(isi-Hsr Groeisloringen landbouwprodukten ten gevolge van extreme regenval Vakantiegangers In dichte regen kleding op bet strand hêmneéMse Garage Knöps uilgebreid met nieowe showroom encoffeeshop VIALLE 52e jaarganig No. 4907 CHR, STREEKBULD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond In onze omgeving meerdere mogelijkheden voor een dagje verkeer en waterstaat RUDEN OP LPG... JAC. DE 6AST Windsurfers willen surfvereniging voor Hellevoetsluis X BEZOEKT ONZE Automobielen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND I GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS i LANGEWEG 113 TELEFOON 01870-2043 J Werkloosheid op Goeree Overflakkkee weer in de lift Dierenbescherming ZOMER 1980: Regeling voor buitenlandse 27 MHZ-apparatuur in vrachtwagens ZATERDAG 19 JULI IE STRANDLOOP OUDDORP %joor t^ie lékethadl 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD POSTBUS 8 3240 AA MID0ELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAÏ, ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bi] contract speciaal tariel Nu de vakantietijd is aangebroken wijzen wij op de vele mogelijkheden een bezoek te brengen aan grote wer ken op het gebied van Verkeer en Wa terstaat, waarbij veelal informatiecen tra ingericht zijn. Bijzonder interessant is dit jaar een excursie naar het werk- eiland Neeltje Jans in de monding van de Oosterscheldc, waar de pijlers voor de stormvloedkering in aanbouw zijn. Het gaat daarbij om het grootste wa terbouwkundig werk dat ooit is onder nomen Het moet de veiligheid van de Zeeuwen garanderen maar tevens zor gen dat het ge tij denmilieu in het Oos- terscheldebekken in stand kan blijven. Tijdens zware storm en gevaarlijk hoog water wordt de kering gesloten om de veiligheid van het achterland te waarborgen. Op het werkeiland Neeltje Jans werkt men hard aan de onderde len van de pijlerdam. Op het eiland staat een (vernieuwd) infomiatiecentinjm, waar de bezoeker een overzicht krijgt van het project. Ook worden er films vertoond. Vanaf het informatiecentrum heeft men een uitstekend uitzicht over het werk in een van de bouwputten. Tussen Neeltje Jans en een punt bij het dorp Westen Schouwen (Schouwen Duiveland) is een brug gebouwd. Vlak bij het beginpunt van de brug (aangeduid met de borden „informatie centrum") vertrekken tussen 10.00 en 15.30 uur ieder half uur bussen naar het informatiecentrum. De tentoonstelling is dagelijks ge opend van 10.00 'ot 17.00 uur. De toegangsprijs, inclusief busrit, be draagt 4,Personenauto's mogen niet over de brug. Wie dus een kijkje wil nemen op het werkeiland Neeltje Jans, moet de bus nemen. Overigens is bij de bushalte een parkeerplaats ingericht. Er is openbaar vervoer van Zierikzee naar het beginpunt van de excursiebus lijn (vertrek Z'erikzee: 10.45 uur, 11.45 uur, 12.45 uu en 13.45,uur). DeIta-es:po bq de Haringvlietdam. Bij Stellendam is er de Delta- expo Deze ligt aan de voet van de be- dicningstoren van de Haringvlietsluizen. De tentoonstelling biedt een boeiend overzicht van de deltawerken als geheel. De opzet is een coproduktie van Ver keer en Waterstaat en het Nationaal Bureau voor Toerisme. Enkele hoogte punten: Er worden films vertoond over de watersnood in 1953, over de bouw van de Haringvlietsluizen en over de Oosterscheldewerken. Verder zijn er verscheidene maquet tes, onder meer van het complete del tagebied. Een lichtpaneel waarop de eilanden zijn