hwbreéMse Ver(nieuw)bouw gem. huis Dirksland nog niet beidonlien NieuwFial(l(eese boerenliaas uit de Zuidzijde I vooraOezdterheidi X inbouwen X VIALLE dijkverhoging 52e jaargang Vrijdag 27 juni 1980 No. 4903 CHR. STR.KFTKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUm-HOLliAiqDSE EN ZEIEUWSE EKLAJSTDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagavond 3 jaar VOLLEDIGE GARANTIE voor HETZELFDE GELD DWINGENDE NOODZAAK t LPG gasinstallatie X X Wij leveren X X aile bekende merken X voor zeer scherpe prijzen f met garantie! Onder andere X Landi den Hartog Bel even voor informatie naar 1 Vialle Renzo landi Lovato Garage X VAN DER VELDE X SOMMELSDIJK DOEPSWEG 28 - 34 TEL. 01870 - 4436 Raad wil eerst meer zekerheid over financiële opzet De huwbare Dirkslandse die de grote dag nog wat uit heeft willen stellen om als eerste in de nieuwe raadzaal te trouwen, moet dat idee maar gauv/ vergeten. Ze zou een oude vrijster geworden zijn vooraleer ze er haii^ji blijde opwachting zou kunnen maken, want zó hard gaat hei. niet met de nieuwbouwplannen. De raad liet zich in de woensdagavond gehouden vergadering niet verleiden tot de uitspraak dat het nieuwe gemeentehuis er ten koste van 2,7 miljoen moet komen en ging niet verder dan de beschikbaarstelling van 100.000,voor het gereed maken van een plan. Burg Bos was met vakantie waarom de inspanning om, uit de rijstebrijberg van meningen nog wat wijs te worden, aan loco burg. A. C. van Kossum was. 't Was niet eenvoudig BEZOEKT ONZE Automofoielen-verkoophal OOK OP VRIJDAGAVOND l GARAGE KNÖPS - MIDDELHARNIS LANGEWEG 113 TELEFOON 01870 - 2043 RUOEN OP LPS... JAC. DE GAST Kerk en toren Dirksland voor bezichtiging open Aanbesteding bij Ooitgensplaat DELTA FLORA 29 juli t/m 2 aug. POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 -. Bank Rabo Middelhamis Refc no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Bij oontract speciaal taxlel VINGERUNG 3-MrODELHARNIS-TEL. 01870-2518 Radio - Televisie - Afspeelapparatuur - Elektrische Huishoudelijke apparaten - Electrotechnisch bureau Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit. Dat is een bekend ge zegde. We ervaren het ook weer in ons land. Zo langzamerhand gaan de poli tieke partijen weer hun posities inne men voor de verkiezingen, die zo God het wil volgend jaar weer zullen worden gehouden. Er zijn verschillende redenen aan te wijzen, waaro'm de belangstelling voor deze verkiezingen groter zal zijn dan voorheen. In de eerste plaats zullen ze worden gehouden iil een periode waarin er grote spanningen in ons land ont staan zijn op het sociaal-economisch terrein. De dwingende noodzaak tot be zuinigen vraagt om ingrijpende maat regelen. Tot nu toe hebben we de kon- sekwenties daarvan ontlopen. Weliswaar kwamen er forse plannen op papier, maar de vertaling daarvan kwam in de werkelijkheid toch neer op een gema tigde ingreep. In ieder geval heeft deze gang van zaken wel veroorzaakt, dat bij de vakbeweging begrip ging ontstaan voor de ontstane problematiek. Het is ook tot haar doorgedrongen, dat de bo men niet tot in de hemel doorgroeien. De vraag is natuurlijk wel in hoeverre de politieke partijen erin slagen zullen om binnen de ontstane moeilijkheden hun politieke doelstellingen duidelijk te maken. In de eerste plaats is dat een moeilijke opgave omdat het o^m begrip pen en voorwaarden gaat, die vele kie zers niet begrijpen. Vervolgens omdat het niet zo aantrekkelijk is kiezers te winnen met de boodschap, dat we min der zullen moeten verdienen, dat we afstand zullen moeten nemen van ons luxe leven. Daarom kunnen we verwachten, dat er allerlei andere zaken aan de orde gesteld zullen worden die gemakkelijker voor de politieke partijen ziülen liggen. Zo kimnen we verwachten, dat grote aandacht aan onze relatie met Zuid- Afrika zal worden