En ja lioor ook een cadeautje voor Job Duim Eerste ruiterliewijsexanien op Flaldtee UVI-JkN-T" opgeheven VIALLE 52e jaargazig IMnsdê^ 8 juli 1980 No. 4906 GEIR. STREEHÜBULD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE En.ANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond HENDRIK-JAN past op zijn tellen Dierenbescherming Ds. N. de Jong overleden Ds. W. Vroegindeweij geboortig van Middelhamis overleden Zwemvierdaagse en open V.V.V. yyedstrijden te Stellendam Motorrijder gewond in 't ziekenhuis MIDDELHARNIS VOOR BEROEP BEDANKT OOLTGENSPLAAT Amicitia'' weer naar „Bad-Boil" X Op vrijdag 11 juli 1980 opening van t t COFFEE-SHOP KNöPS t I Langeweg 113, iVliddelharnis. BEZICHTIGING toren Sommelsdijk Zwem verbod in Haringvliet Uw huis verkopen TAIVIBOER m SEPTEMBER MAJOEETTENFESTIVAL EVDIKKSLAND EXTRA KERKDIENSTEN GERËF. GEMEENTEN Dierenbescherming RUDEN OP LP6... JAC. HE 6AST POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratieLangeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rafao Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Met trots heeft ons land zich alt^d Europa's bloemen- en groentetuin mo gen noemen. Hendrik-Jan de tuinman heeft de laatste Jaren meer moeite met het goede tuinonderhoud. Hy krqgt de zenuwen van het nieuwe en vervelende onkruid. Het zijn de werkgelegenheids- en energieperikelen. Ook is Hendrik- Jan bang geworden van buitenlandse kapers of concurrenten. Als ér over de Nederlandse glastuin bouw wordt gesproken, doelt men op de teelt van bloemen en groenten. Hen drik-Jan de tuinman en zijn vakbroe ders spreken over warenhuizen, en daar staat het Westland vol van. Van Ne- dei lands groente- en bloementuin is ruim 8500 ha met glas bedekt. Op 4500 ha worden glasgroenten geteeld met de drie hoofdgroenten sla, tomaten en komkommers op kop. Steeds meer tuin ders zijn overgeschakeld van groenten naar bloemen. Het bloemen-areaal onder glas is de laatste tien jaar toegenomen van 1600 tot bijna 4000 ha. Die overschakeling was begrijpelijk, want zakelijk gezien zat er meer muziek in de sierteelt dan in de groenteteelt. Een toenemende wel vaart brengt de klant vlugger bij de bloemenman, want bloemen houden im mers van mensen. Hendrik-Jan de tuinman en zijn com pagnons hebben met de Nederlandse tuin beste zaken gedaan. De produktie van de glastuinbouw steeg van 1,2 mil jard gulden in 1970 tot ruim 3 miljard gulden in 1978. Driekwart van de tuin- opbrengsten gaat naar het buitenland. De oosterburen (West Duitsland) zijn de grootste afnemers. In Europa's groente- en bloementuin verdienen maar liefst 38000 mensen hun boterham. Als je de toeleverende, af nemende en verwerkende „tuinbouw bedrijven" erbij telt is de werkgelegen heid in Nederlands tuinbouw zeker 70000 arbeidsplaatsen. Steeds meer „onkruid". Tot nu toe heeft Hendrilc-Jan het goed gedaan. Ook zijn collega's hebben aardig getuinierd. Enkele jaren geleden merkte een minister op dat de Neder landse tuinbouw zijn broek goed hééft kunnen ophouden. De tijden zijn ver anderd en het tuindersgebeuren ver loopt niet meer zo rimpelloos. De hoge arbeidskosten (ruim 30°/o van de totale produktiekosten) zijn fnuikend. De glas tuinders krijgen de laatste jaren gepe perde energierekeningen. Aardgas en andere energie (olie) zijn nodig om een gunstig klimaat te scheppen in al die warenhuizen waar regelmatig en het hele jaar door bloemen en groenten worden geteeld. Hendrik-Jan en zijn broeders kijken tegen enorme energie kosten op. De rekeningen zullen in de komende twee jaren zeker met 27% oplopen. Al die tuinders proberen zoveel mogelijk energie te besparen zonder dat het de produktieomvang en de produktiekv/a- liteit aantast. In de afgelopen jaren is dat ook redelijk gelukt, want in vier jaar tijd beliep de energiebesparing ruim 13»/o. Maar wat wil je als tuinder als je jaarlijks maar 3 a 4"/o op energie spaart, terwijl de gas- en olieprijzen met het meervoudige stijgen. Dan is er geen eer meer aan te