EinvrtDEn niEuws NU VOOR HALVE PRUZEN f 100 - KORTING U hoeft niet ver te gaan om wonderen te beleven in een 3tt blad Vrijdag 4 juli 1980 No. 4905 Chr. Gem. Zangver. „ASAF'' houdt zangavond in De Samaritaan Uw iiuis vericopen TAIVIBOER WEERPRAATJE Zomer 1980: icwam inzinicing goed op tijd TAALPRAATJE Abonneert U op „Eiianden-nieuws'' 2e Ouddorpse Jeugd Wieiertoer De icottervisserij, financiële positie en investeringen INGEZONDEN: 16-jarig verblijf bejaardencentrum PREDIKBEURTEN ZEELAND Ja, want kinderen zijn dol op die vriendelijke gezellige kabouter Knippewip, en ze willen graag met hem op de foto. Gun uw kroost dat pleziertje. Om de prijs van zo'n leuke foto hoeft u het niet te laten, want die is heel aantrekkelijk. Informeert u even in onze zaak, wanneer kabouter Knippewip in de buurt is. OP ZATERDAG 5 JULI TIJDENS DE BRADERIE VOOR EEN PIEK OP DE KIEK Bij FOTO GENIUS STRAATDIJK5 DIRKSLAND TEL. 01877 - 3150 ZONNIGE PRIJZEN IN REGENACHTIGE DAGEN IN DE VOORVERKOOP Tijdens de braderie op 5 juli a.s. vele aanbiedingen voor spotkoopjes 't Is weer voordelig kopen üi üw modehuis Al onze modische Japonnen - Blouses - Pu Hovers - enz. Rokken Op alle HERENKOSTUUMS DIRKSLAND De afdeling „Welz^nszorg" van de Stichting Hervormd Diakonaal Ver pleeghuis „DE SAMARITAAN" heeft voor alle bewoners en bewoonsters van het verpleeghuis en het bejaardente huis een ZANGAVOND georganiseerd. Belangstellenden van buitenaf z^jn van zelf óók hartelijk welkom DE AANVANG IS OM HALF ACHT OP D.V. WOENSDAG 9 JULI A.S. Bij gunstig weer zal het eerste ge deelte van het programma in de tuin van het verpleeghuis ten gehore wor den gebracht. Voor deze avond is uitgenodigd: DE CHRISTELIJK GEMENGDE ZANG VERENIGING „ASAF" uitgaande van de Gereformeerde Gemeente te Goes onder leiding van haar dirigent de heer R. Di Bella, terwijl het muzikaal ge deelte voor rekening komt van haar vaste koor-organist Henk Guiljam. Ter informatie van de lezers willen wij het een en ander over het koor „Asaf" en haar dirigent weergeven. Het koor werd op 12 november 1954 opgericht. In het reglement werd o.m. de doelstelling vastgelegd, t.w. de ken nis van zang en muziek bij haar leden te ontwikkelen, mede ter verbetering van de kerkzang in de eredienst. Op 9 november van het vorig jaar werd in de nieuwe Sionkerk te Goes het 25-jarig jubileum herdacht. In de loop van het 25-jarig bestaan heeft het koor zowel voor- als tegen spoed gekend, zowel in het ledenbestand als in het wisselen van dirigenten, het geen van een koor veel aanpassing vraagt. Mede dank zij de gestadige groei van de kerkelijke gemeente alsmede de ma nier waarop het koor geleid werd en wordt, is het uitgegroeid tot een koor van ca. 90 leden. Hierbij moet echter aangemerkt worden, dat in de „stem menverhouding" de mannenstemmen helaas „onderbezet" zijn. Dit is een euvel waarmee veel gemengde koren te kampen hebben, vooral als er plaat selijk of kort in de buurt een mannen koor is. Hoewel dit toch geen belem mering behoeft te zijn want er zijn mannelijke leden in het koor „Asaf", die tevens lid van een mannenkoor zijn, met toch een voordeel namelijk een dubbel geoefende stem. Het koor „Asaf" vormt een onderdeel van zowel de „Ring Zeeland" als van de „Bond van Zangverenigingen der Ge reformeerde Gemeenten", waarin zij dan ook regelmatig haar medewerking verleent, hetzij individueel of in groeps verband met zusterverenigingen. Regio naal en landelijk werkt men samen, er worden echter géén wedstrijden of con coursen gehouden. Verder wordt op verzoek medewer king gegeven aan zangavonden van zus terverenigingen, alsmede in