EIIAIIGEn - niEUWS Maas en Scheldebode 23 en 30 mei 1890 Overdenking De val van Bergen uit de Heilige Sdirift ZWOEGEN EN ZWETEN 2ë blad Vrijdag 13 juni 1980 No. 4899 KVENSTER HET Uw huis verkopen TAMBOER Oprichting van een jonge dames koor OOLTGENSPLAAT OUD-INWONERS OVERLEDEN KORFBALNIEUWS Jeugdtoernooi K.V. Good-Luck Geslaagden Chr. Scholengemeenschap LH NO/ LAVO blik opkark en samenlaving De Hervormde Synode Afscheid Dr. van den Heuvel Wie wordt zvjn opvolger? ■;- Ditmaal geen nabeschouwing over de zomerzitting van de Generale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk, maar een „woord vooraf". Evenals vo rige zomer zal de vergadering slechts twee dagen duren. Kennelijk was er niet voldoende stof om nog een derde (halve) dag te vullen en niemand van de Hoogeerwaarde dames en heren zal daar rouwig om zijn. Wat de afgevaardigden op donderdag 12 en vrijdag 13 juni voorgeschoteld krij gen ziet er pok niet allemaal even boeiend en aantrekkelijk uit. Kerkor- delijke zaken, een jaarverslag van de Generale Financiële Raad. Een kolfje naar de hand van respectievelijk juri dische en financiële experts. Maar wel licht voor minder deskundigen een beetje slaapverwekkend, vooral op hete zomerdagen. Alleen het „dopers-gere formeerd gesprek" dat voor donderdag avond op de agenda staat vermag hope lijk wat méér synodeleden te boeien. En uiteraard het opmaken van de balans over de kernwapens, het agendapunt voor vrijdagmorgen. Maar dat laatste is nog slechts een voorlopige inventarisa tie van wat er in de kerk leeft. Een defi nitieve uitspraak over de kernwapens zal de Synode op zn' vroegst in de na jaarsvergadering kunnen doen. TiV it Vrijdagmiddag komt Dr. Albert van den Heuvel, de vroeger secretaris-gene raal, nog in de Synode om afscheid te nemen. Hij is reeds een maand werk zaam in zijn nieuwe functie als direk- teur van de V.A.R.A., maar voelt kenne lijk de behoefte om nog éénmaal in de hoge vergadering te zijn en wellicht met een handdruk afscheid te nemen van al zijn vroegere mede- en tegenstanders. Men kan zich afvragen of dat nu zo nodig moet. Zijn overstap van de hoogste post in de kerk naar de voorzittersstoel van de V.A.R.A. is al omstreden genoeg. In én ook buiten de kerk zijn er al veel woorden over gesproken en geschreven. En velen, juist zij die enerzijds de meeste moeite hadden met deze stap, zijn anderzijds blij in alle eerlijkheid gezegd dat de steol van deze man in de Synode vrijgekomen is. En moet hij dan nu toch nog terugkomen om uit- geluid te worden? Hij had misschien maar beter met stille trom kunnen ver dwijnenDat was minder pijnlijk geweest. Over de opvolging van Dr. Van den Heuvel valt op dit ogenblik nog géén zinnig woord te zeggen. Er is al enige tijd gelegenheid bij het moderamen na men in te dienen van predikanten die geschikt worden geacht voor de vervul ling van deze vakature. Al deze na men worden op een groslijst geplaatst en dan moet er een keuze worden ge maakt. En dan blijft er uiteraard nog de belangrijkste vraag, namelijk of de man in kwestie ook bereid zal blijken op de ze hoge post te gaan zitten. Want secre taris-generaal van de Nederlandse Her vormde Kerk zijn is waarlijk geen sine cure. Men moet zowat van alles op de hoogte zijn èn het gezicht van de kerk naar buiten bepalen. Voorlopig kunnen we niet veel meer