gegeven. Uiteraard in de meest vernietigende zin. Dan kunnen we met elkaar om het hardst schreeuwen, zonder dat dit voor ons voelbare konsekwenties heeft. Die kon- sekwenties zijn er natuurlijk wel, alleen we voelen ze niet zo. Want om het on redelijke van onze harde houding aan te tonen tegenover dat land is niet zo eenvoudig. Ook al cmidat we in vele gevallen afgeleerd hebben, zelfstandig te denken. Wie die kunst nog verstaat, is reeds lang tot de konklusie gekomen, dat wat de politici ons te dien aanzien wijs maken willen, slechts een verdere verharding van Zuid-Afrika ten aan zien van ons land ten gevolge heeft. Die is reeds lang tot de wetenschap gekomen, dat de pluriformiteit in dat land veel ingewikkelder is, dan onze politici ons willen doen geloven. Daarnaast zullen weer allerlei discus sies ontstaan over de uitbouw en toe passing van kernenergie, kernbewape ning en over de hoogte van de militaire uitgaven. Maar ook hier geldt weer, dat we gemakkelijk zeer progressief k\jn- nen zijn, omdat de konsekwenties van een dergelijke houding slechts op lange termijn hun snijdende gevolgen zullen doen voelen. Zo zouden we nog door kunnen gaan. Het is echter weinig verkwikkend. Want al met al betekent het toch wel, dat-we ons weer bezig gaan houden met bij zaken en fundamentele kwesties niet zullen durven beantwoorden. Een andere kwestie waarom de be langstelling voor de volgend jaar te houden verkiezingen groter zal zijn dan in het nabije verleden, ligt in het feit, dat het CDA voor het eerst als Chris ten-Democratisch Appèl aan de verkie zingen zal deelnemen. Daarmede wordt een hoofdstuk afgesloten in de politie ke geschiedenis van ons land. De oude confessionele partijen, zoals KVP, ARP en CHU zijn daarmede dan van het toneel verdwenen en een wat naar het kleurloze neigende middenpartij ver schijnt. Want dat is het trieste in deze gehele ontwikkeling, dat een duidelijk door de confessie geprofileerde politieke keuze steeds minder mogelijk wordt. In dien zin is het CDA een profiel van de voort gaande ontkerstening in ons land. Om de confessie nu helemaal aan de kant te schuiven, gaat nog velen te ver, maar om daar dan de konsekwenties van te aanvaarden, daarvoor schrikt men te rug, en vlucht in wat vage termen. Het is duidelijk dat een dergelijke houding vooral jongeren niet aanspreekt. Het staat dan ook nog te bezien in hoeverre het CDA erin zal slagen jon geren aan te spreken. Veel meer moe ten we verwachten, dat velen naar D'66 onder Jan Terlouw zullen vluchten. Want dit fenomeen in de nederlandse politieke situatie slaagt erin een ont plofte, zieltogende partij zo aantrekke lijk te profileren, dat ze een grote kans maakt de WD voorbij te streven en de derde partij in ons land te worden. Zo zullen we een onrustige herfst en winter tegemoet gaan. Geen vrolijk vooruitzicht, want de verwijdering on der ons volk zal daarmede toenemen. In die situatie staat Schriftgebonden politiek voor een bijna onmogelijke op gave. Want ze is krachtens haar aard gebonden om met fundamentele proble men de verkiezingsstrijd in te gaan, die zoals het er nu voorstaat weinig aftrek genieten. Zal ze daartoe in staat zijn? Want dan is eenheid rond het beginsel, rond de noodzaak om die fundamentele problemen aan de orde te stellen een eerste vereiste. Of hebben we die een heid van gevoelen reeds lang geofferd op het altaar van de polarisatie, door ons bij anderen zo verafschuwd? Dan maakt Schriftgebonden politiek zichzelf ongeloofwaardig. Daarom niet eenvoudig omdat het voorstel tot ver(nieuw)bouw van het ge meentehuis niet op zichzelf stond maar aan twee andere voorstellen gekoppeld was. Financieel zou het allemaal kun nen als de gemeente straks de plaatse lijke sportverenigingen door kan ver wijzen naar de accomomdatie die de Raamgroep Schiedam voornemens is aan de