G. S. borduren in ontwerp streekplan tot 1990 voort op al bestaande stramien Er Is weer wat te zien aan de haven van Herkingen KOM NAAR Hsi-Msr VI ALLE (m) JAC. DE 6AST zich goatu trouwen, verhuizen, verbouwen of vervangen 4000 m^ woonideëen onder één dak in hartje dinteloord •01672-2544 52e jaargiang No. 4909 GHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLLANDSE EN ZEEUWSE ETLANDEIN Verschijnt tweemaal per xveekdir^sdag- en vrijdagavond ir Woningen alleen voor autochtonen en „gebondenen''. ik Streven naar enkele duizenden arbeidsplaatsen meer. RUOEN OP LPG... BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal OOK OP VEHDAÖAVOND I GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS LANGEWEG 113 TELEFOON 01870 - 2043 Toenemende problemen in land- en tuinbouw door aanhoudend slecht weer een VISSEN sport op yyHenry Dunant" komt naar Stellendam POSTBUS fl 3240 AA MIDDEUIARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sonunelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rafaa Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal taxiel. Biykens de in het Voorontwerp Streekplan Zuid Holland Zuid neerge legde beleidsuitgangspunten nemen Ge deputeerde Staten zich voor de eerst komende 10 jaar stellig voor het Volks huisvestingsbeleid voor Goeree Over- flakkee voort te zetten zoals het in 1972 werd begonnen. Het betekent dat de suburbanisatie (de trek van de stad naar het platteland) verder zal moeten worden teruggedrongen en dat de groei van de woningvoorraad zal zgn afge stemd op de behoefte van de autochtone bevolking en de economisch gebon-. denen. Voor Flakkee zou dat dienen te resulteren in een vermeerdering tot 1990 met ca. 1760 woningen, waarbij GS dan denken aan meer kleine wo ningen en woningen met een lage huur. Behalve het „recht trekken van de scheefgegroeide woningmarkt" willen GS ook de werkgelegenheid op Goeree Overflakkee stimuleren waarom gemikt wordt op regionaal bedrijfsterrein bij Middelhamis, Oude Tonge en Stellen- dam, goed voor het creëren van enkele duizenden arbeidsplaatsen, waarmee de pendel enigermate zou kunnen wor den bedwongen. GS stellen zich dan ook voor zich in hun beleid te richten op de groei van bestaande- en de oprichting van nieuwe bedrijven en instellingen die zich willen verplaatsen uit andere regio's. Gezien de aard van het gebied dient er aldus GS sprake te zijn van een selectieve stimulering, waarbij ook een actieve rol van de Rijksoverheid op zijn plaats is. Het zal er toe kunnen leiden dat de groei van het aantal woonforensen uit de Hoekse Waard en Flakkee (geraamd op 3000 in de Komende tien jaar) tot ca. 1800 beperkt zou kunnen blijven. Dat zal ook gewenst zijn voor de ver- keers situatie met name bij de Heine- r oordtunnel waarvan de capaciteit nu al niet voldoende is om de verkeersdrukte in de spits zonder vertragingen te ver- v/trken, terwijl voor 1990 een toename wordt verwacht van zo'n 700 a 1000 motorvoertuigen per uur in de spits- richting. Heel wat forensen maken ge bruik van de eigen auto, momenteel zyn dat er van Flakkee dagelijks zo'n tv/aalfhonderd(!), ten koste van het col lectieve vervoer, t.w. de lijnbus of de personeelsbus. Het ligt dan ook in het voornemen van het Prov. bestuur bij de Heine- ïioordtunnel hel openbaarvervoer rui mer baan te geven, zo nodig door het instellen van een vrije busbaan. Ook zal doorstroming V£in het verkeer zo veel mogelijk bevorderd 'worden wat de aanleg van een nieuwe weg tussen Klaaswaal en Hoogvliet (waarop in de Hoekse Waard al zo lang wordt ge- v/acht) in de planperiode niet noodzake lijk wordt geacht. In de periode 1966 - 1978 groeide het inwonertal van Goeree Overflakkee met 6000 zielen, voornamelijk, voor 50% zelfs, tengevolge van migratie (vestiging van elders). Wellicht is het mede aan het Prov. beleid te danken dat de trek naar het platteland successievelijk af neemt. Dat werd bereikt door een be perking van de gemeentelijke woning- bouwprogramma's in het landelijk ge bied en door stimulering van de wo ningbouw in het stedelijk gebied. Overigens droegen ook de prijsont wikkeling in de koopwoning-sector en c!e toenemende kosten van het woon- v.trkverkeer daaraan bij, samen met de herwaardering van het stedelijk wo nen, de verbetering van de stedelijke woon milieus en het verstedelijkings- beleid van de Overheid. GS zullen er dan ook naar blijven streven de suburbanisatie zover terug te dringen dat de bevolkingstoename ook op Flakkee niet uitstijgt boven de na tuurlijke aanwas. De woning\'oorraad- ontwikkeling zal daarom allereerst wor den afgestemd op de woningbehoefte van de autochtone bevolking en de so ciaal- en economisch gebondenen, voor Goeree Overflakkee te ramen op 1760 AUTQ6AS APMfWruUR is vriend«ll|lc voor hot mlliou an ook voor uw portomonnool Vakkundge Nxxjw vaii da- ze vaillga apparatuur var- zorgt Vialte-dealer Kortewaagia. Oirkaland TaM. 01877-1122. woningen tot 1990, een getal waarvan' door omstandigheden wellicht wat van moet worden afgeweken, zoals specifie ke locale omstandigheden. In het landelijk gebied zal de mede werking van de gemeentebesturen no dig zijn voor een vestigingsbeleid dat suburbanisatie effectief weert en een huisvestingsbeleid gericht op de wo- ningvraag van de eigen bevolking en de sociaal en economisch gebondenen. GS verwachten overigens dat dit be leid desondanks slechts een geringe bij drage zal leveren aan het tegengaan van het forensisme omdat de beroeps bevolking sneller zal toenemen dan de bevolking (o.a. door de toename van vrl. beroepskrachten) waarom het pen delsaldo noodzakelijkerwijs zal blijven stijgen, nu,, anno 1980 bedraagt dat 4300, voor 1990 wordt gerekend op 5400 personen. De geringe groei van de werkgele genheid zal zich voomamelijfe in de dienstensector voordoen, zoals in de handel, opslag, horeca, reparatie, trans port, communicatie, banken, verzeke ringen, zakelijke en overige dienstver lening. Dat houdt volgens de rapporte ring in dat kleine kernen met een rela tief gering aantal arbeidsplaatsen waar van relatief veel in de landbouw en re latief weinig in de dienstensector nau welijks groeiperspectieven bezitten. Voor grotere kernen met een relatief sterk vertegenwoordigde dienstensec tor zijn de vooruitzichten daarentegen beter waarom in de kernen Middelhar- nis, Ouddorp, Oude "Tonge, Stellendam en Dirksland een relatief belangrijke „autonome" toename van de werkgele genheid verH'yht kan worden. Het Prov. 'oestuur wU ernaar stre-ven op Flakkee en de Hoekse Waard 2000 extra arbeisplaatsen te scheppen waar om nieuwe bedrijven en instellingen zullen moeten worden aangetrokken. Behalve Middelhamis komen op Goeree Overflakkee ook Oude Tonge en Stel lendam voor de vestiging van bedrij ven in aanmerking. Overigens wordt in het voorontwerp niet aan de kleine kernen voorbijge gaan. Het kleine-kernen vraagstuk is meer een vraagstuk van welzijn- dan van planologie en GS menen dat het beleid dan ook gericht zal moeten zijn op het voeren van een op de kleine kernen gericht welzijns- en detailhan- delsbeleid. Te denken valt aan verla ging van de wettelijke opheffingsnor men van scholen en aan subsidiering van de laatste winkel Een deel van de problematiek is zo menen GS op te lossen door de zelfwerkzaamheid van de plaatselijke bevolking te stimuleren. Handliaving van het bevolkingsdraagvlak blijft van belang voor de verzorgingssituatie waarom iedere kern in principe de mo gelijkheid geboden dient te worden zijn inwonertal tenminste constant te hou