Yerkeersdrempel(s) Voorstraat Stelleniiaiii geven weer aanstoot Unieke tentoonstelling van kunstvoorwerpen uit de 3e wereld Nieuw orgel voor de Ger. Gemeente VIALLE Dinsdag 1 juU 1980 No. 4904 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond ie Raad leek aan een tijdje rust toe RUDEN OP LP6... JAC. DE GAST Bejaarden door zigeunervrouwen bestolen An jerkol lekte 1980 Uw huis verkopen TAMBOER WlViZ reageert op drukprobleem Ooi tgensp laat Geref. Gemeente kreeg weer een predikant B EN W MIDDELHARNIS WILLEN REORGANISATIE VAN DE SECRETARIE ir Secretaris J. W. v. Bodegraven ontslag per januari 1981 Slachting onder schapen EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. B^ contract speciaal tarief. Nou moe zelden kreeg Goerees' gemeenteraad zo'n slap agendaatje voorgezet, maar zelden ook hebben ze elkaar zo wrevelig in de haren gezeten als dat donderdagavond het geval was. De een beschuiuigde de ander zelfs van het plegen van demagogie (volks- misleiding) en welhaast collectief mokte men op het College dat deze avond in de verdachtenbank leek te zitten. Ach, 't was misschien een weerspiegeling van de stemming die op dat moment in het wankelende Kabinet heerste Het elkaar misverstaan vierde al hoogtij bij het eerste het beste punt, het voorstel van B en W om een brief van dhr. P. van Dam, bewoner van de Stellendamse Voorstraat, voor kennis geving aan te nemen. Dat betekende allerminst weth. Visser herhaalde het in veelvoud dat er aan de inhoud geen aandacht zou worden besteed, maar zo werd het wél en hardnek kig door mevr. Grinwis-Blok opge vat, alsof het College van alle verant woordelijkheid al wilde. Bovengenoemde heer van Dam meent dat de remdrempel voor zijn deur er oorzaak van is dat zijn woning scheu ren gaat vertonen waarover hij contact met het College heeft gezocht. Van die zijde is hem geadviseerd de Wetswinkel van de Technische Hogeschool te vra gen een onderzoek in te stellen, volgens weth. Visser, wordt dat van die zijde ten behoeve van de particulier „vrijwel zonder kosten" gedaan, terwijl de ge meente zo'n onderzoek dik zou moeten betalen. Aanvankelijk had mevr. Grinwis al gewild dat aan de burger „het voordeel van de twijfel" zou moeten worden ge geven waarbij de gemeente zich dan aansprakelijk zou stellen, maar ze leek nadien toch wel gewonnen voor het onderzoek, als althans de gemeente de kosten ervan, ook al zijn die misschien gering, zal betalen. Met nadruk stelde dhr. Visser vast dat de gemeente zich bepaald niet aan haar verantwoordelijkheid wil onttrek ken waarom ze zich ook aansprakelijk weet wanneer metterdaad wordt aan getoond dat de remdrempel de oorzaak van de schade is. Of de remdrempels in de Voorstraat niet beter kunnen worden opgeruimd, was een volgende probleemstelling. Weth. Visser herinnerde er daarbij wel aan dat het de bewoners zelf (Mevr. Grinwis twijfelde weUswaar aan hun aantal) zijn geweest die erom gevraagd hebben! Er kwamen vervolgens ideeën om de drempels te vervangen door bloembakken zodat het verkeer kalmer aan zig-zag zou moeten rijden, maar dat werd van de hand gewezen. Nog wel wordt eraan gedacht de voorrangskrui singen die er nu zijn op te heffen zodat het verkeer op de Voorstraat weer re kening moet houden met verkeer van rechts waarom een matige snelheid ge boden is. Dhr. de Jong zag dat trouwens al he lemaal verkeerd uitkomen, „botsingen!" voorspelde hij waarop weth. Visser ant woordde dat de weggebruikers daar dan toch wel lering uit zouden trekken. Aan een alternatieve route voor het zware verkeer, zoals door mevr. Grin wis gesuggereerd kan evenmin worden gedacht, een zo belangrijke straat als de Voorstraat kan zomaar niet afgeslo ten worden. Het lijken overigens de zware vrachtwagens die zand hebben getransporteerd te zijn geweest die het hardst tekeer hebben gegaan. Het onderzoek wordt afgewacht. B en W zijn ook nog bereid dat in bewe ging te zetten zodat dhr. Reus niet hoeft te vrezen dat dhr. van Dam tussen kaai en schip terecht zal komen... De Goereese Pieterstraat. 