behalen. Hendrik-Jan is enorm vindingrijk; hij weet met hetzelfde areaal steeds meer en betere produkten te telen. Vakbroe ders spreken over produktiviteitsstij- ging en die bedraagt ongeveer 4"/o in de glastuinbouw. Hoe groter de produk- tiviteitstoename, hoe lager de produk tiekosten per eenheid produkt. En daar moeten de tuinders het van hebben, want de opbrengstprijzen nemen niet noemenswaardig toe. Bovendien ont moet Hendrik-Jan en de zijnen steeds meer concurrentie op de buitenlandse afzetmarkt. Die Grieken en Spanjaarden kimnen er ook wat van en bovendien werken die goedkoper (lagere lonen) en hebben ze een energievoordeel want de zon schijnt er volop. Als de Nederlandse tuinders slim zijn en goed opletten, kunnen ze al die con currenten toch de baas, want kwaliteit en regelmatige levering winnen het van goedkope energie en arbeid. En die kwaliteits- en leveringsvoor- sprong heeft Hendrik-Jan. De kimst is om die voorsprong te behouden. Hoe moeilijk het ook wordt voor al die Nederlandse glastuinders: wanneer zij al hun pijlen richten op een bewa king van de produktiekosten en een be tere presentatie van kwaliteitsproduk- ten, kunnen ze het onkruid dat Hendrik- Jan gezien heeft, vernietigen. Een goede aanval tegen energie- en arbeidskosten is voor Hendrik-Jan en zijn broeders de beste verdediging. De Nederlandse glastuinbouw heeft een goede naam. Als het aan de tuinders ligt blijft die behouden. B. Schouwing. (NADRUK VERBODEN) TEHUIS GEZOCHT DOOR JONGE POESJES Vijf jonge poesjes wacht een spoedig einde wanneer ze niet tijdig onderge bracht kxmnen worden. Ze verblijven nog bij de fam. Lokker te Stellendam, die het nest N.B. in de tuin aantrof! Het adres van de fam. Lokker, die op het pimt sta.at te verhuizen, is: W. de Jagerstraat 44, tel. 01879 - 2170. MIDDELHARNIS Zondagnacht overleed in de ouderdom van ruim 80 jaar ds. N. de Jong, emeri tus predikant der Chr. Ger. Kerken, thans woonachtig te Driebergen. Ds. de Jong diende de Chr. Ger. Kerk van Middelhamis van 21 maart 1946 tot 20 juli 1952. Hij ging, ondanks zijn hoge leeftijd, nog regelmatig zondags voor in kerkdiensten. De begrafenis zal a.s. donderdag plaatsvinden in Driebergen, nadat voor af een rouwdienst is gehouden in de Ger. Kerk aldaar. De Herv. emeritus predikant ds. W. Vroegindeweij, wonend te Driebergen is zondag, na een vrij langdurige ziekte overleden. Hij werd 76 js-r. Ds. Wout Vroegindewfc.j was een van de vier zonen van de Middelhamisse landbouwer en godsdienstonderwijzer J. Vroegindeweij die predikant werden. Het waren Leendert, Arend, Wout en Willem, van wie alleen laatsgenoemde nog in leven is, als emeritus predikant wonend te Eemnes. Hij hoopt a.s. vrij dag de rouwdienst en teraardebe- stelling van zijn overleden broer te lei den. De thans overledene werd op 3 mei 1904 in Middelhamis geboren. In 1930 deed hij staatsexamen Gymnasium waarna hij aan de Rijksuniversiteit te Utrecht theologie studeerde. Ds. Vroeg indeweij diende de gemeenten Reeu- wijk, Poortvliet, Bleiswijk en Bergam bacht. In oktober 1969 werd hij emeri tus. In de week van 21 t.e.m. 25 juli wordt in het Stellendamse verwarmde open luchtbad de Nationale Zwemvierdaagse gehouden. Tijdens de zwemvierdaagseweek be- schilct het bad over een parcours (ba nen), die op bepaalde uren van de dag uitsluitend zijn bestemd voor „vier- daagsezwemmers(sters) Die tijden zijn: 's morgens van 8.00 uur tot 10.00 uur; 's middags van 11.30 uur tot 13.00 uur. Voor deelnemers(sters) boven 18 jaar is er óók gelegenheid 's avonds na het sluiten van het bad, van 19.45 uur tot 20.30 uur. Het bad moet ontruimd zijn vóór 20.45 uur. Maar óók tijdens de andere uren, wanneer het bad normaal geopend is, kan men de „vierdaagse" zwemmen, echter dan zijn er géén aparte banen. Alle deelnemers(sters) zwemmen 4 da gen: 500 meter (20 banen). De afstand mag onderbroken worden en men mag tussentijds uitrusten, doch het water niet verlaten. Er staan in de 4 daagseweek: 5 da gen ter beschikking, zodat