den. T.a.v. de verzorginsstructuur staan GS in de eerste plaats een versterking van kernen met een bovenlocaal ni veau voor. Op Flakkee zijn dat Oud dorp en Oude Tonge terwijl ook de centrumfunctie van'^Middelhamis enigs zins versterkt zou kunnen worden. Voorts wordt in het Voorontwerp, waar het gaat om het DeltamiUeu, te kennen gegeven dat GS het unieke ka rakter van dat müieu willen behouden. Alle buitendijkse terreinen met natuur waarden moeten worden veilig gesteld door bestemming, aankoop en beheers maatregelen. Bekeken moet worden waar dit te combineren is met gebruik van deze terreinen voor recreatie. Binnendijkse polders waar de provin cie de natuurwaarden van veilig ge steld wil zien zijn het Oudeland van Strijen in de Hoeksche Waard en op Goeree delen van het Schurvelingen- gebied, de polder Oude Oostdijk, Preek- hilpolder, Bokkepolder en de Kouden- hoek. De Eilanden vormen een landbouw gebied bij uitstek. Het beleid van de provincie is gericht op voortzetting van de ruilverkavelingen, met daarnaast voldoende aandacht voor de belangen van natuur, landschap en recreatie. De recreatie heeft zich de afgelopen jaren op de Kop van Goeree en op veel plaatsen langs de oevers explosief ont- wiklield. De provincie wil die recreatie druk op de Eilanden voorzichtig tege moet treden (vooral dag en verblijfs- creatie) en de mogelijkheden voor rus tige, op natuur- en landschapsbeleving gerichte recreatie verbeteren. De pro vincie wil daarom tot 1985 volstaan met uitvoering van de nu bestaande plan nen. Dat betekent 3.500 nieuwe lig plaatsen voor boten, en 1.800 nieuwe eenbeden voor verblijfsrecreatie, vooral bij grotere dorpen, wegen en bij plaat sen die nu al aantrekkelijk zijn voor de recreatie. Uitbouw van de dagrecreatie is mogelijk bij de Binnenbedijkte Maas, bij Numansdorp en langs de dammen. Het strand van Goeree moet beter toe gankelijk worden gemaakt. INSPRAAK; verdere gang van zaken streekplanherziening. Het voorontwerp-streekplan is een belangrijke stap in de herziening van het in 1972 vastgestelde „oude" streek plan Zuid Holland Zuid. Bij de herzie ning is aanvankelijk alleen het Drecht- stedengebied onder de loep genomen. Provinciale staten besloten in 1979 ook de Hoeksche Waard en Goeree Over flakkee hierbij te betrekken. Wat de Drechtstedén betreft, daarvoor werkt het „Streeklichaam Drechtste dén voor de Ruimtelijke Ordening" aan een intergemeentelijk structuurplan. Onlangs is deel 2 van het structuur plan vastgesteld. Het voorontwerp voor het streekplan en deel 2 van het struc tuurplan zijn op een groot aantal pun ten op elkaar afgestemd. Voor de streekplanherziening is nu de fase van inspraak en overleg aange broken. In de week van 18 tot 25 augus- tus komen er voorlichtingsavonden van de provincie over het voorontwerp, in Dordrecht, Klaaswaal en Dirksland. Na half augustus gaat de inspraak van start. Iedereen kan zich daarvoor aan melden bij de PRRO, de Provinciale raad voor de ruimtelijke ordening. Ant woordnummer 100 in Den Haag. De PRRO en de streekcommis.sie Drechtstedén, Hoeksche Waard en Goe ree Overflakkee zullen de inspraak be geleiden. De insprekers komen tot eind oktober in gespreksgraepen bijeen om hun kijk op het voorontwerp te geven. De PRRO bundelt alle bevolkingsin spraak en zorgt dat die bij gedeputeer de staten komt. Ook individuele reac ties gaan via de PRRO naar het provin ciebestuur. Naast inspraak komt er overleg met da gemeentebesturen en andere betrok ken instanties. GS tekenen bij de in spraak en het overleg aan dat al veel punten door de voorafgaande besluit vorming en beperkte keuzemogelijkhe- dsn vastliggen, maar dat zij de discus sie over de nieuwe onderdelen van het plan belangrijk vinder! om een uitvoer-, baar streekplan te kunnen