doen dan benieuwd zijn wie het gaat worden! WAARNEMER PLAATSELIJKE BERICHTEN Melissant. Sedert 1 januari zijn reeds 25 personen vertrokken naar N. Amerika. Candidaten voor Gezworene polder Roxenisse: D. Sieling; J. Mijs; W. v. d. Linde Jzn. Gabriëllina polder: J. Schil- peroord; G. en Jn. Bosschieter. Dirksland. Terwijl zaterdag L. Vink koopman te Herkingen eenige zaken alhier deed, viel zijn hit met kar van den hoogen havendijk en kwam in de Haven terecht met het noodlottige ge volg, dat het dier dood er uit gehaald werd. Op de paardenmarkt alhier werden heden aangevoerd 48 stuks paarden. De .handel was levendig. Zaterdag (laatste kermisdag) was voor de kinderen dezer gemeente vreugdedag. Zij waren uitgenodigd om in het koor der kerk bijeen te komen om onder lei ding van Ds. Bouthoorn zich naar de hofstede van de Heer G. Bosschieter te begeven waar zij op melk en andere lekkernijen onthaald werden. Tegen zes uur des avonds keerden er ruim 300 kinderen in het koor terug. Afgewis seld door Psalmgezang zette Ds. Bout- hoorn de geschiedenis van Luther uit een en werden zij wederom op melk en broodjes onthaald. Nadat ieder nog een boekje of iets dergelijks ontvangen had keerden zij ruim half tien ure hoogst voldaan huiswaarts. Sommelsdijk. Gepasseerde zondag brandde door een tot nog toe onbeken de oorzaak een strooklamp af bij den Landbouwer C. Buys alhier. De knecht die zich daar in of naast te slapen had gelegd, werd niet eerder wakker voor zijn kleederen van zijn lichaam gedeel telijk aan brand waren. Ouddorp. J.l. Donderdag speelden twee zesjarige knaapjes met elkander. Het gevolg daarvan was, dat de een den ander het oog uit gooide. Het knaapje is dadelijk naar het gesticht voor oog lijders te Rotterdam overgebracht. Een later bericht meldt, dat het oog waar schijnlijk nog hersteld kan worden. Ooltgensplaat. Terwijl eene moe der met haar zoontje aan het wieden waren, had de laatste het geluk een tien guldenstuk te vinden. Zeker een aardig buitenkansje! BURGERLIJKE STAND Ouddorp: Geboren: Kommer z. v. J. de Jong en G. Tanis; Martijntje d. v. P. V. d. Linde en A. Wandemaker; Wou ter z. V. J. V. Huizen en L. de Vogel; Geertruida d. v. L. Kastelein en P. Ta- nis; Martijntje d. v. K. Nieman en K. Tanis; Jacob z. v. J. v. Loon en M. Voogd; Klaartje d. v. K. Westdijk en W. Verduin; Frederik z. v. K. Bosland en M. Nieman; Jannetje d. v. J. v. d. Linde en A. Breederveld; Jacob en Arie z. V, J. Grinwis en B. Verheul; Johanna d. V. L. V. Huizen en N. Comtebedde; Cornells z. v. C. Tanis en G. Masten broek. Gehuwd: C. Kaptijn en L. C. v. d. Klooster. Overleden: M. Verduin 76 j. wed. v. J. M. Voogd; M. Sjouke 73 j. echtg. v. J. Jansen; A. W. Moerkerk 10 m.; M. Tanis 73 j. echtg. v. K. Westhoeve. Stad aan 't Haringvliet: Geboren: Jan z. v. F. Driesprong en T. v. Neuren. NIEUWE TONGE Doordat meerdere leden van het kin derkoor, wanneer ze de leeftijd hebben dat zij het moeten verlaten toch graag willen blijven zingen wordt nagegaan hoeveel er zijn die zich willen opgeven als lid van een jonge dames koor. De leeftijd die wij hiervoor wilUen stellen is vanaf dertien jaar tot zeventien jaar. De leiding van dit koor zou üi han den komen van de dirigent van het kinderkoor. Bij voldoende deelname zullen we daarna nog eens een bespreking heb ben. Men kan zich melden bij: mevr. N. Bruggeman-de Bonte, Fr. v. Borse- lestraat 26, tel. 1748. De repetitie-avond en tijd zullen dan later worden bekeken maar gedacht is aan woensdagavond van 18.30 tot 19.30 uur. Ieder die geïnteresseerd is kan zich dus aanmelden. Wij vernamen dat eind vorige maand op de leeftijd van 75 jaar is overleden, de heer Pieter van der Stelt, echtgenoot van mevr. M. H. Verburg, wonende Bou quet 35 te Zwijndrecht. De crematie had plaats in het Crematorium te Rot terdam-Zuid. In het Gemeente-ziekenhuis te Dor drecht overleed op de leeftijd van 67 jaar de heer Wouter Helleman, echtge noot van mevr. Jac. Koert, wonende Sweelinckstraat 25 te Dordrecht, alwaar ook de begrafenis plaats vond. Zaterdag j.l. werd het traditionele jeugdkorfbaltoemooi gehouden. Onder zeer goede weersomstandigheden kwa men de ploegen tegen elkaar uit. In Poule A werd Zwijndrecht Al kampioen en Spido Al tweede. In Poule B werd 't Waterschip A2 eerste en Zwijndrecht A2 tweede. In Poule C was het opnieuw 't Water schip dat zegevierde, met Good-Luck PI op de tweede plaats. Ook in Poule D werd 't Waterschip kampioen met Good-Luck P2 als goede tweede. Zaterdag a.s. wordt het Senior-Jimior toernooi gehouden, Juhana, de Spar taan, 't Caproen, 't Waterschop en Good-Luck komen in de hoogste klasse tegen elkaar uit. In de tweede en derde klasse komen de reserve-teams, aangevuld met Poor- tugaal 1 en Scheldevogels 1 tegen elkaar in het strijdperk. Als de Good-Luck-junioren kans zien om net als vorig jaar de eerste plaats te behalen, komen zij definitief in bezit van de wisselcup. Dirksland: Ondertrouwd: J. Witvliet en D. V. Dijk. Getrouwd: T. Langejan en H. v. Zuuren. Geboren: Comau's z. v. C. v. d. Hoek en M. D. Ruiter; Adrianus Gerrit z. v. P. Kattestaart en E. Heinendal; Johan na Elisabeth d. v. A. v. d. Groef en J. Bruinse. ADVERTENTIE Van MiddeUiamis op Rotterdam (raderboot) van Middelhamis: maandag en dinsdag voorm. 5.00 uur woensdag en donderdag voorm. 6.00 uur vrijdag en zaterdag voorm. 6.30 uur van Rotterdam: maandag en dinsdag nam. 2.00 uur overige dagen nam. 3,00 uur Geen dienst des zondags A. G. PENNING DIRKSLAND Binnen- en Buitenlandsche Boek-, Papier-, Muziek- en Kunsthandel Platen, Prenten, Photographiën worden in korten tijd netjes en goedkoop in lijst gebracht. Handel in Behangselpapier en Randen Sigaren, Tabak, Thee, Parfumeriën, Zeep Alle soorten Zegel-, Pak- en Flesschenlak MACHINALE ZUIVERING van Bedveeren. Werkzaam bij ieder aan huis. Aanbevolen door H. H. Doctoren als ook door hen die er reeds gebi^k van maakten. Levering van Tijken Veeren enz. tegen concurreerende prijzen. ISRAëL DÉ WINTER^ Koopman te Oude Tonge Publikatie van het Streekmuseum Goeree en Overflakkee, Kerkstraat Sommelsdijk. A. J. K. BARNABAS' BLIJDSCHAP Dewelke, daar gekomen zijnde en de genade Gods ziende, werd verblijd (Hand. 11 23a) In Antiochië is een gemeente van Je zus Christus ontstaan. De enige Naam tot zaligheid is er verkondigd en een groot aantal mensen zijn tot het geloof en bekering gekomen. Dat is geen klei nigheid. Want Antiochië ligt niet ergens achteraf, in een uithoek van de wereld. Het is het middelpunt van het Griekse cultuurleven. Maar ook het brandpunt van de ongerechtigheid. En in deze stad, waar de troon van de satan staat, richt de Heere Zijn troon op. Als HIJ werkt, wie zal het