geopend van 8 - 20 uur, ook zaterdag voop benzine en LPG - NU OOK DIESEL - a et. korting per liter Concerttournee „British Columliia Boys Clioir" Uitvinder ,wereidberoemd' steentje Transporteur met knik 60 jaar 50 miljoen kinderen spelen met Lego Uw huis verkopen TAIVIBOER Motorcaravan met bediening TAALPRAATJE BEJAARDENEEISJE NAAK OOST ZEEUWS VLAANDEREN GOEDEREEDE IP Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Dinsdag, 15 juli 1980. PESCH - OUDDORP Onder anrpiciën van de Stichting Or gelcentrum -«.ord; op DINSDAG 22 JU LI A.S. IN DE NIEUWE KERK TE MIDDELBURG een concert gegeven door het „British Columbia Boys Choir" uit Canada o.l.v. Donald Forbes. Mede werking woral verleend door de orga nisten Feme Asma en Rex Bowering. Eerstgenoemae, begeleider en muzi kaal adviseur voor de Nederlandse tournee'3, zal, traditiegetrouw de koor zang afwlr.S''len met enkele orgelsoli en een gedeelte van de begeleiding ver zorgen. Dit befaamde jongenskoor uit het ge lijknamige dtti van Canada en afkom stig uit Vancouver, vertoeft momenteel voor een ^:curnee in Nederland, waar zij een twintigtal concerten zullen geven. Het koor v/erd in 1968 opgericht door haar huidige dirigent, Donald Forbes, organist van de St. Andrews-Wesley United Ch'.irch te Vancouver, in welke kerk hij da beschikking heeft over één der allergrc(i!s1c orgels van het Conti nent. De organist ï'eike Asma, die in 1970 tijdens een concertreis door de V.S. en Canada in Vancouver was, werd uit genodigd een repetitie van het koor bij te wonen. Ket vv/erd hem tijdens deze repetitie al direct duidelijk dat dit jon genskoor kon wedijveren met de aller beste jongensKcren ter wereld. Hij raakte dermate in de ban van deze su- per-muzik-iip koorzang, dat hij plannen maakte om Vei koor, dat n.b. reeds in 1969 een tournee door Engeland, Rus land en Wppi Duitsland had gemaakt, in Nederland te iaten optreden. In 1971 werd de komst naar Neder land mogel'jl?: gemaakt, waarna nog verschillende toumee's volgden. In 1977 vor.C de laatste plaats en het succes was overweldigend en de be langstelling 2Ó groot, dat de waarfiik niet kleine kciken waarin de concerten werden gege\-en, het aantal bezoekers niet of nauwelijks konden bevatten. Het is dan ook niet overdreven te zeg gen, dat het koor ook in Nederland een muzikaal beg-ip is geworden. Het vertegenwoordigt de vier kooTC- gisters en i,-; samengesteld uit jongens in de leeftijd van 9 tot 23 jaar, die allen zéér muzikaal en als zodanig ook geïn teresseerd zijn De repetities worden op iedere dag \an de week gehouden, waarbij muzikaliteit, stijlbegrippen, stemvorming en zangtechniek vóórop staan, dat aUes gekoppeld aan ten strenge discipline. Hel repertoire omvat muziek uit de 16e eeuw Lot en met de meest moderne componisten en de interesse van de jongens in ai deze muzikale stijlen is bijna ongelooflijk. Van alle landen die zij bezoch+en, voelen ze zica het meest „thuis" in Ne derland en zijn de vriendschapsbanden het hechtst. Die aantrekkingskracht vloeit o.m. voort uit het feit dat' de ouders van verschillende koorleden van Nederlandse afkomst zijn en ook dat velen van hun landgenoten, die bij de Op do tentoonstelling „Caravan en Boot" in München werd een kampoer- au'o aangeboden voor een huursom. van 800 Duitso