Op z'n Flakkees gezeit BENZOL -. BENZEEN ff ff Kearkepad Nationaal Stoomevenement tijdens Vestingdag in Heiievoetsluis ■k ir Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw Vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie EUanden-nieuws, postbus 8, Middeltiamis, met in de linkerboven- lioek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepu- blicectrd. SPIJKERBROEK KRIMPT. De mode verandert gelukkig, maar ik tob nog met een restantje krimpende spijkerbroeken. Hoe rek ik die op? Antwoord: Als die spijkerbroeken uit de was komen, kunt u ze maar 't beste aan de uiteinden van de pijpen ophangen en dan iets zwaars aan de broekband bevestigen. Heel geschikt daarvoor is een broekenklem, want aan de haak hangt u dan een emmer met wat water. Met de hoeveelheid water kunt u de benodigde spanning regelen. MAYDAY. Waarom roepen ze toch „Meedee" of zoiets door de radio als er een schip zinkt of ander ongeluk gebeurt? Waar om geen S.O.S.? Antwoord: De noodoproep „Mayday" (die als mee-dee klinkt) is de Engelse fonetische uitspraak van het Franse Franse verzoek (Veuillez) 'm aider, dus vertaalt: (Wilt u) mij helpen. Dat is ge makkelijker uit te spreken en vooral beter te verstaan door de radiotelefonie dan de letters S.O.S. ook al gaan die er volgens bepaalde Internationale afspra ken aan vooraf. De 3 punten 3 strepen en 3 punten zijn het noodsignaal in de telegrafie, maar die wordt niet zo veel meer gebruikt. BESSENJAM Kiint u mij nog eens het recept geven voor bessenjam? Antwoord: Rode en witte aalbessen (je- nievers) wassen en goed fijn stampen of malen. Eenzelfde gewicht aan suiker toevoegen en alles al roerende aan de kook brengen. Dan een geleermiddel (opekta, te halen bij de drogist, met ge bruiksaanwijzing) toevoegen en na tien minuten doorkoken alles afschuimen. Dan overscheppen in de jampotten, die u tevoren terdege met sodawater hefat gereinigd en omgekeerd hebt laten uit lekken. De potjes afdekken met cello faan en elastiekje en na afkoeling weg zetten op koele plek. Let op of er schim melgroei optreedt. Zo Ja, die er af schep pen en de jam afdekken met hete, dus vloeibare paraffine. Die stolt n.l. en sluit alles luchtdicht af. U kunt ook wel jam maken met minder suiker, maar dan wordt het moeilijk stijve jam te krijgen. Ook eet men gewoonlijk van goede jam zó weinig dat een hoog sui kergehalte beslist niet zal hinderen. RUSSISCHE DRIEKLEUR. Ik lees in een oud schoolboekje, dat er Russische schepen in onze havens lagen met de rood-wit-blauwe vlag van hun land op de achtersteven. Hoe ver klaart u dat? Antwoord: De bekende rode vlaggen met sikkel en hamer dateren van de revolutie en werden pas op 12 november 1923 officieel vastgesteld. In de tsarentijd werd van 1799 tot in 1917 bij de Russische scheepvaart een driekleur gevoerd met liggende banen, van boven naar beneden gezien: wit, blauw en rood. Daarnaast heeft Rusland nog andere vlaggen gekend. In 't be doelde boekje staat het goed, maar u citeerde het verkeerd. KRUIDEN DROGEN. Ik wil blad van de smalbladige weeg- bree drogen om het 's winters te kunnen gebruiken. Hoe moet ik dat doen zonder dat dit kruid zijn genezende kracht verliest? Antwoord: Er zijn kruiden die hun kracht verliezen als men ze droogt. Daar van maakt men aftreksels in alco hol, of men gaat destilleren. Bij de smal bladige weegbree kunt u volstaan met drogen, mits u daarbij geen hitte toe past. Gewoon buiten hangen in de zon, daarna fijn wrijven en dan bewaren in een goed gesloten glazen pot of metalen bus, Het viel mij op, dat u enkele malen benzol aanraadde voor het verwijderen van vlekken. Op sommige vlekken had het echter geen uitwerking. Ook