bejaarden-, verpleeg- en/of ziekenhuizen. De zangvereniging „Asaf" uit Goes is het enige koor in hun landelijke kring, die een Italiaanse dirigent heeft. De heer R. Di Bella werd op 9 aprU 1954 op het eiland Sardinië geboren, hij is dus ongeveer 7 maanden ouder dan het koor, dat sedert 1 januari 1979 onder zijn direktie staat. In de heer Di Bella heeft het koor „Asaf" een kundig, streng maar ook vooral enthousiast dirigent die zich sterk concentreert op „klankkleur", het geen zeker uitkomt in de muziekstuk ken die hijzelf componeert. Het was voor het koor een grote omschakeling, zowel muziek- als taaltechnisch, maar en dirigent en koorleden zijn elkaar steeds nader gekomen,' zodat wat dat betreft de problemen steeds kleiner zul len worden. Behalve eigen composities van haar dirigent, zingt het koor muziek van Bach, Handel, Roland Smart en andere componisten, welke door de heer Di Bella op zijn geheel eigen manier „ge ïnterpreteerd" worden. Een zéér vermeldenswaardig feit over het koor „Asaf" wiUen wij tot slot van dit artikel, zeker niet onvermeld laten, namelijk dat in het ruim 25 jarig be staan van het koor, niet één enkel medewerkend lid is overleden. Het koor ziet dit dan ook als een Wonder, welke niet te doorgronden is. Dit bijzondere feit, werd door de voorzitter van de ver eniging dan ook gememoreerd met de woorden „Eben Haëzer" tot hiertoe heeft de Heere geholpen, want was dat niet waar, wie onzer zou dan vanavond (jubileumavond) hier aanwezig zijn. Het koor hoopt dat zij de verwachtin gen die er in Sommelsdijk en omstre ken zijn, niet zal beschamen en hoopt op een goede, maar bovenal op een van God gezegende avond. (van onze weerkundige medewerker) Het weer rond de langste dag had niets met zomerweer te maken. Een depressie boven Schotland stuurde in de hogere luchtlagen veel kou naar het vasteland, met als gevolg dat de verti cale vorstgrens daalde tot 1500 a 1700 meter hoogte, terwijl voor redelijk zo merweer de grens op zijn minst boven de 3000 meter dient te liggen. De buien waren daardoor zeer aktief. Zondag 22 juni viel er op enkele plaatsen zoveel hagel dat, zoals een dagblad met een foto liet zien, in de hagel werd ge schreven „22 juni Leve de zomer". Tot half juni was het stabiel en rede lijk zomers met regelmatig dagen boven de 20 graden, sorps boven de 25 graden. Er werd over droogte geldaagd want op enkele plaatsen was toen (15 jimi) in acht weken 15 a 20 mm regen gevallen, tegen 85 mm als normaal. Op het plat teland zag je op tal van bedrijven de regeninstallaties draaien. Deze week is dat, althans voorlopig, weer verleden tijd. Bijna elke zomer geeft wel een in zinking te zien. Komt die niet, zoals in 1976, dan is dat voor de land- en tuin bouw een droogte ellende. Op tijd wat regenwater is alleen gunstig. Toch kunnen wij ons voorstellen dat aan de vooravond van de top vakantie periode, waartoe wij nog steeds de juli- maand mogen rekenen, men zich af vraagt „is hiermee de zomer verleden tijd?" Uit weerkundig oogpunt gezien dur ven wij te steUen dat het beter is dat die inzinking nu, vrij vroeg, is gekomen in plaats van in de loop van juli want dan zie je vaak dat een herstel dikwijls U hoeft niet ver te gaan om wonderen te beleven hebt u een raam dat uitziet op de zon? Dat machtig scheppingswonder, dat de aarde geeft het leven, vol koesterend licht en rijke voedingsbron. Kijk uit het raam en zie de bloemen bloeien. Kijk naar de bloemen die daar in uw venster staan. Gods liefde blinkt in elke bloem die Hij voor u laat groeien. Hij biedt ons elke dag Zijn vreugdboeketten aan. Kijk uit het raam en zie de wolken