marivcn per dag. Het gaat om een zeer luxueuze motor- caravan met personeel aan boord! In de huursom zijn namelijk de diensten in begrepen van een chauffeur/monteur, die teven." een toeristische gids is. Bovendien maakt hij de maalt'jden klaar voO'- de huurder, die volledig rust kan houden. Do communicatie tussen huurder en de/.e butler-figuur geschiedt per huistelefoon. Toch is caravannen al lang niet meer alleen v/eggclegd voor de „happy few..." bevrijding van ons land sneuvelden, hier begraven liggen. Evenals vor^tje malen wordt de tour nee in zi]n t.^eheel georganiseerd door de Stichting Orgelcentrum, Sectie Con certen te Amlrem, die reeds meer dan 20 jaar talloze orgelconcerten in het ge hele land organiseerde. De concerten worden voor het meren deel gegeven in onze historische, eeu wenoude Kerken met monumentale or gels t.w. Hilversum 26 juni; Gouda 27 juni; Alkmaar 3 juli; Dordrecht 4 juli; Vianen 5 juli; Deventer 7 juli; Den Ham 8 juli; Dücsbc'rg 10 juli; Noordwijk 11 juli; Utrecht iü juli; Middelburg 22 juli; Naarden 24 juli; Elburg 25 juli; Zutphen 28 juli; Bo'sward 29 juh. Het laatste concert zal Piaaós vinden op 30 juli in de Grote- of SI. Laurenskerk te Rot terdam. „British Columbia Boys Choir" Canada. Er zijn een tweetal zeer gevarieerde programma's samengesteld. Afhanl^e- lijk van de acoustiek in de betrokken kerl^, wordt daaruit een keuze gemaakt. Dat geldt ook voor de orgelsoli die door Feike Asma zullen worden uitgevoerd. Deze zullen worden aangekondigd. Behalve Psc iras, Spirituals en Hymns worden v;crken uitgevoerd van Da Pa- lestrina, Pur.?cll, Wolff, Vivaldi Willan e.a. Ook de beide bekende jongensso pranen, Cameron Grans en Steven Schoen tredoii weer op als solisten. De concerten vangen om 20.15 uur aan, behalve in Bolsward en Middel burg waar ue aanvangstijd 20.00 uur is. Op 8 juli vrerd de Deen Godtfried Kirl<. Christiansen zestig jaar. Zijn naam zai waarschijnlijk niet veel mensen iets zeggen, maar •'vèl zijn uitvinding, ver moedelijk het meest bel5;ende speelgoed van onze eeuw: het Lego-steentje. Lego is op dit moment in ieder geval het meest gekochte speelgoed ter wereld. Meer dan honderd miljoen kinderen beleefden er in de laatste 25 jaar ple zier aan en er spelen iedere dag 50 miljoen kinderen mee. Meer dan 70»/o van alle Europese gezinnen met kinde ren beneden de 14 jaar heeft Lego in huis en het is te koop in maar liefst 5C.000 winkels in Europa, waarvan :uim 2000 in Nederland. Wat kan de oorzaak zijn van het siic- ces van dit van oorsprong toch sim pele steentje, dat de basis is geworden van een gigantisch systeem met nu vele duizenden onderdelen? De heer Clrris- tiansen of GKC, zoals hij voor vrienden heet, noemt als reden de paradoxale eigenschap van dit blokje dat dit als bpsis van de vrijwel oneindige moge lijkheden inspirerend werkt voor het ar tistiek getalenteerde kind, maar ^ege- lijiïertijd grote aaitrekkingskracht heeft op l.ien die minder artistiek zijn. Niet voor niets wordt Lego oo ktoegepast in bezigheidstherapieën en diverse leer methodieken. Crisistijd. Het Lego-verhaal begint bij de Jut- landse Ole Kirk Christiansen, een ge diplomeerd timmerman, die in de crisis tijd van de jaren dertig zonder werk l'..wam te zitten. Ole begon toen van allerlei stukjes hout