't Was ook tobben bij de Goereese Pieterstraat waarin de heer van Heest zijn winkel heeft. Hij had de raad een brandbrief geschreven waarin hij klaagde over de moeilijke bereikbaar heid van zijn zaak nu er in de Nieuw- AUTOBAS APMRATUUR is vrtMdelllk voor h«t miliau «n ook voor uw portamonnMl VakkuncRge inbouw van de ze veilige apparatuur ver zorgt Vialle-dealer Kortaweegja Dirksland TeW. 01677-1122. straat nieuwbouw wordt gepleegd en door de Nutsbedrijven driftig gaten worden gegraven om de woningen aan te sluiten. Dhr. van Heest vroeg in zijn schrij ven naar de mogelijkheid de halverwege met palen afgesloten Pieterstraat toch weer van de andere zijde in te mogen rijden, waartoe de palen verplaatsbaar zouden moeten zijn. Dat zou ook ten gerieve zijn van de leveranciers die nu of een omweg moeten maken of met een container moeten werken. De brief was op de dag van de raads vergadering ontvangen en daarom te laat om, voorzien van een advies van het College, nog in de raad behandeld te kunnen worden. Weth. Visser zegde echter toe dat het op korte termijn zal worden opgelost, waarop nu niet mevr. Grinwis, maar dhr. van Oosterom op de ketting sprong: „Toen van Heest zijn pand van de ge meente kocht waren we het er over eens dat hij niet in zijn bedrijfsvoering be lemmerd mag worden, maar dat lijkt nu wel degelijk te gebeuren!" „Ik ben daar zelfs stellig van overtuigd!" stelde dhr. van Oosterom vast. Het hele College ging rap in de oppo sitie. Weth. Voogd was er persoonlijk wezen kijken en hij stemde graag toe dat het zo geen doen was. Weth. Visser op zijn beurt betreurde het dat dhr. van Heest niet eerder contact met hem heeft opgenomen en de raadsvoorz. maande niet al te hard van stapel te lopen omdat hij tegenover het ver zoek van dhr. van Heest om de peilen te verwijderen brieven kan stellen van bewoners die niet willen dat er zwaar verkeer door de Pieterstraat komt, al mag dhr. van Heest dan nog zo veron derstellen dat er tegenwoordig toch waarlijk materialen gebruikt kunnen worden die voorkomen dat de straat wordt stukgereden. Dhr. van Heest hoort nog van B en W. Wrang was ook de toon waarin com mentaar werd geleverd op het voorstel tot ongegrondverklaring van het be roepschrift van dhr. C. Boshoven, Julia- naweg 27 tegen de weigering van een bouwvergunning voor de verbouw van zijn pand. De plannen zijn in strijd met het thans geldende bestemmingsplan. Er gloort echter perspectief omdat de bouwplannen zich wel verdragen met het ontwerp-bestemmingsplan dat zo mag worden verondersteld over een aantal maanden van kracht zal worden. Er zou alvast op dat plan kunnen wor den vooruitgelopen maar omdat dat door de PPD moet worden beoordeeld, is er naar de mening van het College geen tijdwinst mee te behalen. Het zat dhr. van Oosterom in 't geheel niet lekker omdat het allemaal veel te lang gaat duren wasirom uitvoering van plannen stagneert en de betrokkenen fi nancieel worden gedupeerd omdat de bouw steeds duurder wordt. „Het is ook niet meer te verkopen wanneer in de Ireneweg op de funda menten van een eenvoudig arbeiders- woninkje een huis verrijst dat de om vang van een flatgebouw lijkt te krij gen!" bitste dhr. van Oosterom, van de zijde van dhr. Reus verweten „demo- gagie" te bedrijven... Burg. van Velzen benadrukte nog eens dat het met dit plan bijzonder moeilijk is en dat het de ontwikkelingen in de woningbouw zijn die dat mede hebben veroorzaakt. De procedure voor het nieuwe plan is evenwel gestart en zal volgens de voorz. op 13 juli door de PPC behandeld worden. Dhr. Jan Bruggeman (WD) veerde bijna tot plafondhoogte op: „...dat kan niet, da's op een zondagAch ja, de datum was misschien verkeerd ge noemd maar het tijdstip van behande ling zit wel in die buurt. De komende dagen z\jn de Inwoners van Oude Tonge in de gelegenheid om keimis te maken met een miieke ver zameling kunst en antiek uit de derde