drijven, kijk naar de vogels die daar door 't wijde luchtruim gaan. Wie stuurt hun levensgang, wie stuwt ze, zou hen drijven, wie voedt ze, wijst hen dag en nacht de rustverblijven aan? Kijk uit uw raam, zie heel dat wondere leven, In alles straalt Gods macht. Zijn grote majesteit. U hoeft niet ver te gaan om wonderen te beleven, Is het geen wonder elke dag dat Hij uw leven leidt? Zet dan de vensters van uw leveitshuis naar die kanten open opdat de zon van Zijn gena doorgloeien mag, vervullen uw bestaan. Zijn wonderen zijn veel groter dan gij ooit hebt durven hopen. Zijn liefdezon weet van geen ondergaan. LANERTA tot september <Jp zich laat wachten. Om het populair uit te drukken, nu kan de zomer nog even van de schrik bekomen en zich rustig herstellen om toch nog voor een zomerse julimaand te zorgen, ook al hebben wij geen enkele zekerheid. Het grote lagedrukgebied boven de Britse eüanden zal heel langzaam van de weerkaart verdwijnen en plaats ma ken voor een stabielere situatie. Tegen het einde van de maand kan juni zich in zoverre herstellen dat de buienkans wegvalt en dat in de middag weer de meer normale temperatuur rond 20 graden wordt bereikt. FINLAND HAD HET WARM Het enige gebied dat ook de laatste drie weken geheel buiten de depressie- aktiviteit is gebleven is de streek van Portugal tot Griekenland. De grens lag enkele keren bij Zuid Frankrijk en de Alpenlanden. In Finland heeft men ruim twee zomerse weken van rond 25 gra den genoteerd, maar in het begin van vorige week was het ook daar veel koe ler geworden. In cijfer mag tot nu toe (eind jimi) worden gesteld dat het verloop niet slecht mag worden genoemd. Echter voor een zomer die ver boven normaal moet uitkomen wat zon en temperatuur betreft, zal toch de komende weken uit een ander vaatje moeten worden getapt, want anders lukt dat niet meer. (NADRUK VERBODEN) ONBEKENDE ZEGSWIJZEN Een tijdje geleden schreven we een paar Taaipraatjes over onbekende zegs wijzen. Hier volgen er, op verzoek van enkele lezers van deze kolom, opnieuw een aantal Er zijn meer huizen dan kerken. Dit werd vroeger gezegd om iemand te be moedigen, die een andere woning zocht. In deze tijd van nog steeds heersende woningnood schiet men er weinig mee op. Van iemand die in spanning of angst verkeert zegt men: zijn hart is zo klein als een hazelnoot. Ook: zijn hart is geen boontje groot, of zijn hart kan wel in een Duits doosje. De herkomst van de laatste zegswijze hebben we niet kun nen vinden. Een mens is geen puthaak, vaak met de toevoeging: hij kan niet altijd krom liggen. Een enkele maal mag een mens het er wel eens van nemen, mag hij wel een verzetje hebben. Vergelijk: de boog kan niet altijd gespannen zijn. De puthaak was een stok met een ijzeren haak, waarmee bij polderwer- ken de kruiplanken werden gelicht en verplaatst. Waarschijnlijk is hiervan de uitdrukkhig: over de puthaak getrouwd zijn, afkomstig. Betekenis: samenwonen zonder wettig getrouwd te zijn. Onder de polderwer kers schijnt de gewoonte te hebben be staan een huwelijk te sluiten ten over staan van de putbaas. Het paar werd geacht in de echt te zijn verbonden, als het over de puthaak was gestapt. Vechten tegen de bierkaai: Op de bierkaai (kade) werden vaten bier op geslagen. De mannen die deze vaten uit de schepen losten, waren sterke kerels. Een gevecht tegen hen ging altijd ver loren en was dus onbegonnen werk. Oud is de zegswijze: Geen voet wij ken, voor niets toegeven. Vergelijk: geen duimbreed wijken. Op geen voeten of vamen. Dat bete kent: op geen stukken na. Hij preekt voor de ganzen: Hij praat voor dovemansoren, hij