afgebeeld laat zien in wel ke volgorde de deltawerken worden en werden uitgevoerd. Het is een speels ding, dat niet alleen met licht aanduidt wat er gebouwd is, maar waarbij ook een dia van het verlichte project wordt vertoond. Een waterkaart van Neder land laat met behulp van 2200 lampjes zien hoe de waterhuishouding van ons land in elkaar zit. Verder zijn er een model van de Haringvlietsluizen, een zeeaquarium en een maquette van de Oosterschelde. Tot slot is er een rondleiding door de sluizen, waarbij een bezoek wordt ge bracht aan de holle liggers van de sluis en aan de machinekamer van de sluis deuren. Delta-expo is van april tot en met ok tober dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 2,per persoon. Kinderen tot en met 6 jaar mogen gratis naar binnen. Documentatie en prentbriefkaarten zijn verkrijgbaar in de koffieshop. A.S. DINSDAG FIETSTOCHT IN OUDDORP De gymnastiekver. „de Kriekel" or ganiseert voor dinsdagavond 15 juli een fietstocht. Deelnemers kunnen vanaf half 7 in schrijven bij café-restaurant „de Meul- blok". Start em 7.00 uur. Inschrijfgeld 2,50 Elke deelnemer ontvangt na het vol tooien van de tocht een herinnerings vaantje. AUTOSAS APMRAhJUR I« vriwideiijk voor h«t miliau «n ook voor uw portamoniMWl Vatdomdlge inbouw van de ze veiNge apparatuur ver zorgt Vlalle-dealer Kortewsegje, Dirksland TeW. 01877-1122. Uitstappen halte „Meubelexpo" te Stellendam. Dan is het nog vijf minu ten lopen. Volkeraksluizen. In de dam door het Volkerak, tussen Hollandsch Diep en Volkerak liggen de Volkeraksluizen. Aan de zuidkant, staat een kleine uitkijktoren van ongeveer zes meter hoog. Van daar af heeft men een uitstekend uitzicht op het sluisge- beuren. Er is een kaart van het gebied aangebracht, zodat de bezoeker zich kan oriënteren. Bij de toren is een flink parkeerter rein. Het is bereikbaar vanuit Willem stad of vanaf de weg Rotterdam-Ha ringvliet- Steenbergen (afslag Willem stad). Een bordje duidt aan hoe men rijden moet. Het uitzichttor ent je is ook per bus bereikbaar. (Buslijn Rotterdam-Willem- ctad w). Een aantal Hellevoetse windsurfers en het bureau sport en recreatie van de gemeente Hellevoetsluis willen een surf vereniging oprichten. Mei zo'n veremging willen de initia- tiefntmers de surfsport bevorderen, deelname aan sr.rfwedstrijden mogelijk maken, een surfschool op poten zetten, de surfsport be,-?e leiden en voorlichting geven over windsurfing. Wanneer de vereniging, bij voldoende belangstelling, eenmaal goed draait, kan ook worden gedacht aan het organiseren van bi;eenkomsten, gezamenlijke trai ningsactiviteiten, zoals surfjgging, etc. Surfers die iets voor de oprichting van een surfvei'eniging voelen, kunnen contact opnemen met A. W. Herrewij- nen, Moriaansewt-g Oost 245, 3223 AJ Hellevoetsluis, teK 16471; of met het bureau sport en recreatie van de ge meente Hellevoetsluis in het Achter gebouw, Oostzanddijk 22 a, tel. 12300 tst. 136. Voor informatie over de op handen Zó extreem is sinds 1 juni de regen val geweest dat met name op een strook tussen Oude Xonge en Ooltgcns- plaat de daar te velde staande gewas sen al duidelgk onherstelbare groelstoringen hebben opgelopen. Dat geldt voor grote percelen uien, aardap pel en suikerbieten in de Heerenpolder en een gedeelte van de Krammerse polders bij Oude Tonge, een zone waar in juni zo'n 127 mm regenwater werd uitgestort. Juli volgde al met 72 mm. In een „normale" juli