maken. OUD VOSSEMEER Opbrengst rommelmarkt: De te Oud Vossemeer gehouden rommelmarkt voor de Ned. Herv. Kerk heeft 3.300, opgebracht. De opbrengst is bestemd VOO rrestauratie van de kerk, wat in to taal ongeveer 700.000,— zal kosten. Voor de Herkenaren is de bedrijvig heid aan het handelshaventje jarenlang de plaatselijke attractie geweest, maar toen na de sluiting van de Grevelingen de handelsvaart verdween vonden steeds minder dorpelingen het nog de moeite „even paer koaie" te gaan, zoals ze traditioneel gewend waren geweest. Het vermocht hen niet te boeien dat een paar jachtjes zich regelmatig docr een steeds verder verzandende geul naar de Grevelingen tobden, maar ziet U eens Daar zitten ze weer, kijkend naar een fleurig schouwspel. Het is dankzij de inspanningen van de Watersportvereniging „Herkingen"., de medewerking van het Gemeentebe stuur, het gebaar van CRM en de vaar digheid van aannemer Kraaijeveld dat daS schouwspel nu al te zien is. Immers, er is hard aan getrokken om de haven- outillage zij het dan ook nog v/at provisorisch voor de vacantie gereed te hebben en de tientallen afgemeerde jachten zijn er het klare bewijs van dat die opzet slaagde! De Herkenaren hebben nu weer zat te zien en ze nemen weer graag hun plaatsje in op de beschikbare banken, of ze bekijken het vanaf de bagagedra ger van hun fiets. Hun publiek is wel een ander dan het in voorbije jaren was. Toen schip pers van de binnenvaart, nu plezier- vaarders die overigens ook hun praatje gereed hebben. „Een prima haven", hebben ze al over de Herkingense jachthaven gezegd. Die is nu bereikbaar voor jachten die tot 1.90 a 2 meter steken. CRM betaalde het op diepte brengen van de 1300 meter lange geul die zo lang moest worden om een voor de haven gelegen zandplaat te passeren. Voor de Vereniging resteerde nog een investe ring van 1,5 miljoen en het gemeente bestuur stelde nog eens 100.000,be schikbaar voor de infrastructuur aan de wal, waaronder een toegangsweg naar het parkeerterrein dat op een ter rein achter de Spui aangelegd Zal wor den. De Spui zelf zal zodanig worden aan gepast dat ze 's winters als ijsbaan dienst kan doen. Op het opgevulde ter rein recht voor op de foto zal ook het kantoor van de havenmeester wor den gebouwd zowel als de toiletaccomo- daties. Het wordl een heel aantrekkelijke ha ven, althans, het bestuur van de Water sportver. neemt zich dat stellig voor. Het havenreglement zal bepalingen gaan bevatten die de rust garanderen. Voor de jeugd komt er een speciale jol- lensteiger, er is een boothelling en naast de enkele henderden permanente lig plaatsen is er ook accomodatie voor 25 passanten. De belangstelling is dermate groot dat al bijna alle plaatsen zijn verhuurd, er zijn er nog slechts 15 beschikbaar en dat terwijl de voorzieningen zelfs nog niet gereed zijn. De land- en tuinbouw wordt volgens het Landbouwschap geconfronteerd met een toenemend aantal problemen nu het slechte weer aanhoudt. In de fruitteelt sector hebben hagel en regen al aan zienlijke schade veroorzaakt. Ook in an dere sectoren, zoals de akkerbouw, doen zich problemen voor omdat sommige produkten geoogst moeten worden of do oogst ervan voor de deur staat. Voor veel boeren en tuinders zal het slechte weer nadelige gevolgen hebben en dat betekent opnieuw een tegenval ler nadat in Brussel een paar maanden geleden tot een onvoldoende prijsverho ging is besloten. De fruittelers, die er toch al moeilijk voorstonden, zyn door het weer het zwaarst getroffen. De teelt van aard beien en kersen is voor een belangrijk deel op een mislukking uitgelopen en dat dreigt ook met bijvoorbeeld bessen en frambozen te gebeuren. De hagel heeft al eerder aanzienlijke schade op geleverd: één op de drie fruitteeltbe- drijven