Waterschap Flakkee geen greep meer op ne eigen spaarpot De kreken van Oostflakkee Kampioens-blusploeg kan voortaan model op stap H VIALLE t s Si'l «T^ 52e jaargang Vrijdag 20 juni 1980 No. 4901 CHR. STREEKBLAD OP GÈREFOEMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE 'EILANDEN Verschijnt tweemaal per weekdinsdag- en vrijdagaixmd ir G.S. halen streep door toebedacht voordeeltje. Ymmkjmmmom kwaUteitdaorthetla^! '^il^' Ouddorpse kampioenen Leef in de streek spreek over de toekomst Braderie te Goedereede RUDEN OP LPG... JAC. DE GAST X BEZOEKT ONZE Automoliielen-verkoophai OOK OP VKIJDAiJAVOND t X X GARAGE KNöPS - MIDDELHARNIS X LANGEWEG 113 TELEFOON 01870-2043 ST. ADOLFSLAND 500 JAAR POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank Rabo Middelhamis Rek. no. 34 20 01 108 ABONNEMENTSPRIJS 9,50 PER KWARTAAÏ* ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. BIJ oontract speclaEiI taziel Toen vorig jaar december de Verenig de Vergadering van het Waterschap Flakkee besloot de Verontreinigingshef fing tot dan 28,per inwoner equi valent voor 1980 tot f 17,per i.e. te verlagen maakten we opgetogen mel ding van dat voordeeltje van 33,per gezlin, maar helaas 't bleek te mooi om waar te zyn De Ver. Vergadering had het de aanslagplichtigen graag ge gund; zq immers hadden door promp te en te hoge betaling gezorgd voor een reserve van zo'n 4 ton en de redene ring leek logisch dat die „spaarpot" weer teruggestort zou worden over de betalers vóór de zuiveringstaak per 1 jan '81 in handen komt van een nieuw regionaal Zuiveringschap. Gedeputeer de Staten hebben evenwel een streep gehaald door die logica en woensdagmid dag zette menig hoogdingeland daarover de stekels op Dijkgraaf Joh. Koert en zijn heemra den hadden dat in de inmiddels met GS gevoerde correspondentie ook al gedaan maar het had niet mogen baten. De ver laging wordt niet passend geacht in een evenwichtig beleid (voor '81 zal door het nieuwe Schap ca. 40,a 50,per i.e. worden berekend) terwijl in de over gangsbepalingen ook is vastgesteld dat zowel bezittingen als schulden op het nieuwe Zuiveringschap overgaan. Dat alles overziend achtten Dijkgraaf en heemraden de kans om met succes een beroep op de Kroon te doen uiter mate gering waarom zij de Ver. Verga dering in overweging gaven te voldoen aan het verzoek van GS het heffingsbe drag voor 1980 waarvoor in december '80 de aanslagen worden verzonden opnieuw op 28,per i.e. vast te stel len. Een roemloos eind derhalve van de goede bedoeling? Als het aan de Verenigde Vergadering ligt geenszins. Die stelde zich woensdag middag niet achter het voorstel van het College van Dijkgraaf en -raden maar achter dat van dhr. G. Joppe uit Melis sant die een compromis voorstelde, t.w. de heffing vast te stellen op 23,en het College te mandateren bij de Kroon in beroep te gaan wanneer dat niet door GS zou worden geaccepteerd. Voor de Vergadering zich aldus uitsprak waren er al heel wat woorden over geval len. Het was o.m. burg v. d. Harst van Oostflakkee die van geen wijken wilde weten en de heffing persé op 17, vastgesteld wilde houden. Hij argumen teerde dat door te wijzen op de omstan digheid dat de Ver. Vergadering toen het besluit genomen werd niet op de hoogte kon zijn van later door GS gepubli ceerde beleidslijnen. De Ver. Vergadering had het besluit derhalve geheel zelfstandig genomen, al leszins gerechtigd tot het aanbrengen van een correctie waar die goed werd geacht en dhr. v. d. Harst vond het van de zijde van GS een zaak van onbe hoorlijk bestuur daarop te reageren zo als ze hebben gedaan. Te bedenkelijker nog vond dhr. v. d. Harst de gegeven in druk van „omkoperij" door GS nu zij te kennen hebben gegeven slechts dan de uitgave van credieten voor kapitaals- werken goed te keuren wanneer met verhoging van de verontreinigingshef fing wordt ingestemd „Wanneer U bij de Kroon in beroep gaat lijkt het mij dat U over een aantal bijzonder goede argumenten beschikt" veronderstelde dhr. v. d. Harst. „Het ruikt naar chantage...!" stelde ook dhr. G. Joppe vast. Ook voor hem stond het vast dat de Ver. Vergadering het recht moet hebben een correctie toe te passen waarom hij' het „verzoek" van