men één dag mag overslaan. Inschrijfformulieren met alle gege vens zijn aan het zwembad verkrijg baar. Het inschrijfgeld is 4,50 inclusief en tree, echter uitsluitend om de vierdaagse te zwemmen. Wil men langer in het bad vertoeven dan dient men een geldig toegangsbewijs te hebben. Een ieder die de vierdaagse uitzwemt ontvangt een vierdaagse-medaille. Op zaterdag 19 juli worden in Stellen dam V.V.V. wedstrijden gehouden waar aan een ieder mee kan doen. Oók hier voor zijn medailles beschikbaar. De aanvang is 's morgens 10 uur. Er wordt gezwommen: jongens, meisjes, dames en heren: 50 meter vrijeslag in de leef tijdsgroepen: geb. 1971 of later, geb .1969/'70, geb. 1967/'68, geb. 1965/'66 en geb. 1964 of eerder. Inschrijven kan men a 2,bij het V.V.V. kantoor in Ouddorp en het zwembad te Stellendam, t.e.m. 17 juli a.s. MIDDELHARNIS De 18 jarige motorrijder J. L. Katte- staart is zaterdag met een gecompli ceerde linkeronderbeenbreuk naar het ziekenhuis vervoerd nadat hem op de Oudelandsedijk, ter hoogte van de afrit naar de Molenweg een ongeluk was overkomen. De jongeman was, met een eveneens motorrijdende vriend, uit de richting Stad gekomen. Op het moment dat K. keerde om opnieuw richting Stad te gaan werd hij door een hem achterop komende auto bestuurd door een in woner van Gulpen aangereden waar bij het linkerbeen het zwaarst werd ge troffen. De door de kerkeraad van de Herv. Gem. beroepen predikant ds. P. Mole naar van Gróót Ammers heeft te ken nen gegeven voor het beroep te bedan ken. FEIKE ASMA CONCERTEERT IN MAASSLUIS A.s. zaterdagavond 12 juli, om kwart over 8 hoopt de befaamde organist Feike Asma weer te concerteren op het Garrelsorgel van de Grote Kerk te Maassluis. Het programma zal zijn gewijd aan de nagedachtenis van Jan Zwart. Op de avond zelf kunnen vanaf half 7 plaatsbewijzen worden ge kocht.. Platenaar Job Duim die vorige week donderdagmiddag als ceremoniemeester optrad bij de huldiging van mevr. van Dam- de Vos uit Ooltgensplaat i.v.m. haar langdurige zorg voor de bejaarden speelde een vrolijk spelletje toen hij. aan het eind van de bijeenkomst op de cadeaux en bloemen van mevr. van Dam zag, een pruillip trok en quasi beteu terd zei: „in ik krieg nooit 's niks!" En ach..., de dames van de bejaarden- soos wilden het best goed maken voor dhr. Duim, zoals U op de foto ziet uit gebeeld. Een van hen bood hem een verse..bloemkool aan, misschien zó uit haar boodschappenmandje en dat tover de toch weer een dankbare lach op het gezicht van onze Duim DIRKSLAND De leden van de muziekver. „Amici- tia", de drumband en de majorettes zo wel als hun meest trouwe supporters zullen a.s. vrijdagmorgen al vroeg uit de veren moeten i.v.m. het geplande be zoek aan de zustervereniging „Bad- Boll" in de gelijknamige Duitse plaats, dicht bij Stuttgart. De beide muziekver enigingen hebben sinds 4 jaar een goed contact dat al in enkele wederzijdse be zoeken is uitgemond. „Amicitia" gaat nu voor de 2e keer naar „Bad-BoU" welk korps drie jaar t Zaterdag j.l. werden er op Flakkee de eerste examens voor het ruiterbewijs af genomen. Het examen bestond uit een theore tisch gedeelte van 45 min. en een prak tisch gedeelte ook van 45 min. De examens werden afgenomen door een examencommissie, aangewezen door de stichting van recreatieruiters. De examinatoren waren: Dhr. Doorn bos uit Gouda en dhr. Post uit Den Haag. De ruiters volgden de Cursus ruiter- bewijs in Manege Oostmoer onder lei ding van Adrie Kieviet. Het resultaat van deze cursus was dat alle 25 kandidaten slaagden. De cursus bestaat uit 5 theoretische en 5 prakti sche lessen. Het examen werd gehouden in ma nege Oostmoer, welke ook materiaal, en paarden voor het examen beschikbaar stelden. De ruiterbewijzen werden aan de vol gende personen uitgereikt: P. W. Boekholt; I. M. Bossinade; J. van Duinen; H. van Geelen; W. van Geelen; R. J. van Houwelingen-den Hartog; A. J. M. F. Janssen; H. Kabos; C. Kramer; A. de Leeuw; J. Lodder; J. Mackloet; L. C. Nagtegaal; J. D. Ottevanger; P. van