keren? In Jeruzalem hebben de berichten uit Antiochië grote indruk gemaakt. En dan besluit de gemeente in Jeruzalem dat één van hen maar eens een kijkje moet gaan nemen in die stad, waar de Heere zulke grote dingen heeft gedaan. Zo gaat-Barnabas op reis naar Antio chië. Barnabas, een Griek, geboortig uit Cyprus. Een man, vol van het geloof en van de Heilige Geest. Hij moet een reis maken van onge veer 500 kilometer. Zonder vervoermid del. Helemaal te voet. Maar over die reis horen we geen woord. Lukas ver telt ons alleen maar over zijn aankomst: „Dewelke, daar gekomen zijnde, en de genade Gods ziende..." In Antiocihië zeggen ze niet tegen Barnabas: „We hebben hier zuUce beste dominees en zulke voUe kerken en zul ke hoge koliekten." Dat is op zichzelf een verblijdende za^. Als het Woord verkondigd en récht verkondigd wordt. Als de mensen komen om het Woord te horen. En als ze veel over hebben voor de dienst van God. Dat is ook genade. Maar Barnabas ziet in Antiochië veel méér. Hij ziet er DE genade Gods. En dat is in de Handelingen der Apiostelen altijd: de kracht die van de Vader en van de verhoogde Christus uitgaat. De kracht van de Heilige Geest Die met het Woord door de wereld gaat. Die de apostelen in staat stelt om het Evan gelie te verkondigen. Die mensenharten overwint en inwint voor de Heere en Zijn dienst. De genade Gods het teken van Zijn aanwezigheid. De openbaring van Zijn majesteit en heerlijkheid in de ge meente en in de harten van mensen. Ze zullen üi Antiochië Barnabas heb ben meegenomen naar de samenkomst van de gemeente. En daar was de be diening van het Woord in betoning van Geest en kracht. Ze zullen hem mee genomen hebben naar de huizen en daar waren mannen en vrouwen die spraken en zongen tot eer van de Heere. En daar was nu niets' van-de mensen bij. Dat was Gods werk. Dat was de genade Gods. En genade het woord zegt het is iets dat je krijgt. Waar je alleen maar „dank-U-wel" voor kunt zeggen. Is die genade Gods ook onder ons te zien? Want het is genade dat Zijn Woord tot ons gekomen is. Genade dat dat Woord onder ons mag worden verkon digd. Dat dat Woord Zijn werk doet, door de kracht van de HeiUge Geest. Genade wanneer de Geest wederbaart, overtuigt, vernieuwt, onderwijst, ver maant, vertroost. Genade dat de Geest onvruchtbare mensen vervult met vruchten der gerechtigheid. Genade dat Hij ons leeg maakt van onszelf en ons vervult tot alle volheid Gods. Zijn er onder ons zulke tastbare blij ken van Gods genade? /Bent u zelf zo'n leesbare brief van Christus? Barnabas vindt ze in Antiochië en hij is er blij mee. De genade Gods zien de werd hij verblijd. Het staat er zo mooi In het Grieks, het is haast een woordspeling, die in onze taal niet weer te geven is. We zou den het moeten vertalen: „Toen hij de genade zag was hij blij in de genade." Dat is het nu. Van vreugde opsprin gen in de God van alle genade. Dat heeft Barnabas, dat hebben al Gods dienstknechten, van de Heere Je zus Zelf. Toen de zeventig gezondenen terugkeerden van hun tocht door Pa lestina, toen verheugde Jezus Zich in de Geest en dankte Zijn Vader. En welke dienaar van het Woord zou niet blij zijn als hij die genade ziet? Ze hebben allemaal weleens een in zinking. Zó, dat ze zeggen: „Heere, wie heeft onze prediking geloofd?" Maai» als ze de blijken van Gods ge nade