ïïlij^ öynAoeAend 9,0-ed verpleegkundige (part-time) voor de nachtdienst Van Weel-Bethesda Ziekenhuis Dirksland (GoereeOverflakkee) Bladz. 2 Uw huis verkopen TAMBOER lEigezonden Zestienjarig verbiijf in een bejaardencentrum 0129 Deskundige bemiddeling bij aan- of verkoop van huizen i^ bedrijfspanden ■jAr boerderijen landbouwgronden recreatieobjecten Voor zekerheid bij behandeling van pachtzaken beleggingen beheer taxatie (ook bij boedelscheiding) Postbus 27 3247 ZG Dirksland 01877 - 1309 In ons protestants-christelijk ziekenhuis te Dirksland, dat op Goeree-Overflakkee een streekfunktie vervult, wordt de NACHTDIENST verzorgd door een ervaren nachthoofd. Gedurende de nachten dat zij vrij heeft, wordt deze dienst - in een bepaalde roulatie - waargenomen door andere medewerkenden. Ter versterking van deze groep zoeken wij nog een De werktijden kunnen in overleg worden vast gesteld. Dat kan b.v. zijn 3 dagen nachtdienst gevolgd door 18 nachten vrij, of 7 dagen nacht dienst gevolgd door 14 nachten vrij, maar ook een kombmatie met de dagdienst (dan in full time dienstverband) is mogelijk. Indien u in principe belangstelling heeft om - na een ruime inwerkperiode mede te zorgen voor de aflossing van ons nacht hoofd, zal zr. N. van Dommele, verpleegkundig direktrice graag nader met u overleggen. Haar telefoonnummer is (01877) 1555 en uw brief kunt u zenden aan Stationsweg 22, 3247 BW Dirksland. JEILANDEN-NTEUWS" Vrijdag 27 juni 1980. Deze vraag- en antwoord-ruhriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. U'w vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie EUanden-nieuws, postbu^ 8, Afiddeliiamis, met in de linkerboven hoek „Vragen-rubriek" vermeld. Dr vragen worden door deskundigen be antwoord en zullen binnen enkele we ken na de Inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepu- bUoevrd. MIJN SCHUTTING VERDWEEN. M'n buurman bouwt een schuur tegen de scheiding van onze beide tuinen. Nu heeft hij de houten schutting, die ik daar opgetrokken had, gesloopt en het hout ingepikt. Mag ik dat weer uit zijn schuur wegbreken? Antwoord: Als die schutting op uw eigen grond stond, mag niemand er aan komen. Was ze bedoeld als gemeen schappelijke scheiding, of ter vervanging daarvan, op de grens der percelen, dan mag hij haar verwijderen indien hij een bouwvergunning heeft voor nieuw bouw ter plaatse. Hij mag zich evenwel niet uw hout toeëigenen, maar moet dat aan u teruggeven. Wij veronderstellen, dat hij dat op uw eerste aanmaning wel zal doen. Over zijn schuur hebt u echter niets te zeg gen. En u mag al evenmin op zijn grond treden en zeker geen materiaal weghalen of wegbreken uit zijn schuur. Gaat u eerst eens bij het gemeentehuis of gemeentewerken de bouwverordening raadplegen en informeer of hem een bouwvergunning verstrekt is en, zo ja, wat daar in staat. KAAS BEWAREN. Mijn kaasstolp bevalt me niet. In de koelkast kan ik ook geen kaas bewaren en hoe houd ik aangesneden kaas goed, zodat ze niet uitdroogt en niet gaat zwe ten? Antwoord: Wikkel een stuk aange sneden kaas na de maaltijd stevig in plastic folie en druk dit goed aan op de zijde waarvan u de plakjes afsneed. Er m.ag namelijk geen lucht tussen de aan gesneden zijde en de folie overblijven. Vervolgens kunt u de ingepakte stukken kaas op een koele plaats bewaren. Niet in de koelkast zelf, hoogsten in de groentenla, en anders in een kelderkast of dergelijke. Levert de kaashandelaar zijn waren