Peperstraten; J. J. Peter; S. van Rutten; M. Schik; K. v. d. Sluis; D. v. d. Velde; E. M. Verolme; E. A. M. Vis van Heemst-Pallayova; G. C. Vis van Heemst; C. Voogd; W. J. Voogd. Van de zijde van de Stichting Recrea tie ruiters werd een compliment ge maakt over de verzorging van het ge heel ,en de behaalde- resultaten, welke ver boven het landelijk gemiddelde lig gen. geleden Dirksland bezocht. Ook voor volgend jaar zijn ze al vast uitgenodigd i.v.m. het dan te vieren 60 jarig be staan van „Amicitia". De Dirkslanders 135 man sterk vertrekken vrijdagmorgen om 4 uur met 3 bussen van de fa. Mijnders. Al vrij dagavond geven ze een uur durend con cert t.g.v. het 80 jarig bestaan van de Musikverein „Bad-Boll"; volgende week dinsdagavond hopen ze weer in Dirks land terug te zijn. Nadat de toren van Sommelsdijk en kele jaren in de steigers heeft gestaan zal hij binnenkort weer in volle glorie prijken. De restauratie werkzaamheden zijn n.l. afgelopen en de aannemer heeft binnen de afgesproken tijd de toren een geheel nieuw aanzien gegeven. Het vele goede vakwerk, dat de afgelopen jaren aan de toren besteed is, kan eigenlijk alleen van korte afstand bekeken wor den. Om dorpsgenoten, die belangstelling voor restauraties hebben gelegenheid te geven de restauratie in details te bezich tigen is er op donderdag 17 juli gelegen heid om de steigers rondom de toren te beklimmen. Uiteraard wordt een derge lijke klimpartij alleen aanbevolen aan degenen die geen hoogtevrees hebben. Eventuele bezoekers doen alles op eigen risico, daar het gemeentebestuur geen aansprakelijkheid aanvaardt. Be zoekers dienen daarom een minimum leeftijd te hebben van 14 jaar, terwijl personen met de leeftijd van 14 t/m 18 jaar alleen onder begeleiding van een ouder worden toegelaten. De tijden, dat de toren op 17 juli te bezichtigen is, zijn resp.: v.m. 9.00 uur - 11.30 uur; nam. 14.00 uur - 16.30 uur. De direkteur van Gemeentewerken, MIDDELHARNIS. Tegen het eind van vorige week en met name in het afgelopen week-end is er zoveel regenwater gevallen dat het in het vrijdagnummer aangekondigde zwemverbod in het Haringvliet kon worden opgeheven. Het overvloedig vallende hemelwater heeft voor een ver snelde afvoer van het verontreinigde Maaswater gezorgd en bovendien is ver ontreinigingsconcentratie zo gering ge worden dat het zv/emmen in Haring- vlietwater weer zonder gevaar voor de gezondheid is, OOLTGENSPLAAT UITZENDING KERKTELEFOON Daar de kerktelefoon j.l. zondag nog defect was zal de preek van ds. T. W. van Bennekom van j.L zondagavond, die op de bandrecorder is opgenomen, woensdag 9 juli a.s. des nam. 7 uur voor de kerktelefoon worden uitgezon den. Op zaterdag 6 sept. staat Dirksland een eüandelijk majorettenfestival te wachten, t.g.v. het 10 jarig bestaan van het Dirkslandse majorettenpeloton. Alle Flakkeese pelotons en minirettes hebben spontaan hun medewerking toe gezegd aan het evenement dat, warmeer het slaagt, jaarlijks herhaald zou kim nen worden. Inmiddels wordt door de onderschei dene afdeling hard gestudeerd op de nummers die gezamenlijk gebracht zul len worden. OUDDORP woensdagavond 7.30 uur ds. J. Baayens van Rotterdam-A. MELISSANT donderdagavond 7.30 uur ds. H. Hofman van Gorinchem. NIEUWE TONGE woensdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg. OUDE TONGE Heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg. OOLTGENSPLAAT woensdagavond 7.30 uur ds. Th. van Stuyvenberg, Me liskerke. Opgevangen bruin/witte jachthond, langharig, teef. Inl. fam. v. d. Berg, Westdijk 15, Dirksland, tel. 01877 - 1232. Aan komen lopen wit/oranje poes, draagt geel halsbandje, wat in de poot gegroeid was. Inl. fam. Nelisse, de witte pomp, tel. 01875 - 1216. AUTOGAS APMRAfuUR is vriendelijk voor het milieu en ock voor uw portemonneel VakkuncSge inbouw van de ze veiKge apparatuur ver zorgt Vlalle-dealer Koftewaegie, Dirialand TeW. 01877-1122.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1