zien, dan zijn ze verheugd in God. Dan vragen ze: „Heere, wilt U nog méér Uw genade verheerlijken?" En dat wordt een pleitgrond: „Uw werk, Heere, houd dat in het leven in het midden der jaren, maak het be kend in het midden der jaren." Dan zingen zij, in God verblijd, aan Hem gewijd van 's Heeren wegen! W. V. G. Donderdagavond 5 juni j.l. had de di ploma-uitreiking plaats aan de geslaag den van de Chr. s.g. L.H.N.07L.A.V.0., Dirksland/MiddeUiamis. Het was dit jaar met recht feest, want er was meer één herexamen. Aan aUe anderen kon een diploma worden uitge reikt. Zeker vermeldenswaard is het feit dat er weinig progrEimma's op A-niveau op de üjsten van de geslaagden voor kwa men. Vele malen kon een cijferlijst worden overhandigd waarop uitsluitend de niveau aanduiding C voorkwam. De weg naar verdere studie staat daardoor open. Een opleiding met vol doende C- en B-niveaus geeft toegang tot het Middelbaar Beroeps Onderwijs en het Voorbereidend Hoger Onderwijs. Een opleiding met voldoende B-ni veaus evt. aangevuld met enkele A- niveaus geeft toegang tot het leerling stelsel. Vele leerlingen zullen van de moge lijkheid tot verdere studie gebruik gaan maken. De voorzitter van het bestuur, de heer J. P. van Rossum, reikte de diploma's uit. Hij en ook zo de direktrice van de school, bedankte ouders, leerlingen en personeel voor hun werk. Enkele leerlingen bedankten op hun beurt, in dichtvorm, mevrouw Bos en haar team voor hun onderwijs. De geslaagden zijn: Jeanette Ooltgensplaat: An ja Neels Neels; Lian Neels. Den Bommel: Bea Kievit; Anja Geel hoed; Miranda Kamp. Stad aan 't Haringvliet: Marjan Meyer; Jeanet Trommel. Oude Tonge: Nellie Moerenhout; Aly Ypelaar. Nieuwe Tonge: Paula van Alphen; Hen- nie Brooshoofd; Petra Brooshoofd; Ar- da Drooger; Els van Groningen; Co- rine Holleman; Jeanette Kievit; Simo- ne van Loon; AnneUes Ras. Middelhamis: Wilma Albregts; Marijke Jacobi; Karin v. d. Kooy; Janneke Krijtenberg; Anja Peeman; Annette Smit; Rita Verwers; Erma Vink; Aafke V. d. Wende; Cora Zoon. Sommelsdyk: Marlié's Both; Magda Kie vit; Marijke ScheUevis. Dirksland: Karin de Berg; Atie Berken- bosch; Conja van Brussel; Flora Goe- degebuure; Wilma Guldemeester; Margo Hogchem; Arina Kardux; Jan- ny Keur; Corma Keuvelaar; Annette Knöps; Rian Koppenaal; WUleke v. d. Kroon; Jeanette Melissant; Lydia Struik; Jolanda v. d. Veer; Levina v. d. Velde. Melissant: Martine Blokland Marjan Goedegebuur; Connie Grootenboer; Connie Kalle; Connie v. d. Mast; Anja Wielaard. Ik denk niet, dat er erg veel mensen zijn, die in deze tijd het vak uitoefenen van schapenscheerder. Persoonlijk ken ik er maar één: de plaatselijke veehandelaar, die het jaarlijks bij ons komt doen. Er zullen ongetwijfeld meer mannen op ons eiland zijn die dit doen, maar toch het zullen er niet veel zijn. Ik kijk er graag naar en vind het een prach tig gezicht. Trouwens elke vaknum die z'n vak verstaat vind ik mooi om aan het werk te zien. Zijn er niet in veel plaatsen schaapscheerders- feesten georganiseerd? Juist voor de toeristen die in deze tijd ons eiland overspoelen, is het een speciale trekpleister. Nou, ik heb m'n eigen feest georganiseerdl Ik heb mij geschaard in het rijtje schaapscheerders. Echter wel zonder toeschouwers. Ik heb het al vele malen gezien en elke keer jeukten mijn handen. Het lijkt zo