verspilt zijn tijd. De roede staat voor de schouw. In vroeger tijden hing de roede, zichtbaar klaar voor kastijding, voor de schoor steen en bij de hand, als bedreiging voor stoute Idnderen. Een tegenstelling vormt de zegswijze: De roe in het vuur werpen: Met kas tijden ophouden. De kinderen zijn te oud geworden om klappen met de roe te krijgen. Daar zijn de ratten in de winkel ge raakt': De klandizie loopt erg terug, meestal door slechte bediening of slech te waren. Er lopen ratten op het dak. Ook wel: Er zitten ratten op het huis: Iemand waarschuwen dat hij voorzichtig moet zijn in zijn spreken, omdat er onge wenste toehoorders zijn. Bekend is: Twaalf ambachten, dertien ongelukken. Telkens een nieuw middel van bestaan zoeken, maar er altijd slecht afkomen. Sterker is de zegswijze: Hij kent veel ambachten, maar bedelen is het laatste: Hij is zo vaak van werk veranderd, dat hij tenslotte aan de bedelstaf is geraakt. Vergelijk: als nietsdoen een ambacht was, koos hij dat. Ook: die veel ambachten tegelijk leert, leert er zel den één goed. Het zijn de zoetste beetjes (hapjes) die men diefsgewijs gaat snoepen: Ver boden vruchten smaken het lekkerst. Wie olie meet, krijgt smerige handen: Slecht gezelschap is besmettelijk. Ver gelijk: wie met pek omgaat, wordt met pek besmet. Er is geen olie meer in de lamp. Er is geen geld meer om de noodzakelijkste levensbehoeften te kopen. De beurs is leeg. Tenslotte: De booi is baas. Ook: De booi is keukenmeester. De betekenis hiervan is, de ondergeschikten regeren daar en doen wat ze willen. Het is daar de omgekeerde en verkeerde wereld. Dit „booi" is afkomstig van bode of dienstmeid. (NADRUK VERBODEN) Het is bijna weer zover en dan start op maandag de 21e juU a.s. de 2e Oud dorpse Jeugd Wieiertoer. Voor deze Toer kunnen nog enkele deelnemers(sters) in de leeftijd van 11 t/m 14 jaar inschrijven op het WV- kantoor, alsmede een aantal leiders of leidsters zijn van hfirte welkom. Mede t.g.v. deze Toer is er op woens dag 16 juli a.s. een feestmiddag, een z.g. „camping tour" op camping en bun galowpark „De Klepperstee", die niet alleen door de deelnemers aan de Toer bezocht kunnen worden, maar door alle gasten en inwoners van de Gem. Goe- dereede. Onder muzikale leiding van het orkest Funny Face treden o.a. op: de zangers Oscar Harris, Ronnie Tober en Gaby en de parodist Rinie v. d. Lee. De or ganisatie is in handen van dagblad Het Vrije Volk. En ter afsluiting van deze Toer is er zaterdagavond de 26e juli in café res taurant „De Meulblok" een gezellige avond eveneens met levende mu ziek. Het totale progranmia van de Toer ziet er als volgt uit: maandag: fietsenkeuren op camping „De Magneet"; dinsdag: presentatie aan de sponsors; woensdag: wordt een bezoek gebracht aan HeUevoetsluis, het Brandweer museum; donderdag: wordt een bezoek gebracht aan Rotterdam, de Euromast; vrijdag: wordt een bezoek gebracht aan Brielle en wordt de toren beklom men; zaterdag: wordt er alleen gefietst in de gem. Goedereede met versierde fiet sen en worden de prijzen uitgereikt in café-restaurant „De Meulblok". Het Landbouw-Economisch Instituut heeft een rapport uitgebracht onder de titel „Financiële positie van en investe ringen in de kottervisserij". Rentabiliteit. Uit dit rapport blijkt dat in 1974 de rentabiliteit in de kottervisserij een dieptepunt bereikte met 0,5"/o (10,6»/i) in 1973); daarna steeg dit percentage tot 5,4''/o in 1977 en verder tot naar schat ting 12,l"'/o in 1978. Deze gimstige ont wikkeling in de winstgevendheid was het gevolg van grotere vangsten en stijgende opbrengstprijzen en ook van de door de