speelblokken en beestjes te maken. Zijn tienjarige zoon tje Godtfred werd daarmee „de boer op" gestuurd. Letterlijk, want na school tijd m^oest de kleine jongen in naburige boerderijen dit speelgoed trachten te ruilen voor eten en kleren voor het ge zin. Hij had daarin zoveel aardigheid en handigheid, dat hij in het nieuw ve-worven vak van zijn vader, het ma ken van speelgoed, bleef en deze scha mele, uit nood geboren, broodwinning uitbouwde tot een gigantisch concern dat in ruim derti^r ondernemingen over de gehele wersld nu werkgelegenheid biedt aan meer dan 3000 mensen. Het Jutlandse Eillund, waar Lego is gevestigd, was aanvankelijk slechts een pleisterplaats voor de postkoets, maar is dankzij de doorzetten Jutlandse Christiansen uitgegroeid tot een voort varend stadje met zo'n 6000 inwoners, een eigen vliegveld en een van de groot ste toeristische attracties van Scandi navië: Legoland, dat jaarlijks zo'n 900.000 bezoekers trekt. Legoland is een soort Disneyland, een pretpark van 75.000m2. Een speciale at tractie (waarvoor het aanvankelijk was opgezet) vormt daarbij de miniatuur stad (waaronder ook een stuk „Amster damse gracht") te vergelijken met Ma- durodam, maar dan geheel opgebouwd uil maar liefst 25 miljoen Lego-steen tjes! 10 miljoen per dag. De naam ,,Lego", zoals de oude tim merman zijn speelgoed al noemde voor- üat zijn zoon hi 1954 het legendarische steentje bedacht, heeft van oorsprong een dubbele betekenis. Enerzijds is „leg godf' het Deens voor „speel goed", an derzijds is „lego" niet alleen het latijn voor „ik lees", maar ook voor „ik voeg bij elkaar". Vlak na de tweede wereldoorlog (in 1948) begon het Lego-speelgoedfabriek- je dat vader en zoon Chirstiansen in 1932 inmiddels hadden opgericht voor de vervaardiging van hun speelgoed, dat een aardig succes begon te worden, als eerste in Denemarken over op het ver vaardigen van speelgoed uit een nieuw, uit Amerika overgewaaid produkt: plas tic. Maar hoewel zoon Godtfried toen al het „steentje" in zijn achterhoofd had, was het pas zes jaar later „pro- duktierijp" en vrijwel meteen een groot succes. Momenteel produceert Lego meer dan 180.000 dozen met verschil lende inhoud, maar altijd weer met dat plastic blokje, waarvan er nu meer dan 10 miljoen per dag worden geprodu ceerd, als basis. Vele ouders zullen Lego nog alleen maar herinneren als „stationair" bouw materiaal voor he1 maken van huizen, gebouwen, bruggen etc, maar in 1062 v;erd Lego „mobiel" door de introduc tie van het eerste Lego-wiel en konden kinderen er ook auto's, kranen en trei- ne':i mee maken en in 1970 werd het me chanisch aspekt versterkt door de in troductie van tandwielen en elektro- motoitjes, in 1977 uitgebreid tot een aparte serie „Lego techniek" voor de ervaren Lego-bouwertjes met echte zui gers, tandheugels, drijfstangen en kop- pel-asjes. En al kon je dan altijd ook al „mensen" met dit veelzijdige steentje construeren, het bleven aanvankelijk wat hoekige gedrochten, tot in 1974 het Lego-popje werd geboren met beweeg bare armen, diverse gelaatsuitdrukkin gen, afneembare pruiken en petten, vier jaar later uitgebreid met lieve en grap pige Legolandertjes, die op schaal van Legoland werden gemaakt. Wat men overigens nooit „als Lego" zal aantref fen is „mensvijandig" speelgoed. GKC