in speciaal papier met (folie)voering af, dan kunt u dat er telkens strak omheen slaan. VLIEG OP Wij wonen in de buurt van weilanden met vee en hebben vaak last van vlie gen enzovoort. Bestaat er nu een af schrikwekkend middeltje, dat deze vlie gen duidelijk maakt dat ze op moeten vliegen? Antwoord: Vliegen zijn alleen over dag in actie en niet 's nachts. Houd dus de kamers en gangen donker waar ra men of deuren openstaan. Voorzie ver- trelïken als keuken, schuur en provisie- kelder waar u beslist geen insekten wenst, van blauwe ruiten en/of kozijnen. De muren kunt u voorzien van muur verf die aangelengd is met een aluin oplossing inplaats van gewoon water als u ze niet blauw wilt kleuren. Ra men en spiegels enz. kunt u geregeld schoonmaken met sop waaraan wat wa ter is toegevoegd waarin u uien hebt gekookt. Natuurlijk zijn er horren nodig bij openstaande ramen en deuren. In de kamers kunt u ricinusplanten plaatsen. Voor en achter het huis houdt u vliegen op een afstand met een walnotenboom en een jonge iep. Zonodig kunt u in slaapkamers takjes van de iep ophangen of een sponsje gedrenkt in laurierolie op een schoteltje leggen. De strips die u zelf noemt, kunnen inderdaad een keelaandoening of hoofd pijn veroorzaken bij personen die daar voor gevoelig zijn, want ze verspreiden een soort gifgas. VOUW IN VINYL. Wij kochten een vinyl tafellaken, maar doordat het te lang opgevouwen in de verpakking had gezeten, kregen vsrij de vouwen er niet meer uit. Behandeling met vochtige doek en warm water had geen succes. Antwoord: Toch moeten dergelijke vouwen er met warmte worden uitge haald want stoffen die het plastic aan tasten, zijn funest voor het laken. Leg: het eens tussen twee droge lappen en strijk dan met een zeer heet strijkijzer over de vouwen. Gaan ze er nog niet uit, dan moet u met dat tafellaken terug naar de winkel. Vermoedelijk heeft het niet alleen te lang, doch bovendien te warm in de verpakking gezeten. En u mag eisen, dat u een exemplaar krijgjt waar de vouwen mt verdwijnen. POLSSLAG. Waar komt het blad Polsslag van daan? Antwoord: Dat is het 2-maandelijks orgaan van de Ver. van Officieren v. d. Geneeskundige Troepen (VOGT), Da Costalaan 10, 3852 BN Ermelo. EEN JARIGE Beste meisjes en jongens, als deze krant in de bus valt, zit de schooltijd voor de meesten van jullie er voorlopig op. Jullie zijn nu aan de vakantie toe. Dat wil zeggen dat je nu vrij bent en niet aan de band hoeft te lopen. Je kan beginnen met fijn uit te slapen. Je hoeft nu niets te leren, dus hoef je je zelf niet meer in te spannen, maar kan je zorgen voor echt ontspannen. Velen van jullie gaan op reis naar elders in het land om daar enkele we ken te gaan genieten. Dat is weer eens iets anders als de oude vertrouwde omgeving. In onze jeugd was dat er niet bij. Een auto had je vanzelf niet. Je was al heel rijk als je een oud fietsje tot je beschikking had. Maar dan kwam er van fietsen of van een fietstochtje ook al niets, want het was meest werken geblazen. Wat je dan wel deed? Naar het land om tarwe aren op te rapen. Aren lezen noemden ze dat. Dat zie je nu niet meer. Niet dat je dat nu zo graag deed hoor! Maar het was nodig in die tijd. Moet je maar eens aan je grootouders vragen, die weten er van mee te praten. Maar oom Ko hoopt dat jullie een heel fijne vakantie zullen hebben. Misschien gaan jullie niet alle maal op reds, maar in je eigen omge ving kan je net zo fijn vakantie hou den als ergens anders in het land. We gaan eerst nog een nieuwe opgave ge ven, kan je eerst nog even oplossen. JUNIRAADSEL 4 1. dit vroeg Salomo toen hij van God kiezen mocht wat hij graag zou wil len ontvangen. 