Vroonweg te realiseren. In dat geval kan de gemeente zelf volstaan met de bouw van een bescheiden sportzaal bij het zwembad. Omdat de Raamgroep- plannen nog niet de goedkeuring van GS hebben en omdat ook nog niet vast staat hoe hoog het door de gemeente te betalen huurbedrag aan de Raamgroep zal zijn vonden meerdere raadsleden het niet verantwoord daarop vooruit te lopen. Met name kwam dat geluid van uit de CDA-fractie, spoedig gevolgd door ook de anderen, zodat snel duide lijk werd dat in het complexe voorstel geknipt zou gaan worden Waar men het collectief wel over eens was, was het weinig representatieve aanzien van het huidige gemeentehuis, terwijl dat juist een bolwerk zou moe ten zijn dat „het wezen van de dienende taken naar buiten uitdraagt", zo schre ven B en W in de toelichting. Niemand van de heren raadsleden had nog de illusie dat het nieuwe gemeentehuis op een andere plaats dan de tegenwoordige zou moeten komen omdat dat eerstens aanzienlijk duurder zou worden, maar ook onxdat de Voorstraat traditioneel de meest aangewezen plaats wordt geacht. De heren konden zich er dan ook mee verenigen dat zo er dan wat moet gebeuren dat op de tegenwoordige plaats gebeurt, met instandhouding van de beide voorgevels van de twee.pan den waaruit het gemeentehuis thans be staat. De heren hebben er woensdagavond zwaar aan getild, dat moet gezegd. Dhr de Berg (PvdA) veronderstelde dat het voorstel het meest zwaarwegende uit de al vorderende zittingsperiode zou zijn, een constatering waarmee werd geillus- treerd dat de heren niet over één nacht ijs zouden gaan of zich zouden verlaten op speculatieve cijfers. Teunis van Prooijen trok al gelijk van leer: het College kan het voorstel maar beter intrekken tot GS „ja" gezegd heb ben tegen de plannen van de Raam groep Schiedam", legde hij ter tafel. In het voorstel had hij ook gelezen over de mogelijkheid van een geringe verhoging van de Onroerend-goed belasting, „maar", zei hij, „dat is allemaal nep, de verhoging wordt „eventueel" en ook nog „gering" genoemd om de ratten maar aan 't spek te krijgen." „Rustig aan doen, geen paniekvoetbal spelen en eerst de centjes tellen!" raadde dhr van Prooijen. Dhr V. d. Velde van het CDA dacht er nauwelijks anders over al stelde hij wel met nadruk vast dat de huidige situatie van het gemeentehuis zeker niet langer acceptabel is. Met aanwending van de 2 miljoen aan reserves meende dhr V. d. Velde dat een nieuwbouw op de huidige plaats zeker mogelijk moest zijn, maar grote twijfels had hij over het voorstel tot het bouwen van een gym- nastiekzaal bij het zwembad waarvan de investering is geraamd op 850.000, omdat het nog niet vaststaat dat de aanzienlijke grotere plannen van de Raamgroep doorgaan en wat de ge meente aan die Groep als huur zou moeten betalen t.b.v. het gebruik door de plaatselijke sportverenigingen. Dat er terwille van de duidelijkheid eerst een afspraak met de Raamgroep gemaakt moet worden was ook de ge dachte van dhr J. Poortvliet (WD) die zich voorts afvroeg of GS er wel mee in zullen stemmen dat de gemeente Dirksland al zijn reserves opgebruikt... Dhr Joh. Kalle (SGP) stond al even min te dringen, maar hij was nog be perkter in zijn keuze o-mdat hij een prin cipieel tegenstander van de komst van de Raamgroep-accomodatie is. Wat hem betreft derhalve ook geen afspraak over het gebruik daarvan, wel ver(nieuw)- bouw van hetgemeentehuis maar nog „geen idee" had dhr Kalle over de bouw van een gymlokaal. Uit de PvdA-fractie kwam bij monde van dhr de Berg een ander geluid dan door dhr van Prooijen al ten beste was gegeven. Dhr de Berg kon zich wel ver enigen met ver(nieuw)bouw van het ge- De meeste iveggeoruikers laten, afhankelijk van hun rijrichting, 't vlekje de Zuidzijde links -, dan wel rechts liggen, maar wie een ommetje maakte over de Tilse- dijk komt