is deze stof kankerverwekkend, evenals het gif tige tolueen. Maar bovendien is benzol de oude naam en benzeen de nieuwe. Antwoord: U hebt volkomen gelijk; wij gebruikten de oude naam omdat die beter bekend is. Wees hierover maar niet te boos, want als wij altijd de offi ciële naam gebruikten zouden vele le zers ons proza onbegrijpelijk vinden. Zegt u soms ook natriumchloraat als uw buurman om zoutkomt vragen? Overi gens lossen vele stoffen op in benzeen. Neem maar eens een viltstift en maak wat tekens op plastic of glas enz. U kunt ze met benzeen veelal zó wegve gen. Maar wat u ontgaan is: wij raad den benzeen altijd aan als laatste mid del, dus als alle andere oplosmiddelen faalden. Dat is toch wat anders dan gevaarlijke adviezen geven. Dat ben zeen kankerverwekkend is, is ons be kend. Maar dat geldt voor vele tien tallen andere stoffen die wij gebrui ken óók. Kijk, als wij adviseerden ben zeen elke dag maar flink te gebruiken, het te drinken of op te snuiven enz. zou ons advies flink gevaarlijk zijn. Voor dat ene keertje, tegen vlekken waarbij ieder ander middel faalt, dur ven wij het gerust aan te bevelen. Dacht u dat tetrachloorkoolstofether, was benzine of ook maar spiritus onschul dige stofjes waren? Of bleekwater? Ze moeten allemaal zeer matig en voor precies het Juiste doel gebruikt worden. Er wordt geen druppel benzeen ver kocht zonder waarschuwing. OUDE AANDELEN Hierbij een aantal oude aandelen in allerlei ondernemingen uit binnen- en buitenland, van vóór de tweede we reldoorlog en soms zelfs van vóór de eerste. Hebben zulke papieren nog waarde? Antwoord: Nadat deze papieren tien tallen Jaren als behangselpapier zijn gebruikt, is sinds 4-5 Jaar de verza- mellust er zich over gaan ontfermen. Ze zijn thans méér waard dan toen ze werden uitgegeven... dank zij de geld ontwaarding natuurlijk. De Ned. Ver. „De Verzamelaar" (secr. dhr. J. Bugter, Stadhoudersstraat 55, 6828 SG ARN HEM, tel. 085 - 45 61 95) kent thans een afzonderlijke afdeling voor verzame laars van oude waardepapieren. U kunt zich daarbij aansluiten of via het ver enigingsblad uw papieren aanbieden. STIMULERINGSPREMIE In deze rubriek was onlangs sprake van een stimuleringspremie voor een partieel leerplichtige, die twee dagen per week naar het vormingsinstituut moest maar dat niet deed. Onze vraag was niet of wij die nu nog konden op eisen, maar of wij er toen recht op hadden. Antwoord: Zoals gezegd vinden wij het principieel verwerpelijk dat iemand een premie opeist voor iets wat hij of zij niet doet. En dat was hier het geval. Immers, het onderwijsinstituut werd niet meer bezocht. Komt dit de betrok ken ambtenaren ter ore, dan ziülen zij in vele gevallen beslissen, dat geen recht meer bestaat op die premie. Nu kunt u wel redeneren, dat dan toch maar eerst eens moest worden aangetoond, dat de leerling het vormingsinstituut niet meer bezocht. Maar u geeft dat zelf toe. Wij kunnen dan ook niets anders concluderen dan afwijzend. VERKLEURD DAK In 1967 heb ik op mijn schuur een nieuw, gegalvaniseerd golfplaten dak laten aanbrengen in de kleur steenrood. De leverancier waarborgde de kleur- echtheid. Nu is echter het rood achter uit gegaan en daarvoor in de plaats is een lelijke, groene aanslag gekomen. Moet ik hierin berusten? En is er een middel om het dak weer in de oor spronkelijke kleur terug te brengen? Antwoord: Geen enkele garantie duurt eeuwig. Wanneer niets is bepaald over de tijdsduur waarvoor de waarborg gold hebt u bij een rechtszaak geen been om op te staan. Dan zou u trouwens een schriftelijk garantiebewijs moeten kun nen overleggen. Wij zien dus niet zoveel in een rechtszaak. Wat de kleur