heeft hagelschade gemeld. In de akkerbouwsector ontstaan pro blemen met de graszaden en ook met de pootaardappelen, die de komende we ken worden geoogst. De akkers zijn plaatselijk nog veel te nat, waardoor het loof niet verwijderd kan worden. Bij de bieten en consumptieaardappelen is sprake van ziekten die door de natte akkers veelal niet bestreden kimnen worden. De oogst van conservenpeul- vruchten (erwten, bonen- geeft moei lijkheden op de zwaardere gronden, die het water slecht doorlaten. De ruwvoerwinning van de veehou ders komt steeds meer in de Itnel. De tweede snede voor het kuilvoer is nauwelijks oogstbaar en de kwaliteit zal zeker slecht zijn. De hooioogst is voor een deel van de boeren helemaal de mist ingegaan. Waar mogelijk wor den de koeien 's nachts op stal gehou den, omdat de graszoden te veel schade oplopen. Met name de veehouders op lager ge legen gronden in het oosten en westen van het land worden door de overtolli ge regenval gedupeerd. Enkele veehou ders hebben zelfs al een beroep moeten doen op de ruwvoervoorraad, die eer der dit jaar is geoogst. In de glastuinbouw verloopt de^afzet van bloemen op een redelijk niveau, maar de verwachting voor belangrijke „zomerse" produkten zoals tomaten, komkommers en paprika's is niet erg hoopvol. In de vollegrondsgroenteteelt lijkt de schade mee te vallen. Bij de oogst van bloembollen doen zich mei name op de zwaardere gronden veel meer problemen voor. Daar wordt niet alleen veel last ondervonden van de wateroverlast, maar is nu al sprake van aanzienlijke schade. In de boom kwekerijsector heeft men veel last van het vele onkruid; de bestrijding ervan en ook van ziekten levert veel meer werk op dan normaal. Volgens het Landbouwschap is de stand van zaken in een aantal sectoren zodanig, dat bij aanhoudend slecht weer de situatie kritiek dreigt te worden. In overleg met de gewestelijke raden van het Landbouwschap wordt nauw keurig bezien, welke gevolgen de extre me weersomstandigheden de komende weken zullen hebben. Het is niet uit gesloten, dat de continuïteit van be drijven hierdoor in de knel komt. Zono dig zal het Landbouwschap pleiten voor passende maatregelen, die eerder in soortgelijke situaties zijn toegepast. De sportvisserij is de grootste vorm van openlucht recreatie in ons land. Ne derland telt n.l. zo'n slordige twee mil joen hengelaars, die met een waterare aal van 350.000 hectaren rijkelijk voorzien zijn van viswater. Vijfhonderdduizend van deze vrije- tijdsbesteders zijn lid van een hengel sportvereniging. Zulke verenigingen of federaties hebben vele voordelen. Zij zorgen o.a. voor de visrechten van het water in Uw omgeving en als zij aan gesloten zijn by de Nederlandse Vereni ging van Spo:rtvissersfederaties (NWS), stellen zij hun viswater ter beschikking aan de andere bij de NWS aangesloten federaties. Dit betekent dat men in on geveer SC/o van de 350.000 hectaren water zijn geluk mag beproeven. Men krijgt dan de zogenaamde „grote vergunning". Op deze manier kan men het klap- stceltje en de paraplui ook eens op een andere plek neerzetten. Woensdag 23 juli a.s. overnacht het Rode Kruis hospitaalschlp J. Henri Du- nant in de Deltahaven te Stellendam. Aan boord bevinden zich 70 gasten uit de provincie Utrecht. Door de afdeling Stellendam van het Rode Kruis wordt een ontspannings avond verzorgd, POORTVLIET Verkreescontrole: Bij de dinsdag door de rijkspolitie gehouden verkeers controle in en buiten Poortvliet kregen 19 autobestuurders een proces-verbaal, dertien voor te hard rijden, één voor het rijden met gladde banden en de ande ren voor het foutief nemen van de bocht, het niet verlenen van voorrang en het niet in orde zijn van de autopa pieren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1