gemakkelijk. En het is zó gebeurd. Ik geloof ergens gelezen te hebben, dat het wereldrecord schapenscheren op anderhalve minuut staat. Dit record zou gevestigd zijn in Australië, tijdens de jaarlijkse wedstrijden. Dat ik dit record niet zou kunnen verbeteren staat vast. Aangezien we dit jaar slecht in onze lammeren zitten (slechts één levend lam van vijf ooien!) ziet het er niet naar uit, dat ik zo'n electrische schaar zou kun nen kopen zoals ik van plan was. Maar wat dan? Ik heb allerlei boeken er op na gesnuffeld, en ergens las ik, dat met de hand scheren (met een schaar dus) best wel te doen is. Ja, je doet er wel wat langer over na tuurlijk, maar de voldoening zou des te groter zijn. Wij hebben onze schapen voor de lol (en de wol) en dat plezier wilde ik dan wel eens beleven! Ik heb mij daartoe een speciale handschaar aangeschaft die mij verkocht werd door de bovengenoemde veehandelaar voor een zeer luttel bedrag. Daar kon ik mij nooit een buil aan vallen! Op de vee markt in Leiden blijken deze attributen nog te koop te zijn. Ze worden' blijkbaar dus wel meer gebruikt. Op een goede dag deze week heb ik de schapen naar binnen geloodst. Ze waren geheel onkundig van het geen er boven hun koppen hing, anders hadden ze niet zo gemakkelijk meegelopen. Het schijnt beter te zijn ze te scheren met een lege pens, dus hebben ze die dag geen eten gehad. Arme beesten! Ja, toen moest nummer één er aan geloven. Ik heb een van de makste uitgezocht en begon mijn moeilijk karwei. Arm schaap! Ze was het proefkonijn. Je weet gewoon niet waar je beginnen moet. Reeds de eerste knip was in haar vel. Ja, in boeken en door ervaren schapen scheerders zie je het slachtoffer gewoon op z'n kont worden gezet, maar mij lukte dat niet. Een schaap in bedwang houden en tegelijk scheren lijkt mij een onmogelijke opgave. Tenminste ds je het met een hand schaar doet. Enfin, de eerste was erg moeilijk. Ik heb het record dan ook niet gebroken. Misschien het record wie het langste er over doet? Ik heb mij laten vertellen dat als je er op deze manier een half uur over doet, dat een redelijke termijn is. Ik deed er een vol uur over! Nogmaals: arm schaap! Toch bleef ze geduldig liggen. Het nam er haar gemak van, net als ik. Uiteindelijk is de vacht er toch afgekomen; wél had ze zo'n stuk of vijf jodiumplekken op haar bast. Maar al doende leert men. De laatste (ik heb ze maar allemaal op een avond afgewerkt) kwam er zonder bloedsporen af. Ook ging dat veel vlugger. De boeken hebben gelijk: de voldoening is groot. Maar, of ik het op deze manier volgend jaar weer doe, weet ik zo net nog niet. Eén groot voordeel had ik wel: toen ik de andere morgen op de weegschaal ging staan, was ik anderhalve kilo lichter geworden en dat was wel nodig (niet waar dokter?). Een prima raad dus voor mensen die net als ik veel te veel wegen: ga schapen scheren! De Bonte Hond Herkingen: Jeanet Hogerwerf;Maja Ka merling; Marga Ras. Stellendam: EUie Boshoven; Janneke van Soest; Jani Troost. VERVOLGVERHAAL Dan begint Klaas opnieuw het ge sprek. „Ik he}5 Ripperda gister nog gespro ken", zegt hij. „Ik vertelde hem van on ze ontmoeting met Pieter Barendszn. Hij vindt het jammer dat hetiis voorge vallen. Van „Schele Hein" heeft hij het hele geval gehoord van je gevecht met de Spanjaarden en je gevangenneming. Weet „Schele