overheid in 1975 en 1976 ge troffen saneringsmaatregelen. Solvabiliteit. Mede als gevolg van deze gunstige rentabiliteitsontwilckeling nam het aan deel van het eigen vermogen toe: aan het eind van 1973 maakte het eigen vermogen 52,3''/o uit van het balans totaal van de kottervisserij als geheel. Dit percentage (de solvabiliteit) was per ultimo 1977 gestegen tot 62,4''/o, terwijl voor 1978 een solvabiliteit wordt ge raamd van 68°/o. Het herwaarderen van de kotters wegens stijging van de nieuwbouwprijzen en de vermindering van het vreemd vermogen als gevolg van aflossingen, droegen eveneens bij tot de genoemde verbetering van de sol vabiliteit. Het vreemd vermogen op lange ter mijn bedroeg per ultimo 1977 voor de kottervisserij als geheel 124,3 min., te genover een top van 238,8 min. aan het eind van 1974. In 1976 en 1977 werd in ruime mate op het vreemd vermogen afgelost: SS'/o van het totaalaantal bedrijven los te versneld af of in een normaal tempo. Een (te) langzaam aflossingstempo werd voor 1976 en 1977 geconstateerd bij res pectievelijk 21*/o en 17''/o van het aantal bedrijven. Aan het eind van 1977 waren er geen opmerkelijk grote verschillen in solva biliteit tussen bedrijven met één schip en bedrijven met meerdere schepen en evenmin tussen de diverse p.k. klassen; de solvabiliteit Uep uiteen van gem. 53,l"/o bij de Ideine rederijen, tot 74,9''/o voor de bedrijven in de p.k. klasse 301- 600 (één schip). Ultimo 1978 liep naar schatting de solvabiliteit uiteen van 55"/o tot 82»/o. Investeringen. In het rapport is onderlocht in hoe verre de ontwikkeling van de bedrij ven die in een nieuw of tweedehands schip investeerden afweek van de be drijven die de exploitatie van hetzelfde schip hebben voortgezet. Hiervoor werd de balansontwikkeling en een aantal kengetallen over de periode 1972 tot en met 1977 geanalyseerd. Uit de vergelijking van de drie groe pen komen de „investeerders in een nieuw schip" als de sterk expansieve bedrijven naar voren. Deze bedrijven exploiteerden slechts gedurende een be trekkelijk korte tijd hetzelfde schip, om het daarna te vervangen door een nieu we grotere kotter. Deze groep bedrijven heeft echter (gemiddeld gezien) haar per ultrnio 1972 bestaande voorsprong in rentabiliteit, verloren. Ook het gemiddelde ondememersin- komen per firmant daalde in deze groep veel sterker nl. van 127.900,— in 1972 tot 72.600,— in 1977 dan bij de niet-investeerders (van 50.800,in 1972 tot 49.900,— in 1977). In het verleden zijn in de kottervis serij investeringsgolven opgetreden met tussenpozen van 5 a 6 jaar. Uit de huidige investeringsactiviteiten (65 kot ters in aanbouw of reeds in de vaart ge komen) kan afgeleid worden dat deze investeringscyclus wordt voortgezet. Dit grote aantal nieuwbouwopdrachten dat voortvloeit uit de goede bedrijfsuit- komsten in de jaren 1978 en 1979, geeft reden tot zorg, gezien: De voortgaande stijging van de gas- olieprijs. De onzekerheden met betrekking tot het toekomstig EG-visserijbeleid. De overschrijding van het optimale motorvermogen, die bij vele van de nieuwste kotters het geval lijkt te zijn. De sterke uitbreiding van de totale motorcapaciteit waardoor een ern stige onevenwichtigheid kan ont staan tussen vangstcapaciteit en vangstmogelij kheden. Over het wonen en leven in Bejaar dentehuizen is reeds veel gesproken en ook geschreven, zelfs op hoog niveau. Het is dan als met vele dingen," hoe men het bekijkt en nog meer, hoe men als bewoner het wedervaart. Wanneer men vergelijkenderwijze de heersende toestanden van nog niet zo vele jaren geleden overweegt, en daar naast plaatst de