maand valt er gemiddeld zo'n vijftig millimeter neer slag, wel cijfer onthult dat het gebrui kelijke patroon dit jaar bijzónder is verstoord. Overigens komen zelfs op een klein gr-.T»;./«rbied als het Flakkeose vrij grote schommelingen voor. Oolt- gensplaat noteerde in juni 112 mm, ver volgens, in westelijke richting gaand de regenrijke strgok (kennelijk t.g.v. de ligging bij de Krammer en wat verder het Zljpe) met 127 mm. Oude Tonge met ca 112, muar de wijde omgeving rond Dirkslci.nd noteerde „slechts" 60 a 80 mm. Ouddorp was ongeveer gelijk aan Oude Tonge, met uitzondering van een strook va;-.ai het West Nieuwland tot aan Goeree Havenhoofd waar het weer wat driftiger plensde. Men zal zich herinneren dat de land bouwers na de vrij droge april- en mei maand naar regen uit zaten te kijken. April had slechts 37 mm gebracht, mei slechts 4,5 mm. In juni verschenen de regen installaties maar die konden al snel worden opgeborgen. Vanaf de Ie juni zette de regen in, eerst nog wat matig maar in de staart van juni in alle hevigheid. De nacht van 24 op 25 juni bracht rond Oude Tonge zelfs 35 a 40 mm regen en hagel.- We zeiden hel, en U hebt het wellicht aan den lijve ervaren, juli bleef even min achter. Afgelopen dinsdagnacht kon er rond M'harnis - S'dijk 20 a ?.5 mm in de regcnraeters worden opgevan gen Gevolg is dat hier en daar aan de gewassen schade gaat ontstaein döor ge- brok aan zuurstof in de grond. In som mige gebieden staat het water al we kenlang in de aardappelvoren, doordat de grond is dichtgeslagen. Overigens verricht het Waterschap uitstekend werk waar het het aflater van water betreft. Ondanks de extreme regenval wordr, er vrijwel in alle polders voor gezorgd dat de drainleidingen bo ven het waterniveau in de sloten uit komen zodat de drains hun werk kun nen doen. De landbouwers, kunnen niet met hun machines op het land komen terwijl toch de noodzakelijke ziektebestrijding zal moeten worden uitgevoerd. Daarcm wordt er een veelvuldig beroep gedaan op het luchtsproeibedrijf voor het toe passen van ziaktebestrijding vanuit de lucht. Zoveel zijn de aanvragen dat het bedrijf een enorme drukte beleeft. Ook in de al of niet begaanbaarheid van het land bestaan verschillen. Be gin deze week nog werden in Nieuwe Tonge erwten geoogst en medio deze week vond dat ook onder Dirksland plaats. De jarenlange wens van dir. Breen van garage Knöps om de nieuwe Opel en VauxhaU modellen een waardiger showruimte te geven dan tot dusver het geval was is vanaf vandaag in vervul ling gegaan. De nieuwelingen zijn van uit de achteraf ruimte helemaal naar voren gehaald en daar, in de nieuwe showroom staan ze voortaan te pronk, zelfs zichtbaar vanaf de Prov. weg. De showruimte zelf is trouwens al in het oog lopend, dankzij het gezicht dat de werkgroep Brmkman eraan gaf. Het hele gebouw, met een nuttige showruimte van een kleine vijfhonderd vierkante meters rust een ijzeren balk- constructie die door twee pilaren ge steund wordt, een constructie die slechts een minimum van de vloerop- zijnde oprichting kan men bij beide adressen terecht Om organisatorische redenen kunnen alleen surfers uit Hellevoetsluis Ud van de vereniging worden. Er zijn geen leeftijdsgrenzen, zowel dames als he ren zijn welkom. Inmiddels hebben zo'n dertig adspirant-leden zich aangemeld. Wanneer er voldoende deelnemers zijn ("n stuk of 50) zai een bijeenkomst wor den georganiseerd, waar een