heeft gezworen dit nooit te zullen ver vaardigen en dat is ook in de statuten van het bedrijf opgenomen. Met zes steentjes: zestig jaar bezig. Dat dat 2,6 gram wegende steentje van nog geen 5 cm° een weldoordachte vinding is geweest met ontelbare mo gelijkheden, bevjijst een aardig reken sommetje: zes van deze steentjes kun nen op maar liefst 102.981.500 verschil lende manieren op elkaar worden ge plaatst. Als de uitvinder GKC vanaf nu iedere 5 seconden acht uur per dag aen andere variatie zou bedenken, zou hij daar nog zesiig jaar voor nodig heb ben... UIL In de rij van dieren, die in vroeger tijden spreekwoorden en zegswijzen hebben opgeieveid, verdient ook de uil een plaatsje. OpmerkelijK is dat deze vogel zowel het zinnebeeld van luiheid en domheid als van wijsheid was. Bij de oude Grie ken werd Pailas Athene of Minerva, de godin van de wijsheid, vaak afge- beela met een uil als zinnebeeld van wijsheid en geleerdheid. „Waar Pallas Athene placin te staan, is nu een uil geschilderd" Betekenis: de wetenschap gaat achteruit „Uilen naar Athene dragen" wil zeg gen overtollig werk doen. Wegens de eigenschap wijsheid heeft de uil het \vellicht ook gebracht tot „meneer de uil" in de Fabeltjeskrant. Bij de Joden werd hij beschouwd als een onreine vogel, evenals de roerdom.p. Volgens een verouderd bijgeloof voor spelde een v.ii weinig goeds. Ging de uil op het dak van een huis zitten krassen, dan voorspelde dat de dood van een der gezinsleden. De uil IS oen nachtvogel, die vaak overdag slaapt. Vandaar de uitdrukking „met de uil slapen" vcor overdag sla pen. Hiervan is afkomstig „een uiltje knappen", een dutje doen, inzonderheid 's middags na het eten. ,,Bij wolven en uilen leert men hui len". Wie me+ pek omgaat wordt ermee besmet. „Zitten als een uil voor het gootgat". Er voor spek en bonen bij zitten. „Er vliegen geen uilen met bonte kraaien". Mensen die niet bij elkaar passen, kunne.i moeilijk andermans op vattingen be;;ri]pen, kunnen zich niet aanpassen. Deze zegswijze luidt ook wel Staan als een uil onder de bonte kraaien". Ox „Als uilen onder de kraaien zijn". Dezelfde betekenis heeft „Er vlie gen geen uilen met valken". Daartegenover staat „Uilen vliegen met uilen". V/at onderling overeenkomt voelt zich tot elkaar aangetrokken. Zeer oud is do zegswijze „Net bij net en vuil bij vuil, valk bij valk en uil bij uil". Al gebruikt door Vader Cats, die de betekenis weergeeft in het volgende gedicht „Bouw en trouw met uws ge- lij ck. Arm en arm en rijck met rijck. Net met huys, en mors met vuyl. Valck met valck en uyl bij uyl". De eigensc'iap domheid blijkt uit de zegswijzen „Uilen broeden uilen". Domme ouders, hebben domme kin deren. „De uil is niet wijs genoeg cm de hond de biecht te horen". De onge letterde ma;i is altijd het slachtoffer. Hij kan zicii nier met woorden verdedi gen. „Wat batcii kaars en bril, als de uil niet zien (en) wil". Het heeft geen zin te proberen iemand die dom en halsstarrig is iet:, bij te brengen. Van daar ook „Voor de uil preken". Met de zelfde betekenis. „Het is een uil ont vlogen". Een domme opmerking maken meestal op laaf, niveau. „Men kan van een uil geen va'.k maken". Domme men sen blijven dom. Met betrekking tot een domme, on nozele gelaatsuitdrukking: „Staan kij