gang van zaken be treffende de huidige Bejaardencentra's dan geeft zulks een groot onderscheid te zien. Thans alom kamers voor echtparen, kamertjes voor alleen staande man of vrouw, vaak nog flatjes voor hen die nog in staat zijn zonder veel hulp zelf de huishouding te doen. Voorts een z.g. ziekenafdeling met geschoold personeel. Dan nog vaak ruime recreatie, zalen ten behoeve van ontspanning der bewo ners (op vrijwUlige basis). De inrichingen hebben een vrij open karakter d.w.z. de bewoners kunnen met inachtneming van bepaalde regels steeds bezoek ontvangen als ook be zoeken gaan afleggen. Doch met dit alles, komt de vraag, hoe wordt dit door senioren wedervaren. Dat is zeer verschillend. Het hangt gro tendeels af van de geaardheid der men sen, terwijl de mate van gezondheid (licham.elijk en/of geestelijk) van be lang is. Bepaalde kwalen en ziekteverschijn selen even buiten beschouwing latende, komt bij de één vroeger, bij de ander later toch het aftakelingsprobleem een hartig woordje meespreken. In mijn puzzelwoordenboek staat: wat is eigen aan oude mensen? en het ant woord: seniel seniliteit. Volgens me dische gegevens begint de aftakeling reeds op het 50e jaar. Het komt eerst langzaam tot uiting. Maar vooral na 70 jaar komen de ouder- domsverschijnselen meer opvallend aan het licht. Het duidelijkst is het te zien aan de huid, maar het proces voltrekt zich ook aan de spieren (vooral aan het hart) het beenderengestel en de hersenen. Vroe ger sprak men zelfs bij de eerste ver schijnselen aan afzwakking van het li chaam, vooral bij vermindering van het denkvermogen al spoedig over „kands- heid", terwijl tegenwoordig bij gering achteruitgang van de verstandelijke vermogens al dra het etiket „dementia" opgeplakt wordt. Maar het is wel zo, dat bij verder gaande verzwakking de levenscellen kleiner worden, met gevolg verminderde activiteit en belangstelling, terwijl men meer leeft in het verleden. Een veel vuldig ouderdomsverschijnsel is arte- rioschlerose (aderverkalking). Vanzelf ligt het niet op mijn weg hier op of andere ouderdomsziektebeelden in te gaan. Maar toch wil ik in verband met vo renstaande nog in herinnering brengen, de Bijbelse David, van wie wij weten dat hij oud zijnde, der dagen zat was. Maar ook aan Barzülai, die David toen hij vluchtte voor zijn zoon Absa lom, met allerlei steun tegemoet kwam. Toen daarna Koning David wederkeerde stelde hij Barzülai voor met hem te trekken naar Jeruzalem, om daar met hem in zijn paleis te verkeren. Maar Barzülai weigerde, zeggende: „ik ben 80 jaar oud, zou ik nog kunnen onderscheiden tussen goed en kwaad?" „Zou uw laiecht kunnen smaken wat ik eet en drink, zou ik horen naar de stem der zangers en zangeressen? En waarom zou uw knecht mijnheer koning ver der tot last zijn? Laat toch uw knecht wederkeren, dat ik sterve in mijn stad, bij mijn vaders en moeders graf". L. W. M. Oud Flakkzeënaar. Zondag 6 juli 1980. SINT ANNALAND Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur en sav. 6 uur ds. M. D. Geuze Gereformeerde Ctemeente v.m. 9.30 uur, nam. 2 uur en sav. 6 uur leesdienst Gereformeerde Ge meente in Nederland v.m. 9.45 uur, nam. 2.15 uur en sav. 6.15 uur lees dienst. OOSTERLAND Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. H. Ommering uit Baam, 6 uur ds. J. P. Hilhorst uit Kloetinge Ger. Kerk Gezapielijke diensten met de kerk van Nieuwerkerk, in het kerk gebouw aldaar. Ger. Gemeente 10 en 2.30 ifur leesdiensten en 6.30 uur ds. J. van Gelder uit Nieuwerkerk Oud. Ger. Gemeente 9.30, 2.30 en 6.30 uur leesdiensten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 9