bestuur kan worden gekozen en de weg kan worden vrijgemaakt om tot erkenning van de op te richten vereniging te ko men. Het gaat weer zienderogen achteruit met db werkloosheid op Goeree Over- flakkee, in juni lag het aantal bijna een procent hoger dan vorig jaar juni, t.w. toen 2,71''/o, nu 3,64<'.'o van de mnl. beroepsbevolking. Werkloos zijn o.m. 71 bouwvakkers; 66 metaalbewerkers, 22 medewerk:ers in de landbouw, 18 man kantoorpersoneel; 25 losse arbeidere; 32 man uit de ver- \'oerssector. Tegen de 291 mnl. werklo zen staat een '/raag naar 94 krachten. Er stonden m de junimaand 199 vrouwen als v.'erkzoekend ingeschre ven, o.a. 6 kapsters, 55 uit de handels sector, 30 dames kantoorpersoneel, 37 uit de so:c. geneeskundige sector en o.m. 24 huishoudelijk personeel. De stijging va.i het werklozental laat zich overigens in het gehele gewest zien; daarin (i'.i-'l. Oud Beyerland en Spijkenisse) voiig jaar juni 804 werk loze .mannen, dit jaar juni 1027, in juni 1979 657 vrouwen, nu 822. Onder de werkloze mannen in het dis trict bevonden zijli 193 jongeren t/m 18 jaar (v/aarvan J3 op Flakkee) en 285 meisjes (waarvan 101 op Flakkee). Door de politie werd op de Greve- lingendam opgevangen een herder, reu. De hond was asn de Unkerzijde gewond, waarvan hij iru hertsellende is. Inlicntingen Xam. v. d. Berg, Westdijk 15, Dirksland, tel. 01877 - 1232. pervlakte in beslag neemt en dat is mooi meegenomen... Alleen nieuwe wagens zullen erin worden geshowd De modellenreeks van Opel is dermate aitgebreid dat er wei nige meters onbenut zullen behoeven te blijven. Een volgende fase is de aan passing van een gioot deel van de hui dige werkplaats waarin t.z.t. de occa sions zullen worden geshowd. De werkplaats zad dan naar achter verplaatst worden, een geheel logische gedachte trouwens. Het waren aanvankelijk wat planolo gische bedenltingen die de eerste aan pak wat hebben vertraagd maar nu, in de vorm van de nieuwe showroom de A is gezet zal de B niet te lang meer op zich laten wachten. Nieuw op Flakkee is de toevoeging van een coffea-shop aan de showruimte. De shop, gevoerd door dhr. J. A. Koole, biedt veertig zitplaatsen en nog eens 10 plaatsen aan de bar. Het is voor de be zoekers van de showroom mogelijk 't ligt misschien zelfs voor de hand in de coffee-shop een kop koffie te drin ken, maar wie in de showroom niets te zoeken heeft kan zeker ook in de cof fee-shop terecht. Daarbij woxdt ook gedacht aan pas santen die slechts enkele tientallen me ters van hun route behoeven af te wij ken om weer op verhaal te komen, waartoe niet alleen koffie en andere dranken maar ook dagschotels verkrijg baar zullen zijn. De officiële opening van de nieuwe aanwinst wordt i.v.m. de vacantie, waarin vele klanten elders zijn, nog even uitgesteld, wellicht naar het eind van het jaar wanneer er een grote show op het program staat waarmee tegelij kertijd het 60 jarig bestaan van garage Knöps gevierd zal worden. De nieuwe showroom, rondom van dubbel glas. De vacantiegangers die hoopvol naar Ouddorp waren gekomen in de illusie op een zonnig strand weer wat energie bü te tanken zgn bitter teleurgesteld. De badkleding kon ingepakt blijven en in plaats van het vermoeide \gf in het warme zand te kunnen vleien lopen de meest dapperen nu in zware regenkle ding langs de vlocdlyn Op het mo ment dat wij er een kijkje namen, woensdagmorgen tegen twaalven tel den we op het hele Noorderstrand, de