betreft asbest is geen goede basis voor pigment zoals hout dat is. U kunt het dak af- schuren, maar dan moet u een zeer goed stofmasker dragen want asbest- stof is kankerverwekkend. Na het schu ren zult u het asbest moeten afschrob ben met een 2 - 3»/o oplossing van een chloorbevattend middel om algen en wieren te doden. Dan moet u naspoelen om het chloor te verwijderen en liefst óók nog een fikse regenbui afwachten. Als daarna het asbest kurkdroog is, kunt u met uw schilder overleggen. Hij zal u een dunne rode verf aanbevelen, op terpentijnbasis, die goed in poreus j materiaal trekt. Dat zal, gezien het oppervlak een dure zaak worden. Bo vendien zal de schilder u ook niets kunnen zeggen over de houdbaarheid, dus over de tijd dat uw dak weer mooi rood zal zijn. Wij dachten aan een jaar of tien. U moet dus maar bekijken of de aanblik al deze kosten en moeite wel waard is. Mooi groen is ook niet lelijk. LOPEN OF FIETSEN? Er wordt beweerd, dat lopen beter is dan fietsen, uit een oogpunt van li chaamsbeweging. Ik ben 71 jaar; geldt die uitspraak ook voor mij? Antwoord: Men moet de afstand mee in ogenschouw nemen. Als u elke dag slechts 2-3 km moet afleggen, is lo pen beter dan fietsen. Fietsen heeft het grote voordeel, dat het lichaamsgewicht niet op de benen rust. Dit is voor be jaarden waardevol, omdat zij vaak slij tage in de gewrichten hebben. Daarom is voor u fietsen zeker beter dan lopen als u er elke dag slechts beperkte tijd voor hebt. Het nadeel van fietsen is, dat u kunt vallen en dan bezeert u zich erger dan bij lopend vallen. Als u dus moet fietsen op een drukke weg, doe het dan niet. Op een stille weg zonder gevaar van aangereden te worden is de fiets heel goed voor u. 'n ZONDAG IN 1873. We binne noe tien jaer vaorder as in 't verhael van vorige weke. 't Is noe heel wat minder druk op 't kearkepad. Geen wonder: de Herv. Kearke is in decem ber 1863 klaer gekomme. Toen-en biena klaer was, had 't ouwe Leent Je op de preekstoel gestae in die lege kearke. D'r warre 'n paer ambachts lui bezig in den tuun bie de gallerieë. „Ik", zei dat vinnige veantje, „ik zou ze 't wel es an wille zegge..." Jae, dat anzegge van 'n means z'n verlore toestand en van den toekomen den toorn, nee dat verwachtenden niet dat dat in deze kearke straks van de stoel gedae zou worre. In... dat heit 'n means toch zo noadig! ,Wij dan, kermende de schrik des Heeren, bewegen de mensen tot geloof." Van die schrik hoar je mar zo weinig meer in onze daegen. Daarvoor had hie lere beev, toen-en bie naeme gerope wier, toen-en in 't verkeskot zat te kaerten. In dien weg heit-en de toe vlucht magge lere neme tot Christus. Toen was Leentje weer de stoel ofge- gae, in naer huus gestapt. Naer huus, mar niet naer z'n eige huus, mar naer dat van z'n zeune Kees, die mit Kee was getrouwd (hie was sint 1849 al as weduwnaer bie Kees in huus gekomme, toen die trouwende in hie alléén in z'n eige huus overbleef). In in 't begin gieng en trouw naer de nieuwe Groate Kearke hier op Melissant. Hie zat op de hoage mannenbanken. Mar... dat heit-en niet lange vol gehouwe. Terwijl Teun Hervormd bleef heit Leentje in 1857 zich angesloten bie de Griffermeerde Gemeente in Kraelingen. Zeker, dat was niet zonder stried ge- gae. Dag in, dag uut was hie bezig ge weest met de vraege, waer de Goede Herder Z'n kudde legerde. In tenslotte was 't hem dudelijk geworre, dat dat was bie Zien onder-herder, voorganger Huizer, die in 1897 naer Kraelingen ge komme was. Sedert dien tied gieng-en weer over 't kearkepad naer dat kearkje. Mit mar 'n inkelden uut Melissant naer 't kleine krootje daer. In zonder één van z'n huusgenoten. Kee mos helemael