2. bekend woord uit Prediker. 3. leider van de terugkerende Joden uit de ballingschap. 4. geboorteland van Job. 5. zoon van Jacob. 6. plaats waar koning Amazia werd gedood (2 Kon. 14). 7. richter die koning Eglon doodde. 8. koning der Ammonieten (1 Sam. 11). 9. in dit dal liet Nebukadnezar een beeld plaatsen. 10. afstammelingen van Ezau. 11. één der kleine profeten. 12. vader van Jeremia. 13. hiermee versloeg Simson de Fili stijnen bij Lechi (Richt.). 14. zoon van Sem (Gen. 10). 15. koning van Juda. 16. moorman die Jeremia uit de kuil verloste. 17. andere naam voor Tabitha. 18. zoon van Aaron. 19. stormwind (Hand.). 20. geweldig jager (Gen.). 21. moeder van Tlmotheus (2 Tim.). 22. zo noemde Hizkia de koperen slang. De beginletters vormen een uitspraak van Jozua! Dit raadsel ,werd ingezonden door Jaap Joppe. Vrijdag 4 juli hoopt Cora van Rossum haar verjaardag te vieren. Wij wensen haar een fijne verjaardag toe, maar ook een goede verjaardag. Ook namens alle raadselvrienden en vriendinnen hartelijk gefeliciteerd. Gods onmisbare zegen toegewenst op je verdere levens weg Cora. Hij geve dat je nog vele jaren deze dag mag herdenken. Voor hen die Cora een kaart willen sturen (en dat willen ze allemaal) volgt hier het adres: Cora van Rossum Charlotte de Bourbonlaan 6 3708 CC Zeist Cobj van Loon - Nieuwe Tonge Hier is dan eindelijk het albumversje Cobi. 'k Hoop dat het naar je zin is: Beste Cobi, Op het lege albumblaadje komt dan nu mijn vers te staan. Voor mijn trouwe raadselnichtje heeft oom Ko dat nu gedaan. Je hebt steeds met grote ijver ome's taak met lust verricht. Met een prijs weer als beloning, en daarbij een blij gezicht. Telkens als je nu gaat kijken, naar dit versje uit de krant, zal je met een glimlach denken aan die hechte vriendschapsband. Oo[m Ko P.S. Dit is dus het laatste raadsel van de maand juni. Het is dus weer inzenden. Graag een leuke brief erbij, dan wordt die ook weer be antwoord. BRIEFWISSELING An ja Mierop - Ouddorp. Dat is nu met recht een „lange brief" Anja! Dat kon ook niet anders, want het was een erg smalle brief. Je kreeg zomaar on verwacht een koude douche zeg. Of heb je het er op toegelegd? Dat was erg in teressant al die oorlogsherinneringen. Oom Ko heeft ook gezaaid en geplant, en het is wat leuk geworden hoor! Cobie van Loon -, Nieuwe Tonge. Je was een beetje te snel Cobie, nu kostte het een extra postzegel hé. Het was druk hé, op de Zendingsdag. Oom Ko is er niet geweest hoor, maar heeft het wel gelezen. Druk gehad met huiswerk, maar je krijgt nu vakantie Cobie. Heb je grote plannen? Heb je al wat gehoord van „je weet wel"? Hoor ik dan nog wel hé. Van je geboortedatum aftrek ken 17 - 11 - 44 Lianne Murre - Goes. Met oom Ko gaat het uitstekend Lianne. Oom Ko verlangt ook naar de „grote vakantie", maar die vakantie telt maar „twee we- BIJSTAND SPAREN. Wij sparen geld van de Bijstand. Moe ten we dit nog teruggeven als één van ons komt te overlijden of is dat dan de erfenis? Antwoord: Die bijstand is berekend naar de normale behoeften van een be jaard echtpaar in dat tehuis. Het kan zijn, dat u zich bepaalde noodzakelijke levensbehoeften onthoudt, om maar te kunnen sparen. Dit raden wij u af. U behoeft niet te melden, dat u iets