plaats waar de vacantieganger zich nor maliter in duizendvoud concentreert, slechts 7 van die verdrietige mens jes Er kan geen lachje af, dat valt ook op warmeer men de Ouddorpse winkel straten door wandelt. Zo ver de ge zichten vanonder de regencap of de pa- rapluie zichtbaar zijn stralen die wei nig vrolijkheid uit, maar slechts een doffe berusting iii het feit dat de va cantie 1980 als totaal verregend moet worden beschouwd. In Ouddorp v;as dan ook deze week op de meeste campings nog plaats te over. Pas volgende week, wanneer de grott stroom vacantiegangers op weg gaat, zal blijken in hoeverre men zich door het weer laat weerhouden of het moest zo zijn we hopen het vurig dat inmiddels een weersverbetering zou zijn ingetreden. Op 15 september 1980 wordt een re geling voor vrachtwagenchauffeurs van kracht, waardoor zij niet meer verplicht zijn him ingebouwde buitenlandse 27 MHz-apparatuur bij de Nederlandse grens uit hun voertuigen te verwijderen. Een en ander geldt echter alleen als daarvoor een ni'ichtiging is aangevraagd bij de Radiocontroledienst van PTT. Deze regeling geldt voor Nederlandse chauffeurs die op het buitenland rij den. Voor buitenlandse chauffeurs die veel in Nederland komen geldt de re geling voor niet-ingezetenen. Anders dan bij de MARC-machtiging, komt de machtiging voor de beroepsgoederen- vervoerder niet alle enop naam, nif.ar ook o phet kenteken van de auto te staan. Dit omdat de machtiging alleen Het enige vertier, schelpjes zoeken langs de waterkant. Met het strand liggen ook de strand paviljoens er totaal verlaten bij. Alleen de plaatselijke horeca-bedrijven zullen niet te Klagen nebben, zeker wanneer zij betroivken zijn bij het evenementen programma dat meer dan ooit in de belangstelling staat. wordt verstrekt voor in de desbetreffen de auto ingebouwde zendapparatuur. De bingo-avonden en de filmvoor stellingen zitten boordevol om tenmins te even vit de regen te zijn. Die Ameri kaanse toerist zei het al: „Nederland, een prachtig land. maar er zou een dak boven moeten zitten Het bedrijf waarvoor de wagen rijdt is de machtiginghouder. Bij de aanvrage moet aan de hand van afschriften van de NlWO-vergunning, of het EVO-ont- heffingsbewijs aangetoond kunnen wor den dat dit bedrijf werkzaam is in het internationale beroepsgoederenvervoer over de weg. De machtiging wordt aUeen verstrekt voor apparatuur die door een buiten landse PTT-administratie typegoedge- keurd is. Voor West Duitsland is deze aparatuur te nerkennen aan het goed- keuringsnummer dat met PR27/be gint en voor België aan het goedkeu- ringsnummer dat begint met B27- Apparatuur met meer dan 22 kana len en/of een gr-r.ter uitgangsvermogen dan 0,5 watt, mag in Nederahid niet meegevoerd worden. De machtiging is 1 jaar geldig en kost, net als de RIARC-machtiging 35,- Voor de eerste maal zal op het Oud dorpse strand op zaterdag 19 juli een georganiseerde strandloop worden ge houden. De crganisa';ie berust bij de atletiek vereniging „Pro Pntria" te Rotterdam in samenwerking met de Ouddorpse V.V V. De tocht begint om 13.00 uur over af standen van 5 en 10 km. Het startpunt ligt' bij het Juliana strandpaviljoen, al waar men vanaf 11.00 uur kan inschrij ven. Dat kan trouwens ook op een eer der tijdstip. Burg. van VeVen zal de eerste Oud dorpse strandloop officieel starten. VINGERUNG 3-MIDDELHARN1S-TEL.01870-2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1