Hein" dat Ripperda onze aanvoerder is?" „Nee", antwoordt Geert, „dat weet hij niet, maar Ripperda is een goede klant van neef Hein. Die twee kunnen uitste kend met elkaar overweg en neef Hein, die overigens niet zo spraakzaam is, ver telt aan Ripperda nog wel eens iets. Hij is, evenals onze aanvoerder, een vurig aanhanger der „nije leer" en praat dik wijls met hem". „Hein zal toch zijn mond niet voor bijpraten bij anderen?" vraagt Klaas. „O nee, denk dat maar niet", stelt Geert zijn makker gerust. „Daarvoor is hij veel te voorzichtig. Het is een beste kerel en San en ik zijn blij dat we het zo goed hebben getroffen". Al pratend zijn ze het punt genaderd waar twee wegen elkaar kruisen. „Moeten we nu rechts af of links?" vraagt Klaas. „Ik zou het warempel niet weten". „We moeten rechtsaf", antwoordt Geert resoluut. „Kom, laten we voort- maken want het is nog een heel eind". „Ik ben het lopen anders allang moe". Historisch verhaal uit het jaar 1572 door JAAP DE KORTE Den Hertog's Uitgevery Utrecht 20 „Soms wel", antwoordt Geert, „maar niet altijd. Stel je nu eens voor dat we /Vanavond het hele klooster zouden uit moorden. Zou dat pleiten voor ons als bosgeuzen? Wij werken steeds op ons zelf, maar we maken toch ook deel uit van Neerlands volk, dat onder de rege ring staat van prins Willem. En je weet net zo goed als ik dat onze prins een gruwel heeft aan onnodige wreedheid. Wat dat betreft kan ik Ripperda dus goed begrijpen. Maar wat mij persoon lijk betreft, ja, dan kan het me niet gauw te erg gaan, al sloegen we alle monniken en paters dood". „Nou, zo erg moet het nu ook weer niet", meent Klaas, „maar ik heb toch wel zin om ze eens flink de schrik op het lijf te jagen. Het ?ou best goed zijn voor die dikbuiken". Ze lopen nu enige tijd zwijgend door.ife zucht Klaas die zijn vader behulpzaam is in de kleermakerij en dus niet aan veel lopen gewend is. „Zeg, wil Ripperda ook nog een be zoek aan de kerk brengen?" „Ik weet het niet", antwoordt Geert. „Vermoedelijk wel. In de kerk zullen nog wel wat schatten te vinden zijn. Het klooster is rijk en het is Ripperda ten slotte evengoed om de schatten te doen, als om de gevangenen te bevrijden". „Zitten er veel gevangenen in het klooster?" „Dat weet Ik niet, maar in de meeste kloosters zitten er toch wel tien of vijftien. Ik kan me er al op verheugen de stakkers te bevrijden. Wat mij be treft gooien we de monniken in hun plaats de cel in. Ze verdienen niet an ders". Klaas wrijft zich in de handen van plezier. „Het kan nog goed worden", meent hij. „Maar zeg eens", vraagt Geert, „weet jij ook waar Ripperda met de gevange nen heen wU?" „Daar is al voor gezorgd", weet Klaas. „Op een kwartier afstand van het kloos ter staat een wagen gereed om hen naar Toumai te brengen. In de haven ligt een schip dat hen de Schelde af zal voeren via Gent en Antwerpen. Van daaruit steekt de schipper, die een vurige aan hanger van prins Willem is, over naar Engeland om de gevangenen naar Do ver te brengen. Het is een gevaarlijk stukje werk, maar de schipper heeft al meermalen de tocht gewaagd. Het is hem dus wel toevertrouwd. Ripperda heeft alles tot in de puntjes geregeld. Het is weer eens een knap staaltje van^ zijn kunnen, vind je ook niet?" Geert knikt bevestigend. „We hebben een beste aanvoerder", meent hij. „Beter kunnen we het