wereld. Op donderdag 3 juli t/m zater dag 5 juli a.s. zal er in het Verenigings gebouw, Schoolstraat 28 te Oude Tonge een grote verkoop-tentoonstelling wor den gehouden, welke voor iedereen gra tis toegankelijk is. De zeer omvangrijke collectie die ge toond wordt, is voor het overgrote deel door de heren Bakker, de organisato ren van deze expositie, op hun talrijke reizen naar het verre Oosten en Afrika bijeen gebracht. Door hun grote kennis van de be treffende landen en hun speciale rela ties aldaar is het hen gelukt een aantal zeer waardevolle en zeldzame kunst voorwerpen te verwerven. Geëxposeerd worden o.a. een aantal antieke houten beelden uit de Philip- pijnen en Tanzania, welke afkomstig zijn uit musea en kerken. Uit China -zagen wij een aantal prachtige kamerschermen in zwart lak met parelmoer ingelegd. Uit dit land ook een zeer uitgebreide collectie porcelein, beelden en siera den van Jade. Opvallend veel houtsnijwerk uit de diverse landen is op deze tentoonstelling aanwezig, waarbij zeer mooie stukken in edele houtsoorten zoals Djati- en eb- benhout. Duidelijk is te zien dat het hier niet om massaal serie-werk, maar om echt exclusief handwerk gaat. Vermeldenswaardig zijn ook een aan tal fraaie artikelen in ivoor-snijwerk, een grote verzameling sieraden, waar van vele met echte edelstenen, schaak spelen in brons en ivoor, en mooi smeedwerk uit Tibet. Volkskunst uit Afrika, zoals mas kers, speren, beelden, bewerkte messen en tam-tams. Voor mensen, die wat nader kennis willen maken met de volkskunst uit de derde wereld is een bezoek aan deze tentoonstelling zeker de moeite waard. >Twee aan de Molendijk te Melissant wonende bejaarde zusters zijn woens dag j.l. bestolen door een drietal zigeu- nervTouwen die hun woning waren binnengedrongen. Daarbij gingen de in dringers zo te keer dat een van de be jaarden op de grond terecht kwam. Na dat ze verdwenen waren leek er aan vankelijk niets te worden vermist, maar een nadere inspectie leerde anders. Uit een kast in de woonkamer werden twintig briefjes van 100,meegeno men. Ook in Herkingen hebben ze gepro beerd de woning van dhr J. C. de Geus aan de Molendijk binnen te dringen, maar dat lukte hen niet. Het mislukte ook dhr de Geus een deken over het hoofd te trekken. Er kwam juist op het kritieke moment hulp opdagen waarna dc! zigeunerinnen de benen namen. Door dhr de Geus wordt niets vermist. Inmiddels zijn door de politie te Hen drik Ido Ambacht een viertal zigeuner vrouwen gearresteerd, nadat ze zich daar j.l. 2aterdag aan diefstal schuldig hadden gemaakt. Het bleek dat ze ook in de Hoekse Waard meerdere diefstal len hadden gepleegd waarom de politie te Numansdorp het onderzoek leidt. Een geldkistje dat in Numansdorp gestolen werd, werd nog, met inhoud, terugge vonden. Een van de vrouwen is om de beperkte celruimte elders in het bureau te Dirksland ingesloten. Het is inmiddels vastgesteld dat zij een van de drie was die het geld in MeUssant heeft gestolen, maar van dat bedrag is niets meer teruggevonden. Er hangt de die ven nauwelijks een straf boven het hoofd, waarschijnlijk zullen zij, omdat het geen Nederlandse burgers zijn maar de Poolse nationaliteit hebben, de grens worden overgezet. MIDDELHARNIS De oubrengst van de gehouden Anjer collecte bedraagt: Middelhamis-Sommelsdijk 3.431,37 Nieuwe Tonge jf 1.142,90 Stad aan 't HaringvUet 908,05 Totaal 5.482,32 25*/« van dit mooie bedrag wordt ver deeld aan de verenigingen in de ge meente, welke aktief aan de collecte hebben deelgenomen. 