GS dan ook onverteerbaar vond. Dhr. Joppe voorzag dat het niet goed keuren van de begroting door GS stag nerend zal werken waarom hij meende ze enigermate tegemoet te moeten ko men. Zijn compromis voorstel was de hef fing te stellen op 23,en Dijkgraaf en heemraden het mandaat te geven bij de Kroon in beroep te gaan wanneer GS daarmee niet in zouden stemmen. In die beroepstirocedure zou dan op 17, moeten worden aangestuurd. Slechts één stem verleende bijval aan het standpunt van Gedeputeerde Sta ten, t.w. die van dhr. L. C. Kievit uit Middelharnis. Hij vond het wat schijn- i| Si i M 1,1 ^.."'N ZORGEN VOOR KRACHT OP MAAV Ydmaha maakt builenboordmotoren met rn- gcbouwde voordelen Er zi)n 44 modcilen. van 1.5 lot 62,5 kW 2 tol 85 pk Van 673- tol 10 384- voor do voort stuwing van alle denkbare boottypen En sleeds weer mot die superieure Yamaha tect^niek waarvan do 1 100 smpripg een perfekt bo'.vijs IS Stap eeris naar onze zaak wi) laten dio Vamaha s iiiaa- al te graag aan u zien' AOUA-PESCH y Fa W A PESCH Broekweg 9 3253 XB Ouddoip (Z H i Tel O tara 1Z95 ol ?0l heilig het nieuwe Zuiveringschap de reserve te willen onthouden en ze in de blote kont de straat op te sturen. „Wanneer er geen sprake van de komst van een zuiveringschap geweest zou zijn dan had U nergens over ge sproken en het bedrag gewoon gereser veerd", veronderstelde dhr. Kievit, een veronderstelling waar de Dijkgraaf trou wens geen kik op gaf. Wel deed hij dat op de overige com mentaren. Daaruit bleek dat dhr. Koert toch wel wat aangesproken was door een van de argumenten dat er liever geen grote schommelingen in de tarie ven voor moeten komen. Niettemin ver klaarde hij van alles bij GS te hebben geprobeerd maar het niet gewonnen te hebben gekregen. Dhr. Koert meende evenwel een voor stel, zeker zoals dat door dhr. v. d. Harst was gedaan te moeten ontraden om practische overwegingen. „In dit ge val is het wijzer een practisch dan een principieel standpimt te volgen" raad de de Dijkgraaf. De Vergadering gaf desgevraagd te kennen achter het door dhr. Joppe ge dane voorstel te staan. Slechts een hand vol hoofdingelanden wilden verder gaan en „het uitzoeken tot aan de hoogste instantie". Er gaat derhalve een besluit naar GS de heffing voor 1980 op 23,— per i.e. vast te stellen. Het begon enkele weken geleden al I goed, de geweerschutters van „Raak de Roos" zaten bij de distriktkampioen- schappen al mooi vooraan. In de A. klasse behaalde D. Breen de eerste plaats met 577 pnt. wat hem de gouden plak opleverde. In de D. klasse behaalde de'jeugdige I J. de Jong de eerste plaats met 554 pnt. Dat leverde „Raak de Roos" ineens 2 distriktkampioenen op, iets dat in jaren niet is voorgekomen. De organisatie van dit gebeuren waar 465 schutters aan deelnamen was in han den van s.v. „Doeltreffend" in Delft. Bij de Nederlandse kampioenschappen die in Den Haag werden gehouden en waar ruim 600 schutters aan deelnamen kreeg „Raak de Roos" ook nog een Ne derlandse kampioen n.l. de jeugdschut- ter T. Grin wis. Hij schoot 558 pnt. bij el kaar, wat goed was voor de eerste plaats in de afd. junioren. Vooral omdat alle prijswinnaars nog behoorlijk jong zijn ziet de toekomst voor „Raak de Roos" er erg „roos"kleu- rig uit. In juli verschijnt het voorontwerp van het nieuwe streekplan voor Zuid Holland Zuid (Goeree Overflakkee, de Hoeksche Waard en de Drechtsteden). I In dit plan geeft de provincie aan hoe zij zich de ontwikkeling van Zuid Hol land Zuid voor de komende 10 a 15 jaar voorstelt. Bijvoorbeeld hoeveel nieuwe woningen gebouwd moeten worden en waar, welke natuurgebieden beschermd zullen worden en of er nieuwe wegen aangelegd worden of niet. Dit plan is dan ook belangrijk voor onze streek. Daarom kan iedereen uit Waarmee toch al een boekje te vullen is zelfs met informatie over de kreken van Oostflakkee! Men denke echter niet gering over dit werkstuk van de Ver. voor Natuur- en Land schapsbescherming Goeree Overflakkee omdat aan de vervaardiging ervan heel wat studie en inspanning ten grond slag ligt. Er wordt niet zomaar vol staan met een oppervlakkige beschrij ving maar er wordt heel wat dieper in gegaan op ontstaan, de functie, de flora