meer ontvangt dan u gebruikt. U mag zelfs een bescheiden vermogentje heb ben, zonder dat u daardoor uw recht op bijstand verliest. Omdat u in een tehuis verblijft, is dat maximaal 12.900, Dat geldt voor gehuwden en over 1979. Zo gauw u méér bezit dan dit vrijgestel de bedrag, moet u dat melden. KLEUR IN T LEVEN. ■V^faarom vertonen de Amsterdamse trams een vakje met kleuren naast het lijnnummer en de Haagse en Rotter damse trams niet? Antwoord: Die kleuren zijn oorspron kelijk bedoeld voor de analfabeten. U kunt nu de nummers en richtingaandui- dingen wel lezen, maar toen meer dan 100 jaar geleden de paardetrams ver schenen, kregen in veel plaatsen de wa gens van elke lijn een bepaalde kleur, die duidelijk verschüde van die der an dere routes. U ziet het op afbeeldingen van de oude kabeltrams in San Francisco en op kleurenplaten van paardetrams el ders. Toen er rond 1900 elektrisch ma terieel op de rails kwam, moest dit op alle lijnen dienst (kunnen) doen. Daar om maakte men in vele steden koersbor den in opvallende kleuren per Ujn, en plaatste die op de overigens gelijk uit ziende motorwagens. De mensen die des tijds de daarop geschilderde straatna men of bestemmingen niet konden ont cijferen, konden dan toch aan de kleu ren zien welke tram ze moesten kiezen. Toen in de dertiger jaren in Rotter dam en Den Haag de oprolbare rich- tingfilms hun intrede deden, werden daar de kleuren afgeschaft. De films konden dan uit één kleur papier worden vervaardigd. De directies van de mees te tramwegmaatschappijen redeneerden, dat iedereen langzamerhand kon lezen en dat er nu meer kleurenblinden zijn dan analfabeten Maar Amsterdam ging pas na de laat ste oorlog over op modem materieel met lijn- en richtingfilms. Toen vrees den velen, dat aUe kleur uit hun leven zou verdwijnen en op aandrang van protesterende passagiers zijn bij het ge meentelijk vervoerbedrijf de vertrouwde lijnkleuren weer ingevoerd. U vraagt ook naar de betekenis. In Rotterdam baseerde men zich op het kleurensysteem van de paardetram: lijn ken". Jij hebt natuurlijk veel langer vakantie. Kan je fijn gaan fietsen zeg, v/ant dat doe je graag hé. Oom Ko doet het ook graag, maar heeft niet zoveel tijd. Is het mee gevallen bij de tandarts? Carolien Harinck - Goes. Zo'n puz- zelrit is heel leerzaam, want je leert op te letten. Is er al vooruitgang door het gebruik van die „beugel"? Wat zal dat een heerlijk gevoel zijn als dat ding er uit kan Carolien. Je was zeker erg trots dat je de baby in de kerk mocht bren gen, of was je erg „zenuwachtig"? Annette Harinck - Goes. Dat vindt oom Ko heel jammer dat je er mee gaat stoppen Annette! Maar het is te be grijpen, want je zal nu wel veel huis werk krijgen. En het schoolwerk moet voorrang hebben. Oom Ko heeft het zelfs niet gezien dat ik het adres ver geten had. Het spijt me erg Annette. Ik wens je Gods onmisbare zegen toe in je verdere leven, en hoop dat je met de zelfde cijfers mag slagen als je broer. De hartelijke groeten hoor, en dank voor de vele prettige brieven die ik van je mocht ontvangen. Marjoleen de Visser - Middelhamis. Dus jullie hebben op school „pik ge nikt" of schrijf ik dat niet goed? Dat zal wel beter bevallen zijn dan hardlo pen en hoogspringen Marjoleen, of doe je dat ook graag? Kon je er de leraren uithalen in hun vermomming? Zo moes ten ze ook voor de klas staan vind je ook niet? Misschien kreeg je dan een bekeuring inplaats van een ijsje. Annemarie