niks van dat kearkje hao. Onze kearke ver- laete, 't mog niet! Ze was haest viean- dig tegenover de meansen, die daer gienge. Wat 'n genoegen had Leentje bie Hui zer, die in 1869 as dominee bevestigd wier deur dominee Kees (ds. C. v. d. Oever). Hie had gehoard, dat Huizer z'n komst naer Kraelingen 'n gebedsverho ring was. Deze had in Rotterdam in 1837 voor 1,50 de Catechismus van J. v. d. Kemp gekocht en bie 't lezen daer- in verzucht: „Och Heere, zouden die mensen daar nog zulk een leraar heb ben? Als het te Dirksland is, zoals op zo vele plaatsen in ons land, dat het licht der waarheid van de kansel is weggenomen, mocht Gij mij dan willen gebruiken om Uw Woord er naar de me ning des Geestes te prediken." In ziedaer... 30 jaer daernae wier z'n weans voldae. Gelokkig kon 't veantje de gang over 't kearkepad bluve doeë. Dat was wel 'n voorrecht: hie was noe in 1873 al 78 Jaer! Mar hie bleef kras. Kras warre dichte oak z'n gezegden: Eens kwam 'n daer bie die kearke op den utersten hoek te Kraelingen (hie had de vurm van 'n schure, 't was oak 'n verbouwde schure) in daer gaf ie mand 'm 'n hand. Hie pakkende die, mar vroeg: „'t Is toch geen rotte hand?" De man was wel wat wantrouwig tegen 't meansdom, hie kon mit de „tegen woordige weareld" niet overweg in die weareld bleef niet buten de kearke. In de Groate Kearke stieng sedert 1871 ds. P. Huet. Die was in 1873 nogal es 't onderwerp van gesprek, as Leentje mit nog een Melissantenaer op 't keark- pad wandelende die 't een en ander van Huet gehoard had van femielje, die hie in Dirksland had, in die bie Huet kearkende. Leentje kon mar geen voldoende hoag- te van de man kriege. Soms liep-en helemael alleen naer huus, waer-en ei gelijk 'n- vreemdeling was. Bie tieën voelenden z'n eige echt as 'n vreem deling in Mesech. O, Kee zurgde goed voor 'em; Kees bleef de stille, rustige, goedige veant, die noait 'n onvertoge woord tegen hem zou zegge en Leen, die jóón van 16 jaer las op zien anraeden in Van der Kemp, en in Braekels Redelijke Godsdienst, in in de Oude Schoolmatres, mar ze ver- stienge hem niet, in z'n gaen naer Krae lingen in daerom was 't toch of er 'n klove was tussen z'n huusgenoten in hie. Dat-en z'n pad nog over 't Kearkepad gieng, daer korme ze mit d'r verstand niet bie. In as 'n dan daer zo eenzaem liep, kwam z'n vrouwe, z'n Geertje, weer bie 'm, die in 1849 an de klera (cholera) stierf. Wat 'n toestand was 't toen! In dezelfden tied stierf oak Aoi van Gre- veliengen. Hie kwam over ditzelfde kearkepad uut de Dirkslandse kearke, in kreeg 'n vreselijke piene in z'n lief in 's aevends stierf-en al. 't Is of-en nog die man daer zag loape, in mekaore van de piene. In Geertje stierf 'n kleine weke daernae. O, Leentje had er wat over of gedae, oak omdat ze niks meer uutgelaete had voor ze stierf As 'n means zo alleen loapt in die wieë polder op 't kearkepad, dan kan d'r wat in 'm omgae. Hie vroeg z'n edge oak of hoe lange-en dat loapen vol zal kenne houwe'n Means kan zo wat kriege. Mar was-en dan weer thuus in zat-en dan weer op z'n stoel voor 't huus dan was-en heel wat mans, vooral mit z'n mond. Jae, dan kwam-en zelfs nog heel schearp uut den hoek. Op 'n middag kwam den Hervormden dominee es even bie Kee anloape in hie groetende den ouwen man vriendelijk, in bleef 'n hort je bie 'm stae. Ineens zei Leentje: „Dominee, 'k hao vannacht de helle geopend gezieë mit meansen waer 't hier zit (hie wees op z'n veur- hoat). 