en faima-, maar helaas ook de bedrei gingen van de kreken. Wie niet gecharmeerd is van het beeld van het (Oost)flakkeese land zal door het boekwerkje weinig aangespro ken worden, maar ongetwijfeld is het anders met hen die die interesse wel be zitten. Gelukkig zijn dat er velen en de samenstellers hebben dan ook op hun klandizie gemikt. Zij kunnen het boek werkje kopen bij boekhandel Verweij te Oude Tonge of boekhandel Vroeginde- weij te Middelharnis terwijl het ook be steld kan worden (a 10,—) op giro nummer 2940138 ten name van de Pen ningmeester van boven genoemde Ver, dhr. B. Waanders te Oude Tonge. Degene die zich aan het lezen zet wordt al op de eerste bladzijde bepaald bij het bijzondere karakter van een DIRKSLAND Wanneer de Dirkslandse blusploeg, waarvan de wedstrijdploeg Provinciaal kampioen 3e klasse is, voortaan weer naar een wedstrijd gaat dan kunnen ze dat heel „model" doen, dankzij de ge kregen tassen waarin ze hun wedstrijd plunje kunnen bergen. De gift van twaalf tassen kwam ove rigens uit eigen gelederen; de Dirks landse ondercommandant dhr. J. W. de Geus en dhr. W. Zoon bekostigden de aanschaf waartegenover zij de namen van hun bouwbedrijf en groenten- en fruithandel aan weerszijden van de tas sen lieten drukken, zo'n stukje reclame is nooit weg tenslotte. De 8 jarige Her- bert Zoon bood ze de brandweerlui aan en hij mocht samen met hen en met de tassen op de foto. Op 6 september zullen de tassen weer gebruikt worden wanneer de kampioen naar Heerenveen gaat om daar deel te nemen aan de landelijke wedstrijd. de streek, die graag mee wil praten over de toekomst, aan de inspraakprocedure meedoen. Dit houdt in dat men in werk groepen van 10 a 12 personen het voor ontwerp-streekplan kan bespreken. De meningen over het voorontwerp kan men dan laten weten aan het provinciaal be stuur. Deze zal rekening houden met deze meningen voordat zij een def enitief streekplan vaststelt. Als u mee wUt doen aan de inspraak procedure, is het niet noodzakelijk dat u in een werkgroep zit. U kunt ook in dividueel of via een organisatie waar van u lid bent uw mening laten ho ren. De procedure voor de inspraak wordt georganiseerd door de streekcommissies, die daarin worden bijgestaan door de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening (PRRO). De inspraakperiode loopt van augustus tot en met oktober. Het programma ziet er als volgt uit: mei /tm juliopgeven voor de inspraak in werkgroepen bij het centraal sec retariaat voor de streekcommissies, PRRO, tel. 070 - 997770. eind augustus /m oktobervergaderin gen (6 a 7) van de werkgroepen. begin augustus voorlichtingsavonden. begin september „Praat-avond" met de Provinciale Planologische Dienst. half oktober discussieavonden. Als u wilt, dat onze streek in de toe komst een streek wordt of blijft waarin u wilt leven, laat uw stem dan horen en doe mee aan de inspraakprocedure. Bel 070 - 997770, Centraal Sekretariaat voor de streekcommissies (Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening), Verrijn Stuartlaan- 17, 2288 EK RIJS WIJK. Hier kunt u zich opgeven en de nodige informatie aanvragen. Ook kiint u zich wenden tot de con tactpersonen van de streekcommies, op Goeree Overflakkee is dat Mw. M. Th. van Zuydam-Roelofs, tel. 01870 - 5314. De Oranjevereniging organiseert, op 28 juni a.s., voor de tweede maal, een grote braderie in het hartje van Goe dereede. De aanvang is om 10.00 uur, er zijrv ongeveer 50 kramen aanwezig met oude ambachten en diverse attrakties. Er komen bijvoorbeeld een glasblazer, een houtsnijder, een hoef smid, een etser, en een zilversmid. Te bezichtigen is het Hindelopen en Zeeuws schilderwerk, het weven en het spinnen. Bovendien nog nooit vertoond op dit eiland: het autogeen lassen van allerlei figuren. U kunt natuurlijk naar eigen opdracht iets laten uitvoeren. Er zijn loempia's te koop, speciaal gemaakt door de Viet- namezen uit Goedereede, Deze dag wordt feestelijk opgeluisterd door diverse muziekkorpsen en twee beiaard concerten. Het museum in de I toren is te bezichtigen on U kunt de to- kreek; terwijl het bouwland waardoor ze stromen natuur-arm is ^hebben de kreken en hun oevers en beddingen een