plezierig dicht in de huurt van 's lands jongste kaas boerderij! De activiteiten van twee ondernemende Zuidzijdse „kaas meisjes", mevr. Munters en ri^evr. Bogerman hebben al tot een wel gevulde opslagruimte geleid en de liefhebbers van een stuk romige, echt flakkeese boerenkaas zijn er welkom. Ze hebben al heel wat complimenten gekregen, die twee, aan 't begin nog van hun kaas- nüiaksters-carrière. Zoals dat van die mevrouw die bij 't heerlijk weghappen van een stukje Tillekaas besloot dat ze zich voortaan de kaas-tochtjes naar Bodegraven kon besparen. Kaasboerderij „de Tule" mag haar voortaan tot klant weten en zo groeit het klantenbestand gestaag. Morgen, zaterdag, zijn ze weer op de Dirkslandse braderie te vin den en die manier van presentatie hopen de dames voorlopig vol te houden, al buitelen ze daarmee van de ene in de andere enerve rende ervaring. Kaasmaken is al boeiend, 't verkopen ervan aan de kraam zo nog boeiender, maar de plezierige reacties maken 't alle maal wel goed. Op de 5e mei dronken de dames en hun echtgenoten een feestelij ke fles champagne, niet ter gele genheid van de herdenking van de bevrijding, maar omdat de eerste kaas „geboren" was. De 70 melkkoeien van het bedrijf zor gen voor de volvette melk die anders dan in sommige kaasfa- brieken niet wordt afgeroomd. Nu al bedraagt de dagelijkse pro- duktie 90 kg en dat gedurende alle dagen van de week. De kazen variëren in gewicht van 1 tot 12 kilo, maar voor de klant die om een pondje komt, zetten de dames graag het mes erin. Het is heel interessant het proces van melk tot kaas te volgen, elke fase om ringd met de grootst mogelijke zorg voor de hygiëne, totdat ten slotte na het pekelbad de goudgele kazen blozend gezond op de rekken liggen, waar ze elke dag weer worden gekeerd. De dames weten waar ze aan begonnen zijn; hun aandacht wordt dagelijks opgeëist maar ze doen het wei-gemotiveerd. Temeer wanneer ze U een stukje van het eigen maaksel aan kunnen bie den en uit de reactie biijKt dat de diploma's „kaasbereiding op de boerderij" niet tevergeefs uit Gou da zijn weggehaald. Op die cursus ontmoetten ze anderen die hen te vriend zijn geworden. De dames liepen daar ook stage op een be drijf met een vele jaren lange er varing in de kaasmakerij en op „de Tille" kan er nauwelijks meer iets fout gaan. Nog een poosje zullen ze de klant die om belegen of oude kaas vraagt kaas van een collega-kaas- maker moeten verkopen, omdat „de Tille" nog te jong is om die soorten al uit eigen makerij te hebben. Eer dat een kaas belegen mag heten gaat een half jaar voorbij, tenvijl voor oude kaas zelfs een jaar nodig is. De pro- dukten staan onder strenge con trole van het Rijkszuivelbureau en het kaascontrole-station. „'t Kan verkeren", zei Bredero nu zelfs echte boerenkaas, smulkaas voor de liefhebbers, uit de Zuidzijde. Tegenover die ver rassing over de capaciteiten van hun vrouwen hebben de heren Munters en Bogerman een andere verrassing in moeten leveren, 't Is kaas en niks meer anders op de boterham! toeentehuis waarom hij zich ook niet zou verzetten tegen een geringe verho ging van de Onroerend-goed belasting wanneer dat nodig zou blijken wan neer Dirksland dan tenminste eilande- lijk gezien in de pas zou blijven. Aan voorzitter van Rossum vervol gens de taak om uit de veelheid van be schouwingen een uitspraak te distille ren, maar dat was geen eenvoudige zaak temeer toen de raad ook in tweede in stantie nog aan 't beredeneren sloeg. Met recht kon dhr van Rossum vaststel len dat de raad in zijn geheel voor ver- (nieuw)bouw van het gemeentehuis voelt maar hij waarschuwde ertegen alleen maar een ton beschikbaar te stellen zon der tegelijkertijd tot de ver(nieuw)bouw te beslissen. „Een nota als deze moet Wel ondersteund worden door beslis singen" vond dhr van Rossum, vervol gens het