't Mot hier zitte (hie wees toen op z'n harte)." „Dat stem ik je wel toe", zei den do minee, „mit 't hart gelooft men ter za ligheid. Als we dan mar gelove wat de Heere ons belooft..." „Dat zal 'n means gegeve motte wor re", was Leentje leste woord tot den dominee, die bie Kee binnenstappende. Ze was an 't brokken bakken, die ze verkocht, 'n Means mos er wat bie ver- diene. Oak gieng ze uut baekere, mar noe was ze dan thuus voor d'r bezoek. Leentje zat daer mar buten, bie 't bordje waerop stieng: „Zakken te huur" (Kee zurgende er wel voor dat ze heel warre as er 'n means om kwam). In 's zondags daernae gieng 'n weer den zelfde gang over 't kearkepad. 1887 Wie er gieng of niet en gieng over 't KearkepadLeentje niet meer. Hie is in 1884 gesturven. In de leste jaeren daervoor, om precies te wezen vanof 1875, toen-en 80 wier, mos 'n z'n gang naer Kraelingen opgeve. In 1881 stieng-en al niet meer van z'n stoel op om peren te plokken van den boam voor 't huus, mar schoddende ze of. In 1882 zaegende-en 'n laege (lage) tak waer er veul an zatte óf, om; zO' die peren te pakken, 'n Voorbieganger zei: „Mar wat doe Je noe toch?" In hie ant woordende: „Kommend jaer is 't geen perejaer, in 't jaer '84 bin 'k er niet meer." In 't kwam uut oak. Hie had 'n voor zeggende geest gehad. Oare meansen, die 't in de Groate Kearke van Melissant niet vinde kon- ne, gienge oak niet meer over 't Kear kepad. In 1880 kwamme er wat van hen saeme in 'n huusje an den Bouw- diek, waer ze 'n preek lazze. Laeter zochte ze ansluting bie de Oud-Neder- duitsch Gereformeerde Gemeente van ds. Daan Bakker, die 1 x per Jaer in de schure bie Van Beek kwam preke. Hie had 'n stemme as 'n klokke, zodat je 'm an de Meulendiek kon hoare, op 'n stillen aevend in de weke. Kee hoa- rende hem goed, die noe achter d'r huus aerpels zat te schellen. Er warre veul meansen naer toe. Oak die niet ofgescheie warre. Ze wouwe die straffe preker hoare. „'t Goud in zuiver zal verroeste op je hoat", zei-en dien ae vend. Keen wonder dat bekeerde vrou wen d'r gouwe krullen weg borge Geen hoagmoed op d'r hoad! Nee, Kee mos van zo'n boetepreker niks hao. Mar 't gemeentje nam wèl toe, al gieng allemael niet even vaore in 't ofstand doeë van uutwendige heer lijkheid. In in 1884 wier er een Vrije Gemeente gevormd, wier eerste voorganger ds. H. Dreessen was. Die gemeente bouwde laeter 'n keark onderdieke (Julianaweg) waer er heel wat naer toegienge. In 1904 ontstond er in 'n errebeiers- huusje an den Meulendiek (Bovendieke) 'n Gereformeerde Kearke. As er 20 warre, zat de kaemer vol mit volwasse nen in de jeugd in de lege bedstee. (In 1911 verenigden zich de eerste twee kearken.) Je begriept wel, dat er noe van Me lissant geen één of biena geen één meer naar Dirksland gieng over 't kerkepad. Eén vrouw vertellende mien, dat ze altied naer Kraelingen gieng en dat ze in de Grutter hevig deur de duvel ge prangd wier, mar dat ze mog roepen: „De HEERE schelde u gij saotan", in den roaien draek week. Toen Hein van Leen van Kees van Leentje, laeter deur de weke eens over 't kearkepad fietsende naer Dirksland of Minheerse, dooht-en er nog dichte an dat hier z'n voorgeslacht over liep. Wat hao hier veul meansen d'r stapjes legge. Wat is hier 'n gemeenschap beoefend mit mekaore. Wat hao er veul 'n eande loapen d'r voor over gehad, om zich in de weg der middelen te stellen om zo zielevoedsel te kriegen. OPMERKINGEN 1. Voor dit stikje hao 'k geput uut over leveringen, Beschrijving van het ei land Goeree en Overflakkee; Ge schiedenis van een kerk, samenge steld door ds. P. Blok en Th. de Waal 100 jaar Geref. Gemeente in Dirksland; Gedenkboekje 1863 - 1963 Hervormde Kerk te Melissant door ds. K. Exalto; Overdracht, Aanvaar ding en Ingebruikneming van de nieuwe Geref. Kerk van Melisant, door ds. H. de Valk. 2. Voor eventuele correcties houd ik me aanbevolen en vooral ook voor meerdere informatie-stof. Uw brie ven te richten aan redactie „Eilan- den-nieuws". Laete we toch alles wat nog uut de herinneringen op te schreuten is, schriftelijk vastlegge in er zo veul meugelijk van publiceren. 