ken als een uil". „Staan kijken als c-en uil in een troep kraaien". „Staan kijken als een uil op een zieke koe". „Staan kijken alü een uil die op een fooitje wacht". Uit al deze vergelijkingen blijkt dat onze voor i^a deren minder overtuigd wa ren van de wijsheid van de uil dan van zijn domheic. (NADRUK VERBODEN) STAD AAN 'T HARINGVLIET Op woensdag 3 september wordt een bejaardenreis gemaakt, vertrek 8 uur vanaf „Trefpunt". Dan gaan we via Antwerpen naar St. Jansteen op Oost- Zeeuws Vlaanderen, waar rte koffie met gebak (10 uur) ons wacht. U maakt dan kennis met dr- gids die u de gehele dag rondleidt in Vlaanderen enz. enz. Lunch en diner zijn in St. Jansteen. Kosten voor deze reis is 43,50. Opgaven vóór 1 augustus bij: J. C. Arensman-Braber Vrouwijesweg 15 Stad aan 'i Haringvliet Tel. 01871 - 1617. UITSLAG VERLOTING BRADERIE Op de volgende nr's zijn prijzen ge vallen: 79, 108, 32, 198, 294, 67, 128, 15, 382, 72. De prijzen kunnen afgehaald worden bij J. P. van Wijk, N. Z. Haven 17, of Achterstraat. ZANGAVONDEN Zoals vorig jaar zal ei" ook dit jaar weer viermaal eou zangavond gehouden v/orden, in de Herv. Kerk, t.w. 16 juli, 23 juli, 30 juli en 6 augustus om 19.30 uur. Op de avonden zal er een meditatie gehouden worden door een predikant, er zal ook een zangkoor aanwezig zijn. Tijdens deze tamenzangdiensten zal er gecollecteerd werden ten bate van de restauratie van hei kerkgebouw. SINT ANNALAND DODE BOMEN ANNAVOSDIJK EN Gl» DL OUDE ZEEDIJK De populieren op de Annavosdijk en op de Oude Zeedijk onder Sint Anna- land zijn gedeeltelijk doodgegaan. Op de Annavosdijk was dat het gevolg van het feit, dat de bast van de stam dror de aldaar lopende paarden er af is ge geten. Op de Oude Zeedijk was de rup- senplaag de oorzaak van de dood van de aan weerszijden staande populieren. Ongeveer een honderd populieren zijn gekapt. Later zullen er op het dijktalud nieuwe worden geplant, doch in een rij teneinde meer zicht te creëren voor het verkeer. Aardappelveiling: van vrijdag 11 juli 1980. Doré 0,60 - 0,96. Doré drielingen 0,41 - 0,42. Doré kriel 0,99 - 1,01. Gloria 0.35. Flaminga 0,63. AardappoJprijs per kilogram. Aanvoer tien ton. 65 JAAR GETROUWD In Sint Annaland was er in het be jaardencentrum „De Schutse" een bij zonder huwelijksjubileum. Het echtpaar J. M. van de Rhec M. A. van de Rhee- van den Hoek, dat daar sinds 23 febru ari van dit jaar vanuit Sint Maartens dijk is komen v>ronen, herdacht namelijk het wel bijzondere feit, dat het voor 65 jaar ir. de echt verbonden werd. De heer van de Rhee is 87 jaar en zijn vrouw 83. Het jubilerend echtpaar heeft 2 kinderen, 4 kleiniiinderen en 6 achterkleinkinderen. Tot zijn 70 jaar leurde hij met kar en paard met petroleum, zowel in Sint Maartensdijk alsook in Sint Annaland. Iedereen kende „Van de Rhee van de Automaat" uit Smerdiek". Het jubileum werd in de gemeenschapszaal van „De Schutse" gevierd. THOLEN Aanbesteding ijsbaan: Door de dienst Gemeenschappelijk Ontwikke ling Tholen werd aanbesteed de aanleg van een ijsbaan tussen de Hoenderweg en de Javadijk in St. Annaland. De inschrijvers waren: Aann. bedrijf A. van der Werff, Scher- penisse 182,000,—-; Aann. bedrijf A. Klippel, Stavenisse 179.800,—; firma Joh. van Vossen, St. Annaland 177.400,—; firma Gebr. Moerland, St. Annaland 