grote mate van natuurlijkheid met een grote verscheidenheid aan vegetatie, waarom de „zeldzaamheidswaarde" van de kreken erg groot genoemd mag wor den, zoals zelfs binnen de boezem van het Ministerie van CRM wordt erkend. Een stuk geschiedenis over de wording van de verschillende kreken wordt ge geven door Frans Beekman uit Zierik- zee die voor zijn artikel heeft geput uit betrouwbare literatuur waarom de ge schiedschrijving over de Oostflakkeese kreken dan ook betrouwbaar mag he ten. Dhr. J. Heijboer vult vervolgens een artikel met interessante informatie over de flora in en langs de kreken waarna een artikel over omithologische waar nemingen volgt van de hand van Johan Everaers uit Achthuizen. Tenslotte een bijdrage van de hand van Jos Hendriks, de voorz. van bovengenoemde Ver. waar in het gaat over de bedreigingen van de kreken. Soms wordt die bedreiging min of meer onbewust binnengehaald, zoals uit het geschrevene kan worden opgemerkt. Wanneer men in het kader van een ruU- verkavelingsproject nabij een kreek een stuk bebossing voorstaat lijkt dat waar devol maar het zal averechts werken wanneer zo'n stuk bos een recreatieve bestemming wordt gegeven Het boekwerkje dient ertoe tegen zulks en tegen andere bedreigingen te waar schuwen, maar op de goede afloop is men vooralsnog niet gerust. De natuur beschermers stellen zich In het slotwoord vele vragen over het nu en over de toe komst... AUTOGAS APMRAfUUR is vrisndaillk voor h«t miliwj en ook voor uw poftemonnae! Vakkundge Inbouw van da- ze veilige apparatuur ver zorgt Vialte-dealer Kofteweegie, Dirksland TeW. 01877-1122. De dag dat St. Adolfsland 500 jaar bestaat is na de laatste publikatie in mei 1979 aanzienlijk dichterbij gekomen. Op 17 september 1981 is het immers al zo ver. Mocht iemand denken dat in het afgelopen jaar geen activiteiten zijn ontplooid, dan heeft die persoon het mis. In de dorpen Achthuizen, Den Bommel en Ooltgensplaat zijn inmiddels comités opge richt, die druk doende zijn een programma in elkaar te zetten. Lang zaam begint het feest vorm aan te nemen. Als alles volgens plan verloopt, zullen heel de maand september (1981) op geregelde tijden festiviteiten en andere gebeurtenissen plaatsvinden, zoals: Bijzondere kerkdiensten Bijzondere raadsvergadering Historische dagen met braderie e.d. Openluchtma alti j den Volkszangavond Openluchtspel Kinderspelen, Ballonwedstrijd, Tekenwedstrij d Diverse demonstraties Allegorische optocht Vlootschouw Loterij Tentoonstelling Vuurwerk Al deze evenementen liggen natuurlijk nog niet in een definitief pro gramma vast. Daar zal nog het nodige aan gesleuteld moeten worden. Het hangt ook af van de inwoners van Achthuizen, Den Bommel en Ooltgensplaat; zonder de medewerking van de totale bevolking is zo'n feest immers niet te realiseren. Daarom zijn ideeën en aanwijzingen altijd nog van harte welkom en het comité in Achthuizen b.v. kan best nog een paar leden gebruiken. Veel inwoners zullen het leuk vinden tijdens het feest in historische kledij aan de feestelijkheden deel te nemen. Daarom zal op een nog nader vast te stellen datum een instructie-avond worden gegeven voor mensen, 'die willen weten welke kleding men 500 jaar geleden droeg, van welk materiaal het werd vervaardigd en hoe het moet worden gemaakt. Het is zaak om nu reeds uit te zien naar stoffen, die daarvoor te gebruiken zijn, zoals katoen, linnen en fluweel. Oude gordijnen of versleten lakens kunnen goed gebruikt worden. Voor inlichtingen over de stand van zaken en inbreng van constructieve ideeën kan men bij de gemeente terecht, tel. 01873 - 1525, toestel 29. ren beklimmen om een goed overzicht te krijgen van Goedereede. Deze dag wordt om 21.30 uur besloten met een lampionoptocht met medewerking van alle muziekverenigingen en majorettes en drumband uit de gemeente Goederee de. Tot ziens op de braderie Het bestuur van de Oranjevereniging Goedereede. MIDDELHARNIS DE WILHELMINABRUG WORDT AFGESLOTEN In verband met onderhoudswerkzaam heden wordt de Wilhelminabrug te M' hamis vanaf 23 juni voor plm. 3 weken afgesloten voor aUe motorisch verkeer. De directeur Gemeentewerken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 1