3. Onvertaeld citeer ik hier 't volgende: Kerkpaden zijn een uniek verschijn sel in het landschap van Putten. Ner gens 'zijn ze nog zo goed terug te vinden als hier. Ze vormden vanuit de buurtschappen de directe verbin ding met de kerk in het dorp. Maar ook verbonden ze wel verstrooid hg- gende boerderijen met de kerk. Het zijn vanouds vrij smalle paden die dwars door akkers en weilanden heen lopen. Eeuwenlang werden deze wegen ge ëerbiedigd. Gewoonte, traditie en misschien ook bijgeloof hadden hun statuts bepaald. Niemand haalde het in zijn hoofd een dergelijke weg af te sluiten of het tracé te veranderen. Over die kerkpaden moet in vroeger dagen een blij opgaan naar 's Heeren huis te f)espeuren zijn geweest. De verst wonende famiUe ging het eerst op pad en dan ging het van boerderij tot boerderij waarbij zich dan an deren bij hen aansloten. Natuurlijk werden onderweg de laatste nieuw tjes uitgewisseld. De zondag was toen in alle opzichten een blijde ontmoe tingsdag, waarvan wij heden ten da ge misschien iets zouden kunnen leren. Een van de belangrijkste attracties van de Hellevoetse Vesting Dag wordt gevormd door liet Nationaal Stoom- weekend, dat op die dag, zaterdag 23 augustus 1980, wordt geopend. Op de Vesting Dag valt er van alles te beleven in Heiievoetsluis. Het terrein rondom de Tramhaven zal helemaal in het te ken staan van „de stoom". Daar organiseert de stichting Rijdend Tram Museum voor de derde achter eenvolgende keer het Nationaal Stoom- weekend. Daarnaast zet deze Hellevoet se stichting speciaal voor de Vesting Dag in het sportcentrum De Eendracht nog een tentoonstelling van scheeps- modellen en old-timers op poten. Voor de liefhebbers zal er die dag van alles te zien zijn in Heiievoetsluis. Er komen enkele stoomslepers zoals onder meer De Finland en De Volharding, waarbij het tevens de bedoeling is dat met die schepen rondvaarten worden gemaakt op het Haringvliet. In de Tramhaven komt wederom de 9. letter Op de middelste lijn van boven naar beneden een oude benaming voor de maand Juli. EEN JARIGE Hallo jongelui, i.v.m. de vakanties zullen we het maar niet te moeüijk maken. We zullen pro beren eenvoudige opgaven te geven, zo dat jullie niet teveel aan het hoofd hebben. Het is de bedoeling, dat, zodra oom Ko ook met vakantie gaat, ons Jeugdhoekje een paar weken niet ge plaatst zal worden. Anders heeft oom Ko immers nog geen vakantie! Evenals vorig jaar kunnen deze we ken voor Jullie toch meetellen, wanneer je een „vakantieverhaal" schrijft. Alle maal maken Jullie wel wat mee in de vakantie. Soms heel erg leuke dingen. Je schrijft dat in verhaaltrant op. Dan kunnen zij die ons jeugdhoekje lezen (en dat zijn er nogal wat hoor) ook van jullie „vakantiebelevenissen" genieten. Voor die „opstellen" geeft oom Ko dan ook punten, zodat je in de vakantie toch niet „verlet". Vorig Jaar hebben we veel leuke ver slagen ontvangen, en dat zou ook nu weer kunnen niet waar? Daarvoor hoef je heus geen „buiten landse reis" te maken. Soms kan je „rondom" huis nog meer beleven als op de verste reis. Het is maar net hoe Je een vakantie bekijkt en beleeft. Doe dus allemaal je best maar en noteer alle leuke ervaringen uit de va kantietijd. We gaan nu met het nieuwe raadsel beginnen. Dat is dus het eerste raadsel in Juli. JULIRAADSEL 1 Laat Marga v. d. Doel nu in de va kantie Jarig zijn. Dat kan wel wat wor den. Wie weet waar zij haar verjaardag viert. Van harte