75''/o komt ten goede aan het Anjer fonds, dat financiële steun verleent aan de verenigingen, stichtingen en andere organisaties ter bevordering van de ak- tiviteiten op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur. Ook in onze gemeente zijn voor dat werk door het Anjerfonds bijdragen verleend. Het aktie komité uit Ooltgensplaat dat recentelijk een ernstige klacht heeft gericht aan directie en bestuur van de Watermaatschappij Zuid West Neder land over de haperende watervoorzie ning in een deel van Ooltgensplaat, heeft vorige week een schrijven van de W.M.Z. terugontvangen. Daarin wordt allereerst een grote ver bazing uitgesproken over de klachten omdat verondersteld werd dat de in de afgelopen wintermaanden genomen maatregelen voldoende waren om Oolt gensplaat zeker voor 1980 van de drukproblemen te verlossen. N.a.v. de recente klachten heeft de W.M.Z. direct een nader onderzoek in gesteld. Intussen is het waterverdelings- systeem op het eUand op enkele pun ten gewijzigd waardoor nu een betere waterdruk in Ooltgensplaat wordt ge meten. Echter wordt erop gewezen dat het feit, dat de druk de laatste weken steeds voldoende is geweest, niet nood zakelijkerwijs uitsluitend het gevolg van deze maatregelen hoeft te zijn, om dat in diezelfde periode de weersom standigheden minder zijn geworden waarmee ook het watergebruik terug- Uep. De W.M.Z. zegt toe de ontwikkelingen op de voet te blijven volgen waarom dezerzijds wordt verzocht van een evt, verslechtering van de situatie onmiddel lijk op de hoogte te worden gebracht, zodat daar zonder tijdverlies op kan worden ingespeeld. Daarom is ook in het net van Ooltgensplaat registratie apparatuur geplaatst waarmee alle drukveranderingen exact kunnen wor den waargenomen. NIEUWERKERK Woensdagavond 25 juni deed ds. M. J. van Gelder, gekomen van Gouda, intre de als predikant bij de Gereformeerde Gemeente van Nieuwerkerk, na in de middagdienst als zodanig bevestigd te zijn door ds. Th. van Stuijvenberg te Meliskerke. Deze beide diensten zijn, wegens plaatgebrek in eigen kerk, gehouden te Zierikzee, in de kerk van de Christelijk Gereformeerden. De tekst voor de bevestigingsdienst door ds. van Stuijvenberg was: He breen 13 vers 17. Ds. van Gelder be paalde zijn gehoor in de intrededienst bijJoel 3 vers 18. In een woord vooraf zeide de predikant, dat het Gods weg is met hem, welke hem naar N'kerk bracht. De slotzang was Ps. 122 3: „Dat vrede en aangename rust en milde zegen U verblij. De diensten waren goed bezocht en werden bijgewoond door vele predi kanten, ambtsdragers, familieleden, af gevaardigden uit de vorige gemeenten van ds. van Gelder, Enkhuizen en Gou da, benevens afgevaardigden van ande re kerkformaties. Ook de Burgemeester van Duiveland, dhr. J. van Bommel was aanwezig. Na de preek sprak de nieuwe predi kant dankwoorden tot aUe aanwezigen en hoopt op Gods zegen met elkaar. Burgemeester van Bommel sprak na mens de gemeente Duiveland, ds. G. Mouw, namens de classis Tholen en de Synode, ds. J. Karens als oud-predi- kant, hij stond hier van 1963 - 1970. Ouderling J. Koppejan uit Gouda en ouderling A. de Knegt namens kerke- raad en gemeente. Deze liet de predi kant toezingen Ps. 35 vers 13. Het orgel werd bespeeld door de eigen organisten Braam en den Otter. Na 10 jaar vacant te zijn geweest heeft de Geref. Gemeente weer een predikant MELISSANT KERKDIENST Voor de Ger. Gem. in Nederland hoopt a.s. donderdagavond half acht voor te gaan ds van Straalen uit Bar- neveld. STAD AAN T HARINGVLIET Een dezer weken heeft in een bijzon dere vergadering de kerkeraad van de ze gemeente opdracht gegeven aan de orgelbouwers Fama en Raadgever uit Utrecht tot het bouwen van een nieuw pijporgel. Deze opdracht werd verleend op ad vies van de orgelcommissie van deze gemeente, die samen met haar advi seur Rinus Verhage na rijp beraad en vergelijkend onderzoek bij diverse bou wers, meende deze firma te moeten ad viseren. Het orgel, wat in de plaats komt van het oude in verval geraakte en slecht gerestaureerde kabinet-orgel aldaar, wordt een één-klaviers instrument met aan gehangen pedaal en met de volgen de dispositie: Holpijp 8' (bas- en diskant), roerfluit 4' (bas- en diskant), prestant 4', octaaf 2' en mixtuur 2-3 sterk (bas- en diskant). Het wordt gebouw volgens het Rein- mechanische sleeplade systeem en am- bachteUjk gemaakt van eerste kwaliteit hout (volledig uitgewerkt