maar nadien is de rust er weergekeerd, helaas De 230 deelnemers aan hei evenement zijn zo drijfnat geregend dat ze net zo goed kopje onder in zee had den kunnen gaan. Er konden afstanden van 5 en van 10 km gelopen worden en al naar de con ditie dat toeliet konden die in draf of wandelend worden afgelegd omdat er tenslotte geen wedstr. elem. a. d. strand loop verbonden was. Maar vrijwel elke deelnemer koos met gezwinde spoed het hazepad om zo snel mogelijk oit de im mer neergutsende regen te zijn. In bak ken is die op de deelnemers uitgestort maar toch heeft dat veler pret niet mo gen drukken. Burgemeester van Velzen lostte het startschot maar moest direct daarna naar een andere helaas droeve bijeenkomst. Het strand ligt er andermaal verla ten bij, zoals de onderste foto laat zien In de strandpaviljoens wordt het zout in de pap niet verdiend en de enkeling die zich op het strand waagt loopt er te kleumen. Voor velen wordt het een verregende vacantie en menige recreant heeft tus sentijds zijn biezen gepakt en is terug gekeerd naar de eigen woning waar de cv. wordt aangezet. In Ouddorp is het ook rustig omdat dagrecreanten zich niet laten zien. In een normale zomer bevolken ze bij duizenden de stranden maar ook zij .blijven dit jaar verre. i Hoe jammer toch Goed tehuis gezocht: voor 'apjespoes en zwart/wit katertje, 8 weken, zinde lijk. Fam. Breen, Binnenweg 36, Melis sant, tel. 01877 - 1900. Een Belgische vheger heeft j.l. za terdagmiddag met een sportvlieg tuigje met 4 passagiers op weg van Ko penhagen naar Gent boven Schou wen Duiveland moeten besluiten een noodlanding te maken. Hij koos daar voor een op dat moment vrij stille Delingsweg bij Serooskerke op het weg dek waarvan de noodlanding perfect slaagde. De landing was nodig omdat het de piloot was gebleken dat er te weinig brandstof in de tank was. Bij een land bouwersgezin werden de passagiers gastvrij onthaald terwijl de piloot met enkele toegeschoten hulp verleners voor benzine zorgde. Dat werd betrokken bij het vliegbedrijf Prince waarna de vlucht kon worden hervat. Daarbij werd de dijk weer als startbaan gebruikt. Op het vliegveld Midden Zeeland werd overnacht omdat de piloot niet over een nachtbrevet beschikte. In de nacht van vrijdag op zaterdag is op meerdere adressen in Oude Tonge ingebroken. Dat gebeurde in de Zelfbe dieningszaak van dhr H. B. aan de Nieuwstraat waar de dief via het for ceren van de achterdeur binnenkwam. Er wordt voor ca. 4000,sigaretten vermist terwijl ook een geldtas met ca 400,inhoud werd meegeenomen. De geldtas werd later leeg op het erf teruggevonden. Ingebroken werd ook bij de fam. van K. in de Bastingstraat waar een dames- portemonnee met 15 DM en wat klein geld werd meegenomen alsook enkele pakjes sigaretten. De giropas die ook tot de buit behoorde werd later terug gevonden in de tuin van de tegenover wonende fam. S. Daar wat de dief zo brutaal dat hij vlakbij het bed van de slapende bewoners kwam en daar de pantalon van dhr S. weggriste om die buiten te doorzoeken. Er bleek een por- temonneer met 120,in te zitten. Ook een jasje dat aan de kapstok hing werd voor inspectie meegenomen. Zowel het jasje als de daarin aanwezige sleu telbos werden teruggevonden. DINTELOORD Vrijdag 18 juli overleed plotseling de heer A. M. van Mourik uit Dinteloord, 55 jaar oud, eigenaar van een touring- carbedrijf. Deze gemoedelijke Brabander was een begrip op Flakkee. Jarenlang verzorgde hij binnen- en buitenlandse reizen voor velerlei groe peringen, maar met name voor de be jaarden, die hij altijd zo vriendelijk ter wille was. Hij overleed 9 maanden na zijn vrouw die ook plotseling over leed. Voor zijn kinderen en verdere nabe staanden een zware slag. De begrafenis heeft heden dinsdag middag plaats gehad. MIDDELHARNIS: Bij een stevige kno'kpartij in disco „Centraal" zijn in de vroege zondagmor gen een viertal Duitse jongens toegeta keld door een aantal Turkse of Marok kaanse bezoekers. Toen de politie er verscheen waren de Duitsers al op di verse Sommelsdijkse logeeradressen, maar ze werden daar door de poUtie opgehaald voor het opmaken van een proces-verbaal. Twee van hen werden onder doktersbehandeling, gesteld. MIDDELHARNIS: Dhr A. V. d. S., bewoner van de Rui terstraat heeft in de nacht van zaterdag op zondag een inbraak in zijn woning kunnen verijdelen. Twee mannen bleken te zijn binnengedrongen, maar gewekt door het geluid ging dhr v. d. S. met een zaklantaarn op onderzoek uit. Hij werd daarbij bedreigd met iets wat op een vuurwapen leek en ook kreeg hij een klap op het hoofd, maar de beide indringers namen toen toch de benen. Later, bij het gedane onderzoek, trof de politie bij de achterdeur een schroeven draaier en een beitel aan, waarmee het slot was beschadigd. Uit de woning wordt niets vermist. Op de weg Haringvlietbrug - Greve- lingendam zijn zaterdag, in de neerstro mende regen, een reeks kettingbotsin gen gebeurd met alleen materiele scha de als gevolg. Die was soms bijzonder groot, zoals bij de botsing rond twee uur op de kruising Prov. weg - Kolfweg. Dat ongeluk werd ingeluid door dhr W. Lok ker die met zijn Dodge vanaf de pa rallelweg richting Dorp overstak. Een naderende nog nagelnieuwe Citroen bestuurd door A. v. d. Veer uit Oude Tonge moest door die manoevre remmen en raakte door de gevolgde bot-, sing totall-loss, hetgeen ook het lot was van een BMW van een Zierikzeese familie. Kennelijk waren het die wa gens die met elkaar in botsing kwamen terwijl de wagen van dhr Lokker er met lichte schade aan de voorzijde af kwam. In de serie zomerconcerten, die de Stichting Kerkooncerten Goeree-Over flakkee deze zomer in Ouddorp en Goe- dereede organiseert, is een wijziging ge komen voor het concert op 6 augustus. Piet Westhoeve, orgel, zal dan dit con cert verzorgen, dus niet zoals eerder vermeld met dwarsfluit. Voor dit con cert kunt U plaatsen reserveren (i.v.m. de ruimte in de muziekksimer. Koolweg 11) schriftelijk of telefonisch bij P. West hoeve, Molentienden 108, 3253 VH Ouddorp, tel. 01878 - 2764. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK UITSLAG P.V. DE REISDVIF Wedvlucht vanuit Corbeil d.d. 19 juli 1980. In concours 83 duiven. Afstand 368 km. J. Vis V. Heemst 1, 2, 4, 5; R. v. Nim- wegen 3, 8, 15; A. de Gans. 6, 10, 16, 17; A. Human 7, 18, 20; Gebr. Kieviet 9, 12, 19; C. Vroegindeweij 11, 13, 14; L. Wie laard 21.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1