v. d. Veer - Herkingen. Wat kan jij goed versieren Annema rie, werkelijk heel leuk hoor. Maar daar gaat wel veel tijd in zitten hé. Jij hebt dus al in een raket gezeten? Zou ik je niet graag nadoen. De terugreis van de Bondsdag zat niet erg mee zeg. Gelukkig is het nog goed afgelopen. Zal je ook niet meer vergeten hé! Marleen v. d. Veer - Herkingen. Har telijk dank Marleen voor je leuke fo tootje. Je hebt het inmiddels al gezien hé. Oom Ko heeft al veel foto's ontvan gen; het wordt een hele verzameling. Leuk hoor! Jammer dat je dat reisje niet meer over mag doen, maar nu ga je toch naar een mooie vakantiestreek. Hoe het daar zal gaan en wat je daar zal beleven, hoort oom Ko nog wel hé. Jaap Joppe - Dirksland. Het zat in derdaad erg tegen in de land- en tuin bouw door de langdurige droogte. Maar het heeft nu lekker geregend, en daar heb je meer aan als aan sproeien. Heb je geen net over de aardbeien Jaap. Oom Ko heeft geen last gehad van spreeuwen. Zo'n fout kan gemakkelijk ontstaan Jaap. Het is nooit goed om fouten te maken, maar waar gewerkt wordt, worden ook fouten gemaakt. ALLEMAAL: Het kan voor deze keer weer wel. Zoveel brieven zijn er niet meer te be antwoorden. Oom Ko wenst jullie alle maal een fijne vakantie toe. Gevraagd werd om het juiste adres van Oom Ko: dat is: Aan Oom Ko, p.a. Eilanden-Nieuws Postbus 8 3240 AA Middelhamis. Allemaal de hartelijke groeten van jullie OOM KO. 1 kreeg groene koersborden, lijn 2 rode, 3 blauwe, 4 gele en 5 witte. Verder kwamen er combinaties blauw-wit, rood-wit enz. In Den Haag moest het linkerveld de groepskleur tonen, waar bij lijnen naar Scheveningen (8, 9, 10) rood kregen, die naar station Hollands Spoor geel, naar Staatsspoor groen en de overige blauw. Maar lijn 2 kreeg per abuis al blauw- blauw i.p.v. geel-blauw. In Amsterdam werden de lijnen onderscheiden naar hun richting vanaf de Dam. U ziet daar om nog de diagonale kleurcombinaties geel/groen en geel/rood van de lijnen 1 en 2 door de Leidsestraat. Voor de oorlog vond u in de Utrechtse straat de lijnen 5 en 11 met de liggende kleur- stroken groen/geel en rood/geel. Ring- lijnen kregen een enkele kleur (3 geel, 7 blauw, 10 rood en bv. 22 rondom CS. rose). Maar door vele lijnwijzigingen en de snelle groei ging dat systeem ten onder. Wel bleef zijn tramhistorie en nostalgie. Men zegt ook wel eens in een „oude- liedenpakhuis", doch dat woord wil ik niet bezigen, het klinkt ten opzichte van onze vaderlandse bejaardenonderkomens wat oneerbiedig. Zelfs in vroegere ja ren toen die z.g. oude mannen/vrouwen tehuizen veel primitiever waren, en te vens 'de verzorging nogal te kort schoot, kon dat woord „pakhuis" niet dan dege nererend klinken. Om echter een idee te geven hoe nog niet zo lang geleden deze bejaardente huizen funktioneerden, geef ik hierover iets weer van de om zijn boek over „Bartje" bekende schrijver Anne de Vries, die daarin blijk gaf zich niet al leen over de jeugd te interesseren maar ook op de hoogte te zijn van de toen malige problemen van de oude mensen, die men thans aanduidt als „senioren". Het gaat dan over oude mannen en vrouwen, die om verschillende redenen ondergebracht werden in oudeliedente- huizen der gemeente. Het was het huis der verlatenen, van de eenzamen. Ze werden daarin geborgen door familie leden, door het armbestuur of door de kerk. Er was dan een aparte zitzaal voor mannen en voor vrouwen en dito slaapzalen. Een enkele keer kwam