gefeliciteerd Marga. Een fijne verjaardag toegewenst maar ook een goede verjaardag. Ook de ouders van zelf gefeliciteerd met hun dochter. De Heere geve nog vele Ja ren deze dag te herdenken. Marga is jarig op 13 juli. Het adres van Marga is: Marga v. d. Doel, Koninignnelaan 14, 3244 BG Nieuwe Tonge. EEN VIJFTAL De zwaluw is een metselaar; Aan ramen of In schuren Bouwt hij van klei of leem zijn huis. Dat lange tijd kan duren. Een zanger is de nachtegaal; Je hoort hem in de bomen. Wanneer in 't lieve voorjaar weer De mooie dagen komen. De spreeuw mag heten babbelaar; Hij is een eerste prater. Hoor maar dat volkje eens op 't dak! Wat druk en luid gesnater. De haan is overal beroemd; Hij mag een wekker heten. Hij wekt de landman 's morgens En zal dat nooit vergeten. vroeg letter inhoudsmaat (1 Kon. 4) hier versloeg Jeftha de Ammonie- ten (Richt. 11) reus, door David verslagen ander woord voor bezorgd (Gen. 45 1 Sam. 10) zoon van Jozef krijgsoverste van Absalom (2 Sam. 17) een dal, genoemd in Neh. 6 De uil is jager van beroep; Al heeft hij kruit noch kogels; Bij nacht snapt hij de muizen weg En rooft hij kleine vogels. BRIEFWISSELING Andrea van Dijk - Dirksland: Harte lijk dank voor de mooie foto Andrea. Ik ben er erg blij mee. Je bent nu volop aan het vakantie houden. Nog bij je tante in Borssele geweest? Leuk als Je zo hier en daar eens naar toe kan. Als Je iedere week met je vader mee mag, dan kom Je wel door het hele land. Maar dat zal niet steeds kunnen. An ja Joppe - Dirksland: Hoe is de „wandelmars" bevallen Anja? Het is wel een hele tippel zeg, 15 kilometer stoomelevator GEM 4 van de Stoom stichting Nederland te liggen. Deze ma chine kan ook van binnen door ieder een worden bezichtigd. Ook dit jaar zullen weer enige stoomwalsen van de partij zijn. Aan het stoomweekend wordt tevens een bijdrage geleverd door het Natio naal Brandweermuseum uit Heiievoet sluis. Dit museum komt met een stoom- brandspuit, een autospuit en de be roemdste brandweerauto aller tijden: de Ahrendt Fox. Gedurende beide da gen kan een rondrit door Heiievoetsluis vvTorden gemaakt met een antieke brand weerauto. Op de Vesting Dag rijden er enkele van de fraaiste stoomtrams van Neder land door Heiievoetsluis, namelijk die van de Rotterdamse Tram Maatschappij. Dit jaar wordt tijdens het stoomweek end tevens een grote expositie van bouwmodellen gehouden. De Nederland se Algemene Miniatuur Auto Club ex poseert daar met onder andere een groot circus (schaal 1 50) naar Engels voor beeld met ongeveer 50 voertuigen, die ren, kooien, enz. Daarnaast met een aantal kleurrijke Amerikaanse supertrucks, modellen van DAF, brandweer. Ford, graafmachines en vrachtauto's. Bovendien komen er een grote tuinspoorbaan van drie bij zes meter met voomamehjk zelfgebouw de machines naar Amerikaans voor beeld, een rangeerspel waarmee be zoekers een rangeertest kunnen maken, enkele modules en een Net-Trakbaan van 4V2 bij 4V2 meter. Die laatste is een nauwkeurig nage bootste modelspoorbaan in het zoge naamde N-spoor. De recordlengte van de Net-Traktrein bedraagt op dit mo ment vier locomotieven met een sleep van 130 wagons. Tijdens de Vesting Dag zal worden geprobeerd dit record te breken. De fabrikant van bouwmodel len Roco stelt voor het stoomweekend zijn demonstratiebaan beschikbaar. De ze baan wordt opgebouwd door leden van de moedlspoorweg Spijkspoor uit Spijkenisse, die zelf ook een stand in nemen met hun demonstratiebaan. Te vens vertonen zij op een daglichtscherm dia's van him clubbaan in Spijkenis se. Een van de leden van de Nederlandse Vereniging van Modelbouwers expo seert super gedetailleerde modellen van hoofdzakelijk