eikenhout). I De levertijd van dit orgel is ongeveer 20 maanden. Zijdelings moet opgemerkt worden dat een goede restauratie van het aan wezige kabinet-orgel zeer wel overwo gen is, maar gebleken is dat dit instru ment meer bedoeld is voor de huiska mer, dan dat het geschikt zou zijn voor de begeleiding van de gemeentezang. Tenslotte zij vermeld dat dit moedige besluit van een kleine gemeente zeker ten voorbeeld gesteld kan worden aan andere (veelal grotere) gemeenten, die voor hun orgelprobleem de weg van de minste weerstand volgen en te rade gaan bij de electronische orgelindus trie, welke zeer aan mode onderhevig is en een weinig duurzaam karakter heeft; om over de artistieke kant van de zaak maar te zwijgen: een pijporgeltoon en een kunstmatig opgewekte toon zijn nu eenmaal geen vergelijkbare grootheden. Wij wülen dan ook de Ger. Gemeente van Stad van harte geluk wensen en bidden hun Gods zegen toe ook over de ze stoffelijke belangen van de kerk. Het College van B en W van Middel- harnis voorziet dat in de nabije toe komst een „extra ambtelijke inspan ning" nodig zal zijn om slagvaardig te reageren op de steeds toenemende druk van meer wetten en regelingen en de bestuurlijke inspanning die (juist!) Mid delhamis te wachten staan. Het College meent dat slechts met een gereorgani seerde secretarie de mouwen kunnen worden opgestroopt waarom de raad dan ook tot zo'n reorganisatie qua per soneelsbestand en qtta interne organi satie lüordt voorgesteld. Gemeente secretaris van Bodegraven zal moeten afvloeien Overigens heeft de 60-jarige secreta ris daar geen moeite mee en hij heeft vrede met de wachtgeldregeling die voor hem getroffen zal worden. De raad wordt voorgesteld per 1 jan. 1981 eer vol ontslag te verlenen als gevolg van de gezamenlijke conclusie dat van hem, gezien zijn leeftijd en Inzicht, nauwelijks verlangd kan worden dat hij de motor van de voorgestane reorganisatie zal kunnen zijn. Dhr van Bodegraven is sinds 1 jan. 1954 gem. secretaris van Middelhamis als opvolger van secreta ris Bloot. Voorts wordt de raad gevraagd in te stemmen met een reorganisatie van de secretarie waarop na raadpleging van de betrokken ambtenaren nadere voorstellen zullen worden gedaan t.a.v. de wijze van uitvoering. T.a.v. de voor ziening in de komende vacature van gemeentesecretaris zal het College een procedure ontwerpen en die ter goed keuring aan de gemeenteraad overleg gen. De voorgestelde reorganisatie wordt gemotiveerd met verwijzing naar de toename van werkzaamheden op het terrein van milieu, welzijnszorg, open baarheid van bestuur, rechtsbescher ming van de burger en aktiviteiten op het terrein van de ruimtelijke Ordening met toekomstige woningbouw, ontwik keling van de Westplaat en dorpsver nieuwing van MiddeUiarnis, Sommels dijk en Nieuwe Tonge. Voorts stimule ring van de werkgelegenheid, recreatie, welzijnsvoorzieningen, waaronder bibli otheek, zwembad en sportvoorzieningen dat alles zo realiseert het College zich bij in het algemeen te verwach ten krimpende middelen. OUDE TONGE Een of meerdere honden hebben zon dagmorgen een ware slachting aange richt onder het pas aangeschsifte scha penbestand van dhr. J. Korteweg uit Oude Tonge. Ze graasden op een weiland globaal gelegen tussen Oude Tonge en Stad. Van de 17 schapen werden er 8 dermate verwond dat ze voor de noodslachting moesten worden afgevoerd. Zeven anderen moesten door de die renarts behandeld worden. Slechts twee schapen die waren weggevlucht kwa men er ongeschonden af. De honden werden niet achterhaald. OUDDORP woensdagavond 7.30 uur kand. J. J. Tanis. MELISSANT woensdagavond 7.30 uur student J. C. Meeuse van Ridder kerk. STAD AAN 'T HARINGVLIET don derdagavond 7.30 uur ds. H. Ligten- berg. OOLTGENSPLAAT Heden (dinsdag) avond 7.30 uur kand. J. J. Tanis. SCHERPENISSE Collecte Rode Kruis: De in Scherpe- nisse gehouden collecte voor het Rode Kruis heeft 1.545,50 opgebracht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1