woord gevend aan weth de Bonte die over meer informatie m.b.t. de Jlaamgroep-plannen zou beschikken. Dhr de Bonte kon met vrij grote stel ligheid beweren dat GS de plannen zul len goedkeuren wanneer tenminste de accomodatie ruimtelijk in de omgeving zal passen. Hij kon overigens geen huur bedragen noemen maar wel de verze kering geven dat de gemeente zich niet tot afname van een te bepalen aantal uren zal behoeven te verplichten. Ove rigens keek dhr de Bonte wel naar de komst van die accomodatie uit omdat ook de bouw van een gymzaal door de gemeente ontoereikend zal zijn de be hoefte aan ruimte van de sportvereni gingen op te vangen. Dhr de Bonte ver klaarde zich er wel voorstander van de bouwkosten van het gemeentehuis de 2,7 miljoen niet te laten overschrijden. Weth van Rossum voerde ter gerust stelling nog aan dat niet de allerlaatste reserves behoeven te worden aangespro ken, omdat de meest recente gegevens een positief beeld van de gemeentefi- nancieën geven. Spr. maande ook acht te geven op de werkomstandigheden van de 25 ambtenaren waarom de reserves zeker niet ten onnutte zouden worden besteed. Wanneer de Onroerend-goed belasting wat opgetrokken zou worden, zou Dirksland daar zeker niet mee uit blinken. De hoogte van deze belasting in de onderscheidene flakkeese gemeen ten loopt vanaf Goedereede in oostelijke richting op. Vooral vanmt de CDA-fractie werd de nadruk gelegd op de onvolkomenheid van de financiële opzet van de onder scheidene onderdelen van het voorstel. Weliswaar wordt tb.v. de Raamgroep met een huur van royaal 90.000, rekening gehouden (waarvan de Ver enigingen weer de helft aan de gem. terug zouden moeten betalen) maar de heren van Dis en v. d. Velde vonden die informatie te vaag. Bovendien veil den ze gelegenheid hebben om bij het bekend worden van het werkelijke huurbedrag alsnog af te wegen of de gemeente dat bedrag niet beter in een eigen voorziening zou kunnen stop pen, temeer omdat huurbedragen steeds tredmatig verhoogd worden. De raad leek alles voor die lezing te voelen en zo werd het dan ook besloten. Eerst een duidelijke confrontatie met de Raamgroep; pas daarna een beslisisng over de te bouwen sportvoorziening. Daarom op dit moment ook geen uit spraak dat het nieuwe gemeentehuis er zal komen, wel de beschikbaarstelling van 100.000,voor het maken van een plan. We hopen dat U, lezer, het allemaal begrepen hebt AUTOGAS APPVUWrUUR is vrlendsliik voor hat mlliwj en ook voor uw portemonnee! Vakkundige Inbouw van da ze veilige apparatuur ver zorgt Vialle-dealer Korteweegje, Dirksland Telef. 01877-1122. Morgen (zaterdag) en volgende week zaterdag, wanneer in Dirksland een bra derie wordt gehouden zal het kerkge bouw van de Herv. Gem.eente ter be zichtiging openstaan van 's morgens 10 tot 12 uiu-. In die tijd zal het prachtige orgel worden bespeeld. Ook bestaat er gelegenheid de toren te beklimmen om vanaf de torentrans een blik te werpen op de prachtige landelijke omgeving va'n Dirksland. Er behoeft noch voor het een noch voor het ander entreegeld te wor den betaald. Vorige week heeft de aanbesteding plaats gehad van de verhoging van de 14 km lange waterkering tussen de ha ven van Ooitgensplaat en de Grevelin- gendam, alsook de verhoging van de keersluizen bij Ooitgensplaat en Oude Tonge. Er waren 21 inschrijvers met als hoogste bedrag 3.978.000,—. De laag ste was de Kon. Wegenbouw Stevin met 2.437.000,gevolgd door G. van Herk Tzn. B.V. met 2.793.000,—; de firma Osseweijer, Oude Tonge met 2.850.000,— en J. Heymans te Ridder kerk met 2.857.000,—. De jaarlijkse gladiolententoonstelMng „Delta Flora" vorig jaar goed voor zo'n 30.000 bezoekers zal dit jaar van 29 juli t.m. 2 augustus gehouden worden, als vorig jaar in de Gem. Vis- afslag en buitenterrein te SteUendam.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1