niet wensen". „Van de schatten die we van avond meester zullen maken, gaat het meeste mee naar Engeland", weet IClaas te vertellen. „De nood onder de uitgewe kenen is vrij groot. We doen ons werk dus niet voor niets". Al pratend zijn de vrienden nu het klooster genaderd. De grauwe muren doemen reeds op uit de dichte nevel. Plotseling springt er een gedaante voor hen op de weg. Deze is onverwachts' uit de struiken naar voren gesprongen en verspert de beide geuzen de weg. In een ommezien grijpt Geert naar zijn wapen dat hij onder zijn mantel ver borgen houdt. „Laat je wapen maar zitten Geert", lacht de man die zo plotseling is komen opduiken. „O, ben jij het Peter? Is er iets bij zonders?" „Nee! Alles is in orde. Onze mannen liggen al in hinderlaag. Maar ik heb nog een opdracht van Ripperda". „Laat eens horen!" „Als jullie de poort binnen bent, moet één van jullie dadelijk naar de toren rennen om de klokketouwen door te snijden! De monniken zouden anders te veel lawaai kunnen maken". „Daar krijgen ze de kans niet voor", gromt Geert. „Dus jullie zorgen ervoor?" „In orde!" Peter verdwijnt weer in de struiken om zijn makkers op te zoeken. „Ik schrok me naar", zegt Klaas. „Ik dacht dat we verraden waren". „Dat zal wel meevallen", meent Geert luchthartig. „Maar kom, we moeten naar de poort. Het is bijna twaalf uur". „Voer jü het woord maar", oppert Klaas. „Jij kunt nogal goed met de mon niken omgaan..." Het is stU in het Cellebroederskloos- ter. De monniken slapen al lang, niet vermoedend dat ze zo wreed in hvin slaap gestoord zullen worden. Ook de poortwachter kan dit niet ver moeden. Hij zit tenminste rustig bij het haardvuur te dutten. Toch slaapt hij niet vast, want zo nu en dan slaat hij zijn ogen op en rekt zich geeuwend uit. „Hé, hé, het valt niet mee". Voor hem op een ruwe houten tafel ligt een boek. „Ik zal maar eens proberen te lezen", mompelt de poortwachter. „Ik moet niet in slaap vallen, want als de abt het eens waagt om te zien of ik wel op mijn post ben en hij vindt me slapende, dan ben ik nog niet klaar..."' Hij verdiept zich in zijn boek, maar weldra vallen zijn ogen opnieuw dicht en de poortwachter is in diepe rust ver zonken. Plotseling schrikt hij echter wakker. „Wat is dat?" mompelt hij. „Hoor ik daar de klopper vallen?" Angstig staat hij op en opent de deur van het wachthuis je. Gespannen luistert hij. „Het zal wel verbeelding geweest zijn", mompelt hij in zichzelf en hij gaat zijn warme wachthuisje weer binnen. Hij probeert weer te lezen, maar het ge luid herhaalt zich voor de tweede maal. „Hoor! daar is het weer. Er moet dan toch volk zijn daarbuiten, maar wie kan daar nog zo laat zijn? Het is midder nacht en de mensen slapen reeds lang. Het zullen toch geen geuzen zijn?" Ril lend van angst bij de gedachte dat er buiten de poort een heel vendel geuzen staat opgesteld, slaat de bijgelovige poortwachter een kruis. „Heilige Antonius, help me!" stamelt hy. Daar valt opnieuw de klopper op de poort, luider nog dan zoeven. „Er is nog haast bij ook", bromt de monnik onwillig terwijl hij zich' naar de poort begeeft. „Toch zullen ze even geduld moeten hebben, want ik ben toch werkelijk niet van plan iemand binnen te laten alvorens ik de abt gewaar schuwd heb". wordt vervolgd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1980 | | pagina 5