172.000,—; firma Van Dijck-Petit, Bergen op Zoom 168.900,—. Kerkdiensten „Ten Anker": woens dag 16 juli ds. A. Cysouw. Woensdag 23 juli ds. A. G. v. d. Stoel. Kerkelijke collecten: De in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte voor het Bouwfonds bracht 757,85 op, die voor De Wingerd 918,25 en het Verjarings fonds 303.De extra collecte voor de Kerkvoogdij bracht 2.478,05 op en de gewone collecten in juni 3.970,75 Bisamratten. Op het eiland Tholen zijn er in de maand juni 20 bisamratten gevangen en op St. Philipsland 17. Het was een goed resultaat vond de heer J. Meijle uit Foorlvliet, ambtenaar Fau nabeheer. Verkeerscontrole: Bij de dinsdag door de rijkspolitie gehouden verkeers controle uciden 57 auto's aangehouden. Twee bestuurders kregen een bon om dat ze in de bocht niet voldoende rechts hielden. Een kreeg een boete voor een lekke uitlaat en een ander voor het ontbreken van een kentekenplaat. Ontslag 12 personeelsleden: Door het faillissement van bouwbedrijf Pijnen B.V. kwamen er 11 mannen en 1 vrouw zonder werk te zitten. Werkweek MAVO: De aanstaande leerlingen van de vierde klas van de gemeentelijk MAVO zijn in het Friese Grouw geweest voor een vierdaagse werkweek. Zij legeerden in de Grouwse jeugdherberg „Oer 't Hout". Bezocht werden o.m. hot Planetarium te Fra- neker, het Waddenhuis te Harlingen en de Mummies van Wiewerd. Voorts maakte men een zeiltocht op de Friese meren en besteedde men aandacht aan sport en spel. EXTRA KERKDIENST Op dinsdag lü juli a.s. hoopt D.V. des avond om 19.30 uur (half acht) voor de Gerefoï meerde Gemeente in Neder land te Sint Annaland voor te gaan in de Dienst des Woords ds. J. de Groot uit Rijsseii. EXTRA KERKDIENST Op donderdag 17 juli a.s. hoopt D.V. om 19.30 uur (half acht) voor de Gere formeerde Gemeente te Sint Annaland voor te gaan in de Dienst des Woords ds. W. Hage van Kruiningen. EXTRA KERKDIENST Óp donderdag 24 juli a.s. hoopt des avonds om 19.30 uur (half acht) voor de Gereformeerde Gemeente van Sint ^\n- naland voor" te gaan in de Dienst des Woords ds. P. Blok uit Dirksland. -—O- Bij de aardappelverwerking is het ekonomisch van groot belang de aard appel zo gaaf mogelijk te houden. De uitvoerin.^^ van transporteurs en instort- trechters c-ti \ooral de valhoogte zijn sterk medebepalende faktoren om tot een kwalitatief goed eindprodukt te ko men. Bij Vico.,1 Nederland B.V., postbus 136, 8200 AC,LELySTAD (03200 - 26805), zijn tran<;portf urs ontwikkeld waaivan het uiteinde via een luiik verstelbaar is, zodat de valhoogte tot een minimum beperkt kan worden. Rubberen instorttrechter. Om beschadiging van de aardappel te voorkomen, is de ronde instorttrcch- ter geheei m rubber uitgevoerd. De brede rubberen band met een wer kende breedte van 59 cm, een trog- hoek van 20" en 35 mm hoge meene- mers, maken een grote kapaciteit mo gelijk. De hoogteverstelling geschiedt hydraulisch Het frame is van gezette plaat en kokerprofiel. Grote zwenkwielen. Opvallejio zijn standaard de grote zwenliwielen om het verplaatsen in loodsen te vergemakkelijken. De trans porteurs zijn leverbaar in 3 lengtes, t.w. 7, 8V2 en 10 m. ^^?RP^^^^^^^W^WPiBil^S«^^PfSü SSSS-^^^?^^^-:S'^SS:|^;?S^i;Si:'^S;:^¥;s|S?SS^^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 2