HTM- en RET- trams. Dat zijn deels zelfgebouwde en deels verbeterde messing klaarkoopmodellen. De Stoomgroep West „Zuiderpark" is dit jaar vertegenwoordigd met enige spoorbanen. Deze groep neemt ook deel aan de „binnen" expositie en wel met zeer fraaie, door stoom aangedreven locomotieven. Naar het stoomweekend komt voorts nog een groot aantal par ticuliere exuosanten met allerlei soor ten stoommachines. Het Railtheater zal films vertonen over diverse binnen- en buitenlandse „rail" onderwerpen. Voor deze gelegenheid wordt er speciaal een grote trailer ingericht als filmzaal. Rondom het stoomgebeuren op Ves ting Dag wordt een markt opgezet met stands van vele belangenverenigingen op stoomgebied. lopen. Misschien dat ik het ook wel zou volbrengen, maar ik ga toch maar het liefst op de fiets. Het is echter wel een gezonde sport, en je ziet meer van de natuur dan in de auto. Was het een fijn schoolreisje? KlazLna Joppe - Dirksland: Natuur lijk heb je ook meegewandeld Klazien, en heb je allemaal een medaille gehad? Een leuke herinnering voor later. Jul lie hebben zeker een week of vijf va kantie? Kan je dan even je hart opha len Klazien. Het is te hopen dat het fijn weer is. Kan je ook eens een leuke fietstocht maken. Marga v. d. Doel - Nieuwe Tonge: Dat is dan een hele lange brief geworden Marga, wat had je weer veel te ver tellen. Zat je erg in de rats toen jullie verdwaalden? Zo erg was het ook weer niet. Maar door zand lopen is erg ver- m.oeiend, daar weet ik van mee te pra ten. Hartelijk dank voor het keurige verslag Marga. Ina Hoogesteger - 's Gravenpolder: Het is best meegevallen met de oplos singen. Inderdaad was er een moeilijke opgave bij, daarom werd er ook een eenvoudig raadsel bij geplaatst. Fijn voor Piet dat hij geslaagd is. Feliciteer hem maar namens oom Ko. De tijd staat niet stil Ina. De ene broer is afge studeerd en de andere moet naar school. Prettige vakantie toegewenst hoor! EUy Voortman - Ouddorp: Het zijn eigenlijk geen meisjesboeken „Enge landvaarders", maar ze zijn heel mooi om te lezen. Misschien ook wel voor meisjes, maar daar kan ik geen oordeel over vellen. Kom je wel achter en dan hoor ik dat wel. Je kan dus van de repetities in de tuin. Dat is gezond Elly. Heerlijk om in de tuin te werken. Zou Je best willen helpen maar ik heb nog geen vakantie. Berend de Boer - Drachten: Dat was erg verstandig om die egel weer in het bos te brengen, Berend. Daar hoort zo'n beestje thuis. Toch kan Je een egel goed thuis wennen, vooral als je thuis wat bossen hebt. Kan je ze gewoon oppak ken, al vind ik het erg griezelig hoor. Je hebt je wel tegoed gedaan in dat res taurant. Je weet wel wat lekker is Be rend. Zal dat eventjes geld kosten voor ie vader, zo'n slee! Hartelijk dank voor je fijne brief hoor! Connie Nieuwenhuize - Yerseke: Je was nog net niet te laat Connie, en dat IS vroeg genoeg. Fijn zeg dat je er eens uit kan. En eerst nog een schoolreisje, dat kan ook best leuk worden. Maar dat verslag dat krijgt oom Ko nog wel. Zullen we dat afspreken? Oom Ko is nog met zover dat hij met vakantie kan. Het is nog steeds werken. Maar het komt wel hoor! ALLEMAAL Alle brieven zijn hiermee beantwoord. Er zijn enkele nieuwe binnengekomen, die krijgen volgende keer dus een beurt. Er zullen wel niet zoveel brieven ko men deze maand, want er zijn misschien al enkele vrienden en vriendinnen ver trokken. En die denken natuurlijk hele maal met meer aan oom Ko. Maar oom Ko denkt wel aan Jullie hoor! We zul len maar weer afwachten. Allemaal de hartelijke groeten, een fijne vakantie en mooi weer toegewenst van jullie oom Ko.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 6