het voor dat een beter gesitueerd echtpaar een kamertje beschikbaar werd gesteld. De dagelijkse leiding was in handen van de zogenaamde vader en moeder. Het eigenlijk bestuur berustte in han den van regenten. Bij invaliditeit en seniel verval der vermogens waren zulke bewoners wel onder toezicht van vader en moeder (gediplomeerde verpleegsters waren daarvoor niet beschikbaar) en verder was men toch in hoofdzaak aan gewezen op hulp van medebewoners. De meest vitalen onder hen ontvingen voor verpleeghulp drie stuivers per week extra zakgeld. Deze waren bij tij delijke afwezigheid van vader en moe der ook aangewezen leiding te geven. Vervelen deden de bejaarden zich Weinig. Er gebeurde iedere dag wel wat. En zelfs de kleinste voorvallen hielden hun gedachten en gesprekken aan de gang. Bezoekuren waren er op gezette tijden. Verder zaten de mannen zowel als de vrouwen maar te zitten. Van echtelijk samenzijn was hoegenaamd geen sprake. Alleen bij zomerweer wa ren verschillenden hunner in de omlig gende tuin te vinden en hoorde men op het bankje gezeten vaak de wonderlijk ste verhalen over het eertij dse. Verder had men eens per week de uitgaans- middag. Klokke drie luidde moeder de bel en opende vader het grote hek. Zij zwierven dan uit. De mannen meest alleen, de vrouwen in groepjes. Doch na een paar uur keerden de meesten alweer terug. Zij hadden hun suikert je of peprmunt of de mannen hun tabak gekocht en wat moesten ze nog meer? Nu zou ik hierachter een punt kunnen zetten, maar ik voeg er nog een stukje aan toe, waaruit de ge moedelijke verstandhouding onderling blijkt. Het gebeurde op een zomerse middag dat meerdere bewoners het zochten op de banken in de tuin van het gebouw. Toen kwam er bezoek. Een oude man met een pet op en een jongere meneer met een gleufhoed en de regenjas over de arm en een tas in de hand. Na gebeld te hebben, werd de deur geopend en trad men binnen. De in de tuin aanwe zige bewoners mompelden: dat zal wel een nieuwe maat zijn. Na een kwartier kwamen ze weer naar buiten, nu zonder het koffertje. De jonge man druk pratende tot bij de uitgang en toen klopte hij de oude man op de schouder en zei: „Nu vader, je houdt je maar taai hoor!" „Jongen, jongen", was het enige ant woord en de oude man bleef kijken tot de jonge man om de hoek verdween. Toen stond één van de flinkste man nen op en ging naar de nieuweling, die schijnbaar geen raad wist met zijn eigen figuur en zei: „Zo, zo! Ik denk dat we er een nieuwe kameraad bij hebben." „Ja", antwoordde deze, „dat was mien zeun, een goeie jongen. Hij heeft het ver gebracht, hij is schriever bij een notaris. Zijn vader was maar een arme sohildersknecht". En daarna op het bankje zittende, vervolgde hij: „Na het sterven van mijn vrouw ben ik vier jaar bij hun thuis geweest. Eerst was er een kleine, later kwam er nog één. En nu is mijn schoondochter in ver wachting en toen kon het niet meer. Och ja, mijn schoondochter was ook goed voor me, maar ja, het is toch geen eigen hé! En ja nu ben ik dan hier, dat is het leste!" „Nee Berend," zei degene die de nieu weling op het bankje gehaald had, „nee niet het leste. Wij moeten allen nog weer een keer verhuizen. En als dat komt, wat zeg je dan Berend?" „Al waren je zonden als scharlaken verder bracht de oude man het niet. L. W. M. (86) oud-Flakkeeënaar, die zelf al 16 jaar elders in een bej. centrum verblijft.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 6